las Schuld Swfif i 'EREN NS. ulder. nul. W-. Dinsdag 4 Juli No 155. 49e Jaargang. 1911. Walsiraat lo. 25. walifeifen» BINNCNL AND. mouwen. Tram iddelburg. isseu en se ■1 roeken. S awe Kielen ié =*S [temden. Dlkengen. _S Ibjee. aZ avond IEREN. ESFIETS. reau „Vlissing- Ujs): 140a, 4.45a, .45, 8.20, 8.55(1, 5d, 11.40*, 11.50, 1.30, 1.50d, 2.10, 3.50,4,10, 4.30d, 8.10, 6.30a, 6.50, 1.30, 8.50c, 9.05, |.25e. 1): 5.10a, 5.15a, ,20, 8.55, 9.30d, )d, 12.—*, 12.10, 1.50, 2.10, 2.30d, 4.10, 4.30, 4.50, '.30, 6.50, 7.10a, i.05, 9.40, 10.15. [dag van Vliasin- itend werkman s- n om 2.30 en ond werkmans- ryden alleen op van de remise, verder dan de voeren goederen Paul Krugar- Remiae, Keer- Aeele, IJabaan, VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F, VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Het bedoek van paillières. De stoel waarmee Koningin, Prins en President Fallières, met weder- zijdsch gevolg te 's Oravenhage zuilen rijden van 't Staatsspoor, bij aankomst naar 'tKoninkrijkPaieis, en's avonds yan liet Paleis naar het Toornooiveld, waar de taptoe wpnJt gehouden gn yan daar weer naar het StaatsspQor- statlon, voor bet vertrek, zal pit on geveer 50 personen beslaan, ongere kend de detachementen bereden politie, marechaussee en huzaren, die voor, in en tot sluiting van den stoet, rjieerijden, Be Vrije Liberalen en het Algemeen Kiesrecht. Het „Vad," schrijft naar aanleiding van de door den Bond van Vrije Eibe ralen aangenomen motie o. m, Waarin ligt de beteekenis vap dit besluit, van den Bond van vrije libe ralen Naar het ons voorkomt in de ver klaring' v;: mr, T/de: man, dat het niet wenscheiijk werd geacht de regeling van het kiesrecht thans aan zulk een voorwaarde te binden, De beteekenis van dit „thans" wordt dan verder toegelicht door de over weging, dat het evenwichtsbeginsel in de behartiging der volksbelangen door nog veel meer middelen dan door de toekenning van het amendementsrecht aan den Senaat kan bevorderd worden. Eenige van die andere middelen somde de voorzitter op evenredige vertegen woordiging, referendum, meervoudig l kiesrecht en toetsingsrechi. Dit verklaart echter niet, waarom juist thans die voorwaarde moest ko men te vervalien.Want evenredige ver tegenwoordiging, referendum, meer voudig kiesrecht en toetsingsrecht zijn geen dingen, die daags voor de ver gadering uit de lucht zijn komen vallen. Zij bestonden reeds lang, maar men heeft er eerst thans aan gedacht, ze in de plaats te stellen van den bin denden gisph van het amendements recht der Eerste Kamer gn daardoor een weinig te naderen tot de andere voorstanders van het algemeen kjes- recht, Een andere en naar het ons voor komt aannemelijker verklaring is, dat men vreesde, door langere handhaving van de bedoelde voorwaarde zich ge heel te isoleeren van de andere partijen der linkerzijde. De Tariefwet. De Maatschappij van Nijverheid te Haarlem vergaderd, heeft inzake de Tariefwet eerst breedvoerig gedebat teerd over de prealabele quaestie of de wet op een nader te houden congres 19.) O— „Maat waarom zou je eigenlijk niet met me mee gaan Wij zullen net erg prettig vinden, je bij ons te zien, als je komen wilt." „Onmogelijk," antwoordde de an der. „Ik heb nog zooveel te doen. Ik kan beslist niet voor Zaterdag ko men." „Nu, kom dan Zaterdag," zei God- fjdrty met een onverstoorbare opge wektheid, die een sterke tegenstelling vormde met Theodoor's gemelijkheid. „Lr is een uitstekendende trein, waar mee je net voor hei diner bi] ons kunt zijn. Ik zal je komen afhalen." Nadat zij koffiegedronken hadden, bracht Godfrey een bezoek aan zijn elmaker en schoenmaker en, om °en tijd te dooven, bekeek hij daarna be stallen van een bekenden paarden- in détaiis behandeld zal worden, dan wel of men zich wegens den spoed, die de Tweede Kamer maakt, zal bepalen tot een uitspraak over de prineipieeie kwestievrijhandel of bescherming. Met 205 tegen 49 stem men werd besloten alleen het beginsel ter sprake te brengen en reeds dadelijk daarover te beslissen. De JVfaatsphgppij vgn Nijverheid, in haar 134e algsttteenp vergadering kennis genomen hebbende van het bij de Staten-Generaal Ingediende ontwerp tot vaststelling eener nieuwe Tariefwet; overwegende dat Ijiiiifeïis de M, v, T. df daarbij Vqorgestelde Vërhooging van r'ecnfen mede ten dqel heef! de bevordering der Neder- iandsche nijverheid overwegende, dat (ic bevordering' dier nijverheid het doel is der adressanten, ter be reiking waarvan de belanghebbenden zich in deze maatschappij vereenigd hebben en zij zich daarom geroepen acht haar meening over het aan de Staten-Generaal aangeboden wets ontwerp te doen kennen van oordeel dat, afgescheiden van mogelijke be- yoprdeding van enkele takken van nijverheid deze in 'i algemeen door de verhooging van rechtejt eejdgr ge schaad dan gebaat zal worden; ver werpt de aan de nijverheid in dezen vorm aangeboden ondersteuning en draagt het hoofdbestuur op van dit besluit aap de regeering en de Staten- Generaal kennis te geven." Na eenig debat werd deze motie aangenomen met 200 tegen 7 stemmen en 47 blanco. De blanco stemmen waren van departementsafgevaardigden, o.a. Amsterdam, waarvan de afgevaardig den zich echter persoonlijk vcior de motie verklaarden, Een ontslagkwestie. De minister van maiine heeft we derom een kwestie uitgelokt. Door den oud-kapitein luitenant ter zee W. Cornells is een rondschrijven gericht „aan de leden van het corps zee-officieren van de marine". De bedoejing \an den schrijver is een poging te doen zijn goeden naam te verdedigen, die door het ontijdige einde van zijn bevel oyer ff- Ms. torpedo-instructieschip ,,Vulcaan", de aanleiding tot het ontijdige einde van de loopbaan van dienst, schade heeft geledert. Het „Hdbl." mei kt hierbij het vol gende óp „De oud-kapitein-lultenant ter zee Cornell's staat in de marine oekend als een man van karakter en van zeer groote en bijzondere gaven. Onze marine kan nog steeds uitmuntend mannen gebruiken, die door buiten gewone begaafdheden boven andere uitsteken. En het lijkt ons een slecht begrijpen van de belangen onzer zeemacht dergelijke mannen al te handelaar. Hij zou graag naar Eton Square zijn gegaan, waar Moliy en haar moeder logeerden bij een oude ongetrouwde tante, maar hij bedwong zich en stelde zich tevreden met Bond Street op en neer te slenteren, waar hij de kans had hen 'te ontmoeten. Hij was echter niet gelukkig en keerde dus naar zijn hotel lerug om zich te kleeden en te eten. Om tien minuten voor acht kon men hem in de voorzaal van het Lyceum zien staan wachten, tot de dames zouden komen. Toen hun rij tuig voorreed kwam hij haastig naar voren om hen te begroeten en ge leidde hen dadelijk naar de loge, die hij vooraf besteld had. Dit verkwis tend joogmensch had niets vergeten, wat tot haar gemak kon bijdragen cn hij vond zijn belooning in Molly's teederen druk van zijn hand, toen hij haar avondmantel afdeed. Hij lette den geheelen avond niet veel op het stuk, hij keek slechts naar het lieve gezichtje zijner aanstaande vrouw en naar de verschillende uitdrukkingen, die het aannam. Hij was vast beslo ten, zoodra zij getrouwd waren, een levensgroot portret van haar te schil- TELKFOONNTTMMER 10. gemakkelijk uit de marine te laten vertrekken. Onder dezen minister van marine zijn het in 't bijzonder mannen met uitnemende eigenschappen van hoofd en karakter, die verwijderd worden. Dat lijkt ons onverstandig. Seifctie is geweqschi, doch de selectie die deze minister van marine oefent, door al wqt ongelijksoortig is, ieder met wien hij niet aangenaam samenwerkt, te verwijderen, lijkt ons niet aa,nbe<= velenssvaardig". Gommandant-kustdivisie in oorlogstijd- Het „Hbld," verneem', dat er defi nitief bestoten is, dat steeds de com mandant van het opleidings-instiiuut voor adelborsten de aangewezen commandant van de ooilogs-kust- divisie zat zijn. Eervolle onderscheiding. Aan jhr. R. de Muralt te Zierikzee is de Conradpremie uitgereikt, de eenige onderscheiding die vanwege het Kon. Insljtuqt van ingenieurs wordt toegekend, nl. eens in de vijf jaren, aan den Nederlandschen inge nieur, die de beste verhandeling in dat tijdperk heeft medegedeeld. Den heer De Muralt valt deze onderschei ding te beurt voor verschillende studies door hem geleverd over zeewerit gen. Met hem zijn thans nog een vijftal ingenieurs in leven, die deze onder scheiding ontvingen nl. de heeren H. E. de Bruyn, oud-hoofdingenieur directeur van den "Rijks Waterstaat A. R Melchior, ond-directeur van 's lands Burg, Qpenb. Werken in Ned.-lndiëH, J. E. Wenckebach, directeur van het Mijnwezen in Ned. Indië en J. M. K. Penninck, directeur van de waterleidingen te Amsterdam. Gedwongen winkelsluiting. Deze week zal een vergadering wotden gehouden van het Nationaal Comité tegen wettelijk geregelde winkelsluiting. De afdeeling Amster dam zal dart voorstellen een adres te richten tot Gedeputeerde Staten van Noord Hofland, waarin op grond van stdjd met het algemeen belang en onder betoog, dat de zaak voor een wettelijk geregeld sluitingsuur voor winkels en magazijnen aan den Rijkswetgever overgelaten moet wor den, gevraagd wordt aan de Kroon vernietiging van de door den Am- sterdamschen Raad aangenomen ver ordening te willen verzoeken. Het dagelijksch bestuur van het Centraal Genootschap voor Kinder- hersteliings-en Vacantiekolonies wil trachten, evenals het vorige jaar, bij gelegenheid van den verjaardag van ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Bbonnsmenfs-Rduerfsnfiën op zetr ooordeelige voorwaarden deren, en hij beloofde zichzelf, dat het 't beste stuk werk zou worden, dat hij ooit geleverd had. Maar zelf aan den gelukkigsten avond moet een eind komen en deze maakte geen uitzondering op den regel. Toen na het laatste bedrijf het gordijn viel, sloeg hij de beide dames haar manleis weer om en geleidde hen naar beneden. Hij verzocht hen in de voorzaal te wachten en ging zelf naar buiten om haar rijtuig op te zoeken. Nadat hij hen had helpen instappen, wenschte hij hen goeden nacht en werd bijna overreden door een huurrijtuig, toen hij liet coupétje stond na te kijken, terwijl het in de drukte van de straat verdween. Het was een vinnig koude avond en het sneeuwde. Bedenkend, dat het verstandiger was, niet stil te staan, zette hij den kraag van zijn jas op en vroeg zich af, wat hij nu zou gaan doen. Zou hij naar zijn hotel en naar bed gaan, of zou hij nair de club wandelen en zien wie daar waren Na eenig beraad besloot hij naar zijn hotel te gaan en liep toen de Strand door, hopend 'zich spoedig een rijtuig te kunnen nemen. H. M. de Koningin-Moeder een in zameling te houden in alle badplaat sen en veie andere zomerpiaatsen van ons land. Postzegelroijgn. De direcffl'dr-generaai der posterijen cn telegrafie maakt bekend dat post- zegeirollen van 500 en 1000 frankeer zegels van een der soorten van 1/a tot en met 50 cent verkrijgbaar zijn. Behalve het bedrag, vertegenwoordigd door de nominale waarde van 'de zegels is voor elke rol van 50 stuks 3 cent en voor een van 1000 stuks 71/j cent verschuldigd. Aan de kantoren der posterijen kunnen inzake de aanvraag en ver strekking der rollen de gewenschte inlichtingen worden verkregen. Het graf van Karei van Gelder. Zaterdagnamiddag is in de Groote Kerk te Arnhem in den kelder onder het grafmonument van hertog Karei van Qelder een kistje geplaatst, waarin waren vervat de overblijfselen van het geheente van den laatsten hertog van Qelre, die gevonden zijn toeri men toevallig het graf openlegde bij de werken voor de verplaatsing van het monument. Dit monument, een mar meren praalgraf van zwart voetstuk, waarop het beeld en wapenrusting van den hertog in wit marmer rust, stond te dicht bij het koorhek. Dank zij de schenking van een stadgenoot, kón tot eenige restauratie van de graf tombe worden overgegaan, waartoe ook behoorde de verplaatsing van het praalgraf meer naar het Oosten. Bij dit werk stiet men door een gewelf. Het bleek, dat men in hst graf van hertog Karei wag terechtgekomen. Men vond er de koperen doos, waarin het hart is begraven (herwaarts is over gebracht uit de in S§H5 afgebroken Minnebrqederskerk) en enkele been deren. Een en ander nu is gesloten in een nieuw kistje, dat in het her stelde graf is, geplaatst. Qe wit marmeren of albasten Apos- telenheeldjes op het voetstuk zijn on veranderd gelaten ofschoon ze wel bier en daar geschonden zijn van het liggende beeld, in harnas, van den hertog zijn de voeten en handen her steld, Voorts zijn de leeuwen met de wapenschilden opgeschilderd en ver guld en op het voetstuk om het lig gende beeld geplaatst. (In het Rijks museum te Amsterdam ziet men een pleisterafgietsel van hetgeheele graf monument.) Op den §!een, een nieuwe zerk, onder bet monument, leest men „In gang van den grafkelder van Karei van Gelder." Hij had Exeter Hall bereikt, toen hij plotseling een kreet van verba zing uitte en zich bevond tegenover de allerlaatsten persoon, dien hij ver had wacht in Engeland te zullen zien. Het was Teresina „Teresinariep hij verwonderd uit. „Wat ter wereld doe jij hier Hoe lang ben je al in Engeland „Bijna een maand," antwoordde zij, terwijl zij een anderen kant uit zag, als om zijn oogen niet te ont moeten. „En waarom heb je me niet ge schreven dat je komen zou vroeg hij verwijtend. „Je herinnert je toch zeker wel, dat je me dat beloofd hadt „Ik wilde u liever niet lastig val len," antwoordde zij, nog steeds met dezelfde vreemde, toonlooze stem. „U was niet in Londen, en ik dacht, dat u het te druk zoudt hebben om tijd te vinden voor mij." „Je weet wel, dat dat më| waar is," sprak hij. „Ik zou een ellendeling zijn, als ik geen tijd kon vinden naar mijn oude vriendin om te zien. Waar woon je Zij zweeg even alvorens te ant- Vlissingen, 3 Juli. De Belgenkwestie. De commissie uit hef Belgisch loodswezen voor zaken betreffende de uitsiuitingskwestie aan de „De Ruy- ferschool" alhier, heeft aan de voor naamste Zeeuwsc'ne en enkele groote bladen een artikel over deze uitslui tingskwestie gezonden, waaraan wij het volgende ontleenen Viissingen wordt beroerd dooreen kwestie, die tot in de uiterste hoeken van Zeeland de gemoederen in span ning houdt en zelfs de aandacht trekt aan gene zijde onzer zuidelijke land grenzen, getuige de artikelen, corres pondenties en berichten in Belgische bladen. Dan wordt een aanhaling ge daan uit het ingezonden stuk in ons blad van 22 Juni waarin er op wordt gewezen dat de Belgen ruim 9 jaar van de „De Ruyterschool" zijn ge weerd en dan wordt verder in het artikel gezegd Ziedaar de kwestie, die het einde van haar tweede lustrum nadert. Ze heeft haar lente, haar zomer en zelfs een deel van haar herfst achter den rug. Trtans heeft ze haar été de la Si- Martin, maat die Altweibersonnner is er een, die het kwik opdrijft tot hondsdagenpeil. In zijn zitting van 5 Mei j.L had de Vlissingsche raad te beslissen over een aanvrage van de vereeniging „Zee vaartschool" om verhooging der ge meentelijke subsidie. Wij hoopten, dat die vergadering de kwestie tot oplos sing zou brengen, maar werden te leurgesteld, zooals we straks nader zuilen verklaren. Toen zonden 172 Belgische loods- beambten, alhier woonachtig, een adres aan de Provincialen Staten van Zeeland, bij welk college de Vereeniging ook had aangeklopt om versterking van geldelijken steun. In dat adres verzochten zij, aan de in williging van die verhoop'ng de uit drukkeiijke voorwaarde vast te knoo- pen, dat aan de grievende en onbil lijke uitsluiting van een deel der Vlissingsche ingezetenen een einde zou worden gemaakt. Eerstdaags zullen de Staten op dat adres beschikken. Mm de kans dat die beschikking voor de uit- geslotenen gunstig zai zijn loopt ge vaar een nadeeiigen invloed te on dervinden van de inkleeJing van 't Raadsbesluit d.d, 5 Mei 1911 no. 5, waarop wij beloofden terug te komen. Dat besluit vermeldt o. a., dat de gevraagde subsidieverhooging zal worden toegekend „op uitdrukkelijke voorwaarde, dat de Vereeniging „Zeevaartschool" zich bereid verklare, om zoo spoedig mogelijk eene regeling te treffen, waardoor zoons woorden. Hij merkte haar verlegen heid op, maar legde die verkeerd uit. Dicht bij de Tottenham Court Road, zeide zij eindelijk „Ik geloof niet, dat u de straat zoudt kennen, als ik haar noemde." „En hoe gaat het je moeder Hij zag de smartelijke uitdrukking, die over het gelaat van het meisje trok en bemerkte dat haar oogen vochtig waren. „Mijn moeder is dood antwoord de zij droevig. „Zij is twee maanden geleden te Napels gestorven." „En ben je nu alleen op de we reld Arm kindDat kan zoo niet. Je moet mij iets voor je laten doen." „Neen, neen riep zij nu bijna woest, „ik heb geen hulp noodig. Ik kan best voor mezelf zorgen." „Daar moet ik eerst van overtuigd zijn, voordat ik je laat gaan," ant woordde hij. „Londen is geen ge schikte plaats voor een jong meisje om alleen te wonen vooral niet als zij een vreemdelinge en arm is." „U is altijd vriendelijk voor mij geweest," antwoordde zij, „maar u moogt niets voor mij doen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1