49e Jaargang. Vrijdag 18 Augustus Gemeentebestuur, Gemeenteraad. No 194 BINNENLAND, VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Bbonnernenfs-fiduertenfiln op zesr uoordeeiige uooriuaarden BEKENDMAKING. Stemming ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat, tengevolge van de op den 15 Augustus 1.1. plaats gehad hebbende candidaatstelling voor de verkiezing van één lid van den Gemeenteraad, op den 24 Augustus e. k. van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 5 uur eene stemming zal gehouden worden tot benoeming van één lid van den Gemeenteraad in kiesdistrict Vlissingen no. Ill, waarin candidaat zijn gesteld de heeren GEELHOED, M. KOUSEMAKER, J. P. ME1J DE, J. Wijders zij herinnerd aan het be paalde bij artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, iuidende „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste éen jaar." Vlissingen, 17 Augustus 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. BEKENDMAKING. Candidaatstelling voor het lidmaat schap van den Gemeenteraad. De Burgemeester van Vlissingen gelet op art. 53 der kieswet en art. 10 der gemeentewet maakt bekenddat de opgaven van candidates! voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad, den 15 Augus tus j.l. bij hem ingediend, alsmede het door hem van de candidaatstel ling opgemaakte proces verbaal, van af heden op de secretarie der ge meente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld zijn. Vlissingen, den 17 Augustus 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Militair vliegkamp. Naar de „'s H. Ct." meldt, zullen vanwege het departement van oorlog de terreinen die gediend hebben voor de viiegvertooningen van Bakker en den Pettelaar te St. Michielsgestel, ingericht worden tot vliegkamp ge durende den lijd van 18 tot 30 Sep tember. Een en ander in verband met de manoeuvres. Wettelijke winkelsluiting. Naar aan de „Tel." gemeld wordt, kan weldra de indiening tegemoet gezien worden van een wetsontwerp tot vaststelling van een sluitingsuur voor winkels. Het ontwerp zou nagenoeg gelijk zijn aan het wetsontwerp, waartoe de staatscommissie voor den midden stand indertijd geadviseerd heeft. Ia dit ontwerp wordt 'verboden, een winkel voor het publiek geopend te hebben of in een winkelhuis klanten te bedienen, in welken zin ook, tus- schen des avonds 9 uur en des och tends 5 uur. Als uitzonderingen worden ge noemd apotheken, voor zoover be treft de uitoefening der artsenijbereid- kunst en inrichtingen, waar spijzen en dranken voor verbruik Ier plaatse worden bereid en verkocht. Op Zaterdag, benevens een twintig tal dagen, zooals vóór St. N colaas en Kerstmis, zullen deze bepalingen in zooverre niet gelden, dat het slui tingsuur voor die dagen bepaald wordt op 's avonds 11 uur. De strafbepalingen op overtreding van de bepalingen in dit wetsontwerp zijn hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25. Verder is er nog een artikel in het ontwerp, waarbij tegemoet gekomen wordt aan eventueele wenschen der belanghebbende winkeliers, behoo- rende tot- éen vak om bij een uit te schrijven stemming, omtrent de wen- scheüjkheid van een vervroeging van het wettelijk sluitingsuur, dit mogelijk te maken. Twee derde van het aantal winkeliers, dat aan deze stemming heeit deelgenomen, moet zich daarbij voor een dergelijke vervroeging uit spreken. Het gemeentebestuur is dan ver plicht, een verordening vast te stellen, waarbij het sluitingsuur, door die be paalde groepen van bedrijven ge- wenscht, wordt voorgeschreven en binnen 3 maanden na de gehouden stemming in werking te doen treden. RECHTZAKEN. Bij beschikking van de rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot instructie der zaak en met bevel tot gevangenhouding van den beklaagde in de zaak tegen W. G. v. d. L., 37 jaren, kermisreiziger wonende te 's Gravenhage, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal. Voorts is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en instruc tie tegen W. v. d. L,, 26 j., varens gezel, geboren te Kapelle, wonende te Antwerpen, thans uit andere hoof de gedetineerd te Middelburg, be klaagd van diefstal, gepleegd te Ka pelle. Door dezelfde rechtbank is de in vrijheidstelling bevolen van E. de J., 18 j., opperman, geboren en wonende te Vlissingen en gedetineerd te Mid delburg, beklaagd van zware mishan deling op C. H., ter gelegenheid van de kermis te Vlissingen. Genoemde de. J. is thans wegens mishandeling naar ae terechtzitting verwezen. Zitting van 17 Augustus, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heeren Vermaas, Rottier, Winkel man en Stuart. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden ge lezen en goedgekeurd. Daarna werden verschillende me- dedeelingen gedaan, o. a. van een schrijven van den heer P. F. Auer, waarin hij bericht, dat hij gaarne bereid is als lid zitting te nemen in de gevormde bijzondere commis sie, wier taak het zal zijn, het in stellen van een onderzoek naar de mogelijkheid om het marktwezen al hier te ontwikkelen en zoo mogelijk tot bloei te brengen. Van den minister van binnenland- sche zaken was bericht ingekomen dat er door hem in zal worden be rust, dat het onderwijs in de staat huishoudkunde aan de Handelsschool voor den cursus 1911/12 is opge dragen aan 1. Brander. Verder wordt mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van verschillende raadsbesluiten. Nog wordt mededeeling gedaan van een schrijven van den directeur der Vlissingsche Duinwaterleiding- Maatschappij, waarin wordt te ken nen gegeven, da! niet kan worden overgegaan tot het leggen van hoofd buizen in de Dijkstraat en daarop uitkomende dwarsstraten tegen ver minderd tarief van aansluitingskosten, omdat niet éen eigenaar van perceelen aldaar, zich daartoe verbonden heeft. Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter zeide dat de nieuwe school C is gereed gekomen en Maandag in gebruik wordt genomen. De leden worden uitgenoodigd deze schooi te bezichtigen morgen middag 3 uur, terwijl tevens zijn uit genoodigd de beide schoolopzieners en de commissie van toez'c'nt op het lager onderwijs. Van de ambtenaren der plaatselijke belastingen was een adres ingekomen waarin zij met ernst wenschen te wij zen op hun bezoldiging, die hen niet in staat stelt, om in hun levenson derhoud te voorzien. Zij vertrouwen op de instemming van den raad met het onbetwistbaar feit dat, wanneer iedereen klaagt over de duurte der tijden, die toch we! het nijpends! zal gevoeld worden door de minst gesaiarieerden. Dat zij eveneens op instemming van den raad rekenen, wanneer zij bewe ren, zonder nadere aanduiding van feiten, dat een salaris van f 600, het geen gelijk staat rnet een wekelijksch inkomen van f 11.50 niet voldoende is om in Vlissingen meteen gezin van te bestaan dat zij gelooven niet te veel of le dikwijls te vragen, daar in een tijdperk van bijna twintig jaar, het salaris slechts één enkele maal met f 50 is verhoogd. R'.diiien waarom adressanten be leefd doch met aandrang verzoeken hunne salarissen mei hunne behoeften in overeenstemming te brengen. Dit adres zal bij de behandeling der gemeentebegrooting aan de orde worden gesteld en werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Van 63 bewoners van perceelen, gelegen tusschen Singelweg, Giacis- straat en Hobeinsiraat was een adres ingekomen, waarin zij te kennen geven dat zij veel last endervinden van de gemeentelijke mestvaalt, gelegen aan den Singelweg up de voormalige Zoute Vest. Die last beslaat in den onhoudbaren stank, welke die mest afgeeft, waar door het onmogelijk is overdag de woningen voldoende te luchten en het zoodoende op de slaapkamers niet is uit ie houden. Dit alles wordt nog verergerd, doordat een zeker gedeelte afval wordt in brand gestoken, wat in zoo'n erge mate stank veroorzaakt, dat zeker voor de gezondheid nadet- lige gevolgen moet hebben. De toestand, zooals die thans is, is gewoon onhoudbaar te noemen. Redenen waarom adressanten zich tot den raad wenden met het vrien delijk verzoek hierin verandering te doen brengen. Dit adres werd gesteld in handen van Bu-g. en Weth. om advies. Ingekomen was verder de begroo ting voor 1912 van den Vlissin gen— Koudeketkschen straatweg, be dragende in ontvang en uitgaaf f 928.287». Voorts was nog ingediend de be grooting voor 1912 van het gast huis, sluitende in ontvangst en uit gaaf met een bedrag van f 30240, waaronder een subsidie uit de ge meentekas ad f 22300. Deze begrootingen werden gesteld in handen van de financieële com missie. Van de Maatschappij Zeebad Vlis singen was een verzoek ingekomen tot wijziging der motor- en rijwielwet, welk adres om advies werd verzonden naar Burg. en Weth. Verder was ingekomen het adres van de atdeeüng der S. D. A, P. betref fende drinkwater-voorziening op het eiland, welk adres wij onder de ru briek „Stadnieuws" hebben opge nomen. Het adres werd gesteld in handen van Burg. tn Weth. om advies. Door ruim 40 bewoners van het eiland was een adhaesie-betuiging gezonden. Daar dit adres niet gezegeld was kan het niet in behandeling komen en werd het voor notificatie aange nomen. Een adres van de Kon. Maatsch. „de Schelde" om onttrekking van grond aan den openbaren dienst, werd eveneens gesteld in handen van Burg. en Weth. Aan den heer G. H. Vü rtheim werd op zijn verzoek, onder dankbe tuiging voor de verleende diensten, eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Vervolgens werd overgegaan tot het doen van verschillende Benoemingen. In de eerste plaats van een lid der commissie van toezicht op hef lager onderwijs, waarvoor werden aanbevolen de heeren A. Kloeke en G. R. E. van Raalte. Benoemd werd de heer Kloeke met 10 stemmen de heer Van Raalte verkreeg 2 stemmen, terwijl 1 briefje blanco was. Tol tijdelijk leeraar in het Engelsch aan de H. B. school werd benoemd de heer K. F. Bartstra le Leeuwar den met 12 stemmen. Mede waren aanbevolen de heeren E. I'iglis Arkell te Zwolle, J. Kuyl- nran te Winterswijk en W. van Ra venhorst te Doetinchem. De heer InglisArkeT verkreeg 1 stem. Tot onderwijzer met verplichte hoofdakte aan school B werd uit de voordracht, bestaande uit de heeten D. C. Was te Zuidiaren, Th. A. van Dijk le Haulerwijk en j. de jonge te Ter Neuzen, benoemd de heerWas met 11 stemmen. Op den heer de Jonge waren 2 stemmen uitgebracht. Tot leden en plaatsvervangde leden voor de stemming en herstemming van een lid van den gemeenteraad in kiesdistrict II werden benoemd tot voorzitter de heer C. A. Kalbfleisch, leden de heeren A. J. van Ocken- burg en J. J. Kiijaerg en tot plaats vervangende leden de heeren F. van der Meer, G. jurry, A. van de Sande en C. N. j. de Vey Mestdagh en voor kies district lil, waarin de burgemeester ambtshalve voorzitter is, tot plaatsver vangend voorzitter de heer Jos. van Raalte, tot leden de heeren H. J. Ti chelman en P. F. Auer en tot plaats vervangende leden de heeten M. J. Hemmekam, j. E. van der Slikke, mr. Jr. F. S. Witteveen en J. F. Op den Zieke. Tot leden van het stembureau ter verkiezing van leden-patroons en werklieden voor de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven werden be noemd de heeren Jos. van Raalte, W. N. Rotiier en F. van der Meer en in het stembureau ter verkiezing voor de Kamer van Arbeid voor der Me taalbewerking de heeren A. J. van Ockenburg, j. M. Stuart en G. van de Putte en tot plaatsvervangende leden voor beide stembureaux de overige leden van den gemeenteraad. Hierna was aan de orde het onder zoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden van den gemeenteraad de heeren J. G. van Niftrik Jr., C. A. Kalbfleisch, G. van de Putte, A. Staverman en T. Manse. Dit onderzoek werd opgedragen aan een commissie, bestaande uit de heeren Van Raalte, Auer en Tichel man. Tijdens dit onderzoek werd de zitting geschorst. De commissie teruggekeerd zijnde concludeerde bij monde van den heer Van Raalte tot toelating van alle gekozen leden. Dienovereenkomstig werd besloten. (De heer Lindeijer had zijn ge loofsbrieven nog niet ingezonden). Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. werd besloten tot verkoop van gemeentegrond: le aan B. A. C. van Renterghem, een stuk ter oppervlakte van 97 M'3., gelegen aan de Badhuisstraat, te weten 88 M2. als bouw- en 9 M3. ais tuingrond tegen f 10 per M3. voor den bou#- en f 5 voor tuingrond, alzoo voor f 925 2e aan J. Loois Hzn. een stuk ter oppervlakte van 238 M2. gelegen aan de Verkuyl Quakkelaarstraat, tegen 17 per M2. alzoo voor de som van f 1666, benevens f 102,12 voor trottoiikosten. Deze voorstellen werden gunstig geadviseerd door de commissies voor de fabricage en financiën. In verband met het aanhouden van het voorstel van Burg. en Weth. tot aanvrage van verhoogde rijkssubsidie ten behoeve van de Handelsschool voor de benoeming van een amanu ensis, hebben Burg. en Weth. nader overleg gepleegd met de commissie van toezicht op het middelbaar on derwijs en vervolgens het advies in gewonnen van den directeur der school. Buig. en Weth. vereenigen zich met hel gevoelen der commissie van toezicht, die van oordeel is dat de meest voordeelige weg voor de ge meente is om tot huip van den leeraar in de natuurkundige vakkeneen tijdelijk amanuensis aan te stellen, die alleen gedurende de morgenuren op de school werkzaam zal zijn en wiens salaris op f 300 per jaar zou zijn te bepalen. De commissie heeft hiervoor iemand op het oog, die ook naar de meening van Burg. en Weth. voor deze taak berekend zal zijn. De tegenwoordige concierge-amanuensis zal dan vrijwel uitsluitend als concierge werkzaam blijver. Hoewel er dus aanleiding zou zijn om zijn jaarwedde, in ver band met der. minderen omvang van zijn werk evenredig te verminderen, komt het Burg. en Weth. billijk voor het tractement van den tegenwoordi- gen titularis te fixeeren op f 600. Aan het rijk zal dan een aanvrage kunnen worden gedaan om de helft van de kosten der jaarwedde van den tijdelijken amanuensis in den vorm van een hoogere subsidie terug te mogen ontvangen. De regeling door den directeur voorgesteld aanstelling van een amanuensis op een jaarwedde van f700—f800, komt Burg. en Weth. te kostbaar voor. In verband met het bovenstaande stellen Burg. en Weth. voor te be sluiten tot de aanstelling van een tijdelijk amanuensis voor den cursus 1911/12, ingaande 1 September a.s. op een jaarwedde van f 300 en tot vaststelling van het salaris van den concierge op f 600, eveneens ingaande 1 September. De commissie voor de financiën adviseert lot aanneming van het voorstel. Alzoo besloten zonder discussie of hoofdelijke stemming. Door het bestuur van het Gemeen telijk Werkioozenfonds is tot den raad het verzoek gericht om uit de veror dening inzake de werkloosheid, hei vereischte van het bezit van rechts persoonlijkheid, voor de toelating tot het fonds te doen vervallen voor /er- eenigingen, die uitsluitend verzekering legen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid barer leden ten doel hebben. Dit verzoek houdt verband met een verklaring van den minister van justitie, dat vereenigingen van dien aard zijn te beschouwen als „wederkeerige verzekerings- of waar borgmaatschappijen" en derhalve in gevolge art. 14 der wet van 22 April 1855 op hare statuten en reglementen de Koninklijke goedkeuring niet kun nen verkrijgen. Teneinde nu het bezwaar voor de toelating van bovenbedoelde vereeni gingen weg te nemen, stellen Burg. en Weth. voor de verordening inzake de werkloosheid te wijzigen in den zin, als door het fondsbestuur wordt gevraagd en mitsdien goedkeuring te hechten aan een overgelegd concept besluit. Alzoo werd besloten. De onlangs afgetreden gemeente archivaris ds. P. K. Dommisse, heeft Burg. en Weth. nog gewezen op de noodzakelijkheid tot het vergrooten van de bergruimte voor het oud archief der gemeente, zoowel om een gedeelte daarvan, dat wegens plaats gebrek thans in den kelder berust, een betere plaats te kunnen geven, als met het oog op te verwachten

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1