[ken NK laven SELD Woensdag 21 Juni No 144 49e Jaargang. 1911. terdam. >oven vorm zeker IUW, SE2ICHT 0,40 0,45 1,50 >,13. >,15. "BINNÏÏNl AND. Feuilleton. prov. Staten. frente, irg. mde 3lsche met Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. ftbonnemenfs-ftduertentiën op zeer ooordeelige uoorutaarden 57 77 .Oranje een MA- of dienst- iën gelieve boord bij )AQ van 1 |0, V 1 i s- p |87.411.00 03.518.17 137.411 88 108.387.71 00.ver- -remie ver- van de mindering daerd. - 38.09 38.56 39.71 41.68 44.59 iek VLISSINGSCH Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENTlEN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij weKelijksche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING- SCHE COURANT" koste loos tot 1 Juli. Gemeenteraden. De „Standaard" vertelt, dat haar de vraag is voorgelegd, of het stelsel der evenredige vertegenwoordiging ook op de gemeenteraden is toe te passen. Op die vraag nu geeft het blad het volgende antwoordGelijk het thans te onzent staat, is de gemeen teraad geen vertegenwoordigend col lege bij de overheid, maar zelf een regeerend lichaam. Het stelsel van vertegenwoordiging kan uit dien hoofde hier niet wel doorgaan. In Duitschland is het iets andersdaar is een gemeentebestuur, dat de za ken leidt en bij dat gemeentebestuur zeteit als plaatselijk parlement een gemeenteraad. Een stelsel, dat veel voor zich heeft en waar bij de grond wetsherziening aan te denken valt. Maar op dit oogenblik is zoo de toestand te onzent niet. Onze ge meenteraden besturen de gemeenten. Heel iels anders daarentegen is het of het niet gewenscht is, ook in zulke gekozen bestuurscolleges ook enkele niet geestverwanten te be noemen. Die vraag doet zich voor bij Ged. Staten, bij het college van Burg. en Welh. en zoo ten deele ook bij de gemeenteraden. En dan verklaart de „Stand." dat de liberalen zulks niet deden, maar de anti-revolutionnairen wél en dat nu eindelijk de liberalen dat goede voorbeeld gaan volgen. Zóo bijv. de drie anti-revol. weihouders in Am sterdam, Rotterdam en 's Gravenhage. En dan besluit het bladla die lijn voortgaande nu is het geraden, ook in de gemeenteraden niet uit sluitend onze mannen te brengen, maar ook aan de tegenpartij enkele plaatsen te gunnenhaar daardoor de gelegenheid te bieden haar ver langen voor te staanen in het ge meentebestuur dien goeden geest te bewaren, die immers eischt, dat men, bij alle verschil van inzicht en over tuiging, toch saam met warmte voor de belangen van zijn gemeente op komt. Alleen, dit heeft niets met het evenredige te maken. Uit deze over weging vloeit alleen voort, dat men der tegenpartij ook stem in het ka pittel geeft. Hoeveel stemmen Dit is niet als regel aan te geven. Dit hangt af van de grootte van den raad en ook van de personen, die in aanmerking komen. Hierin blijve elke gemeente vrij. 10.) Wat Godfrey betreft, zijn oom had altijd van hem gehouden, maar was zeer teleurgesteld, toen hij besloten had kunstenaar, in plaats van land jonker te worden, zooals zoovelen zijner voorvaderen vóór hem geweest waren. De oude heer vond het een grootere onderscheiding een goed ja ger te zijn dan het mooiste doek te hebben geschilderd, dat ooit de mu ren van BurlingtonHouse had getooid. Maar in zijn hart kende hij de wils kracht van zijn neef Godfrey en achtte hij hem om de taaie volharding, waarmee hij den moeilijken strijd van een schilder's leven had gestreden. „Nu, ik geloof, dat hij ten slotte heelhuids uit den strijd te voorschijn zal komen," placht hij tot zichzelf te zeggen, als hij over de zaak nadacht. De nieuwe Gouverneur van Suriname. Naar men verneemt wordt de ka pitein ter zee baron Van Asbeck, met 26 juli e.k. op zijn verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen en wordt zijne benoeming tot gouverneur der koionii Suriname met 1 Augustus te gemoet gezien. Inmiddels zal de ko lonel eerstdaags meteen viertal weken verlof naar Duitschland vertrekken. Vacantiekaarten Naar wij vernemen geeft de H. IJ. S. M. gedurende de maanden Juli, Augustus en September vacantiekaar ten uit, geldig voor het afleggen eener reis in Nederland met de lijnen dezer maatschappij, naar keuze van den reiziger tegen resp. f 4, f 3 en f 2 voor de te, 2e en 3e kl. Deze vacan tiekaarten zijn zoowel op de stations en reisbureaux, als op de bestelkan- toren dezer maatschappij verkrijg baar. („N. Ct.") Drankbestrijding. Dat de verbodswetten in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amarika niet zoo geheel en al zonder gevolg zijn als wel eens wordt beweerd, blijkt uit de mededeelingen vail dr. Adolf Clusz in het „Allgem. Zeits- schrift tü- Bierbrauerei und Malzfa- brikation (Jrg. 38 No. 51 en 52, Jrg. 39 No. 1 en 2). Dr. Clusz is namelijk door de Duitsche bierbrouwers naar Amerika gezonden om daar een onderzoek ter plaatse in te stellen naar de werking der verbodswetten. Van wat hij in de nieuwe wereld gevonden en er varen heef!, doet hij in bovengenoemd tijdschrift verslag in een serie arti kelen getiteld „Studiën iiber die Aikohoifiage in lande der Enthalt- samkeit." Wat dr. Clusz schrijft is één lange jammerklacht over het feit dat hij het telkens zonder zijn glas bier moest stellen. Reeds in New-York, waar geen verbod heerscht, was dat op Zondag het gevai, wijl er dan alleen in een restauratie een glas bier te krijgen was, als men tegelijk een maaltijd nam. „Slechter dan in New York zoo schrijft dr. Clusz verder is men op Zondag in de meeste overige centra, en overal op het platteland van de Vereenigde Staten er aan toe en wel omdat daar niet alleen de „bars" en „saloons" gesloten zijn, doch ook in de hotels en restaurants geen bedwelmende dranken bij de maaltijden gegeven mogen worden. Daar blijft geen andere redding over dan in een der clubs (sociëteiten) te vluchten, die niet voor publieke drankhuizen geiden en dientenge- „Het zal hem geen kwaad doen, wat armoede gekend te hebben, ik houd van den jongen en hij houdt van my, en, ik durf gerust aannemen, dat hij goed voor mijn geliefd, oud landgoed zal zorgen, als het in zijn bezit is. Ik zou hem graag als heer en meester hier willen zien." Dit was hem ongelukkig niet ge gund; maar ais hij de algemeene waardeering had kunnen waarnemen, die de jeugdige heer van Delwich zoo ruimschoots genoot, nadat hij zes maanden in 't bezit van het goed was geweest, zou hij gevoeld hebben, dat zijn edelmoedigheid beloond was. Inderdaad, er was geen twijfel aan Godfrey's populariteit. Hij werd door het graafschap met open armen ont vangen en door zijn pachters zeer gewaardeerd. „Hij is een aanwinst, bepaald een aanwinst," zei mijnheer Devereux, de voornaamste persoon van het graaf schap. „Het eenige, dat aan zijn vol maaktheid ontbreekt, is een vrouw." Bij deze woorden keek mevrouw Devereux haar gemaal aan, en haar gemaal wederkeerig haar. Ze hadden samen ai heel slim uitgemaakt, wie volge aan de desbefreffende weisbe paling niet onderworpen zijn. „Doch dit zijn nog gouden toestan den in vergelijking met die, welke den Europeaan wachten, als hij op de plaatsen gekomen is, weike ten gevolge van Staats-, districts- of ge meentestemming absoluut droogge legd zijn Vooral werd men hier reeds met schele oogen aangezien, als men zich schuldig maakte aan de misdaad, of ten minste aan het ver grijp tegen de goede zedenvan bij den maaltijd, bijzonder in tegen woordigheid van dames, bedwelmen de dranken ie gebruiken: Drie maal wee echter, als een dame zelf daar zich zoo ver vergaat, om in het openbaar bier of wijn te drinken. Men zou haar voor een publieke vrouw of ten minste voor een ze- delooze Europeesche houden. „Maar het zou nog heel anders wordenNa in het Oosten zeer vergenoegd doorgebrachte dagen mijn vrienden hadden er voor ge zorgd dat ik voldoende drinken kon reisde ik naar GlasgowJunction, om vandaar uit het beroemde Mam- mooth-hol van Ken'ucky te bezoe ken. Zonder eenig vermoeden van heigeen mij wachtte, stapte ik af in het niet bijzonder uitlokkende eenige hotel van het plaatsje; met het ge wone grijnzen zette de bedienende neger mij het provinciale slangen- voer voor en vroeg me „Wat zal u drinken, thee of kotfk?" Ik ant woordde hem even pro npt „Ben je mal Wijn of bier wil ik heb ben „O ja" zei hij, „bier en wijn zijn heel goed, maar wij heb ben hier plaatselijk» keu re." (d. w. z. volgens gemeentebesluit is, hoewel de Staat Kentucky geen ver bodswei heeft, ae vei koop van be dwelmende dranken verboden.)— Mijn stemming laai zich denken. Deze werd echter nog somberder, toen ik den volgenden dag, nadat ik tien uren in de onderaardsche gangen van het Mammoeth-hol had rondge kropen en mij de tong van dorst aan het verhemelte kleefde, in het „Ma- moeth-Cave-Hote!" wedernieis anders te drinken kon krijgen dan een hy- g ëniscn niet geheel onberispelijk brak veenwater. Snel verliet ik dit ongast vrije oord en kwam nog denzelfden avond te Nashville in den Staat Ton- nessee. Deze heeft geen Staatsverbod en Nashville ook geen plaatselijke keuze, maarhet was Zondag en ik z;.t daardoor weer opeen „droog- 1 J1- Tot zoo ver de ervaringen van dr. Clusz. Hier is nu toch zeker een onver dacht getuige aan het woord. En uit zijn getuigenis blijkt, dat de verbodswet wel degelijk wat uitwerkt. de toekomstige meesteres van Det- wich Hall zou zijn. Juffrouw Marga- retha, hun dochter, in de wandeling Molly genoemd, zei niets, misschien wel omdat zij dacht, dat er niets te zeggen viel. Zij had haar eigen denk beelden op dat punt. Zij had den jongen heer van Detwich gezien, of schoon hij daar zelf niets van wist, en daar zij een ongekunsteld meisje was, zonder eenige preutschheid of verwaandheid, had zij zichzelf bekend, dat zijn voorkomen haar beviel. Huw bare mannen waren schaarsch in den omtrekwie zal er haar dus een verwijt van maken, dat zij haar eigen droomen droomde Drie maanden waren verloopen, sedert Godfrey Teresina en haar moe der naar de opera had vergezeld. Het bericht, dat hem zoo haastig naar huis had teruggeroepen, bleek gelukkig een valsch alarm te zij". Ofschoon zijn moeder ernstig ziek was geweest, was het gevaar toch niet zoo groot als hij gevreesd had. Een maand in Torquay had haar de gezondheid geheel te ruggegeven, en zij was nu de gezond ste oude dame van het geheele graaf schap. in de zomerzitting der Prov. Staten van Zeeland zullen onderzocht worden de geloofsbrieven van de nieuw ge kozen leden. Voorls moet een lid van Ged. Staten benoemd worden, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer M. de Jonge Jz. Verder zullen behandeld worden voorstellen van Ged. Staten om de volgende subsidies te verleenen over 1911 aan de gemeente Nisse f575, aan de gemeente Veere f350, beiden in de kosten van de gemeentelijke huishouding en aan de vereeniging tot bevordering der geilenfokkerij in Zeeland f400. Verder subsidies voor de jaren 1912 tot en met 1915 aan de ver eening „de Ambachtsschool" te Mid delburg f25 per jaar en per leerling tot een maximum van f 4000 per jaar aan de gemeente Middelburg voor hare avondschool voor handwerks lieden f500 per jaar; aan de ge meente Goes f500 voor zulk een schoolaan ae gemeente Zierikzee voor hare avondschool van vakonder wijs aan de vereeniging vereenigde handwerkslieden Ie Neuzen f200 voor hare avondvakschoolaan de christelijke werklieden vereeniging „Rom 13 1" te Neuzen f 100 voor hare teekenschool. Van het gemeentebestuur van Viis- singen is een adres ingekomen, met een overzicht van de in 1910 gedane en voor 1911 begroote ont vangsten en uitgaven voor de avond school voor handwerkslieden alhier. Uit dit overzicht blijkt, dat in 1910 van de kosten van nevengemelde in richting een bedrag van f 2458,06" ten laste der gemeente bleet. Daar dit bedrag hooger is dan hetgeen voor de scholen te Middel burg, Goes en Zierikzee, ten laste der gemeente komt, achten Ged. Staten het billijk, dat ook voor de school te Vlissingen thans een sub sidie van f 500 worde toegekend. Het getal leerlingen bedraagt 58, allen te Vlissingen woonachtig. Ter bevordering van eene gelijk tijdige behandeling van de subsidie aanvragen der verschillende vakscho len adviseeren Ged. Staten ook hier hel subsidie ie verleenen voor de jaren 1912 tot en met 1915. Nog voor de jaren 1912, 1913 en 1914, f 250 per jaar aan L. G. Over- beeke te Goes voor zijn omnibus- dienst tusschen het Wolphaartsdijk- sche veer en Goes f 100 per jaar aan J. F. Taelman te Philippine voor een wagendienst van het dorp naar het station Philippine. Ged. Stalen stellen voor aan te houden een verzoek aan A. B. An- theunis om verkoop van grond aan den weg van Schoondijke naar Ijzen- Geholpen door haar jongste doch ter, Kitty, heette zij den zwerver met groote blijdschap welkom in zijn nieuw tehuis. Godfrey had, in tegen stelling met zooveel anderen, het geluk even bemind te zijn in eigen familiekring als daarbuiten en hij en zijn jongste zuster waren altijd op uitstekenden voet samen geweest, van af den tijd, dat zij in de vacantie samen nestjes uithaalden, tot den tijd, waarop zij hem hielp met het inpak ken van zijn eerste schilderij voorde Academie. Kitty is een bovenste beste," had men hem hooren zeggen, „en de man, die haar trouwi, krijgt de beste vrouw van de wereld." Het mag daarom nauwelijks een wonder genoemd worden, dat juf frouw Devereux en Kitty, die slechts op een half uur afstand van elkaar woonden, spoedig innige vriendinnen werden. Zij waren gewoon elkaar verscheiden malen per week te be zoeken, een omstandigheid waarover Godfrey, van uit de verte, zich eenigs- zins verstoord had gevoeld. „Als ik thuis kom, zal dat kind er natuurlijk den geheelen dag over den dijkehet adres van den gemeente raad van Middelburg om den aanleg te willen bevorderen van een ver bindingsweg tusschen Noord Brabant en Zeelandvan het verzoek van M. J. Adriaanse c.s. te Middelburg om de wegen op Walcheren in be heer bij de provincie te nemen of de tollen daarop af te koopen, en van het verzoek var. E. Huyghebaert te Assebrouck, om een renteloos voor schot uit de Provinciale Kas voor den aanleg van tramwegen in Zuid Beveland. De minister van waterstaat heeft bezwaar gemaakt tegen art. 45 1 lo van het reglement op de tram wegen in Zeeland voorkomende be paling, dat een door Ged. Staten verleende vergunning voor den con- ce?s onaris de verbintenis moet inhou den tot naleving niet alleen van de voorwaarden der vergunning zelve, maar ook van hare mogelijke wijziging of aanvulling. Overeenkomstig de meening van den minister steilen Ged. Smten de woorden „en van hare mogelijke wijziging of aanvulling" te doen ver vallen omdat, indien een con cessionaris zich zonder voorbehoud vooraf verbindt tot het naleven van alle bepalingen, waarmede de hem verleende vergunning later zou kunnen worden aangesteld, het hem onmoge lijk wordt gemaakt, ten opzichte van die later toegevoegde bepalingen, gebruik te maken van het recht van beroep op de kroon hem door de wet toegekend. Ged. Staten steilen voor in het reglement op de wegen en voetpaden twee wijzigingen aan te brengen. Een waarbij B. en W. de bevoegdheid wordt gegeven om vergunning te verleenen tot het leggen in of door wegen van gasleidingen, grondkabelen voor telefoon of telegraaflijnen of van electrische licht of krachigeleidingen en dergelijken. Indien het een weg betreft, welke van kunstbedekking is voorzien zullen B. en W. den onder houdsplichtige moeten hooren. Ten tweede om te bepalen, dat indien B. en W. zelf tot eenige han deling overgaan, waartoe volgens het reglement voor derden vergunning van hun college vereischt wordt, zij zoo de handeling een kunstweg be treft, ten minste eene maand ten voren kennis van hun besluit daartoe aan den onderhoudsplichtige moeten geven, die binnen dien termijn bij Ged, Staten in beroep kan komen. Ged. Staten stellen voor tot ver hooging van het subsidie voor de Zeevaartschool te Vlissingen,(hetbe drag is echter nog niet bekend.) Van het dagelijksch bestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt is ingekomen een verzoek om subsidie voor het vloer zijn," zei hij tot zichzelf en, toen hij werkelijk thuis was en de vele eigenschappen van Kitty's vrien din waren opgesomd, voelde hij zich nog veel minder vriendelijk jegens haar gestemd. „Ik zie wei, hoe het gaan zal," zei hij tegen zijn zuster, „ik zal je wel niet veel meer zien." „Misschien zal je dat niet eer.s meer willen, als je Molly ontmoet hebt," was hetschalksche antwoord. „Je hebt er geen idee van hoe mooi ze is. Men zegt dat zij een verbazenden opgang heeft gemaakt, toen ze van 'tjaar aan het hof is voorgesteld." „Je hebt éen gebrek, kindlief. Zoo lang ik je ken, zijn je zwanen zon der onderscheid op ganzen uitge draaid. Ik geloof, dat ik wel na kan gaan, hoe juffrouw Devereux er uit ziet." „Toe geef me eens een beschrij ving van haar," was het ondeugende antwoord, en Kitty stopte haar eigen bal (zij waren juist aan het biljarten,) waarna zij vergat op te schrijven en haar queue inwreef. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1