Zaterdag W Juli Gemeentebestuur. "binnenland. Feuilleton. No 177 49e Jaargrsïig. 1911 li Schuil liÉsgi MH BEU M OP OEM Ti" Vlissingen in 1910. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks,, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnemertts-fldvertentiën op zeer uoordeelige uoortvaarden OPENBARE KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen bréngen ter openbare ken nis dat de ontwerp Winterdienstrege- ling 1911/1912 der Noord-Brabantsch- Duitsche Spoorwegmaatschappij, van af heden ter Secretarie ter visie ligt en dat eventueele opmerkingen dien aangaande door belanghebbenden vóór of op den 1 Augustus e. k. recht streeks aan het departement van wa terstaat behooren te worden inge zonden. Vlissingen, den 27 Juli 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. De Koningin en de Prins te Brussel. Gisterenochtend te half tien werd in de groote Empire-zaal van het pa leis door Koningin Wilhelmina en den Prins audiëntie verleend aan de Ne- deriandsche vereenigingen, in Brussel gevestigd, en hier vertegenwoordigd door deputaties uit bestuursleden, die voorgesteld werden door onzen gezant. Voorts werden ontvangen de Neder- landschë consuls uit België, en de Nederiandsche predikanten te Brussel, Antwerpen en Gent. De Koningin drukte haar beste wenschen voor de vereenigingen uit. Te kwart na tien werd een auto tocht ondernomen waaraan koningin Elisabeth niet deelnam door het Soniënbosch, langs Groenendaal naar Tervueren waar een bezoek werd ge bracht aan het koloniaal museum. Vervolgens keerde men naar het paleis lerug waar te half éen een dejeuner plaats had. Te vier uur zou het hoofdnummer van den dag plaats hebben, nl. het bezoek aan het Stadhuis. in de prachtige Gothische zaal zou het Vorstelijk Echtpaar begroet worden door den burgemeester Max en de Brusselsche vroedschap. Door een twintigtal meisjes leerlingen van het conservatoir werd onder leiding van Tinei een concert uitgevoerd. Vervolgens zal een koor van leer lingen der Normaalschool voor onder wijzeressen het „Wilhelmus" en het „Wien Neerlands Bloed" ten gehoore brengen, gevolgd door eenige andere liederen. Na afloop hiervan zullen de hooge bezoekers eenige der fraaiste zalen van het stadhuis bezichtigen, waarbij in de trouwzaal de thee zal worden gebruikt. Inmiddels zullen op de Grande Place een 3500 meisjes der Brusselsche ge meente-scholen worden opgesteld. De 38.) i.Het is zeker het beste, dat wij naar Cod kgu'00r 'erugkeeren, mijnheer „Dat dunkt me ook," sprak deze, »ik moet de zaak nog eens met u bespreken." Zij wenkten een rijtuig, stapten in en heten Fensden, die het rijtuig na- „fi °P het trottoir staan. Godfrey's gelaat was nog erg bleek. Hij kon ontveinzen dat hij door zijn jendelijkheid jegens Teresina een h/re verdenking op zich had ge- ri En toch ofschoon hij zich hj; 'deiijk van bewust was, wist knL i1'' niet anders had willen en T"en handelen, dan hij gedaan had. v. ,n 7'i het particuliere kantoor rpi. en rechtsgeleerde hadden be- i werd de deur gesloten en de meisjes, getooid met bloemen in he haar, zullen hun eerbiedige hulde be wijzen door voor de voeten van onze Vorstin een tuiltje bloemen neer te leggen. Het slot van dit gedeelte van den dag werd gevormd door een de- filé van vereenigingen met hun vaan dels. Aan prins Leopold heeft de Konin gin het grootkruis van den„Nederland- schen Leeuw" verleend. De dag van gisteren eindigde met een schitterend avondfeest in het Kon. Park en een groote militaire taptoe. Niettegenstaande de Afrikaansche hitte was een ontzaggelijke menschen- massa aanwezig. De Nederiandsche Kamer van Koop handel gaf gisteravond ter gelegen heid van het Koninklijk bezoek een schitterend banquet, waaraan tal v.n Nederlanders en officieele personen aanzaten. Bezoek van H. M. de Koningin aan Parijs. Volgens de „Temps" zal H. M. de Koningin met Prins Hendrik het vol gend jaar in de maand April ot Mei eenj tegenbezoek brengen aan presi dent Fallières te Parijs. Wat een warmte geeft ons deze zomerWe kunnen ons nu zoo'n beetje indenken in den toestand van de passagiers op de „Koningin Wilhelmina", waarvan h«t „Bat. Hbl." vertelt. Men was in de Roode Zee. Een smoorheete avond, een drukkende benauwende warmte met geen zuchtje wind, zooals 't alleen maar in de Roode Zee broeien kan. De passagiers lagen allen loom en traag aan dek, snakkend naar lucht met zich zelf verlegen na den al te voordeeligen maaltijd. Niemand voerde wat uit geen enkele die wandelde of las of rookte of zelfs meer praatte of floot. En ook die stilte benauwde. Een is er echter, die wat doet. Met een merkwaardigen Ausdauer bekipast een Indisch onderofficier z'n weder helft, een zwaarmollige nonru. Kassian, haar boezem enne maag hijgen onder de ruime h'bé- plooien. Plotseling gilde het „O vent, èk stèk, je". Ek stèk Adoeve.,1 Waarop hij antwoordde„Wacht even, poppie, wacht dan even tot we in de hut zijn. Zjo'n soesah hier!" De echtgenoote der dame nam de zaak dus noga! kalmpjes ophet was waarschijnlijk niet den eersten keer, dat hem zoo iets overkwam. De landbouwer G. Raauwijk en diens echtgenoote hielden zich fermer. Die oudjes hij is 75 en zij 73 jaar waren laatst met het warme weer gedurende 3 volle dagen nog onver zaak opnieuw besproken. „Welnu mijnheer Henderson," be gon mijnheer Codey, „wat is thans uw meening?" „Ik geloof, dat het publiek al da delijk de conclusie heeft getrokken, dat ik voor den moord aansprakelijk ben," antwoordde Godfrey zonder vrees of aarzeling. „Ik ben erg bang, dat u er zich aan zult moeten wennen de zaak in dat licht te beschouwen," antwoordde de ander. „Fensdens getuigenis, op de wijze door hem afgelegd, heeft uw zaak onnoodig kwaad gedaan." ,,'t Is een schurk," zeide de oude heer Devereux toornig. „Ik heb je gisteren al gezegd Godfrey, dat ik hem niet vertrouwde en dat ik er zeker van was, dat hij je een kwaad hart toedraagt. En dan moet u we ten, mijnheer Codey, vervolgde hij tot den advocaat, „dat mijnheer Hen derson alles voor dien vent gedaan heeft. Hij heeft hem jarenlang fei telijk onderhouden, het is slechts enkele maanden geleden, dat hij hem heeft meegenomen op een reis door Europa en dit is nu de dank." „Als u zooveel van de mensche- moeid aan het hooien Hun zal zeker het vet niet in den weg hebben ge zeten, zooals de „zwaarmollige nonna" Die dikke menschen zijn nu wel te beklagen. En dieren, die goed in hun vet zitten, gaat het al evenzoo. Te Berghaven is een vette vaars door zonnesteek getroffen het dier werd dol en moest onmiddellijk worden afgemaakt. Zoo iets komt bij het vee bijna nooit voor. De hitte schijnt menig hoofd in de war te brengen. Een raadslid van een der Twentsche gemeenten scheen ook wat van streek te zijn. De voorzitter stelde voor, namens het dagelijksch bestuur, om in het vervolg op marktdagen staan geld te heffen van de kramen, tenten en draaimolens. Het staangeld zou bedragen 5 ct. per vierkanten meter. „Maar mijnheer de voorzitter" zoo nam een der Edelachtbaren het woord, „dat kan toch nietEen draaimolen is toch rond, daar kunnen we de vierkante meters immers niet voor berekenen Een beetje gewoon lager onderwijs we zien het alweer is toch voor ieder wel gewenschf, ook voor een raadslid. Maar, zoo we zeiden, misschien was de man door de warmte wat in de boonen. Geluk'ig, wie met zoo'n zomerhitte zich ver kwikken kan aan een teug frisch water. In verscheidene streken is er gebrek aan goed drinkwater. In de Katwijksche buurt te Pijnacker moet men ook niet kieskeurig zijn. Een bewoner van die buurt vestigt in een der bladen de attentie van de be voegde autoriteiten op het gevaar, dat naar zijn gegevens, de gezondheid zijner mede-buurtbewoners loopt ten gevolge van het gebruik van het hun toegewezen drinkwater. De schrijver constateert namelijk, dat in dat water een 4 tal cadavers van varkens ron d drijven, zonder dat die worden ver wijderd, en een paar weken geleden maakte een tuinman van het drink water gebruik, om er zijn ouden hond in ie verdrinken Dat is daar geen smakelijk drinken, althans als men zoo iets weet. Weet men het niet, dan zoo zegt immers het volksspreekwoord dan deert het niet. Een paar heeren uit Gouda wisten oo: niet, wat ze dronken, toen ze, een wandeling buiten de stad makende, aan een boerderij een glas water vroegen, maar van de boerin heel gul een glas melk kregen, dat ze nog beter vonden. De heeren dronken de melk met smaak. „Wat zijn we u schuldig vroegen ze bij hun vertrek. „O niets, heeren 1" luidde het antwoord der boerin, „onze koeien hebben alle tongblaar, en nu kunnen wi] de melk toch niet kwijt raken". Of die heeren toen nog zoo dankbaar gestemd waren voor de mildheid der boerin, wagen wij te betwijfelen. iijke danxbaarheid hebt gezien als ik, verbaast u zich nergens meer over," sprak de advocaat. „Hoe groo- ter de verplichtingen, hoe zwarter dikwijls de ondankbaarheid. Maar wij dwalen af. Vertel mij eens, mijn heer Henderson heeft u ooit, onder welke omstandigheden ook, het hof gemaakt aan of op liefde gezinspeeld tegenover de vrouw, die nu over leden is „Nooit," sprak Godfrey op vasten toon. „De man, die dat zegt, liegt." „Waarschijnlijk wel, maar dat belet niet, dat hij het toch zegt. Is u, toen u haar in Burford Street verliet, nog iemand dicht bij het huis tegenge komen „Geen sterveling. Voor zoover ik zien kon, was de straat leeg. „Ik meen, dat u vanmorgen zeide, dat de nachtportier van het hotel u binnengelaten heefHeJ; u nog iets over den tijd gezegd tegen hem „Ja, toen hij de deur opende, zeide ik tot hem, „ik geloof, dat ik erg laat ben," toen keek ik op mijn hor loge en voegde er bij „het is al half een!" „Als hij met een goed geheugen Zeer gul en royaal toonde zich ook een raadslid te Heinkenszand. De heer H. was als zoodanig gekozen en om uiting te geven aan de dank baarheid, welke hem vervulde, iiet hij een varken slachten en dit ver- deelen onder de mindergegoeden van alle gezindien. Die goeie rnan stelde het dus wel op prijs, dat men hem aan de groene tafel zitting doet ne men. Dankbaar gestemd zal zeker ook het vrouwtje zijn geweest, dat te Delfzijl met haar man gekomen om met vlas iets te verdienen, zoo eensklaps midden in het veld in de schaduw van een hooge heg, moeder werd. Zij schonk zonder eenige hulp het levenslicht aan een jongen we reldburger, die ze daarna kleedde en voedde. Alles nog in het open veld. Maar toen kwam er een medelijdende vrouw, die hulp bood. Ja, dat was in zulke omstandigheden een ver kwikking. En 's avonds kwam het moedertje ook onder dak. Maar hoe, en waar In een wagen werd zij met haar spruit onder dak gebracht in een arrestantenlokaalWat droevig lot, zoo moeder te wordenHet be richt zegt, dat het vrouwtje reeds vroeger van de ellende ruimschoots haar deel had gekregen, waarvan de drank de hoofdoorzaak was. Wat zijn, in vergelijking met die arme vrouw en moeder, de vogeltjes gelukkig gehuisvest, die hun nestje hebben gebouwd in de Chr. school te Dieren. Verleden jaar waren het een paar roodstaartjes, nu een zwa- luwenpaar, die daar een opgewekt huwelijksleven leiden. Onder het plafond hebben de zwaluwen hun kunstig nest gebouwd. Een drietal jongen steken gezellig hun kopjes boven den rand van het nest uit, in afwachting van wat vader en moeder hun brengen. De ouden vliegen ge regeld uit en in. De tegenwoordig heid van een 50tal levenslustige kin deren hindert de gevederde familie blijkbaar in 't minst niet. Keuvelaar. Vlissingen, 28 Juli. (Uif hef Gemeenteverslag). (Vervolg.) Gemeente-eigendommen •werken en inrichtingen In 1909 bracht de verkoop van bouw- en tuingrond f69510,17 op, zoodat dus de opbrengst in 1910 f 18280,29' meer bedroeg. Aan trottoirkosten werd in 1909 betaald f 1644.80,en in 1910 f 4290.55, dus f 2645,75 meer. Hierbij zij opge merkt dat uit dit bedrag de kosten moeten bestreden worden voor nog te leggen trottoirs, voor perceeien die nog in aanbouw zijn. gezegend is, zal hij zich dat nog wel herinneren," sprak Codey. Toen plot seling op iets anders overgaand, ging hij voort: „Welken weg heeft u ge nomen vanaf Burfort Street?" „Door de Tottenham Court Road, Oxford Street en Bondstreet." „Morgen zal ik iemand dien weg vlug laten loopen, om te zien, hoe lang hij er over doet. Als de por tier nu maar een goed geheugen heeft en te vertrouwen is, zal dit nog een belangrijk punt worden." „Maar waarde heer," bracht mijn heer Devereux in het midden, „u denkt er toch geen oogenblik aan, dat mijnheer Henderson er van be schuldigd zal worden, deze vrouw gedood te hebben „Dat zou me in het geheel niet verwonderen," sprak de advocaat kalm. „Laten we de feiten eens na gaan. Eenige maanden geleden ge bruikte mijnheer Henderson dit meisje als zijn model en hield haar in dienst, ook toen hij haar eigenlijk niet meer noodig had. Ze waren met elkander op zoo'n goeden voet, dat zijn vriend zich geroepen achtte, htm daarop te wijzen. Het gevolg was, De prijs van den bouwgrond aan den Boulevard de Ruyter is van f 10 op f 12 de M2. gebracht. Voor de overige wijken bleef de prijs van den bouwgrond dezelfde. Aan de Boulevards, in de Parken en in de Spuistraat ging de bebou wing geregeld voort. In het laatst van het jaar werd aangevangen met den bouw van het Rijk post- en telegraafkantoor aan den Steenenbeer op de gedempte Pottekade. Gemeentewerken. Het gewone onderhoudswerk aan alle gemeentegebouwen, uitgezonderd die van de gemeente-reiniging ge schiedde dit jaar in eigen beheer. Alleen het verf-, lood- en zink-, stukadoor-, smids- en schoonmaak werk, werd deels publiek, deels on derhands aanbesteed. Aan den St. Jacobstoren, de Visch- markt, het gebouw voor besmettelijke ziekten, het uur- en speelwerk van den St. Jacobstoren, de trappen, de 'leuningen, de afzetpalen, de waar schuwingsborden, de zitbanken, de urinoirs, de kantoren van de plaat selijke belastingen, de brug aan de Badhuisstraat, de Oudheidsxatner en aanplakborden, zijn de noodige her stellingen verrichl. Waar noodig werd het veifwerk vernieuwd. De ijzeren hekwerken aan den Boulevard de Ruyter, (Zeezijde) zijn over een lengte van 250 M. roestvrij gemaakt, 2 maal met zuivere lood- menie bestreken en daarna 2 maal in groene kleur overgeverfd in Ripolin- verf. De ijzeren leuningen nabij het Hotel Zeeboulevard zijn op dezelfde wijze behandeld. School C. Met het oog op het bou wen van een nieuwe school zijn aan deze school en bijbehoorende onder wijzerswoning slechts de allemoo- digste onderhoudswerken verricht. Het toenemend aantal leerlingen maakte een grooter aantal leslokalen noodig. Daartoe is het gebouw van het voormalige instituut Van Lin- schoten door de gemeente gehuurd. Eenig in die school aanwezig meu bilair is daarbij door de gemeente in koop overgenomen. De huurprijs van dit gebouw bedraagt f 190 per drie maanden. Voor overneming van meubels werd f39 besteed, terwijl de kosten van het in orde brengen van de lokalen op den post van ge woon onderhoud werd verrekend. Op het in 't vorig jaar verhoogde terrein werd naar de door den ge meenteraad goedgekeurde plannen de bouw van eene nieuwe school aan besteed met 14 leslokalen, teekenzaal, kleedkamer, gymnasliek-lokaal, kamer voor het hoofd der school, spreek kamer, bergplaats voor leermiddelen, 2 overdekte binnenplaatsen en steen- kolenbergplaats. dat zij Engeland haastig verlieten, terwijl het meisje hen naar Napels volgde. Neen, neen, mijnheer Hen derson, zeg als 't u belieft niets, Bedenk, dat ik u de geschiedenis vertel, zooals ik het doen zou, als ik tegen in plaats van vóór u was. Zooals ik zeide, het meisje vertrok naar Napels, en ik veronderstel nu maar eens, dat zij u gevolgd is. Het bewijs is er, dat zij met u in brief wisseling stond en dat u uw vriend alleen verder liet reizen. Daarbij moeten wij steeds in het oog hou den, dat hij de man was, die u ef toe bewogen had het meisje op te nemen. Onderwijl is u naar Napels teruggegaan om haar weer te bezoe ken. U kunt over de beweegredenen twisten, maar u kunt niet ontkennen, dat u met haar gedineerd heeft en later met haar naar de opera is ge gaan." „Maar haar moeder was er ook bij," zeide Godfrey haastig, terwijl een toornige blos zijn gelaat over- toog, bij den schuldigen uitleg, die de ander aan zijn daad gaf. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1