Zaterdag' I Juli Gemeenteraad. 1911. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel No 153 49e Jaargang. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftboiinements-ftdueHesitiën op zeer uoordeeiige uooruiaarden "binnenlandT Tweede Kamer. De behandeling van vraagpunten van de commissie van voorbereiding betrekkelijk de regeering van de Ziek teverzekering is beëindigd, maar naar aanleiding van de toezegging van den minister, dat hij door de wijziging van de radenwet de medewerking van den arbeidsraad zal beperken tot de ar beidersverzekering en dus niet zal uitstrekken ook tot andere wetten, be treffende den arbeid, trok de commis sie het vraagpunt hierop betrekking hebbende in. Vervolgens werd na breedvoerige discussie, waarbij zeer verschillend geoordeeld werd over het gisteren door den minister in debat geworpen nieuwe denkbeeld om naast de door hem op den voorgrond gestelde over heidskas toch nog ievens nut te trekken van particuliere kassen met 53 tegen 13 stemmen in ontkennenden zin be antwoord het vraagpunt of het wen- schelijk is de ziekteverzekering uit sluitend te doen plaats "ebben bij van overheidswege in te stellen organen. De heer Brummelkamp zal morgen voorstellen aan de agenda van werk zaamheden toe te voegen de Bakkers wet. Voorts zullen eenige leden voor stellen de invaliditeits- en ouderdoms- verzekering in afdeelingen te onder zoeken bij het opmaken van de voor drachten. Bezoek president Fallières. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins komen a.s. Dinsdagnamid dag per trein van 2 uur 54 van het Loo te Amsterdam aan eri zullen zich van het station onmiddellijk begeven naar de plaats, waar presi dent Fallières aan wal stapt, ten einde met het Staatshoofd gezamenlijk naar het Paleis op den Dam te rijden. Daar de Koninklijke rijtuigen Woensdag in de residentie ter be schikking moeten zijn, zuilen de I vorstelijke personen, met den presi dent uit den Haag tegen middernacht Iin de hoofdstad teruggekomen, in auto's naar het Paleis teruggebracht worden. Zitting van Vrijdag 30 Juni, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heeren Van Raalte met kennis geving en verder de heeren Merckens cn Auer. Het eerst was aan de orde de be- eediging en installatie van het hieuw gekozen lid voor district I, den heer Staverman. De heer Staverman werd door den secretaris binnengeleid, waarna het nieuw gekozen lid in handen van den Voorzitter de bij de wet voor geschreven beloften aflegde en na een gelukwensch van den Voorzitter zit ting nam. De notulen van het verhandelde in «de vorige vergadering werden goed gekeurd. Daarna werden verschillende me- dedeelingen gedaan, o.a. van goed keuring door Ged. Staten van ver schillende raadsbesluiten. Voorts van verschillende ingeko men adhaesie-betuigingen aan het adres der S. D. A. P. alhier tot wij ziging van art. 8 der verordening op de plaatselijke directe inkomsten belasting. Deze adhaesie-betuigfngen waren van de afdeeling Vlissingen van den Alg. Bond van het mindere personeel der betonning en verlichtingde af deeling „Patrimonium", de afdeeling "an den Nat. Bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius", de afdeeling der Ned. vereeniging van spoor- en tramwegpersoneelde af deeling van den Christ. Nat. Werk mansbond, de sociaal-democratische partij en de Vlissingsche Slagersge- zellen-vereeniging. Deze adhaesie-betuigingen werden bij de stukken gevoegd. Van het bestuur der vereeniging Zeevaartschool was een dankbetui ging ontvangen voor de door den raad toegekende verhooging van subsidie ten behoeve van een ver hooging der salarissen van directeur en leeraren. Volgaarne verklaart het bestuur zich bereid zoo spoedig mogelijk te trachten een regeling te treffen, waardoor zoons van Belgische inge zetenen in de gelegenheid zullen worden gesteld cm tot de school te worden toegelaten. Zoo noodig zal de vereeniging zich tot dat einde tot den raad wenden. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Van D. Dijkstra, assistent-keur meester en afslager van de visch en controleur van de vischmarkt, was een adres ingekomen, waarin hij om ver hooging van zijn jaarwedde verzoekt. Hij wijst er op dat door het steeds minder ter markt brengen van visch zijn verdiensten niet meer voldoende zijn om behoorlijk door het leven te komen. In 1908 bedroegen de inkom- sten als controleur en afslager f 306 52 in 1909 f 208 36 in 1910 f 255.59 en dit jaar zal, als de stand zoo blijft, niet meer dan f 170 door hem worden ontvangen. Dit adres werd gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Ingekomen was de begrooting der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1912, bedragenue m ontvangsten uitgaaf f400 met een toelage van f337.68 uit de gemeentekas. Verder de begrooting, eveneens over 1912 van het algemeen armbestuur, bedra gende f9343.661 '3 met een subsidie van de gemeente van f9000 en ein delijk de begrooting van de gezond heidscommissie, sluitende in ontvang en uitgaaf op f 1200 met een bijdrage van de gemeente van f820. Nog waren ingekomen de rekenin gen over 1910 van hei algemeen arm bestuur, sluitende in ontvang op f8804.41, in uitgaaf op f8660.747s, goed slot alzoo 1 143.667s en van het gasthuis, bedragende in ontvang f 31225.80 en in uitgaaf f 29599.45l/s. goed slot derhalve f 1626.34 /2. Deze werden gesteld in handen van de financieele commissie. In handen van Burg. en Weth. werd gesteld een verzoek van regenten van het gasthuis tot wijziging van het tarief voor het gasthuis. Van het gemeentelijk werkloozen- fonds was ingekomen het verslag over het boekjaar 1910/1911, hetwelk in het jaarverslag zal worden opge nomen. Het bestuur van genoemd fonds verzoekt in de verordening, regelende de ondersteuning door de gemeente ter bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid, een wijziging aan te brengen, waardoor voor vereenigingen die uitsluitend verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid harer leden ten doel hebben, het vereischte van het bezit van rechtspersoonlijkheid, voor de toelating tot het gemeentelijk werk lozenfonds, zal komen te vervallen. Naar is gebleken, worden bedoelde vereenigingen door den minister van justitie beschouwd als wederkeerige verzekerings- of waarborgmaatschap pijen, zoodat door deze, ingevolge art. 14 der wet van 22 April 1855 (Stbl. 32) op hare statuten of regie menten de koninklijke goedkeuring niet kan worden verkregen, met het gevolg dat op aanvragen van deze vereenigingen om toelating tot het fonds, reeds wegens het voorge schreven bezit van rechtspersoonlijk heid, aan welken eisch zij niet kunnen voldoen, door het bestuur afwijzend zou moeten worden beschikt. Dit werd gesteld in handen van van Burg. en Weth. om advies. Van 36 ouders van leerlingen van school E was een adres ingekomen van den volgenden inhoud dat zij indertijd met leedwezen heb ben kennis genomen van het besluit van den gemeenteraad tot opheffing der 8e en 9a klasse van genoemde school dat zij mei groote waardeering ge zien hebben, dat op zeer voordeelige wijze het aantal leervakken later weer is uitgebreid met het Duitsch en de wiskunde dat naar hunne meening echter het blijvend resultaat van het onderwijs in deze vakken gedurende slechts één jaar zeer luttel moet zijn en daarom aanvulling behoeft dat wel de H. B. school een zeer goede gelegenheid biedt voor voort gezette studie, doch dat deze naar hunne zienswijze niet voor alle leer lingen geschikt is, o. a. niet voor de a. s. leerlingen van normaalscholen en lagere handelsscholen, terwijl ook de hoogere kosten aan schoolgeld en boeken voor de H. B. school voor velen een groot bezwaar opieveren dat zij in dit hun oordeel niet alleen staan, doch, dat een uitbreiding van het meer uitgebreid lager onderwijs op zeer veel plaatsen valt waar te nemen, ook daar, waar H. B. scholen gevestigd zijn en ook de hooge re geering door krachtigen steun daartoe wenscht mede te werken. Redenen waarom zij zich veroorlo ven zich tot uwen raad te wenden met het dringend verzoek te besluiten tot verdere uitbreiding van school E, min stens door het toevoegen van een achtste leerjaar. Dit adres werd gesteld in handen van Burg. en Weth. Hierna was aan de orde het doen van verschillende Benoemingen. In de eerste plaats van een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, wegens perio dieke aftreding van den heer H- C. Beijerman. Deze werd herbenoemd tnet 13 stemmen. Mede was aanbe volen de heer L C. Stevens, die 1 stem verkreeg. Tot leden van de stembureaux voor de a. s. stemming voor leden van den gemeenteraad, werden be noemd a. in het stembureau in kies district I tot voorzitter de heer C. A. Kalbfleisch, tot le lid de heer W. N. Rotiier2e lid de heer F. van der Meer en tot 4e lid van het stem bureau de heer W. J. Frijlingtot plaatsvervangende leden de heeren W. L. Winkelman, J. I. de Back, M. van der Beke Callenfels en P. Landsman b. in het stembureau in kiesdistrict II tot voorzitter de heer J. G. van Niftrik en tot leden de heeren A. van Ockenburg, J. M. Stuart en J. Loois Az.tot plaatsvervangende leden de heeren P. Merckens, mr. H. J. Bun schoten, G. Jurry, A. J. van Ocken burg Jr. en A. van de Sande c. in het stembureau in kiesdistrict ill, waarvan de burgemeester ambts halve voorzitter is, tot plaatsvervan gend voorzitter de heer H. J. Tichel man tot leden de heeren P. F. Auer, C. Paap en J. E. van der Siikke en tot plaatsvervangende leden de heeren J. P. Vermaas, M. J. Hemmekam, J. F. Op den Zieke en mr. dr. F. S. Witteveen. Tot assistent-keurmeester van vee en vleesch werd benoemd de heer A. Gihaux, rijks-hulpkeurmeester van vee en vleesch, zulks op een jaarwedde van f50 en met ingang van 1 Juli a.s. Tot tijdelijk leeraren aan de Avond school voor Handwerkslieden werden voor het tijdvak van 1 September 1911 tot 31 Augustus 1912 weder be noemd voor bouwkundig vakteekenen de heeren A. Dekker en P. S. Dijk stra voor scheepsbouwkundig vak- t:ekenen de heer W. P. Edelman; voor natuur- en werktuigkunde en stoomwerktuigkunde de heer L. Hes- seifelt en voor werktuigkundig vak teekenen de heer G. H. Vijgeboom. Aan de Burger-Avondschool wer den eveneens voor het tijdvak van 1 September 1911 tot 31 Augustus 1912 benoemd tot tijdelijke leeraren voor lijn- en vakteekenen de heeren J. A. van Dierendonck, A. E. Elants, W. P. Edeiman en P. S. Dijksira voor natuur- en werktuigkunde de heer L. Hesselfelt en voor handteekenen de heer J. C. Nijland. De benoeming van leeraren aan de H. B. school en Handelsschool werd op verzoek van den heer Van de Putte aangehouden tot na de geheime zitting. Ter tafel kwamen hierna voorstellen van Burg. en Weth. tot verkoop van gemeeniegrond lo. aan J. Wiliemse, een stuk, ter oppervlakte van 0.27 M2 gelegen aan de Spuistraat voor een som van f 10; 2o. aan W. H. van Breen, een stuk ter oppervlakte van 79 M2, gelegen aan de Spuistraat tegen 11 per M2 alzoo voor een som van f 869, benevens f 104.10 voor trottoir en 3o. aan C. N. J. de Vey Mestdagh, een stuk ter oppervlakte van 50 M2 gelegen aan de Badhuis straat, teneinde dezen grond ais tuin te gebruiken, zulks tegen f 5 per M2. alzoo voor f 250. Al deze voorstellen werden gunstig geadviseerd door de commissie van financiën en zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Door J. Goetheer, M. A. van Boek hout en B. van Veldhuysen zijn bij den gemeenteraad bezwaarschriften ingediend tegen hun aanslag in het vergunningsrecht. De reclame van B. van Velthuysen is niet ingekomen binnen den in de verordening daarvoor gestelden termijn, zoodat deze adressant niet ontvanke lijk zal moeten worden verklaard in zijn verzoek. Het rapport van den daartoe door Burg. en Weth. benoemden en beeë- digden herschatter strekt om de huur waarde van M. A. van Boekhout op f400 en die van J. Goetheer op f 360 te stellen. Overeenkomstig de conclusie daar van stellen B. en W. voor het be drag van het vergunningsrecht te handhaven, daar dit hierdoor geen verandering ondergaat. De commissie voor de financiën vereenigt zich met dit voorstel. Alzoo werd besloten. Nieuwe straatnamen. In verband met de uitbreiding van het bebouwde gedeelte in de voor malige Zoute Vest, o.a. door de stich ting van een nieuw R. Kath. kerk gebouw, stellen Burg. en Weth. voor tot het geven van namen aan de daar ter plaatse geprojecteerde straten. De voorgestelde namen zijnNieu we Markt voor het plein N.W. van de Paul Krugerstraat. Dr. Ottestraat voor die tot ver binding van de Scheidestraat met de Nieuwe Markt, evenwijdig met de Paul Krugerstraat. Brouwenaarstraat voor de straat ten Oosten van de nieuwe R. Kath. kerk. Tevens achten Burg. en Weth. het wenschelijk om de straat langs den zeedijk, gelegen tusschen de Oranje straat en Baijuwstraat, te beschouwen als een verlenging van de Baljuw straat en aldus te noemen. Voorts stellen Burg. en Weth. voor om de straat achter de huizen van den boulevard Evertsen tusschen Standhotel en Grandhotel den naam te geven van Kenau Hasselaarstraat. Voor de verklaring van de keuze dezer namen zijn rapporten overlegd van den gemeente-archivaris. Conform dit voorstel werd besloten. t}t In de vorige vergadering hebben Burg. en Weth. bij hun voorstel tot niet vervullen der vacature van markt meester medegedeeld, dal zij een wijziging op het marktwezen zouden voorbereiden. Bij nader inzien achten B. en W. het echter wenschelijk om vooraf een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om het markt wezen, hetwelk in onze gemeente in zeer gedrukten toestand verkeert, te ontwikkelen en zoo mogelijk tol bloei te brengen. Daartoe stellen Burg. en Weth. voor gebruik te maken van de be voegdheid om een bijzondere com missie uit den raad te benoemen om deze aangelegenheid in studie te ne men en daaromtrent rapport uit te brengen. Indien de raad de samenstelling dezer commissie niet aan zich wenscht te houden, doen Burg. en Weth. het voorstel om tot leden dier commissie te benoemen, de heeren J. G. van Niftrik, H. J. Tichelman, P. F. Auer, G. van de Putte en M. Geelhoed. De raad vereenigde zich met dit voorstel. -I- In verband met het door den gemeenteraad genomen besluit tot het optrekken van den muur aan de Weststraat, ten behoeve van de uit breiding van den Boulevard de Ruy ter, is aan den minister van oorlog toestemming gevraagd tot verplaat sing van het hekwek op den muur van het plein der bomvrije kazerne. U t de gevoerde correspondentie blijkt, dat de minister bereid is om het verzoek toe te staan, mits de gemeente den muur ten Noorden van den voormaligen Gevangentoren laat opmetselen, teneinde dit terrein te beveiligen tegen overslag van water. De kosten hiervan zijn door den gemeentebouwmeester begroot op f 160. Burg. en Weth. stellen voor de uitvoering dezer werken voor reke ning vati de gemeente te nemen en hun een crediet te verleenen tot ge noemd bedrag. De commissies veor de fabricage en financiën adviseeren tot aanneming van het voorstel. Ook dit voorstel werd zonder dis cussie of hoofdélijke stemming aart genomen. Het hekwerk op den zeemuur aan den Boulevard de Ruyter eischtzeer veel onderhoud aan verfwerk, daar het aan den invloed van lucht en zeewater is blootgesteld. De kosten daarvan kunnen volgen: opgave van den gemeentebouwmees ter gesteld worden op f 1.20 per strekkenden meter en per jaar. Burg. en Weth. zouden daarom een proef willen nemen met het maken van een gedeelte zeemuur zonder hek, waarvan de kosten wor den begroot op f 12 per M. Als proef stellen Burg. en Weth. voor om 5 Meter op Bedoelde wijze te bewerken, zoodat de kosten daar van f 60 zullen bedragen. Naar gelang van de uitkomst kan dan later worden beslist of het aan beveling verdient om hiermede voort te gaan. Burg. en Weth. stellen voor dien overeenkomstig te besluiten. De commissie voor de fabricage adviseert tot aanneming van het voorstel. De commissie voor de financiën adviseert om niet tot het nemen der proef over te gaan, met het oog op het gevaar van een onbeschermden muur. De heer Geelhoed zou willen voor stellen de proef niet te nemen, omdat het gevaar dat daaraan verbonden is niet gering is te achten. De ouders zuilen dan niet meer met gerustheid hun kinderen naar den boulevard zenden. Bovendien ontsiert het hekwerk den boulevard niet en hij ziet dan ook niet de noodzakelijkheid van deze proef in. De heer Van Niftrik zeide dat op verschillende plaatsen van den bou levard de muur begint af te «ijken en binnen niet al te langen tijd zal

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1