10 Juni No 140 49e Jaargang. 1911. Vrijdag- Feuilleton» BINNENLAND» Land- en Tuinbouw. VLISS1NGSCH COURANT. prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlEN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-fidoerfentiën op zeer ooordeeiige uoonoaarden Bezoek van Koningin Wilhelmlna aan Brussel. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de Nederlandsche Ka mer van Koophandel te Brussel is besloten, een feestmaaltijd te houden gedurende de dagen van het bezoek van H. M Koningin Wiihelmina aldaar. Daartoe zullen worden uitge noodigd behalve de officieele Neder landsche personen hier te lande, de voornaamste vertegenwoordigers van handel en nijverheid, zoowel in Ne derland als in den vreemde, de Bel gische ministers van buitenlandsche zaken en van nijverheid, provinciale en stedelijke autoriteiten, vertegen woordigers van Nederlandsche ver- eenigingen in België en van de pers van beide landen. Dit veelbelovende plan, waarvan het initiatief de werkzame Kamer te Brussel tot eer strekt, is het eerste van een reeks feestplannen in voor bereiding bij de Nederlanders in Brussel om deiNederlandsche kolonie waardig te doen deelen in de vreugde bij het bezoek van Koningin Wilhel mina. („N. R. Ct.") Het bezoek van president Faillières. Amsterdam zal, wanneer de raad zijn goedkeuring hecht aan de plan nen van Burgemeester en Wethou ders, een schitterende illuminatie aan richten op den avond, dat de pre sident der Fransche republiek het vuurwerk op het IJ zal bezoeken. De Dam, de Beurs, de Dokkumer stei ger aan de Ruyterkade, vanwaar de Koningin met haar gast zal afvaren om hel vuurwerk in oogenschouw te nemen, en eindelijk het gebouw voor den algemeenen dienst aan den kop van de Handelskade zullen schitte rend verlicht worden. Rondom het beeld op.den Dam wor den aan tal van masten, die boog lampen zullen dragen, rijke slingers van gloeilampen gespannen. De heele weg langs en van den Dam naar het IJ wordt in gloed van licht gezet. Op alle palen van de elec trische verlichting langs het Damrak worden emblemen aangebracht, om- wisseld met een W. en met R. F., uit honderden gloeilampjes saamge- steld. Op het Stationsplein komen rechts en links rijk geschakeerde electrische versieringen. De zoldering van het oostelijk viaduct, dat de stoet passeert, zal een hemel van licht worden. Het glanspunt van de versiering zal de Dokkumer steiger toonen, waar een licht paviljoen wordt ge bouwd, zoo feeëriek als in Amsterdam nog nimmer op het gebied van illu minatie is gezien. 6.) „Bovendien heeft ze bepaald groot- sche denkbeelden omtrent de verbete ring van landerijen, en behalve zoo nu en dan een uitstapje naar Itali- aansche meren, zal ze je niet toe staan het land harer voorvaderen te verlaten." „Je bent toch een rare Chinees," antwoordde Godfrey. „Iemand, die jou hoorde praten, zou denken, dat het bezit van geld en, op mijn woord, rijk zijn, is nog zoo kwaad niet, als je het wel beschouwt iemand noodzakelijk tot een alle- daagsch mensch moet maken. Waar om zou ik niet trouwen met een meisje, dat van reizen houdt?" „Omdat het lot het gewoonlijk an ders beschikt," antwoordde Fensden. „Ik geloof, dat ik je wel een beschrij Minister Talma. De Haagsche correspondent van het „Utr. Dagblad" heeft een gunstig oordeel over minister Talma uitge sproken. Dit is des te merkwaardiger omdat de schrijver een politiek tegen stander van den minisler is. Hij zegt: De wijze, waarop de heer Talma zich heeft weten eigen te maken kennis, zeer grondige, van zooveel hem vroeger gansch onbekend, is bewonderenswaardig. Ik vind het klein, nietig, erger dan dit, om op welk politiek standpunt men zich ook moge bevinden, niet te erken nen, dal minister Talma ontwerpen in de Kamer verdedigend niet vele malen ook dengeen, die het verst in wereldbeschouwing en denkwijze van hem afstaat, bewondering moet heb ben afgedwongen. Voor zulke gevoe lens durft men niet uitkomen of men verbergt ze onder een huichelachtig- nijdig en jaloersch grijnsje, door schouderophalen „geïllustreerd". Ik acht het zeer gewenscht en zeer verdiend, dat de pen van een, die niet behoort tot minister Talma's geestverwanten eens neerschrijft een woord van eerbiedige hulde voor zooveel eerlijke, warme toewijding, voor zooveel ijver en werkkracht. Dat, bij de steenhouwerswet, nadat de heer Talma zulke belangrijke con cessies had gedaan, toch ook nog een vrij aardig succes volgde het doet mij oprecht genoegen. En ik schaam mij allerminst daarvoor uit te komen. De Militiewet. Tegenover de klachten, dat inzake de behandeling der Militiewet geen behoorlijk overleg tusschen regeering en meerderheid heeft plaats gehad, stelt de kath. „Nieuwe Tilb. Cou rant" orgaan van het Kamerlid Arts de volgende mededeelingen „Vanwege de Katholieke Kamer- dub had men voor de verspreiding der waarheid kunnen zorgen en dan had men, zijn wij goed ingelicht, ge weten ten eerste, dat het genoegzaam te voren in de Kamer en bij de regeering bekend was, dat in ieder geval de vrijzinnigen en een aantal katholieken sterk gekant waren tegen het een twee drie afhaspelen van een zoo belangrijke wetten tweede, dat zoo wel de minister van binnen!..zaken als die van ooriog door dr. Nolens zelf waren ingelicht en niettegenstaan de dit bleet de regeering toch weg; ten derde wist ook de voorzitter der Ka mer van het besluit der katholieken ten vierde is het opmerkelijk geweest dat dr. Kuyper, van wien toch het meest om spoedige behandeling werd geroepen en gedreven, afwezig was toen de genoeg Ie voren aangekondig de gebeurtenis plaats greep ten vijfde ving kan geven van het meisje, waar mee jij zuit trouwen." „Doe het dan asjeblieft," zei God frey „ondertusschen zal ik een nieuwe sigaar opsteken." „In de eerste plaats zal zij lang zijn, want je zoudt het belachelijk vinden een kleine vrouw te trouwen. Voorts zal ze groote handen en voeten hebben, lompe schoenen dragen. Ze zal eerder knap dan lief van uiterlijk zijn, omdat je smaak dien kant uit wijst. Ze zal niet coquetteeren, om dat ze verliefd op je zal zijn. Zij zal een uitstekende huisvrouw wezen van het ouderwetsche slag, en, ofschoon ik volgaarne zou willen vertrouwen op haar oordeel inzake honden en paarden, het gewas, den oogst en de melkerij, fijn-beschaafd zal ze niet zijn. Bevalt deze teekening je „In 't geheel niet," antwoordde Hen derson, „en toch, alles te zamen ge nomen, zou je nog een slechtere be schrijving hebben kunnen geven." Er ontstond een pauze, waarin zij eikaars gedachten rieden. Godfrey riep zich Teresina's schoon gelaat voor den geest, en dat was voor Fensden geen geheim. moet de stem van eenigen van Rechts die dus eerst voor uitstel waren, zijn omgezet door de patriotische rede van jhr. Van Karnebeek. Het is ons bekend, zegt het blad dat er meer dan een anti revolutionnair is, die de gevallen beslissing toejuicht". Legaten. Door wijlen den hear E. jannink Gzn. te Enschede is bij testamentaire beschikking geschonken aande Diaconie der Ned. Herv. Gem. aldaar f 10000, aan hel Oude Mannen- en Vrouwenhuis f 10,000 aan de ver- eeniging „Ziekenzorg" f 10.000, aan het Ned. Herv. Diaconie Weeshuis f 2500, aan de vereeniging voorVa- caniiekolonies f 1000, aan de ver eeniging ter bestrijding der Tuber culose f 1000, aan Evangelie en Vrij heid, afdeeling van den Nel Protes tantenbond f 4500. Zomervacantie voor kantoorbedienden. De Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" doet een beroep op de werkgevers, om tot vervulling te komen van het punt van het werkprogram bevor dering eener regelmatige zomerva cantie van minstens acht achtereen volgende dagen met behoud van salaris. Hierbij komt nog in het bij zonder, ter bevordering van een ge zonde arbeidsverdeeling, de meeral- gemeene toepassing van de sluiting der kantoren en werkplaatsen op den Zaterdagmiddag. Mocht de Zaterdagmiddagsluiting niet anders kunnen geschieden dan door ploegsgewijze arbeidsverdeeling ook hiermede betoogt de Band zat een ieder zich gaarne vereenigen. Mocht een andere dag der week dan Zaterdag meer gepast lijken, ook met de keuze daarvan zal het grond beginsel der instelling bevorderd worden. De minister van waterstaat heeft er de aandacht van de inspecteurs der posterijen op gevestigd, dat de wet gever in de arbeidswet aan particu liere werkgevers als regel een arbeid van personen beneden de 16 jaarna 7 uur 's avonds verbiedt en dat het derhalve gewenscht is, dat voor de bezorging van telegrammen geen personen beneden den leeftijd van 16 jaar meer worden gebezigd. Uit het jaarverslag voor de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Helmond over het jaar 1910, ntmen wij het volgende uittreksel over Het winkelbedrijf bleef gedrukt, tengevolge van de geringe verdienste van een deel der arbeidersbevol- kng. Velen echter vonden zeer loonend „A propos," zei Fensden doodbe daard „ik heb gezien, dat je van morgen een brief hebt ontvangen met Itaiiaansch postmerk. Is het onbe scheiden naar den naam van je cor respondent te vragen „Ik zie niet in waarom ik dien zou verzwijgen," antwoordde Henderson, „hij kwam van Teresina." „Van Teresina?" zei de ander met een verbaasden blik. „Ja, van haar," antwoordde zijr.- vriend. „Ik heb haar, voor we vers trokken doen beloven, mij haar adred op te geven, indien ze Engeland verlaat, en als ze ooit een vriend noo- dig had, zich tot mij te wenden. Je kunt den brief wel lezen, als ja wilt. Hier is hij." Hij nam den bewusten brief uit zijn zak en gaf hem zijn vriend. De brief bevatte slechts een paar regels, waaronder het adres van de schrijfster, terwijl zij de hoop uitsprak, dat spoedig de tijd mocht aanbreken, waarop zij weer voor haar „vriende lijken beschermer" als model zou mogen zitten. Toen Theodoor den brief gelezen had, gaf nij hem aan Godfrey terug, werk in de te Eindhoven op groote schaal gedreven wordende fabricage van electrische gloeilampen. Deze in dustrie trok te gemakkelijker werk krachten, omdat zij blijkt in staat te zijn beduidend hoogere loonen uit te keeren.dan de andere takken van nij verheid hier en in de omgeving. Wat nu nog te planten Juni is een maand, waarin nog veel geplant kan worden. Wij denken allereerst aan de verschillende kool soorten boerekool, savoye kool, late roode kooi, spruitkool en late Itali- aansche bloemkool. Meer dan vroeger is men er tegenwoordig op uit om de groenteteelt zoo intensief mogelijk te drijven, om van den grond te halen wat men er van krijgen kan, nu deze steeds duurder wordt en ook de arbeidskrachten hooger be taald moeten worden. Daarom moeten de gemengde cultures steeds meer toe passing vinden en zal men den grond zooveel mogelijk tegelijkertijd voor meer dan éen gewas moeten benuiten. De genoemde koolsoorten, die zich aanvankelijk slechts weinig ontwik kelen, kan men in deze maand planten tusschen de vroege bloem kool. Deze, op den gewonen tijd, in Maart, in den vollen grond geplant, kan nu wel worden geoogst. Men kan evenwel niet zoolang wachten mei planten der laie soorten, dit doet men reeds nu, tusschen de bloemkool in, alsof deze er niet stond. De planten genieten dan den eersten tijd scha duw en ook beschutting tegen den wind, en als straks de bloemkool gesneden wordt, krijgen ze de ruimte en bezetten op haar beurt den grond. Zoo krijgt men twee oogsten. Ook tusschen de tuinboonen kan men kool planten. Wanneer men de boonen jong oogst en vooral als men de kleinblijvende „Massagan" welke mild draagt heefl gepoot,dan maken ze al spoedig voor de kool plaats. Men moet er bij het leggen der boonen reeds op bedacht zijn dat men koolplanten wil plaatsen, door niet te dicht te poten, opdat men nu gemakkelijk tusschen de rijen kan komen, en ook later om de boonen te oogsten. Staan de rijen behoorlijk in verband, dan is het gemakkelijk tusschen de boonen door te loopen, zonder op de koolplanten te trappen. Ook hier profiteeren de jonge planten weer van de schaduw der boomer, en lijden daardoor weinig of niet van de aardvloo. Al zitten de tuin boonen vol luis, dan kan dit de kool niet deren, daar de boonenluis deze groente niet aantast, en omgekeerd doet de groene koolbladluis aan de tuinboonen geen kwaad. Men inoet die hem zonder een woord te spre ken weer in zijn zak stak. Twee dagen later gingen zij per boot naar Cairo terug waar zij hun intrek namen in het „Mena Hotel." Godfrey gaf aan dit hotel de voor keur boven andere omdat het op eeni gen afstand lag van de stad en Fens den, omdat hij verzekerde, dat de grijnslach op het gelaat der Pphinx hem prettiger stemde dan al de weelde van Caïro. Nu zij hier waren maakte hij schet sen in de veranda van bet hotel van Turksche tolken, kameelen en om de centen bedelende Bedouïnen en Pyra- miden. Godfrey kon onmogelijk wer ken. „Ik neem nu ideeën in me op," zei hij, „het werk zal later wel ko men." Onderwijl schoot hij jakhalzen in de woestijn, coquetteerde met de vrouwelijke toeristen onder de ve randa's van het hotel en vermaakte zich uitstekend op zijn manier. Doch op zekeren dag ontving hij een te e- gram uit Engeland met het bericht, dat zijn moeder ernstig ziek was, en met verzoek onvefwijld terug te keeren. bij het uittrekken der boonen echter voorzichtig te werk gaan, opdat in de harten der koolplanten geen aarde vallebeter is het ze bij den grond af te snijden, ook om deze reden, dat dan de stikstofbacierioden (dat zijn koloniën van slikstofbacteriën, welke aan de worteis van de vlinder bloemigen waartoe de tuinboonen be- hooren, worden gevonden) heur nultig werk, het vermeerderen van stikstof in den gronf, ongestoord kunnen voortzetten. Het boonenstroo kan men, indien het zuiver is, aan het vee vervoederen. Op de lage, koude gronden kan thans nog vroege bloemkool geplant worden; dit gaat daar nu zelfs beter dan vroeg in den tijd, wanneer ze licht mislukt. Men dient de planten echter met de kluit te verplanten; doet men dit 's avonds dan zijn ze reeds den volgenden dag geworteld en heeft men er weinig omzien meer naar, totdat het kooltje zich vertoont dan knakt men een paar bladeren en bedekt de kool daarmee om deze blank en vast te doen blijven. Een hier nog zeer weinig bekende kool soort is de nieuwe roode savoye kooleen smakelijke groente, welke lang bewaard kan worden. In Duitsch- land vindt ze goeden aftrek en wordt duur betaald. Wie op pas gescheurden weidegrond kool wil telen, late er eerst, zoo 't kan, zijn hoendeis en varkens op loopen deze dieren ver slinden heel wat schadelijk gedierte, als ritnaalden, slakken, aardrupsen, engerlingen, enz., die de kool zouden kunnen teisteren. Vlissingen, 15 Juni. De vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" hield gisterenavond een al- gemeene vergadering in het Concert gebouw. Tot afgevaardigde naar de alge- meene vergadering van den Bond, de volgende maand te Roermond te houden, werd benoemd de heer A. van de Sande, die deze benoeming aannam, terwijl tot plaatsvervanger werd benoemd de heer T. Manse. Van den Middenstandsbond was een circulaire ingekomen met verzoek om de techniek over de tariefwet te onderzoeken, terwijl de Arnhemsche vereeniging verzocht adhaesie te be tuigen aan haar verzoek de wet in haar geheel op het a.s. congres van den Middenstand te behandelen. De vergadering besioot evenwel met op 2 na algemeene stemmen geen adhaesie te betuigen, op grond dat de tariefwet bijna uitsluitend door den politieken bril wordt bekeken en de middenstandsbond zich hierdoor op een gevaarlijk standpunt zou be geven. Mededeeling werd nog gedaan dat het bestuur van „Gemeenschap- „Het spijt me erg," zei Fensden beleefd, en hij veegde er op bitsen toon bij„Ik denk, dat er nu aan onze reis, evenals aan alle goede dingen, een eind moet komen. Wanneer ver trek je „Morgenochtend," antwoordde, Godfrey. „Ik zal de mailboot te Ismaïla zien te halen en daarmee naar Na pels gaan. Als ik onderweg geen op onthoud heb, kan ik morgen over een week in Engeland zijn. Maar luister eens, Theodoor, alles wel beschouwd is er niet de minste reden, waarom jij ook terug zoudt gaan. Het zou jammer zijn jou van je vacantie te berooven. Waarom zou jij niet verder gaan en de rest van de reis alleen maken? Ga tot Port Saïd met me mee en neem dan van daar de stoom boot naar Jaffa." „Het is heel vriendelijk van je, beste Godfrey," begon Fensden, „maar „Geen maren," antwoordde de an der. „Dat is dus afgesproken. Als je thuis komt, mag je me een beschrij ving geven van je avonturen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1