Zaterdag- 15 Juli 1911. No 165 49e Jaargang. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Fetsidagsn, fiemeentebestunr. BEKENDMAKING. Bepaling Sluitingsuur der tapperijen gedurende de keimisweek. De Burgemeester van Vlissingen gezien art. 150 der Algemeene ver ordening van plaatselijke politie brengt ter algemeene kennis dat het sluitingsuur der tapperijen gedurende de kermisweek, door hem is bepaald als volgt Maandag, Dinsdag en Woensdag op 1 uur en Donderdag, Vrijdag en Zaterdag op 2 uur na middernacht terwijl telkens een half uur te voren reeds moet zijn opgehouden met het maken van muziek. Vlissingen, 14 Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. HOOFDELIJKE OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar ver klaarde le Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1911. Burg. en Weth. van Vlissingen makend bekend dat het le Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1911, na door Gjdeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 8 Juli j.l. no. 60, te zijn goed gekeurd, op heden in afschrift gedu rende den lijd van vijf maanden op de Secrelarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoor!, den 14 Juli 1911. De Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE. L. S. BINNfcNL \ND. Eerste Kamer. In de gisteren gehouden zitiing werd aangenomen een reeks ontwer pen o. a. het eedsweije en een ont werp betreffende een rijkskaasmerk voor aangeslotenen bij controlestations onder rijkstoezicht slaande. Dit ontwerp, bestreden door den heer De jong, werd verdedigd door de heeren Michaels en minister Talma, als inhoudende een waarborg voor de echtheid der volvette kaas in het belang van producent, handelaar en verbruiker. Arbeidswet. Wanneer het ontwerp Arbeidswet weidra door aanneming in de Eerste Kamer tot wet is verheven, zal voor 1 Jan. 1912 ingevolge art, 5 sub. 7a en art. 11 sub 9 van het ontwerp een algemeene maatregel van bestuur moe ten zijn uitgevaardigd, waarbij ver schillende wetsartikelen moeten wor den in acht genomen. In verband hiermede heeft de direc teur-generaal van den Arbeid de aan dacht van de Kamers van Koophandel en Fabrieken hierop gevestigd en het een en ander daarover medegedeeld Uit den aard der zaak zal het aantal bedrijven, waarvoor de te maken uit zonderingsbepalingen gelden, eenigs- zins grooter moeten zijn dan thans, daar het ontwerp-Arbeidswet het begin van den arbeidstijd van 5 uur tot 6 uur s morgens verlaat en de soort aer inrichtingen waarvoor de arbeids lijst verplicht is, eenigszins uitbreidt, l evens dient er op gelet, dat de leef- ijdsgrens voor jeugdige personen ver- 1S T 16 tot 17 iaar- aan dacht wordt er op gevestigd, dat in afwijkmg van de geldende wet, de arbeidslijst niet meer de namen en voornamen der beschermde arbeiders enoeft te vermelden, doch dat deze ,ee" de arbeidsregeling van alle in net bedrijf werkzame personen moet bevatten, zonder dat echter de afzon- rnjke namen daarop aangegeven - ^hoeven te worden. Naast de arbeids- 1 moet er in iedere fabriek of werk- mft 'er een arbeidsregister zijn, „li we| de namen en voornamen van arbeiders bevat, Omtrent dit re gister kan geen vrijstelling worden verleend, zoodat de in den te maken algemeenen maatregel op te nemen be palingen ten aanzien der arbeidslijsten, dus nimmer betrekking hebben op dat arbeidsregister. Bovendien vestigt de directeur generaai in zijn schrijven aan de Kamers, de aandacht er op, dat de volgende bepalingen slechts een verschuiving van den werktijd voor enkele vakken beoogen, buiten de andere geldige uren van 's morgens 6 uur tot 7 uur 's namiddags, doch dat overigens de bepalingen van het wets ontwerp betrekking hebbende op den tien-urigen werkdag en op de ver plichte rusttijden (art. 5 en 6) ten volle ook op deze bedrijven toepas selijk blijven. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kern. Beroepen te Tholen ds. A. van der Sluis te Hui zen (N. H.) Ned. Herv. Gem. De heer G. J. Kolde wijn, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Goudswaard, heeft de toezegging van beroep naar dezelfde gemeente te Domburg aangenomen. TELEFÖ02OÏUMMEB 10. fièonitesTients-fidyerienfiën op zeer uoordeeiige ooorioaarden RECHTZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens mishandeling H. J. de W. 17 jaren, bierbouwersknecht te Hulst f3 boete subsidiair 1 week tuchtschoolJ. F. de R. 27 jaar, visscher te Grouw 14 dagen gevangenisstrafW. B. 21 jaar, landbouweisknecht te Axel f7 boete subsidiair 7 dagen hechtenis verduisteringM. K. 12 jaar, loop jongen te Koudekerke en J. P. deW. 15 jaar, slagersknecht te Middelburg 17 boete subsidiair 14 dagen tucht school voor ieder belemmering van een door een ambtenaar ondernomen handelingD. H. 28 jaren, arbeider te 's Heer Arendskeike en L. v. 't. W. 20 jaar, boerenknecht te 's Heer Arendskerke, ieder f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis wederspannigheid W. M. 23 jaar, klinker te Rotterdam 110 boete sub sidiair 10 dagen hechtenis overtreding van de Middelburgsche metkverordeningL. B. 46 jaar, land bouwer te Middelburg met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg, f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis vrijgesprokenF. H. 36 jaar, ar beider te Hulst, beklaagd van mishan deling. Bij beschikking van de Rechtbank te Middelburg is rechtsingang ver leend met bevel lot gevangenhouding van den beklaagde in de zaak tegen G. v. d. B., 32 jaren, koopman, wonende te Vlissingen, thans gedeti neerd, beklaagd van verduistering. De rechtbank te Utrecht deed gis teren uitspraak in de zaak van M. L. S. te Baarn, beklaagd van verduis tering van effecten ter waarde van f 350.000, ten nadeele van zijn tante, mevr. de wed. S. De rechtbank achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak beklaagde vrij. Het O. M. had twee jaar gevangenisstraf geëischt, met aftrek der voorhechtenis. Vlissingen, 14 Juli. Op de gisterenavond gehouden al gemeene vergadering van de buurt- vereeniging Palingstraat, werd beslo ten de straat op 31 Augustus a. s. feestelijk te versieren. In het midden zal een eerepoort worden opgericht, die 's avonds evenals de geheele straat, met lam pions en vetglaasjes zal worden ver licht, terwijl 's morgens de kinderen der bewoners een feest zat bereid worden, waarbij verschillende spelen zullen worden uitgevoerd. Door den kantonrechter te Middel burg is tot lid der commissie van aan slag in de belasting op bedrijfs en andere inkomsten, benoemd de heer W. L. Husonzulks ter vervanging van den heer A. E. Dudok van Heel' die wegens vertrek naar eiders ais lid van genoemde commissie heeft be dankt. Onze stadgenoot de heer Johannes Auer, is met ingang v: r 1 Augusius genoemd tot inspecteur bij de comp tabiliteit der Staatsspoorwegen, stand plaats Utrecht. Voigens de „Kampioen" is er groote belangstelling voor den bondstocht, georganiseerd door den A. N. W. B. Er zijn te veel liefhebbers zoowel voor Folkestone—Walcheren als voor Fol- kes'one—Londen. Op de „Prinses Juliana" kunnen bijna 400 passagiers en er hebben zich nu ai ver over de 400 deelnemers opgegeven. Zij, die zich 't laatst voor deelneming hebben opgegeven, zullen niet mee kunnen. Men hoopt nu in Augustus nog een zelfden tocht te regelen. Nader verneemt het blad, dat er 6 Augustus vermoedelijk weer een boot voor een tweeden tocht beschikbaar is. Voor den tweeden tochl zijn alweer 150 inschrijvingen ontvangen. De Zuid-Duitsche mailtrein kwam hier gisteravond bijna twee uur te laat aan, zoodat de nachtboot eerst om twee uur hedennacht kon vertrekken. Voor een geheel vol zaaitje spra ken gisteravond in lokaal „Admiraal De Ruyter" de candidate» der afd. S. D. A. P. Lindeijer en de Meij, in verband met de raadsverkiezingen. Zij bespraken het gem. program der soc. dem. en verdedigden het door de afd. aan den Raad gezonden belasting adres. Van de beide andere in dis!riet III staande candidaten, berichtte de heer Van Niftrik dat hij zijn standpunt reeds in debat op een vorige open bare vergadering 'nad uiteengezet. Van den heer Kousemaker was geen antwoord ingekomen. Het Belgisch stoomschip „Daghes tan" kwam Dinsdag 1.1. te Batoum aan, komende van Antwerpen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leeraar aan de R. H. B. School te Middelburg dr. Cb. Haije en D. Kruy- der, thans tijdelijk leeraar en aan de R. H. B. School te Zierikzee G. Jansen, thans eveneens tijdelijk leeraar. Het mond- en klauwzeer begint zich in Walcheren meer en meer uit te breiden. Te St. Laurens bij den heer P. Polderman en le Oostkapelle bij J. Poppe hebben zich nieuwe gevallen voorgedaan. De gebruikelijke maatregelen zijn genomen. Men schrijft ons uit Goes Voor den dezen winter door de afd. Goes der Zeeuwsche Landbouw- maatschappij aldaar fe houden cursus in hoefbeslag, hebben zich niet minder dan 25 candidaten aangemeld. De cursus gaat dus door. Alhier worden wederom pogin gen aangewend om binnenkort een vliegweek te organiseeren. Onderhan delingen zijn aangeknoopt met ver schillende aviateurs. Als tijdstip der demonstraties noemt men de kermisr week. Men schrijft ons uit Ter Neuzen Donderdag maakte de „Vereeniging voor Schoolreisjes" met de leerlingen van de 3 hoogste klassen der open bare scholen in de kom, het gew'one jaarlijksche reisje. Ais doel was dit jaar weer gekozen Antwerpen, de stad die voornamelijk door den dierentuin voor de kleinen zoo aantrekkelijk is. Met begeleiders, ouders en belang stellenden was het gezelschap ruim 400 personen, dat in Antwerpen per speciale trein arriveerde. Het werd daar ontvangen door 3 bestuursleden van de onderwijzersvereniging „Dies- terweg" die verschillende voorberei dende maatregelen hadden getroffen voor het gebruiken der maaltijden en de gelegenheden die men wenschte te bezoeken. Natuurlijk 'werd een wandeling ge maakt langs de kaden en door de stad, terwijl in het „Paiaisd' éié" een bios- coop-vertooning werd bijgewoond en daarna een geruimen tijd in den dieren tuin, waarin zich nu ook een belang wekkend aauarium bevindt, werd ge toefd. Höogst voldaan arriveerde men te 8,15 uur 's avonds terug. Onder het vee van den landbouwer P. de Feijfer Joz.z. in den Sluispoider is mond- en klauwzeer geconstateerd. i De verzendingen van mosselen in het seizoen 1910 was, wat de hoe veelheid betreft, uit de Wester-Schelde zéér groot, en er zijn er in enkele mosselpiaatsen nimmer zooveel gelost, maar toch was de toestand weinig bevredigend. Nu wordt medegedeeld dat de verzending best is en dat ook de qualiteit uitmunt, waardoo' betere verwachtingen worden gekoesterd dan in het afgeloopen jaar. De aanvoeren van volwassen mosselen uit de Zui derzee zijn niet zoo groot, wat wel in de hand gewerkt wordt doordat de Zuiderzeemosseien dit jaar niet best van quaiiteit zijn enorm groot was dan het vorige jaar die hoeveel heid, welke geschat wordt op 30.000 ton. De aanvoerprijs was toen gelijk aan die van nu, circa 60 a 70 c. per ton. De qualiteit was toen ook slecht en mosselen tusschen Paschen en Pinksteren uitgezaaid, waren toen in October nog niet verkoopbaardaar mee heeft men leergeld betaald. Prov. Staten m Zeeiand Zomcrziiting. Vergadering van Vrijdag 14 Juli des morgens te 10 uur. Aanwezig 39 leden. Afwezig de heeren de Veer, Bolle en Noordijke met ke inisgeving. De notulen der bijeenkomst van 4 Juli worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een adres van B. en W. van Scherpenisse, waarin zij namens den raad dier gemeente instemming be tuigen met het verzoek van den raad van Stavenisse om bij overname van den stoombootdienst Middelburg- Zierikzee door de provincie te bepalen dat ook Stavenisse zai worden aan gedaan. Het eerst werd aan de orde gesteld het algemeen verslag der afdeelingen betreffende het voorstel van mr. Die- Ieman c. s. omtrent de jaarwedde van de vaste arbeiders op de provin ciale wegen. De heer Dekker verdedigde het voorstel van mr. Dieleman, welk voorstel hij billijk achtte, daar de salarissen van de vaste arbeiders in dienst der provincie werkelijk niet te hoog zijn. Hij heeft het voorstel van mr. Die leman van harte toegejuicht en hij zal zich dan ook verblijden wanneer het een meerderheid zal kunnen ver krijgen. De heer Blum zeide dat hei voor stel van mr. Dieleman eigenlijk neer komt op een reageeren op een een maal' met zeer groote meerderheid door de Prov. Staten genomen be sluit. Zeer uitvoerig ontraadde hij dan ook aanneming van het voorstel van de heeren Dieleman c.s. De heer Blum wees er verder op dat er geen besluit in den door den heer Dieleman c.s. bedoelden zin, genomen is, omdat dan eerst het be staande reglement op de jaarwedden van de vaste arbeiders in dienst der provincie, dient te worden ingetrok ken. Het verwonderde hem dan ook dat de scherpzinnige heer Dieleman bij de indiening van zijn voorstel zoo ondoordacht is te werk gegaan. In het verdere gedeelte van zijn uitvoerige rede ontkende de heer Blutn dat de betrokken arbeiders zouden gedupeerd zijn. Hij ontraadde ten slotte ten sterkste de aanneming van dat ondoordacht voorstel. De heer Dieleman meende dat het volstrekt niet beneden de waardigheid van de Staten is op een eenmaal geno men besluit terug te komen, vooral waar verschillende leden van de Prov. Staten in de couloirs hebben erkend, zich te hebben vergist. De heer Dieleman wees er opdat door aanneming van hel voorstel de wegarbeiders der provincie dadelijk f 50 vooruitgaan en hij ontkende dus dat het aannemen van het voorste! geen effect zou hebben. Hij meende overigens dat het over bodig is het voorstel nader te ver dedigen. De heer Blum antwoordde den heer Dieleman en bestreed nog nader uitvoerig het voorstel van de heeren Dieleman c.s. Het voorstel werd ten slotte aan genomen met 22 legen 17 stemmen. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Sia'en werd eene redactie-wij ziging aangebracht in het reglement op de tramwegen. Bij de behandeling in de afdeelingen van het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden, konden in twee afdeelingen alle leden zich met het voorstel vereenigen. In de overblijvende afdeeiing vond het voorstel niet algemeen bijval. Door onderscheidene leden werd te kennen gegeven, dat naar hunne meening, bij aanneming der voorge stelde wijzigingen, de onderhouds plichtigen in slechter conditie worden gebracht. Een lid achtte, dat door wijzi ging de mogelijkheid geopend wordt voor particulieren, om tegen den wil van het gemeentebestuur werken en wegen aan te leggen. Een ander lid wees er op, dat indien bij het leggen van gasbuizen en dergelijke een weg moet opge broken worden, de onderhoudskosten aanmerkelijk zullen vermeerderen, zoodat het hem billijk toeschijnt, dat in zoodanig geval, de meerdere kosten van onderhoud, voor zooveel het opgegraven gedeeiie betreft, minstens gedurende de eerste vier jaren voor rekening van den aanlegger der wer ken gebracht worden. Door in bedoelde afdeeiing aan wezige leden van Ged. Staten werd daarentegen aangevoerd, dat de voor gestelde wijzigingen juist in het belang van onderhoudsplichtigen zijn gedaan. Bij stemming over art. 70 bleek, dat 7 leden zxh vóór het voorstel van Ged. Staten verk'aarden, 4 tegen, terwijl 3 leden zich hunne stem voorbehielden. De heer Sprenger verklaarde niet met het voorstel van Ged. Staten te kunnen medegaan, op de gronden in het afdeeiings-verslag ontwikkeld. De heer Fruijtier verklaarde namens Ged. Stalen dat hun college de voor gestelde wijziging noodzakelijk achten. De heer Gerlach kon geheel mede- gaan met het voorstel van Ged. Staten. De heer Van Oeveren had enkele bezwaren tegen het voorstel van het Gedeputeerd college, waarop hij ook reeds in de afdeelingen gewezen heeft. Het voorstel van Ged. Staten werd daarna in stemming gebracht en aan genomen met 36 tegen 3 stemmen. In verband met de inwerkingtreding van een rijkswet op de trekhonden werd overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten besloten tot intrekking van het provinciaal reglement op de bescherming van trekhonden in Zee land. Bij de behandeling van het voorstel van Ged. Staten tot toekenning van een subsidie van f 575 aan de ge meente Nisse in de kosten harer huishouding voor 1911, werd in een der afdeelingen opgemerkt, dat des tijds subsidie voor éen jaar was ge vraagd en door den burgemeester was medegedeeld, dat dit ook de bedoeling was. Een lid dringt aan op nauwkeurig toezicht op de gemeente finaniiën, nu dat subsidie telken jare wordt aangevraagd. De subsidie werd ver leend evenals die ad f350 aan de gemeente Veere voor hetzelfde doel. In tvee afdeelingen kon men zich

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1