7aa SM Mgi Woensdag No. 198 49e Jaargang. 1911 23 Augustus (iemeentebestuur, Feuilleton» BINNENLAND» VLISS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 53. ADVERTENTlEN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. NATIONALE MILITIE. Eerste kennisgeving voor de loting van de Nationale Militie. Lichting lyl2. Burg. en Wetb. van Vlissingen gelet op art, 26 en volgende der Mi- litiewet 1901, brengen ter kennis van belanghebben den dat de loting der in dit jaar voor de militie ingeschrevenen in deze ge meente zal plaats hebben in het gymna stieklokaal van school E aan de Wage- naarstraat op Woensdag - 6 September 1911, des voormiddags ten 10 ure, voor de ingeschrevenen wier namen beginnen met A enz. tot en met M, des namiddags ten 2 ure voor de overige ingeschrevenen dat ge 'arende vijf dagen, te rekenen van den dag, waarop da loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten van Zeeland bezwaren kunnen worden inge bracht door belanghebbende lotelingen of door hun vader, moeder, voogd of curator dat de bezwaren moeten worden inge diend door middel van een door de noo- dige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem of haar, die ze inbrengt, welk ver zoekschrift bij den Burgemeester moet worden overgebracht tegen bewijs van ontvang dat op de navolgende dagen, telkens des voormiddags van 10 tot 1 ure, ten raadhuize (bureau militie) zittingzal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrij stelling wegens broederdienst, bedoeld in artikel 53 der militiewet 1901, als: op Maandag den 11 September 1911, voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters A tot en met G op Dinsdag den 12 September 1911, idem als voren met de letters II tot en met R op Woensdag den 13,September 1911, idem als voren met de letters S tot en met Z dat zij, die op zoodanige vrij stelling aanspraak maken, op gemelden tijd ten raadhuize zullen moeten verschij nen, vergezeld van twee bij den Burge meester bekende meerderjarige ingezete nen, terwijl op broederdienst reclameeren- i len zullen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van henzelven en de nog in leven zijnde broeders, benevens het pas poort of ander bewijs van entslag, of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst van den broeder of de broeders, op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. Ea is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, 'len 21 Augustus 1911. Burgemeester eu Wethouders voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKS. De Secretaris, WITTEVEEN. Hofberichten. De Koningin en de Prins hebben Zondagmorgen met het gevolg de godsdienstoefening bijgewoond in de Hervormde kerk te Apeldoorn, onder 58.) Het was bijna vijf uur, toen hij te Londen aankwam. Bij zijn aankomst nam hij een rijtuig en beval den koet sier zoo vlug mogelijk naar mijnheer Codey's kantoor te rijden. Hij kwam nog juist bijtijds, om den advocaat te kunnen spreken, die op het punt stond op reis te gaan. „Hola, Burrell,riep mijnheer Codey, toen hij hem zag, „wat ziet ge er opgewonden uitWat is er nu aan de hand „Ik weet niet waarover ik opge wonden zou zijn," antwoordde Bur rell glimlachènd om de poging van den advocaat om hem aan het pra ten te krijgen. „Ik liep alleen maar even bij u aan, mijnheer, om u te vertellen, dat ik morgenochtend vroeg paar het vasteland vertrek. Misschien het gehoor van ds. Westerman Hol- stijn, die tot tekst had i Petrus IV 8. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zondagmorgen de godsdienstoefening bij in de Herv. kerk te Soest, onder gehoor van ds. W. J. Meiners, uit Amersfoort. TELEFOONNUMMER 10, fibonneitiênts-fiduertefitiën op zeer uoordeeiige uooriüaarders Een beroep op de regeering In „Allen Weerbaar" wijst de heer A. E. Dudok van Heel op de urgentie van de ontwikkeling onzer nationale weerkracht. Ons leger, schrijft hij, is te klein met betrekking op ons zielental. Vele goede krachten gaan teloor door het bestaande verderfelijke iotingssysteem en artikel 180 onzer Grondwet„Alle Nederlanders, daartoe in staat, zijn verplicht mede te werken tot hand having der onafhankelijkheid van het Rijk en tot verdediging van zijn grond gebied," is een wassen neus, zoolang niei in vredestijd alle gezonde, krach- t'ge jongemannen (zij dus, die in staat zijn) zich voorbereiden, teneinde in oorlogstijd te kunnen medewerken om het vaderland te verdedigen. Met dat bekrompen, zedelijk ongezonde en tegennatuurlijke iotingssysteem moe ten wij de achting verbeuren van onze burenzij kunnen daarin allesbe halve onzen vastberaden wil zien, om, ais het moet, met alle aanwezige krachten een vijandelijk overschrijden onzer grenzen tegen te gaan. En juist de overtuiging, dat wij dat wél willen en tot alle opofferingen bereid zijn dien wil door te zetten, vormt den grondslag, waarop wij onze roeping ais vredewachter kunnen vervullen. Zooals de poliiieke verhoudingen nu zijn, is de kans groot voor oorlog van Duitschland tegen Engeland en Frankrijk. Die oorlog echter is haast niet denkbaar, zonde' dat een der partijen of wellicht beide partijen onze neutraliteit trachten te schenden. Hoe meer echter de buren overtuigd zijn van onze militaire macht en van onzen wil, om den indringer met kracht te bestrijden, des te grooter de kans, dat onze neutraliteit ge ëerbiedigd zal worden, want de neutraliteitsschender weet dan dat hij ons daardoor onvermijdelijk maakt tot bondgenoot van zijn. tegenstander en een krachtig Nederlandsch leger kan allicht de schaal naar de een of andere zijde doen overhellen. Een militair krachtig Nederlander is dus een waarborg voor den vrede in West Europa en wij kunnen aldus een zeer grooten in/loed uitoefenen. Het is echter niet voldoende, dat wij een krachtig leger op de been kunnen brengen wij moeten er zeker van zijn en de buren moeten ook de vaste overtuiging hebben dat wij onder alle omstandigheden onze weermacht zuilen kunnen mobilisee- ren. Alles wat tot dusverre in die blijf ik een week, of veertien dagen weg. Ik kan het nog niet vast zeg gen, want het zal van de omstan digheden afhangen." „Dan vermoed ik, dat gij, zooals gewoonlijk, op het rechte spoor zijt," merkte de advocaat droogjes op. „En, precies ais gewoonlijk, mijn heer, antwoord ik, dat u dat zuit moeten afwachten," zei de ander „Ik zal niet ontkennen, dat ik een ontdekking heb gedaan, die mij misschien op het rechte spoor zal brengen maar eerst moet ik er nog het ware van te weten komen voor ik daarop verder kan bou wen, waarop ik buitenslands ga." „Blijf niet langer weg dan noodig is," antwoordde de advocaat. „Weet je wanneer de zaak weer voor komt „Evengoed als u, mijnheer en daarom wil ik nu dadelijk weggaan. Er is geen tijd te verliezen als wij ten minste goed op de hoogte willen komen." „Nu, adieu dan en veel succes.' Den volgenden morgen vertrok Burreil volgens het plan, dat hij ge maakt had, van Londen naar Parijs, richting gedaan werd, is bekrompen stukwerk geweest, ik herinner slechts aan den bespottelijken strijd omtrent „het blijvend gedeelte". Aisof enkele duizenden mannen, verspreid over vele garnizoenen, ook maar in de geringste mate een macht beleekenen om ons voor een krachtig doorge voerde overrompeling te behouden Ook denk ik aan de landweer in de grensdistricten, die nu in hoofd zaak voor dekking der mobilisatie heet aangewezen te zijn, maar die voor het grootste deel zonder kader is en dus niet gevechtswaardig. Bui tendien zijn die districten in de meeste gevaiien veel te groot om een con- censtratie a la minute mogelijk te maken, zoodat zelfs goed geëncadreerd de kracht van verweer en de onmid dellijke strijdvaardigheid van die landweer-bataljons aan de grens al lerminst voldoende is, en het is on verantwoordelijk, de dekking onzer mobilisatie daaraan te willen toever trouwen. Voldoende waarborgen kan ons slechts geven een afzonderlijke, sterke streng gelocaiiseerde grens» en kust wacht, getrokken uit alle gezonde en krachtige inwoners langs de grenzen. Zoolang wij die niet hebben is onze mobilisatie niet gewaarborgd, is de kans op vijandelijke overrompelingen bij eeri conflict tusschen onze buren bijzonder groot. Een sterke grens en kustwacht, in den geest, zooals reeds meer dan eens door mij is besproken, die geef! ons waarborgen, dat vijandelijke overrompelingen althans zoolang tegengehouden zuilen k!. :men worden, tot ons leger geheel gemobiliseerd zal zijn, Ja, zij geeft ons, zoo al niet de zekerheid, dan toch de groote waarschijnlijkheid, dat de overrom pelingen en dus de neutraliteits- schendingniei beproefd zullen worden en daardoor levert zij een groote bijdrage tot het behoud van den vrede. De Haagsche stembus-historie. Men kent de vreemde historie uit het eersle stemdistrict te 's Gra- venhage waarin, naar uit een onder zoek gebleken is, alle rechtsche can- didaten bij de jongste hersiemmingen voor den gemeenteraad te veei stem men kregen. Te veel, in dezen zin, dat het stembureau zich bij het tellen zóo „vergiste" dat het den candidaten der rechterzijde vee), meer stemmen toekende dan in werkelijk heid op hen v/aren uitgebracht, ter wijl met name de sociaal democraten er te weinig ontvingen. De anti.-re- volutionnaire heer Schaiekamp, die gekozen verklaard, doch natuurlijk niet toegelaten werd, kreeg nota bene 111 stemmen te veel, terwijl de socia listische heer De Kleer in zijn plaats feitelijk gekozen was, en er ongeveer met het eindje sigarette in zijn zak. HOOFDSTUK XIV. Den eersten nacht van zijn verblijf te Parijs bracht hij door bij een vriend, die ook een bekend postze gelverzamelaar was. Zij dineerden samen in een restaurant en brachten het overige van den avond in een café door, waar zij over zaken bab belden, die betrekking hadden op hun gemeenschappelijk stokpaardje. Iemand die Jacob Burrell daar ge zien had, terwijl hij met kleine teug jes een glas grog leegdronk en zoo kalm ,over allerlei kleinigheden zat te redeneeren, die alleen een harts tochtelijk postzegelverzamelaar slechts belang konden inboezemen, zou niet gedacht hebben, dat deze man en kel en alteen in Parijs was geko men, om een vrseseiijke misdaad aan het licht te brengen en den mis dadiger aan het gerecht over te leveren. Den volgenden morgen stond hij vroeg op, en, zoodra hij dat maar eenigszins raet goed fatsoen doen kon, begaf hij zich op weg naar het kantoor, waarvan Zevenboom hem 100 te weinig ontving. Een ander sociaal democraat verkreeg eveneens nog meer stemmen dan de heer Schaiekamp. De activiteit van eenige kiezers deed de vergissing ontdekken, doch de ietwat beangstigende vraag rijst, hoeveel grove fouten wellicht bij een vorige stemming gemaakt werden. „De vergissing. Eigenlijk durven we 't zoo niet noemen. We zijn volgaarne geneigd zoo lang mogelijk het beste van onzen medemensch te denken, maar hier is het ernstige vermoeden ge wettigd, dat er geknoei achter deze stembus-historie zit. Geknoei om een sociaal democraat te weren. Men wete dat een pak stembiljetten, hetwei door éen der leden van het stembureau, volgens zijn uitdrukke lijke verklaring verzegeld werd, door de raadscommissie voor de geloofs brieven met verbroken zegels is terug gevonden. Wij hebben opzettelijk niet over deze zaak geschreven onder den eer sten indruk ervan, maar nu moeten we dan ook verklaren, dat we moei lijk aan iets anders dan aan opzet kunnen gelooven. Blijkt het tegendeel, we zullen er ons van harte over ver heugen. Men heeft er op gewezen, dat de voorzitter van het stembureau, de anti-revolutionnaire heer Steen bergen (ambtenaar der gemeente), nog-nimmer die functie had vervuld en dus ervaring of routine miste. Wij vragen wat dit met de zaak temaken heeft. Het kwam hier eenvoudig op aflïeen en tellen aan. Schoo'jongens- wsrk dus. En nu kan de knapste bol zich wel eens een keer vergissen, maar om bij het afhzen en 'nettellen der zwart gemaakte namen zulke fou ten te maken ais hier gebleken zijn dat is bijna onmogelijk. Het ge heel lijkt op een schandelijke ma noeuvre. Wij hopen dat dit een ver gissing onzerzijds is en dat inderdaad de zaak nog we! een redelijke op lossing van fatsoenlijken aard vinde. Wanneer het tegendeel blijkt, zullen de gevolgen voor sommigen van ern- stigen aard zijn. De verschillende partijen zullen in ieder geval wel zoo loyaal zijn, om den sociaal democraat De Kleer, die in werkelijkheid geko zen was, thans bij enkele candidaat- stelling te doen verkiezen. („Tel.") Het Roode Kruis. Op 23 en 24 Augustus a.s. zal in en nabij Amersfooit een hoofdoefe ning gehouden worden van personeel van het Ned. Roode Kruis, in samen werking met de infanterie van het garnizoen en den militairen genees kundigen dienst ter plaatse. Op den 23en zal des avonds een oefening gehouden worden in het opsporen van gewonden met behulp het adres had gegeven. Hij gaf zijn kaartje af en verzocht het hoofd der firma om een onderhoud. Dit werd dadelijk toegestaan en hij werd in het kantoor van den eigenaar binnengelaten, een aller aardigst kamertje, doortrokken van heerlijken tabaksgeur. Nu was Bur- reil's Fransch niet bijzonder goed, maar mijnheer Zacroït's Engelsch was stellig nog veel slechter. Zoo goed en zoo kwaad ais het ging en met behulp van een klerk, slaagden zij er echter in, zich verstaanbaar te maken en dat was alles wat zij wenschten. Zacroft vroeg zeer be zorgd naar den welstand van zijn goeden vriend Zevenboom en, nadat Burreil hem op dat punt gerustge steld had, door te zeggen dat, voor zoover hij wist, Zevenboom uitste kend gezond was, ging Zacroft voort met le vragen, 'waarmee hij hem van dienst kon zijn. Deze begon-dit on middellijk uit te leggen, luider spre kend dan gewoonlijk en druk bewe gingen met armen en beenen ma kende. Daarna haalde Burrell het verkoolde eindje sigarette te voor schijn. van verschillende verlichtingsmidde- ien en daartoe afgerichte Roode Kruis- honden. Da oefening op den 24en zal beslaan in het vervoeren der ge wonden met behulp van allerlei voer tuigen van de hoofdverbandplaats naar het avacuatie-station te Amers- foord, waar zij voor verder vervoer worden ingeladen, zoomede het in richten en in werking stellen van een nood-ziekeninrichting aldaar. Z. K. H. de Prins stelt zich voor, ais voorzitter van het Nedarl. Roode Kruis, de oefening op beide dagen bij te wonen. Stuurlieden-examens. De commissie voor de s'uuriiedsn- examens, bedoeld in de Schioperswet (Staatsblad 1907, no. 244) zal, aan vangende 12 September, zitting hou den te 's Gravenbage. De aanvragen om tot de examens te worden toege laten moeten den voorzitter der com missie bereikt hebben voor 2 Sep tember. In deze aanvragen moet worden vermeid: lo. de vaart en de rang waarvoor men examen wenscht af te ieggen 2o. indien men in dezelfde zitting een aanvullingsexamen wenscht af te leggen, voor weiken rang dit gewenseht wordt; 3o. indien men reeds in 'i bezit is van diploma's voor dezelfde vaart waarvoor men examen wenscht af te leggen, opgave van den rang waarvoor het laatstverwor- ven dipioma geldt en de dagteekening van dit diploma indien men alleen een aanvullingsexamen heeft af te ieggen, dezelfde opgaven als boven betreffende het hierop aanspraak geeft. t Bij de aanvragen moeten worden gevoegd: a. geboortebewijs; b. be wijzen, dat men den vereischten tijd heeft gevaren en dienst gedaan. De verklaringen van de afgewezen des kundigen betreffende het onderzoek van oogsn en ooren kunnen bij de aanvragen worden gevoegd of op het fxamen medegebracht. Zij mogen niet ouder zijn dan twee jaar. De boven sub. 3 vermelde diploma's moeten niet worden toegezonden indien hier van inzage wordt verlangd, dan zal dit bij de oproeping worden medege deeld. Nadere bijzonderheden omtrent benoodigde bescheiden bevat „Stel", 196, Voor het geneeskundig onderzoek kunnen de candidaten zich wenden tot de volgende deskundigen op de tijdstippen achter hunne namen ver meld (tot de plaatsvervangers alleen bij verhindering van de eerstgenoem de deskundigen) te Vlissingen voor oogen en ooren den heer F. Bennink, zittingslokaal op den Peperdijk, alle werkdagen van 10—12 uur. Het geneeskundig onderzoek ge schiedt slechts dan op Staatskosten, wanneer de candidaat aan de hier- De Franscbman erkende, dat deze er een was van het merk, dat in den handel gebracht werd door de hee- ren Kosman Constantinopolous Co. te Caïro en hij legde er den nadruk op, dat hij de Parijsche vertegen woordiger van die firma was. Hij was ook bekend met den naam Theodoor Fensden en stemde toe dat hij dien heer al eenige jaren voor zag van sigaretten van genoemd merk. Burrell bekende zichzelf, dat tot zoover alles goed ging. Hij hoop te, dat er nog beter nieuws zou volgen. „Kunt u mij misschien zeggen, wanneer hij zijn laatste bezending van u gekregen heeft?" vroeg hij na een korte pauze. De chef verzocht Burrell hem even te verontschuldigen en ging naar den winkel om het te onderzoeken. Toen hij terugkwam, legde hij een stuk papier voor den ander neer. Deze nam het op en bekeek het nauwkeu rig, ofschoon hij er het minste idee op had, dat de inlichtingen veei waarde voor hem zouden hebben. (Wftfdi vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1