Draagt Plouvier's Schoenwerk. Donderdag' 15 Juni 1911. No 139 49e Jaargang, Van Week tof Week. BINNENLAND. COU RAMT. Prijs per drie maanden f 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent, Men abonneert zich bij alie Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dageiijkSj uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Pibonnemenfs-ftdoerfênfiën op zeer ooordeelige uoorioaarden Het naburige België, waar sinds lang het einde van het clerica'e be wind is voorzien en de vooruitstre vende elementen langzaam, doch regelmatig aangroeien, België heeft dan nu ook eens zijn ministerieele crisis. Het ministerie Scholiaert heeft zonder opgaaf van redenen in de Kamer zijn besluit tot afireden medegedeeld. Die opgaai was trou wens ook niet noodig, want ieder kent de reden. De vooruitstrevenden willen niets weten van het ingediende ontwerp schoolwet en de heer Woeste, eens de alvermogende leider der rechterzijde heeft aan den anderen kant verklaard dat het ontwerp hem natuurlijk in tegenovergestelde rich ting lang niet ver genoeg ging. Het kabinet is samengesteld uit zooge naamde jong-katholieken en daar moet de heer Woeste niets van heb ben. Hij doet geen water in zijn wijn. De koning zit in een moeilijk parket. De katholieken hebben altijd nog een meerderheid. Aan hen zou dus een vorming van een nieuw ministerie moeten worden opgedragen, maar de rechterzijde wenscht met het af getreden kabinet solidair te blijven ep heeft verklaard, zich met de vor ming van een nieuw ministerie niet te willen inlaten, Hoogstwaarschijnlijk komt er dus een zoogenaamd kabinet d'affaires, dat de loopende zaakjes gaande houdt en de groote strijdvragen laat rusten, totdat het tijdstip der verkiezingen in 1912 aanbreekt. Dat is eere oplossing die alle partijen bevredigen kan, want de kiezers kunnen zich dan voor of tegen de schoolwet uitspreken. Men mompelt dat de toestand in België ook invloed zal hebben op het bezoek, dat onze Koningin zich voorstelt einde Juli aan Brussel te brengen. H. M. zou, ter wille van -- 5.) Door een gevoel van nieuwsgierig heid gedreven, opende hij de enve loppe en haalde den ingesloten brief te voorschijn. Eerst las hij hem door, zonder den inhoud duidelijk te begrij pen, doch bij nauwkeuriger herlezing kreeg hij een vaag gevoel van be wondering. Hij had nauwelijks de tweede le zing ten einde gebracht, toen Fens- den de ktmer binnentrad. Hij keek Godfrey een oogenblik opletlend aan en zeide toen op vragenden toon „Is er iels je ziet er zoo ver schrikt uit!" „Er is ieis buitengewoons gebeurd," antwoordde Godfrey, „Je hebt me wel eens hooren spreken over den ouden Henderson van Detwich, is 'tniet?" „Den broeder van je vader, dien de politieke omstandigheden, van het bezoek afzien. De Marrokkaansche zaken worden hoe langer hoe meer ingewikkeld. De Spanjaarden hebben te Larasj troepen ontscheept, om daarmede de stad Alkasar te bezetten, waar een twaalftal Marokkaansche ruiters waren binnengereden, schrik en op winding verspreidende onder de Eu ropeanen. Het is te begrijpen dat in Mirok- ko zelf deze daad van de Spaansche regeering heel wat meer opwinding heeft veroorzaakt dan de vrij onbe- teekenende aanleiding er toe. De di plomatieke wereld te Tandzjer is over het voorval in rep en roer en de Marokkaansche regeering heeft ten krachtigste geprotesteerd tegen deze schennis van haar gebied. Zij acht er den toestand op bedenkelijke wijze door verergerd. Maar ook te Parijs is men over tuigd, dat de Spaansche daad van groote internationale beteekenis is en licht tot ernstige verwikkelingen zou kunnen leiden. De Spaansche regeering tracht nu een bevredigende verklaring van het gebeude tegeven, 2Óo dat iedereen gedekt is maar dan blijft toch de vraag over: of de bezetting van Alkasar tijdelijk zal zijn. Het schijnt dat de vaderlijk ver manende toon in de Oostenrijksche pers, om de Albaneezen niet zoo hard te behandelen, te Constantinopel even groote ontstemming heeft gewekt, a's de zachte wenk van Rusland om Montenegro geen kwaad te doen. De Tu ken vinden de inmenging in hun zaken ai heel onpleizierig en zien zeer goed in dat, wanneer in Albanië het verzet niet spoedig onderdrukt wordt, internationale verwikkelingen niet zullen uitblijven. Daarom nemen de Turken de meest harde en ruwe middelen te baat om te trachten er een einde aan te maken maar juist dit wordt aan verschillende Europeesche ho ven streng afgekeurd, zoodat men te Constantinopel nog weer eens op matiging heeft aangedrongen. He! verbaasde Europa begint te bekomen van zijn schrik over de wederge boorte van het Turksc'ne rijk en langzamerhand begint de storm weer op te steken. Natuurlijk beschouwt de Potte dit als een daad van in menging. Oostenrijk houdt vol dat het zijn belangen in het aan Albanië grenzend gebied door den ops'and benadeeld ziet. Daarin schijnt volko men overeenstemming te bestaan ouden vent, die je met ieder jacht seizoen een koppel korhoenders zendt en je vraagt, wanneer je er den brui van geeft een hongerlijdend schilder te zijn en je op den handel gaat toe leggen Wat is er met hem „Hij is dood en begraven," ant woordde Godfrey. „Deze brief is van zijn notaris, die me daarin meedeelt, dat ik de erfgenaam van mijn oom benmet andere woorden, dat Det wich aan mij vervalt met een inkomen van 15000 pond sterling 'sjaars om het te onderhouden, en verder, dat zij eerbiedig mijn orders afwachten." Er volgde eenige oogenblikken stil te. Toen strekte Fensden zijn band uit: „Nu," zeide hij, „dan feliciteer ik je hartelijk, en wensch je van harte geluk. De moeilijke dagen zijn nu voorbij; voortaan zul je je aan de kunst kunnen wijden, zooals je zelf wilt. Je zult ook hen, die minder gelukkig zijn, vooruit kunnen helpen; 15000 pond sterling 'sjaars en een groot buitengoed "Wat ga je nu beginnen „Dat zal de toekomst moeten uit maken," antwoordde Godfrey. Dien middag bracht hij een bezoek aan het kantoor van de notarissen tusschen de mogendheden van het Drievoudig verbond en met name tusschen Oostenrijk-Hongarije en Italië. Duitschland is ook niet meer zooals vroeger op de hand van Turkije. Helaas, de tijdingen uit het op roerige land spreken allerminst van een spoedig einde. De stam der Sjata's, die over twee duizend modern bewapende mannen beschikt, heeft zich bij den opstand aangesloten. Ook is het den Turken niet gelukt om de Montenegrijnsche grens voor de gemeenschap met de opstande lingen af te sluiten. Integendeel zijn dezen er in geslaagd om een deel van het grensgebied vrij te houden. Uit hetgeen in de Oostenrijksche bladen gezegd wordt, valt duidelijk af te leiden, dat de Albaneezen van meer dan eene zijde uit het buiten land steun ontvangen. Rusland staat daarin stellig vooraan en zelfs het arme Servië verleent zoowel stoffe- lijken als zedelijken steun. Van Mon tenegro, ook al een arm land, is dit genoeg bekend en in Griekenland en Bulgarije is men waarlijk ook niet vriendelijk tegen den ouien erfvij and gestemd; inaar Turkije moet zich voorgenomen hebben, zeer scherpe maatregelen ie nemen tegen de sta ten die de Albaneezen zouden wiilen bijspringen. De Montenegiijnen willen herstel van het patriarchaat van Ipek en teruggave van de kust aan de Adriatische zee, van Dalmatië tot Skoetari. Feitelijk gaat het daarom en in troebel water visschen is al tijd een zeer geliefkoosde politiek geweest. Het is ook gee,', toeval, dat de Mirdieten zich thans van Turkije willen losmaken. Het zijn katholieke bewoners van het bergplateau, die steeds betrekkingen onderhielden met Oostenrijk, dat er een kerkelijk protectoraat uitoefent. Terwijl de natuur op v:rschrikke- lijke wijze haar machtige stem in een aardbeving deed hooren, trok Madero, de overwinnaar, de hoofd stad van Mexico onder onbeschrijfe lijke geestdrift binnen. Zooals men weet is de la Barre voorloopig pre sident. Jammer dat het nieuwe bewind niet wat zachtmoediger tegen de trouwe aanhangers van Portificio Diaz optreedt. Het doodschieten van deze lieden is niet erg in staat om de overigen met den nieuwer, toestand te ver zoenen. van zijn oom. Zij bevestigden de tij ding in den brief vervat, waren uiterst dienstvaardig en bezield met den op rechten wensch hem van dienst te mogen zijn. Dienzelfden dag besloten Godfrey en Fensden zoo spoedig mogelijk naar het buitenland te vertrekken. Voor huH afscheid evenwel, kocht de eerste een keurig dameshorloge met ketting, dat hij aan Teresina gaf met een ge schenk in geld, gelijk aan zes maan den salaris. „Vergeet me niet, Teresina," zeide hij rondziende in het ontredderde atelier. „Schrijf me eens hoe het je gaat en denk er aan, dat, als je ooit een vriend noodig hebt, ik je gaarne van dienst wil zijn." Op dat oogenblik riep Fensden van uit het rijtuig, dat buiten stond te wachten, dat hij zich moest haasten, anders zouden ze den trein missen. Godfrey nam dus gehaast afscheid „Vaarwel," zeide hij, en, al had hij alles willen geven, om net te kunnen verhinderen, hij kreeg een brok in de keel, toen hij die woorden sprak, en zijn stem beefde zoo merkbaar, dat hij er zeker van was, dat zij het be De afbakening der mijngebieden levert in Frankrijk groote moeilijk heden op. Men wenschte dat de re geering de afkondiging van het de creet in zake de afbakening zou uit stellen, maar de regeering is van meerling dat dit zeer ernstige gevol gen zou kunnen hebben. De beslis sing van den Raad van State is in geroepen en deze behoort nu ook te worden aanvaard. Later wil de regeering een meer rekbaar stelsel bestudeeren, dat een botsing tusschen verschillende dee- len van het land voorkomt; maar eerst moet de wijnbouw wettelijke zekerheid hebban. De Kamer heeft deze meening der regeering thans door het aannemen eener motie van orde bekrachtigd. Eerste Kamer. Na hervatting der werkzaamheden op Dinsdagavond, 20 dezer, zal de Eerste Kamer den volgenden dag in de af- deelingen bijeenkomen en is voorne mens in de laatste dagen van die week de nog aanhangige wetsontwerpen o.a. betreffende de Berner-Conventie en du landbouwschool te Deventer af te doen, tenzij de onferwerpen in de Tweede Kamer den minister van land bouw mochten verhinderen in de Eerste Kamer tegenwoordig te zijn. De Rijks-inkomstenbelasting. Het door ons overgenomen bericht uit „de Tijd" ais zou het ontwerp- inkomstenbelasting bij den Raaf van State zijn ingekomen,is naar het Vad." mat stelligheid kan verzekeren, ge heel onjuist. Positieverbetering van de officieren. De „Nieuwe Ct." noemt een be richt van de „Asser Ct." over de plannen van den minister van oorlog omtrent verbetering van de positie der officieren gedeeltelijk onjuist. De „N. Ct." verneemt, dat de trak- tementsverhooging zal omvatten de luitenants, kapiteins, majoors- en luitenant-kolonels. Voor die trakte- menfsverbetering zal in totaal een bedrag worden uitgetrokken, over eenkomende met dat, door den vo ligen minister, generaal Cool, voor gesteld, verminderd met l/i, ook dpor dien bewindsman tijdens de beraad slagingen over het door hem voor gestelde gereserveerd voor pensioen verbetering. Dat de benaming „regiment" zou komen te vervallen en vervangen speurd had. Nadat hij haar verzocht had bij het veriaten van het atelier den sleutel aan den eigenaar te geven, ging hij naar buiten en sprong in net rijtuig, dat onmiddellijk daarop wegreed naar het station. Toen zij Engeland verlieten voor het vasteland, had Godfrey slechts een vaag idee, wat zij zouden gaan doen na een bezoek aan Parijs. Nadat zij veertien dagen in de Fransche hoofd stad hadden doorgebracht reisden zij door naar Zwitserland, hielden zich een maand te Lucern op, vervolgens drie weken te Rome, en bevonden zich eindelijk in het midden van No vember te Luxor, vanwaar zij neer zagen op de stroomende wateren van den Nijl. Hun schetsboeken waren vol met allerlei indrukken, en zelf waren zij hoogst voldaan. Beiden hadden vroeger het vasteland herhaaldelijk bezocht, maar dit was de eerste maai, dat zij kennis maakten met het „land der Pharao's." Godfrey was in de wolken over alles wat hij zag, en hij had al ont werpen voor een dozijn nieuwe schil- worden door „brigade", meent het blad te kunnen tegenspreken. Naar het blad verneemt, zal de totale vermeerdering aan hoofdoffi cieren en kapiteins bij de voorge nomen organisatie onderscheidenlijk 16 en 12 bedragen. Jaarwedden ambtenaren ter gemeente secretarie. Gedeputeerde Staten van Overijsel hebben aan het bestuur van den Nederiandschen bond van gemeente ambtenaren op een desbetreffend adres, bericht, overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid van een behoor lijke bezoldiging der ambtenaren ter secretarie van de verschillende gemeenten. Naar aanleiding van de gemeente-begrootingen voor 19lO.neb- ben zij bij verschillende gemeente besturen op verhooging van de jaar wedden der ambtenaren aangedron gen,aan welken aandrang meestal werd tegemoet gekomen. Ook voortaan zullen Ged. Staten niet nalaten, wan neer hen van een te geringe bezol diging blijkt, de betrokken gemeen tebesturen hierop te wijzen. Ook Ged. Siaten van Drente laten zich met dit dringende vraagstuk in. Zij hebben aan de gemeentebesturen in lichtingen gevraagd betreffende de bezoldiging en het getal van de amb tenaren ter secretarie. Vlissingen, 14 Juni. Een gewijd concert. Gisteravond werd in de Groote Kerk alhier een uitvoering gegeven van gewijde muziek, ten bate van de kas der chr. bewaarschool aan de Glacisstraat. Het programma bevatte eer. twaalf tal nummers, alie voor rekening van den organist, den heer Vare!, want behalve de solonummers, door hem zeiven gespeeld, was hem ook de begeleiding opgedragen van de zang nummers, zoodat zijn taak zwaar was en het talrijk publiek, dat het ruime middengewelf vulde, ruim schoots gelegenheid had tot een goede kennismaking, meer dan vol doende om met grond een welver diend woord van hulde te brengen aan de bekwaamheid van den heer Varel en zijn reeds gevorderd mees terschap over het gekende vermogen van het eenig instrument, dat alleen in staat is, om door zijn verhevenheid en kracht, zijn majestieuze statigheid en zangerigheid de hoorders op te \oeren- tot een andere wereld. De gewijde omgeving droeg het hare bij om het effect der verschillende uit gevoerde nummers tot volkomenheid te brengen. Verheven en plechtige accoorden, krachtige en breede klan ken verspreidden zich in de holle devijen in zijn hoofd, „Ik wist niet dat een zonsonder gang zoo schitterend kon zijn," zei hij op zekeren dag, toen zij samen den vuurbol zagen verdwijnen, zooals hij ter ruste ging achter den weste lijken horizon der woestijn. „Er zijn nog geen kleuren bekend, die hem ook maar eenigszins naar waarheid zouden kunnen weergeven, in het vervolg ga ik hier ieder jaar heen." „Zacht wat vriend," zeide Fensden, „er is een tijd geweest, dat zooiets mogelijk was, maar de omstandighe den zijn veranderd. Denk eraan, dat je niet langer een schilder bent, die moet werken om in zijn onderhoud te voorzien, maar een voornaam man en rijk grondbezitter." „Maar wat heeft dat alles te maken met het punt in quaestie vroeg Godfrey. „Alles," antwoordde zijn vriend, „want in je nieuwe positie zul je wel spoedig gaan trouwen. De aan staande mevrouw Henderson zal waar schijnlijk ook wel een landgoed be zitten." (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1