Dinsdag No. 143, 49e Jaargrartg. 20 Juni Feuilleton* 1911. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op en Feestdagen. BINNENLAND. ïu Schid (Mgi fsbonnerrsents-fiduerfenfiën op sear ooordseiigg zoomaarden VLISSINCSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote 'etters en clichés naar. plaatsruimte. Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij wekelijksche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING- SCHE COURANT" koste loos tot 1 Juli. Onze torpedobootjagers. Naar uit Nieuwediep aan het ,Hbld.° wordt medegedeeld moeten de laatste proeftochten der nieuwe torpedojagers „Wolf" en „Fret" heb ben aangetoond, dat in de prakrijk aanmerkelijk minder maximum snel heid kan worden gehaaid dan 30 mijl, en dat de werkingssfeer bij on geveer 12 mijlsvaart ver onder de verwachtingen is gebleven. in deskundige kringen wordt dit toegeschreven aan de omstandigheid, dat de wijze van toelading in de werkelijkheid nog al veel verschilt van die op den officieelen proeftocht, zoodat de vaartuigen veel minder stuuriast hebben, daardoor anders in het water liggen, en een voor de voortstuwing minder gunstigen stand van het ondergedompelde gedeelte van den romp wordt verkregen. Het „Hbld" heeft zich ter zake gewend tot een alleszins bevoegd deskundige en daarvan hel volgende vernomen „Dat de torpedojagers geheel of nagenoeg geheel toegeladen 2 a 4 mijl minder zouden loopen dan op den proeftocht, kon men te voren wel geweten hebben en zal men ook wel hebben geweten. Evenals in andere marines worden ook bij ons proeftochten gehouden met ongeveer halve toelading. Wanneer nu echter is gebleken dat dit verschil grooter is en het be richt doet zulks vermoeden dan moet er een andere oorzaak zijn en het lijkt mij niet onwaarschijnlijk, dat deze moet worden gezocht in den vorm van het vaartuig in ver band met de wijze van de toelading. Het is toch bekend dat tot het bereiken van zulke, voor deze be trekkelijk kleine vaartuigen zeer hooge, snelheden alles aankomt op den vorm. Daarom hebben onze jagers onder water een vlak, en bo ven water een zeer vol achterschip. En als zij hard loopen ziet men dui delijk dat het voorschip licht, zoodat het vaartuig als het ware over het water heen glijdt. Wijkt nu de wijze van toelading in dienst aanmerkelijk af van die op den proeftocht en dit zal hier wel het geval wezen dan kunnen er groote verschillen in snelheid ontstaan en kan ook bij matige vaart het kolen- verbruik erg tegenvallen. Aan deze 9.) „Het zou weer een nieuwe, groote verandering in ons leven geven, maar Teresina is jong en wij hebben hier niets te doen. Ik wou dat zij maar wilde trouwen, signor, maar zij wil er niets van hooren. Ik heb haar ge zegd, dat er misschien een tijd zal komen, dat het te laat is. Maar meis jes luisteren tegenwoordig niet meer naar oudere menschen." Godfrey zag naar Teresina's gelaat en merkte,dat het plotseling bleek was geworden. Hij haastte zich haar on verwijld te hulp te komen, door haar moeder te plagen met het aantal min naars, dat zijzelf had gehad, tot groot vermaak dier dame. Toen de indruk van dit pijnlijk voorval was wegge nomen betaalde hij de rekening en verlieten zij het restaurant. TELEFOONNUMMER 10. wijze van toelading valt weinig te veranderen zonder ingrijpende, en vermoedelijk onmogelijke wijziging van de inwendige inrichting van het vaartuig. intusschen neem ik aan dat onze marine-autoriteiten ook wel op de hoogte zullen zijn van den uitslag dezer proeftochten er. dat zij daar mede hun voordeel doen alvorens het laatste 4tal jagers in aanbouw ie brengen. Het komt mij lang niet on waarschijnlijk voor dat een grooter vaartuig met minder officieele proef tochtsnelheid toch in de praktijk zal blijken harder te kunnen loopen en een grooter werkingssfeer te bezit ten dan het reeds aangebouwde type. En ik meen dat het hier ir, de aller eerste plaats aankomt op de resul taten, die in dienst worden verkre gen daardoor toch wordt de waarde van de jagers als oorlogswapen be paald." Het bezoek van president Failières. Naar gemeld wordt, zal vanwege de marine den opvarenden van het Franscbe eskader ter gelegenheid van het presidentieel bezoek aan Amster dam een eenigszins feestelijke ont vangst worden bereid. Voor het gevolg var, president Fail- lières zijn appartementen in het „Doe- len-Hotei" besproken. De president zal den 6den Juli een bezoek brengen aan de diamantslijperij van de firma Asscher. De illuminatie-avond is thans vastgesteld op 4 Juli, den dag van aankomst van den president. Na afloop van het gala-diner ten paleize zullen de president, H. M. de Koningin en Prins Hendrik en gevolg een boottocht maken op het IJ ter bezichtiging van de illuminatie. De drie vraagpunten. De „Nederlander" schrijft o. m. Nu willen wij niet verzwijgen, dat het ons verwonderd heeft, dat niet ook eene vraag is gesteld over het beginsel van der. op te leggen ver- zekeringsdwang aan de arbeiders. Dit is toch het hoofdbeginsel der wet. Door die vraag niet te stellen zal men bij da definitieve behandeling van het ontwerp de discussie over dat punt niet kunnen ontwijken. En al moge het nu waar zijn, dat een groote meerderheid die dwang wei wil, het ware toch tegenover de min derheid weivoegeiijker geweest, reeds nu het debat daarover toe te laten. Er schijnt sprake van te zijn, ook dit vraagstuk nog in behandeling te brengen. Het wil ons echter voor komen, dat dit thans niet onmogelijk is. Wil men niet gelijk geven aan hen, die allerlei kwaads voorsteFen om trent het nieuwe R. v. O., dan be hoort men geen oogenblik uit het oog te verlieven, dat in dit stadium van Hel was onderwijl donker gewor den en dit was waarschijnlijk de oor zaak, dat de jonge man er niet zeker van was, of hij al of niet de gestalte herkende van een man, die van het andere einde der straat den ingang bespiedde. Zij geleek ongetwijfeld veel op die van Toinasso, maar hij sprak hier met geen zijner beide gas ten over. Hij zou toch 's morgens Napels veriaten, zoo redeneerde hij en er was dus geen reden er drukte over te maken. Ais de dwaze jonge man jaloersch was, zou hij den vol genden daglde oorzaak wel wegnemen en per slot van Tekening kwam het er weinig op aan of hij wist, dat ze naar de opera gingen of niet. Met Teresina aan den eenen en de signora aan den anderen kant trad hij de zaal binnen en zij gingen zit ten. De zaal was stampvol en het stuk zelf werd ontvangen met die beoor- deelande waardeering, die een ken merkende eigenschap is van den Napolitaansche opera bezoeker. Of Godfrey zooveel genoot als zijn buren, is een punt, dat wel aan twijfel on derhevig is. Het was stellig een genot voor hem de afwisselende uitdruk- behandeling de leiding der voorbe reiding geheel in handen is van de uit vijf leden bestaande commissie. Zij is het die licht verlangt omtrent de door haar gestelde punten, en die de vragen formuleert. Daarop ant woordt de Kamer. Terecht heeft de commissie begrepen, dat zulk ant woord slechts gegeven kan worden, indien de Kamer vooraf zich een oordeel kan vormen of zich kan voor bereiden. De sprekers die hun advies willen uitbrengen, en meer willen doen dan „ins Blaue hinein'' wauwe len, kunnen zich vooraf op de hoogte stellen. Maar brengt men nu, zonder voorbereiding, ook andere vraagpun ten tot beslissing, dan ioopt alles in de war, en zal men zien, dat bij latere definitieve beslissing, vele Kamerleden een anderen kijk op de zaken zullen hebben gekregen, en aan de voorioopige beslissing, die nu beoogd wordt, niet getrouw zul len blijven. Men zou voorzichtiger doen met aan zulke beraadsiagiugen geer. deel te nemen. Middenstandscongres. Voor het Bondscohgres van den Ned. Bond van vereenigingen van den Handelarijvenden en Industr. Midden stand te Roermond te houden is de agenda vastgesteld. Voor de buitengewone vergadering op Dinsdag 25 JuliVan 2—3 uur 's middags onderzoek der geloofs brieven der afgevaardigden. Des middags te 3 uurInterpellatie, te houden door de Handelsvereni ging te Rotterdam, in zake de statuten van den Bond. Buitengewone verga dering, om te protesten-en tegen de debietrechtwef. Des avonds te 8 uurontvangst ten stadhuize, door het gemeentebe stuur van Roermond van de deel nemers aan het congres. Voor de 8e aigemeene vergadering op Woensdag 26 Juli: Van 8—9 uur onderzoek geloofsbrieven. Om 9 uur Opening van de 8e algem. vergade ring openingsrede van den bonds voorzitter vaststellen van de notulen der 7e algem. verg.zoo noo- dig, stemming over de candida- ten voor lid van het bondsbestuur; aanbieding jaarverslag 1910—'11-; verslag van de commissie tot onder zoek van de administratie van den penningmeester; begrooting voor 1911; voorstel van het bsstuur in zake reorganisatie van den Bond. Daarna aanvang van het 8e congres. 1. Het contractantenstelsel, waarbij te behandelen de praeadviezen van de Utrechtsche Handelsvereniging „Eendracht maakt Macht". 2. Het tentoonsteliingswezen voor den mid denstand, waarbij te behandelen het praeadvies van den heer J. Das Dzn., en de nota van den Ned. Drogisten ken op Teresina's gelaat te be- studeeren, terwijl zij het spel op het tooneel gadesloeg Toen de voorstel ling was afgeloopen bracht hij hen naar buis en nam bij de deur afscheid. „Vaarwel, Teresina," zei hij, „mis schien zullen we elkaar over niet al te langen tijd in Londen terugzien. Herinner je je het kleine restaurant nog waar ik je voor het eerst heb gezien Ik geloof, dat ik, ais ik terug ben, daar nog weer eens ga eren, al is het alleen maar ter wille van die oude herinneringen." „Vaarwel signor," zeide zij hem de hand reikend. „Het was heel vrien derijk van u aan ons te denken en ons zoo'n ptetrigen avond te be reiden." „Volstrekt niet," antwoordde hij, en nadat hij haar nog eens gevraagd had, spoedig naar Londen terug te komen, verliet hij haar en liep door de nauwe stinkende straat in de rich ting van dat gedeelte der stad, waarin zijn hotel gelegen was. Hij was nog geen vijftig meter den hoek om, toen een gedaante uit een portiek te voor schijn kwam en snel achter hem aan liep, terwijl zij aan de onbelichte zijde bond. Om 5 uur sluiting van de ver gadering en om 6 uur gemeenschappe- iijken maaltijd. Op Donderdag 27 Juii om 9 uur Voortzetting van de beraadslagingen en bespreking overSnel en goed koop recht in verband met de in voering van kleine vorderingen, waar bij te behandelen de praeadviezen van mej. mr. A. D. Bruin en van de heeren mr. Van Scherpenberg en J. G. Schuurmann. Na sluiting der debatten rondvraag, en vervolgens sluiting door den voor zitter. G. Dijkerhoff. f In den ouderdom van 71 jaar is te 's Gravenhage overleden de gep. ge- neraal-majcor van het Indisch leger C. Dijkerhoff, oud-gouverneur van A'jcti. Aan de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda voor den officiersrang opgeleid, vertrok de ontslapene in 1861 als 2de luitenant naar Indië. Na in verschillende garnizoenen te heb ben gediend, werd hij als le luitenant benoemd tot leeraar aan de Militaire School te Meester Cornells. Tot ka pitein bevorderd nam hij deel aan de 2e expeditie tegen A'jeh, waarbij hij zich zoodanig onderscheidde, dat hem de Militaire Willemsorde 4e kl. werd toegekend bij den generalen staf ge plaatst, bereikte kapitein Dijkerhoff den hoofdofficiersrang. Eenigen rijd na zijn promotie tot overste volgde de benoeming tot militair commandant van de westerafdeeling van Borneo te Pontianak in 1888. Overste Dijkerhoff leidde als zoodanig de Tebidak-ex- peditie. In 1892 werd hij na zijn promotie tot kolonel benoemd, gouverneur van Atjeh. 1 ijdens de waarneming van dit gewichtig ambt volgde de erken ning zijner groote verdiensten door benoeming tot ridder 3de klasse der M. W. O. en door zijn bevordering tot den opperoificiersrang. Na den afval en het verraad van Toekoe Oemar vertrok generaal Dij kerhoff in 1896 naar het moederland, om den dienst met pensioen te ver laten. Ned. Mettray. Zaterdag werd het 60 jarig bestaan der landbouwkolonie Ned. Mettray te Zutfen feestelijk herdacht. Op 21 Juni 1851 werd door W. H. Suringar de eerste steen dier stichting gelegd en reeds op 28 December van dat jaar werden de eerste kweekeiingen, elf in getal, opgenomen. De hoofdcommissie en heeren com missarissen gingen Zaterdagmorgen de verschillende werkplaatsen rond, waar zij de jongens druk aan den arbeid vonden. Ten 12 ure begon de aige meene vergadering. Ondertusschen werden de kweekeiingen op een feest- der straat bleef. Hij verliet de hoofd straat waarin Teresina's huis gelegen was en gebruikte een korteren weg, dien hij dien middag had ontdekt. Hij had echter nauwelijks dien weg ingeslagen, of hij hoorde een lichten voetstap achter zich. Zicli snel om draaiende zag hij een man, dien hij onmiddellijk herkende, als Tomasso Dardini op een paar voet afstands van hem. Terwijl hij iets in het Itaii- aansch mompelde, hief de vervolger zijn arm op en Godfrey zag, dat hij een ponjaard in de hand hield. Met de vlugheid van een geoefend athleet greep hij den opgeheven pols met zijn linkerhand, terwijl hij met de rechter een siag onder de kin toe bracht, die zijn vervolger op zijn rug deed spartelen. Hij raapte den pon jaard, die de ander had laten vallen, op, en stak hem in zijn zak, zeggend „Ik zal hem ais een aandenken be waren, vriendje." Toen vervolgde hij zijn weg, nadat hij zich overtuigd had, dat de ander geen plan meer had hem te volgen. HOOFDSTUK III. Als men te kiezen had tusscher, ai maaltijd onthaald. In den namiddag hield de heer Schuller tot Peursura, voorzitter, een rede in de kerk, waarin hij da voornaamste feiten uit de ge schiedenis der stichting herdacht. Later op den middag werd het nieuwe sportterrein, een geschenk van commissarissen, door de jongens in gebruik genomennog later werden op datzelfde terrein verschillende volksspelen gehouden. Een en ander werd afgewisseld door het muziek korps van de jongens. Ons Muntwezen. Biijkens het munt-verslag van den minister van financiën werden in den aanvang van 1910 in hoofdzaak weder de in het voorgaande jaar door be- taalmeeslers en de Nederi. Bank terug gehouden sterk gesleien of bescha digde munten naar 's rijks munt over gebracht. Te zamen met de voor aan maak van nieuwe specie bestemde, nog gangbare rijksdaalders is aan den omloop een bedrag van f 5.481.879.36 onttrokken. Van de ter beoordeeling toegezonden verdachte munten bleken 519 valsch te zijn, benevens 14 vreemde munten. In 1909 zijn wegens muntmisdrijf hier te lande veroordeeld 13 personen, acht wegens vervaardiging en vijf wegens uitgifte van valsche munt. Vlissingen, 19 Juni. Grand Hötel. Het concerr, dat gisteravond werd gegeven door de dames Lousi Bek king, sopraan, Hermine den Hollan der, pianiste en den heer Leopold Kippel, violoncellist, was druk be zocht. Het programma was goed voor zien, vooral de zangeres was niet ka rig met nummers; niet minder dan een tiental waren vermeld, waarbij dan nog tweemaal een als toegift moet worden gevoegd. Er was dus gele genheid te over tot kennismaking met deze zangeres, die over een zeer mooie, rijn ontwikkelde en fraai ge schoolde stem beschikt, terwijl boven dien door het edele van het geluid van al hare liederen een bijzondere aantrekkelijkheid en bekoring uitging, die boeiend werkten en tot geestdrif tige toejuiching aanleiding gaven. Onder de vele mooie, fraai en met veel dictie gezongen liederen stipten wij aan Vvidmung van R. Schumann, het zeer lieve Vergebliches Standchen var. J. Brahms en het in-geioovige en in-muzikale Mein gldubiges Herze, frohlocke van J. S. Bach, dat luide werd toegejuicht, waarop als toegift het heerlijk schoone Panis Angelicus van Cesar Franck, zeer verdienstelijk door deze zangeres werd gezongen beide nummers met Caro mio ben van T. Giordani aan het einde van de de bekoorlijke landgoederen in het graafschap Midlandshire, zou licht de keus vallen op Detwich Hal!. In alle opzichten toch is het een heerlijk oord. Terwijl het oud genoeg is, om een geschiedenis te hebben, heeft het zich ook weten aan te sluiten aan de moderne begrippen van gemak en gezelligheid. Het is prachtig gelegen in het midden van een park van on geveer 300 bunder oppervlakte en men nadert het langs een schilder- achtigen oprijweg, zoowat een halve mijl lang, die gedeeltelijk iangs de oevers van een meer liep, dat daar tot versiering was aangebracht. Toen hij nog jong was, had Godfrey daar vele prettige dagen doorgebracht, wei nig denkend, dat het ooit zijn eigen dom zou worden. En het zou inder daad stellig ook nooit zijn eigendom zijn geworden, als zijn neef Wilfred niet in Voor-ïndië gedood was bij het volvoeren van een daad van grooten heldenmoed., (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1