9 Augustus Feuilleton, Woensdag Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- sn Feestdagen. T ËLEFÖONNÜMME R 10. fibonnsmenfs-ftdwerfeniiën op zeer voordeelige uoormaarden (jemeentebestuurr BINNEN!- \ND. No 18t5 49e Jaar^aog. 1911. VLISS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regtl meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. BEKENDMAKING. Stemming ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat, tengevolge van de op den 7 Augustus 1.1. plaats gehad hebbende candidaatstelling voor de verkiezing van één lid van den gemeenteraad, op den 18 Augustus e. k., van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 5 uur eene stemming zal gehouden worden tot benoeming van één lid van den gemeenteraad in kiesdistrict Vlissingen no. II, waarin candidaat zijn gesteld de heeren HUSON, W. L. KRIJGER, j. j. MEfJ DE, J. Wijders zij herinnerd aan het be paalde bij artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar." Vlissingen, den 8 Augustus 1911. Burg. en Weth. voornoemd, C. A. KALBFLE1SCH, L. B. De Secretaris, WITTEVEEN. BEKENDMAKING. Candidaatstelling voor het lidmaat schap van den Gemeenteraad. De Burgemeester van Vlissingen gelet op art. 53 der kieswet en art. 10 der gemeentewet; maakt bekenddat de opgaven van candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad, 7 Augustus j.i. bij hem ingediend, alsmede het door hem van de candidaatstelling opgemaakte proces-verbaal, van af heden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is neder- gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld is. Vlissingen, den 8 Augustus 1911. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLE1SCH, L. B. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat op 16 en 17 en zoo noodig ook op 18 en 19 Augustus op hel strand onder Roekan,je, eiland Voorne, schietoefeningen zullen plaatshebben dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter Gemeente-Secretarie op eiken fu SÉli SïiÉifi -0— 47.) „Als hij werken moest, gebruikte hij mijn atelier." „Dat is de man, die Maandag te gen u getuigd heeft en u daardoor zoovee! nadeel heeft berokkend, niet waar „Dezelfde. Dan was er een zekere mijnheer Bourke, die hoofdartikelen schrijft voor de „Daily Record". „Dien ken ik," sprak de detec live. „Hem kunnen we dadelijk van het lijstje schrappen." „Verder was er een schilder, Hol liday genaamd, die zoo nu en dan kwam oploopen, maar nu in Dres den is." „Wanneer is hij daarheen ge gaan „Ongeveer twee maanden voor ik zelf buitenlands ging," antwoordde werkdag van des voormiddags 9 tol des namiddags 4 uren. Vlissingen, 8 Augustus 1911. De Burgemeester voornoemd. C. A. KALBFLEISCH, L. B. Oud-minister mr. J. G. de Marez Oyens. Tot gisteravond 10 uur, was de oud minister mr. De Marez Oyens nog steeds niet gevonden. In den loop van den avond is te zijnen huize te 's-Gravenhage uit Partenkirchen het telegrafisch bericht ontvangen, dat de opsporingen nog geen resultaat had den opgeleverd. Reeds vier dagen achtereen wordt thans met patrouilles, familieleden, bewoners uit den omtrek en politie, vergezeld van speurhonden, gezocht. En het moet verbazen, dat nog niet de minste aanwijzing gevonden is. Mevrouw De Marez Oyens vertoeft met drie harer kinderen nog steeds in het hotel te Partenkirchen, waar de familie den dag voor de vermis sing was aangekomen. Aan de woning van den oud-minister wordt door velen gedurig geïnformeerd, Het spreekt vanzelf, dat er weinig of geen hoop meer bestaat op een gunstigen afloop. Ofschoon, gelijk reeds gemeld werd, de gedachte aan moord en be- rooving niet buitengesloten is, omdat er in den omtrek veel vreemd werk volk aan een spoorlijn arbeidde, denkt naar wij vernamen de familie toch nog in de eerste plaats aan de mogelijkheid, dat de oud minister te water geraakt en verdron ken is. Prins Hendrik te Dresden. Prins Hendrik der Nederlanden werd gisterennasiiddag op de inter nationale hygiëne-tentoonstelling door geheimraad Lingtier ontvangen. Z. K. H. bracht een bezoek aan de ha! van den mensch en aan het pavil joen van ae stad Amsterdam. De Prins volgde met groote belangstel ling de uiteenzettingen, die hem werden gegeven. Hij sprak zijn groote erkentelijkheid uit over het belang rijke werk, dat hier voor de be schaafde menschheid was tot stand gebracht. Heden zou de Prins wederom een bezoek brengen aan de tentoonstel ling. Ballonongeluk. De luiis. ter zeeA. E. Rambaldo en Van Steyn stegen Zaterdag te Soera- baja met den ballon Batavia op, met het doei Samsrang te bereiken. De ballon is nabij Blora verongelukt, waarbij de luit. ter zee Rambaldo den dood vond. De heer Rambaldo bereikte den leeftijd van 32 jaar. Godfrey. ,,lk geloof dat de lijst mij ner vrienden hiermede voltallig is; ik herinner mij ten minste niet meer." „En het kistje, mijnheer, hadt u dat ooit eerder gezien „Neen", zeide Godfrey, „ik weet zeker van niet." „Heeft u, toen u van Egypte huis waarts ging, nog iets in Napels ge kocht". „Niets. Ik ben er maar een avond geweest." „Ik heb gehoord dat uw vriend mijnheer Fensden, u overgehaald heeft Engeland tijdelijk te veriaten, omdat hij bang was, dat u verliefd zou worden op uw model. Op wel ken voet verkeerde mijnheer Fensden zelf met het meisje „Op een heel goeden voet," zeide Godfrey. „Denkt u dat hij verliefd op haar was „Ik ben overtuigd van niet," ant woordde Godfrey; „ik geloof niet. dat hij ooit verliefd op iemand kan worden." „En weet u zeker, dat hij het meisje niet gezien heeft van af den dag, waarop hij in uw atelier afscheid Schadeloosstelling Tweede Kamer-leden. De Haagsche correspondent van „de Tel." meldt Naar mij van vertrouwbare zijde wordt medegedeeld, zal in het rapport der staatscommissie voor de grond wetsherziening worden voorgesteld, de schadeloosstelling voor de ieden der Tweede Kamer te veihoogen tot f 2500. Er waren verschillende leden die nog hooger wilden gaan. Kon. Ned. Bond van oud-onder officieren. De Kon. Ned. Bond van oud-on derofficieren hield Zaterdag te Deilt, onder leiding van den heer M. Gerd-es van Amsterdam, zijn 24e aigemeene vergadering. Het jaarverslag deed weten, dat in 1910 de afdeeling Suriname werd op geheven, waarmede de laatste schakel, welke den Bond aan de koloniën bond, werd verbroken. Aan leden werden 34 renlelooze voorschotten verleend tot een bedrag van f 2589. Ondersteund werden 15 leden ad f 322 22 weduwen ad f 325, terwijl het weduwenfonds f3764 25 uitkeerde. in 1910 werden 80 leden, 1 adspi- rant-lid, 1 echtgenoote van een lid en 3 zoons van leden aan betrekkingen geholpen. Een voorstel van het hoofdbestuur om een spaar en-voorschotkas in het leven te roepen, waarvan de winst ten goede zou komen van hel wedu wenfonds, werd met 42 tegen 25 stem men verworpen. In de pauze werden huldeielegram- menverzonden aan H. M. de Koningin, de Koningin moeder, Z. K. H. den Prins der Nederlanden, jhr. Van der Wyck, oud-gouverneur-generaal van Ned. Indië, beschermheer van den Bond en aan mevr. Vissers van Ha- zerswoude te Bloemendaal. Een voorstel HilversumBaarn, om het derde deel der donateursgeiden, dat thans iri de Bondskas wordt ge stort, aan de afdeelingen te laten, werd verworpen. De overige voorstellen raakten de inwendige organisatie van den Bond en werden meerendeels verworpen. VHssingen, 8 Augustus. Vlissingen in 1910. (Uif hef Gemeenteverslag). (Vervolg.) Oud Archief. Aan het eind van zijn verslag dankt de archivaris, de heer P. K. Dommis se, het bestuur der gemeente Vlissin gen, zoowel als de commissie ten van haar nam, tot Maandag „Daar ben ik van overtuigd," ant woordde Godfrey. „En wanneer is hij in Engeland teruggekomen Want ik meen, dat hij tot voor korten tijd buitenlands geweest is." „Op den morgen voorden moord ik ontmoette hem in de schilders club ongeveer een paar uur na zijn terugkeer van Parijs)" „Nu nog een vraag, mijnheer, en dat zal de laatste zijn. Ik meen, dat het meisje u vertelde, dat zij ge trouwd was en u weigerde te zeg gen met wien. Ik heb gelegenheid gehad den trouwring van haar vin ger nauwkeurig te bekijken. Eenigs- zins tot mijn verbazing zag ik, dat het een Oostenrijksch fabricaat was. Ik zou wel eens wil.cn weten, hoe het komt dat een gehuwd Napoli- taansch meisje een Oostenrijkschen trouwring draagt. Bovendien was het een dure. Ik ben benieuwd te weten of het meisje ooit in Weenen ge weest is „Nooit, voor zoover ik weet," sprak Godfrey. „Zij heeft het mij ten minste nooit verteld," behoeve van de oudheidkundige ver zameling voor het vertrouwen, hem sinds zijn optreden als archivaris in het jaar 1905 steeds betoond. Hij is gevoelig voor den steun hem ver leend bij de zorg voor de archief- locaien en het archiefwezen. Gaarne zou ik, aldus eindigt de heer Dommisse, mijn ambt nog wil len voortzetten, maar voor iedereen, ook voor mij, komt er een tijd waarin hij de roepstem verneemt „tot hiertoe." Die stem heb ik in mij zeiven en in het werk, aan dit mijn ambt verbon den, vernomen. Daarom laat ik de nieuwe periode van werkzaamheid gelaten over aan hem, dien het U behagen zal tot mijn opvolger te be noemen. Uit het jaarverslag van de com missie ten behoeve van de oudheid kundige verzameling der gemeente Vlissingen over het jaar 1910, nemen wij het volgende over Vermeerderde de inhoud van hei lo kaal, dit was evenzoo met den toeloop gesteld. In 1910 werd in het geheel ont vangen de som van f 182,10 en uit gegeven de som van f201.06. Dit maakt een verschil uit groot f 18,96. Op vertoon van een toegangs bewijs bezochten 10 personen de in richting. Door dezen weiden 19 per sonen geïntroduceerd. Het aantal be- zichtigers, na betaald entreegeld be droeg 901 personen, zoodat in het geheel verschenen 930 belangstel lenden. Een overzicht over de laatste acht jaren toont de toenemende belang stelling in de inrichting aan. Van het aantal bezoekers, die met hunne handteekening ons vereerden, teekenden hun woonplaats het vol gend aantal: Vlissingen 135, Middel burg 46, Walcheren 16, Bevelanden 21, Vierde district 17, Vijfde district 18, Schouwen 10, Rotterdam 35, Den Haag 29, Z.-Holland 33, Amsterdam 29, N.-Holland 21, Utrecht 23, Gel derland 19, Overijsel en Drente 6, Friesland 10, Groningen 8, N.-Bra- bant en Limburg 24, Uit den vreemde kwam het vol gend aantal, waarbij België weder het leeuwenaandeel nam, alsBelgië 89,Frankrijk ll,Engeland41, Duitsch land 27, Oostenrijk-Hongarije 2, De nemarken 1, Amerika 3, Oost-Indië 2 en,China 1. Evenals in de vorige jaren zijn ook in dit jaar veie standen en ran gen en beroepen op de naamlijst vertegenwoordigd. Merkwaardig zijn altijd de aantee- keningen die sommigen in de rubriek „aanmerkingen" aanbrengen. Die ru briek kan men wel de thermometer van het belangstellend publiek noe men en is even variabel als de weers- „Er is nu nog éen punt dat opge helderd moet worden, mijnheer en als dat gebeurd is, geloof ik wel, dat ik den sleutel van het geheele geheim gevonden heb. Denkt u, dat het een zonderling toeval is, dat Teresina Cardi, uw vroeger model een trouwring droeg van Oostenrijksch fabricaat en dat het kistje het merk droeg van een welbekende firma te Weenen Hij lachte inwendig en wreef zich in de handen, terwijl hij Godfrey die vraag deed. „Dat is werkelijk eigenaardig," zeide deze, „maar waarom kan de ring niet in Napels gekocht zijn, zelfs al was het Oostenrijksch fa bricaat „Er is niet de minste reden, waar om dat niet het geval zou zijn, maar die samenloop is opmerkelijk. Nu, mijnheer, zal ik heengaan, zoodat u over mijn woorden kunt nadenken. Ik zal naar Napels en Weenen tele- grafeeren en intusschen zien uit ie vorschen, wie het kistje aan Euston Station heeft afgegeven, jk wensch u goedenavond, heeren." Zij beantwoordden zijn groet, waar na hij hen verliet, een klein licht- toestand in ons vaderland. Over het algemeen was het windstilte, maar veelal ook mooi weder. Dat getuigt ons een stadgenoot, die neerschreef „verbazend mooi". Niet minder leuk was die van een schilder uit Laroswaarde, die in éen woord zijn gedachte uitte „wonder". Een Amsterdammer, die toch wel het Rijksmuseum zal bezocht hebben, schreef tot eeuwige gedachtenis in onze Vlissingsche naamlijst het woord „eenig". Een condonnier d'Anvers was meer nuchter in zijn schrijven en zette neer „veel wind". Dit bedoelde hij natuurlijk niet in overdrachtelijken zin, maar in de letterlijke beteekenis. Ieder, die bij een flinken bries den Oudheidstoren bezoekt, zal dit toe stemmen. Een tooneelkunstenaar of kunste nares uit diezelfde stad, die meer op de kunst dan op de natuur lette, onderteekende met „prachtig". Uit Leeuwarden kwam in het Hollandsch, uit Gent in het Fransch hei oordeel „trés interessant". Moge soms een weinig vleierij bij die aantekeningen niet uitgesloten zijn, een onderwijzer teekende nuchter en met de werke lijkheid geheri overeenstemmend aan „aard:g en leerzaam bijeen". Met dezen lof vereenigen wij ons het liefst en hopen, dat in 1911 van ve len het woord, in de aanteekenings- rubriek geschreven, zijn moge „ik kom nog eens terug". Uit het jaarverslag van de com missie voor den gemeente-reinigings dienst blijkt dat het onderhoud der gebouwen dit jaar was opgedragen aan den aannemer J. Warren. Belang rijke reparatiën waren niet noodig, terwij! de gebouwen ook geen uit breiding ondergingen. Het geheele onderhoud heeft slechts een som van f 139.665 geëischt. Voor het onderhoud der wagens is f 356.525 uitgegeven. Nieuwe wagens of karren werden niet aangeschaft. Het personeel, alsmede de loonen, onderging dit jaar geen verandering. Het totaal bedrag der betaalde werk- loonen bedroeg f 11001.51, waarvan aan de vaste werklieden f 7949 en aan hen, die tijdelijk in dienst waren f 3052.51 betaald werd. Deze laatste som is zeer hoog, doch hieromtrent merkt de commissie op, dat het in orde brengen van de stortplaats in de Zoutevesl en het vele zand op ruimen in de stralen in de nabijheid van het opgespoten terrein aan de Badhuisstraat veel werk gevorderd heeft. Als premie voor de verzekering tegen ongevallen werd aan de rijks verzekeringsbank gestort f 125.97. Wegens een licht ongeval werd eene uitkeering van f 23.30 genoten. Over straaltje achterlatend. „Een merkwaardige kerel," zeide Codey, vol waardeering, toen de deur weer gesloten was. „Hij zal nu als een bloedhond het spoor volgen. Ik kan u intusschen niet veel goeds beloven voor morgen, mijnheer Hen derson. Ik zal bij den magistraat aan vragen u in voorloopige hechtenis te zenden, zoodat Burell meer tijd zal hebben om zich heen te zien. U kunt er van op aan dat ik met hem in verbinding zal blijven. Verder heb ik ook Alfred Rolland als uw advo caat aangenomen. Hij en ik hebben dikwijls samen gewerkt, en ik geloof niet, dat u een beter verdediger zoudt kunnen krijgen." „Ik laat alles zonder voorbehoud aan u over," sprak Godfrey. „Doe wat u goeddunkt en spaar geen kosten. Er zijn nog anderen aan wie ik in deze zaak moet denken, be halve aan mezelf." „Dat is zoo," zeide mijnheer De- vereux. „Ik ga vanavond naar hen toe en zal trachten hen gerust te stellen en morgenvroeg met den eer sten trein kom ik weer terug. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1