antels, k liÉ IMgiL ES- 2 Augustus Feuilleton, Ylissingen ij als Reizj. den Heet Vlissingen in 1910. (Uif hef <3«mMRt«tfdraia.l) No 180 49e Jaargang. 1911. id. IL d ea kleuren. as? maat. VLISSIINGSCHE COURANT Woensdag Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Hbonnements-flduerfenfiëm op zeer woordeaiige voorwaarden BINNEN! \NR RWEESHU1S tei en 1 October a.s, t van ffrouw, van f 150.pet hten zijn gezond nuttige handwer- werkzaamheden, dige inlichtingen i Mevrouw A. C. tten, Boulevard De Koninklijke Familie te Baarn. Ondanus de afmattende hitte was het Zondagmiddag op Soestdiik nog tamelijk druk en verdrongen zich 5 uur 's middags, hei tijdstip, waarop de Prinses na haar middagslaapje gewoonlijk uitrijdt, vele honderden in de omgeving van hef Paleis. Een oogenblik vreesde men teleurgesteld te zullen worden, doordat van een rijtoer in den voortuin van het Paleis met 't oog op de warmte zou worden afgezien en in plaats daarvan de minder heeie en meer lommerrijke lanen van het park daarachter zouden worden gereden. Tegen 5 uur verscheen het ponywrgentje aan de hoofddeur van het Paleis en weldra stapten daarin H. M. de Koningin, H. M. de Koningin Moeder en H. K. H. Prinses Juliana. De Koningin mende de pony zelf, terwijl een lakei per rijwiel het rijtuigje volgde. Dadelijk werd gereden in de richting van het hek langs den straatweg. Op 20 M. afstand werd halt gehouden en steeg de vorstelijke familie uit. Aan de hand harer moeder wandelde de Prinses tot vlak bij het hek en maakte toen een buiging voor hel publiek, terwijl zij met haar zakdoekje wuifde. De enthousiaste menigte beantwoordde dezen groet der Prinses op de hartelijkste wijze. De wandeling werd nog even voortgezet en daarna de wandelrit in het ponywagenlje vervolgd. Prins Hendrik, die des morgens een rijwieltochlje maakte, reed 's middags per auto uit om een bezoek af te leggen te Renswoude. Te 9 uur 's avonds vertrok Z. K. H. van af de halte Soestdijk via Utrecht naar Den Haag, waar de Prins tot Dinsdagavond zal verblijven. Hij gaat op de eendenjacht onder Wassenaer. De Koningin maakte des avonds met hare Moeder een rijtoer door de Baarnsche bosschen en door Baarn. Hulde aan minister Talma. Naar wij vernemen, zal er waar schijnlijk in den Haag in de maand September door den Bond der R. K. Werkliedenvereenigingen, een groote betooging worden gehouden om dank te brengen aan minister Taima voor hetgeen hij op het gebied der sociale wetgeving heeft verricht in hel belang van den arbeider. Beslond aanvankelijk het plan, dat de Katholieken gezamenlijk met de overige Christelijke arbeiders zouden betoogen, om verschillen redenen is van dit samenwerken afgezien. (»Msb-") Openbare leeszalen. Nadat in December jl. door de Tweede Kamer hei beginsel van Rijks- subsidieering van openbare leeszalen 41.) o- znet een rt, waar- iismen in sbeeld. was een angstige uitdrukking P Molly's gezicht, toen zij haar aan staande tegemoet ging. Zij legde haar nanaje in de zijne en ze gingen zitten. «Wel, Godfrey," zeide mevrouw ,„n eIs?n> »wat heb je ons te ver- Hoe is de uitslag J* behoefde niet uit te leggen, Jop Hj doelde. Hun gedachten k e.r den geheelen dag te zeer toLi g geweest' dan dat er eenige jfel op pat punt mogelijk was. miinhpol8 ™°8 niets besiist," zeide hpL Devereux, het woord voor "emend- "Het onderzoek is tot K oensdag verdaagd." ar LW1' dus zeggen, dat je weer w de stad moet," zeide Molly, niet in nden 2ii de geheele zaak 1 m eens afhandelen?" is aangenomen, werd vanwege de Centrale vereeniging van openbare leeszalen- en bibliotheken een com missie ingesteld, wier taak in het bij zonder zou zijn toezicht uit te oefenen op de nakoming der door de Regee ring te stellen voorwaarden waarop van Rijkswege steun zou kunnen wor den verleend. Deze commissie bestaat uif 5 leden, waarvan 4 leden door het bestuur der centrale vereeniging werden be noemd, terwijl het 5e lid door den minister van binnenl. zaken wordt aangewezen. Dezer dagen werd als zoodanig aangewezen dr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Kamer, terwij! als verdere leden zitting namen de H. H. mr. J. N. van Hall te Amsterdam, mr. V. H. Rutgers te Hilversum, dr. M. Schoengen te Zwolle en dr. Th. Stoop te Dordrecht. Onze Marine. In het juli nummer van „Onze Vloot" wordt nagegaan hoe het staat met de schepen in aanbouw: Torpedobootjager ill en IV („Bui- hond" en „Jakhals") te Vlissingen in aanbouw, loopen in het najaar van stapel. No. V en VI zijn bij aanbesiedïng gegund aan de Kon. Mij. „De Schel de" te Vlissingen, no. VII en VIII aan de Mij. Fijenoord te Rotterdam. Zij staan nog niet op stapel, maar zuilen vermoedelijk in Augustus 1913 naar Indië vertrekken. „Bulhond" en „jak hals" vertrekken in Augustus 1912. Onderzeeboot no II, die nog wat verbouwd wordt, omdat zij te zwaar was, komt in September te Willems oord. No. 111 en de groote onderzeebool voor Indië staan op stapel te Vlis singen. Onderzeeboot no. IV en V, hoe wel reeds bij de laatste begrooting toegestaan, werden nog niet aanbe steed. Te Amsterdam worden twee flinke mijnenleggers gebouwd. No. li liep stilletjes 23 Juni van stapel. No. 1 al even ongemerkt 7 juli. Ook de panfserbooten, waarover zooveel te doen is geweest, zullen daar gebouwd worden, maar staan nog niet op stapel. De „Vali," een oude kanonneer boot, is op de werf in Amsterdam in (wee stukken gedeeld. Er wordt nu een stuk van ruim 4 M.iusschen gebouwd, teneinde het schip geschikt te maken voor depoischip voor on derzeebooten, waar dan de voorraden aan boord zijn, en waar de beman ning iogies kan vinden. De eerste twee torpedobootjagers „Wolf" en „Fret", die, zooals we reeds meldden, 15 Augustus a. s. naar Indië vertrekken, zullen, zoo Godfrey wist het wel, maar durfde haar de redenen niet zeggen. „Ik denk, dat zij meer getuigen willen zoeken," antwoordde mijnheer Devereux. „je moet denken, dat op het oogenblik de zaak nog in een ge- heimzinnigen sluier gewikkeld is. Voordat die is opgelicht, kan er niets gedaan worden." „En waar heb je mijnheer Fensden 'tlaatste gezien?" vroeg mevrouw Henderson. „We hebben buiten het gerechts gebouw afscheid genomen," zeide Godfrey. „Ik kan onmogelijk ver moeden, waar hij vannacht zal lu- geeren." Ofschoon hij zijn best deed luchtig le spreken, voelde Molly, dat er iets tusschen die beiden was voorgevallen. Zij liet er echter niets van blijken. Toen mijnheer Devereux's rijtuig 's avonds voor kwam, vergezelde God frey hem naar de deur. Voor hij weg reed, nam de oude heer hem terzijde, zoodaf de bedienden hem niet konden beluisferen. „Houdt je maar flink," zeide hij, zooals hij al zoo dikwijls gedaan had. „Denk er aan, dat je vele vrienden wordt in „Onze Vloot" opgemerkt, Nederland wel nooit meer terugzien, want de werf te Soerabaja is thans volkomen in staat hei onderhoud van deze schepen naar behooren op zich te nemen. Vlissingen, 1 Augustus. (Vervolg.) Badplaats. Evenals reeds sedert eenige jaren gaven ook weer in 1910 de leden der Badcommissie en de Vereeniging „Vlissingen Vooruit" zich vee! moeite om aan degenen die zich een be zoek aan Vlissingen voornamen en aan de aanwezige badgasten de ge- wenschte inlichtingen te verschaffen. Op dezelfde wijze beijverde zich ook de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer om de badplaats in bloei te doen toenemen. De badplaats genoot gedurende het seizoen, zooals in andere jaren, des Donderdags geregeld bezoek van badgasten uit Ostende, terwij! des Zondags dikwerf grooie gezelschap pen met plezierboolen uit België aankwamen en menigmaal met muziek en vaandel door de stad naar de badplaats trokken, hetgeen vee! bij - droegtot de vrooiijke stemming aldaar. Was in de laatste jaren de ongun stige weersgesteldheid oorzaak dat de strandspelen minder goed slaag den, ditmaal werd het kinderfeest door mooi weer begunstigd, zoodat aan de deelnemers een genotvoilen mid dag kon worden verschaft. De leden der commissie, die zich met de lei ding had beiast en had zorg gedragen voor een afwisselend programma, kunnen met voldoening terugzien op dezen feestdag, waarvoor zij hunne zoozeer gewaardeerde medewerking verleenden. Aan de „Vereeniging tot bevorde ring van hei Vreemdelingenverkeer" werd tot het maken van reclame voor Vlissingen eene subsidie ad f 200 toegekend. Medische politie. De toestand van de openbare we gen, wateren, goten en urinoirs was bevredigend, terwijl de reiniging hiervan geregeld plaats had. Voor 'den behoorlijken afvoer van het water door de goten en riolen werd zorg gedragen en de bestaande politieverordening, met betrekking tot het schoonhouden van straten en riolen, nauwkeurig gehandhaafd. Alhoewel door de uitvoering van de woningwet vele toestanden ver beterd zijn, blijven nog steeds toe standen ie bestrijden in het belang van de openbare gezondheid. Vele hebt en vergeet mij vooral niet. Als er iets gebeurt, moet je dadelijk om me zenden en ik zal komen zoo gauw ais mijn paarden loopen kunnen. Maak vooral de dames niet onrustiger, dan noodig is." „Dat zal ik niet doen, daar kunt u op rekenen," zeide Godfrey en toen stapte mijnheer Devereux in zijn rij tuig en reed weg. Later toen Godfrey Molly goeden nacht had gewenscht, keek zij met droevige oogeti naar hem op. „ik weet zeker," zeide zij „dat je iets voor mij verbergt. Ik smeek je, dat niet te doen. Je weet hoe lief ik je heb, en dat het mijn ernstige wensch is, vreugde en smart beide mei je te deelen. Wil je me niet vertrouwen en me alles vertellen „Ais er iets te vertelSen is, dat de moeite waard is, zal ik het stellig doen, lieveling," antwoordde hij, want dien avond durfde hij haar nog niet met de waarheid bekend te maken. „Morgenochtend zuilen wij samen de zaak bespreken en dan zul jij me raad geven. En nu moet je naar bed gaan en probeeren goed te slapen, want ik ben er van overtuigd, dat perceelen zijn nog niet aan het ge meenteriool aangesloten. Wat de mestverzameling aangaat, hierop werd door de politie een streng toezicht gehouden. Op advies van de gezondheids commissie werden aan 25 eigenaren van woningen voorschriften gegeven tot verbetering hunner perceelen. Over het algemeen waren de huis eigenaren bereid orn mede te werken bij het streven naar verbetering der woningtoestanden en werden de ver beteringen na gepleegd overleg be treffende de gestelde eischen, dien overeenkomstig uitgevoerd. Door den aanbouw van arbeiders woningen in deze gemeente wordt een gewenschte geleidelijke overgang naar betere woningen mogelijk, zoo dat de allerslechtste perceelen kunnen worden onriuimd. De huurprijzen van de oude, aan matige eischen voldoende woningen zijn te hoog tegenover die van de nieuwe woningen. Door de veranderde toestanden zuilen echter de huurprij zen van eerstgenoemde woningen dalen tot een redelijk bedrag, zoodat zij in het bereik komen ie liggen van werklieden met geringere ve diensten. Vanwege het gemeentebestuur wer den in 1909: 74 en in 1910: 45 bil jetten wegens besmettelijke ziekte aangeplakt. Sedert 1 Januari 1909 is de provin ciale vereeniging „Het Groene Kruis", bij wijze van abonnement, belast met den ontsmetiingsdienst in deze ge meente, waarvoor zij eene jaarlijksche subsidie van f200 geniet. De ontsmettingen hebben plaats door bemiddeling van den burgemees ter, tot wien, bij voorkomende geval len, door de geneesheeren een des- betriffend verzoek wordt gericht. Op 31 December waren in deze gemeente gevestigd 10 geneesheeren, (waaronder 1 officier van gezondheid bij de landmacht en 1 officier van gezondheid bij de zeemacht) 2 vroed vrouwen en 2 tandmeesters. (Boven dien houdt 1 tandmeester, eiders woonachtig, in deze gemeente spreek uren) en 6 apothekers. De 2e gemeente-geneeskundige J. Beijers, is krachtens art. 3 zijner in structie belast met den doodschouw ingevolge art. 4 der wet van 10 April 1869 (Stbl. no. 65) van hen, die zonder geneeskundige behandeling ge storven zijn. In het afgeloopen jaar werd de doodschouw tienmaal verricht. De oude algemeene begraafplaats is sedert 1907 buiten gebruik gesteld. De nieuwe algemeene begraafplaats voldoet aan de door de wet gestelde eischen. Een kamer in het lijkenhuis is aan het R. K. Parochiaal Kerkbe stuur verhuurd, teneinde te worden je vannacht niet veel gerust hebt." „Neen," antwoordde zij, „ik heb den geheelen nacht aan jou liggen denken, want ik wist, hoe je tegen de dag van heden opzag." Hij verzweeg, dat het oneindig moeilijker zou vailen, Woensdag voor te komen. Hij nam haar in zijn armen en kuste haar, noemde haar zijn goede engel en zwoer, dat hij haar zijn le venlang zou liefhebben. Toen ging hij naar zijn kamer en bereidde zich voor op een slapeioo- zen nacht en daarin vergiste hij zich niet. Terwijl het eene uur na het an dere veriiep, woelde en keerde hij zich in zijn bed, ging telkens weer in zijn gedachten de gebeurtenissen van dien dag na en berekende ang stig- wat er gebeuren zou. Eindelijk kon hij het niet langer uithouden,stond op en ging naar beneden naar het atelier, waar hij een vuur aanmaakte en tot het aanbreken van den dag bleef rooken en lezen. Toen nam hij een koud bad, dat hem wat op- frisehte en ging, zoodra -hij zich gekleed had, door hel park naar de boerderij. Hij stond altijd vroeg op, zoodat zijn verschijning op dat uur gebezigd als kleedkamer voor de R. K. geestelijken. In 1910 werden 227 lijken op de nieuwe algemeene begraafplaats dezer gemeente begraven, waaronder 2 lijken van elders. Daarvan werden 183 lijken Ier aarde besteld op de afdeeling voor protes tanten, verdeeld over de 4 klassen als volgt7 in de eerste klasse, 79 in de tweede, 86 in de derde en 11 in de vierde, terwijl 43 lijken werden begra ven op de afdeeling voor Roomsch- Kathoiieken, verdeeld over de 4 klas sen als volgt2 in de eerste klasse, 29 in de tweede en 12 in de derde. Op de afdeeling voor Israëlieten werd 1 lijk in de tweede klasse be- gra\ en. Voor onbepaalden lijd werden 10 grafruimten afgestaan, terwijl 12 ver gunningen voor de oprichting van een groot- en 43 vergunningen voor de oprichting van een klein gedenkteeken werden verleend. Gasthuis. In het gasthuis, bestemd tot het opnemen van proveniers, halve proveniers, verzorgden voor eigen rekening en gealimenteerden, zoomede zieke en gewonde personen, werden gedurende het jaar 1910 verpleegd: proveniers onafgebroken 6 halve pro veniers 3verzorgden voor eigen re kening 18gealimenteerden 77zieken en gewonden tijdelijk 129; totaal on afgebroken 104 en tijdelijk 129. Het aantal op te nemen zieken breidt zich steeds uit, zoodat in het afge loopen jaar wederom tot vermeerde ring van het verplegend personeel moest worden overgegaan. Omtrent het financieel beheer van gemeld gesticht kan worden medege deeld, dat door den gemeenteraad de rekening over het jaar 1909 werd goed gekeurd in ontvangst op f 30625.605, in uitgaaf op f29495.74*, aizoo met een goed slot van f 1129.86, terwijl de begrooting voor 1911 door dien raad werd vastgesteldin ontvangst en uitgaaf op f 29232, inbegrepen een subsidie uit de gemeentekas van f 22250. Roomsch Katholiek Weeshuis. Over hei afgeloopen jaar werden in het Roomsch Katholieke Weeshuis verpleegd 122 personen met 2682 ver- pleegdagen. Het aantal verrichte operaties over 1911 bedraagt 80. Op het einde van het jaar bleven 5 zieken in behandeling. Buiten de inrichting werden door de Eerwaarde Zusters verschillende zieken aan huis verpleegd. in hei Weeshuis zijn gehuisvest eene Eerwaarde Moeder-Overste met 12 Eerwaarde Zusters, 10 meerder jarige verpleegden (5 mannen en 5 vrouwen) en 31 minderjarige weezen (18 jongens en 13 meisjes.) In de geneeskundige behandeling geen verwondering verwekte. Hij keek naar het melken van de koeien, en naar het inspannen van de mooiste werkpaarden, waarop hij vroeger zoo trolsch geweest washij sprak een kwartier lang met den portier, die bij den ingang van het park woonde en wandelde toen door den nieuwen aanleg naar huis terug om te ont bijten. Daar de eerste trein uit Londen dien dag wat laat aankwam, werden de ochtendbladen tegelijk bezorgd met de brieven, die ongeveer half tien op Detwich Hall werden afge geven. Toen zij kwamen, koos God frey er een uit en ging er mee naar zijn atelier. Met een gevoel, zooals hij nog nooit had ondervonden bij het openvouwen van een courant, sloeg hij de bladen om, teneinde de koiom te zoeken, waar hij wist dat hij zou vinden, wat hij zocht. Hij behoefde er niet over te denken, welke die ontdekkingen zouden zijn hij wist dat al, voor .hij begon te lezen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1