Dinsdag 8 Augustus Feuilleton, No 185 49e Jaargang. 1911. Gemeentebestuur.- BINNENLAND, ¥ii$fssig@rs sn 1910. VL1SS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO, Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks,, uitgeaonderd op Eofi- r-sestdaoan. BEKENDMAKING. Verkiezing van één lid van den gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, maken bekend lo. dat op Dinsdag den 15 Augus tus e. k. de verkiezing zal plaats heb ben voor één lid van den gemeente raad in kiesdistrict Vlissingen lil wegens aanneming zijner benoeming van den heer J. G. VAN NIFTRIK voor kiesdistrict 1, ierwij! de stemming en herstemming zoo noodig zullen geschieden respectievelijk op Don derdag 24 Augustus en Vrijdag 1 September d. a. v. 2o. dat de opgaven van candidaten door een of meer personen, die haar onderteekend hebben persoonlijk kunnen ingeleverd worden op Dins dag 15 Augustus e. k., van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur bij den burgemeester, die tot het in ontvangst nemen van be doelde opgave zitting zal houden ten raad huizeen 3o. dat de lijsten van bedoelde opgave van af heden tot op den dag der verkiezing kosteloos verkrijgbaar zijn ten raadhuize (griffie). Voorts vestigen zij de aandacht op artikel 151 der kieswet, luidende als volgt „Hij die eene opgave, ais bedoeld „in artikel 51 inlevert, wetende dat „zij voorzien is van handteekeningen „van personen, die niet bevoegd zijn „tot deelneming aan de verkiezing, „waarvoor de inlevering geschiedt, „terwijl zonder die handteekeningen „geen voldoend aantal voor een vvet- „tige opgave zou overblijven, wordt „gestraft met gevangenisstraf, van ten „hoogste drie maanden of eene geld boete van ten hoogste honderd tvvin- „tig gulden „met gelijke straf wordt gestraft „hij, die wetende dat hij niet bevoegd „is tot deelneming aan de verkiezing, „eene voor die verkiezing ter inleve ring bestemde opgave, als bedoeld „bij artikel 51 heeft onderteekend". Vlissingen, 7 Augustus 1911. Burg. en Welh. voornoemd. C. A. KALBFLE1SCH, L. B. De secretaris, WITTEVEEN. Militaire muziekkorpsen. Naar wordt gemeld zal naar aanleiding van de indertijd in de Tweede Kamer aangenomen motie- Marchant, op 1 Me-i 1912 wederom worden overgegaan tol de vervorming van enkele stafmuziekkorpsen in fanfarekorpsen en wei die van het eerste, vierde en zevende regiment O— 46.) Toen de zitting afgeloopen was, werd Godfrey in plaats van naar Bow Street nu naar de Holloway ge vangenis gebracht waar hij in een gewone cel werd opgesloten. Hij was geheel moedeloos. Wat had hij gedaan om dit vreeselijk lot te verdienen? Hij dacht aan Molly en stelde zich haar wanhoop voor, a's zij dit alles hoorde. Hij kon zich in zijn moeders verdriet indenken en hoorde bijna, hoe de arme, bedroefde Kitty tevergeefs trachtte haar te troosten. 's Middags kwamen de heeren Devereux en Codey hem opzoeken. De eerste was geheel uit 't veld ge slagen de laatste echter beschouwde de zaak met de hem eigen kalmte. Hij had dergelijke dingen al zoo infanterie. Met die van het regiment grenadiers en jagers blijven dan be staan die van het vijfde, zesde en achtste regiment infanterie, in de standplaatsen van de divisie-com mandanten. Oud-minister mr. J. 0. de Marez Oyens. Bij geruchte vernam de „Maasbode" dat de oud-minister, mr. J. C. de Marez Oyens, in den omtrek van Miinchen op eene excursie, de vorige week ondernomen, zou zijn ver dwaald en nog niet teruggevonden. De Haagsche redacteur van ge noemd blad vernam omtrent dit treurig ongeval ten huize van de familie de Marez Oyens, nog de volgende bij zonderheden De heer Marez Oyens, die te Miinchen vertoefde, is Don derdag in de bergen aldaar gaan wandelen en niet teruggekeerd. Zoo dra de vermissing bemerkt werd, heeft men de geheele omgeving met politiehonden afgezocht, doch iever- geefs, zoodat het ergste is te vreezen. Een Zaterdagmiddag bij de familie te 's Gravenhage ontvangen telegram vermeldde, dat er nog geen spoor van den vermiste was ontdekt. Militairen marschen bij hitte. Van hoogerhand wordt een onder zoek ingesteld naar aanleiding van de klachten, dezer dagen vernomen over het houden van eene marseh- oefening door de le comp. van het le bat. inf. te Delft, bij de groote hitte in de vorige week, waarbij zoo vele manschappen en kaderleden zijn flauw gevallen, dia later straf kregen. Hieraan kan nog worden toegevoegd dat in de afgeloopen week, nu het minder warm was, geen rnarschoefe- ningen hebben piaats gehad, hoewei het de gewoonte is, die minstens eenmaal per week te houden. Marine-Machinistenschool. In verband met den uitstag van het onlangs gehouden examen voor adsp.-machinist komen de hierna- genoemde jongelingen gerangschikt naar de bij het examen benaalde cijfers, voor een plaatsing bij de marine-machinistenschool te Helle- voeisluis in aanmer.-ring P. N. Vree ken, J. G. Charmes, J. van der Wtele, P. Vlam, S. G. Barendregt, F. D. Fokkema, J. Dijkstra, H. Woudenberg, J. Moerer, B. H. van der Does, J. F. W. Emde, B. J. Kimme!, H. J. Hof land, P. Kuiper, A. S. Faber. C. L. H. Vincken, C. Schuling, L. de Wilde. Met ingang van 1 October zijn briefpostverzendingen onder omslag met doorschijnend adresvlak slechts dan toegelaten, als het adres parallel is gesteld met die zijde van den om- dikwijls meegemaakt, dat hij er in zekeren zin gehard tegen was. Toch was er onder alle gevallen, die hij in handen had gehad, nog geen voorgekomen, waarin de gevangene een landedelman was en bovendien een kunstenaar van naatn. „U moet den moed niet opgeven, mijnheer Henderson," sprak hij vriendelijk. „Wij hebben nog overvloed van tijd om uw onschuld te bewijzen. Ais aiies voorbij is en u weer vrij zijt, zult u ongetwijfeld op dezen voor u en uw familie zoo ongelukkigen lijd met afschuw terugzien. Nu zal ik u, met uw verlof vertellen, wat ik ge daan heb. In de eerste plaats moeten wij trachten den echten dader te ontdekken. Slechts een geoefend man is hiertoe in staat en daarom heb ik niemand in dienst genomen, tnet wien ik vroeger zeer veel gewerkt heb. Hij is een particulier detective, maar van een ongewonen siag en hij heeft een bewonderenswaardige manier om achter de waarheid van een zaak te komen. Hij is duur rnaar u zult zeker voor geen kosten te rugschrikken, als zijn pogingen met succes bektoond woruen, wat stellig TELEFOONNUMMER 10. I SSSMMSEOaaEgSHBS IBaeEBB 3SB 7^-.' slag, welke de gtootste afmeting heefi. Deze briefomslagen mogrn worden gebezigd voor de verzending van niet-aangeteekend e stukken. Bij resolutie van den minister var. koloniën, zijn W. van Haringsveldt, A. A. C. Linck, U. Birnie, H. R. Rookmaker, Ph. J. van der Meulen en E. A. R. Schuiz van Vlissingen ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Neder- 1. ndsch-lndië, om ie worden aange steld tot administratief ambtenaar voor Java en Madoera wat de eerste drie betreft, voor de buitenbezittingen wat de overigen betreft. fibonnements-flduerfeitfiëri op zeer ttserdssligg wooru/aardan Vlissingen, 7 Augustus. (liif h®f Gemeênfewerslaj). (Vervolg.) N ij v e r h e i d, Handel en Scheep vaart. In de Kamer voor de Metaalbewer king zijn vertegenwoordigdhet be werken van metalen mei uitzondering van het lood- en zinkwerkersbedrijf hei scheepmakersbedrijfhet laden en lossen van schepen en spoorweg waggons. Aangaande de uitvoering van de Arbeidswet kunnen de volgende sta tistische gegevens worden verslrekt Aantal fabrieken of werkplaatsen in 1909: 234, in 1910: 238; aantal uit gereikte arbeidskaarten in 1909 424, in 1910: 460. Aantal geldige arbeids kaarten op 31 Dec. 190!)voor jongens van 12—16 jaar 331, op 31 Dec. 1910 313; voor meisjes van 12—16 jaar resp. 142 en 122, Totaal resp. 473 en 435. Aar.ta! arbeid verricht heb bende vrouwen boven 16 jaar in 1909 202, in 1910 212. Door de politie werden de inrich tingen geregeld geïnspecteerd. Het aantal ongelukken, v/aarvan in hei afgeloopen jaar tot en met 31 Augustus 1910 ingevolge arl. 12 der veiligheidswet bij den burgemeester aangifte werd gedaan, heefi 2 bedragen. Hierbij wordt opgemerkt dat krach tens d- wijziging der veiligheidswet bij ds wet van 1 Juli 1909 de in art. 12 voorgeschreven kennisgeving aan den burgemeester door hoofden of bestuurders van inrichtingen, als in dit artikel bedoeld, van de in hunne onderneming voorgekomen ongevallen, niet meer geschiedt, indien door hen ingevolge ari. 61 der Ongevallenwet aangifte van het ongeval heeft plaats gehad. Door den burgemeester werden 4 opgaven ontvangen overeenkomstig art. 13 der veiligheidswet betreffende in werking gebrachte fabrieken en het geval zal zijn." „Daar zal ik niet op zien," sprak Godfrey. „Als hij slaagt wil ik hem zelfs drievoudig zijn gewoon tarief betalen." „O, zoo erg zal hij het niet ma ken," antwoordde de advocaat. „Hij is op 't oogenblik beneden en, als u hem ontvangen wilt zal ik verlof vragen hem boven te mogen laten." Nadat de bevoegde autoriteit het verzoek had ingewilligd, kwam Godey even later terug, vergezeld van den bewusten persoon. Het zou moeilijk zijn een trouw- hartiger gezicht te vinden dan deze bezat. Als men hem maar aanzag voelde men zich reeds prettig ge stemd. Hij droeg een geruit pak en een blauwe das met witie stippen, waarop een groote diamanten speld. Hij had kolossale handen en voeten, en als hij lachte wat hij bijna altijd deed trilde zijn heeie li chaam als een puuding. „Hier is mijnheer jacob Burell, mijnheer Henderson," sprak de ad vocaat, toen de deur achter hen ge sloten was. „Ik heb hem verteld, dat u uw zaak aan hem wilt toevertrou Door het bestuur der Rijks-Verze keringsbank werd aan 11 personen eene rente toegekend volgens de ar tikelen 21 en 23 der Ongevallenwet 1901. Het geheele aantal rentetrekken- den op 31 December 1910 bedroeg 77, tegen 78 op 31 December 1909. Handel en Scheepvaart. In het afgeloopen jaar bleven voor deze gemeente gehandhaafd de con sulaten van België, het Duitsche rijk en Uruguay; de vice-consulaten van Griekenland, Groot-Brittannië en Ier land, Portugal, Rusland, Spanje en Zweden de consulaire agentschap pen Frankrijk, Italië en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Het aantal alhier thuis behoorende vaartuigen, waarmede geregeld de garnalenvangst voor rekening van verzenders naar Engeland en* België werd uitgeoefend, bedroeg 23te weten 14 hoogaarzen, 1 botter, 1 blazer, 6 roeibooten en 1 sloep. Deze vaartuigen, wier tonnenmaat 32 tot 2 beloopt, waren bemand met 78 visschers. Gedurende het jaar 1910 werd deze gemeente als gewoonlijk meer malen bezocht door stoombooien, veelal uit Antwerpen, welke piezier- reizigers aanDrachten. Evenals in andere jaren vielen hier in de zomermaanden geregeld motor-, stoom- en zeiljachten binnen. In het afgeloopen jaar ontving Vlissingen bezoek van het pantser schip Hr. Ms. „Jacob van Heems- kerek", de kruiser Hr. Ms. „Fries land" en het forenramschip Hr. Ms. „Reinier Claeszen". Zoo nu en dan verbleven in deze gemeente gedurende korten tijd ka nonneerbooten welke oefeningstoch- ten hielden ter opleiding van leer ling-machinisten en van matrozen bij de Koninklijke marine. Tijdens den afgeloopen zomer ver wijlde hier Hr. Ms. „Hydrograaf" tot het doen van opnemingen op de Ooster- en Westerschelde. Inrichtingen in verband staande met de uitoefening van n ij verheid en handel. Door de stoomvaart-maatschappij „Zeeland", Kon. Ned. postvaart, werd een geregelde dag en nachtdienst tusschen Vlissingen en Queenborough onderhouden. Krachtens eene door het rijk met deze maatschappij gesloten overeen komst wordt door haar een maildienst tusschen Vlissingen en Queenborough uitgevoerd. Voor de verbinding met de plaat sen uit het voormalig 4e en 5e dis trict en met België, werd zorg ge dragen door den Prov. Stoomboot- dienst op de Wester-Schelde. Naar Breskens werd geregeld zes maal, wen en hij is bereid haar onmiddel lijk op zich te nemen." „Ik ben er u zeer dankbaar voor, mijnheer Burell," zeide Godfrey. „Mijnheer Codey heeft mij verteld, hoe knap u is. Als u er in slaagt te ontdekken, wie het arme meisje eigenlijk vermoord heeft, zult u me niet alleen uit een zeer gevaarlijke positie bevrijden, maar mij levenslang tot uw schuldenaar maken." „Ik zal doen wat ik kan, mijn heer," zeide de man op opgeruimden toon, teiwijl hij zich in de handen wreef, alsof hij de geheele zaak als een kolossale grap beschouwde. „Zooals mijnheer Codey u misschien verteld heeft, heb ik in mijn leven al veel ingewikkelde rechtsquaesties ontward en het zal aan mij niet lig gen, als ik nu niet hetzelfde doe. Mijnheer Codey, die mijn manier van werken kent, heeft mij de zaak in grove trekken meegedeeld, maar als u er geen bezwaar tegen heeft, zou ik u gaarne zelf ook nog eenige vragen doen." .jVraag me, wat ge wilt," zei God frey, „en ik zal u zoo goed ik kan antwoorden." naar Ter Neuzen vijf maal daags heen en terug gevaren. In het bijzonder gedurende de zo mermaanden kan deze dienst op zeer druk vervoer rekenen, vooral des Zondags en des Donderdags, waarop vele bezoekers van de Belgische zee badplaatsen een tocht naar hier on dernemen. De Middelburgsche Maatschappij van Stoomvaart voorziet in de ver binding te water van Vlissingen en Middelburg met Rotterdam. Door de havenbooljes werd gere geld gevaren tusschen stad en haven, waardoor in eene geregelde behoefte, vooral aan eene verbinding met het slation, wordt voorzien. Voor het vervoer van goederen be stonden bovendien de navolgende geregelde stoomvaart-verbindingen De Zeeuwsche Stoomboot-Maat schappij met hare booten „Valk I en II" voerde een geregelden dienst uit op Breskens, Rotterdam en Schie dam. De sioombooten „Annie I en li" onderhielden het verkeer met Gouda, Utrecht, Amsterdam en Zaandam, ter wijl de „Zeeland" een wekelijk- schen dienst verrichtte naar Middel burg, Goes, Dordrecht, Gouia en Amsterdam. Voorls werden met onderscheidene beurtschepen goederen vervoerd. De communicatie te land werd onderhouden door de Maatschappij lot Explotatie van Staatsspoorwegen. In aansluiting op de mailbooten der stoomvaart-maatschappij „Zeeland" heeft de Staatsspoor van en naar onze gemeente snelle verbindingen (be halve met het binnenland) met Noord en Zuid-Duitschland onderhouden, In het belang van den dienst met deze maiürainen is in deze gemeente een hoofdinspecteur en een gedeelte van het personeel van de maatschappij der Waggons-Lits gevestigd. Behalve de Staatsspoor, voorziet in de verbinding met Middelburg een eiectrische tram, geëxploiteerd door de Sociélé Anor.yme d'Eclairage et Tramways Electriques te Vlissingen (voorheen geheeten de Société Ano- nyme des Tramways a vapeur Fles- singue—Middelbourg et extensions Gedurende 1910 werden met deze stoomtram vervoerd 487041 personen, tegen 439580 in 1909. De opbrengst over 1910 bedroeg wat het personen vervoer betref! f84419.575 en aan vervoer van goederen f 1919.50, dus f86339.075 in totaal, tegen een totaal bedrag van 177671.995 in 1909. De dienst op de intercommunale eiectrische tramlijn Vlissingen—Mid delburg, waarvoor door den minister van waterstaat namens en met mach tiging van H. M. de Koningin bij be schikking d.d. 14 April 1909 con cessie is verleend aan de Société Burel ging met de handen op de knieën tegenover Godfray zitten, en keek hem oplettend aan. „In de eerste plaats, mijnheer, kunt u zich nog herinneren, wie uw intieme vrienden waren, toen u vroe ger uw atelier in Londen en uw te genwoordig landgoed nog niet geërfd hadt en het meisje in dienst nam Ik bedoel die vrienden, die gewoon waren dikwijls bij u aan te loopen, om een pijpje te rooken of misschien een glaasje met u te komen drinken." Godfrey dacht een oogenblik na. „ik had niet veel vrienden in dien tijd," antwoordde hij eindelijk. „Ik werkte hard en moedigde daarom niemand aan. Bovendien was ik een schilder, die slechts met moeite rond kon komen en had dus geen geld om veel menschen bij mij te ontvangen." „Maar u kreeg toch zeker wel eens bezoek? Denk eens na, mijn heer, en tracht ze u te binnen te brengen. Dat is een punt van ge wicht." „Daar was natuurlijk mijn vriend mijnheer Fensden, die eigenlijk met me samenwoonde. (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1