12 Juli No. 162 49e Jaargang. 1911. Woensdag binnenland. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zen- en TELEFOONNUMMER 10. Bbonnemsnfs-flduerfetitiën op zeer uaordeelige voorwaarden 1 Land- en Tuinbouw. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Hei bezoek van onze Koningin aan Brussel. De „Pa'riote" meldtSedert enkele dagen is men bezig, in het koninklijk paleis in Brussel de kamers in orde te brengen waar koningin Wilhelmina en Prins Hendrik hun verblijf zullen nemen tijdens hun bezoek aan de Belgische hoofdstad. Prins Hendrik zal de kamers be trekken die men tijdens het bezoek van keizer Wilhelm in orde had ge bracht voor prinses Victoria. Onze koningin zal de kamers bewonen, die toen aan de keizerin waren aangewe zen, nl. in den rechtervleugel van het paleis tegenover het park De kamers zullen er ongeveer het zelfde uitzien. Het programma voor die dagen is nog niet geheel vastgesteld, doch het zal behalve een diner ten hove ook een diner voor het Hollandsch ge zantschap, een bezoek aan het stad huis, een wandeling naar Tervuren en een bezoek aan het koloniaal museum bevatten. Het staat thans vast dat Koningin Wilhelmina den 26 Juli in Brussel zal aankomen en den 28m weder de stad zal verlaten. Vóór de Tariefwet. Door het bestuur van de Christe lijke werkliedenvereeniging „Patri monium" is aan de Tweede Kamer een adres ten gunste van de Tarief- wet ingediend. De vereeniging is van oordeel dat deze maatregel in tweeërlei op zicht is toe te juichen, voor zoover dit betreft de arbeidende klasse, ter wijl ook de bezittende klasse en de middenstand bij aanneming daardoor zullen worden gebaat ten eerste, omdat door verminde ring van invoer van afgewerkte arti kelen het arbeidsveld zal worden verruimd, meerdere werkkrachten werk zullen vinden, de werkloosheid zal verminderen en de jaarlijksche uittocht van een groot aantal werk lieden naar Duitschland waardoor ook het gezinsleven wordt geschaad I zal worden beperkt, dat door ver meerdering van werk de patroon meer en daardoor ook goedkooper kan af leveren, terwijl hij tevens beter loon aan zijne werklieden kan betalen en de lasten der sociale wetgeving beter kan dragen, zooals trouwens de prac- tijk o.a. in Duitschland heeft geleerd ten tweede, omdat door hoogere opbrengst van invoerrechten niet tegenstaande van sommige afgewerkte artikelen minder zal worden inge voerd het Rijk in staat zal wor den gesteld de kosten der ouderdoms ziekte- en invaliditeitsverzekering ie betalen Het eene pak na het andere werd geopend en de inhoud te voorschijn gehaald. Daar het voor het grootste deel cadeaux waren voor den brui degom persoonlijk bestemd, waren zij voornamelijk in overeeenstemming met zijn liefhebberijenveldflc-sschen voor de jacht, sigaren- en sigaretten- Kokers, en dergelijke dingen. Eindelijk kwam de vreemd uitziende kist z de beurt, waarop Kitty doelde. z.y was langwerpig, droeg een stempel van een Weener firma op een van d< kranten en was met een touw dicht gemaakt. Het adres was met een on geoefende hand geschreven en luidde n„1 1 *?eer Godfrey Henderson, hire"0 De'wich, Midlands- Hij twijfelde er geen oogenblik dat de tegenwerping, als zou de werkman zelve die kosten in den vorm van meerdere duurte van levens middelen betalen, ten eenenmale on juist is, daar de rechten op eerste levensbei oeften niet of niet noemens waard worden belast, terwijl op den duur de prijzen van afgewerkte arti kelen, welke het hoogst rullen worden belast, lager zullen worden dat mocht dit wetsontwerp wor den verworpen de directe belas tingen ten behoeve der sociale kosten van de wetgeving in die mate zouden moeten worden verhoogd, dat daar door zijdelings ook de arbeidende klasse groot nadeel zou ondervinden. Een dubbele eisch. „Land en Volk" schrijft een hoofd artikel over de leuze, waaronder in 1913 de algemeene verkiezingen moe ten geschieden. Over de coalitie is het blad natuur lijk niet te sprekende regeering „konkelefoest" met de rechterzijde, om tot eenstemmigheid te komen, alsof ze op de antithese-meerderheid was aangewezen. Onderwijl zoo wordt dan voort gegaan wordt vergeten, dat men wetten maakt niet ter eere van de politiek, maar in het belang van het Nederlandsche volk, zooais ieder dat naar eigen geweten verstaat. Ziedaar de christelijke coalitie, alleen bij machte om aan de dringende sociale vraagstukken een oplossing te geven. Wat het blad dan wèl wil Men weet het reeds Het eenige middel is, veizamelen blazen voor al degenen, die algemeen kiesrecht voorstaan met evenredige vertegenwoordiging. „Dit is niet een antithese-leuze" zegt „L. en V." Onder de geestver wanten van den redacteur van de „Klaroen" en de „Beukelaar" en ook onder de Katholieken zijn vee! voor standers van deze stelsels. De voor dat doel noodige wijziging in de grondwet moet echter een beperkte zijn een wijziging alleen voor zoo ver roor dat doel noodig. Ter rech terzijde, zoo lezen we verder, tracht men natuurlijk te betoogen, dat deze beperking onhoudbaar is. Van de antithese-mannen is dit juist gezien. Hun tactiek brengt mede,een herziening van de kiesrechtartikelen der Grond wet vast te klinken aan die van ande ren,die wederom de antithese beheer- schen.met name betreffende het onder wijs. Zoo zou de aandacht van het kies recht worden afgeleid zoo zou de leuze voor algemeen kiesrecht en evenredige vertegenwoordiging door den antithese-kreet worden overstemd. Wie dan onder deze ieuze zouden willen optrekken „Het overgroote deel der linkerzijde" is daarvoor ge wonnen. Alleen met de vrij liberalen is de zaak nog niet in't reine. Velen aan, of de kist kwam van Teresina, die, zooals hij wist, van zijn aan staand huwelijk had gehoord. Nadat hij het touw had losgemaakt, opende hij met een beitel het deksel, dat dichtgespijkerd was. Onmiddellijk verspreidde zich een onaangename reuk door de kamer. Een toegevou wen blad van een courant bedekte den inhoud. Godfrey nam het weg, om dadelijk met een kreet van afschuw achteruit te deinzen. In de kist lagen twee kleine handen. HOOFDSTUK VII. Het zou ondoenlijk zijn ook maar eenigszins naar waarheid den afschuw te beschrijven dien ieder gevoelde na de vreeselijke ontdekking. Uitgezon derd de kreten der dames, die haar gelaat met de handen bedekten, en een gesmoorden uitroep van God frey, was het een oogenblik doodstii. Fensden was de eerste, die zijn te genwoordigheid van geest terugkreeg. Hij raapte het blad papier dat op den grond was gevallen, op, bedekte het kistje er mee en onttrok aldus den vreeselijken inhoud er van aan het oog. „U doet misschien beter met de onder hen immers willen een nieuwe pariijgroepeering, nl. deze een cen trum bestaande uit de vrij liberalen, de christelijk-historischen, die zich daartoe wel uit de coalitie zullen afscheiden en vooris eenige unie- liberalen, die naar de vrije overioopen, Nu heeft men, vei vc'gt „L. en V." om kern of centrum te wezen, weinig ruimte noodigmaar wanneer dit „centrum" de „kern" zal zijn van een regeeringsmeerderheid, inoet om deze pit een ontzaglijke vrucht groeien. Edieve, waar moet die vandaan komen. Het blad legt uit, dat er voor dat regeeringscentrum slechts op zes of zeven afgevaardigden te rekenen vait. Er is nog iets de voorzitter van den bond van vrije-liberaien meende te kunnen constateeren, dat velen voor den kiesrechtsirijd weinig gevoelen. Nu ja, ineent „L. en V.", maar die velen kunnen op het geheele kiezers korps geen aantal van beteekenis zijn. Overigens is de lauwheid voor den kiesrechtstrijd uitsluitend te verklaren, behalve uit conservatisme, uit gebrek kige kennis van den feitelijken toe stand wie dezen nauwkeurig bestu deerd heeft, moet voor de finale op lossing van het kiesrechtvraagstuk zijn gewonnen. Het ziet er, alles bij elkaar geno men, zoo kwaad niet uit, vindt het vrijz.-dem. blad De versterking der Eerste-Kamermacht door hei recht van amendement, nieuwe belemme ring voor een geregelden gang van zaken, is reeds overboord. Het meer voudig kiesrecht is verworpen. Blij ven nog slechts de woorden van waarborg tot behoud van het even wicht, waarvan men den feiteiijken zin mag raden. Dit proces zal zich ook verder ontwikkelen. Men behoeft zich geen zorg erover te maken. De scharen der aansluitende volgelingen groeien verder vanzelf. Onder de leuze alge meene kiesrecht en evenredige ver tegenwoordiging zullen wij in 1913 sterk staan tegenover den schoonen schijn van de christelijke frazen, die uitliepen op zoo'n jammerlijke teleur- stelling. Het Presidentsbezoek en de marine. Klachten over onderscheidingen ter gelegenheid van het bezoek van President Fallières uitgedeeld, be reikten het „Hbl." in ingezonden stukken. Hei blad schrijft daarover Bij de verdeeling van de decoraties hebben de Nederlandsche adviseurs grooten invloed; wij meenen dat nauwelijks van hun advies wordt af geweken, tenzij bij het decoreeren van de hoogst geplaatsten. De opmerkingen, ons gemaakt, hebben beide dezelfde strekking. De loodsen en de personen die voor het richtig binnenbrengen van de „Edgar kamer te verlaten, dames," zeide hij. „Godfrey en ik moeten deze zaak sa men eens bespreken en zien, wat wij zullen doen." „Kom, moeder," sprak Kitiy en zij leidde de oude dame, die bijna flauw viel, uit de kamer, op de hielen ge volgd door Molly. Eerst toen de deur achter hen ge sloten was, kreeg Godfrey de spraak terug. „Groote God, Theodoor!" sprak hij, „wat beteekent dit Ben ik krank zinnig of droom ik „Ik vrees dat het geen droom is," antwoordde de ander. „Wie kan zoo iets gedaan hebben „Heb je de de handen her kend Godfrey ging naar den schoor steenmantel en verborg zijn gelaat in de handen. Een vermoeden, zóo vree- selijk, dat hij het niet onder woorden durfde brengen, kw„m hoe langer hoe meer bij hem op. „Kom, kom," zeide T reodoor, ter wij! hij op hem toetrau en hem vriend schappelijk op den schouder klopte, „wij moeten de zaak flink onder de oogen zien. Wees een man en help mij. Nogmaals vraag ik je, „heb je Quinet", met den president aan boord, verantwoordelijk waren zijn voorbij gegaan en de Haagsche chef van het loodswezen is gedecoreerd. En de commandanten van de divisies torpe dobooten, die een moeilijken en hoogst onaangenamen tijd hebben gehad,moe ien lezen hoe aile officieren die aan het departement in Den Haag verbonden zijn, zelfs officieren die den laatster, tijd ziek waren en dus volstrekt niets met de ontvangst te maken hadden, decoraties ontvingen, terwijl volgens usance en redelijkheid niet de Haag sche officieren, maar de dienende flotiUe-commandanten voor een on derscheiding in aanmerking hadden moeten komen. Onze corresponden ten, uit twee zeer verschillende deelen van het land afkomstig, wijten deze buitengewone selectie aan de neiging van het hoofd van het marine-depar tement om zijn onmiddellijke omgeving aangenaam te zijn. De schout-bij-nacht Snethlage, com - mandant en directeur der marine te Hellevoetsluis, heeft tegen 1 Augustus pensioen aangevraagd. Ook de kapitein ter zee ridder van Rappard, thans non-actief, heeft met ingang van dien datum zijn pensioén- neering verzocht. Verkiezingen voorden gemeenteraad. Gisteren had te Amsterdam de stemming plaats voor leden van den gemeenteraad. In de meeste districten moeten herstemmingen worden gehouden. Alleen in ill werden 2 sociaal-demo craten herkozenin IV een liberaal en in VI een liberaal en een christe lijk-historische. In het geheel werden 44223 stem men uitgebracht, waarvan ruim 15000, of meer dan een derde, op de soci aal-democraten. De „Tel." voorspelt dat de raad van de hoofdstad na September een roser tintje zal krijgen en vermoede lijk 11 sociaal-democraten daarin zitting zullen nemen. B. en W. van Den Haag hebben gunstig gepraeadviseerd op het adres. Vereeniging „Kindervoeding", om een voorschot van f 50 000 tegen betaling van jaarlijksche rente en aflossing ten einde te kunnen overgaan tot het stichten van een eigen centrale keuken. Artisjokken. De naam is voor velen zelfs vreemd en ook de groente, als die voor de winkelramen ligt uitgestald, blijkt aan heel wat menschen onbekend te zijn Toch verdient zij meerdere bekend heid, want zij is, behoorende tot een de handen herkend „Ik vrees, dat er geen vergissing mogelijk is," antwoordde Godfrey op een toon alsof hij zichzelf geweld aandeed te spreken. „Er was een kiein lïtteeken, veroorzaakt door een brandwond, zoowat een halve duim boven den knokkel van den twee den vinger der rechlerhand." Hij had die mooie handjes te dik- wijis geschilderd, dan dat hij dat lit- teeken zou hebben vergeten. Zonder een woord te spreken, ging hij naar de tafel in het midden der kamer nam het papier weer weg en bekeek nauwkeurig den inhoud der kist. Neen er viel niet aan te twijfelen de han den waren die van Teresina Cardi zijn model en vriendin. De trouw ring, dien hij had opgemerkt op den avond, dat hij haar naar huis had gebracht, zat nog aan den derden vinger van haar linkerhand. Toen hi; zich had overtuigd, dat die hander werkelijk de hare waren, sloot hij het kistje en wendde zich weer tot Fensden. „Het is al te vreeselijk," sprak hij „maar wat zou hiervan de bedoeling zijn goede soort, (de „Globe" b.v.) en goed toebereid, een smakelijke spijs, 't Zijn de verbazend groote bloem knoppen van de Cynara Scolymus, n plant met samengestelde bloem knoppen men eet de dikke, sappige omwindselblaadjes der bloemhoofdjes, een gerecht, dat bij onze zuidelijke naburen, de Belgen en Franschen, in de laatste jaren zeer geliefd is ge worden. Ook in Italië worden de artisjokken veel genuttigd, men heeft daar speciaal artisjokken-restaurants, waar deze groente, d.w.z. de „pitten" of harten er van niet als elders gekookt, doch gebakken wordt in olijfolie, 't Is dan echter een kunst om ze niet taai te doen worden, waartoe het weeken gedurende 24 uur in het water ook een vereischte schijnt. De huismoeder, die ze koken wil snijdt de artisjokken Dij het schoonmaken dicht aan den steel af, wascht ze zorgvuldig, vooral ook tusschen de bladeren, de „schub ben" zonder deze te beschadigen. Zij laat ze dan eenige uren weeken. In water met een weinig zout worden ze gekookt, 2 h 3 uur, naar ze malsch of minder malsch zijn. Zijn ze gaar, dan wordt a! wat dradig, vezelig is, van het hart (de „pit") afgenomen, en deze harten worden met een zoet zure saus, naar smaak, opgediend. Wie de planten zelf kweeken wil, heeft een broeibak noodig, een kou den of een warmen. In den laatste kan men al einde Februari of begin Maart zaaien de plantjes komen dan einde Mei met kluit in den vollen grond. In den kouden bak zaait men gewoonlijk in 't laatst van Maart, in bloempotjes, éen zaadkorrel in eiken pot. Deze bedekt men met een glas ruit men hoeft dan niet te gieten,waar door men rotting voorkomt. Het zeil kweeken kan een aardig voordeeltje geven, daar zoowel de planten, welke men over heeft,ais de bloemknoppen, steeds goed betaald worden. Wie geen bak heeft, of het niet te doen is om winst te behalen, kan jonge planten, gekweekt in potten, koopen. Hij zet ze dan nu met den pot in den grond, om ze tegen den herfst in den vollen grond te plaatsen, 's Winters moeten ze tegen vorst en staand water worden beschut, 't Vol gende jaar kan men oogsten. Eerst blijven de planten klein, maar in het tweede jaar tot ontwikkeling gekomen, beslaat elke plant wel een oppervlakte van een vierk. Meter. Op vruchtbaren grond gedijen ze wel het best, maar toch kan men ze ook op schralen zandgrond, mits goed bemest, uitstekend telen. Men kan zoowel kunst- als stalmest gebruiken vooral voor een phosphorzuurbemes- ting (Thomasslakkenmeel of super- phosphaat) zijn ze zeer dankbaar. In Engeland maakt men gaten van 7« M. „Dat heb ik me zelf ook al afge vraagd," antwoordde Fensden. „De man, wie hij ook is, moet je als een duivel haten om zooiets te kunnen doen. Is er niets aan het kistje, dat ons op het spoor van den afzender kan brengen Laten wij eens kijken." Hij onderzocht het nauwkeurig, maar, behalve den gedrukten naam der firma, die het oorspronkelijk gebruikt had, was er niets, dat eenige aanwij zing kon geven. Het was met den trein van Euston gekomen en den vorigen avond verzonden. Dat was alles, wat zij voor het oogenblik te weten konden komen. „Ik vraag je nog eens, wat zullen wij doen?" vroeg Fensden. „De politie met het geval in kennis stellen," zeide Godfrey. „Onderwijl zal ik een briefje aan mijn aanstaan den schoonvader zenden en hem ver zoeken hier te komen. Ik hoop, dat hij mij in deze droevige zaak met raad en daad zal bijstaan." „Dat is het beste wat je doen kunt," zeide zijn vriend. „Ik geloof niet, dat je beter zou kunnen handelen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1