i zaken li Juni Gemeentebestuur» Hissinplie Fadverkenners. Feuilleton, "binnenland. ILAAD tiet ste onderdei hoenpoets-j üiddslen. ■rkoopen. leeren, dat het renst, dat er 1GT GELUK. wiel, banden of ^DEL. alherstellers. No 138 49e Jaargang. 1911. 0 ets. BLEEKËRIJ )M" )e Zoom- !oom. WASSGHEH ïen. worden op verstrekt bij ERGS Co. AAUW, 7RG. RJDAG van 1 30, VI is- Tram idelburg. t): 1.40a, 4.45a, 5, 8.20, 8.55d, t, 11.40*, 11.50, .30, 1.50d, 2.10, 50,4.10, 4.30d, 10, 6.30a, 6.50, 80, 8.50c, 9.05, 5.10a, 5.15a, '0, 8.55, 9.30d, 12.—*, 12.10, .50, 2.10, 2.30d, .10, 4.30, 4.50, 10, 6.50, 7.10a, i5, 9.40, 10.15, ag van Vlissin- end werkmans- om 2.30 en nd werkmana- jden alleen op van de remise, verder dan de oeren goederen Paul Kruger- Remiae, Keer- reele, IJsbaani VLISS1NGSCHE COURANT. Woensdag- prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Bbonnements-fldoertentiën op zeer ooordeeiige voorwaarden DRANKWET. Burg. en Weth. van Viissingen Gelet op artt. 12 en 37 der Drank wet doen te wetendat bij hen zijn ingekomen navolgende verzoeken I. van JOHANNES, CORNEL1S LOMMERS om vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein in perceel 42, gelegen aan den Pe- perdijk II. van JOHANNA POTTERS, echt- genoote van JACOB HUSER, om verlof tot verkoop van alcoholhou denden drank, anderen dan sterken- drank in perceel 24, gelegen aan de Emmastraat III. van ADRIAAN TELLEMAN om verlof tot verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank in perceel 49, ge legen aan het Groene woud dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het even tueel verleenen der gevraagde ver gunning of het gevraagd verlof kun nen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voornoemd. Viissingen, 13 Juni 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid vaarwater. De Burgemeester van Viissingen brengt ter kennis van zeevarenden die daarbij belang kunnen hebben dat op 14 of zoo noodig ook op 15 Juni a.s. eene Schietoefening zal wor den gehouden van het fort „Pampus", Zuiderzeedat omtrent de regeling dier schietoefeningen inlichtingen zijn te bekomen ter Gemeente-Secretarie, op eiken werkdag van 's mo'gens 9 tot des namiddags 4 uur. Viissingen, 12 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Werd den 23sten Maart 1911 alhier een afdeeling opgericht van de Ne- derlandsche Padverkennersorganisa- tie, thans zijn statuten en huishou delijk reglement gereed gekomen, die nog de goedkeuring van het hoofd bestuur behoeven om in werking te treden. Toch kan een werkplan van deze afdeeling thans worden bekend gemaakt. Na alles, wat in verschil lende bladen, ook in dit blad, over het doel der Padverkennersbeweging is geschreven, zij het voldoende, zonder nadere toelichting over te gaan totde uiteenzetting van het huishoudelijk reglement der Vlissing sche afdeeling. Th Schuld (MgJ. o- 4.) „Is het nu wel heelemaal eerlijk haar nog langer in dien waan fe laten „Groote goedheid je wilt toch niet zeggen, dat je denkt, dat ik laag ge noeg geweest ben, om haar aan te moedigen antwoordde hij. „Je weet evengoed als ik, dat ik haar evenals ieder ander mode! behandeld heb. Het was toch zeker ook jou wensch, dat ik beleefd tegen het meisje zou zijn, en mijn best zou doen het werk zoo prettig mogelijk voor haar te maken Als je vindt, dat ik me min der goed heb gedragen, zeg het dan maar ronduit." „Beste Godfrey,'ik denk er niet aan," antwoordde Fensden met zijn gewone, bedaarde stem, die een zijher vrienden eens had vergeleken bi] het Tot de vereeniging kunnen als buitengewone leden toetreden alle jongens van 12 tot 18 jaar. De aan melding geschiedt bij den heer H. Q. van Qrol, de Ruyterboulevard 78, die secretaris der afdeel.ing is. Men zie daartoe de advertentie in dit blad. Men ontvangt dan een formu lier ter invulling, waarop de ouders van hun toestemming doen blijken en waarop school, leeftijd en andere gegevens worden vermeld. Bij terug gave ontvangt men een briefje, dat den houder gelegenheid geeft zich kosteloos geneeskundig te laten on derzoeken, Dit onderzoek geschiedt geheel belangeloos door den heer A. J. de Koning, arts alhier en is een waarborg voor de ouders, dat hun jongen niet zal worden overwerkt. De contributie voor den (aspi- rant)-Padverkenner bedraagt hoog stens 10 ct. per week, door het be stuur na overleg met de ouders vast te stellen. Overigens zijn de ouders geheel vrij, al dan niet geldelijk de afdeeling te steunen. De aspirant- Padverkenner zal zich moeien aan schaffen een hoed, een blouse en een stok van het bekende model en in het bezit moeten zijn van een zakmesbovendien bij de oefenin gen op schoenen verschijnen. Hem worden de voorschriften der Padverkennerswet bekend gemaakt en verklaard. Deze voorschriften zijn le. Het woord van een Padver kenner is altijd te vertrouwen. 2e. Een Padverkenner is trouw aan de Koningin, aan het vaderland, aan zijn ouders en vrienden. 3e. Een Padverkenner heeft tot plicht anderen te helpen en voor anderen nuttig te zijn. 4a. Hij is een vriend voor allen en een broeder voor alle andere Padverkenners, tot welken stand ook behoorende. 5e. Een Padverkenner is altijd be leefd en ridderlijk voor arm en rijk, ouden van dagen, vrouwen, kinde ren, invalieden en zieken. Hij mag daarvoor nooit eenige belooning ain nemen. 6e, Hij is een dierenvriend zonder eenige overdrijving. 7e. Hij is gehoorzaam aan de or ders zijner leiders en volvoert dade lijk alle bevelen opgewekt en zonder morren. 8e. Een Padverkenner is altijd opgewekt en goedlacnscb. Hij vloekt qimmer. Hij is spaarzaam. De jonge Padverkenner legt dus geenerlei belofte afhij leert de wet en zal er naar moeten streven ze na te leven. Bevordering tot Padverkenner 3 ie klasse geschiedt na minstens 3 maan den, tot Padverkenner 2de klasse na minstens 6 maanden, tot Padverken ner 1ste klasse na minstens 1 jaar spinnen van een poes, „maar ik zou al een heel slecht vriend voor je zijn, als ik. je op deze manier door liet gaan, zonder je te waarschuwen. Kun je de zaak niet in hetzelfde licht be schouwen als ik Ben je zoo blind, dat het je ontgaat, dat het meisje zich iederen dag meer en meer aan je hecht V Je denkt er toch zeker niet aan haar tot vrouw te nemen „Tot vrouw herhaalde Godfrey, alsof zooiets te ongerijmd was, om ooit bij hem op te komen, „je wilt zeker een loopje met me nemen?" „Dat doe ik evenmin met jou, als jij met haar," was het antwoord. Het is evenwel nog tijd de zaak in het reine te brengen. Tot dusver heeft zij alles nog maar alleen van haar eigen standpunt bekeken, en ik zou ook niet graag willen, dat ze haar betrekking bij jou verliest, daar die van zooveel belang voor haar is, maar ik raad je aan, je bijtijds wat in acht te nemen.." „Wees er verzekerd van, dat ik dat doen zal," antwoordde Hender son. „Het spijt me meer dan ik zeg gen kan, dat het zoo geloopen is. Teresina is een goed meisje en ik in een naast lageren rang te hebben gestaan. Bevordering geschiedt door het bestuur, ten overstaan van de ver- eenging, op voordracht van de troep- leiders en zonder examen. Bevordering tot de le en 2e klasse heeft in den regel plaats na overleg met ouders, voogden, leeraren of werkgevers. De Padverkenner 3e klasse moet iti het bezit zijn van de uitrusting, boven voor den aspirant omschreven de idem 2e klasse draagt bovendien lasso en model-mes; die van de lste klasse is uitgerust in volledig pak, dus ook met broek, kousen tot de knie, veld- flesch, gordel, fluit, kompas en rugzak. Intussehen zij opgemerkt, dat deze indeeling om der kosten wille is gemaakt, in verband met de geoefend heid, dat de bloote knieën geen reden tot vrees voor rheumatiek e.d. behoe ven te geven en dat het dragen van het geheele pak een besparing van andere kleeding (vrnl. patalon) be- teekent, vooral wat knieën betreft. Zoo behoeft het khaki pak geen finantieel bezwaar op te leveren. De Padverkenner 2de klasse wordt bij bevordering lot dito lste klasse, dat is dus na proeftijd van minstens 21 maanden, toegelaten tot het afleg gen van de verklaring „ik zal mijn uiterste best doen de Padverkenners wet te handhaven." Hij heeft in zijn proeftijd, om voor bevordering tot de lste kiasse in aanmerking te kunnen komen, getoond een wil te bezitten en te kunnen vol brengen, wat hij zich voornam. Hij zal leider worden van anderen en van hem kan dus met reden worden ge- eischt, dat hij de beginselen, welke hij voorstaai, ook bij anderen zal weten te doen eerbiedigen. De eischen, waaraan zal moeten worden voldaan,zijn ais volgt bepaald: Voor Padverkenner 3de klasse a. 5 minuten in den Padverkenners- pas (afwisselend in stap en in loop pas) marcheeren, zonder blijken van groote vermoeidheid te geven b. 40 c.M. hoog springen over een vaste hindernis; 1M. omlaag springen uit den zit; d. l',s M, verspringen; e. met den pols 1 M. hoog over het koord springen f. met den pols 2 M. ver springeng. seinen uit het hoofd opnemen van 20 letters per minuut volgens stelsel-Vreedeh. oriënteereni. den weg vinden met behulp van de kaart; k. touwverbin- gen leggen 1. een knoop aanzetten, een torn hechtenm. aardappels schillen. Voor padverkenner 2de klasse a. 10 minuten in den Padverkennerspas marcheeren zonder blijken van groote vermoeidheid; b. 70 c.M. hoog sprin gen over een vaste hindernis; c. 2 M„ omlaag springen uit den zitd. 1V3 M. ver springen over een sloot zou er evenmin aan denken haar verdriet te doen als mijn eigen zuster te slaan. En naga ik naar bed. Goe den nacht Getrouw aan zijn belofte, was Hen derson's gedrag den volgenden dag tegenover Teresina zoo geheel anders, dat zij hem vol verbazing aankeek, niet in staat de reden van die verandering te begrijpen. Zij dacht, dat zij hem misschien met het een en andtr beleedigd had en deed wat zij kon om weer in genade te worden aangenomen. Maar hoe meer zij pro beerde hem gunstig voor haar te stemmen, des te meer trok hij zich terug. Theodoor Fensden, die zijn onafscheidelijke sigarette zat te roo- ken, wachtte geduldig den uitslag af. Een zekere gedwongenheid was in den toestand merkbaar, en een nauwkeu rig opmerker had kunnen waarnemen, dat beide partijen onder den dwang leden, voornamelijk het meisje. In de eerstvolgende veertien dagen was hun samenzijn in het atelier niet zoo ver trouwelijk als vroegerGodfrey, die een te eerlijk karakter had, om een goed samenzweerder te zijn ver- wenschte de rol, die hij verplicht e. voldoende bekwaamheid in het zwemmen f. seinen uit het hoofd opnemen van 30 letters per minuut volgens stelsel-Vreedeg. den weg vinden over 1 K.M. in moeilijk ter rein langs paden en wegen in '/i uur na 3 minuten de kaart te hebben be keken h. opstellen van berichten over eenvoudige voorvallen i. maken van een eenvoudige schets over een in het terrein doorloopen K. M.k. geven van een mondeling verslag betreffen de een tijdverloop van 5 minuten 1. geschiktheid van patrouilleleider; m. sjorringen leggenn. een vuurtje aanleggen en een stookplaats maken; o. kennis van de beginselen der practische verbandleer; p. afstanden schatten tot 500 M. met minder dan 25° 0 fout. Voor padverkenner lste klasse a. 20 min. in den padverkennerspas marcheeren, zonder blijken van groote vermoeidheid b. 1 M. hoog over een vaste hindernis springen c. 2'/a M. omlaag springen uit den zitd. 2 M. over een sloot springen e. roeien f. seinen uit het hoofd of opnemen van 40 letters per mi nuut volgens stelsel-Vreede g. den weg vinden over 5 K.M. ook buiten paden en wegen, in 1 uur na 3 min. de kaart te hebben bekeken h. ge schiktheid als groepleider; i. uit munten als patrouilleleiderk. een bivak inrichten voor en door een groep onder zijn bevel1. een maaitijd bereiden; m. afstanden schatten tot 1000 M. met minder dan 10 pet. fout tot 600 M. en daar boven met minder dan 25 pet. fout n. de eerste huip bij ongelukken kunnen verleenen. Wat betreft de bijeenkomsten rij opgemerkt, dat het niet zijn mili taire oefeningen, ofschoon ze wei degelijk ten doei hebben tucht en gevoel voor orde en regel te kweeken. Er wordt niet geexerceerd, geen onderricht in den wapenhandel gege ven, niet geschoten, maar er wordt terrein verkend en op de kaart ge loopen, er worden berichten overge bracht; z.g. vossenjachten georga niseerd en allerlei andere gezamen lijke oefeningen gehouden, waardoor opmerkingsgave en zin voor samen werking worden ontwikkeld, terwijl het hoofdstreven blijft, het nuttige voor lichaam en geest te verbinden met hetgeen den jongen aangenaam is. De oefeningen worden in den regel Woensdags en Zaterdagsmid dags gehouden. Wil de afdeeling levensvatbaarheid bezitten, dan zal het aantal contribueerende leden aan merkelijk moeten zijnimmers de contributie's van de jongelieder.pad- verkenners (z.g.n. buitengewone leden) tot een maximum van 10 ci. per week worden in hun eigen kas ge stort en uitsluitend aangewend voor was te spelen, terwijl Teresina, die slechts lief had en wist dat haar lief de niet beantwoord werd, in twee strijd stond tusschen haar genegen heid voor hem en een gevoel van gekwetste waardigheid voor haar zelf. Ach hoeveel vrouwen hebben niet in een dergelijken toestand verkeerd „Ik gaf een lief ding, als ik geld genoeg kon krijgen om voor een maand of zes Londen te kunnen ver laten," zei Godfrey op een avond, dat zij samen in het atelier zaten. „Ik zou me geen oogenbiik bedenken en heengaan." Fensden begreep, waarom hij zoo sprak, „Het spijt me, dat ik je niet kan helpen," antwoordde hij. „Ik ben er bijna even slecht aan toe als jij zelf. Maar die groote schilderij heb je toch zeker goed verkocht „Heel goed," was het antwoord van Godfrey, „maar den volgenden dag moest ik alweer voor het groot ste gedeelte afstand doen." Hij voegde er niet hij, dat hij daar van een aanzienlijk bedrag naar zijn schoonzuster had gezonden, een arme weduwe, die hulp noodig had om eventueeie ververschingen onder de oefeningen of op de tochten. Personen boven 18 jaar kunnen gewoon lid der afdeeling worden, terwijl zij zelf hun contributie bepalen tot een minimum van f 1. Begunstigers zijn zij, die de kas der afdeeling steu nen met een jaarlijksche bijdrage van minstens f 10. Ook zij, die gewoon lid of begunstiger wenschen te worden kunnen zich bij den secretaris aan melden met opgave van de door hen te betalen contributie. Moge als in zoovele plaatsen ook hier in Viissingen blijken, dat de belangstelling zoo groot is, dat er hier een krachtige afdeeling tot stand komt met tal v.n gewone leden, buitengewone leden en begunstigers. Dat men tevens bij eventueeie criiiek bedenke, dat het moeilijk is, het iedereen naar den zin te maken. Kon. Bezoek aan de hoofdstad. Om elf uur gistermorgen had zich reeds een groote menigte voor het pileis opgesteld, geduldig wachtende op H. M. de Koningin, het Prinsesje en Z. K. H. die om tien min. over half 12 de hoofdstad zouden verlaten. De politie hield het publiek op eer biedigen afstand. Precies op tijd steeg 'tKon. echtpaar in het gereedstaande Kon. rijtuig. Het Prinsesje werd daarna in het rijtuig getild en nam plaats tusschen hare ouders. Een luid gejubel brak los en even wuifde Juliaantje het publiek toe. Toen werd in gestrekten draf langs het Damrak, dat eveneens aan beide zijden door de poli lie was afgezet, naar het Centraal Station gereden. Het pu bliek juichte het Koninklijk echtpaar hartelijk toe. De Kon. trein stond al gereed, toen de Kon. familie op het perron aan kwam. De locomotief was als gewoon lijk van de Kon. standaard voorzien. Behalve nog de leden van den raad van administratie van de H. IJ. S. M. en stationschef, deed de burgemeester jhr. mr, dr. A. Röeli uitgeleide aan de hooge bezoekers. Nadat H.M. de Ko ningin zich nog enkele oogenbiikken met den burgemeester had opgehouden werd in het salonrijtuig gestapt en zette de Kon. trein zich in beweging. Het Prinsesje zag er opgewekt en vroolijk uit en wuifde met hare hand jes. Nog even werd op het perron vertoefd totdat de trein uit het gezicht was. Van het Kon. paieis was de stan daard reeds neergehaald, de eerewacht ingerukt en Amsterdam had zijn ge wone aanzien teruggekregen. Bezoek van president Fallières. Uit Parijs wordt bericht, dat de president der Fransche republiek bij haar jongen naar school te kunnen zenden. Een korte stilte volgde; toen zei Fensden„Wat zou je doen, als je geld had „Buitenlands gaan," zei Godfrey snel. „Deze gespannen toestand is meer dan ik verdragen kan. Ais ik een paar honderd pond sterling had liggen, zouden we samen vertrekken en niet dan na zes maanden terug- keerentegen dien tijd zal alles wel weer in orde zijn." Hoe weinig dacht hij, dat, wat hem zoo onmogelijk toescheen, ook wer kelijk zou gebeuren! HOOFDSTUK II. Op een morgen, ongeveer een week na het aan het eind van 't vorige hoofdstuk beschreven gesprek, zag Godfrey Henderson een lange, blauwe enveloppe op de tafel van zijn atelier liggen, waarop het adres geschreven was met een duidelijke hand als die van een rechtsgeleerde. Hij had geen cent schuld in de wereld en begreep dus niet wat het kon zijn. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1