Zaterdag 12 Augustus 49e Jaargmog. 1911. Feuilleton. No, 189 Ver schip! dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnartienis-Hduerfenfiën op zesr uaerdeeiige ooortyaarden BINNENLAND, In SÉ1I SviÉifi, TTSIM 0P OEI ÏAK. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Nieuweportretten van Prinses Juliana. Wederom zuilen er nieuwe portret ten van ons Prinsesje in den handel worden gebracht. De firma Guy de Coral en Co., te Amsterdam en te 's Gravenhage, heeft dezer dagen in de tuinen van Het Loo iwee opne mingen van Prinses Juliana gemaakt. Op de eerste foto staat het Prinsesje, gekleed in het wit, met witte kousjes en zwarte schoentjes aan en een kan ten hoed op, naast de met speelgoed, vooral met poppen, gevulde zwaan, welke zij van president Faillières ten geschenke heefi gekregen. Het speel goed komt eruit te voorschijn als uit een hoorn des overvloeds. Op de tweede foto zit Prinses Juiiana, op dezelfde wijze gekleed, op een tafelfje met een pop in den arm. in 't laatst van deze maand zullen de foto's verschijnen. De Tariefwet. Nu de Middenstandsbond op het Roermondsche Congres heeft besloten het ontwerp Tariefwet niet in be handeling te nemen heeft de Arn- hemsche vereeniging van handel en nijverheid opnieuw geadresseerd aan de bij den Middenstandsbond aan gesloten vereenigingen, om mede te werken tot het beleggen van een buitengewone algemeene vergadering Ier bespreking der Tariettvef. Grondwetsherziening. In tegenspraak met hetgeen onlangs gemeld werd, verneemt „L. en V." dat een meerderheid der commissie ter adviseering over Grondwetsher ziening is voor een redactie van een nieuw artikel 80, waarin vrouwenkies recht niet op gelijken voet als het kiesrecht voor de mannen geregeld zal worden, maar waardoor invoering van vrouwenkiesrecht wel dadelijk mogelijk za! wezen, met gelegenheid om hei geleidelijk verder uit te breiden. Vermindering van misdaden. Uit officieele gegevens blijft dat het percentage van veroordeelingen wegens verschillende misdrijven, in ons vaderland, gedurende de laatste jaren successievelijk is gedaald. In het bijzonder is het aantal strafver volgingen wagens het misdrijf van mishandeling beduidend lager ge worden. Dit laatste schijnt verband te houden met afneming van het drankmisbruik, wijt toch het over- groote aantal mshandeiingen gepleegd wordt onder den invloed van den alcohol. Daarentegen is het getal veroordeeiingen wegens vergrijpen tegen den eigendom percentsgewijze eenigszins „hooger geworden. Men 50.) „Dat is meer dan ik zeggen kan," sprak Godfrey eenvoudig. „Kijk eens hier, mijnheer Hender son," sprak mijnheer Codey op scher pen toon, „ik heb in mijn leven vee! goedgeloovige menschen ontmoet, maar ik geloof niet, dat ik ooit iemand 2ag, zoo lichtgeloovig als u. Ik heb een lijst van al de menschen, die in uw huis waren toen het kistje aan kwam." Laten we het nog eens nagaan. Uw moeder was er, uw zuster, uw meisje, juffrouw Devereux. Hen kunnen we dadelijk van het lijstje schrappen, zoo als onze vriend Bureil zou zeggen. Uw bottelieren huisknecht zijn, even als de huishoudster, de keukenmeid en het eerste kamermeisje oude fa miliestukken. Zij zijn boven verden- schrijft dit voornamelijk hieraan toe dat de rechterlijke coliegiën blijkbaar minder bereid zijn tot het opzenden van bedelaars en landloopers naar de werkinrichtingen, waardoor velen die vroeger deze inrichtingen be volkten, zich aan een anders goed vergrijpen en in de gevangenis komen. Oud-minister mr. J. C. de Marez Oyens. Bij de familie te 's Gravenhage is nog steeds niets naders vernomen omtrent eanig resultaat van de na- sporingen naar den vermisten oud- minister mr. Da Marez Oyens. Cadettenschool. Ten gevolge van den uitslag van het toelatingsexamen voor een plaat sing ais cadet komen in aanmerking voor den dienst hier te lande C. D. Kamerling, J. W. Vintges, S. L. Wijn bergen, H. G. Blok, M. de Vries, E. A. A. Liera, F. J. Duyastee, F. Lugt, G. C. Eykman, E. E. T. Dulfer.j.A. Aier, C. J.W. Lanen, H. F. Donner, J. K. van Prehn, S. j. graaf van Lim burg Stirumvoor den dienst in Nederlandsch Indiê M. P. Puüist, P. J. Droog, J. W. van Ro.yen, M. Beh- rens, F. D. Fokkema, W. A. M Molenaar. Militaire marschen bij hitte. Dr. C. E. Fie ieidij, arts, gep. offi cier van gezondheid, schrijft in de „Tel." onder het opschrift „Gefor ceerde marschen" „In uw blad lees ik, hoe bij de thans heerschende tropische hitte ge regeld zware marschen met gepakten ransei worden gehouden. De militaire autoriteiten verdedigen dergelijke af beuling door te beweren, dat de mi litairen behooren te worden gehard tegen afmatting door hitte, opdat zij in tijd van oorlog daar tegen kunnen. Ik wensch daarom de opmerking te maken, dat op wetenschappelijke gronden is aan te toonen, dat men zich niet kan harden tegen overma tige warmte, en dat integendeel de soldaat door zuik een „oefening" ver zwakt en in gevaar van gezondheid en laven wordt gebracht. De bedoelde geforceerde marchen zijn daarom als nutteloos, nadeelig en onmenscheiijk, ten sterkste af te keuren." Alg. Ned. Politiebond. De A!g. Ned. Politiebond heeft gistermiddag te Amsterdam zijn jaar- iijksche algemeene vergadering ge houden, onder leiding van den heer T. A. M. A. van Hutnalda van Eysinga. Blijkens het jaarverslag van den secretaris, den heer W. L. H. Koster Hénke, bedroeg het aantal leden op 1 Juli j.I. 4347. Het aantal begunsti gers 468, dat der donateurs 354. De bond telt 11 provinciale afdeeiingen king verheven. Het is vrij onwaar schijnlijk, dat de rest van uw perso neel zulk een mes in bezit zou heb ben, dus kunnen wij hen eveneens schrappen. Dus blijven alleen u zelf en mijnheer Fensden over. U verklaart, dat u onschuldig zijt en dat zuiien we maar aannemen. Mijnheer Fensden heeft u door zijn getuigenis in dezen toestand gebracht. Dat is een feit. U beweert, dat hij loog, toen hij ver telde, dat u verliefd was op de over ledene en ook toen hij zeide, dat u het mes in Caïro gekocht had. U ver klaart verder, dat hij bij u kwam lo- geeren op den dag, waarop de moord ontdekt werd waarom zou hij het nu niet achter de boekenkast gestopt hebben, zoodat het als een verzwa rende omstandigheid te meer tegen u zou worden aangemerkt „ik kan niet gelooven, dat hij zoo iets doen zou," sprak Godfrey. „Zoo iaag zou hij niet zijn." „Daar ben ik nog zoo zeker niet van," sprak de scherpzinnige rechts geleerde. „Wat meerzegt, ik heb vandaag een merkwaardige ontdek king gedaan. De man geeft voor een vriend van u te zijn. Hij getuigt met enkele onder afdeeiingen en 162 correspondentschappen. Er werden dit jaar, ingevolge art. 3 van de statuien, te Utrecht 493 candidaien geëximineerd, waarvan er 190 zijn afgewezen. Het gewone di ploma werd behaald door 188, dat met aanteekening door 115 candidaten. De regeering zoowe! als verschillende gemeenten gaven wederom subsidie. Het hoofdbestuur heeft aan de verschillende spoorwegmaatschap pijen verzocht om de gunstige bepa lingen op het vervoer van politiehon den van Rijkspoliiie ook toepasseiijk te verklaren op honden van gemeente politie, waarop gunstig beschikt is. De ontvangsten bedroegen f9351 met het saldo vorig dienstjaar ad f 3627—f 12,978. De uitgaven f8882, het batig saldo f4096. Een commissie werd benoemd om te worden afgevaardigd naar den minister van binnenlandse he zaken teneinde spoedige pensionneering van Staatswege te bepleiten voor ambte naren en beambten der gemeente po iitie en hun weduwen en weezen. Tot lid van het hoofdbestuur werd herkozen de heer D. Beunder, com missaris van politie ie Enschede. Gemeente-veldwachters. In de voortgezette vergadering te Utrecht van den Bond van gemeente veldwachters in Nederland, is besloten aan den minister van binnenlandsche zaken een adres te zenden om hem te verzoeken lo. aan de gemeente veldwachters te doen verstrekken de wetten en Kon. besluiten, welke zij voor uitoefening va.; hun dienst noo- dig hebben 2o. tot stand te brengen een regeling van de jaarwedde van den gemeente-veldwachter in. Neder» land en 3o. deze jaarwedde meer in overeenstemming te brengen met de ievensbenoeften van thans. Inzake een voorstel om te verkrijgen vrije geneeskundige hulp voor ge meente-veldwachters, werd besloten, dat de provinciale afdeeiingen deze zaak ter hand zuilen nemen mochten deze daarin niet slagen, dan zal de Bond de noodige pogingen om daartoe te geraken, in het werk stellen. In zake poiitie-scheidsgerechten werd aangenomen een motie, waarin de vergadering, in afwachting van een herziening van art. 191 der gemeente wet, besluit met alle gepaste middelen bij de regeering aan te dringen op instelling yan scheidsgerechten, waar op de gemeente-poiitie zich beroepen kan bij ongevraagde schorsing of ont slag uit den dienst, en voorts om, in overleg met den Algemeenen Neder- landschen Politiebond en den Rijks- veidwachtersbond, middelen te bera men om te komen tot een aigeheeie reorganisatie van de politie in Neder land. siechts met tegenzin. Toch zag ik, dat, toen dat mes te voorschijn ge haald werd, zijn gelaat noch verba zing, noch ontroering verried. Zou hij, ais hij het werkelijk goed met u meende, zoo gevoelloos zijn ge weest? Antwoord mij daar eens op. Nu weet u, waarom ik beweer, dat de man wist, waar het mes was en ook wie het daar verborgen had." „De vermoedens, die u koestert, zijn te vreeselijk," zeide Godfrey, terwijl hij opstond en de cel op en neer liep. „Welke reden kan hij ge had hebben om mij zooveel kwaad te doen „Dat is moeilijk te zeggen. Er zijn enkele menschen, die den man, dien men als zijn beste vrind beschouwt, haten, óf omdat hij, de vriend, geluk heeft gehad in zaken, in de liefde, óf misschien omdat hij denkt, dat zijn vriend gelukkiger is dan hijzelf. U is rijk; hij is arm. U heeft succes gehad in uw kunst, hij is mislukt. Misschien is zijn haat begonnen uit jaloezie en hier geëindigd, ik heb wel onwaarschijnlijker dingen bijge woond." „Maar wat moet ik Üan nu doen Staatsspoor. Nu de financieele uitkomsten der S.S. over de eerste helft van dit jaar zoo gunstig zijn, moeten eenige wij zigingen in de loonen van het per soneel in overweging genomen zijn, ook als gevolg van het uitvoerig adres dat eenigen tijd geleden, namens ver schillende groepsvertegenwoordigers door de heeren P. de Haan, C. v. Doorn, J. v. Aalderen en j. M. de Koning aan den minister, directeur- generaal en de Tweede Kamer ver zonden werd. Tevens zijn er wijzi gingen op til wat betreft de scheids gerechten inzake pensioenfondsge schillen. De kosten voor een scheids gerecht zullen dan voortaan gedragen moeten worden door de verliezende partij. Naar men wil moet de aaniei- ding hiertoe zijn dat het fonds in een der laatste scheidsgerechten als winnende partij ongeveer f 300 kosten te dragen kreeg. Het nieuwe hospitaal-kerkschip. Naar wij vernemen, is aan de werf „Conrad" te Haarlem, door de Ned. vereeniging ten behoeve van zeelie den van eike nationaliteit opgedragen het vervaardigen en de 'levering van een nieuw hospitaal-kerkschip. De levering moet geschieden vóór of op den len April 1912. De kosten van het vaartuig zuiien bedragen f 44.990. De lengte zal bedragen on geveer 34 meter, de breedte 6.50 meter. Het schip zal voorzien worden van een, 2 cylinder Kromhoutmolor van 76 I. p. k. De snelheid van het vaariuig, door den molor gedreven, zai 7 En- geische mijlen per uur bedragen. In het volkslogies zuiien 8 kooien voor de equipage worden aangebracht. In het hospitaal vindt men 8 zieken- kooien. Verder zuiien worden aange bracht een badkamer, een hut voor een te isoleeren zieke, enz. enz. Wij hebben het er al eer over gehad, hoezeer het woordje „leuk" door velen misbruikt wordtdit ge schiedt niet alleen door bakvischjes, wier woordenboek nog niet zoo rijk is, maar ook anderen verraden vaak door misbruik adjectief de leegheid van hun zie!. De „N. R. Ct." verhaalt van een jeugdigen bewonderaar van den zonsondergang, zooais die was te zien van ef hef Kurhausterras, het dichtst bij het trapje naar de Pier, het eenig piekje van het Kurhaus, waar men zich even kan voorsteilen alleen te zijn. Daar stond in stomme bewondering voor den prachtigen zonsondergang een heel jonge man in heel erg wit flanel met zeer hoog omgeslagen broekspijpen, boven bi zonder hard gele schoenen en de „Laat dat maar aan Bureil en mij over. Ik weet bij ondervinding, dat, als de zaak niet naar wensch vor derde, dat scherpzinnig heer al lang teekenen van onvoldaanheid zou hebben gegeven. Hij heeft het spoor gevonden, daar kunt u van op aan, en, voor zoover ik hem ken, zal hij dat geen oogenblik verlaten." „Maar denkt u, 'dat hij mijn on schuld zal kunnen bewijzen vroeg Godfrey. „Alles op zijn lijd, waarde heer, alles op zijn tijd," sprak de rechts geleerde. „Met mij en Rolland als uw verdedigers (vergeef mij dien bluf), zoudt u niet beter geholpen kunnen worden. Wat mij betreft, ik wi! met u wedden, en dat doe ik hoogst zelden dat Bureil al in lichtingen genoeg heeft ingewonnen, om uw terugkeer naar Detwich moge» lijk ie maken, gezuiverd van alle blaam." „Laten wij dan wedden," sprak Godfrey. „Met het grootste genoegen van de wereld," antwoordde de heer Codey. „En thans," sprak de advocaat, wolkjes van een buitengemeen sigaret kwamen merkwaardig langzaam en zwak van fusschen de opmerkelijk traag zich openende lippen. Hij staar de in de zee en een allerpoppigst jong dametje stond naast hem en keek ook, eveneens in zwijgende extase, naar het scheen, naar den gezichteinder. Maar eindelijk moest toch die bewondering zich uiten. Toen daar een breede straal van het zuiverst, schitterend zilver uit de mengeiing van vuur en kleuren neer schoot en snel een weg baande over het watervlak, dwars door een zestal kleurgebieden heen zijn scherp omlijnd stuk zilver leggend, toen danste de fijne sigaret even op en neer en de heel trage lippen ontsloten zich „Tóch leuk Niet waar, die jonge man was in stemming, want die uitingtóch leukwas uit zijn mond waarschijn lijk de betuiging van hoogste tevre denheid, welke voor een alledaagsch ding als de zon te bereiken valt. Want de zon is toch bij lange na geen voetbal en geen paard, zelfs geen meisje, en wonderlijk moet dus haar werking zijn en albeheerschend haar macht, dat zij in deze luxieuse, sportieve hersens een aandoening van schoonheid weet te wekken. De schrijver in de „N. R. Ct." zegt dan ook terecht„Zon, ik wensch u geluk met zoo groote zegepraal Of dat jong paartje op het Kur hausterras hetzelfde is, als het En- geische, dat op zulk een eigenaardige wijze trouwt, weet ik niet, maar on mogelijk is het niet. „Laat ik u even verielien, wat zij deden, en oordeel dan of het niet bijzonder leuk was. Getroffen door de tegenwoordige duurte van het leven schijnt men zich in Engeland tegenwoordig bezig te houden met de vraag, wat nu eigen lijk de goedkoopste manier is om te trouwen. Over 't algemeen gaan de huwelijken in Gi-oot-Briltannië ge paard met schitterende feesten, die de vader der bruid bedenkelijk doen kijken en hem aan zijn vrouw doet mededeelen, dat van een séjour in Bi arritz niets komen kon en dat ze hun landhuis voor de zomermaanden zul len verhuren. Geeft men geen feesten en trouwt men in alle stilte, dan loopt men de huwelijks-cadeaux mis, en dat is iets, waartegen hat jonge paar opkomt. Daarom wordt door practische menschen de raad van een bekend Engeisch schrijfster, die vindt, dat men om kosten te sparen, maar weg moest loopen om in een onbe kend dorpje te trouwen, meestal niet opgevolgd,Een jong-Engelsch paartje, waarop wij hierboven doelden, vond nu een beteren uitweg. Zij lieten hun huwelijk en de daarbij behoorende feestelijkheden plechtig aankondigen, namen vriendelijk glimlachend de „za! ik u zeggen, wat wij zullen doen. Ik heb een jongsten klerk 't is feitelijk mijn neef met een uitmuntend verstand, maar die te ringachtig is. De doktoren beweren, dat, als hij geen lange zeereis gaat maken, hij geen jaar meer zal leven. Ik heb beloofd hem naar de Zuidzee te zenden en, ais u het goedvindt, stel ik u deze weddenschap voor Als u er zonder kleerscheuren af komt, betaalt u zijn reiskosten ongeveer 500 pond en geeft hem bovendien nog 500 pond als be drijfskapitaal om daar een zaak op te zetten. In het tegenovergestelde geval, betaal ik. Neemt u dat aan „Met alle genoegen," antwoordde Godfrey. „Dat is dus afgesproken. En nu moet ik gaan. Goedendag." Zij schudden elkaar de hand sn de advocaat vertrok, Godfrey geluk kiger achterlatend dan hij in langen tijd geweest was. De maand, die er verliep tusschen het onderzoek van den Magistraat en de zittingen in Old Bailey, scheen Godfrey een eeuwigheid toe. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1