op CREDIET Manufacturen Laatste Berichten, Burgerlijke Stand, Damesmantels Ingezonden stukken. BUITENLAND» VERKOOPEN In de aanzienlijke kringen van "lew York is groot opzien gewekt loor de verloving van den 47 jarigen nillionnair kolonel John Jacob Astor eerst in Maart 11. van zijn vrouw »escheiden met miss Force, een 10 jarig meisje, dat verleden jaar, pas ran school komend, haar intrede in de groote wereld deed. Mrs. Caroline Astor de moedei van kolonel Aster was het hootd der New Yorksche groote wereld, die met een enkel woord iemand tot de „upper ten" kan toelaten of verbannen. Na haar dood heeft niemand haar plaats ingenomen en men vraagt zich nu af, of de nieuwe mevrouw Astor, het schoolmeisje, den scepter van kolonel Astor's moeder zal kunnen aanvaarden. Door een schaal van 1 op 200.000 vast te stellen voor de voor gestelde internationale kaart voor de luchtvaart heeft de Brusselsche con ferentie een begin gemaakt met een taak van eenig belang. De wereld kaart, die uitgevoerd zal worden door het internationale comité, dat 2 jaar geleden in Londen bijeenkwam, is gesteld op een schaal van 1 op 1.000 000 of m. a. w. 5 maal kleiner dan de thans voorgestelde lucht- vaartkaart. Op de wereldkaart zal één duim 16 mijl weergeven, terwijl de kaart voor de luchtvaart juist even beneden 4 mijl per duim zal zijn, een schaal, waarop menig nood zakelijke bijzonderheid zal kunnen toegevoegd worden. De departemen ten van oorlog van verscheiden Euro- peesche Siaten hebben reeds kaarten van hun eigen land vervaardigd, die ook speciaal bestemd zijn voor lucht- vaarders, en waarop iedere plaats is aangeteekend, die een veilige anker haven vormt voor luchtschepen, of een veilige landingsplaats voor aero- plaans. Te Joplino, in Missouri, is een arbeider, die in een tinmijn werd be dolven, na verloop van vier dagen nog juist in tijds gered. Zijn kame raden konden bij het ongeluk tijdig wegkomen, maar hij was te laat. De mannen gingen met ijver aan het werk om hun bedolven makker te bevrijden. Eindelijk, na drie dagen werkens, vond men met de stoom- boren de plaats waar hij gevangen zat, en zijn makkers hoorden met blijdschap zijn stem, die hun ver zekerde, dat hij gezond en wel, maar uitgehongerd was. Men kon hem wat voedsel en warme koffie doen toe komen en daarna sprak de bedolven arbeider aanhoudend opgewekt met zijn redders. Het voornaamste gevaar was het water, dat voortdurend rees en den man reeds tot aan de oksels reikte. Het rees hooger, van uur tot uur, en het kwam hem lot den hals en het had zijn lippen bereikt, toen hij eindelijk werd bevrijd. Tenzij Er is tusschen 27 Juli en 3 Aug. bestuursvergadering en ook waar schijnlijk ledenvergadering geweest van de oud-liberale en vrijzinnig- democratische kiesvereenigingen. Het is dus blijkbaar voor de vrij zinnigen profijtelijker gevonden, als door den heer Van Niftrik voor I in plaats voor III werd aangenomen, zooals door hem persoonlijk was gedaan. Want eerst na deze vergadering is de tweede bekendmaking van B. en W. verschenen. Zoo komen we er toe, zeer beschei den te vragen of te Viissingen dooi B. en W. ofdoor de kiesvereeni gingen de verkiezingen worden uitgeschreven. Ondergeteekende is wel het eerst gerechtigd bovenstaande opmerkingen te maken. Immers ik had gemeend, uit eigen ondervinding der laatste weken, te mogen opmaken dat door het gemeen tebestuur van Viissingen zéér zorg vuldig de bepalingen der wet worden nageleefd. Speciaal ten opzichte van mij werd (zie mijn vorig ingezonden siuk in uw biad van 1 Aug.) de wet meer dan letterlijk toegepast. Te wonderlijker is daarom datgene wat nu bij deze verkiezing is geschied en in volkomen tegenstelling met de manier waarop tegenover mij de wet wordt nageleefd. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, G. F. LINDEIJER. (Wij merken den heer Lindeijer op dat de heer Van Niftrik officieel de benoeming voor district ill niet had aangenomen. Red.) (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) (De copie wordt nimmer teruggegeven.) Wie schrijven te Viissingen de verkiezingen uit Mijnheer de Redacteur Waar ik vermoed dat van geen andere zijde op- of aanmerkingen gemaakt zullen worden op de wijze, waarop thans te Viissingen de ver kiezingen worden uitgeschreven, mag ik zeker wel een weinig ruimte voor het voigende Bij bekendmaking van 27 Juli j.l. werd door B. en W. voor district 1 een nieuwe verkiezing uitgeschreven, daar de heer Van Niftrik (voor 1 en Hl gekozen) zijn benoeming voor district III had aangenomen. Deze verkiezing is officieel uitge schreven en de lijsten voor de kan didaatstelling ten stadhuize uitgege ven. Deze verkiezing kon niet worden u'tgeschreven voor dat „hij die in meer dan éen kiesdistrict is benoemd, verklaart aan B. en W. welke benoe ming hij aanneemt." (Art. 13bis G. W.) Zoo had dus de heer Van Niftrik vóór 27 juli zijn benoeming voor district III officieel aangenomen en had daarmee gelijk afstand gedaan van zijn benoeming in district I. Doch op 3 Apg. jl. wordt door B en W. bekend gemaakt dat de heer Van Niftrik vooi district I zijn benoe ming had aangenomen en dus op later te bepalen datum voor district III een nieuwe verkiezing zal noodig zijn. Volgens deze beide bekendmakin gen is de heer Van Niftrik in 't geheel geen raadslid meer, volgens de bekendmaking van 27 Juli is door hem voor I, en volgens die van 3 Augustus voor III bedankt. Tenzij de eerste verkiezing door B. en W. is uitgeschreven vóór dat zij de in art. 13bis G.W. genoemde verklaring van den benoemde hadden ontvangen, in welk geval de wet niet is nageleefd. Mijnheer de Redacteur! Wilt U mij gastvrijheid verleenen voor het volgende? bij voorbaat mijn dank. Het is niet alleen de zeer hooge temperatuur dezer dagen die ons doet wanen in de tropen te verkeeren maar nu verschijnen ook al de daar inheemsche (ik bedoel in de tropen) dieren n.m.l. de vraatzuchtige haaien, hier in de Noordzee. Al behoeft men nu wel geen vrees te koesteren voor eventueele ont moetingen met deze dieren aan het strand of tegen de kust op z. g. n. droog water, toch beletten die ons (zeevarenden; het nemen van een frisch verkwikkend bad in voile zee. Meermalen werden deze dieren van verschillende grootte waarbij van plm 4 meter, door ons in de afge- loopen reis in de Noordzee waarge nomen. En dat de vraatzucht van deze dieren niet zoo gering ie achten is bewijst een door toevallige omstan digheden overboord gevallen zak in houdende een 150 makreelen (een fijn zeebanquel) in de maag van een dezer monsters verdween als zoete koek. Nogmaals, mijnheer de redacteur, men behoeft geen vrees te koesteren aan stranden of badplaatsen, maar het bedoelt een waarschuwing aan zeevarenden om zich wel een twee malen te bedenken voor zij overgaan tot het nemen van een verkoelend bad in voile zee. Beter dan maar wat last van de hitte, als zoo wij ons uitdrukken „Voor de haaien te zijn." Dankend voor de plaatsing, B. G, BALjÉ, schipper Ned. Loodswezen. ENGELAND. In het Engelsche Lagerhuis is naar aanleiding der uitzetting van de beide Engetsche dagbladcorrespondenten uit Agadir, door het Parlementslid Gilbert Par ker de aandacht van den onderstaats secretaris Mc. Kinnon Wood op het feit gevestigd. Wood antwoordde, dat de Engelsche vice-consul te Mogadar hem gemeld had, dat de berichtgever van. de Westminster Gazette en die van de Daily Expres op bevel van den plaatsvervangenden Marokkaan- schen gouverneur uit Agadir gezet waren. De waarschijnlijke reden voor deze uitzetting was, dat de corres pondenten geweigerd hadden het doel van hun aanwezigheid mede te deelen en ook dat zij geen aanbe velingsbrieven aan de 'plaatselijke Marokkaansche overheid konden overleggen. De vice consul te Mo- gador heeft zich "-ij den gouverneur beklaagd. De Commandant van het Duitsche oorlogsschip heeft de beide Engelschen hoogst voorkomend be handeld en aangeboden bij den plaatsvervangenden gouverneur te protesteeren. Echter werd dit aanbod door de correspondenten afgeslagen. RUSLAND. Omtrent de nieuwe onderdrukkingsmaatregelen welke in Rusland tegen de joden in voorbe reiding of reeds uitgevaardigd zijn, leest men in de „J. W." o. a. het volgende .,Het zijn thans nog maar kleinig heden, welhaast de bespreking niet waard, als zieke Joden bij voortduring worden verbannen uit badplaatsen en sanataria, waar zij genezing zoeken; als Russische Joden niet eens meer, als vroeger, hun druiven mogen ver bouwen of hun wijn verkoopen buiten het Joder.districtals in verschillende streken de opnamen van Joodsche leerlingen in de gymnasia absoluut wordt geweigerd, op andere gymnasia talrijk? Joodsche jongens de school moeten verlatenals, hoezeer de moordenaars van Yushinski in Kiew ontdekt zijn en het gebleken is dat zij krachtens een aniisiemietisch hand boek den knaap „ritueel" hadden ver moord, om de verdenking van zichzelf af te wenden, nog overal het sprookje van een ritueelen moord telkens weer opduikt. En het verbaast zelfs niet, dat er nieuwe beperkende maat regelen zelfs tegen de builenlandsche Joden zijn genomen, en hun passen strenger dan ooit worden geviseerd. Deze „kleinigheden" verzinken alle in het niet tegenover het systeem van onderdrukking, dat op het oogenblik niet meer indirect maar direct van de regeering uitgaat. Naar men zegt, staan èn op het gebied van handel en industrie èn op dat der wetenschap een aantal nieuwe beperkingen te wachten. Tegen de eerste had in den aanvang de Minister van Handel zich verzet hij heeft echter gezwegen na een zitting van den ministerraad, waarin speciale invloeden van boven af zich hebben doen gelden. Zoo heeft dan de rijksbank reeds een begin gemaakt en het crediet voor Joodsche kooplieden belangrijk ver minderd of opgehevendit heeft natuurlijk invloed gehad op de hou ding der particuliere banken. En het getal faillietverklaringen neemt daar door eiken dag toe. Den Joodschen graanhandelaren zal hun bedrijf on mogelijk worden gemaakt, omdat men den boeren de gelegenheid zal ver schaffen direct hun koren van de hand te doen. En meerdere ernstige maat regelen m alle takken van nijverheid zijn in voorbereiding. Niet minder ernstig wordt de we tenschappelijke opleiding voor Joden bedreigd. Men weet dat men het Joodsche jongens reeds zoo goed als onmogelijk heeft gemaakt eindexa men van het gymnasium ook als ex franeï, af fe leggen. Thans zal men dezelfde maatregel invoeren voor de universiteiten. Hetgeen beteekent, dat men de eenige mogelijkheid tot stu- deeren, die loden nog gegeven was, hun nu ontneemt. Als zij immers met groote opofferingen aanbuitenlandsche universiteiten hebben gestudeerd, kunnen zij geen examens meer doen aan Russische universiteiten, en dus de verworven kenrris nimmer produc tief omzetten. En zeifs als zij examen gedaan heboen het is nu den Joodschen advocaten in Petersburg onmogelijk gemaakt te pleiten MAROKKO. Van alle kanten komen thans ae verzekeringen dat de bespre kingen tusschen Frankrijk en Duitsch- land over de Marokkaansch crisis op den goeden weg zijn, er schijnt inder daad eenige ontspanning gekomen. Toch is er slechts sprake van „rap prochement" en klinkt het Parijsche telegram veei gereserveerder dan de berichten van Duitsche zijde. Van de Fransche bladen is beslist optimistisch de „Matin." Deze schrijftHoewel de wenschen van Duitschland sterk gewijzigd zijn, zijn zij nog niet geheel aannemelijk, in den tegenwoordigen vorm, maar de toestand kan thans dns worden samengevat De onderhandelingen schijnen op den goeden weg te zijn. Het is dus geheel overbodig te spreken van een internationale conferentie. Indien, zooals doet hopen, Frankrijk en Duitschland tot overeenstemming komen, zal men zich moeten afvragen of eenige deelen van de overeenkomst niet moeten worden goedgekeurd door a! de mogendheden, die de Acte van Algeciras hebben geteekend. Andere Fransche bladen deelen het optimisme van den „Matin" niet. Zijn groote concurrent, het „Journal", meent dat optimistische inlichtingen nadeel kunnen berokkenen aan de Fransche belangen de afstand tus schen de Duitsche eischen en het maximum der concessies van Frank rijk blijft de groote hinde paal. De Figaro, die nog zwartgalliger is, zegt dat de onderhandelingen geen stap meer vooruitgaan.! De dikwijls officieuze Petit Parisien, zegt dat thans de toon noch hoopvol, noch pessimistisch is. Terwijl verschillende Duitsche en Fransche bladen Donderdag nog zeer pessimistisch gestemd waren over de onderhandelingen tusschen Duitsch land en Frankrijk, is men thans ge heel naar den optimistischer) kant overgeslagen. En geen wonderDon derdagavond bracht de „National Zeitung" het onrustbarende bericht, dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland waren ai- gebroken. Het behoeft niet gezegd, dat deze ongelukslijding, naar Parijs overgeseind, ook daar groote opschud ding veroorzaakte. De meeste Parijsche bladen kwamen dan ook met extra- edities uit om het bericht aan de Pa rijzenaars mee te deelen. Als om haar lezers nog wat gerust te stellen, voegde de „l'Intransigeant" er het volgende aan toe „Het spreekt vanzelf, dat de voorstellen, die in den laatsten tijd ter overweging aan de beiee mogend heden zijn voorgelegd en noch in Pa rijs, noch in Berlijn, hun oorsprong hebben, met de meest mogelijke zorg moeten worden onderzocht en dat daardoor een vertraging in het tempo van onderhandelen gekomen is." De „I'lntrasigeant" doelde hier waar schijnlijk op Engelsche voorstellen, iets, waarvan wij tot nu toe niets hoorden. Wat er van zij, Vrijdagmorgen heeft een groote ontspanning gebracht. Want de pessimistische berichten werden dadelijk door officiëele nota's tegengesproken en later op den dag kwam de tijding, dat de geschilpun ten tusschen Frankrijk en Duitschland in hoofdzaak geregeld zijn. Wel wordt er dadelijk aan toegevoegd, dat de regeling der détails nog langen tijd zal verderen, maar een feit en een verblijdend feit is het, dat het onmid dellijk gevaar, hetwelk gisterenavond zoo dreigend scheen, voor goed afgewend. PORTUGAL, 't Is waar, in de monarchie lieten de toestanden heel wat te wenschen over en velen zagen met verlangen uit naar een nieuwen dag. Die nieuwe dag is gekomen. Het koningschap werd vervallen ver klaard en de republiek, die gouden bergen beloofde, is uitgeroepen. Of 't er nu beter op geworden is Vol strekt niet. Portugal is nog even ongelukkig. De republiek heeft niet gebracht wat men van haar verwachtte. Die de gebeurtenissen heeft gevolgd sinds het oogenblik dat koning Ma nuel van den troon vervallen werd verklaard, weet zulks. Er heerscht ontevredenheid in 't land, niet alleen bij de monarchisten, maar ook onder hun tegenstanders. Dat zeggen de berichten voortdurend en blijkt opnieuw. Wij bedoelen de be tooging, die Woensdag voor het Ka mergebouw heeft plaats gehad, waar bij beleedigingen tegen Ministers en afgevaardigden werden geuit, zoodat de militaire macht tusschenbeide moest komen. Den geheelen dag en ook des nachts hadden er telkens schermut selingen plaats tusschen de cavalerie en het voik, waarbij aan weerszijden gewonden vielen. Er zijn veeriig aanhoudingen gedaan en er klonken vijandige kreten tegen het voorloopig bewind. Gisteren was het weer rustig, de regeeiing was den toestand mees ter, maar toch biijft het gebouw van de Kamer door cavalerie bewaakt. PERZIË. Volgens berichten ui t Teheran aan het Russische ministerie van buitenlandsche zaken rukken de aanhangers van den ex sjah van Perzië in geforceerde marschen langs de verschillende wegen op naar Te- haran. Het liberale Perzische comité „Endjumani Seadeti" heeft aan den Duitsclien Rijksdag een adres gericht waarin het de aandacht vestigt op de „draconische handelingen van het despotieke Rusland". De Russische troepen, zoo wordt in het schrijven gezegd, houden sedert meer dan twee jaren de belangrijkst; Perzische steden bezet, onder voorwendsel, dat dit noodig zou zijn ter bescherming der buitenlanders terwiji deze toch volgens de verklaring van alle Eu- ropeesche diplomatieke agenten, nooit in eenig gevaar hebben verkeerd. Rusland had beslist beloofd de troepen terug te zullen trekken, zoodra de orde weder hersteld zou zijn, in plaats echter van zich aan die belofte te houden, blijft het onrust stoken, met het doel een aanleiding te vinden voor een blijvende bezitting. De roover Rahim, die naar Rusland gevlucht was, is naar Pezië terugge keerd om om de provincie Erdedil te plunderen en te bradschatten helpt Rusland den gewezen sjah, in strijd met de gemeenschappelijk met Engeland gegeven verzekering dat het te Odessn een wakend oog op hem zou houden, om in Perzië binnen te dringen, nadat hij eerst van Bakoe uit wapens en munitie daarheen haj gezonden. Ondanks het protest van de Per. zische regeering, heeft Rusland den bekenden reactionnair Resjid el Moei^ met behulp van Kozakken uit de ge. vangenis te Tebriz bevrijd. Rusland heeft den opstand der Sjahsevennen ter gunste van den ex- sjah op touw gezet. Het bleef aan de Russische officie- reninstructeurs van de Perzische Ka- valleriebrigada verboden, de oorlogs- munitie ie leveren, die de wettig regeering van Perzië dringend noodig heeft om een expeditie tegen den afgezelten Sjah kunnen uitrusten. Bovendien verklaart Rusland, dat het niet zal toestaan, dat de Perzische steden den intocht van den gewezen sjah beletten, wanneer deze eenig succes mocht behalen. En verder heeft Rusland Perzië ook nog moeilijkheden op financieel ge bied bereid door den eisch te stellen, dat de rente van de Russische schuld door Mornard, den vroegeren Belgi schen schatmeester, en niet door Morgan, den tegenwoordigen Ameri- kaanschen thesaurier generaal, uitbe taald moet worden." Het adres verklaart ten slotte, dat het Perzische volk van het liberale Europa geen materiëele ondersteuning verlangt, maar moreele aanmoediging in zijn strijd tegen den Russischen iandhonger, van welken zich de drie werf meineedige sjah bedient om in Perzie elke uiting van vrijheid en vooruitgang te onderdrukken. Koloniehuizen van het Centraal Genootschap. Deze week verlieten na een vier- weeksch verblijf 185 kinderen de koioniehuizen „Weezenkas" en „Kin- derzorg" te Nunspeet en „Zwarten dijk" te Egmond aan Zee. Vrijdag en Zaterdag werden deze drie tehuizen van het Centraal Genootschap weder door een evengroot aantal jonge gasten bevolkt. Gelijktijdig brengen nu 95 kinderen hun vacantie in de bosschen en 315 aan zee door. van 1—5 Augustus ONDERTROUWD: N. Nagiegaal, wedr. 48 j. en M. de Nooijer, jd. 41 j. J. P. Prinse, jm. 25 j. en A. L. van Zalen, jd. 26 j. L. A. van Leuven, jm. 23 j. en P. v. d. Velde, jd. 21 j. J. B. van Splunder, jm. 21 j. en M. E. Roze- mond, jd. 21 j. M. A. Post, jm. 23 j. en j. Bostelaar, jd. 20 j. - M, A. de Smit, jm. 24 j. en J. Griep, jd. 25 j. L. N. de Vries, jm. 21 j. en J. Kroes, jd. 24 j. W. Ragut, jm. 22 j. en J. M. Jonkman, jd. 27 j. G ET R O U W D J. van der Maas, jm. 27 j. en G. de Boer, jd. 29 j. BEVALLEN: E. A. Calcoen, geb. Demesmaecker, z. J. S. Nagtegaal, geb. Rijnberg, z. C. J. Heijman, geb. Bontenbal, d. L. S. Vanneuville, geb. Viane, d. G. H. Oortgijsen, geb. Gillissen, d. S. M. Roest, geb. Auer, z. C. Butz, geb. Koetz. d. W. Baljé, gpb. Hoeksema, z. OVERLEDEN: A. J. Meulmeester, z. 9 m. D. Bok, z. 4 m. C. Boüer, z. 8 w. De Notaris STRUVE van Middel burg, zal op Maandag 7 Augus tus en volgende dagen, telkens des namiddags 2 uur, in het Concertge- bonw bij den heer BURGERS aan de Emmastraat te Viissingen Een aanzienlijke partij bestaande in zwarte en gekleurde Kamgarens, Bukskins, Cheviots, Coupons voor Pantalons, Deini- saisonstoffen, een groote sortee ring Japonsteffen, alsgekleurde Thibets, Merinossen, Mohairs in alle kleuren, heel- en halflinnen Zakdoeken, Amersfoort, Keper, Boezeroenengoed, Wollen- en Katoenen Dekens, enz. enz. Voorts een aanzienlijke partij Afkomstig van de firma SALOMON, te Amsterdam. Te zien des voor- middags.

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 6