Vu Mi !?§É|i Zaterdag 22 Juli Feuilleton. ftbonnemenis-ftdoerieniiën op zeer voordelige voorwaarden No. 171 49e Jaargang. 1911. VL1SSINCSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan I4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend, uroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. BINNENLAND. Prinses Juliana en President Faliières Men zal zich herinneren uit de dagen van het bezoek van den Pre sident der Fransche Republiek aan ons land, hoe de heer Faliières da delijk bij zijn komst aan H. M. de Koningin belangstellend vroeg, het Prinsesje te mogen zien. Prinses Juliana bevond zich op Het Loo, en zoo kreeg onze gast het Prinsesje niet te zien. Hij zond echter een prachtig ge schenk aan de dochter van zijn Koninklijke gastvrouw, een meer dan levensgrooten namaak van een zwaan die van binnen met allerlei speelgoed gevuld was. En welk aardige tegen-attentie heeft H, M. nu bedacht Door haar hofphotograaf liet zij een opname maken van het Prinsesje, terwijl het kind aan het spelen is met den zwaan en het speelgoed, dat de Fransche President haar schonk. En deze photo die alleraardigst is uitgevallenhet spelende kind, in het wit gekleed, met één hand ge leund op den hals van den witten vogel, en op den grond een gezellige rommel van fraai speelgoed en snuis terij is dezer dagen door H. M. de Koningin aan den heer Faliières ge zonden. („Hbld"). Ghr. Arbeiders en Sociale wetgeving. Op uitnoodiging van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland kwamen Dinsdag in Utrecht afgevaar digden uit de Chr. Arbeidersbeweging bijeen, om te beraadslagen wat er door de Chr. arbeiders gedaan kan worden, om de totstandkoming van sociale wetten te bevorderen. In zijn openingswoord zette de heer H. Diemer van Rotterdam uiteen, hoe de sociale wetgeving bedreigd wordt door groote gevaren, van de soc- democraten. De conservatieven ho pen, dat er geen sociale weiten komen en de sociaal democraten nemen in en buiten de Tweede Kamer der Staten Generaal een houding aan alsof zij het zelfde wenschen. De chr. arbeiders moeten met kracht hier tegenover posi tie kiezen. Zonder zich 't recht te laten ontnemen opbouwende critiek te le veren, hebben zij thans te toonen, dat zij met dankbaarheid het streven der tegenwoordige regeering gade slaan, om wetten aangenomen te krijgen, waarnaar jarenlang in ons land wordt uitgezien. De aanwezigen waren het er allen mee eens, dat de georganiseerde Ciir. arbeiders krachtig hun stem moeten verheffen tegen dit gevaar. Het resultaat der besprekingen was, dat besloten werd in October een groote meeting in Den Haag te houden en een adres aan het minis- O— 33.) „Het is de eerste keer in langen lijd, dat ik me verslapen heb, mijn heer," haastte hij zich op te merken „maar ik heb zoolang over dit geval nagedacht, dat ik pas van morgen vroeg in slaap ben gevallen en het spijt me erg mijnheer, dat ik u heb laten wachten." ,.U hebt zeker al de geheele zaak aan Scotland Yard meegedeeld zei- de Godfrey, toen de andere klaar was met zijn verontschuldigingen. „ik heb gisteravond getelegra feerd, mijnheer, en tegelijkertijd mijn geschreven verslag verzonden. Er is nog geen post gekomen, maar ik denk wel, dat ik met de eerste post mijn voorschriften zal krijgen. Hij zwol merkbaar van trots, ter wijl hij die opmerking maakte. Hij terie en aan de Staten Generaal aan te bieden. Een manifest zal gericht worden tot de arbeiders en vermoe delijk nog enkele meetingen in ver schillende deelen van ons land worden gehouden. Militaire berichten. De luitenant-generaal W. A. T. de Meester, commandant van het veld leger, zal, naar wij vernemen, 1 November den dienst met pensioen verlaten. De generaal majoor J. Bruce, com mandant der 3e divisie te Breda, zal 1 November den dienst met pensioen veriaten. De luitenant-kolonel 'C. Hemmes, van het 3e teg. inf. te Bergen op Zoom, zal 1 November a. s. den dienst met pensioen verlaten. De kolonel C- D. de Roon, com mandant van het 4e reg. inf. te Leiden, zal 1 November a. s. worden be noemd tot generaal-majoor, inspec teur van het wapen der infanterie. Zooals men weet zal bij de eerst volgende divisie-manosvres in de maand September gebruik gemaakt worden van hooikisten. In verband hiermede verneemt „De Tijd", dat de compagnieskarren tot groote hooi kisten zullen Worden ingericht, waarin plaats zal zijn voor 20 a 24 tien mansketels, zoodat dus daarin voor ruim 200 man eten kan worden be reid. Door de koks zal 's avonds 6 uur het eten op de meest geschikte plaats zoover worden bereid, dat het geplaatst in een hooikist, den vol genden middag omstreeks 5 uur door de troepen zal te gebruiken zijn. Voor het bergen van datgene, waar voor tot dusverre de compagnieskar ren dienst deden, zullen gewone wagens worden ge.equireerd. Het „Hbl." weet met zekerheid mede te deelen dat de heer mr. dr. W. F. van Leeuwen, oud-burgemees ter van Amsterdam, zal worden be noemd tot Commissaris der Koningin in Noord-Holland. De uitslag der herstemmingen te Amsterdam. De uitslag der gisie-en aldaar ge houden herstemmingen voor den ge meenteraad is als volgt District 1Uitgebracht 3013 gel dige stemmen, J. N. Hendrix fkath. aftr.) 1387 St. en mr. V. K. L. van Os (lib.) 1626 stemmen, zooJat ge kozen ismr. V. K. L. van Os. District ilUitgebracht 2741 gel dige stemmen, waarvan op J. Dou wes (aftr. anti-rev.) 1280 en W. H. Vliegen (S.D.A.P.) 1461 stemmen, zoodat gekozen is W. H. Vliegen. District IV. Uitgebracht 2498 stem men. A. B. Kleerenkooper (S.D.A.P.) 1249 en Jac. Polak (lib. aftr.) 1249 voelde dat, nu de heer van Detwich hem in de zaak betrokken had, hij niet onopgemerkt kon blijven, vooral niet, omdat de getuigen, die voor de zaak van het meeste gewicht '.varen, door dien heer zouden worden gege ven. Toen hij zag, dat hij weinig nieuws zou vernemen, reed Godfrey treurig gestemd weer huiswaarts met het gevoel, dat zijn vroeg opstaan en zijn bezoek in het dorp beide tot niets geleid hadden. Dien morgen nam mijnheer Deve- reux Godfrey ter zijde. „Je hebt zeker niets meer gehoord vroeg hij. „Griffin heb je beloofd da delijk bericht te zullen zenden, als hij iets hoorde, niet waar ,,Ja," sprak Godfrey, „maar toen ik hem vanmorgen op het bureau sprak, had hij nog geen tijding. In elk geval ga ik morgenochtend naar Londen, waar ik eerst mijn eigen advocaat ga opzoeken, wien ik al geschreven heb, om daarna volgens belofte het onder zoek bij te wonen. Fensden heeft ge zegd, dat hij ook mee zal gaan, voor 't geval, dat zijn getuigenis van eeni- gen invloed zou kunnen zijn." „Een oogenblikje, Godfrey," zeide stemmen, zoodat Jac. Polak ais oudste in jaren gekozen is. District V Uitgebracht 8466 geldige stemmen, waarvan op W. F. Dekker (S.D.A.P.) 3565, S. R. de Miranda (S.DiA.P.) 3230, Mr. Th. S. Pieijte (lib.) 2797, en Th. Ruys Gzn. (anti- rev.) 4015 stemmen, zoodat gekozen zijn Th. Ruys en W. F. Dekkers. District VIL Uitgebracht 3194 gel dige stemmen, waarvan op Dr. G. Beüaar Spruit (v, d.) 1581 en Dr. B. W. Th. Nuyens (aftr. R. K.) 1613 stemmen, zoodai gekozen is Dr. B. W. Th. Nuyens. District VIII. Uitgebracht 5503 gel dige stemmen, waarvan op Mr. G. A. P. M. v. d. Aa (r. k.) 1179; E. j. Abrahams (vrij. dem.) 1651, A. Harmsen Jr. (wild, aftr.) 705 en P. Nolting (vrijz. dem. aftr.) 1970, zoodat gekozen zijnE. j. Abrahams en P- Nolsing. District iX. Uitgebracht 12.386 gel dige stemmen, waarvan op Mr. H. Bijleveld Jr. (anti rev.) 5778 en G.J. A. Smit Jr. (S.D.A.P.) 6608, zoodat gekozen isG. A. Smit. Rekenen wij den heer Harmsen tot de Christeiijk-Historischen en den heer Simons tot de vrijzinnig-demo craten, dan is de wijziging in den Raad, tengevolge der verkiezing als volgtVóór de periodieke verkiezin gen 16 liberalen, 6 vrijz. democraten, 9 socialisten 5 anti revolutionairen, 5 Roomsch Katholieken en 4 chris telijk historischen. Na de herstemmingen van gisteren 16 liberalen, 5 vrijz. democraten, 12 socialisten, 5 anti rev., 4 Kath., en 3 chr. hist. Wettelijk sluitingsuur. Het dagelijksch bestuur van het Winkeliers comité ter verkrijging van een wettelijk vastgesteld sluitingsuur voor winkels, heelt een adres tot H. M. de Konigin gericht, waarin het naar aanleiding van het besluit van Ged. Siaten van Noord Holland onj het raadsbesluit van 29 Juni jl. der gemeente Amsterdam, waarbij het sluitingsuur van winkels bij gemeen telijke verordening is geregeld, ter vernietiging voor te dragen omdat, „door de verordening wordt getreden in wat van algemeen rijksbelang is," het volgende te kennen geeft ten eerste da! uit de bij het adres gevoegde bijlage, bevattende de ad viezen der Nedêrlandsche hoogieeraren in het staatsrecht, blijkt, dat de hoog leeraren, prof. mr. D. Blom, te Dejft prof. mr. dr. A. A. H. Struijken, van de Gem. Universiteit te Amsterdam prof. j'nr. mr. W. j. M. van Eijzinga, te Groningen prof. mr. J. de Louter, te Utrechtprof. mr. H. Krabbe, te Leiden en de oud hoogieeraar, thans Staatsraad, prof. mr. J. Oppenlteittr, te 's Gravenhage, unaniem wan oor- de oude heer, hem tegenhoudend en de anderen voor latende gaan. „Ik ben gedwongen je een vraag te doen, die je misschien zal kwetsen, maar toch kan ik je die niet besparen." „Wat u me ook vraagt, mijnheer Devereux, u zult me er volstrekt niet mee beleedigen," sprak Godfrey. „Wat is het?" „Ik zou graag willen weten, hoe lang jij je vriend al kent vroeg de oude heer. „Je vindt het misschien dwaas van me, maar ik ben tot de conclusie gekomen, dat mijnheer Fens den je niet goed gezind is." „Daarin vergist u zich toch," sprak Godfrey, „Theodoor en ik zijn samen op school geweest en zijn altijd vrien den gebleven. Hij is misschien wel eens wat onverschillig in zijn uitingen en wat overdreven in kleeding en spraak, maar geloof mij, hij is in den grond een beste kerel. Mijnheer Devereux zweeg een oogenblik. „Als dat zoo is," ging hij voort, „heb ik een verkeerde gevolgtrekking gemaakt. Ik moet je echter bekennen dat ik van mijnheer Fensden gisteren geen aangenamen indruk ontvangen deel zijn, dat de gemeente met gee nerlei wets bepaling in botsing komt als zij het sluitingsuur van winkels bij verordening regelt ten tweede betreuren adressanten het ten zeerste dat Ged. Staten ge bonden waren aan een wettelijken ermijn, waardoor zij niet hebben kunnen wachten op de verschijning van het officieeie stenografische ver- g der raadszitting, waardoor zij geen kennis hebben kunnen nemen van de motieven die den gemeente raad tot het nemen van dit besluit hebben geleid te meer moet dit be treurd worden omdat dan ter hunner kennis was gekomen, dat ook in de raadszitting van gezaghebbende zijde, namelijk van mr. B. E. Asscher en prof, mr. P. A. Diepenhorst (hoewel tegenstander van wettelijke winkel sluiting om praclische overwegingen) de bevoegdheid der gemeente werd verondersteld en ten derde, dat de door den Arn- sterdamschen gemeenteraad aange nomen en Hare Majesteit ter vernie tiging aangeboden verordening als voorstel van mr. Z. v. den Bergh c.s. werd ondersteund dcor niet minder dan 6163 handieekeningen van de ongeveer 8150 zelfstandige winkeliers (d.w.z. winkeiiers die geheel voor eigen rekening hun zaken drijven- dus geen filiaalhouders of zetwinke, lii rs.) Adressanten spreken het volste vertrouwen uit dat Hare Majesteit het verzoek van Ged. S'. van Noord Hol land zal wijzen van de hand. Ned. Onderwijzers Genootschap. De beschrijvingsbrief is verschenen voor de 662 Algemeene Vergadering van het Nederl. Onderwijzers Ge nootschap, te Breda den 27, 28 en 29 Juli e.k. Het is een lijvig boek deeltje van over de 90 bladzijden, waarin de vraagpunten ter behandeling aan de orde gesteld met het hoofd bestuur worden toegelicht. Behalve een aantal onderwerpen van huishou- deiijken aard, zijn aan de orde vraag punten betreffende woninghuur en salarisregeling, gelijke rechten voor mannen en vrouwen, wetsontwerp gehuwde onderwijzeressen, schoollo kalen, halve dagen school, leermid delen, huisvestingkweekelingen, prac lische opleiding kweekeüngen, tijde lijke leerkrachten, uitstapjes van jonge onderwijzers, vacantiecursussen, her ziening onderwijswet, wijziging leer plichtwet, onderwijs zwakzinnigen, het 7e levensjaar (over deze twee laatste onderwerpen zijn in het verslag twee rapporten afgedrukt), herstel lingsoord enz. Zooals men ziet een zeer rijk en interessant programma. De werkzaamheden zullen worden afgewisseld door een rede van prof. Wenckebach, van Groningen, over de heb. Ik heb opgemerkt, dat, als hij naar je keek en jij niet op hem iet'e, zijn gezicht een boosaardige uitdruk king vertoonde, of tenminste iets, dat er erg vee! op leek. Als je het mij vraagt, geloof ik, dat hij meer van de zaak afweet dan je en ik te za- men, en meer dan hij wil of zal ver tellen." „Het spijt me, maar ik ben het daarin niet met u eens," sprak God frey zijn vriend met warmte verde digend. „Ik weet toevallig dat Theo door Teresina niet gezien heeft, nadai wij Engeland verlieten. Hij was het, die er mij toebracht haar te ontslaan, omdat hij bang was, dat zij, een mooie vrouw, mij misschien zou aan halen en verliefd op haar maken zou. U ziet, dat ik ronduit met u spreek." „Dat verheugt me," antwoordde de ander. „Maar de koppigheid vaneen ouden man is spreekwoordelijk en ik blijf bij mijn meening omtrent den bewusten persoon. De tijd zal uitwij zen, of ik me vergist heb. Je gaat dus morgenochtend naar de stad „Ja," zeide Godfrey, „wij vertrek ken van Detwich met den trein van 10.18." beteekenls van lichaamsoefening voor de gezondheid van den rnensch, en door een tentoonstelling van leer middelen en schoolmeubelen en door uitstapjes en gezellige samenkomsten. Wie heeft nu kans oud te worden cte gehuwde of de ongehuwde. De Berlijnsche geneesheer dr. Schwarz zegtde eerste. Hij heeft een bijzon dere studie gemaakt van de voor waarden voor een lang leven. Hij staaft zijn bewering met cijfers, ontleend aan otticieële statistische opgaven. Van de 200 personen, die 40 jaar zijn geworden, waren 125 getrouwd en 75 ongehuwdonder 70 zestig jarigen waren '48 getrouwd tegen 28 nietbij zeventigjarigen was de ver houding 27 tegen 11 en bij negen- tigjarigen 9 tegen 3. Maar dat is niet te verwonderen, zegt ge misschien, daar over de ge heele wereld de gehuwde slaat meer verspreid is dan de ongehuwde. Mis, antwoordt dr. Schwarz, want tus- schen het 35ste en 45sïe levensjaar is de .terfte onder de ongetrouwden niet meer dan 18 procent. Wie dus een hoogên leeftijd wii bereiken, moet trouwen, en wie 100 jaar wil worden, kan er niet buiten. Want dr. Schwarz heeft onder vijftig lOOjarigen niet éen ongehuwde ge vonden. Evenwel, ook geen enkele.... getrouwde. Alle lOOjarigen hadden hun wederhelften door den dood ver loren, Rijst de vraag wellicht, of dit ais oorzaak of als gevolg van hun iang leven moet worden beschouwd. Op deze vraag geeft de Berlijnsche dokter geen antwoord. Mocht bovenstaande voor vele ce- 1.batairs een prikkel zijn om hun on- gehuwden staat te laten varen, dan zou dit zeker vele jonge dames aan genaam zijn. Wan', niet waar, onder deze zijn er nog zoo veten, die roe ping gevoelen om als huisvrouw een man gelukkig ie maken. En het zou aan die jonge mannen zeker ten slotte ook meer bevrediging geven. Wat zijn er onder hen overigens fiinke kerels in veie opzichten Piet lut- lige lui, die ge kunt kennen aan zekere eigenaardigheden, waarom ze vaak, al zij het dan achter hun rug worden uitgelachen. Wilt ge eenige kenteekenen van een oud celibatair Als hij een zeker aantal kieine stuk jes papier 's avonds snijdt en die op zijn toileitaf1 legt, om er zijn scheer mes den volgenden morgen aan af te vegen dat is een kenteeken. Als hij zijn vingers krampachtig uitgestrekt in zijn handschoen houdt, uit vrees dat die op de knokkels zuilen afslijten dat is een kenteeken. Als hij vóór het einde van een ge zellig avondje opstaat en heengaat, „Dan moet ik je om een gunst verzoeken," sprak de ander. „Vindt je het goed, dat ik met je mee ga Bedenk, daar je met mijn dochter zult trouwen jou belangen mij even zeer ter harte gaan, en ter harte moe» ten gaan, als mijn eigen." „Ik zal het heerlijk vinden ais u meegaat, mijnheer Devereux," sprak Godfrey dankbaar. „U bewijst me er een dienst mee, dien ik u niet durfde vragen. Ik ben overtuigd, dat Molly gelukkiger zal zijn, als zij weet, dat u bij me is, terwijl het voor de we reld een bewijs is, als dat noodig blijkt, dat u gelooft, dat ik niet meer met deze ellendige zaak te maken heb, dan ik gezegd heb." „Natuurlijk geiooven we dat allen, Godfrey," antwoordde zijn aanstaande schoonvader. „Iemand, die er anders over denkt, is niet goed bij zijn hoofd. Wij moeten hier afslaan. Het is dus afgesproken, dat wij elkaar morgen ochtend aan hei station vinden en samen naar de stad reizen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1