Dinsdag 1 Augustus Feuilietofi» is lUiMigi 1911. No. 179 BINNENLAND, 49e Jaargang. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks^ uitgezonderd op Zon™ en Feestdagen. Grondwetsherziening. Het Nederl. Correspondentiebureau bericht van bevoegde zijde te zijn gemachtigd mee te d:elen, dat het beticht van de „Tel." betreffende resuitaten van den arbeid der Staats commissie voor de grondwetsherzie ning van a tot z onwaar is, waaraan kan worden toegevoegd, dat bedoelde commissie met hare werkzaamheden nog niet zoover gevorderd is, dat zij beslissingen, van den vèr-strekkenden aard, ais in gemeld bericht aangeduid, zou kunnen nemen. Een verkeerde methode. Wij lezen in „Land en Volk" De stemmingen voor den gemeenteraad hebben weer de aandacht gevraagd voor de ondoelmatige methode van stemmen van éen kaart voor meer voudige vacatures. Het is duidelijk, dat de wijze van stemming voor de meervoudige va catures niet deugt. Er zijn. 4 vacatu res. Daarvoor wordt gestemd met éen biljet. Ook wanneer op dit biljet slechts éen candidaat is aangewezen is het geldig, telt het mee ter bepaling van het aantal uitgebrachte stemmen en dus van de volstrekte meerderheid. Zijn er 100 geldige biljetten inge leverd, dan is de volstrekte meerder heid 51voor alle vacatures. Maar indien slechts éen kiezer van die 100 zijn biljet heeft ingevuid voor éen van die candidaten, en dus zijn stem slechts uitgebracht voor éen vacature, dan is voor de andere va catures de vo'strekte meerderheid niet 51, maar 50, omdat daarvoor feitelijk slechts 99 stemmen zijn uitgebracht. Toch worden ook hier 51 stemmen vereischt om gekozen te worden verklaard. Wij hebben op deze fout ook reeds vroeger gewezen. Zulk een methode van stemmen kan een geheel onjuist beeld geven van de meening der kiezers. En de fout is gemakkelijk te verhelpen door voor elke vacature afzonderlijk een biijet en een stembus te nemen. Men verplicht aldus de kiesvereenigingen om voor elke va cature afzonderlijk een candidaat te stellen. Verlichting der soldatenkamers. Als zuinigheidsmaatregelen is door den minister van oorlog bepaa!u,dat de nachtelijke verlichting van solda tenkamers door middel van kaarsen wordt afgeschaft, dat voor verlichting gedurende den nacht, voor zoover zij niet kan worden verkregen van uit gangen, door lichtopeningen in de wanden of van de buitenverlichting door de ramen, zal geschieden door in de kamers enkele getemperde gas O 40.) Mijnheer Devereux staarde hem verbaaasd aan. „Nonsens," zeide hij. ,Ik weet dat jij van mijn dochter houdt en zij van jou. Daarom is het haar plicht jou, nu je in moeilijk heden bent, terzijde te staan en te troosten. Geloof me, zij zal geen oogenblik aan je onschuld twijfelen." „Dat weet ik," sprak Godfrey; „maar ik zou het niet mooi van me vinden, in deze droevige omstandig heden haar naam aan den mijne te verbinden." „Haar naam zal met den jouwe verbonden worden, of je wilt of niet," was het antwoord. „Als ik er mijn eer onder wil verwedden, dat je on schuldig bent zal zij het zeker doen. Moily zal je een vriendin in den nood zijn." lichten te laten branden en dat de nog aanwezige kaarslantaarns moeten worden gebruikt voor noodverlichting. Vlissingen, 31 Juli. VSfffin^en ire 1910. (Uit hel Gemeenfeversla (Vervolg.) Gemeentewerken. Het rioolnet werd dit jaar met ver schillende riolen uitgebreid. Het onderhoud van de kaaimuren werd in eigen beheer uitgevoerd en bepaalde zich tot het gewone onder houd. In den mond der Voorhaven werd een riool inlaat van het oude stelsel dicht gemaakt. Door de bebouwing en verbreeding van den boulevard de Ruyter, was het noodig om den oprit van uit de Weststraat, zoo te maken, dat de aan dien boulevard gebouwde petceelen ook met rij- en voertuigen te bereiken zijn, zonder verplicht te zijn altijd gebruik te maken van een zeersteilen oprit bij het hotel „Zeeboulevard". Hiertoe is de bestaande muur ver hoogd en verlengd en de Weststraat vanaf de Slijkstraat naar den boulevard geleidelijk verhoogd, met een regel matige aansluiting van het Marine- plein. Waar deze oprit beneden het vlak van den boulevard ligt, zijn langs de aldus gevormde taluds keerleuningen geplaatst. Ook deze werken zijn in eigen beheer uitgevoerd. De kosten hiervan hebben bedragen f 3027.32Vs, waarvan f 485.95 aan straatwerk reeds onder de uitgaaf voor de bestrating is opgenomen, zoodat de kosten dezer werken zonder straatwerk zijn geweest f2541.37 Vs- Daar de houten beschoeiing aan den mond van de Westerhaven nabij de spuisluis in zeer slechten toestand verkeerde werd door den raad in zijne vergadering van 4 Februari 1910 be sloten aldaar eene nieuwe beschoeiing van gewapend beton te maken, welk materiaal duurzamer is dan eikenhout en geen onderhoud vereischt. De gewapende palen zijn even als gewone heipalen in den grond gedre ven zonder dat die palen zijn stuk ge slagen, zooals ook door deskundigen werd gevreesd. De gewapende bekleeding werd met eene bekraraming en met moerbouten bevestigd en de deksioof werd r,a het plaatsen der palen in het werk aangebracht. De verankering dezer beschoeiing is geschied met gewapende platen, voorzien van versterkingsruggen en ijzeren staven met steimoeran. De uitvoering geschiedde in eigen beheerook het maken van de gewa pende betonwerken. De kosten van uitvoering hebben „Zij is het trouwste en beste meis je ter wereld," zeide Godfrey, „nie mand weet dat beter dan ik." „Wacht dan totdat je haar gezien en met haar gesproken hebt. Vraag het haar zelf, mijn jongen, en zie dan wat zij antwoordt. Ik ken haar genoeg om te weten, wat zij daarop zal zeggen." „De hemel zegene u voor het ver trouwen, dat u in mij stelt," sprak Godfrey met trillende stem. „Ik vrees echter dat ik niet veel gedaan heb, om het te verdienen." „Het is votdoende, dat ik je ken en weet hoe je bent," antwoordde de ander. „Ik heb je oom gekend en zijn vader voor hem, en ik ben er zeker van, dat jij nooit iets onteerends zult doen. V/ij moeten nu echter al onze scherpzinnigheid gebruiken en, zooals Codey zegt, probeeren den afzender van het kistje uit te vor- schen. Ik geloof wel, dat wij dan den eigenlijken misdadiger op het spoor zuilen zijn. Het was een goed idee van mijnheer Bensleigh ons dien man aan te radenik geloof niet, dat wij aan een beter kantoor hadden kunnen komen. Ik heb nog nooit in mijn le TÉLEFOONNUMMER 10. flbonnements-fiduerfenfiën op zeer ooordeeiige uooru/aarden bedragen f4779.10. De raming van de kosten was f4500. De meerdere uitgave was het ge volg van meerdere aanvulling, die noodig werd door het meer buiten waarts plaatsen der beschoeiing. Hiermede werd voorkomen de los making van den ondergrond, welke het gevolg zou zijn geweest van de opruiming van een onder de stort- steenen aanwezige wormkist. Bij raadsbesluit dd. 30 December 1910 werd besloten medewerking te verleenen aan eene wijziging van de bij raadsbesluit ö.d. 21 Juli 1856 tus- schen het rijk en de gemeente gesloten overeenkomst omtrent de bediening der Spuisluis in den mond van de Wester- of Koopmanshaven. De bediening dier sluis kon ver- eenigvoudigd worden, daar deze hare oorspronkelijke bestemming grooten- deels heeft verloren door de ophooging van den walerkeerenden muur om de Engelsche Kade die in 1908, en de demping van de Pottekade, de Bel lamy- en de Kaaskade, welk werk in 1909 werd voltooid. Voor den walmuur tot afsluiting van de Bierkade en de betonglooiingen aan den boulevard Evertsen zijn geen kosten van onderhoud uitgegeven. Het verlengen van den golfbreker heeft aan de verwachting van zand- aanwinning voldaan. Dit jaar is aangevangen met het maken van een nieuw park, begrensd door den Vlissingschen Zandweg, den Vrijdomsweg en den Koudekerkschen straatweg. De raming van kosten be draagt f2351. Badplaats. De exploitatie van de zeebaden was in ..het afgeloopen jaar verpacht aan den heer j. G. Meyer, krachtens de bij raadsbesluit dd. 16 April 1909 goedgekeurde openbare verpachting voor de jaren 1909, 1910 en 1911 voor de som van f500 per jaar. Bij raadsbesluit dd. 30 Decem ber 1910, werd de pacht onderhands voor den tijd van 4 jaren, alzoo tot en met 31 December 1915, verlengd tegen eene hoogere pachtsom en rnet wijziging van het bij art. 12 der voorwaarde van verpachting vastge stelde tarief der baden. De pachtsom bedraagt voor 1911 f600; voor 1912 f700; voor 1913 f800; voor 1914 f900 en voor 1915 f 1000. Volgens het gewijzigd tarief zal de prijs van een abonnementskaart voor éen persoon (geldig voor éen bad per dag) niet meer bedragen dan f 7.50. Indien éen lid uit een gezin eene abonnementskaart van f 7.50 ge nomen heeft, zullen meerdere leden eene Kaart kunnen verkrijgen voor f4 en kinderen beneden de 16 jaar voor f2. Voor een boekje van tien badkaarten, elk voor éen bad, mag niet meer dan f3 worden gerekend. ven zulke oogen gezien. Het is net of hij je door en door ziet. fk be klaag den heer Fensden, ais hij door dien man ondervraagd wordt." De oude heer lachte in zijn vuistje bij die gedachte en verviel daarna weer in zijn vorig stilzwijgen. Toen zij te Detwich aankwamen, merkten zij, dat Griffin met denzeifden trein was meegekomen, Godfrey wenk te hem. „U hebt natuurlijk ook de getuigen gehoord vandaag, Griffin," begon Godfrey, toen de ander naar hem toe kwam. „Ja, mijnheer," was het eenige ant woord. „En u hebt natuurlijk uw conclusies getrokken „Ja, mijnheer!" „Welnu Griffin, ik wilde u zeggen, ingeval u me voor het een of ander noodig mocht hebben, dat ik Det wich Hall niet voor Woensdagmorgen zal verlaten daarna ga ik weer voor het verhoor naar Londen." „Ik zal er aan denken, mijnheer," sprak de man. „Maar ik zou nog graag ieis willen zeggen, als u het goedvindt." De prijs voor een badkaart voor éen bad is hoogstens f 0.40 en voor een stuk linnengoed of badgoed voor eik hoogstens f 0.10 en voor het in bewaring houden van- en het doen van kleine herstellingen aan het badgoed voor een geabonneerde ge durende éen seizoen fl. Van de zitbanken langs de Boule vards en den Nolledijk werd steeds e^n druk gebruik gemaakt. In de verdeeling van de teireinen behoorende tot de badplaats, kwam geen verandering en werden deze op denzelfden voet als vorige jaren in orde gebracht. Ook de voor keering van het stuif zand geplaatste houten schuttingen werden evenals vorige jaren bij den aanvang van het badseizoen opge ruimd en gedeeltelijk als loopplanken iangs het strand gelegd. Het aan den boulevard Evertsen nieuw gebouwde Strandhotel werd op 1 Mei van het afgeloopen jaar ge opend. De omgeving van de badplaats wordt in niet geringe mate verfraaid door de aangrenzende parken, waarin de villa-bouw toeneemt. De steenen leeuwen aan den voet van den monumentalen trap werden vervangen door exemplaren van groo- tere afmeting. De bad- en stranJmaterialen zijn door den expioiiant der zeebaden in tamelijken staat onderhouden. De nieuwe badkoetsen op lage ijzeren wielen met vaste assen vol deden niet aan de verwachtingen. Voor het vervoer zijn ze minder geschikt. Over de exploitatie van de bad plaats zijn geen klachten ingekomen. Het b-zoek aan de badplaats in 1910 was grooterdan in 1909, wegens de betere weersgesteldheid. Het aantal genomen zeebaden, groot 8890, bedroeg over de maanden Heerenbaden Juni in 1909 323 in 1910: 1227, in Juli 1307 en 1285, in Augustus 1924 en 2277, in September 385 en 550. Damesbaden Juni 1909: 149 in 1910: 640, in Juli 617 en 997, in Augustus 984 en 1471, en Sep tember 337 en 443. Totaal heeren baden 3939 en 5339, öamesbaden 2087 en 3551. Dit wijst op eene vermindering van het aantal baden met 2864. Aan de vereenigingen van elders, die zich bereid verklaren in de teni op den Boulevard Evertsen eenige nummers muziek uit te voeren, wer den herinnerings medailles uitgereikt. Evenals in andere jaren werden geregeld tijdens het seizoen openbare middag- en avondconcerten op de badplaats uitgevoerd door „St. Caeci- lia" en „Ons Genoegen". Deze concerten waarvoor ook in het afgeloopen jaar het publiek zeer „Wat is het. Spreek maar op." „Dit, mijnheer. Of het met mijn plicht in strijd is of niet en ais het zoo is, is er toch niemand hier die het hoort ik wil u toch zeg gen, dat, welk oordeel men ook over u moge uitspreken, ik geen oogen blik geloof, dat u meer van het treu rige uiteinde van dat arme meisje afweet dan ik zelf. Ik hoop, dat u het niet kwalijk neemt, dat ik hef zeg, mijnheer „Integendeel, ik ben u erg dank baar voor uw goede meening, om trent mijn persoon," antwoordde God frey, zijn hand uitstrekkend, die de andere drukte. „Ik vrees, dat het een onplezierige geschiedenis voor me zal worden. Daar is echter niets aan te doen. Goedenavond I" Toen voegde Godfrey zich weer bij mijnheer Devereux en, zooals zij hadden afgesproken, reden zij samen naar Detwich Hall. De maan keek juist boven den heuvel uit toen zij door het park reden en, terwijl God frey het vredige landschap rondom hem beschouwde en dacht aan de vreeselijke verdenking, die men tegen veel belangstelling toonde, verleenen een groote attractie aan de badplaats. Behalve deze openbare muziekuit voeringen, deed zich in het afgeloo pen seizoen geregeld in het Badhotel en voorts gedurende eenigen tijd in het Badpaviljoen „Wilheimina" en het Strandhotel een dameskapel hooren. (Wordt vervolgd.) De Vlissingsche VliegweeR. Door het comité was voor Zater dag een prijs van f 75 uitgeloofd voor den vliegenier die de meeste vluchten maakte, waarvoor een be paalde route was aangewezen, nl. een rondvlucht vanaf het terrein daarna in westelijke richting om ten slotte in noordelijke richting te dalen. Daar Van den Burg verklaard had dat zijn monopian in orde was en hij aan deze prijsvluchten wenschte deel te nemen, wera eenige tijd ge wacht. Het bleek evenwel dat voor- ioopig van vliegen met deze machine nog niet veel zou komen. Óm 5.58 ging daarom Van Bussel naar boven en daalde na 2 minuten achtereenvolgens steeg hij op om 7.15, 7 23, 7.30 en 7.40 om telken male na een vlucht van 2 a 2 minuut prachtig te dalen op de vast gestelde plaals. Mulder deed de eerste vlucht om 6.01 en daalde om 6.03. Daarna ging hij om 6.08 weer omhoog, doch daar de motor stopte, moest hij landen in een weiland. Hij schreef dit toe aan de benzine daar deze van een andere kwaliteit was dan de gewoon lijk door hem gebruikte. Na een oponthoud van een kleine 20 minuten kwam hij om 6.29 met zijn biplaan op het weder gevlogen. Achtereenvolgens deed Mulder toen nog vluchten om 6.42, 7.19 en 7.30, doch deze vluchten waren niet geldig voor den uitgeloofden prijs. Ten slotte maakte Mulder nog een mooie vlucht van 7.39 tot 7.47, ter wijl Van Bussel eveneens er het zijne toe bijdroeg op waudige wijzen den dag te besluiten, door een vlucht, waarbij hij wederom een groote hoogte bereikte, van 14 minuten. Toen Van Bussel gedaald was, werd hem met een ko te toespraak van den heer Van Duyl, president der Rotterdamsche vliegvereeniging, een lauwerkrans omgehangen, waar aan een lint was bevestigd met het volgende opschrift: „Aan Jan van Bussel, vliegenier, aangeboden door de directie N. V. Rotterdamsche Vliegvereeniging". Door den heer I. C. Vethacke werd laterVanBussel ook nog toegesproken en hem, namens de Bredasche Vlieg vereeniging, dank gebracht voor al hetgeen hij te Vlissingen op het ge bied der aviatiek heeft gepresteerd. De vluchten die Van Bussel te Vlis- hem had, werd hij diep treurig ge stemd. Ais de kleine Teresina maar spreken kon hoe gemakkelijk zou zij dan de zware beschuldiging, die te gen hem was ingebracht, kunnen op helderen. Maar zij was dood, en de eenige man, die haar ooit vriendschap had betoond, werd er van beschul digd haar dood op zijn geweten te hebben. „Houd maar goeden moed," zeide mijnheer Devereux, terwijl zij uit het rijtuig stapten en de stoep betraden. „Denk aan de dames en maak hen niet ongelukkiger dan noodig is." De deur werd geopend en God frey trad zijn huis binnen, dat hij dien morgen als een vrooiijke jonge man had verlatenhoe anders voelde hij zich nu „De dames zijn in den salon, hee- ren," zeide de bediende toen hij hun hoeden en jassen had aangenomen. Zij begaven zich daarheen, éen van de twee tenminste met een kloppend hart. „We zaten er juist over te denken, wanneer je terugkomen zoudt," merk te Kitiy op, torn zij binnenkwamen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1