Vrijdag 4 Augustus No. 182 Feuilleton. 49e Jaargaog. 191-1. VL1SS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uit§s2onderd op Zon- en Feestdagen. |j TELEFOONNUMMER 10. j Abonnements-Aduertentiin op zeer ooordeeSige voorwaarden BINNCNl \MIX Verjaardag Koningin-Moeder. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin Moeder, wapperde te Apeldoorn de driekleur van openbare en particuliere gebou wen. Ten paieize Het Loo lagen de felicitaiieregisters Ier teekening. De gemeente zond aan H. M. een mand met rose lelies en rose rozen opge plant, terwijl de Oranje Vereeniging H. M. een mand met rose lelies, da- lia's tn wille rozen aanbood. De feestavond, een schitterende avond in dubbele beteekenis, besloot gisteren den feestdag ie 's Gravenhage. 'I Was volkomen windstil en dien tengevolge slaagden de verlichtingen voor openbare en enkele particuliere gebouwen en hotels buitengewoon goed. Voor de- departementen van algemeen bestuur en het gebouw van het provinciaal bestuur en het raad huis waren de gewone illuminatiën aangebracht. De windstilte, die de verlichtingen ten goede kwam, was voor het vuurwerk in het Malieveld minder gunstig, daar de rook bleef hangen en dientengevolge de stukken minder goed uitkwamen. De decora tie, bestaande uit den datum 2 Augus tus 1911 in diamantvuur, omgeven door een lauwertak van gekleurd licht geflankeerd door brillant pauwveeren, werd luide toegejuicht; evenzoo de slotdecoratie, bestaande uiteencolo- nade, waarin deze woorden „Hulde aan de Koningin Moeder", in diamant- vuur. Het geheel werd afgewisseld door stukken van kleineren omvang, magnesiumsignalen, üehtkogels, vuur pijlen, zwërmfonieinen, enz. Het Rembrandthuis. De heer jhr. P. Hansen te Amster dam die reeds f 100.000 schonk voor de restauratie en inrichting van het Rembrandthuis heeft thans een bedrag van f 20.000 ter beschikKing gesteld van het bestuur dezer stichting om tot den aankoop van etsen van Rem brandt over te gaan. Aan het 34ste jaarverslag van het fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen van vrij willig dienende mili tairen beneden den rang van officier wordt het volgende ontleend Aantal leden vorig boekjaar 4087, bijgekomen geene, afgegaan overle den 27, bedankt 27, geroyeerd 32, afgekocht 2011, zoodat het aantal le den thans is 1990. Bovendien nog 77 verzekerden op vrije polis. Het aantal weduwen en weezen ten laste van het fonds is 402. Sedert het bestaan van het fonds is uitbetaald aan uiikeering bij over lijden f 149,441,54, aan pensioenen f 317,790.98. Totaal f 467,232,52. De subsidie van het rijk is f 25000; de bezittingen zijn inschrijvingen op het Grootboek der 2Va '/o Nat. werkelijke schuld tot een bedrag van f469 000. Gedurende het 34j irig bestan van het fonds zijn generaal de Meester en kolonel Fiancke steeds geheel be langeloos ais directeuren werkzaam geweest. Viissinijen, 3 Augustus. ¥llfflri|@n Ir 1910. (Uit haf Gemeenfeversla"). (Vervolg.) Schietvereenigingen. in den zomer hield de vereeni ging, ter viering van haar 10-jarig bestaan een 5 daagschen Nationalen Schietwedstrijd, waarbij in hoofdzaak moest worden geschoten volgens het systeem „oorlogschieten". De deel neming was zeer groot. Bij raadsbe sluit d.d. 27 Mei 1911, werd bij dit jubileum voor de vereeniging eene waarborgsom ten bedrage van f 50 beschikbaar gesteld, welke ge heel is uitgekeerd. Door verschillen de autoriteiten werden prijzen be schikbaar gesteld. De vereeniging kwam uit op 4 provinciale en 2 nationale wedstrijden. De schiet- en tooneelvereeniging „Onder Ons" telde op hel einde van het jaar 71 leden. Öp de baan van 200 M., gelegen in het voormalig Midden-Reduit, vingen op 15 Me! de oefeningen met geweer M 95 aan. Op 25 September namen deze oefe ningen een einde. In bet geheel wer den 20 oefeningen gehouden, waaraan door 22 leden werd deelgenomen. Gedurende hel geheeie jaar werden verder oefeningen gehouden in het schieten met Rijks-cylindergeweren en de buks, Bij het meerendeel der deelnemers was aan het einde van het schietjaar een flinke vooruitgang in het juistschieten te constateeren. De vereeniging nam deel aan den provincialen schietwedstrijd, uitge schreven door de Schietvereeniging „Domburg", waar op de korpsbaan voor buksschieten de derde prijs, zijnde eene zilveren medaille, werd behaald en aan den Nationalen wed strijd, georganiseerd door de Schier vereeniging „Voor Vaderland en Ko ningin" te Vlissingen. Voorts kwam de vereeniging uit in den wedstrijd van de Vereeniging „Medioburgum" te Midótlburg, op den provincialen schietwedstrijd der Vereeniging „Sou burg" en in den wedstrijd op de baan 200 M., geweer M. 95, om den zilveren wisselbeker, uitgeloofd door den Zeeuwschen Scherpschutters- bond „Pro Patria". Bij de oefeningen werd geen onderricht van militaire onderwijzers ontvangen. De vereeni ging heeft van het Rijk de geweren 43.) „Ik dank je," antwoordde hij ern- „De overtuiging, dat ji] me nog vertrouwt zal mijn heerlijkste troost zijn." »En vertel mij nu eens wat van "jen mijnheer Codey, den advocaat, dien je genomen hebt. Is hij knap." »Hij is een der knapste advocaten lr> Engeland," antwoordde Godfrey. "Hij heeft veel ondervinding van dit soort zaken, en als iemand mij kan helpen, geloof ik dat hij het is." "O, wat zal ik blij zijn," zeide zij, "a's alles in orde isHoe weinig oschten wij de vorige week, toen we 200 gelukkig samen waren, dat we over een paar dagen zoo rampzalig ouden zijn! Misschien is het per 'pi van rekening t.jets dan een proef e onze liefde moet doorstaan in den smeltkroes van het lijden. En als alles voorbij is en wij er ongedeerd uit te voorschijn zijn gekomen, zullen wij elkaar's innerlijke waarde kennen. Ik geloof, daf dit de beste manier is, om de zaak te beschouwen." „Dat is het ook," antwoordde hij en kuste haar op het voorhoofd. Toen sloeg hij een vroolijker toon aan en stelde haar voor, om een wandeling te gaan maken, om zoo mogelijk, voor het oogenblik tenminste, de donkere wolken die zich boven hunne hoofden hadden samengepakt, te ver drijven. Het was een mooie, heldere mor gen en, terwij! zij het park doorlie pen en den heuvel, die naar de nieuw aangelegde boschjes leidde, beklom men, kostle het Godfrey moeite te gelooven, dat de toestand werkelijk zoo wanhopig was, als hij zich ver beeldde. Zij maakten een wandeling van meer dan twee uurja 't was zelfs bijna tijd voor koffiedrinken, toen zij weer thuiskwamen. Na 't koffiedrinken begaf de fami lie zich naar de salon. Als om Godfrey's verdriet nog te v. rhoogen, was er een nieuwe be M 95 en de geweren M 91 voor ka- merschiefoefemngen met toebehooren in gebruik. Oefeningen in het rxer ceeren, schermen en in den velddienst werden in 1910 niet gehouden. K e t k e 1 ii k e Zaken, Uitgaven voor den openbare eere- dienst zijn niet gedaan subsidiën voor bouw en herstel van kerken en pastorieën of toelagen aan predikan ten of pastoors zijn niet verleend. Op het laa'st van het jaar had de plechtige inwijding plaats van het nieuwe kerkgebouw der Christ. Gcr. gemeente, tot bijwoning waarvan het gemeentebestuur een uitnoodiging ontving, in 1910 werd op de z.g. Zoute Vest aangevangen met den bouw van eene nieuwe Roomsch Katholieke Kerk, toegewijd aan O. L. Vrouw. Door wijlen mrj. H. M. Moulhaan werd aan d? diakenen der Neder- duitsch Hervormde Gemeenle en aan de Kerkvoogden dier Gemeente, ieder voor de helft hare met vruchtgebruik belaste, op eene zuivere geldswaarde van f 6500 geschatte nalatenschap vermaakt. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Scholen voor lager onderwijs. In de gemeente zijn 6 openbare en 4 bijzondere scholen. De openbare scholen zijn alle z.g. gemengde (toegankelijk voor jongens en meisjes). Mtt inachtneming der hieronder vermelde wijzigingen van leerpro gramma's, werd behalve.in de ver plichte vakken, vermeld in art. 2 der wei op het iager onderwijs, onder letteis a—k, onderwijs gegeven in de volgende vakken aar. alle scholen in vak s (gymnastiek), aan ue scholen C, D en E in vak q (handteekenën), aan de scholen C en E in vak (Fransche taai), aan school C in vak n (Engelsche taai), aan de scholen C en E in vak p (beginselen der wis kunde) en aan school E in vak m (Hoogduitsche taal). Bij raadsbesluit d.d. 21 October 1910 waarin is berust door Ged. Sta ten van Zeeland is aan het leerpro gramma van school C het vak p (be ginselen der wiskunde) toegevoegd. Werd in het jaar 1909 het getal leervakken van school E verminderd met de vakken m,n,o,p en t (Hoog duitsche taal, algemeerie geschiedenis, beginselen der wiskunde en Iraaie handwerken), bij raadsbesluit d.d. 25 November 1910, werd het leerpro gramma dier schooi wederom uitge breid met de v.akken m (beginselen der Hoogduiische taal) en p (begin selen der wiskunde). Dit houdt ver band met de splitsing van de 7de klasse van school E in twee parallel klassen, waardoor het mogelijk is deze zending huwelijkscadeaux gekomen, en om zich niet beangst te toonen voor de toekomst dwong hij zich bijzonder ingenomen te schijnen met de attenties van zijn vrienden. „Dat is ai de vijfde aspergetang die wij krijgen," zeide Molly, terwij! zij een etui sloot en het boven op de anderen op tafel zette. Op dat oogenblik hoorde men het geluid van rijtuigwielen en een se conde later gevolgd door luid schel len aan de voordeur. „Waarschijnlijk bezoekers," zeide Kitty. „Het is misschien erg onbe leefd, maar ik hoop dat het de no taris maar niet is." Zij wachtten in spanning tot Wil liamson, de eerste bediende, binnen kwam en Godfrey mededeelde dat er een heer was om hun se spreken, die in de bibliotheek op hem wachtte. „Wie is het?" vroeg Godfrey. „Heeft hij zijn naam niet genoemd „Hij heet Tompkins, mijnheer," antwoordde de knecht. „Hij vroeg of hij het genoegen mocht hebben u eenige oogenblikken te spreken." „Ik kom dadelijk," sprak Godfrey, en nadat hij de dames verzocht had school eenerzijds haar karakter van préparatoire school voor da Hoogere Burgerschool te laten behouden en anderzijds te voorzien in de blijkbaar bestaande behoefte aan meer uitge breid iager onderwijs, voor zoover daarin niet door school C wordt voor zien. Bij raadsbesluit d.d. 22 Juli 1910 werd in verband met de noodzakelijke splitsing van de 3de en 7de klasse van schooi C, het personeel dier school uitgebreid met 1 onderwijzer in het bezit der ak'e L. O. voor Fransch en Engeisch en met 1 onderwijzer met gewone bevoegdheid. Het aantal der kinderen van 713 jarigen leeftijd, uit naburige gemeen ten, welke alhier lager onderwijs ge nieten, bedraagtop school C 5, op school D 1, op school E 4 en op de R. K. Meisjesschool 5 (allen uit O. en W. Souburg). Van de besturen der naburige ge meenten werd geen bericht ontvangen dat kinderen van 7—13 jarigen leeftijd uit deze gemeente, aldaar lager on derwijs genieten. Nadat door den raad in zijne ver gadering van 25 juni 1909 in principe was besloten tot den bouw van twee openbare lagere scholen, nl.io. eene school voor on- en minvermogenden (schooi G) aan de Van Dishoeckstraat cn 2o. eene nieuwe school C voor meer uitgebreid lager onderwijs aan de Bouwen Ewoutstraat, werd door B. en W., daartoe door den raad ge machtigd, een adres gericht tol Hare Majesteit de Koningin, ter verkrijging eener buitengewone subsidie van het rijk ten behoeve van de stichting dier beide scholen. Door Ged. Staten van Zeeland weid evenwel bij schrijven, d.d. 8 April 1910 name:s den minister van binnenland- sche zaken medegedeeld, dat hei ge daan verzoek om eene buitengewone subsidie niet voor inwilliging vatbaar was. In verband daarmede werd met het oog op den financieelen toes.and der gemeente, bij raadsbesluit d.d. 22 Juli 1910 slechts definitief tot den bouw van eene nieuwe 14 klassige school C besloten, overwegende dat daaraan wegens uitbreiding de meeste behoefte bestaat, terwijl de vrijkomende lokalen van de oude school C in de eerstvol gende jaren voldoende ruimte aan bieden om de eerste klassen van de nieuw ontstaande school G voor on- en minvermogenden te huisvesten. De bouw van de nieuwe schooi C werd in het jaar 1910 aangevangen, doch niet voltooid. Bij raadsbesluit d.d. 11 Juni 1910 zijn 4 klassen van school C en 1 hulp klasse van school A wegens behoefte aan schoolruimte tijdelijk gevestigd in de lokalen van het voormalig instituut van Linschoien, welk gebouw daartoe hem te verontschuldigen, verliet hij de kamer. Toen hij de bibliotheek binnentrad, bevond hij zich tegenover een man van middelbaren leeftijd, die op het eerste gezicht den indruk van een geestelijke maakte. Hij was in het zwart gekleed en had een zwart zijden hoed in zijn hand. „Wat kan ik vóór u doen vroeg Godfrey. sIk herinner me niet, dat ik u ooit meer vroeger gezien heb," „Waarschijnlijk r.ief, mijnheer," ant woordde de man. „Ik heet Tompkins en ben een agent van Scotland Yard. ik heb in last u in hechtenis te ne men, op vermoeden schuldig te zijn aan den moord, verleden Donderdag nacht op leresina Cardi in Burford Street gepleegd." Eindelijk was de slag gevallen HOOFDSTUK XI. Eerrige oogenblikken keek God frey den man, die gekomen was om hem te arresteeren, aan, alsof hij zijn verstand had verloren. Ofschoon hij het half en half had verwacht, scheen hij, nu de slag gevallen was, niet in Slaat zich in zijn toestand in te den door de gemeente is gehuurd. Vóór dien waren twee klassen van school C lijdelijk in schooi E gevestigd, waaruit z; echter moesten vertrekken, daar deze lokalen door de Hoogere Burgerschool in gebruik moesten ge nomen worden in verband met de opening der Handelsschool, terwijl de hulpklasse van school A, eerst tijdelijk was ondergebracht in het voormalig Burger Weeshuis, waar zij wegens veranderde bestemming van dit ge bouw niet langer kon gevestigd blijven. De behoefte aan nog twee school lokalen wegens de splitsing van de 3de en 7de klasse van schooi C, was oorzaak dat nu 4 klassen bij genoemd raadsbesluit in het voormalig insti- sluut van Linscholen werden onder gebracht. Hierna werden bij raadsbesluit dd. 26 Augustus 1910 twee hulpklassen van school A, waaronder de hulp klasse, tijdelijk ondergebracht in het voormalig instituut van Linschoten, wegens behoefte aan localiteit, tijde - lijk gevestigd in de voormalige be waarschool o'er Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. De schooimeubelen verkeeren in voldoenden staat. Kosten van het openbaar lager onderwijs. De kosten door de ge meenle in 1910 voor het openbaar lager onderwijs besteed, waren de volgende: jaarwedde der onderwij zers en belooning tijdelijke diensten f 83203.37 vergoeding aan hoofden van scholen wegens gemis aan vrije woning f350; tegemoetkoming in huishuur aan gehuwde onderwij zers f2848.33'; herhalingsoriderwijs f 1236,49; stichten schoollokalen en onderwijzerswoningen f 45427.87 vergoeding personeele belasting f 66 instandhouden schoollokalen en on derwijzerswoningen f2793 285; aan schaffen en onderh. schooimeubelen f 1759.27aanschaffen en onderhou den van schoolboeken, leermiddelen en schoolbeboeften f4631.465; ver lichting, verwarming en schoonhou den der lokalen f4031.82'; plaatse lijk schooltoezicht f 100belooning aan onderwijzers (plaatsverv. hoof den) f291,665; commissie tot wering van schoolverzuim f 100 adverientiën betreffende het onderwijs f 109 brandwaarborg en ve dere kosten f408.575; teruggaaf reis- en ver blijfkosten aan sollicitanten f 46-27 subsidie voeding en kieeding school kinderen f 194.15; reis- en verblijf kosten aan hoofden van scholen f 42.225; vergoeding aan het Rijk ingevolge art. 41 der wet op het lager onderwijs, f 312.50huur voor school lokalen f 316.665. Totaal f 148 269.165. De kosten van inrichting en on derhoud van de leslokalen voor de rijksnormaallessen bedroegen over het afgeloopen jaar f 4306.56. ken. Eindelijk kreeg hij met inspan ning van al zijn krachten zijn zeif- beheersching terug. „U kunt nagaan wat een afschuwelijke vergissing het is," zeide hij tot den detective. „Maar ik wil er mij niet over beklagen u doet slechts u plicht. Waar wilt urne heenbrengen „Wij moeten vanavond nog te Lon den zijn," sprak de man zeer beleefd. „Het verdaagde verhoor zal morgen plaats hebben en dat vereischt nood zakelijk uw tegenwoordigheid." „Dan doen we het best met den trein van 6.10 uit Detwich te ver trekken. Het is een sneltrein, die om acht uur te Euston aankomt. Hebt u een rijtuig of zal ik er een laten in spannen „De koetsier staat te wachten," ant woordde de detective, „ik heb aan het station een rijtuig genomen." „Dan zal ik, als u het goedvindt, mijn bediende zeggen eenige dingen voor mij in te pakken. Ik mag zeker wel iets meenemen „Daar heb ik niets tegen," ant woordde de man. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1