ïu MiOmtiigi. Dinsdag No 191 49e Jaargang. 1911. 15 Anglistns Gemeentebestuur» BINNENLAND. Feuilleton, VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOOKMÜMMEB 10. ftbonnemenfs-fidyerfeniiën op zeer uoordeelige uoorioaarden BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van de kohieren der Bedrijfsbelasting dienst 1911/1912 no. 1 en II. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezon den, de door den Directeur der di recte belastingen te Breda executoir verklaarde Kohieren no. I en II we gens de Bedrijfsbelasting dienst 1911/1912; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voor koming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. Er is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 14 Aug. 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek van P1ETER DE WITTE alhier, om verlof tot verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan ster ken drank in perceel Paardenstraat no. 37 dat vanaf heden gedurende veer tien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van het ge vraagde verlóf kunnen worden inge bracht bij Burg. Burg. en Weih. voor noemd. Vlissingen, 12 Augustus 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Eeuwfeest Neeriand's onafhankelijkheid. Het Haagsche comité voor de luis terrijke viering van 't Eeuwfeest van Neerlands Onafhankelijkheid, dat thans tot ongeveer 180 personen is uitgebreid, heeft in eene vergadering in een der Grafelijke Zalen (Rolzaal) in beginsel het volgende programma voor de feestviering vastgesteld 17 September 's morgens klokken spel en klokkengelui van den H. Jacobstoren, koraalmuziek öp het Plein 1813, 's middags: kinderfeest op verschillende plaatsen in de stad en te Scheveningen, 's avonds mu ziekuitvoeringen op verschillende -O- 52.) pleinen en toepasselijke lichtbeelden, tot slot militaire taptoe 18 September 's middags histori- rische optocht, 's avonds illuminatie van de slad 19 September 's middags opening der historische tentoonstelling, feest cantate 15 November volksvoorstellingen in verschillende gebouwen 16 November (middernacht) koraal muziek. Piein 1813 17 November godsdienstoefening in verschillende kerken, uitdeeling aan de armen, galavoorstelling met historische tableaux, bioscoopvoor stellingen op verschillende plaatsen in de stad. Het is de bedoeling H. M. de Konin gin tot de feesten uit te noodigen. Voor de verdere voorbereiding van de uitvoering van het plan zijn nevens de bestaande commissiën .voor de historie, financiën, decoratie en pers, nog eenige commissiën benoemd, en weleen voor de kinderfeesien, een voor de muziek, lichtbeelden en bioscoopvoorstellingen, een voorden historischen optocht, een voor de historische tentoonstelling, een voor de uitdeeling aan de armen, een voor de galavoorstelling en een voor de volksvoorstellingen. Elk dezer commissiëi bestaat uit ten mins'e zeven leden, terwijl in elke commissie een lid met uit zondering van voorzitter en secretaris van het Haagsche comité voor Volksfeesten zitting heeft. De historische optocht zal het hoofdmoment van de feestviering worden. Wat dien optocht betreft, heeft de historische commissie het volgende plan aan het comité aangeboden. De stoet wordt verdeeld in twee afdeelingen, nl. een historisch ge deelte van de vroegere tijden tot 1813 en een allegorisch gedeelte van 1813 tot heden. Dit jaar is ais eindpunt van het historische gedeelte genomen, omdat het niet wenschelijk schijnt personen, die in de laatste 100 jaren hebben geleefd, in een optocht voor te stellen, terwijl ook de costumes zich daartoe minder leenen. De historische optocht moet natuurlijk noodzakelijk een Haagsch karakter mei krachtigen nationalen tint dragen. Htt allegorische gedeelte zou een voorstelling kunnen geven van de kunst, den handel en de nijverheid gedurende de laatste honderd jaren. Het schijnt der commissie het meest wenscheiijk, daartoe de groote indu- striëelen en de vakvereenigingen uit te noodigen, die, onder leiding eener artistieke commissie, op eigen kosten, versierde wagens zouden kunnen samenstellen. Jozef Israëls. f Bijna iedere bladzijde van zijn dag boek had haar eigen geschiedenis en als Burrei in een goede stemming was, kon hij met het boek voor zich, het eene verhaal na het andere op- disschen, verhalen zóo ontzettend, dat den toehoorder van verbazing de haren te berge rezen. Op dit oogenblik was hij bezig met een der ingewikkeldste vraag stukken, die hij ooit in zijn leven ontward had. Zijn gelaat drukte on zekerheid en verbazing uit. In zijn rechterhand hield hij een groot ver grootglas en in zijn linker een Ca- nadeesche postzegel'van het jaar 1852. Maar of hij over den postzegel of over de zaak zelf dacht, is moeilijk te zeggen. „Echt of niet echt vroeg hij zich af. „Dat is de quaestie. Als hij echt is, is hij 5 pond waard. Als het na maak is, is het niet de eerste keer, dat ik ben bee/genomen, maar dan zal ik er voor zorgen, dat wat den heer aangaat, die hem aan mij ver kocht heeft, het de laatste maal zal zijn. Hij bekeek den postzegel nog eens nauwkeurig met zijn vergroot glas en schudde toen zijn hoofd. Daarna deed hij het twijfelachtige voorwerp weer in de enveloppe, waaruit hij het genomen had, deed het vergrootglas weer in het etui, knoopte het lint er om heen, sloot het boek en vergrootglas weg in een lade, en ging toen naar het buffet, aan het andere eind van de kamer, waar hij zich langzaam en zorgvuldig een glas grog klaarmaakte. Het was bijna middernacht en hij voelde, dat het werk, dat hij dien dag had afge daan, hem op die versnapering aan spraak gaf. „Lieve hemel," mompelde hij, ter wijl hij het glas in kleine teugen le digde, ^wat zijn sommige menschen toch dwaas." Wat deze opmerking met den post zegel in quaestie ie maken had, was Te 's Gravenhage is Zaterdag over leden de heer Jozef lsraëis in den ouderdom van 87 jaar. Jozef Israëls, in wiens overlijden de kunst in het algemeen en de Neder- landsche schilderkuust in het bijzonder zulk een zwaren slag trof, was den 27 Januari 1824 geboren. Opgevoed in de traditsën van hel o ude ge'oof was hij door zijn vader bestemet om voor rabbijn le studeeren.doch toen Jozef de schoolbanken verliet, had zijn vader hem noodig op zijn kantoor, zoodat hij de voorgenomen studiën moest iaten varen. Reeds op school legde hij groote liefhebberij voor ieekenen en copiecren aan den dag, waarom zijn vader hem teekenles liet geven, welk onderwijs werd voort gezet, toen hij op de kantoorkruk zat. Op aairaden van een destijds be kend Groningsch kunstbeschermer werd, toen jozef Israëls zijn 18e levensjaar had bereikt, beslist, dat hij zijn schilderstudiën, reeds in Groningen begonnen, te Amterdam bij den schilder Kruseman zou voort zetten, terwijl hij daar ook eenige jaren ais leerling de lessen aan de Academie bijwoonde. In 1846 vertrok Israëls naar Parijs waar hij onder leiding van den schilder Picot zijn studiën voortzette. Twee jaar later, kort voor het uit breken der omwenteling, keerde Israëls naar Nederland terug, om te Amsterdam in de Warmóesstraat een atelier te betrekken. Eenige jaren later werd hij ernstig ongesteld en tot volledig herstel van zijn ziekte moest hij (oen eenigen tijd aan zee doorbrengen. Op aanra den van een zijner vrienden koos hij Zand\oori, toen nog een klein visschersdorp, voor een verblijf van eenige weken uit, welk verblijf van zoo groo:en invloed is geweest op zijn verder werk. In 1860 zag men den schilder weer in Amsterdam en twee jaren iater maakte de tentoonstelling van twee zijner werken te Londen zijn naam over de geheeie beschaafde wereld beroemd. Doch eerst na 1869 het jaar zijner vestiging in Den Haag, ontplooide zich zijn talent in volle krachten en na dien tijd heeft hij de groote kunstwerken gewrocht die hem den eerenaam van den Meester der Nederlandsche schilders deed ver werven. Op zijn 70sten en zijn 80Ten verjaar dag vooral is Israëls op treffrnde wijze gehuldigd door vreemdeling en landgenootop laatstgenoemden feest dag schonk H. M. de Koningin hem het commandeurskruis van den Ne- derlandschen Leeuw. P. H. Hugenholtz Jr. f Zaterdagmiddag is te Heemstede in niet heel duidelijk, maar zijn volgende alleenspraak maakte zijn bedoeling eenigszins begrijpelijker. „Als hij met alle geweld op de plaats der beschul digden had willen plaatsnemen en een strop om den hals willen voelen, had hij niet beter te werk kunnen gaan. Hij moest noodzakelijk met het meisje in de Strand staan praten, totdat zij begint te schreiendaarop roept hij een rijtuig aan en rijdt met haar naar huisdaar stapt hij uit en gaat in het voile licht van een lan taarn staan, zoodat de eerste de beste agent die voorbijkomt, zijn gezicht kan zien en hem herkennen kan, als de tijd daarvoor gekomen is. Daarna loopt hij zóo hard naar zijn hotel terug, dat hij er zeer verhit en opge wonden aankomt en brandewijn noo dig heeft. We!, het is bijna onge- loofeüjk, zoo'n. belachelijke samen loop van omsiandigheden. Toch heeft hij de misdaad niet begaan, daar ben ik van overtuigd. l<c heb in mijn le ven al heel wat ondervinding opge daan, en ik geloof niet, dat ik me nog ooit in een menscbelijk gelaat vergist heb. Het zijne vertoont niet de geringste sporen van schuld. den ouderdom van 77 jaar overleden de heer P. H. Hugenholtz, oud-voor ganger der Vrije Gemeente te Amster dam. In 1834 te Rotterdam geboren, stu deerde hij te Ulrecht en te Leiden in de theologie, promoveerde in 1857, dus 23 jaar oud, en werd als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente beroepen te Hoenderloo, waar hij tot 1861 bleef. Van 1861 1862 stond hij te Rens- woude, vervolgens van 18621866 te Leeuwarden, en vertrok daarop naar Amsterdam, om daar in 1877 de Vrije Gemeente te stichten. De Vrije Gemeente was de verwe zenlijking van het ideaal van Hugen holtz. Hij kon zich niet langer vinden in de Ned. Herv. Kerk, waar hij bij den strijd tusschen modernen en or thodoxen aan de zijde der eersten stond, maar eindelijk, strijdensmoede, zich een eigen gemeente schiep, los van de banden der bestaande kerkin- steliingen. Van den ontslapene kan worden getuigd, dat hij veel heeft bijgedragen tot verhooging van het kerkelijk leven bij de vrijzinnig-godsdienstigen hier ie lande. Mej. Elise Haighton. f Te 's-G-avenhage is overleden me juffrouw Elise Haighton, die steeds in de voorste rijen heeft gestaan van de strijdtsers voor vrouwenkiesrecht en die in het algemeen een groot deel van haar werkzaamheden gewijd heeft aan de beweging tot verkrijging van meerdere rechten en verbetering van de positie van de vrouwen in Neder land. Over de vrouwenkwestie, met name over vrouwenkiesrecht is in den loop der jaren menig artikel van haar hand in de periodieken verschenen, en nog versch in het geheugen liggen haar bemoeiingen om het congres van den Wer Idbond voor vrouwenkiesrecht voor enkele jaren in de hoofdstad te doen plaats vinden. Aan de organi satie van dat congres heeft zij indertijd een werkzaam aandeel gevonden. Gemeenteraadsverkiezingen. De commissie voor de geloofs brieven, uit den gemeenteraad te 's Gravenhage zal voorstellen, den heer Schalekamp, (anti-rev.), niet toe te laten als lid van dat lichaam, daar bij de hertelling der stembriefjes uit het bureau aan de Stortenbekenstraat, gebleken is, dat de sociaal-democraat De Kieer meer stemmen had en dus gekozen was, ja zeifs, dat de sociaal democraat Harms ook meer stemmen had dan de heer Schalekamp. Handenarbeid. De door de vereeniging tot bevor dering van het onderwijs in handen Morgenochtend zal ik even naar de plaats van den moord gaan en daar mijn onderzoekingstocht beginnen. Ofschoon de detectives der andere partij het terrein al voor mij verkend hebben, zou het toch vreemd zijn, als ik niet iets kon vinden, dat aan hun opmerkzame oogen ontsnapt is." Er bestond een eeuwigdurende vijandschap tusschen den beroemden Jacob Burreli en de echte beroeps detectives. Zijn manier van werken was niet volgens de regels, beweer den deze laatsten. Hij ging altijd volgens zijn eigen inzicht te werk en, wat nog erger was, als het hem gelukte bewijzen te verzamelen, was het bijna, zoo niet geheel onmogelijk, hem er toe te krijgen ze ten hunnen voorde de bekend te maken. Zoo iemand moest men, wanneer zich de gelegenheid daartoe aanbood, een loontje lager leeren zingen. Getrouw aan de belofte, die hij zichzelf den vorigen avond gedaan had, begaf Burreil zich den volgen den morgen dadelijk na het ontbijt op weg naar Burford Street. Toen hij aan No. 16 kwam, klom hij de stoep op, trad de vuile gang binnen, eq arbeid in Nederland, te Ulrecht ge houden door de regeering gesub sidieerde cutsus in handenarbeid is geëindigd. De 80 onderwijzers en onderwijzeressen, die deelgenomen hebben aan den cursus, hebben in de drie weken, dat deze geduurd heeft, onder aanwijzing van den hoofdleider, den heer N. Swart uit Haarlem en de andere leiders, hard gewerkttallooze voorwerpen, sommige van eenvoudi ger. aard, andere van moeilijker be werking, in karton, klei en hout, wer den door de cursisten vervaardigd. Als een voorwerp gehe I af was, werd het door de commissie nagezien; werd het in orde bevonden, zoo werd het met de andere goedgekeurde stukken in een afzonderlijk lokaal ter bezich tiging gesteld. Het daar tentoongestelde was een bezoek ten volle waard en een goede propaganda voor handenarbe d op de scholen. In de afdeeling kartonarbeid waren tal van doosjes, lijsten, enz. van min of meer kunstige bewerking, van kleurrijk papier vervaardigd, ten toongesteld. De afdeeling klei-arbeid gaf pyramiden, paddestoelen, bladeren, voortreffelijk nagebootst en met de toepasselijke verf en lak afgewerkt. In de derde afdeeling houtarbeid, waren zoowel de eenvoudigste voorwerpen liniaal, boterspaan en dergelijke, ten toongesteld als voorwerpen, waarvan de vervaardiging meer moeite en ge oefendheid vereischte, als er waren een aquarium, een wanmolen in het klein, scheepjes enz. De enderwijzers en onderwijzeres sen, deelnemers aan den cursus, die zoo straks weer hun gewone taak als opvoeder der jeugd gaan hervatten, zullen zeker de beste herinneringen aan den cursus blijven behouden en in hun volgend leven als onderwijzer de vruchten ervan plukken. Tot officieele sluiting van den cur sus was Vrijdagavond reeds een fees telijke samenkomst gehouden, waar o. a. spraken de heer Swart uit Haar lem als hoofdleider en de heer Dekker uit Middelburg, namens de deelnemers. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft de directeuren van de kantoren aangeschreven tijdens de buitengewone hitte langdurige dien sten, welke bijzondere inspanning vorderen, te verlichten door indienst neming van hulppersoneel, tevens moeten de diensturen van de ambte naren voor zooveel den telegraaf- en telefoondienst betreft, worden inge krompen. De Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, houdt Maandag 11 Septem ber in het Kurhaus te Scheveningen haar jaarvergadering. Aan het jaarverslag, dat op die vergadering wordt uitgebracht, is het vroeg aan een man, dien hij daar ont- dmoette, waar de huiseigenaar te vin den was. Als eenig antwoord ging deze boven aan een trap staan, waar langs men als in een afgrond in de diepte afdaalde, en schreeuwde iets in het Duitsch, Eenige oogenbiikken later verscheen de huiseigenaar. Het was een zieke lijk uitziend man, wiens gelaat den indruk maakte, alsof hij tegen de gansche wereld wrok koesterde. Zijn mouwen waren tot boven zijn elle bogen opgeslagen en hij hield een mes in de eene en een aardappel in de andere hand.' „Wat is er van uw dienst vroeg hij knorrig, den man voor hem goed opnemend. „Ik wilde u vragen mij de kamer te v/ijzen, waarin het Italiaansche meisje Teresina Cardi vermoord is," antwoordde Burreil zonder aarzelen. „Het is immer den moord van den morgen bis den avond," antwoordde hij. „Ik ben er misselijk van. Die moord zal mijn ondergang zijn." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1