Tu SM Owiiigi Donderdag 17 Augustus No 193 Gemeentebestuur, Feuilleton. BINNLNt. \ND, 49e Jaarg-ang. 1911 VLISS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts ftveemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnemersts-Adüertentiln op zeer ooordeslige uooriuaarden NATIONALE MILITIE. Oproeping van verlofgangers tot den werkelijken dienst. De Burgemeester van Vlissingen gezien de circulaire van den Com missaris der Koningin in dit gewest van den 22 Maart 1911, A no. 1202, 3e afdeeling M. Roept bij deze op tot den werke lijken dienst: de ondenolgende in deze gemeente wonende verlofgangers van de lichting 1907 Van het 3e Regiment infanterie Mulder Joos, Daane Klaas Marinus, Van Molenbroek Dingeman, Smits Johannes Oerardus, Appei Leendert Henri, Van Eek Pieler Cornelis, Buis Roelof, Heijtvelt Wilhelmus Martinus, Baljé Cornelis Coenraad, Vienne Wil lem, Piaizier Theodotus Adrianus, Daalhuijzen Henri Franciscus, Huijs- soon Dirk, Ova Leunis, Bak Abraham Johannes, Polderman Daniel, Van Soelen Jacobus |ohannes, Smit Domi- nicus Koenraad, Roelse Antonie Bou- dewijn, Goetgeluk johannes Pieter, Van den Buuse Pieier Cornelis, Lom- mers Alexander, Ten Hacken Huber- tus Lodevicus, Van de Velde Adriaan Jacobus, Harting Johan Robert, De Joode Cornelis Frederikus, Van Wes ten Andries Hendrik, allen lotelingen der gemeente Vlissingen, Tiersen Izaak, loteling der gemeente Zuidzande, Van Steveninck |acob, loteling der ge meente Amsterdam, alien van de lich ling 1907. Dag en plaats van opkomst 4 September 1911, te Vlissingen. Van den Berg Wijnand Bastiaan, loteling der gemeente Bergen op Zoom, lich ting 1907. Dagen plaats van opkomst 4 September 1911, Bergen op Zoom. Klaaijsen Nicolaas Marinus Uaak, lo teling der gemeente Middelburg, Ver steeg Adriaan Dingeman, loteling der gemeente Zierikzee, Stefes Hermanus Cornelis, loteling der gemeente Goes, allen van de lichting 1907. Dag en plaats van opkomst 4 September 1911, Middelburg. Van het Regimeni Grenadiers en Jagers: Adriaansen Jan Hendrik, loteling der gemeente Serooskerke lichting 1907. Dag en plaats van opkomst: 4 September 1911, te 's Gravenhage. Van het 6i Regiment Infanterie Leeflang Jan, loteling der gemeente Rotterdam, lichting 1907. Dag en plaats van opkomst: 4 September 1911, te Breda. Ge last: de voormelde verlofgangess zich, te dien einde, voorzien van hunne kleeding en voorwerpen van uitrusting alsmede van hun voor vertrek afge- teekenden verlofpas, elk op den voor hem bepaalden datum, rechtstreeks bij hun korps aan te melden, en we! 54.) Hij keerde zich om, om hem te krijgen en haalde onderwijl een klein etui met naaigereedschap uit den zak. Zijn veelvuldige ondervindingen had den hem geleerd, dat het raadzaam was dat artikel steeds bij zich te dra gen, en bij deze gelegenheid bleek het van meer dan gewoon nut te zijn. Hij nam er een lange, dikke naald uit, die hij in een gaatje in den knop van zijn stok stak. Toen ging hij terug naar het raam en, ver voorover leunend, hengelde hij naar de siga- rette, die ongeveer zes voet lager in de goot lag. Tweemaal vischte hij tevergeefs, maar bij de derde poging kreeg hij het kostbaar overblijfsel in handen. Hij ging er mee naar de tafel en zette zich, om het goed te bekijken. Het was doorweekt en ver zij die in de plaats van opkomst woonachtig zijn, uiterlijk te 8 uur voormiddags. Zij die woonachtig zijn binnen 20 K.M. va de plaats van opkomst op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur v.m. De overige verlofgangers zullen zich voor zoovee! zij binnen het rijk ge vestigd zijn, op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerst ver trekkende openbaar middel van ver sneld vervoer van hunne woonplaats of naaste staiion, naar de plaats van opkomst moeten begeven en voor zooveel zij buiten het rijk gevestigd zijn, z'ch op dien dag vóór 4 uur bij hun korps moeten aanmelden. En geeft kennisdal, voor het geval zij door ziekte of andere redenen buiten staat mochten zijn om op te komen, zij daarvan kunnen doen blijken, door op den dag vóór de opkomst bepaald een op ongezegeld papier geschreven, geneeskundig getuigschrift of een ander bev/ijs of verklaring ter Gemeente-Secretarie (Bureau Militie) oyer te leggen, zullende de zieken, die niet op den bepaaiden tijd onder de wapenen komen, te dezer zake niet voor diligent worden gehouden, maar verplicht zijn, zich na hunne herstelling bij hun korps te vervoegen, teneinde daarbij in den wapenhandel te worden geoefenh, wordende zij, voor zooveel noodig er op gewezen, dat zoo zij in gebreke blijven aan deze oproeping te voldoen, zij volgens art. 133 der Militie wet 1901, als deserteur zullen worden behandeld. Vlissingen, den 15 Augustus 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Rijksmiddelen. Wat wij de vorige maand schreven is ook toepasselijk op de afgeloopen maand: er valt weinig bijzonders van te zeggen omdat de cijfers der verschillende rubrieken slechts ge ringe verschillen aantoonen met de overeenkomstige van het vorig jaar. Daar er echter verleden jaar reden bestond om tevreden te zijn over de opbrengst, omdat deze weer hooger was dan Juli van het daaraan voor afgaande jaar, kan men ook thans tevreden wezen, want we zijn weer met ruim 2 ton vooruitgegaan, een gunstig saldo, dat nog te meer beteekenis ontleent aan het feit, dat de altoos zeer wisselvallige succes sierechten in de afgeloopen, maand ruim 4 ton m i n d e r opbrachten dan verleden jaar. Juli 1910 leverde een totaal van f 15,487,990.611 3 oo en Juli 1911 bracht het tot f15,701,893.451'», dus f213,902 84 meer. Een vergelijking met verleden jaar Juli wijst een meerdere ontvangst kleurd maar de gootrand had het nog eenigszins beschut, zoodat het in zijn geheel was gebleven. Zijn beroemd vergrootglas werd weer aan het werk gezet. Vroeger was er iets gedrukt ge- wees: op het mondstuk van de siga- rette, maar nu was het bijna niet meer te ontcijferen. Zooals echter reeds bekend, was Burrell begiftigd met een eindeloos geduld en na een onderzoek, dat eenige minuten duur de, was hij zoover gekomen, dat hij wist, dat de naam van den fabri kant op „olous" eindigde, terwijl de plaats waarin de sigarette gemaakt was, Caïro heette. „Het zal me be nieuwen," sprak de detective, „of dat van eenig nut kan zijn. Op het eer ste gezicht schijnt het, alsof mijn oorspronkelijke indruk verkeerd is. Mijnheer Henderson, die van den moord beschuldigd is, is onlangs uit Caïro teruggekeerd. Ofschoon hij daar misschien nooit tabak heeft gekocht, zou het hem waarschijnlijk toch geen goed doen, als er als bewijs tegen hem werd ingebracht, dat een stompje van een sigarette uit die plaats ge vonden was in de goot buiten het aan voor de grondbelasting van f 73,000, de personeeie belasting van f 200,000„de bedrijfsbelasting van f 289,000, de invoerrechten van f30,000, den suikeraccijns van f 19,000, den wijnaccijns van f3000, den bieraccijns van f 1000, de gou den en zilveren werken van f 2000, de registratierechten van f 22,000, de hypotheekrechten van f 6000, de do meinen van f6000, de posterijen van f 85,000, de telegraaf van f 38,000 en de jachtakten van f 7000. Minder leverden op de vermo gensbelasting f 17,000, het mijnrecht f 7000, de accijns op gedistilleerd f70,000, de zoutaccijns f4000, het geslacht f 22,000, de zegelrechten f 12 000, de successierechten f 431,000 en de loodsgelden f2000, terwijl de opbrengst der Staatsloterij ongeveer gelijk was aan die van verleden jaar Juli. Op enkele uitzonderingen na, ver- toonen de cijfers van de afgeloopen zeven maanden een fFnke verhooging vergeleken bij die van het gelijkna mig tijdvak van 1910. Meer werd ontvangen uit de grond belasting f 281,000, de personeeie belasting f 301,000, de bedrijfsbelas ting f 460,000, de vermogensbelasting f 279,000, de invoerrechten f 327,000, de suikeraccijns f 648,000, den wijn- accijns f 61,000, den bieraccijns f 21 000, den accijns op het geslacht f 14,000, de gouden en zilveren wei ken f 8000, de registratierechten f 574,000, de hypotheekrechten f 70,000, de successierechten f 64,000, de posterijen f 496,000, de rijkstele graaf f 261,000, de^ staatsloterij 1000 en de loodsgelden f 105,000. Hiertegenover stond slechts een min dere opbrengst bij het mijnrecht van f 7000, den zoutaccijns van f 64,000, de zegelrechten van f 90,000, de domeinen van f 44,000 en de jacht en visscherijakten van f 1000, terwijl de accijns op binnen en buiten- landsch gedistilleerd in de eerste zeven maanden van 1911 juist ander halve gulden meer opbracht dan in 1910. De eerste zeven maanden van 1911 brachten in het geheel f 101,734,207.19 in de schatkist, ter wijl in hetzelfde tijdperk van 1910 was ontvangen f 98.065,686,85. We zijn dus thans f 3.668,510,34 vooruit. („N. Crt.") Begrafenis Jozef Israëls. Onder de tailooze, die gisteren bij de teraardebestelling van jozef Israëls op den doodenakker aanwezig waren, bevonden zich de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, jhr. mr. W. Roëll, de ministers van buitenlandsche zaken en van landbouw, de burge meester der Residentie, wethouders der gemeente, het Tweede Kamerlid raam van de kamer der vermoorde vrouw." Nadat hij de kamer nogmaals nauw keurig doorzocht en zich overtuigd had, dat er verder niets te zien viel, ging hij naar beneden, gaf den sleu tel aan den huisheer terug en verliet daarop het gebouw. Hij stak de straat over en begaf zich naar het tegen over gelegen huis. De huisbewaarder ontving hem en vroeg wat hij verlangde. Hij legde het doel van zijn komst uit, maar een paar vragen waren al voldoende om hem de overtuiging te geven, dat hij van dien kant niet veel hulp moest verwachten. De kamers, zoo werd hem verteld, van waaruit men alles, wat in Teresina's kamertje in het huis aan de overzijde voorviel, kon be speuren, waren alleen overdag be woond. „Niets te halen," sprak Burrell tot zichzelf, toen hij den man bedankte en het huis verlaten had. „Nu is de vraag, wat nu te doen Eenige oogenblikken stond hij op het trottoir nadenkend zijn kin te krabben, waarna hij tot éen besluit scheen te zijn gekomen, want hij Brummelkamp en vertegenwoordigers van tal van musea, kunstinstellingen, genootschappen en vereenigingen. Voor het lijkenhuis werd het woord gevoerd door den heer De Jongh, plaatsvervangend leeraar van de gods dienstige instelling Gamiloeth Chasa- diem, die Israëls eigenschappen ver geleek met die van Jozef, onderkoning van Egypte zijn deemoed, zelfver loochening, zijn voorkomendheid en offervaardigheid. Bij het graf iegde mejuffrouw Nora Keller, zijn trouwe huigenoote gedu rende tal van jaren, het eerste bloem stuk neder, waarnajhr. Roëil, als ver tegenwoordiger van de Koningin, drie schoppen aarde op de kist deed vallen. Minister Talma deed hetzelfde en nam vervolgens het woord namens de regeering, die zich verplicht achtte, hier eerbiedige hulde te brengen aan het graf van een van Nederland's grootste burgers, iemand die behoort tot diegenen die het leven van een volk blijvend verrijken. Daarna bracht de burgemeester, jhr. Van Karnebeek, eerbiedige hulde aan dezen grooten medeburger. En ver volgens voerden het woord namens „Puichri Studio" de heer Termeuien, namens de Ned. Israëlitische gemeen te, wethouder Simons, als president van den kerkeraad namens de Hol- landsche Teekenmaatschappij de heer Blommers namens „Arti et Amicitiae" prof. Bart van Hoven, ramtns den Haagschen Kunstkring de heer Snijder van Wissenkerke; namens St. Lucas (Amsterdam), de heer Schaap, namens de Itaiiaansche kunstenaars Willem Steelink, namens de afdeeling Den Haag van den Nedeilandschen Zionis tenbond de heer Van Zuiden. Ned. Bond van gemeente-ambtenaren- Te Leeuwarden werd gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren. Zij werd ge opend door den voorzitter den heer Jac. van der Laan, gemeente-secre taris te Sneek, met een toespraak waarbij hij de aanwezigen welkom heette in Frieshnds hoofdstad en op het gewicht wees van de onderwer pen die ter behandeling aan de orde waren gesteld. Uit het door den secretaris, den heer J. A. H. van de Voort uit 's Gra venhage, uitgebracht verslag over 1910 bleek, dat de Bond ook in dit jaar weder vruchtbaar werkzaam is geweest en veler steun en medewer king mocht ontvangen bij het vol brengen van haar in omvang toene mende taak. Het getal leden bij het einde des jaars bedroeg 3473 tegen 3422 een jaar te voren. De goedgekeurde rekening sluit met een batig saldo van f 1107.416. De begrooting voor 1912 werd vast- keerde plotseling om en sloeg de richting naar Tottenham Court Road in. Daar nam hij een omnibus en ging door naar de Oxford Street en stapte daar over in een andere, die hem naar Regent Street voerde. Het was een heldere, zonnige morgen en detiotioirs van die drukke straat we melden van voetgangers. Zooals hij daar voortstapte, zou niemand den grooten detective in hem gezien heb ben, wiens naam zelfs den verstokt- sten misdadiger met schrik vervulde. Toen hij ongeveer halverwege de straat was gekomen, wendde hij zich eensklaps naar links, liep een andere kortere straat door, sloeg toen weer links af en nam eindelijk weer een straat rechts. Hij was nu in een buurt met rustig uitziende huizen, die aan kantoren deden denken. Hun uiterlijk deed in 't geheel niet vermoeden.dat daar bewoneis groote rijkdommen bezaten en toch voelde men, dat hier groote zaken werden gedaan. Voor een der huizen bleef Burrell staan, las de namen, die op de koperen plaat buiten op den muur gegrift waren en trad binnen. Hij bevond zich nu in een klein voorhuis, met een smalle gesteld, sluitende in ontvangst en in uitgaaf met f 9286.41% met een post voor onvoorziene uitgave van f 505.41s. Op voorstel van het bestuur is besloten, om een onderzoek in te stellen naar de jaarwedden der ge meente-ambtenaren, hun getal enz. en die gegevens geregeld bij te houden. Aangezien de deskundigen, die hun voorlichting hadden toegezegd voor het maken van een reglement voor het hulpfonds dat in 1912 in werking zou treden, nog niet in de gelegenheid zijn geweest van hun zienswijze te doen blijken, is beslo ten het voorloopig reglement nog een jaar van kracht te doen zijn. Bij de behandeling van een door de afd. Zuid-Holland ingediende mo tie in zake onderzoek naar de be kwaamheid van sollicitanten voor be trekkingen bij de gemeente-admini stratie, is na uitvoerige bespreking een voorstel van het bestuur aange nomen, om de gemeente-besturen uit te noodigen den bond behulp zaam te zijn in zijn streven, om geen onnoodige uitbreiding te geven aan examens en dientengevolge bij het benoemen van personen tot een betrekking bij de gemeente-admini stratie, daarvoor geen vergelijkend examen te doen voorafgaan. Dit be sluit zal, met toelichtend schrijven, ter informatie aan de gemeentebe sturen worden toegezonden. De vergadering vereenigde zich voorts met een wijziging van het re glement van het bureau voor plaat sing, om een aanvraag ter zijde te leggen, wanneer de uitgeloofde be zoldiging niet voldoende is. Na behandeling van de agenda voor de jaarvergadering van den Bond ter verkrijging eener wettelijke rege ling van den rechtstoestand der bur gerlijke ambtenaren, waarbij enkele punten aanleiding gaven tot uitvoe rige gedachtenwisseiing, werd de vergadering gesloten. Politiek en Middenstandsvereeniging. „De Haarlemsche Hanze" schrijft over dit onderwerp ln het officieel orgaan van den Middenstandsbond en per circulaire, gezonden aan de bij den bond aan- gesloten vereenigingen, herinnert de heer Meuwsen er nogmaals aan, hoe de voorgestelde tariefwet zoodanig saamgeweven is met de politiek, dat het economisch beiang door politieke overwegingen geheel op den achter grond is gedrongen. Ook veronder stelt de heer Meuwsen de mogelijk heid, dat industrieelen en handel drijvende middenstanders in zake de tariefwet-quaestie geen gemeenschap pelijke, doch wel tegenstrijdige be langen kunnen hebben. Op grond van deze overwegingen hoopt de heer trap, die naar de bovenverdieping leidde. Hij klom die op en stond éven daarna voor een deur, waarop de namen Morris en Zevenboom ge schilderd waren. Zonder notitie te nemen van de woorden „verboden toegang", die onder den naam der firma geplaatst waren, draaide hij de kruk om en trad binnen. Een kleine jongen zat aan een tafeltje in het midden van het vertrek, druk bezig met het bijschrijven van posten in een dik boek. Hij keek op toen Burrell binnenkwam, en vroeg hem kortaf, wat hij verlangde. „Ik wenschte mijnheer Zevenboom te spreken," antwoordde deze. „Vraag hem, of ik hem even spreken kan, mijn jongen." „Alles goed en wel," sprak deze, met een zelfvertrouwen, dat eigenlijk te groot was voor zijn jaren, „maar hoe kan ik dat, als ik uw naam niet weet „Zeg hem, dat mijnheer Burrell hem wenscht te spreken," zeide de detective, zonder zich in het minst misnoegd te toonen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1