Donderdag Feuilleton. 1911. 10 Augustus Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. tJhf lui Uil Iktiifl 4, No. 187 49e Jaargang. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alie Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken'regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Hbortnemsnts-Bdoerfêntiën op zeer ooordeelige uoortoaarden Van Week tot We©k. Daar de gemoederen in Duitsch- land met betrekking tot de Marrok- kaansche quaestie een weinig ontrust waren, heeft de Duitsche regeering daaromtrent eene mededeeling ge daan, waaruit blijkt dat er over de hoofdbeginselen eener te sluiten over eenkomst toenadering bestaat. Die verklaring is door de Fransche regee ring vooraf goedgekeurd, die evenwel van ter zijde tegen overdreven ver wachtingen heeft gewaarschuwd, om dat nog een groote klove gaapt Susschen vraag en aanbod.In dat land nemer, tal van bladen het op voor een nieuwe internationale conferentie. In Duitsch- land is men bevreesd dat de zaak op een nieuwe nederlaag voor dat Rijk zal uitloopen en ook wij zijn aan dat denkbeeld niet vreemd. Duitschland verkeert in politieken zin nu eenmaal in een tijdperk van reactie en kan niet zooveel ontzag meer inboezemen als voorheen. Frank rijk daarentegen wordt krachtig ge steund. .rlen wil dat Duitschland zich be reid zou verklaard hebben om in po litieken zin volkomen afstand te doen van Marokko en aan Frankrijk ab soluut de vrije hand in dat land te latenmaar Duitschland eischt en krijgt waarborgen dat de „open deur" voor den internationalen handel ge handhaafd wordt en Duitschland zich in Marokko, zonder gehinderd te worden, economisch vrij kan bewe gen. Voor dezen afstand van het recht van politiek ingrijpen in de Marrok- kaansche toestanden krijgt Duitsch land verder zoogenaamde territoriale concessies, met andere woorden de beschikking over grondgebied, waarover echter nog onderhandeld moet worden. Men denkt aan een afronding van het Duitsche Kameroen- gebied door Fransch Congo-terrein, maar in dier voege dat bijna de ge- heele kust Fransch blijft er. dat Bel gisch Congo n et grenzen zal aan het Duitsche gebied, betgeen natuurlijk zeggen wil dat het Duitsche gebied door het Fransche ingesloten zal zijn. De Spanjaarden in Alkassar gaan nog gedurig hun boekje te buiten. Kolonel Syloestre heeft den comman dant van het Marokkaansche garni zoen geiast de stad te. verlaten óf zich onder zijn bevelen te stellen. Hij verlangt dat alle Marokkaansche overheidspersonen te Alkassar zich naar zijne bevelen zullen gedragen. Waarschijnlijk is het Marokkaansche garnizoen daarop afgetrokken, want de woning van den bevelhebber moet door een Spaansch kapitein bezet wezen. Verder is de Spaansche krijgs macht het riviertje de Loekkas over getrokken en heeft zich dus oegeven op een terrein dat behoort tot de zoogenaamde Fransche belangen sfeer, zooals deze door het gehei me verdrag iusschen Frankrijk en Spanje moeten bepaaid wezen. Na tuurlijk za! dit aanleiding geven tot verzet en mocht het zoover komen, dat van Duitsche zijde aan Frankrijk geheel de vrije hand in Marokko ge laten wordt, dan zullen de Franschen aan de Spaansche stoutigheden wel spoedig een eind maken. Men wil dat de Russische invloed in Perzië met den dag sterker wordt. Het Perzische liberaal comité dat, zooais men weet, te Constantinopel gevestigd is, heeft het noodig geoor deeld, bij de Europeesche mogend heden te protesteeren tegen de Russische aanmatiging. Russische troepen houden al sedert meer dan drie jaren belangrijke Perzische steden bezet, onder voorwendsel de vreem delingen te beschermen die volgens de berichten van alle politieke en diplomatieke vertegenwoordigers van Europeesche Staten, nooit in gevaar geweest zijn. Rusland had beloofd zijne troepen terug te trekken,-zoodra de orde hersteld was en het wekt voortdurend onrust, om een blijvende bezetting mogelijk te maken. Zoo begunstigt men roovers die, naar Rusland gevlucht zijnde naar Perzië konden terugkeeren en thans naar hartelust piunderen en brandschatten. Met Engeland begint de Russische regeering al last te krijgen over de benoeming van den Engelschen kapi tein Stokes tot chef der Perzische gendarmerie. Van eene herroeping dezer benoeming wil Engeland niets weten. —o 48.) Toen zij hem een half uur later verlieten, ging Godfrey op zijn bed zitten en gaf zich aan zijn eigen ge dachten over, die vrij ellendig wa ren. Wat voor vijand had hij, die uit Weenen kwam Hij herinnerde zich niet, dat éen zijner kennissen daar ooit geweest was. En geen van hen zou toch zeker in staat zijn hem zoo'n onherstelbaar kwaad te doen. Daarop dacht hij aan allen die hij liefhad, en nu overweldigde zijn smart hem geheel. Zijn avondeten werd onaangeroerd teruggezonden. Het was hem, als had hij geen en kele bete naar binnen kunnen krij gen, al had zijn leven er van afge hangen. Eindelijk ging hij naar bed maar niet om te rusten. Toen hij den volgenden morgen opstond voelde hij zich wel tien jaar ouder. „Dat gaat zoo niet," sprak hij tot zichzelf. „Ais ik op deze manier voortga, zullen de menschen nog door mijn uiterlijk aan mijn schuld gaan gelooven. Neen, zij zullen zien, dat ik voor niemand, de oogen neersla." Den volgenden morgen werd de deur ontsloten en hem meegedeeld, dat het tijd was zich naar het ge rechtsgebouw te begeven. Over het voorbereidend onderzoek voor den Magistraat valt maar wei nig te zeggen. Op een paar uitzon deringen na waren de getuigen de zelfden als die van den vorigen Maandag en Woensdag. Het eenige merkwaardige van de zitting was het aantal toeschouwers, dat in de zaai aanwezig was. Het gebouw was prop vol alle standen der maatschappij waren vertegenwoordigd. Toen Godfrey de eerste opwelling van schaamte onderdrukt had over zijn tegenwoordigheid op die plaats en in deze positie, en om zich heen keek, herkende hij verscheiden men schen, die hij eens als zijn vrienden had beschouwd, maar die nu geko men waren, om zijn vernedering en In het land zelf blijft de toestand onzekermen weet bepaald niet hoe de zaak van Mohamed Ali er voor staat, doch meer en meer wint het vermoeden .veld dat Rusland hem financieel steunt en zoo noodig ook daadwerkeiijk zal bijspringen. Hij had aan Rusland belangrijke con cessies toegezegd in ruil voor hem te bieden hulp. Aan dat land zou namelijk het gebied langs de Kas pische zee -en Aberbendsjan ais va zalstaat worden afgestaan onder goed keuring van Engeland, dat in Zuid- Perzië eveneens bevoegdheid tot ge- biedsverwerving zou krijgen. Moha med Ali zou dan alleen het binnen land overhouden en in het noorden en zuiden vazal van Rusland en Engelanu worden. In Portugal zijn onlusten ontstaan door de ontevredenheid der vakver- eenigingen over het verwerpen door de wetgevende vergadering van. de paragraaf in de ontworpen republi- keinsche grondwet, waarin het recht van staking en uitsluiting werd er kend. Een groote schare socialistische arbeiders trok naar het gebouw, om intrekking van dit besluit en verder eene democratische republiek te eischen. De ministerraad besloot het toestaan van het recht an staking nogmaals aan de constituante voor te stellen, hetgeen echter de menigte niet kalmeerde, 's Avonds werden de betoogers rondom het gebouw door de troepen ingesloten en daarop be gon het vechten, dat tot's nachts drie uur duurde. Een veelbelovend' begin voor de nieuwe republiek is dit waarlijk niet. De beroemde negerrepubliek Haïti heeft thans een voorioopig bestuur, bestaande uit een even groot aantal aanhangers van de twee generaals, die leiders der revolutie zijn en die eikander nu wel spoedig in 'thaar zullen vliegen want het zijn heet gebakerde lieden. De Britsche en Duitsche oorlogsschepen, die voor Port au Prince liggen hebben, zeker niet ten biijke van groot vertrouwen in de kracht van het nieuwe bewind, troepen aan land gezet cm bijstand te verleenen. Dat was noodig ook want er kwam al verzet tegen het nieuwe bestuur en naar goede oude zeden werd daarbij geplunderd, waar op geschoten werd en een aantal menschen werden gedood en gewond. De Amerikanen moeten deze daad der andere mogendheden nog ai kwalijk nemen, bij toepassing van de be kende leer: van Amerika afblijven. President Simon heeft, zijne belofte gestand doende, het land verlaten en is aan boord van het Nederlandsche stoomschip „Prins der Nederlanden, denkelijk zijn val bij te wonen. Hij richtte zich echter in zijn volie lengte op en keek fier om zich heen en meer dan een zeide tot zichzelf, dat iemand, die de menschen zoo kon aankijken, onmogelijk een moorde naar kon zijn. Mijnheer Rolland, de advocaat, die Codey voor de verdediging ge nomen had, was een lang en knap man en op tamelijk gevorderden leeftijd. Hij had vriendelijke aange name manieren, waardoor hij het vermogen had zelfs den onwilligsten en meest tegenstrevenden getuige nog inlichtingen af te persen. Naast hem zat mijnheer Codey zelf, met zijn doordringende oogen, steeds op zijn hoede of er niet iets voorviel, waarmee zijn cl.ënt zij i voordeel zou kunnen doen. Da nieuwsgierig heid der toeschouwers zou echter niet bevredigd worden, want, toen enkele getuigen gehoord waren, werd de zaak een week verdaagd en God frey keerde naar Holloway langs den zelfden weg terug, dien hij gekomen was. Hoe hij de daarop volgende week doorgekomen is, heeft Godfrey nooit van de West-Indische mail, te Kings ton op Jamaica aangekomen. Hij zit daar voorioopig goed en zal wel eens uitkijken naar het geschikte oogenblik om in glorie terug te keeren, De Malissoren-opstand in Albanië, in het noorden des lands, moet nu werkelijk geëindigd zijn. Zij hebben de concessies van de Turksche re geering aanvaard zonder waarborgen eener buitenlandsche mogendheid. Vele hunner zijn reeds naar hunne haardsteden teruggekeerd en de naar Montenegro uitgewekenen zouden dit voorbeeld volgen, nadat hunne hoof den te Podgoritza vereenigd, de over eenkomst hadden geteekend die, na mens de Porte, door den gezant te Cettinje was bekrachtigd. De koning van Montenegro had ten slotte ook zijn invloed ten goede aangewend. Aan de Malissoren is de algemeene amnestie verleend. Hun dienstplicht behoeven zij slechts in bepaaide dis tricten te vervullen. De burgerlijke overheden moeten met de toestanden in Albanië en de landstaal vertrouwd zijn.Aan de Maiissoren wordt twee jaar vrijdom van belastingen toegekend. De aanleg van wegen zal zoo spoe dig mogelijk ter hand worden geno men, terwijl later eene schadeloos stelling voor het vernielen van eigen dommen uit de schatkist zal worden betaald. De Turken zijn blijkbaar bevreesd geweest dat de opstand zich lang zamerhand zou uitbreiden, met het uitzicht op een Balkan-ooriog op groote schaai, die Turkije nimmer voordee! zou kunnen brengen. Van daar de betoonde grootmoedigheid. Moge dit nu een voorspel zijn der pacificatie van het geheele !ar,d. BINNhNt ANP. Oud-minister mr. J. C. de Marez Oyens. Het departement van buitenlandsche zaken hier te lande is na het bekend worden van de vermissing van den oud minister De Marez Oyens onmid dellijk opgetreden met maatregelen ter bevordering zoo mogelijk van de opsporing van den vermiste. Dientengevolge heeft Hr. Ms. gezant te Ber'ijn de tusschenkomst der Beyer- sche regeering ingeroepen tot het doen der noodige stappen die tot het terugvinden van den heer de Marez Oyens kunnen leiden. Ontwerp inkomstenbelasting. „De Tel." meldt, dat het ontwerp inkomstenbelasting van minister Kolk man binnen zeer korten tijd bij de Tweede Kamer zal inkomen. kunnen vertellen, maar eindelijk wa ren die treurige dagen voorbij en stond hij weer in de volgepropte gerechtszaal. Op het eerste gezicht scheen het, als dat tenminste moge lijk was, of er nog meer menschen in het gebouw aanwezig waren, dan bij de vorige gelegenheid. De groote wereld was evenals de vorige maal vertegenwoordigd, terwijl er thans zelfs nog meer dames waren dan tot dusver het geval was geweest. De koetsier, die' de twee naar Burford Street had gereden, werd verhoord en herhaalde zijn vroegere verkla ringen. Hij werd aan een streng te- genverhoor onderworpen door den advocaat Rolland, maat hij bleef bij zijn eerste getuigenis. De politie agent, die hem voor het huis had gezien, werd ook weer verhoord. Hij wist heel zeker, verklaarde hij den rechters, dat de bewuste vrouw schreide, toen hij hen voorbijliep. Maar hij moest bekennen, niet te weten, of de gevangene toornig tot haar sprak. Toen hij het getuigen- bankje verlaten had, nam Theodoor Fensdên zija plaats in. Deze beschreef het leven in het atelier alvorens Internationaal Middenstandscongres. Tot afgevaardigden naar het in September te Mechelen te houden Inlernationnaal Middenstandscongres zijn door de regeering benoemd de heeren J. S. Meuwsen, voorzitter van den Nederlandschen Midden standsbond te Amsterdam, en rnr. P. J. M. Aaiberse, lid der Tweede Kamer te Leiden. Hoofdcursus. De minister van oorlog brengt door deze ter algemeene kennis, dat, ten gevolge van het onlangs hier te lande gehouden vergelijkend examen voor eene plaatsing op den Hoofdcursus, met ingang van 1 October a. s. de navolgende onderofficieren, ter oplei ding voor den rang van tweede lui tenant, worden toegelaten a. voor infanterie hier te lande E. Wolthuis, j. A. Claessen, P. C. Dekker, G. j. van Gelder, A. J. M. Allard, G. H. van der Ploeg, W. P. A. Seyn, H. van Weerden Poelman, J.j. Koop man, J. H. van Wermeskerken, L. \SI, de Leeuw, W. Antheunissen, j. van der Ploeg, F. W. H. M. Hoctin Boes, G. Minderhoud b. voor infanterie in Ned.-indië K. W. K.jLeeksma, M. F. Lichtendahi, P. Scholten, P. E. Gramberg, M. Vooren, A. Hammir.g c. voor administratie hier te lande Th. J. Jacquot, G. R. van Someren, E. J. Bruins, P. P. W. van Leeuwen, R. Middelbeek d. voor administratie in Ned.-indië H. P. F. H. Seerden, Th. H. Couwen- berg, A. F. H. P. van Asperen, F. W. j. van Voilenhoven, j. H. P. Kuymans, L. Koppenol, Kooy. Dinsdagmorgen 7 uur 20 minuten maakte 't vierde bataljon 9e regiment infanterie te Utrecht, commandant majoor Noest, een militaire marsch over Vechter, Bunnitc naar Zeist en terug over de Bilt, bij welke gelegen heid door de tropische hitte en van vermoeidheid vele militairen uitvielen en onwe! werden. Niettegenstaande de ontzettende hitte had de commandant van den troep de le luitenant W. D. Kuijf, de men schen tot 's middags twee uur met gepakte ransel in veldtenue, zonder rol, laten marcheeren. In de stad zelfs vielen enkele soldaten en korporaals van vermoeidheid neer en werden door andere militairen en burgers met water en eau de cologne bijgebracht. De troep marcheerde intusschen naar de kazerne. Door hel talrijke pubiiek werd luide verontwaardiging getoond over zooveel afbeuling. Algemeen meende men, dat een zoo zware be pakking bij de tegenwoordige hitte moest achterwege blijven. Opmerkelijk was ook, dat de militairen verzeker den, dat dergelijke zware marschen Godfrey Engeland verliet, en her haalde nogmaals wat hij omtrent zijne pogingen om Godfrey over te halen zijn betrekkingen met het meisje af te breken, reeds meege deeld had. Daarna nam de advo caat Rolland hem onder handen en vroeg, welke reden hij had om te veronderstellen, dat zijn cliënt ooit eenige genegenheid voor de overle dene had gevoeld. „Omdat hij zelf het mij verteld heeft," antwoordde Fensden zonder blozen, „ik maakte hem opmerkzaam op het dwaze daarvan en slaagde er eindelijk in hem te bewegen met mij buitenlands te gaan." „Waar zijt u van eikaar gegaan „Te Port-Said. Ik ben doorgegaan naar Palestina, terwijl Godfrey naar Napels terugkeerde." „Op weg naar Engeland?" „Dat geloof ik wel". „En wanneer is u zelf te Londen aangekomen „Op den dag van den moord." „Wanneer heeft u toen den ge vangene het eerst gezien (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1