Vrijdag li Juli Feuilleton, No. 164 49e Jaarg-ang. Gemeentebestuur, BINNBNL \NÏX 1911. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- sn Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. |j Abonnemenis-Adoerfentiën op zeer ooerdeelige uoorwaarden bekendmaking. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met den nieuwen cursus (aanvangende 21 Aug. e.k.) wenschen toegelaten te zien tot eene der openbare lagere scholen in deze gemeente, dat van af Vrijdag 21 juli lot en met Vrijdag 4 Augustus e.k. uitslui tend ter gemeente-secretarie (Griffie) iederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scho len gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor de scholen C (Groenewoud.) D (Groote Markt) en E (Wagenaarstraat), zij die vóor21 Februari 1912 zes jaar worden. Hun die in het bezit van een trouw boekje zijn wordt verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, den 13 Juli 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. S. Koningin Wilhelmina naar Brussel. Naar Belgische bladen berichten, zal het gevolg van H. M. de Konin gin en Z. K. H. Prins Hendrik tij dens hun bezoek aan het Belgische hof beslaan uitmevrouw de baro nesse van Hardenbroek van 's Heer aartsberg en Bergambacht, grootmees- teresse van het huis Harer Majesteit mevrouw de baronnesse A. j. van Burmania Rengers en baronnesse li. C. w. j. Taets van Amerongen, eeredames graaf C. H. F. du Mon- ceau, adjudant-generaal, hoofd van het militaire huis baron F. L. M. Sirtema van Grovestins, grootmeester baron de Vos van Steenwijk, hoofd van het kabinet der Koningin baron G. l. Hardendroek van Lookhorst, kamerheer luit. ter zee baron van Asbeck, adjudant majoor jhr. van Suchtelen van de Haare, adjudant, en baron R. A. van Hardenbroek, ordonnans-offieier van den Prins. Het bezoek van President Fallières. De Selves, de Fransche minister van buiieniandsche zaken, uitte zich gisteren in de Kamercouloirs tegenover Kamerleden, die hem spraken, met zeer groote ingenomenheid over de -ik vond, dat zij op dat uur niet op straat behoorde te zijn, nam een rijtuig en bracht haar naar haar wo- nmg, die gelegen was in een nauwe zijstraat van Tottenham Court Road. na™ °P straat afscheid van haar n nadat ik nog eens tevergeefs ge- ,raciY ,„a(1 m'jn hulp aan te neme.i, wandelde ik naar mijn hotel terug." het spreken, liep hij naar tafel, waarop het kistje was neer gezet, en nam het deksel en het pa P 1 er -Vandaag zijn er eeni ge huwelnkscadeaux voor mij geko- en, ging hij voort, „en daaronder °°k dit kistje. We maakten het houd is"""'61 "U Zelf' Wal de Mijnheer Devereux naderde de ta en keek in het kistje, om dadelijk fel allerhartelijkste en geestdriftige ont vangst die aan het Fransche staats hoofd inNedetland is ten deel gevallen. De Fransche journalisten brachten helaas andere indrukken mede. Allen zonder uitzondering, die ik sprak, zeiden, dat hun nimmer een zoo beleedigende en brutale behande ling ten deei gevallen was, ais door den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. („N. R. Crt") Het „Hbl." heeft zich vergist toen het meldde dat de loodsen die het oorlogschip, waarmede president Fal lières ons land bezocht, bediend heb ben, niet zouden gedecoreerd zijn. Genoemde loodsen toch, de tteeren P. J. Vos en A. de Groot, zijn be noemd tot ridder van de Zwarte Ster. Vereenigingen als rechtspersoon. Het nog steeds bij zeer velen be staande begrip, dat de Koninklijke goedkeuring op de statuten eener vereeniging mag beschouwd worden als een blijk van instemming der Kroon met het doel dier vereeniging onlangs zelfs in de Eerste Kamer min of meer gehuldigd door den heer Van den Biesen geeft aan de „N. R. Crt." aanleiding tot het geven van eenige beschouwingen over de betee- kenis dier Koninklijke statuten-goed keuring. Onze wet van 22 April 1885 vor dert voor de oprichting van eene vereeniging geen machtiging Op dit punt gelijk in een vrij land past onbeperkte vrijheid. Haar tweede artikel zegt slechts, dat „de vereeni ging strijdig met de openbare orde is verboden". Onmiddellijk daarop volgen de bepalingen, welke vereeni gingen met de openbare orde strijdig worden geacht en wie dit heeft uit te maken. Ais strijdig met de open bare orde is volgens art. 3 verboden „elke vereeniging welke ten doei heeft: lo. ongehoorzaamheid aan of overtreding van de wet oi eene wet telijke verordening 2o. aanranding of bederf der goede zeden; 3o. stoornis in de uitoefening der rechten, van wie het ook zij." En op de vraag, wie heeft uit te maken ot een ver eeniging daaronder valt en dus ver boden is, wordt het antwoord gevon den in art. 140 van het Strafwetboek, dat op de deelneming van zulk een vereeniging gevangenisstraf of geld boete stelt." Vervolgens herinnert het blad, dat de quaestie eigenlijk onstaan en aan de orde gesteld is in 1895, toen de Nieuw Malthusiaansche Bond wel ke reeds etieiijne jaren bestond, zon der dat eenige autoriteit er aan ge dacht had die vereeniging te vervol gen de Kon. goedkeuring op hare s'atulen verwietf. Sedert is bij herha ling daartegen geprotesteerd. De „N. daarna met een uitroep van afschuw achteruit te springen. Zijn gewoon lijk zoo blozend gelaat werd asch grauw, „Beste jongen, het is vreeselijker dan ik dachthijgde hij. „Wat be- teekent dit „Ik vrees dat het een moord be- teekent," zeide Godfrey heel kalm „Mijn arm, Italiaansch vriendinnetje is wreedaardig vermoord, maar wij moeten nog weten door wien." „Weet je zeker, dat het Teresina's handen zijn „Heel zeker. Fensden en ik herken den ze dadelijk." „Een ding is zeker," antwoordde mijnheer Devereux, „de man die deze afgrijselijke daad begaan heeft, moet jaloersch op jou geweest zijn en van je vriendelijkheid jegens het meisje gehoord hebben. Verdenk je nie mand „Wacht eens," riep Fensden plot seling voor Godfrey kon antwoorden. „De Napolitaan, de aanbidder, die getracht heeft jou te vermoorden. Hi; is de moordenaar of ik moet me al sterk vergissen. Wij weten zeker, dat hij verliefd op haar was en waai R. Crt." doet hierbij opmerken, dat in de Eerste Kamer jhr. Roëii, die de toekenning van rechtspersoonlijkheid verdedigde, vooraf verklaard had persoonlijk het streven van dien Bond af te keuren, maar dat de goedkeuring op de statuten alleen mocht geweigerd worden wanneer die statuten zeiven daartoe aanleiding gaven, onverschil lig van de vraag hoe de regeering over den Bond overigens denkt. in October 1906 is een ontwerp tot wijziging van de bestaande wet op dit punt ingediend in Maart 1909 verscheen daarover het voorioopig verslag. Het ontwerp is niet ingeitok ken, en daarom vraagt de „N. R. Ct." Ligt het niet geheel op den weg van den tegenwoordigen minister van justitie, aan een zoo „gevaarlijke" misvatting een einde te maken, door dit voorioopig verslag nu eindelijk, na een verloop van ruim (wee jaren, te beantwoorden en de behandeling van het wetsontwerp, ongewijzigd of gewijzigd, te bevorderen. Militaire berichten. De legerplaats bij Harskamp wordt heden, tot het houden van schiet oefeningen, betrokken door detache menten der voorjaarsploeg van het 2J, 3e en 6e reg. inf., zoomede door de 3e compagnie wielrijders uit Breda en de 3e mitraiileur-afdreling uit Maastricht. Bij Kon. besluit zijn aan korporaals tamboer bij den staf van een bataljon infanterie, die voor 1 October als zoodanig zijn benoemd, de gewone voorrechten van gehuwden toegekend benevens een bijslag op de soldij van f 0.55 per dag en welaan de ongehuwden van af den dag dat zij in het huwelijk treden met toestem ming van hun korps-commandant en aan de reeds gehuwden vanaf 1 Juni j.1. Blijvend gedeelte Bij Kor., besluit is bepaald, dat krachlens art. 109 der Miiitiewet als blijvend gedeelte onder de wapenen zuilen worden gehouden Van de 1 enting 1910,bij de bereden korpsen, aile tot die lichting behooren- de manschappen gedurende 6 maan den, te volbrengen na en in aanslui ting aan den etrste-oefeningstijd. Van de lichting 1911, bij het reg. gren. en jagers en de. overige regi menten inf. tezamen 4575 man van 1 Dtc. 1911 tot 31 Jar.uari 1912 n 4375 man van 16 Juni 1912 tot 15 Aug. d.a.v.voor de miliciens besRmd toor de 2de ploeg, die zich met groot verlof bevinden, is 17 Juni 1912 vastgesteld als datum van opkomst. Van dezeifde lichting bij de comp. hospitaalsoldaten 75 man voor de lste ploeg en 75 voor de 2de ploeg. Van de lichting van 1911, bij de comp.wielrijders 24 man van 1 Dec.tot schijnlijk voor geen moord zou terug deinzen. Evengoed ais hij jou wilde dooden, zou hij het haar hebben wil len doen. Toen we zooeven over haar ellende spraken, zeide je, dat je dacht dat de straat door vreem delingen bewoond werdwat is nu waarschijnlijker dan dat hij daar ook gewoond heeft Misschien heel waar schijnlijk zelfs is hij haar man." „Maar ze vertelde mij, dat die dood is," verzekerde Godfrey. „Misschien had zij daar haar rede nen voor," antwoordde Fensden. „Er zijn duizend mogelijkheden, om die woorden te verklaren. Hel is heel goed mogelijk, dat zij liever niet wilde, dat je hem zag. Hij is een Napolitaan, misschien wel een anar chist, die zich voor de politie ver borgen moet houden. Misschien was zij wel bang, dat jij hem zou laten arresieeren, als je hem zag." „Er is werkelijk veel waarschijnlijks in mijnheer Fensden's theorie," sprak mijnheer Devereux; „maar de ge dragslijn, die je moet volgen, zie ik duidelijk voor me. Je moet de zaak dadelijk bij de politie aangeven en een onderzoek laten instellen." 31 Jan. en evenveel van 1 Febr. 1912 tot 30 Maart; van 1 April tot 31 Mei en van 1 Juni tot 31 Juli 1912; van dezelfde lichting bij de mitrailleur atdeelingen 20 man van 1 Dec. 1911 tot 31 Jan. 1912 en 20 man van 1 Febr. tot 31 Maart 1912; van de lichting 1911 bij de regimenten vesting-art. en het korps panlserfort- art. resp. 845 en 84 man van 1 Dec. 1911 tot 29 Maart 1912 en alle overi gen van 28 Maart tot 26 Juli 1912; van dezellde lichting, bij het korps torpedisten de geheele lichting in 2 zoo mogelijk gelijke helften, de le helft van 1 Dec. 1911 tot 23 Maart 1912 en de 2e helft van 22 Maart tot 20 Juli 1912; van dezelfde lichting bij het korps pontonniers 34 man van 1 Dec. 1911 tot 9 Maart 1912 en 34 man van 8 Maart tot 15 Juni 1912. Onder de lichtingen 1910 en 1911 zijn begrepen zij, die me! die 1 ch- tingen gelijktijdig de eerste oefening volbrengen. Het Engelsch-Nederiandsch scheepvaartverdrag. Heeft het Engelsch-Nederiandsch handels-en scheepvaariverdrag, waar bij bepaald wordt dat schepen van beide landen wederkeerig worden toegelaten, dienst te doen tusschen de havensteden van beide landen, ook betrekking op de Nederlandsche en Engelsche koloniën Deze vraag is door een Nederlandsche magistraat in Suriname op ontkennende wijze beantwoord in een geding, dat op levendige wijze de aandacht trekt van de Nederlandsche en Engelsche koloniën in Suriname. Eenige jaren geleden gaf de regeering vanSuriname aan Sprostons Ltd. v.rlof een stoom vaartdienst in te richten van George town (Engelsch Guyana) op Parama ribo en andere Surinaamsche havens. De dienst bleef sinds dien gehand haafd. Waarschijnlijk om een eigen stoomvaartlijn te steunen, heeft de Surinaamsche regeering verleden jaar dit verlof ingetrokken ert deed 'aan de Engelsche firma weten, dat de stoomvaartdienst moet ophouden. Niettegenstaande dit verbod, hand haafde Sprostons de dienst op Geor getown, met het gevolg dat de kapitein van een zijner schepen voor den rechter te Paramaribo gedaagd werd, beschuldigd van tusschen ha venplaatsen van Suriname stoom vaartverkeer te onderhouden, zonder toestemming der regeering. Hij werd veroordeeld tot f 100 boete en de kosten van het proces of zeven dagen hechtenis. De kantonrechter, rar. L. L. Beckering van Loeven, antwoordde op de bewering, dat een veroordeelend vonnis tegen het Nederlandsch Engelsch verdrag zou zijn, dat dit verdrag alleen geldt voor het scheep „Ik geloof, dat u gelijk heeft," sprak Godfrey na eenige aarzeling „Wat zullen we echter met deze treu rige overblijfselen doen „Zij moeten de politie in handen wotden gesteld," zeide mijnheer Deve reux. „Zij zijn het eenige middel waar door wij kans hebben het geheim te ontsluieren. Ais ik jou was, zou ik on middellijk om het hoofd der politie zenden." Toen vervolgde hij vrien delijk „Ik kan je niet zeggen, God frey hoe het me spijt, dat dit ver driet je getroffen heeft. Het moeteen vreeselijke slag voor je zijn." „Niemand kan beseffen, hoe zwaar die is mijnheer Devereux," sprak God frey op gesmoorden toon. „Het meisje was een eerlijk, goed schepseltje en het doet mij onbeschrijfelijk veel ver driet, dat zij op deze manier den dood heeft gevonden. Als het uitlo ven van een belooning kan leiden tol het gevangennemen van den moorde naar, zal ik volgaarne den prijs be talen. Ik zal geen enkele poging on gedaan laten, om hem zijn gerechte straf te doen toekomen." „Wees er van overtuigd d it hij een slimme vogel is," zeide Fensden, vaartverkeer tusschen Nederland en Engeland en geen betrekking heeft op de koloniën der beide landen. Velddag Leger des Heils. Evenais vorig jaar werd de veld dag van het Leger des Heils ook gis teren gehouden te Amersfoort op het buitengoed Nimmerdor van den heer M. J. Boissevain. Geen beter plaats in den lande zou te vinden zijn, wat aangaat hel gemak om daar te komen: Amersfoort in het centrum van spoor wegen, terwijl de extratreinen on middellijk nabij het terrein een halte vinden. Het bezoek was dit jaar nog groo- ter dan anders, daar generaal Booth aanwezig zou zijn. Op zijn doorreis van Zweden naar Engeland was hij te Amersfoort Dinsdag met den Duit- schen trein gearriveerd, om Woens dagmorgen over Hoek van Holland naar Engeland te vertrekken. In den morgen zoowel als in den namiddag heeft de 82jarige leider gedurende vijf kwartier het woord gevoerd. Dan kwam weer vol léven over den be jaarde. De velddag heeft, zooals steeds, een blij en bewonderenswaardig ordevol verloop gehad. En toch ziet men nieis wat op ordebewaren lijkt. Het is ook hier als in alles wat het Leger kenmerkt, een kameraadschappelijk, biijgemoed onder elkaar zijn. KERK- EH SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep te Domburg (toez.) ds. C.J. Koldewijn te Goudswaard. In de te Devenler gehouden vergadering van classikale afgevaar digden en belangstellenden inzake verbetering van traktementsregeling in de Ned. Herv. Kerk, deelde ds. Popta mede, dat hem na gehouden onderzoek gebleken is, dat er in de Ned. Herv. Kerk 227 predikants traktementen zijn beneden de f 1050. Tot onderwijzer aan de R. K. Parochiale jongensschool alhier is met ingang van 16 Augustus benoemd de heer A. M. de Bont, onderwijzer met hoofdakte en akte Fransch te Zevenaar. Aan het gymnasium te Mid delburg zijn bevorderd van de vijfde naar de zes ie klasse A. J. Fanoy, G. J. Kronenberg, S. J. Meijerseen voorwaardelijk en twee werden niet bevorderd de vierde naar de vijfde klasse J. D. Berdenis van Berlekom, H. j. Dijckmeester, D. J. P. Hoeufft, A. J. de Jager, A. Lijsen, j. A DumonTak en E. Verheijden de derde naar de vierde klasse F. j. Schliiter en J. A. Freliereen werd niet bevorderd „en dat zijn plannen goed voorbereid zijn. Ais ik jou was, zou ik aan Scotland Yard de zaak in handen ge ven, Godfrey, en geduldig den uit slag afwachten, je kunt er zeker van zijn, dat zij zullen doen wat zij kun nen en als zij hem niet kunnen pak ken, kan niemand het." „Maar zelfs ais zij hem niet pak ten zou ik het onderzoek niet opge ven," zeide Godfrey. „De arme, kleine Teresina zal niet ongewroken blijven. Er zijn verscheiden particuliere detec tives in Londen, die hun zaakjes bij na evengoed kennen als de officieele van Scotland Yard. Ik zal de knapste uitzoeken en hen onmiddellijk aan het werk zetten. Ais een belooning van duizend Pond Sterling hen tot groo- ter inspanning kan aanzetten, zal ik die betalen." „Je zult je geld slechts weggooien." sprak Fensden. „Je zult hen per uur moeten betalen, behalve nog de on kosten, en ze zullen je van het be gin tot het einde bedriegen met val- sche ontdekkingen." (Wordt vervólgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1