Dinsdag 18 Juli 1911. No 167 49e Jaargang. BINNEN!- AND. SINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote betters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Bbonnements-Bduerfentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden De Rijksmiddelen. Wat wij van de Junimaand van 1910 schreven, is ook toepasselijk op de afgeloopen maand. Er valt weinig bijzonders van te zeggen, omdat de cijfers der verschillende rubrieken slechts geringe verschillen aanloonen met de overeenkomstige van het vorig jaar. Daar er nu verleden jaar reden bestond om tevreden te zijn over de opbrengst, omdat deze weer hooger was dan de zoo bijzonder gunstige van het daaraan voorafgaande jaar, kan men ook thans tevreden wezen, want we zijn weer met ruim 2 ton vooruitgegaan. juni 1910 leverde een totaal van f 16,818,304,41 V, en juni 1911 bracht het tot f 17,046,701,23 l/s dus f 228,396,82 meer. Een vergelijking met verleden jaar juni wijst een meerdere ontvangst aan voor de grondbelasting van f 86,000, de invoerrechten van f 1000, den suikeraccijns van f 28,000, den wijnaccijns van f 20,000, den ge- distilteerdaccijns van f 14,000en dien op bier en azijn van f 4000, en be lasting op gouden en zilveren wer ken van f 2000, de registratierechten van f 67,000, de hypotheekrechten van f 12,000, de successierechten van f 301,000, de posterijen van f 51,000, de Rijkstelegraaf van f 22,000 en de loodsgelden van f 20.000. Minder leverden op de personeele belasting f 50,000,de bedrijfsbelasting f 176,000, de vermogensbelasting f 21,000, de accijns op zout f 13,000 en die op het geslacht f 13,000, de zegelrechten f 108,000 de domeinen f 14,000 en de jacht- en visc'nacten f 8000, ter wijl de opbrengst der Staatslotetij ongeveer gelijk was aan die van ver leden jaar juni. Op enkele uitzonderingen na, ver- toonen de cijfers van het afgeloopen halfjaar een flinke verhooging, ver geleken bij die van het eerste half jaar van 1910. Meer werd ontvangen uit de grond- fa. lasling f 208,000, de personeele belasting f 100,000, de bedrijfsbelas- lasting f 172,000, de vermogensbe lasting f297,000, de invoerrechten eveneens f 297,000, den suikeraccijns f 630,000, dien op den wijn f59,000, dien op het gedistilleerd f 69.000, dien op het bier f 20,000 en dien op het geslacht f 36,000, de belasting op gouden en ziveren werken f6000, de registratierechten f 552,000, de hypotheekrechten f55,000, de succes sierechten f 494,000, de posterijen f 412,000 de Rijkstelegraaf f 124.000, de Staatsloterij 1000 en de loodsgel den f 108,000- Hiertegenover stond een mindere opbrengst bij den zoutac- cijns van f 60,000, de zegelrechten van f 77.000, de domeinen van f 50,000 en de jacht- en vischacien van f 8000. Het eerste halfjaar van 1911 bracht in het geheel f 86,032,313,73 V3 in de schatkist, terwijl in hetzerfde tijd perk van 1910 was ontvangen f 82,577,696,23We zijn dus ihans f 3,454,617,50 vooruit. („N. Cl".) J. van Alphen. f Te Hengelo overleed Zaterdag de heer J- van Alphen, oud-lid der i^ede Earner. Hij had zitting van 1884 tot 1908, eerst voor Almelo en later voor Ommen, tot hij om ge zondheidsredenen gedwongen werd ontslag te nemen. Ook had de over ledene zitting in de Staten van Over- 'jsel. Hij behoorde tot de anti-revo- lutionaire partij. De heer Van Alphen bereikte den ouderdom van 82 jaar; m jWas r'dder in de orde van den Neder!. Leeuw. Raden- en ziektewet. P00r.. de Nederlandsche Maat schappij ter bevordering der Phar- macie is een adres aan de Tweede hamer der Staten Oeneraa! gericht n zake het ontwerp raden- en ziek tewet. JP' adfes houdt in eene samen- att|ng van hetgeen in de departe menten der Maatschappij bij eene besiudeering van het ontwerp raden en ziektewet werd opgemerkt en ter kennis van het hoofdbestuur der Ne- derlandsche Maatschappij ter bevor dering der Pharmacie is gebracht. Met voldoening, zoo wordt in het adres gezegd, zagen wij, dat de zoo noodzakelijk geachte scheiding tus- schen geldelijke uitkeering bij ziekte of overlijden en ziekenbehandeiing in de ontwerp wet geheel is doorge voerd. Van beide wetsontwerpen is het in het bijzonder het ontwerp-ziekte- wet, dat de belangstelling der Maat schappij heeft getrokken en in het belang eener goede voorziening bij het verstrekken van geneesmiddelen voor de arbeiders en van eene on afhankelijke positie der apothekers, aan het ziekenfonds verbonden, brengt het adres een aantal bemer kingen ter kennis van de Kamer, waardoor adressante meent mede te werken om eenige bepalingen in het ontwerp van wet, die aanvulling of wijziging behoeven, te doen verbete ren. Hooge Raad. De „Staatscourant" bevat het Kon. besluit, waarbij zijn benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. C. O. Segers, thans president der arrondissements rechtbank te Utrecht, en mr. A. P. L. Neiissen, oud minister van justitie te 's Gravenhage laatstgemelde met ingang van 1 September 1911. De tariefwet. Het hoofdbestuur van den Algem. Ned. Geheelonthoudersbond heeftin- zake het ingediende wetsontwerp tot herziening van het tarief van de in voerrechten een adres gezonden aan de Tweede Kamer, in welk adres het volgende wo dt betoogd Dat zij ais leden van den Bond, welke de drinkgewoonten bestrijdt, met leedwezen hebben gezien, dat de versche vruchten niet van invoer rechten zijn vrijgestelddat zij dit daarom betreurenswaardig achten, omdat zij de overtuiging koesteren, dat de toeneming van het gebruik van zoodanige versche vruchten be vorderd moet worden, daar het een der natuurlijkste en aantrekkelijkste middelen is tot vervanging en ver drijving der drinkgewoonten, rerwijl elke prijsverhooging als gevolg van invoerrechten het gebruik belemmeri dat zij bij de Tweede Kamer te eer op instemming met het streven van den Bond rekenen, waar toch lo. de jongste verhooging van den accijns op het gedistilleerd met de uitgespro ken bedoeling heeft plaats gehad, de drinkgewoonten en daarmede de drankzucht te doen verminderen en 2o. het feit, dat tegenwoordig van Regeeringswege het anti-aicohol-on- derwijs op kweek- en normaalscholen verplichtend gesteld is, voldoende bewijst, hoezeer zijn streven in den geest van den tijd ligt, hetgeen 3o. door de jaarlijksche Rijkssubsidie aan verschillende drankbestrijdersorgani saties wordt bevestigd dat zij in verband met het voren staande de Tweede Kamer verzoeken, het daarheen te willen leiden, dat deze tariefsherziening te baat worde genomen, om alie invoerrechten voor de genoemde producten af te schaffen. Het adres is vergezeld van eene uitvoerige memorie van toelichting. Een défilé. Zaterdagmorgen te 11 uur had voor het Koninklijk Paleis een défilé plaats van het korps rijdende artillerie, op weg van de legerplaats bij Oldebroek naar Arnhem. H. M. de Koningin wandelde met Prinses Juliana aan de hand van het Paleis over het cour naar het hekPrins Hendrik en de dames en heeren van het gevolg waren mede aanwezig, alsook de sous-chef van het Militaire Huis, baron van Tuyl van Serooskerken. Prinses Ju liana scheen veel behagen te schep pen in de muziek en de voorbijtrap- pelende paarden. Prins Hendrik was in politiek gekleed en waeiitte met ontbloot hoofd het voorbijgaan der batterijen afH. M. neeg telkens, terwijl de Prinses met Haar zakdoekje wuifde. Na afloop werden de otficieren ten Paleize ontboden en de man schappen onthaald. Ook minister Tal- ma, die op audiëntie was, woonde het défilé bij. Vernietiging verordening winkel sluiting. B. en W. van Amsterdam deelen den gemeenteraad mede, dat Ged. Staten van Noord Holland de „Ver ordening op de Winkelsluiting" aan H. M. de Koningin ter vernietiging hebben voorgedragen, op grond, dat door die verordening is getreden in wat van algemeen rijksbelang is. Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers. Het elfde verslag der Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers, loo- pende van Juli 1910 tot 1911 is ver schenen. Herinnerd wordt aan de be langrijke zaken, die de aandacht der vereeniging in beslag namen. Nage gaan wordt vervolgens wat de ver eeniging deed in verband met de voortgezette behandeling der wijzi ging van de Arbeidswet, de indiening van de Ziekteverzekerings-oniwerpen, de ineenschakeling van Ongevallen en Ziekteverzekering en eindelijk de ontworpen Tariefwet. Het verslag doet zien dat het der vereeniging en haar bestuur ook dit jaar niet heeft ont broken aan gewichtige onderwerpen voor bestudeering en overweging. Het op den voorgrond treden van deze punten bewees het i ut der organi satie, zoo luidt het verslag, welker bureau de behandeling van deze wets- voordrachten kon voorbereiden, om daarna, hetzij na voorafgaande raad pleging der ledenvergadering, hetzij rechtstreeks vanwege het bestuur, na mens de vereeniging, het oordeel der vereeniging daarover aan Regeering ot Parlement mee te deelen. Op de laatste jaarvergadering in 1910 waren aan de beurt van aftre den de heeren W. j. Prins, aange wezen door de firma Jan Prins, en mr. K. H. Btyen Jr., aangewezen door de Mij. tol Exploitatie van S. S. In hunne plaats werden onderscheiden lijk gekozen de firma Verkade en Cie. te Zaandam, en de Kon. Mij. „De Schelde", te Vlissingen, welke als afgevaardigden in het bestuur aanwezen de heeren J. A. E. Verkade en mr. Smit Az». Vlissingen, 17 Juli. Vlisslngsche Vliegweek. Wij wijzen op achterstaande ad vertentie waarin wordt medegedeeld dat weekkaarten hier ter stede ver krijgbaar zijn gesteld bij den boek handelaar den heer de Vey de Mest- dagh. Wanneer op de torens te Vlissin gen en te Middelburg, de electrische trams en van den kogelvanger op het vliegterrein zwarte vlaggen wapperen beteekent dit dat zeker niet gevlogen zal worden. Het wapperen van witte vlaggen beteekent dat zeker wél gevlogen wordt en roode vlaggen dat waar schijnlijk gevlogen wordt. Marie Antoinette. De nieuwe Nederlandsche Tooneer- vereeniging van Amsterdam, directeur de heer B. Delmonte, opende de rij der voorstellingen, die gedurende de kermis in de zaal van den heer Buning worden gegeven, met „Marie Antoi nette", drama in 6 tafereelen uit het Italiaansch door Polo Giacommetti. Dat was om versclrüende redenen eene zeer goede keuze. Het stuk is volkomen historisch en behandelt zonder eenige overdrijving, ontdaan van eiken bombastischen omhaal, beteekenisvolle geschiedenis van de jaren 1786 tot en met 1793, De monteerirg in de eerste twee tafereelen is schitterend de mede werkende krachten zijn zeer goed, de iypeeringen verrassend juist, het spel over het geheel tot in de kleinste bijzonderheden nauwkeurig, kortom de geheele voorstelling boeiend door inhoud en voordracht. De historische juistheid der feiten en toestanden, die ten fooneele worden gevoerd, maken door de nauwgezette teekening en het prachtige spel, dat het publiek in ademlooze stilte medeleeft en een volkomen beeld krijgt van de personen die in dat vreeselijke voorspel van de Fransche revolutie op den voor grond treden. Aan hen, die de rollen van die hoofdpersonen vervullen, worden zeer zware eischen gesteld om daarvan eenig denkbeeld te k.ij- gen, kunnen we niet beter doen dan het volle licht te laten vallen aller eerst op Marie Antoinette, dochter van keizer Frans I en Maria Theresia, koningin van Frankrijk. Aantrekkelijk door haar lieftalligheid en jeugdigen levenslust, werd zij in 1770 de ge malin vén den dauphin van Frankrijk. Sedert hare troonsbestijging meer dan ooit het voorwerp van ieders op merkzaamheid, werd de vorstin, licht zinnig als ze was,van dag tot dag meer het offer van den haat,zoowel van de zijde van de aristocratie als die van van het volk. De ongegronde laster tegen haar nam niet weinig toe, toen de beruchte geschiedenis van het halssnoer in 1785 aan het licht kwam, Dat de Koningin, de Oostenrijksche, zooals zij op verachtenden toon werd genoemd, hieraan onschuldig was, openbaarde zich spoedig en toch wilde het volk het niet gelooven en dit te minder, omdat hare verkw'sting een scherp contrast vormde met den treurigen financiëelen toestand van het land. Toen de golven der revolutie steeds hooger gingen, bleef zij dapper aan de zijde van haar gemaal, ter wijl zoo ve'en hen verlieten. De 5e October 1789 bracht haar eindelijk tot het volle bewustzijn van haar wan- hopigen toesland en dit staalde haar moed te meer. 't Was vooral Marie Antoinette, die de vlucht van 21 Juni 1791 door dreef, welke echter mislukte; zij deelde in 1792 motdig de gevangenschap van den koning in den Temple en verdroeg het met bewonderenswaar dig zelfbedwang, dat zij na de te rechtstelling van haar gemaal in 1793 ook van haar kinderen gescheiden werd. Ook alle brutaliteiten, die men haar gedurende het verhoor voor 't ge rechtshof der revolutie toevoegde, verdroeg zij mei kalmte en waardig- digheid en nooit toonde zij meer moed, dan op het oogenblik, dat haar oproerige oiderdanen haar voor dien bloedraad aanklaagden. Ik was kon ngin, zoo sprak zij tot haar beulen, en gij hebt mij ont troond ik was eebtgenoote en gij hebt mijn man vermoordik was moeder, en gij hebt mij mijne kin deren ontrukt; ik heb niets meerdan mijn bloedbaadt u daarin, maar martelt mij niet langer. Dit karakter werd door Mathilde Kiehl uitstekend weergegeven, de ont zettend moeilijk en vermoeiende rol werd door haar meesterlijk en voor treffelijk gespeeld en het prachtig bouquet, dat haar na het einde van het derde tafereel werd aangeboden, was een welverdiende hulde aan de talenten, die deze dame zoo kwistig ten toon spreidde. De treurige figuur van Lode wijk XVI, van den koning, die sterk van lichaam doch zwak van geest, na den dood zijns vaders in handen van onwaardige leermeesters viel, die hem opzettelijk van alles terughielden, wat tot zijn toekomstige bestemming in betrekking stond en waardoor wel zijn hart onbedorven bleef, maar de ontwikkeling van zijn verstand werd verwaarloosd, werd door den heer Delmonte op niet minder verdienste lijke wijze weergegeven en het af scheid van zijn familie, een der moei lijkste tooneelei, die in net stuk voorkomen, was een meesterstuk van dramatisch talent; die aandoenlijke groep, natuurgetrouw weergegeven, maakte een diepen indruk. Onder de andere figuren dienen genoemd de liefdevolle zuster des Konings Elisabeth, de beminnelijke Maria Theresia, de lieve madame royale met haar broeder den dau phin de kranige generaal Lafayette.-de eerbiedwaardige en edeleMalesherbes, de trouwe Clery, de onverbiddelijke Santerre en de hatelijke Simon, deze allen waren in hunne rollen uitste kend op hun plaats. M:t zoo'n stel krachten moet wel een goed geheel worden verkregen en deze eerste voorstelling van het gezelschap Dèl- monte doet met grond de verwach ting koesteren, dat deze week op het gebied van tooneelvoorslelling voor liefhebbers zeer veel te genieten zal zijn. Aan de piano zit een goed pianist, die de pauzen tusschen de bedrijven met mooie muzieknummers aanvult. De zaal was zeer goed bezet. Voor een volle zaal gaf gisteravond hetVarié en specialiteiten gezelschap in het Concertgebouw zijn eerste voorstelling. We zullen niet alle wer kende leden afzonderlijk noemen, het applaus na elk nummer bewees vol doende, hoe het publiek zich vermaak te. Vooral de nummers „De Vrouw" van Msj. Westenberg en „Mijn droom beelden" en „Blijf toch vrijgezel" van den humorist Leon vonden veel bij val. Er was voor elk wat wils. Een der medewerkenden toonde zich in 't bespelei van verschillende muziek instrumenten een meester. Allerdolst was wel de operette „Rooie Hein", waarmee de voorstelling besloten werd. Hein en z'n vrouw vervuilen daarin de hoofdrollen, en ze doen dat op een wijze, die de zaal deed schud den van lachen. Het mag voor het gezelschap een alleszins goed ge slaagde voorstelling genoemd worden en we kunnen een bezoek aan het Concertgebouw dan ook ten volle aanbevelen. In het gebouw „Cosmopolitain" wordt onder meer weer een echt sensationeel en spannend schouw spel in twee actes vertoond, getiteld „Afgronden". De geschiedenis is treffende mooi en de films in zijn geheel prachtig. Dit nummer duurt niet minder dan drie kwartierde programma's geven in den breede den inhoud der voorstelling, zoodat zij alleszins goed verstaanbaar is. Naast deze zagen wij een andere heel mooie „Onder de verdrukking", een gekleurd drama uil het jaar 500prachtig is de natuuropname, „Storm in de Golf van Gascogne"met de comische nummers wordt weer een zeer dank baar program vertoond. Gisterenavond werd in de nieuwe muziektent van het Grand Hotel een concert gegeven door „Ons Genoe gen", onder leiding van den onder directeur, den heer Govaersjr. De belangstelling van het publiek was zeer groot en „Ons Genoegen" heeft de aanwezigen eenige aangename uren bezorgd. Er werd een 'zeer ge varieerd programma op hoogst ver dienstelijke wijze afgewerkt en het bewijs werd opnieuw geleverd dat dit gezelschap een goede plaats in neemt onder de dilettanten-muziek korpsen. Naar wij vernemen zal dit gezel schap Zondag a.s. ter gelegenheid van het bondsdiner van den Alg. Ned. Wielrijdersbond op het Grand Hotel aldaar weder een concert geven, dan onder leiding van den directeur. In het badpaviljoen „Wilhelmina" was het eveneens buitengewoon druk de kapel die daar uitvoeringen geeft mag zich verheugen in groote belang stelling van den kant van het publiek; en wordt dan ook goede muziek gemaakt. Naar wij vernemen komt op het

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1