'11 ajde inK Vrijdag SI Augustus Vu Mïlist# r Co. Feuilleton, d ar. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. fibonneittents-fiduerienfiën op zeer uoordeelige voorwaarden BINNENBAND. No. 188 49e Jaargang. 1911. 8 •dt TE >ubbel len fraai chteruit- gelegen voorzien en wel- UllijKe flossing, e te lee- lorting tbetaald. Aagje Middel- ran de mef rater, iter»-- M VLISSIINGSCHF. COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alie Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Oud-minister mr. J. Q. de Marez Oyens. Een gisteren te 's Qravenhage ont vangen telegram meldt, dat de Dins dag uitgezonden onderzoekingspa- Irouilles 's avonds zijn teruggekeerd, zonder een spoor te hebben ontdekt. De „Miinchener N. Nachrichten" meldt omirent de nasporingen, naar den vermisten oud-minister, dat vijf tien man politie uit Garmisch met een politiehond uit München de naas te omgeving afzoeken. Ook berggid sen zijn op onderzoek uitgegaan. Ook deelt dit blad mede, dat de heer De Marez Oyens, toen hij 't laatst uitging, verklaard had, een gids te willen nemen om de naaste omgeving te bezichtigen. Gemeenteveldwachters. De Bond van Gemeenteveldwach ters in Nederland heeft gisternamiddag te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer J. H. Krutzen, uit Veghel, een algemeene vergadering gehouden. Vertegenwoordigd waren 6 afdeelin- gen. Medegedeeld werd, dat de be sturen van de vier spoorwegmaat schappijen afwijzend hebben beschikt op een verzoek om aan alie gemeente veldwachters een of meer gunslvrij- biljetten te verstrekken. Blijkens het jaarverslag telt de bond 785 leden, welk aantal spoedig aan merkelijk stijgen zal. Er werd besloten tot oprichting van een eigen orgaan. Volksweerbaarheid. Men schrijft aan de „N. R. Cf." De laatste week van den kamp strijd is evenals de eerste voorname lijk besteed 's morgens aan openlucht spel, 's middags gevolgd door zwem men. Onder de spelen vielen vooral vuistba! en korlbaf in den smaak, ter wijl ook polstokhoogspringen druk beoelend werd, waarbij sprongen van 2.60 M. geen zeldzaamheid waren. Des avonds werden eenige veld dienstoefeningen gehouden onder lui tenant Rapp en eenige onderofficieren uit Harderwijk. Aan deze oefeningen namen onze jongens met zeer veel opgewektheid deel. Daar de oefenin gen steeds in de nabijheid van het kamp werden gehouden, waren ze niet te vermoeiend en was gevaar van verdwalen enz. geheel buitengesloten. Eenige vuurpijlen en hoornsignalen gaven achterblijvers de richting aan, voor het geval zij hei kamp niet weer konden vinden. De geest tusschen de jongens on derling en met hunne leiders was uitstekend. Geen wanklank is er ge hoord. 49.) „Wij dronken dienzeifden dag sa men koffie in de Schilder's Club." „Dat is voldoende," sprak de heer Rolland, eenigszins tot verbazing van het Hof. „Ik heb u niets meer te vragen." Toen gebeurde er iets, dat een hevige opschudding teweegbracht. Nadat Fensden weer was gaan zit ten, werd de detective Gimson opge roepen en een lange knappe man, met een korten, bruinen baard trad naar voren. Hij bevestigde, dat hij Gimson heette en tot Scotland Yard behoorde. Een paar dagen geleden had hij, vergezeld door Vickers, een bezoek gebracht aan de woning van den gevangene, Detwich Hall, in het graafschap Mid'andshire. Zij hadden het geheele huis volgens een vast Van de meeste jongelui hoorden wij dan ook de stellige belofte, dat zij zoo het eenigszins mogelijk was, het volgende jaar hoopten terug te komen. Een woord van lof komt wel kapi tein van Nesielrooy toe voor diens voorin ffeiijke hoofdleiding, terwijl de leiders, die ook alles geheel belange loos verricht hebben, niet veel ijver en toewijding hunne taak hebben vervuld. Padvinders op 't verkeerde pad. „Land en Volk" wijst op een uitwas der padvindersbeweging. Het blad schrijft In een veelbe zocht ontspanningsoord aan den Leidschen straatweg werden de be zoekers door een paar daar van hun rijwiel gestapte padvinders verzocht een brief te lezen, welke aan de be zoekers werd aangeboden. Daarin stond te lezen, dat eenige padvinders van een bepaaldeafdeelinginonsland, op een rondreis waren gegaan, geheel zonder geld en door het verkoopen van sluitzegels voor enveloppen in hun onderhoud moesten voorzien. Aan de beleefdheid der koopers werd overgelaten te geven, wat men voor het sluitzegel wilde missen. Men kent het zeer onsympathiek e type der „reizigers om de wereld", die door het verkoopen van prent kaarten hun kost verdienen. Een eerste „wereldwandelaar" was interessant, maar spoedig werd het een sport van lager allooi. Moet de padvinderij nu ook al tot dergelijke buitensporigheden leiden? Moet daar vermomde bedelarij toege laten worden, uitgeoefend door jon gens van goeden huize, gelijk de padvinders in den regel zijn Moet op die manier karakteibedeif in de hand worden gewerkt Wij wenschen tegen dezen uitwas van de padvindersbeweging ernstig te waarschuwen. Deze richting mag de padvinderij niet uit, wil zij aanspiaik blijven maken op de sympathie, die zij zich, blijkens de ruime deelname, heeft verworven. Vlissingen, 10 Augustus. VÜssinseïi sn 1910. (üif hef Gemeenfewersïa (Slot.) Algemeen Armbestuur. Met genoegen wordt in het verslag geconstateerd dat de toestand van 1910 vrij gunslig is te noemen. Bij een instelling als het algemeen armbestuur, dient men onderscheid te maken tusschen personen die het geheele jaar onafgebroken beöeeid worden, en hen, die zich slechts plan doorzocht, met het gevolg, dat zij, verborgen achter een boekenkast in het atelier, een lang mes hadden ontdekt, met Oostersche figuren be werkt. Het lemmet was zoo scherp ais een scheermes en vertoonde eenige donkere vlekken. Behalve dat, had den zij geen andere dingen gevon den, die op een misdaad doelden. Daarna verscheen Vickers, die het getuigenis van zijn kameraad in alien deele bevestigde. Dokter Bensford, een scheikundige en leeraar aan het Waterloo Hospitaal, verklaarde, dat de minister van Binnenlandsche Zaken hem had opgedragen, de vlek ken op het mes (dat nu vertoond werd) te onderzoeken en dat hem gebleken was, dat ze van menschen- bloed afkomstig waren. Groote op schudding in de zaal. Zoo overweldigend was de schok, dat Godfrey een oogenblik niets hoorde of zag. Hij was een flauwte nabij en de geheele zaal draaide voor zijn oogen. Met inspanning van al zijn krachten richtte hij zich echter op en keek de zaal rond. Hij zocht mijnheer Devereux en bemerkte, dat diens gelaat plotseling doodsbleek tijdelijk tot het bekomen van onder stand aanmelden. Toi de eerstgenoemden behooren de ouden van dagen, weduwen en gebrekkigen, en daar vrijwel ieder jaar dezelfde personen onder deze categorie gerangschikt kunnen worden bleef de toestand wat hen betreft dan ook stationnair. Da tijdelijke bedeelden zijn zij die tusschenïijds, en wel gedurende de wintermaanden, ondersteuning van allerlei aard genieten. Onder hen bevinden zich velen die geen am bacht verstaan, en dus tijdelijk geen werk kunnen vinden het aantal dezer bedeelden geeft dan ook den doorslag bij de bepaling of een jaar al dan niet gunstig genoemd kan worden. Waar door verschillende takken van bedrijf te dezer stede waaronder de fabriek van de Kon. Mij, „de Schelde" als de voornaamste factor beschouwd kan worden nog aan vrij wat arbeiders werk werd verschaft is het aantal der tijdelijke bedeelden bepeikt gebleven. In het gasthuis werden gedurende het afgeloopen jaar zeven en zeventig personen voor onze rekening ver pleegd, terwijl aan verpleegkosten aan andere instellingen, zoowel hier als elders, groote sommen belaaid werden, zoodat de uitgaven op dat artikel merkbaar zijn gestegen. Intusschen zij hier nog opgemerkt, dat zooals de toesland zich thans laat aanzien, steeds meerdere offers daarvoor gevraagd zullen worden. Zeemans- en Visschers- b e u r"s. Met inbegrip van het saldo, had volgens den staat der bezittingen het fonds op 31 December 1910 een waarde van f 243.215.31, deze bedroeg op 31 December 1909 f 244.153.1Ó5 en is dus dus verminderd met f 937.79s, welke vermindering is toe te schrij ven aan de mindere waarde van ef fecten in portefeuille op 31 Decem ber 1910. De gelegenheid tot deelneming ge sloten zijnde, traden geen meerdere deelnemers toe en had derhalve ook geene verhooging van deelneming plaats. Door 46 deelnemers werd over 1910 bijgedragen f 1418.65. Aan de gepensionnecrden werd over 1910 uitgekeerd f 10232.23, over 1909 werd uitgekeerd f9897.655 zoo- dat er meer werd uitgekeerd f 334.67 Deze meerdere uitkeering is een gevolg van de omstandigheid dat in 1910 het aantal gepensionneerden is toegenomen. Volgens den staat van verleende pensioenen op 1 Januari 1911 be dragen deze thans 127,635.86 in het jaar. De samenstelling van de commis was geworden. „Goede hemel 1" dacht hij bij zichzelf, „zou hij me ook ai ver denken Toen de scheikundige de getui genbank had verlaten, werd Theo- door Fensden teruggeroepen en hem het mes overhandigd. Hij nam het in zijn keurig gehandschoende hand en bekeek het oplettend. „Heeft u dat mes ooi! meer ge zien vroeg de officier van justitie. Theodoor aarzelde een oogenblik, voor hij antwoordde. „Neen," zeide hij toen, als met moeite. „Bedenk u goed," zeide zijn on dervrager, „Denk er aan, dat uvoor den rechter staat en dus de waar heid moet spreken. Waar heeft udit mes meer gezien Weer aarzelde Theodoor. Toen sprak hij, iets luider „In Egypte in C.ïro." „Aan wien behoort het." „Aan mijnheer ik bedoel aan den gevangene. Ik was er bij toen hij het kocht." Deze bewering bracht grooter op schudding teweeg dan ooit. Godfrey hing over de leuning van de ver sie van beheer heeft in het jaar 1910 geen verandering ondergaan. Het kapitaal in 1910 door aflossing verkregen, ten bedrage van f 9000 is belegd geworden op eerste hypotheek ad 47a pet. 's jaars. Kleine bedragen werden tijdelijk op de Rijkspostspaarbank geplaatst. De gebouwen der Hooge Erve be vinden zich in goeden staat; de hee- ren P. F. Auer en A. J. van Ocken- burg jr. oefenden daarover het toe zicht uit. De noodige herstellingen en ver beteringen aan de huisjes op de Zeemans Erve hadden ook dit jaar het gewone verloopalleen door de aansluiting aan het gemeenteriool waren de kosten dit jaar aanzienlijk hooger. De uitkeering der pensioenen kon in 1910, evenals het vorige jaar, niet anders dars met aanzienlijke korting geschieden, doch bleef deze het ge heele jaar ook gehandhaafd op 60 pet. Gepensionneerd zijn 2 deelnemers wegens het bereiken van den 60jari~ gen leeftijd, 2 doordat zij op genees kundig attest zijn afgekeurd en daar door vroeger door het rijk gepensi onneerd, terwijl door liet overlijden van 1 deelnemer, diens weduwe is gepensionneerd geworden, zoodat het aantal uitkeering genietenden op 1 Januari 1911 82 bedraagt. Uitreksel uit de uitkomsten der negende tienjaarlijksche volkstelling. Verdeeling van de bevolking naar het geslacht, den leeftijd en den bur gelijken staat. Leeftijdsklassen en burgelijke staat, 0 jaar 298 mannen en 247 vrouwen, 1-4 1053 en 1056, 5-6 496 en 542, 7-9 855 en 784, 10-11 510 en 508, 12 280 en 271, 13 276 en 256, 14 264 en 265, 15 218 en 236, 16—18 650 en 708, 19 186 en 237, 20 171 en 226, 21—24 723 en 688, 25-29 820 en 775, 30-34 691 en 776, 35—39 628 en 714, 40-44 604 en 631, 45—49 505 en 512, 50-54 335 en 375, 54-59 293 en 312, 59-64 209 en 255, 65-69 171 en 197, 70-74 125 en 159, 75—79 57 en 98, 80 en ouder 41 en 69. De leeltijd was van 1 man onbekend. Ongehuwd 6516 mannen en 6522 vrouwen, gehuwd 3743 en 3740, gesch. v. taf.'I en bed 9 en 9, weduw staat 185 en 603, gesch. van echt 15 en 20. De burg. staat was van 1 man onbekend; totaal 10469 mannen en 10894 vrouwen. Verdeeling van de bevolking naar het geslacht en de kerkelijke gezind ten. Nederduitsch Hervormd 5541 mannen en 5943 vrouwen, Waalsch Hervormd 7 en 6, Remonstrant 10 en 8, Christelijk Gereformeerd 80 en 122, Doopsgezind 77 en 112, Evangelisch Luthersch 233 en 227, Hersteld hooging en keek den getuige onder zoekend en kalm aan. „Edelachtbare," sprak hij, zich tot den Magistraat wendend, „met alien eerbied voor het Hot, zou ik toch gaarne in het midden willen bren gen, dat ik hei mes nooit te voren gezien heb." De verdediger Rolland kreeg nu het woord. Hij wees er op, hoe totaal onwaarschijnlijk het was, dat iemand met mijnheer Henderson's karakter en positie, zulk een afschuwelijke misdaad zou begaan. Hij stond stil bij het feit, dat zelfs al was hij tot zooiets in staat, hij onmogelijk de misdaad kon hebben begaan en van Burford Street naar zijn hotel in Piccadilly zijn teruggewandeld in den tijd, die er verloopen was, tusschen het oogenblik, dat hij door den agent gezien was en dat, waarop hij aan zijn hotel was gekomen. Boven dien gaf hij aan den Magistraat in overweging, ot het waarschijnlijk was, dat ieinand, die zoo'n lafhartige daad begaan had, de verminkte over blijfselen in den vorm van een hu welijkSgeschenk aan zichzelf zou zenden. Luthersch 9 en 6, beh. tot de Gere formeerde Kerken 990 en 1034, Roomsch Katholiek 2575 en 2747, Oud Roomsch 5 en 1, Nederlandsch Israëliet 42 en 57, Poriugeesch Israëliet 2 en 2, lot een andere kerkelijke ge zindte behoorende 121 en. 109, tot geen kerkelijke gezindte 774 en 520. De kerkelijke gezindte was van 3 man nen onbekend. Totaal 10469 mannen en 10894 vrouwen. Werkloozenfonds. Aan het verslag van het gemeente lijk werklozenfonds over het boek jaar 1910,1911 (vanaf de oprichting bij raadsbesluit d.d. 22 Juli 1910), is het volgende ontleend De leden van het fondsbestuur be staan uit den heer A. van Ocken- burg, voorzitter en de heeren F. van der Meer en L J. K. van Wayeren, die hiertoe werden benoemd bij raads besluit d.d. 21 October 1910. Daar nog geene vereeniging tot het fonds is toegelaten, bleef het be stuur uit 3 leden bestaan. Door Burg. en Weth. werd mr. H. J. Bunschoten benoemd tot secrelaris van het fonds, zulks met ingang van 1 December 1910. Den 13den December 1910 kwam het Fondsbestuur voor de eerste maai bijeen om eenige zeer voorloopige besprekingen te houden. Alvorens verdere maatregelen kon den worden genomen, was de vast stelling noodigvan het huishoudelijk reglement voor het bestuur, krach tens-, en ter aanvulling van de „Ver ordening regelende de ondersteuning der Gemeente ter bevordering van de verzekering tegen de geldelijke ge volgen van Werkloosheid" vastgesteld bij Raadsbestuit d.d. 22 Juli 1910. Daartoe werd de secretaris uitge- noodigd een ontwerp-Regleinent sa men te stellen, teneinde dit in de eerstvolgende Bestuursvergadering in behandeling te kunnen nemen. In de tweede bestuursvergadering, welke werd gehouden op 15 Februari 1911, werd het huishoudelijke regle ment voor het bestuur van het fonds vastgesteld. Bij raadsbesluit d.d. 15 April d.a.v. werd het reglement goed gekeurd. Tot penningmeester van het fonds benoemde ,het bestuur uit zijn midden den heer F. van der Meer, die zich bereid verklaarde deze functie te ver vullen. Door de Christelijke Metaalbewer- kersvereeniging, welke den wensch tot toetreding tot het gemeentelijk Fonds aan een der bestuursleden had kenbaar gemaakt, was ter beoordee ling een ontwerp-reglement voor haar werkloozenfonds overgelegd. Van wege het fondsbestuur werden de gewenschte inlichtingen verstrekt aan deze vereeniging, die evenwel in het Het was echler nutteloos er over te redeneerende Magistraat had zijn conclusie reeds gemaakt en daarom verwonderde het Godfrey niet te hooren, dat zijn zaak op de volgende strafzitting zou worden be handeld. Hij boog voor den Magi straat, verliet toen de bank der De- schuldigden, stapte in het gereed staande rijtuig en werd naar Hoiloway teruggebracht. „De vondst van dat mes heeft het 'm gedaan," zeide de heer Codey op verwijtenden toon, den eersten keer, dat hij hem daarna zag. „Waarom heeft u mij in 's hemels naam niet verteld, dat het daar ver borgen was?" „Omdat ik het zelf niet wist," antwoordde Godfrey. „Toen ik den Magistraat vertelde, dat ik het nooit eerder gezien had, sprak ik de waar heid. Ik heb nooit een mes in Caïro gekocht, dus hoe zou ik er een mee naar huis hebben kunnen nemen?" „Maar wie heeft het dan achter de boekenkast verstopt als u het zelf niet gedaan heeft?" vroeg de advocaat. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1