Tu Ui liÉifi 17 Juni m OEÜM BP SEH Tl. No 141 Feuilleton, BINNENLAND. 49e Jaargang, 1911, VLISSIINGSCHE COURANT Zaterdag Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 58. ADVERTENTiÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnerrsents-ftduerfentiën op zeer yoordeelige ooorivaarden De Rijksmiddelen. Een zeldzaam mooie Mei maand was het dit jaar voor de schatkist. Niet alleen kon een flink meevaller tje worden geboekt voor de succes sierechten, maar ook de minder wis selvallige baten gaven goede cijfers. De vergelijking met Mei van ver leden jaar toont dit duidelijk aan. Was Mei 1910 reeds een gunstige maand voor de opbrengst van 's Rijks middelen geweest, daar toen ruim 7 ton meer werd ontvangen dan in Mei 1909, de afgeloopen maand overtrof haar naamgenoote van verleden jaar met een som van f 1,873,344.33, een vermeerdering ^ie naar wij meenen nog niet, of hoogst zelden, is voor gekomen. De opbrengst bedroeg f 17,410,440,91% tegen f 15,537,096,585 in Mei 1910. Bijna alle middelen hebben tot die goede resultaten medegewerkt. Ia de vorige maand brachten m e e r op dan in Mei 1910 de grondbelasting f 182,000, het personeel f 119,000, de bedrijfsbelasting f219,000, de vermo gensbelasting f26,000 de invoerrech ten f201,000, van de accijnzen die op het gedistilleerd f60,000, op het zout f 4000, en op het geslacht f 13,000, de belasting op gouden en zilveren werken f 6000, de zegelrech ten f 39,000, de registratierechten f 112,000, de hypotheekrechten f20,000, de successierechten niet minder dan f721,000, de posterijen f 149,000, de rijkstelegraaf f 42,000 en de loods gelden f 23,000. Slechts uit enkele baten werden luttele bedrrgen m i n- d e r ontvangen en we! op den suiker accijns f 45,000 den wijnaccijns f 1000, den bier en azijnaccijns eveneens f 1000 en de domeinen f26,000. Bij een vergelijking van de opbrengst over de eerste vijf maanden van dit jaar met die in gelijk tijdperk van 1910 blijkt, dat aileen minder op brachten de zoutaccijns f47,000 en de domeinen f36,000, doch alle an dere middelen gaven dit jaar meer en wel: de grondbelasting f 112,000, de personeele belasting f 150,000, de bedrijfsbelasting f 347,000, de ver mogensbelasting f317,000, de invoer rechten f296,000, de suikeraccijns f601,000, die op den wijn f38,000, op het gedistilleerd f 56,000, de bier en azijnaccijns f 15,000, en die op het geslacht f49,000, de belasting op gouden en zilveren voorwerpen f 4000, de zegelrechten f 30,000, de registra tierechten f486,000, de hypotheek rechten f53 000, de successierechten f 193,000, de posterijen f 360,000, de rijkstelegraaf t 101,000, de staatsloterij f 2000 en de loodsgelden f 87,000. Het totaal-generaal over de eerste vijf maanden van 1911 is f 68,985,612 50. 7.) Het is onnoodig te zeggen, dat Fensden ten slotte het voorstel aan nam en dus scheidden de beide man nen den volgenden dag van eikaar op het wandeldek van de mailboot, die Henderson naar Napels zou brengen. Fensden begon te beseffen, dat het ii het geheel niet onaardig is een rijken en edelmoedigen vriend te heb ben. Armoede was ongetwijfeld ro mantisch en artistiek, maar een goed gevulde portefeuille beteekende goede hotels, de beste wijn en spijs. Terwijl de boot de Middellandsche zee overstak kreeg Godfrey een inval en hij besloot daarnaar te handelen. Het was niet meer of minder, dan om het korte oponthoud in Napels om Teresina op te zoeken en zich te overtuigen, dat zij het goed had in In 1910 werd over hetzelfde tijdperk ontvangen f65,759,391.82, zoodat het accrès bedraagt f 3,226 220 68. (N. Cr.") De coalitie in Zeeland. Uit een driestar in de (antirev.) „Rotterd": De Statenverkiezing in Middelburg viel tegen. Dat dit verlies ons leed doet, spreekt van zelf. Zonder beteekenis is dit niet. Reeds vroeger wezen we er op hoe de rechtsche meerderheid in Zeeland v/ankelt. Thans bedraagt ze nog vijf stemmen. Voor een goed deel berust die op het district Hulst, dat roeger als een bolwerk voor de Christelijke partijen mocht worden beschouwd. Mede door de actie van den be kenden notaris van Dalsum is het thans echter met dien vroegeren luister gedaan. Reeds werd éen bres gescho ten en de vrees bestaat dat in de toekomst meerdere offers zullen vallen. Nu zou die achteruitgang geen zorg behoeven te baren, indien daar tegenover Goes, Vlissingen en Middel burg aan kracht wonnen en éen en onverdeeld rechts kozen. Aan die veiwachting werd door de stemming van gisteren de hodem ingeslagen. Bakkerswet. In parlementaire kringen gelooft men niet, dat de Tweede Kamer voor het reces de behandeling der Bak- keiswet zal hervatten. De agenda der werkzaamheden wordt echter aange vuld mei een groot aantal ontwerpen, van niet ingrijpenden aard. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Algemeene Reken kamer de heer mr. Th. Ph. baron Mackay. Het Oranje Kruis. Gisteren had te Arnhem onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik de algemeene vergadering plaats van denKoninklijkenNationalen Bond voor Reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken „Het O-anje Kruis". Aan het jaarverslag onileenen wij dat 17 vereenigingen en maatschap pijen, d.w.z. 'op twee uitzonderingen na alle groot nationale en provinci ale lichamen, op dit gebied werkzaam als gewoon lid aangesloten zijn o. a. de prov. Zeeuwsche vereeniging „het Groene Kruis". De bloei der aange sloten vereenigingen neemt toezij spreiden een groote activiteit (en toon hetwelk den Bond vooral reden tol vreugde geelt. ..Voorzorg Staatsspoor". Bij het Staatsspoorwegpersoneel be slaat ruim 25 jaren een fonds, „Voor zorg" genaamd, door welk fonds bij overlijden, invaliditeit of het bereiken haar oud tehuis. Hij was er volkomen zeker van, dat de liefde die hij mis schien eens voor haar gekoes terd had, gestorven was. Daarom zag hij er geen gevaar in, haar op te zoe ken. „Theodoor heeft er meer drukte over gemaakt dan noodig was," rede neerde hij bij zichzelf. „Als hij niets meer had gezegd, zouden er geen moeilijkheden zijn ontstaan, en dan zou Terisina nog in Londen, en mijn model zijn." Zoodra de boot in de haven was, zocht hij zijn bagage bij elkaar en slapte aan wal. Een rijtuig bracht hem naar een hotel, hem vroeger be kend, en toen hij daar goed en wel gehuisvest was en gehoord had, dat hij niel voor den volgenden morgen zijn reis kon voortzetten, besloot hij Teresina op te zoeken. Hij nam haar brief uit zijn portefeuille, noteerde het adres en ging er op uit, om tot de conclusie le komen, dat het eenige moeite kostte het huis van signora Cardi te vinden. Eindelijk evenwel bracht hij het zoover dat een schran dere buurman hem vertelde, dat de signora niet thuis was en de signo- rina ongeveer een kwartier geleden van den 65jarigen leeftijd wordt uit gekeerd aan de leden of erven f 600, f 400 of 200, naar gelang men in de le, 2e of 3e klasse verzekerd is. Tot het jaar 1905 was de contri butie voor de leden onafhankelijk van de leeftijden, resp. f 0.90, f 0.60 of f 0.30 per maand, tei wijl de toetre ding tot het 35ste levensjaar tegen deze contributie openstond. In 1905 werd hierin eenige verandering ge bracht, zoodat de nieuwe leden in 3 categorieën verdeeld werden, nl. le ca', beneden 26 jaar, 2e eat. 26—30 jaar en 3e cat. 30—35 jaar, met een maandelijksche premie voor de le cat. van f 0.90, f 0 60 of f 0.30, 2e cat. f 1.05, f 0.70 of f 0 35, 31e cat. f 1.20, f 0 80 of f 0.40. Var. de in het boekjaar ontvange.n premiën werden de uitkeeringen en de gemaakie kosten afgetrokken. Het aldus verkregen overschot of tekort werd omgeslagen over de leden die het gebeele jaar lid waren en het op deze wijze aan ieder lid toekomend overschot werd bij het verzekerd ka pitaal gevoegd. Mocht een lid per saldo een tekort hebben, dan werd dit niet van de uitkeering afgetrokken. In 1905 werd bepaald, dat slechts de heifi van d: overschotten aan de uitkeering toegevoegd zou worden, terwijl van de andere helft een Re servefonds gevormd zou worden. Door dezen maatregel had men op3l Dec. 1909 een Reserve van pl.m. f 32.000. Daar „Voorzorg" echter op dien da tum een verzekerd kapitaal had van pl.m. f 2,500.000, wetd in het begin 1911 een commissie van onderzoek ingesteld. Deze commissie, bestrande uit 3 bestuursleden es-2 particulieren, stelde zich in verbinding met den heer dr. H. P. Kapteyn, wiskundige, die de wiskundige berekeningen zou maken. Hoewel de berekeningen nog niet geheel gereed zijn, is toch reeds be kend, dat het tekort ongeveer f 400.CD0 a f 500.000 zal bedragen. De commissie moet nog uitmaken welke voorstellen zij aan ten spoedig bijeen te roepen buitengewone ver gadering moet doen. Verkeer met vliegtuigen. De minister van waterstaat heeft een ontwerp van wet tot voorioopige regeling van het verkeer met vlieg tuigen om advies gezonden naar de overige departementen, die daarbij betrokken zijn. „Een arbeider is zijn loon waard". Zoo dachten er ook de vroede vade ren te Denekamp (Overijsel) blijkbaar over, toen zij eenparig besloten den onderwijzer G. J. M. voor bewezen was uitgegaan. Teleurgesteld keerde hij zich om, wilde de stoep af en de straat ingaan, toen hij zich plotseling tegenover Teresina bevond. Toen zij hem zag, ontsnapte haar een uitroep van ver bazing en vreugde. „Hoe komt u hier signor," vroeg zij nadat zij elkander hadden begroet. „Ik wist niet, dat u in Napels was." „Ik ben pas vanmiddag aangeko men," antwoordde hij. „Ik ben op weg naar Engeland." „Naar Engeland zeide zij, en toen zuchtte zij even, alsof de naam van dat land droevige herinneringen bij haar opriep. „Het is daar nu koud en vochtig en herinnert u zich nog wel hoe de kachel in het atelier rookte Deze opmerking, die oogenschijnlijk niet op het voorgaande sloeg, bracht beiden aan het lacnen, maar hun vroolijkheid was niet geheel onge kunsteld. „Ik zal het atelier niet langer aan houden," antwoordde hij. Ik denk, dat ik voortaan ergens anders ga werken. Maar je ziet er slecht uit, Teresina „Ik voel me toch heel wel," ant- buitengewone diensten een bijzondere bezoldiging toe te kennen. Zes we ken had de onderwijzer de plichten van hoofd der school waargenomen en bovendien drie klassen extra be diend. Daarura verdiende de meester geen der laden van den raad spreekt dit tegen een buitenge wone gratificatie. En zoo ging het besluit er met algemeene stemmen door, het besluit, om aan den onder wij rer voor zijn driedubbele werken een extra-som toe te kennen van. zeven guldenGeen cent minder. Dus nog meer dan een gulden per week. Waarom zoo zullen de vroede vaderen waarschijnlijk ge dacht hebben waarom zulien wij ook niet eens een keer bijzonder royaal zijn in ons rijke Twente? En met een glimlach van voldaanheid op de gezichten gingen de Edelacht bare heeren naar huis, in het geluk kig-makende bewustzijn een goede daad te hebben verricht. Zalig zijn zij, die weldoen. Er is echter altijd, zooals het spreekwoord zegt, baas boven baas. Zoo werd een Amerikaansch schrijf- ste-, mr. Rice toch nog beter betaald dan bedoelde onderwijzer. Zij had een geweldig succes met haar hu moristisch boekje: „Mts. Wiggs of the Cabbage Patch" en kreeg nu als honorarium een po.id sterling (olm. f 12) per..,, woord In verhouding is dit honorarium wellicht een van de hoogste die ooit werden uitbe taald. Toch verzinkt dit in 't niet bij het schrijversloon, dat een zekere lady Patcairn ontving. Een schat rijke oom dicteerde haar zijn testa ment, dat geheel te haren gunste was en haar tot de universeele erfge name maakte van een vermogen van 36 millioen gulden. Hat testa ment was kort en bondig het be vatte 120 woorden. Da dame ontving dus voor eik woord een schrijvers loon van driemaal honderd duizend guldenEn literaire kritiek hoef de zij niet te vreezen. Lady Potcairn heeft dus de macht van het geld, zooals mrs. Ricc de macht van het woord heeft. Een an dere Amerikaansche dame, mejuffrouw Ruth Longfellow, heeft aan de we reld de macht van haar wil getoond. Zij was de dochter van den circus directeur Alextnder Longfellow. Toen deze stierf, verdeei Jen diens drie zo nen de erfenis, zonder zich om de rechten van hun zuster te bekomme ren. Dat wekte bij het meisje een grenzenlooze haat tegen al wat man is, en zij zwoer een duren eed, dat zij zonder mannenhulp haar weg door het leven zou weten te vinden. En zij hield woord. Zij zocht het perso neel bij elkaar voor een eigen cir custroep, doch nam alleen vrouwen aan. Aldus met een allerbescheidenst woordde zij haastig. Zij kon hem toch niet zeggen, dat liefde voor hem haar deed wegkwij nen als sneeuw voor de zonDat alles om haar heen donker was, al leen, omdat hij, haar zon, haar niet langer bescheen „En hoe gaat het je moeder Wat onaardig van me, dat ik niet eerder naar haar gevraagd heb," zei hij. „Ik hoop dat zij goed in orde is „Heel goed, signor," antwoordde zij. „Zij spreekt dikwijls over u. Zij is vandaag te Sorrento, maar kan ieder oogenbiik terugkomen. Zij zou het prettig gevonden hebben u te zien, signor, om u te kunnen bedanken voor uwe groote goedheid jegens ons." „Onzin," zei Henderson gejaagd. „Het is juist andersom. Ik ben jou dank verschuldigd. Zonder jou gezicht, Te resina, zou mijn schilderij nooit zoo'ri opgang gemaakt hebben. Weet je wel, dat verscheidene dames gezegd heb ben, dat ze alles zouden willen ge ver, om zoo schoon te zijn Ik geloof niet, ooit beter werk te zuilen leveren dan dat." Nauwelijks had hij dit gezegd, toen kermistentje begonnen, heeft [miss Rutti Longfellow thans de beschik king over een circustrein, die in 16 groote wagens geborgen moet wor den. De directrice heeft haar begin sel gehandhaafd door geen mannen in haar gezelschap te dulden, dus zijn de rijders, de clowns, de acro baten, de musici, de stalknechts, allen vrouwen. Weg met de mannen! of: De vrouwen naar voren schijnt ook wel de leuze der dames te zijn in Argo- nia, een stadje in Kansas, ook dus al in Amerika. Daar hebben sedert eenigen tijd de vrouwen stemrecht en dit was tot dusver een succes geweest, niet het minst, omdat men zich daar al te druk maakt met po litieke vraagstukken. Vooral brijver- den de burgeressen zich om Argoaia tot een stad te maken, waar geen sterke drank verkocht wordt. Een der voormannen pardon voor- vrouwen, bij die beweging was me vrouw Salter, een jonge gehuwde vrouw, en daarom hadden eenige harer vriendinnen haar op de can- didatenlijst geplaatst voor het burge meesterschap. De dames hebben suc ces gehad, want de uitslag der ver kiezing was, dat mevrouw Salter lot burgemeesteres van Argonia is ge kozen. Daar in Amerika staat de vrouw hooger aangeschreven dan bv. in Rusland. In dit land schijnt men voor de vrouw niet veel respect te hebben. Er is althans geen taal ter wereld, zelfs niet het Chineesch, waarin zoo veel minachting uitgesproken wordt voor de vrouw als in het Russisch, getuige vele plat Russische spreek woorden. Het „Hol." gaf er een bloemlezing van Wie aan zijn vrouw toegeeft, zal daarvan niets goeds be leven. Heb je vrouw lief als je ziel, en schudt haar als je vruchtboom. Heb je 's morgens je vrouw geslagen, vergeet het dan 's middags niet te doen. Sla je vrouw met den steel van den bijlze is geen pot. De weg van de vrouw gaat van de haard naar de deurdrempel. Twee vrouwen vormen een bijeenkomst, drie een hel. Het hoofd van de vrouw is leeg als de beurs van een Tar taar. De hond is verstandiger dan de vrouw, hij blaft zijn meester niet aan. Zeven bijien kunnen niet aart éen boom werken, aar twee spinne wielen niet aan een draad. Bij de vrouwen en bij de drinkers zijn de tranen goedkoop. Van onze rib komt niets goeds. Klop den pels en hij wordt warmer, klop de vrouw en,ze wordt trouwer. Hoe beter je je vrouw slaat, hoe beter wordt het middag eten. Niet waar, deze kennismaking met plat-Russische gedachten is niet bij zonder aangenaam. Keuvelaar. hij bemerkte, dat een jonge man, lar.g, slank hem onopgemerkt genaderd was, en hem met woedende blikken aan staarde. Teresina had hem eveneens gezien en scheen er zichtbaar door aange daan ofschoon zij slechts een oogen biik te voren een en al zonneschijn en verrukking was bij het terugzien van Henderson, was zij thans geheel terneergeslagen. „Is die man een vriend van je vroeg Godfrey in het Engeisch. „Hij schijnt ergens nijdig over te zijn." „Het is Tomasso Dardini maar," antwoordde zij, alsof die verklaring voldoende was. „Hij is opvliegend, maar zai u geen kwaad doen." „Ik wou toch maar liever, dat hij wegging, hij kijkt me aan als of hij me op wil eten. Vergeef me, Teresina, maar ik geloof dat hij ver liefd op je is." „Het is een dwaze jongen," ant woordde zij, terwijl ze bloosde, „en ais hij niet oppast, komt hij vandaag of morgen nog in moeilijkheden." „Dat zou me niets verwonderen," antwoordde Godfrey." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1