UIL Tu liMI (toriiugi. Dinsdag* 25 Juli Gemeentebestuur* Feuilleton, 1911. BINNEN'. AND. No 173 49e Jaargang. is VLISS1INGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fwemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon» en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ^bonnsments-fldosrtenfiin op zeer uoordeeiige uoorutaarden REKENING. Ter lezing liggen der gemeentere kening over 1910. Burgemeester en Wethouders van Vlissingenmaken bekend dat, ter voldoening aan de voorschriften van art. 219 der Gemeentewet, de Reke ning van de inkomsten en uitgaven der Gemeente over het dienstjaar 1910, op heden ter Secretarie der Gemeente, voor een ieder, ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zal wor den gesteld. Vlissingen, 24 Juli 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEÉN. PUBLICATIE. Afsluiting Weg. De Burgemeester van Vlissingen gelet op art. 93 van het reglement op de wegen en voetpaden in de pro vincie Zeeland overwegende, dat het in 't belang der openbare orde wenschelijk is om gedurende den tijd dat de vliegde- monstraties in deze gemeente zullen plaats hebben, de Evertsweg no. 16 van den legger der wegen en voet paden voor het openbaar ver- Keer af te sluiten besluit: den Evertsweg voornoemd af te slui ten aan de zijde van den Westelijken Bermweg en aan de zijde van den Hoogeweg, van heden tot en met Zondag 30 Juli a.s. des namiddags tusschen 2 en 8 uur met bepaling dat hel verkeer kan plaats hebben langs den Hoogeweg. Vlissingen, 22 Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Het hof naar Soestdijk. Het Konklijke gezin met gevolg is gistermorgen 9.20 uur per Koninklijken trein van Het Loo naar Soestdijk vertrokken. Het Prinsesje wandelde van het Paleis Het Loo naai het perron aan de hand van H. M. Het talrijk aanwezig publiek juichte de Koninklijke Famile herhaaldelijk toe. Het Prinsesje wuifde verscheidene malen met het handje, ook nadat men was ingestegen en het voor het raampje van het salonrijtuig werd gehouden. Naar wij vernemen keert het Hof 10 Augustus op het Loo terug. Zooals js bekend, geschiedt het vertrek naar Brussel van uit Soestdijk, waarnaar men ook na het bezoek aan de Belgische Hoofdstad terugkeert. 34.) o— Het zag zoo wit als een doek en was een bijna waanzinnig licht in zijn oogen. me bij je blijven, Iaat mij bij een i e.n riep hiï°ais ïe mii al" weel ii{ niet> wat 'k doen ik heb vannacht zulke akelige ,omen gehad, dat ik mijne oogen i maar d'cht durf doen. Ik moet "«bben om mijn moed weer op wekken. Zie je dan niet, hoe ik bet noodig heb?" nnoodig te zeggen, dat Godfrey fine Z,eer g.oed inzag- Hij verzocht hem te blijven, waar hij was, en ging dnnL.3?161! uit om den gevraagden vond I- ü!en' T°en hij terugkwam, aan i, Theodoor op de rustbank ten hi' voeteneinde van het bed zit- scheen zijn zeifbeheersching H. M. de Koningin, de Prins en het Prinsesje, benevens het gevolg kwamen te 10.15 te Baarn aan. Het gevolg bestond uit Jhr. Stoop, Baron van Asbeck, Baron Hardenbroek, Jhr van Suchteien en de hofdames Freule Rengers en Van Amerongen. Het Hooge Gezelschap werd hier ontvangen door de Koningin Moeder, den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en den burgemeester van Baarn. Vervolgens reed men langs de van Heutzlaan, alwaar de Baarnsche padvinders waren opgesteld. Koninklijk bezoek aan Utrecht. Het „Centraal comité tot viering van nationale feestdagen" te Utrecht zal een huldebetoon organiseeren ter gelegenheid van het bezoek van het Koninklijk Echtpaar aan die gemeente, en wel van vereenigingen op allerlei gebied. Dit huldebetoon zal plaats vinden onmiddellijk na aankomst van de hooge gasten, vermoedelijk in de Maliebaan. Bij de ontvangst ten stadhuize zal een a cappelia-koor, onder leiding van Johan Wagenaar, eenige liederen ten gehoore brengen. Vervolgens zul len in de trouwzaal de raadsleden aan H. M voorgesteld worden. Hierna wordt uitgereden en worden eenige instellingen bezocht. Om kwart over 12 heeft het dejeu ner, door den gemeenteraad aan te bieden, plaats, waarna om half drie wordt uitgereden voor een grooten rijtoer door de gemeente, gedurende welke ook nog enkele instellingen zul len bezocht worden. Te 4 uur zal H. M. de thee gebruiken ten huize van den commissaris der Koningin, waarna H. M. naar Soestdijk terugkeert. De Prins zal nog den investituur-maaltijd der Malthezer ridders bijwonen. Vanwege de gemeente zuilen des avonds op verschillende plaalsen mu ziekuitvoeringen worden gegeven. Een groot vuurwerk zal het slot van den feestdag zijn. Grootboeken Nationale Schuld. Ingediend is een wetsontwerp hou dende voorschriften betreffende het beheer van de grootboeken der Na tionale Schuld, daar de geldende re geling ten eenenmaie verouderd is en op tal van punten leemten ver toont. Wèl heeft zich, ter aanvulling van die leemten, een veeljarige practijk gevormd, naar welke ae directie der Grootboeken zich pieegt te gedragen, maar de Regeering meent dat daar door de rechtszekerheid in niet on belangrijke mate is verminderd. Na genoeg dagelijks toch vinden met be trekking tot Grootboekinschrijvingen transacties plaats, waarvan niet vast staat, dat zij door den rechter, wanneer zij aan diens oordeel werden onder herwonnen te hebben. „Ik vrees dat je me een groote dwaas vindt, Godfrey," zeide hij. „Maar ik heb zoo'n vreeselijken angst uitgestaan. Je weet niet, wat voor een afschuwelijke droomen ik gehad heb. Ik had geen minuut langer alleen kunnen blijven." Fensden moest werkelijk erg in angst hebben gezeten, want Godfrey merkte dat, al deed hij ook zijn best kalm te zijn, hij toch nog beetde. „Nu, ik ben blij, dat je je beter voelt," zeide hij. „Drink hier eens wat van dat zal een ander mensch van je maken." „Als dat kon, zou ik er een oks hoofd van leeg drinken," antwoordde Theodoor bitter. „Als er iemand in de wereid is, die zijn eigen gezel schap moe is, dan ben ik hef. Nu zal ik maar gauw weer naar bed gaan; vergeef me, dat ik je gestoord heb, maar ik kon niet alleen blijven." Dit zeggende nam hij zijn kandelaar weer op, ging naar zijn eigen kamer terug en liet Godfrey met zijn ge dachten alleen. „Ik begin te gelooven, dat de arme Theodoor niet recht wijs is," zeide worpen, als in de wet gegrond zouden worden aangemerkt. in deze rechisonzekerheid heeft de Regeering aanleiding gevonden voor de indiening van bovenbedoeld wets ontwerp. Middenstandstentoonstelling te Roermond. Zaterdagmiddag om vijf uur werd te Roermond in tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin in de provincie Limburg jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck, en van vele auto riteiten der stad Roermond, de ten toonstelling voor handel, nijverheid en kunst geopend, in de nieuwe openbare school aldaar. De voorzitter van het tentoonstel- lingsbestuur, de heer J. Oor, dankte den Commissaris der Koningin voor de welwillende aanvaarding van het beschermheerschap over deze tentoon stelling en voorde welwillendheid om haar te openen. Hij dankte den raad voor het beschikbaar stellen van dit gebouw, en hoopte, dat hij den indruk zal meenemen, dat Roermond iets goeds heeft tot stand gebracht. Daarna verkreeg het woord dr. P. J. H. Cuypers, die in welsprekende woorden wees op het nut dezer ten toonstelling en aan het slot zijner rede den Commissaris der Koningin ver zocht de tentoonstelling te openen. Jhr. Ruys de Beerenbroeck verklaar de gaarne hieraan te voldoen. Ver volgens werd een rondgang iangs de verschillende afdeelingen gemaakt. Het bestuur van de Vereeniging van Nederlandsche werkgevers heeft aan de Tweede Kamer namens genoemde Vereeniging aangeboden „Beschou wingen en Opmerkingen over het ont werp eener nieuwe Tarief wet", vast gesteld door de ledenvergadering op 14 dezer. Hierin worden algemeene beschouwingen geleverd (hoofdst. i), worden in hoofdst. II opmerkingen ge maakt over verschillende nijverheids takken en in hoofdst. IU eenige op merkingen omtrent sommige artikelen der wet en nummers van het tarief. Het bestuur beveelt de lezing en overweging van een en ander beleef delijk in de aandacht van de Tweede Kamer aan. Aan het slot van de algemeene be schouwingen spreekt de Vereeniging uit, dat zij voor een gezonde ontwik keling van onze nijverheid, voor een richtige behartiging van de groote volkswelvaartsbelangen de ontworpen tariefwet niet slechts niet bevorderlijk, doch in hooge mate schadelijk acht. Op grond van dit eindoordeel, waar voor in de Beschouwingen en Opmer kingen de motieven breedvoerig wor den uiteengezet, verzoekt het bestuur aan de Tweede Kamer, haar goed keuring aan dit w, tsvoorstel te onthou den. hij tot zichzelf, terwijl hij zijn eigen kaars uitblies en zich weer ter ruste legde. HOOFDSTUK IX. De eerste trein, die den volgenden morgen van Detwich naar Londen liep, had tot passagiers mijnheer De- vereux, Godfrey Henderson en Theo door Fensden. De inspecteur Griffin reisde met denzeifden trein, en was in de wolken over zijn gewichtige zending. Toen zij te Euston aankwa men, beloofde Fensden zich bij het onderzoek weer bij hen te voegen en reed naar zijn club, terwijl mijn heer Devereux en Godfrey zich naar Lincoln's Inn begaven, waar zij een onderhoud zouden hebben met den rechtskundige Bensleigh. Deze heer had reeds Godfrey's brief ontvangen, dien hij Zaterdagavond had geschre ven en waarin deze hem in grove trekken de juiste toedracht der zaak had meegedeeld, en de rol die hij zelf in het geheimzinnig geval had gespeeld. „Ik vrees, dat deze zaak u veel last zal bezorgen, mijnheer Hender son," sprak de rechtsgeleerde, nadat Vlissingen, 24 Juli. De Vlissingsche uliegtueek. Toen wij Zaterdagmiddag tegen 3 uur op het terrein aankwamen was daar nog eenige bedrijvigheid waar te nemen, om klaar te zijn tegen den tijd van de officieele opening. Aan de zijde van den straatweg werd langs palen een soort doek bevesligd, teneinde het terrein zoo veel mogelijk af te zetten en ook met de afzetting met prikkeldraad was men nog druk doende. Bij den ingang van het terrein wapperden verschillende vlaggen, of eigenlijk van wapperen kan moei lijk gesproken worden omdat het zulk windstil weer was. Verder was op het terrein geen versiering aan gebracht. Tegen 4 uur kwamen geleidelijk verschillende autoriteiten en genoo- digden, waaronder velen met hun dames de tropische hitte trotsee- rende, naar het terrein. De belangstelling van het publiek was overigens niet groot. Nadat de genoodigden in een der consumptietenten hadden piaats ge nomen en het bataljonsmuziek enkele nummers had uitgevoerd, nam de heer J. G. van Niftrik Jr. het woord en hield de volgende toespraak Dames en Hetren, ik dank U dat U gevolg hebt wil len geven aan onze uitnoodiging de opening bi] te wonen van de vlieg- demonstraties die hier gedurende de a.s. week zullen worden gehouden. Deze viieg demonstraties zullen plaats hebben door bemiddeling van de Eerste Nederlandsche vlieg-ver eeniging te Breda. Wij meenen dat wij geiukkig zij i ge weest in de keuze van het vliegterrein, waarover wij de beschikking hebben verkregen door de hoog gewaardeerde medewerking van den minister van oorlog, van de gemeentebesturen van Middelburg en Vlissingen daarvoor breng ik aan deze autoriteiten onzen hartelijken dank. Verder aan der, Commissaiis der Koningin, dat hij het eere-voorzitter- schap heeft wiilen aanvaarden en ook aan de iaden van het eere comité. Verder dank ik heeren garnizoens commandanten, den ingenieur van 's rijks waterstaat, den commandant der maréchaussée, den commandant van het depot van discipline en aan alien die ons hebben gesteund in onze vele bemoeiingen. Een bijzonder woord ven lof komt toe aan onzen ijverigen eersten se cretaris, den heer Vethacke, en aan ons iid den heer Bretschneider, voor den veien tijd en de moeite die zij zich voor deze zaak hebben getroost. Dat deze vlieg-demonstraties mogen zij er eenige oogenblikken over had den gesproken. „Voor zoover ik kan nagaan, heeft u de arme vrouw het laatst in leven gezien, en, zooals mijnheer Devereux terecht opmerkt, moeten wij orn die reden bijzonder oppassen, dat er niet het geringste smetje op uw naam wordt geworpen. Daar een geval als dit eigenlijk niet tot mijn afdeeling behoort, was mijn plan, als u het goedvindt natuurlijk, u in kennis te brengen met een heer, die er een bijzondere studie van ge maakt heeft. Ais u het wenscht, zal ik natuurlijk het hierboven genoemde bezwaar op zij zetten en voor u doen, wat ik kanmaar, als ik u een raad schuldig ben, zou ik de zaak in han den geven aan Mr. Codey, wiens naam u ongetwijfeld wel bekend zal zijn. Zijn kantoor 'is niet ver vari hier, en als u met me mee wilt gaan, zal ik er u gaarne heenbrengen en u aan hem voorstellen." Nadat zij hierin hadden toegestemd vergezelden zij hem naar het kantoor van den bedoelden advocaat en wer den na een oogenbiik wachtens bij hem toegelaten. Het was iemand met een verstandig gezicht een paar rus- bevorderen de belangstelling van het publiek voor de vliegkunst, die on ongetwijfeld een groote toekomst voor zich heeft. Ik verklaar de Vlissingsche week geopend. Hierop nam de burgemeester de heer jhr. mr. van Doörn van Koude- kerke, het woord, die ongeveer het volgende zeide Het gemeentebestuur van Vlissin gen stelt het op hoogen prijs, dat waar de vliegsport zich voor de tweede maal zal vertoonen in Zeeland, dit zal geschieden op een terrein in onze gemeente. Hulde breng ik aan het initiatief van hen, die geen moeite en tijd ontzien het ben, om alles hier in orde te brengen. Van harte hoop ik, dat weer en wind zuilen medewerken om ons dui delijk te laten zien, hoever deze sport het reeds gebracht heeft en dat we bewaard mogen blijven voor ongeluk ken, die den goeden naam waarin zich onze nationale sport mag ver heugen, zouden kunnen schaden. Beide toespraken werden met ap plaus begroet, terwijl het bataljons- muziekkorps fanfares liet hooren. Daarop werd de eere-wijn aange boden, waarna de genoodigden zich over het terrein verspreidden, alwaar door den heer Van Loon, le luitenant der inf. een paar honderd postduiven werden losgelaten. Daarna gingen velen een kijkje ne men in de hangar, alwaar met de grootste belangstelling de daar opge stelde machines werden bezichtigd, waarbij door de monteurs de noodige voorlichting werd gegeven. Terwijl de machjnes werden bekeken kwam juist de biplan Sommer van den heer Adriaan Mulder op het terrein aan. Wij spraken dezen aviateur, die or.s mededeelde dat hij vandaag na tuurlijk niet meer kon vliegen, om dat zijn toestei eerst gemonteerd moest worden. Hij verzocht ons dit ie willen mededeelen, waarom wij hieraan voldoen. Toen wij met Mulder stonden te praten over het gunstige weer en hem er op wezen dat het zeldzaam stil was om thans op te stijgen, werd juist een der machines, de monoplan Blériot van Jan van Bussel uit de hangar en naar het vliegterrein ge reden. Even werd nog eens nagegaan of alles in orde was en enkele oogen blikken iater werd de schroef aange zet, om binnen een paar seconden met verbazingwekkend snelheid onge veer 1200 omwentelingen in de mi nuut rond te draaien. De machine werd nog even vast gehouden door enkele monteurs om daarop, 't was precies 5 uren, statig naar boven te stijgen,in de richting van Souburg, nagestaard door ieder die telooze oogen, een glad geschoren mond en kin en net gepunte bakke baarden. De bejaarde rechtsgeleerde stelde mijnheer Devereux en God frey aan hem voor, en verklaarde de reden van hun bezoek. „O zoo, de moord in Burford Street," merkte mijnheer Codey op, „Ik was ai benieuwd hoelang het zou duren, voor men mijn hulp in zou roepen. U heeft dus het ongeluk er in betrokken te zijn, mijnheer Hen derson Eigenlijk gezegd geloof ik, dat u de heer in avondtoilet is, met wien men het meisje op het trottoir voor het huis heeft zien staan praten." „Dat is ook zoomaar hoe weet u dat vroeg Godfrey zeer verbaasd. „Ik raadde er maar naar", sprak de advocaat. „Ik heb in de courant ge lezen, dat de overledene een vroeger model van u was. Nu komt u bij mij om raad. Ik heb die beide feiten maar te verbinden, om tot de genoemde gevolgtrekking te komen. U wilt zeker wel zoo goed zijn alles te vertellen wat u weet. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1