Tas Schuld Omiuigi Eerste Blad Maandag Dit lamner bestaat uit2 bladsi. IJuni DE PEST. Feuilleton» dieren Ibeien frente, 1EZICÜT TELEFOONNUMMER 10. 1911 Verschijnt dagelijks., uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BINNENLAND, No 142 49e Jaargang. en in den de nieuwe Jeeniging tot emdelingen- Middeiburg en BRAND, EN en op ito. de Noord rankte Gro an 4 PER- n bezorging 146, te Mid- 3 wstraat 59. enwoor- )tké, iagen. maal 's ier thuis B7.4U.00 03.518.17 B7.411 88 08.387.71 00.ver- Vamie ver P/o van de ■mindering leerd. |t na: 30 jaren den. en eten dan ook het vleesch ervan niet. Evenzoo weten de Chineezen van ouds, da: een groots sterfte van ratten aan het uitbreken van pest on der de menschen voorafgaat. Zij ver laten daarom zoo spoedig zij bemer ken, dat er veel ratten zonder bekende oorzaak sterven, hunne oude woon plaatsen, en vestigen zich in-andere oorden. Ook op andere plaatsen, waar heen de pest in de laatste jaren is verplaatst, Ak-xandrië en Oporto, kon steeds dezelfde voorafgaande sterfte der ratten opgemerkt worden. Op zeeschepen werden herhaaldelijk gelijktijdig met of reeds voor het op treden van pestziekte door die ziekte gestorven ratten gevonden. De buiten gewone beteekenis der ratten voor de verbreidiiig der pest treedt duidelijk voor den dag, uit het waargenomen feit dat de pest bijna uitsluitend naar zeehavens overgebracht werd, en dat zij, ook wanneer geen zieken waren geland, het eerst onder de havenar beiders uitbrak, dikwijls eerst, nadat in de aan de havens gelegen pakhuizen aan de pest gestorven ratsen gevonden waren. Het overbrengen der pest van rat op rat en van rat op den mensch heeft plaats, afgezien van de zeldzame gevallen van directe aanraking, in de eerste plaats door den steek van de vioo, die de ratten bij zich dragen. Deze lang bestreden meening is door zeer zorgvuldige onderzoekingen der Indische pestcommissie vastgesteld. Deze vioo, zeer na verwant aan de menschenvloo, leeft op de huisrat, die menigvuldig in tropische gewesten voorkomt. Wanneer deze vioo een pestzieke rat steekt en bloed ontneemt, dan komen bacillen <n het digestie- kanaal der vioo, waar zij vele dagen kunnen blijven voortwoekeren, zoodat de vioo langen tijd besmettelijk is. In onze streken huist een andere soort rat, bij welke ook wel een soort vlooien voorkomt, dat de menschheid echter niet steekt. Tengevolge daarvan is het gevaar van pestverbreiding door onze hier levende ratten niet groot Een eigenaardigheid der pestbacil moet nog vermeld worden, die voor de verspreiding der pest buitengewoon gewichtig is, n.l. zijn groote aanpas singsvermogen aan een bepaalde dier soort; terwijl zijn kwaadaardigheid langzamerhand stijgt. Zoo heeft men gezien dat de eerste ziektegevallen in een epidemie onder het beeld van een iichie kiierpest verliepende bacillen, dis pas van de rat op den mensch waren overgeplant, moesten rich eerst aanpassen aan den nieuwen gas heer, en waren derhalve in hunne werking nog zwak. Waren er meer besmettingen van mensch op mensch geweest, dan werd de aandoening langzamerhand ernstiger en zwaarder; en eerst in het verdere verloop der epidemie, gewoonlijk in een tijd, in welke de bevolking onder den in vloed van een ongunstige weersge steldheid meer vatbaar was voor ka- tarrhen der luchtwegen, ontstond de longenpest, die dan aan de epidemie een zeer boosaardig karakter gaf. Terwijl de builenpest 50—75 pet. der lijders doet vallen, eischt de lon genpest 80—100 pet. der slachtoffers! Hoewel veie onderzoekingen om een serum tegen de pest samen te stellen zijn ondernomen, zijn de vor deringen daaromtrent zeer gering. Wel heeft men een serum gekregen, waarmede de gezonde zich bij voor baat gedurende eenigen tijd onvatbaar kan maken, maar dit serum heeft nog geen genezing gebracht bij longenpest. Na alles, wat v»e hier omtrent de pest en zijn besmettelijkheid hebben gezegd, is het duidelijk, dat de pest epidemie in Mandschurije niet alleen van ernstige beteekenis is voor die streek, maar ook voor meer verwij derde streken, ja zelfs voor Europa, immers het uitbreken der longenpest midden in den winter en haar snelle uitbreiding over een uitgestrekt ge bied met een dichte, op lagen trap van ontwikkeling staande en bijge lovige bevoik'ng, die alle voorschrif ten en maatregelen der overheden en artsen tegenwerkt, zijn momenten, die deze epidemie zeer gevaarlijk doen schijnen. Daarbij komt nog het totale gemis aan hulpmiddelen, waar van zich de moderne kultuurvolkeren bedienen ter bestrijding van epide- miën. Aan een bacteriologisch onder zoek der geintecteerd-n, aan een isoleering van de lijders en de ver dachten, welke maatregel bij cholera- epidemie zoo buitengewoon schitte rend heeft gewerkt, kan onder de daar heerschende omstandigheden niet gedacht worden. Evenmin aan een goede desinfectie en rattenver- delging. ja zelfs zijn niet alle lijders bekend, omdat de bevolking neiging vertoont, hen te verbergen. Men heeft in de laatste dagen wel eens de mogelijkheid besproken, dat de pest langs de Siberische spoor lijn naar Europa overgebracht zou kunnen worden. En deze mogelijkheid is werkelijk niet gering. Door die spoorlijn is Oost-Azië zeer nabij Europa gekomen, en in aanmerking genomen de heftigheid, waarmede de pest in Mandschurije optreedt, en de ongewone snelheid, waarmede ze zich langs de Mandschurijsche spoorlijn naar Peking en Tientsin heeft ver spreid, is de mogelijkhpid, dat zich langs de Siberische lijn enkele pesthaarden vormen en zelfs enkele gevallen naar Europa overgebracht kunnen worden, niet denkbeeldig. Dat echter hier een epidemie zou kunnen onistaan, daarover heeft men zich niet erg bezorgd te maken. De er varingen der laatste jaren hebben ons Daarom wendde hij zich tot den man in quaestie en gaf hem door gebaren te kennen, om zich met zijn eigen zaken te bemoeien. Een oogen blik scheen deze dit niet te willen begrijpen, maar hij bedacht zich dadelijk en liep, steeds omkijkende de straat uit, ongetwijfeld om te zien of de Engelschman en het meisje nog samen stonden te praten. „En nu heb ik je een voorstel te doen, Teresina," zei Godfrey, toen de ander den hoek was omgeslagen, „Zooals ik je zooeven verteld heb, ben ik op weg naar Engeland en kan daarom helaas maar éen avond in Napels doorbrengen. Ik heb gezien, dat in de opera van avond „Faust" wordt opgevoerd. Zou je er iets op tegen hebben, om eerst met je moe der en met mij te dineeren, en er daarna heen te gaan Het zou een prettige manier zijn om den avond door te brengen en we zouden dan over den ouden tijd kunnen praten." Teresina klapte in de handen van pleizier. In haar liefde voor de opera was zij een echte Napolitaansche. „Dat zou heerlijk zijn", riep zij uit. „Ik weet zeker, dat mijn moeder komen zal. Het is heel vriendelijk van u, signor!" Zij spraken toen af, dat zij elkaar op een bepaalde plaats zouden ont moeten, daar eten en dan samen naar de opera gaan. Toen dit bepaald was keerde Henderson naar zijn hotel terug en begaf zich op het vastgestelde uur naar de plaats van bijeenkomst. Precies op tijd verscheen hij aldaar. Het was een restaurant, dat veel overeenkomst vertoonde met dat, waarin hij Teresina en haar moeder voor het eerst had ontmoet. De ge dachte van dien gedenkwaardigen avond kwam vanzelf bij hem op, terwijl hij op straat op hen wachtte, en hij' wenschte slechts, dat Fensden ook van de partij had kunnen zijn. Toen de signora en haar dochter verschenen, kon men duidelijk zien, dat zij hun uitgaan ais iets belang rijks beschouwden. Ze waren beiden op z'n Zondagsch en met haar bonte kleuren had de signora zelf veel van een paradijsvogel. Teresina was een voudiger gekleed, maar Henderson zag, dat zij een halssnoer, dat hij haar eens cadeau had gegeven als een herinnering aan wat extra werk, dat zij voor hem gedaan had, om den slanken hais droeg. Terwijl hij er naar keek, dacht hij aan den dag waarop hij het haar had gegeven en vroeg hij zich af, of het wel ver standig was voor een tweede maal met vuur te spelen. De signora begroette hem met zui delijke woordenrijkheid en zoodra hij er een woord tusschen kon krijgen,stel de Henderson hij voor, het restaurant binnen te gaan. Nadat zij dat gedaan hadden gingen zij aan een der tafeltjes zitten en bestelde hij ie*süet was een feestmaal, waaraan twee van de drie altijd met genoegen zouden terug denken, en ook de derde om een an dere, minder romantische reden. „En u keert dus weer naar Enge land terug, signor zeide de sig nora, toen haar eerste honger gestild was. En zich de omstandigheden her innerend, verbonden aan den iaatsten tijd van hun verblijf in Engeland, voegde zij er op gevoelvollen toon bij„Ik geloof, dat ik, als er kans op was, wel graag naar Engeland terug zou willen, al is de winter er ook nog zoo koud en al regent het ook nog zoo vaak." „Maar als u graag wilt gaan, waar om doet u dat dan niet vroeg God frey met een vuur, dat Teresina ver baasd naar hem op deed kijken en direct daarop haar oogen deed neer slaan. „ik ben er zeker van, dat uw dochter werk genoeg- kan krijgen. Ik zou al 't mogelijke doen om haar voort te helpen. Om u de waarheid te zeggen, heb ik nooit begrepen, waarom u zoo haastig vertrokken zijl." Als hij een oogenblik had nage dacht, zou hij waarschijnlijk de reden, die haar tot verirekken genoopt had, hebben begrepen. Hij was echter veel te bescheiden om aan zooiets te den ken en hij gaf aan het gesprek een geheel andere wending, door haar te vragen naar haar tegenwoordig leven te Napels. En toen begon hij over Fensden te praten, die op dat oogen blik, hadden zij hem kunnen zien, vast lag te slapen in een coupé, op weg van Jaffa naar Jerusalem. De signora had nooit veel opgehad met dien schilder en zij had een vaag be sef, dat Godfrey's plotseling vertrek en het ophouden van Teresina's werk in het ateliër, dat daar een gevolg van was, aan de tusschenkomst van dat heer had te danken. Zij was evenwel te voorzichtig om zich in dien geest tegenover Godfrey uit te laten. Zij kende de vriendschap die er tusschen die beiden bestond en zij wist ook, dat haar dochter, die opvliegend van aard was en een scherpe tong had, die zij, als 't noo- dig was goed kon roeren, geen af keurend oordeel, noch over mijnheer Henderson, noch over zijn vriend, zou duiden. „Wat onzen terugkeer naar Enge land betreft, daar moeten we nog eens over denken," zeide zij voldaan, toen Godfrey haar glas voor de vierde of vijfde maal met champagne had ge vuld. (Wordt vervolgd.) VL1SSIINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT I fibssinemerifs-fiduêrfênfiën op soer ooordesligg ooorioaarden SUP" Nieuwe Abonné's, uiige- zonderd bij weKeljjKsche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING- SCHE COURANT" koste loos tot 1 Juli. lichaamstemperatuur en snel toe nemende bewusteloosheid treedt door de door de pestbacillen afgescheiden giften in de klieren en het omgevende weefsel een heftige ontsteking op, die in den tijd van enkele uren tot hoogstens drie dagen, voert tot een sterke, zeer pijnlijke zwelling van de klier, de zoogenaamde pestbuil. Waar de pestbscil in de huid is gedrongen, ontstaan vaak biaasjes met etter gevuld, die eveneens zeer pijnlijk zijn. Deze beide verschijnse len zijn het, die v. n. 1. in 't oog springen. De klierzwelling, of meer wetenschappelijk pestbubo genaamd, komt meestal hel eerst voor in de lies, de oksel of de hals, doch kan ook op andere plaatsen beginnen. Zoolang nu het proces zich afspeelt in die klieren, is de lijder betrekke lijk nog weinig gevaarlijk voor zijne omgeving, omdat hij in dit stadium der ziekte nog geen bacillen ver spreidt. Komen de bacillen echter in den bloedstroom dan verandert het ziektebeeld geheel en daarmede komt het gevaar voor de omgeving. Het geheele lichaam wordt nu be zaaid met bacillen en een snel verval van de krachten voert in weinige uren tot den dood. In dit stadium verspreiden de lijders met hoesten massa's sputum, waarin vele bacillen kunnen voorkomen, waardoor de omstanders in 't grootste gevaar voor besmetting komen. Bij de longenpest, „de zwarte dood der middeleeuwen", speelt het ziekte proces zich hoofdzakelijk in de longen af. Er ontstaat een heftige longont steking, en tengevolge van een heftige hoestprikke! werpt de zieke in zijn door bloed roodbruin gekleurde flui men enorme hoeveelheden pestbacil len uit. Terwijl nu de hoeveelheid verspreid wordende infectiekiemen bij de lon genpest veel aanzienlijker is dan bij de builenpest, en derhalve het infectie gevaar veel grooter, is de gevaarlijk heid der longenpest daardoor nog zooveel heviger, omdat de baci! bij longenpest veel kwaadaardiger is. Dientengevolge nemen de pestepicie- rmëii bij optreden der longenpest in den regel een veel boosaardiger ka rakter aan, zooals dan ook in den Iaat sten tijd in Mandschurije gebleken is. De pest is eigenlijk een ziekte der ratten en van hunne verwante knaag dieren andere zoogdieren zijn ook we! vatbaar, maar ondet deze komt het zeiden tot sterke uitbreiding, li den ouden endenuschen pesthaard aan de noordkant van het Himaiaja gebergte, van waar uit de epidemie van 1902 zijn uitgang heeft genomen, is zij onder een daar levende hanis- tersoort, sterk verbreid. De inboor lingen weten, dat de ziekte van die dieren op den mensch kan overgaan, 38.09 38.56 39.71 41.68 ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs siechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Zooals bijna iedereen weet, komen in onze Oost-Indische koloniën en kele besmettelijke ziekten, als cho lera, dysenterie e. a. steeds in meer of mindere mate voor. Men is er al aan gewoon geraakt berichten dien aangaande kalm op te nemen, vooral ook daarom, omdat in de laatste ja ren de geneeskundige wetenschappen middelen hebben gevonden die bet gevaarlijke van deze ziekten voor een groot deel wegnemen. Het op treden van de zoozeer gevreesde pestziekte in die landen heeft echter meer de aandacht getrokken', en wei daarom, omdat deze moorddadige infectieziekte zoo buitengewoon moei lijk te bestrijden is en zoo kwaad aardig rond zich grijpt. Het voor komen van deze ziekte vervult vele Nederlanders met bijzondere vrees, omdat uit den aard der zaak de meesten van hen, wel familie of ken nissen daarginder hebben, die dus aan deze zoo goed als doodelijke infectieziekte bloot staan. Wat eigen lijk deze ziekte is, hoe zij zich voor doet, daarvan hebben de meesten geen begrip het is daarom waar schijnlijk wel interessant hier in korte trekken een beeld over dit ellendig lijden te ontwerpen. De verwekker der pest is een korte ovale bacil, die zich in de or ganen en het bloed van den gestor ven pestlijder in den regel in massa bevindt, zoodat het aantoonen meest zonder eenige moeite gelukt. Naar mate de pestbacil door kleine won den in de huid in de weefselsappen dringt of ingeademd wordt, verloopt de ziekte onder het beeld van kiier pest („builenpest", omdat er builen gevormd worden) of dat aan longen pest. De eerste vorm komt het meest voor en treedt in 't begin eener epidemie bijna uitsluitend op. Zeer snel na het indringen in de huid worden de zich zeer sterk vermenig vuldigende bacillen met de weefsel sappen naar de naastbijgelegen klie ren gevoerd. Onder snelle stijging der geleerd, dat de pest siechts bij slechte hygiënische omstandigheden zich kan verbreiden, dat zij echter bij gezond en hygiënische levende volkeren geen vasten voet kan krijgen. A. Invordering van opcenten. De regeering heeft het afdeelings- versiag beantwoord betrekkelijk het wetsontwerp omtrent de invordering van provinciale en gemeentelijke opcenten op 's rijks directe belastin gen. De minister licht daarin nader toe de gronden, die naar de raeening der regeering ten bate van ein recht van voorrang voor provinciale en gemeentelijke opcenten kunnen wor den aangevoerd. Met de wetsvoor- dracht wordt niets anders beoogd dan dat voorloopig bestendigd biijve wal sedert 1845 (en zelfs veel langer) als recht heeft gegolden. Eene principieele beslissing over de preferentie der genoemde opcenten wordt thans niet gevraagd. De in het verslag beweerde onbillijkheid van preferentie kan men niet aannemen zonder tevens hetzelfde voorrecht dat voor de hoofdsom der belasting wordt genoten, te veroor- deelen. De moeilijkheden, waarvan in de toelichting tot het ontwerp is gesproken, zijn van compiabeien aard en betreffen de afrekening tusschen het Rijk en de provinciën en gemeen ten, zooals die nu eenmaal op een voudige en practische wijze is gere geld. Indien aan art. 24 der wet van 22 Mei 1845, overeenkomstig de uit spraak van den Hoogen Raad, de beperkte uitlegging moet worden Totalisatorverbod. Naar men verneemt, is de voor zitter van de Tweede Kamer voor nemens, in de vergadering van as. Dinsdag voor te stellen, om den volgenden dag, na de eindstemming over de Steenhouwerswat, te behan delen de interpellatie van den heer Van Karnebeek, betreffende toepas sing van het totalisator verbod. He1 bezoek van onze Koningin aan Brussel. De „Gazetle" deelt mede, dat de Nederlandsche Kamer van Koophan del te Brussel, besloten heeft een feestmaal te houden ter gelegenheid van het bezoek van H. M. Koningin Wühelmina. De officieeie personen in België, die den handei en de industrie van de beide landen vertegenwoordigen, zullen worden uitgenoodigd. Het banket zal de reeks feestelijkheden, welke de Hollandsche kolonies ter gelegenheid van het bezoek organi seert, openen.

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1