toor Eerste Blad Vu lii liiaifi Draagt Plouvier's Schoenwerk. R Maandag* Juni SocAcrm Bil iummer hastaat uit2 bladee. Feuilleton, 1 No. 136 49e Jaargang. 3911, Be nieuwe bepalingen omtrent k betting van het Successierecht. Britvtn uit dsHofsfad. even. eroot 970 e.A. arkplaata. eA. Rnyter, bev. josetinriohting. jcbting. Eerste iet-inrichting ;as- an water- rlcoof, achter- fget. kamertje, el, 2 alcoven Boven flinke o. en bijkeuken iuken, kelder, ,-amer, alcoof, It. amer, alcoof, }6 cA. den kelder, ietinrichting twee kamers nd). Baleons 3 voork., al- zijkamer, fezonder sterk bevattende jmers, flinke inkel, aleoof, ddenkamers. f360 p. j., Ir alle zaken a en alcove, erleidiog en nyter. iet centrum Kantoor n verhuurd urtage ver- StaatBloten van een ï«r- in ld. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alie Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van I4 regels ƒ0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Grooie 'etters en ciichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNüMMBB 10. ftbormements-fldoertenfiSn op 2eer uoordeeliQe voorwaarden li. (Slot.) Behalve hetgeen wij reeds in ons eerste artikel len voordeele van de gewijzigde successiewet konden boe ken, bevat zij nog eenige kleinere veranderingen, die ongetwijfeld mede als verbeteringen mogen worden aangemerkt. Zooals waarschijnlijk bekend is, bevat de successiewet eenige vrijstel lingen, welke uit een oogpunt van billijkheid daarin zijn opgenomen. De gewijzigde wet nu gaat uit van het beginsel, dat de verkiijging van kleine ertdeelen en legaten behoort te worden ontlast, door uitbreiding van die vrijstellingen. Dii geldt ook voor de zoogenaamde rechte lijn (in hoofdzaak vererving van ouders op kinderen), maar kon voor die verkrijging niet worden toegepast, zonder eene daar mede gepaard gaande geringe verhoo ging van het percentage voor de verkrijging van aanzienlijke bedragen. De rechte lijn toch draagt verweg het leeuwenaandeel in de successierech ten bij. De hoogere opbrengst der belasting, door de gewijzigde wet beoogd, wordt verkregen door verhooging van het percentage voor verkrijgingen in de zijlinie (broers en zusters, neef en nicht, enz.) en door niet verwante personen. Practisch komt dit hierop neer, dat voortaan het volgend percentage zal worden betaald, waarbij men in aan merking heeft te nemen, dat de opcenten en het overgangsrecht voor het vervolg met het successierecht versmolten worden en men dus niets anders of niets meer dan die percen ten betaalt 1. Door bloedvu wanten in de rechte nederdalende lijn of door de(n) echtgenoot, terwijl afstammelingen uit het huwelijk aanwezig zijn, een en half percent (tot dusver 1 pet.) Bij f 50,000 begint de progressie en het hoogste recht is 2V, pet. 2. Door bloedverwanten in de rechte opgaande lijn (wanneer b.v. ouders van kinderen erven) vier percent (tot dusver 3 pet.) Bij f 10.000 begint hier reeds de progressie en het hoogste recht bedraagt 5 Va pet. 3. Door den echtgenoot van den anderen echtgenoot, wanneer geene afstammelingen uit het huwelijk aan wezig zijn, zes percent (tot dusver 4 o— 2.) „Het zou me te ver voeren", ant woordde Fensden, „je te vertellen,hoe ik het heb klaargespeeld, maar het is een feit dat ik bet meisje, dat je noodig hebt als model voor je schil derij, heb ontdekt, en wat meer zegt zij zal vanavond hier zijn. Begrijp je het nu En als je, nadat je haar gezien hebt, tot de overtuiging komt dat je haar niet kunt gebruiken, zal ik volgaarne toegeven, dat mijn kennis van een schoone vrouw slechts gelijk is aan jouw waardeering van een Itaiiaansch diner in een goedkoop restaurant in Soho 1" Op dat oogenblik werd het gesprek afgebroken, doordat de kellner hun de bestelde flesch Griekschen wijn bracht en daarna wat kaas, gemaakt Van geitenmelk. Met de laatste, hoe pet.) Bij f 10.000 begint hier da pro gressie en het hoogste recht is 9 pet. 4 Door broeders en zusters van broeders en zusters, zeven percent (tot dusver 4 pet.) De progressie begint hier reeds bij f 5000 en het hoogste recht bedraagt 12 pet. 5. Door afstammelingen van broers t n zusters, door ooms en moeien, oud-ooms en oud-moeien (van eikan der) tien percent (tot dusver 6 pel) De progressie begint hier ook bij f 5000 en het hoogste rechl beloopt 15 pet. 6. In alle andere dan de hierboven genoemde gevallen, bij vererving dus door verdere bloedverwanten en vreemden, vijftien percent (tot dusver 10 pet.) Ook hier begint de progressie bij f 5000 en het hoogste recht is 20 pet. Wanneer nu echter in de gevallen onder de nrs. 4 en 5 genoemd, ten gevolge van een testament meer geërfd wordt dan men zonder testament zou hebben verkregen, wordt het recht respectievelijk met 8 en 5 percent vermeerderd. Wat nu meer speciaal de progressie betreft, is terecht, ter bevordering eener gelijkmatige werking, aangeno men dat, zooals reeds uit de boven staande opgaven kan worden opge maakt, bij verkrijgingen boven zeker bedrag niet a! het verkregene voor het percentage in ééne klasse mag worden ingedeeld. Telkens wordt alleen over het meerdere boven zeker bedrag een hooger percentage geheven, tot het hoogste recht bereikt is. Hierdoor worden ook onbillijke heffingen ver meden ten. aanzien van die verkrij gingen, welke de grens van eene reeks slechts met een gering bedrag over schrijden. De oanvanffspercentages zijn zoo danig gesteld, dat van kleine verkrij gingen voortaan minder belasting zal worden betaald, dan tot dusver betaald zou zijn geworden, indien het recht van overgang en de 38 opcenten mei het successierecht waren versmolten geweest. Bij het aanvangspercentage komt dan de progressie. Het hoogste tarief is, zooals wij gezien hebben, niet verder opgevoerd dan 20 pet., terwijl thans het hoogst mogelijke recht ruim 16", percent bed-aagt. Wat de regeling der vrijstellingen betref! moet nog het volgende worden opgemerkt Bij verkrijging door bloedverwanten in de rechte lijn en door den echtge noot met kinderen, is de vrijstelling voor eiken verkrijger afhankelijk van het door hem geërfde bedrag. In andere gevallen is dat echter niet zoo. slecht ze ook was verkoos Henderson zijn maal te doen. Hij had nauwelijks hetgeen voor hem stond opgegeten, toen een uitroep van zijr. vriend hem het hoofd naar dt deur deed wenden. Op dat oogenblik traden twee vrou wen het restaurant binnen en naderden, de tafei, waaraan de jongelieden zaten. De oudste was gezet en zag er bezadigd uit, had zwarte oogen, een donkere teint en droeg schilfe rende kleuren, zoo schitterend inder daad, dat er niet de geringste twijfel kon bestaan aangaande haar vader land ze was op en top een dochter van Italië. Haar gezellin, evenwel, verschilde in alle opzichten van haar. Ze was lang bevallig, en zoo schoon, dat Henderson zijn hart voelde kloppen van vreugde, toen hij haar zag. Hier was de vrouw naar wie hij zoo lang had gezocht. Al had hij ook heel Europa doorzocht, dan nog zou hij niemand hebben kunnen vinden, die beter dan zij beantwoordde aan de eischen van het model, dat hij bij zijn arbeid noodig had. Daar het geen twijfel overliet of zij was het, op wie Fensden wachtte, scheen De vrijstelling is daar afhankelijk van het saldo der nalatenschap. Bedraagt dit saldo meer dan f 300, dan is elke verkrijging belast en is dus de ver krijging door den eenen erfgenaam van invloed op de belastingplichtig heid van den anderen. Deze fout moest worden weggeno men, terwijl het tevens aanbeveling verdiende om de verkrijging van kleine erfdeelen en legaten door u t- breiding van de bestaande vrijstel lingen te ontlasten, zooals boven reeds is gezegd. Voortaan zal dus ten aanzien van alle verkrijgingen het beginsel worden toegepast, dat de vrijstelling voor eiken verkrijger uitsluitend afhankelijk is van het bedrag dat door hem ver kregen wordt. Verder zal, als de grens der vrij stelling overschreden wordt, om een geleidelijken overgang tot de voile belasting te verkrijgen, toch nog voor alle verkrijgingen een gedeeltelijke vrijstelling worden toegepast. Tot dusver was dit ook alleen het geval, wanneer bloedverwanten in de rechte nederdalende lijn en echtgenooten mei kinderen erven. Voor verkrijgingen door bloedver wanten in de zijlinie en in die ge vallen waarin het hoogste recht wordt geheven, is de grens der vrij stelling nu gesteld op f 300. Dit is volgens de bestaande regeling het maximum dat vrij kan zijn, nl. ais de nalatenschap door een persoon wordt verkregen. Van verkrijgingen door bloedver wanten in de rechte opgaande lijn (b.v. als ouders van kinderen erven), tn door echtgenooten zonder kinde ren (die van elkander erven) is deze grens op f 1000 gesteld. Deze ver krijgingen worden in dit opzicht ge lijkgesteld met verkrijgingen door bloedverwanten in de rechte neder dalende lijn. En wat nu betreft de hatstbed rel de verkrijgingen (die in de rechte lijn en tusschen echtgenooten met kin deren) wordt het nu reeds vrijge stelde bedrag van f1000 verhoogd met f300 voor ieder jaar, dat de verkrijger jonger is dan 21 jaar omdat, naarmate de leeftijd van den verkrijger verder is verwij ierd van het tijdstip waarop bij in eigen on derhoud zai kunnen voorzien, de heffing van belasting van het vader lijk-of moederlijk erfdeel voor hem meer bezwarend wordt. Afgescheiden van de vroeger reeds gemaakte opmerking, dat van eene poging tot grondige herziening van het alsof voor ditmaal hun smaak dezelfde was. „Wat een heerlijk mooi gezicht 1" riep Godfrey uit, meer tot zichzelf dan tot zijn vriend. „Wat het ook kosten moge, ik moet haar overhalen mij tot model te dienen." Fensden keek zijn vriend aan, merk te de bewondering op die op zijn gelaat te lezen siond en lachte fijntjes. „Wat heb ik je gezegd vroeg hij op juichenden toon, „je gooide het denkbeeld, dal ik er ooit in zou sla gen een geschikt model voor je te vinden, zoo ver weg, maar wat zeg je er nu van „Zij is prachtig," antwoordde Hen derson. „Zie haar oogen eens, de schoone omtrekken van haar gezicht, haar mooi gevormden hals en haar handen. Groote hemelhoe komt een vrouw van haar stand aan zulke han den Waar heb je haai voor het eerst gezien „!n een van mijn door jouw zoo geminachte restaurants", antwoordde Fensden. „Zoodra ik het meisje ge zien had zei ik tot mijzelf„Dit moet Godfrey's model worden 1" Ik infor meerde naar haar en toen ik hoorde, het successierecht hier geen sprake is, en van het bezwaar dat deze nu we! weer voor vela jaren zal ver schoven zijn, hebben wij niet zonder genoegen van deze wet kennis ge nomen. Op zich zelf bevat zij eenige verbeteringen, waarvan de wensc [le lijkheid sinds lang was ingezien. CXXi. Scheveningen heeft in lang niet zoo'n drukte beleefd als de nu achter ons liggende Pinksterdagen het wa ren dan ook zeldzame prachidagen. Er was, om zoo te zeggen, geen oud vrouwtje aan 't spinnewiel geblevenin dichte drommen was men uit de naaste en verdere om streken naar de schoon gelegen resi dentie gestroomd en men mag gerust zeggen, dat het overgroote deei van Hagenaars en niet-Hagenaars naar Scneveningen was getrokken. Alle middelen van vervoer hadden 'i dan ook razend drukaan de trams maakte men urenlang queue, rijtuigen en auto's waren al spoedig niet meer te krijgen, het wemelde van fietsen, en zelfs moesten velen te voet den trouwens niet zoo langen en steeds mooien weg tusschen de stad en de badplaats afleggen. De Staatsspoor stoomtram Den Haag—Scheveningen vervoerde Zon dag 19.934, Maandag 26.677 per sonen, en dat is heusch nog maar een betrekkelijk bescheiden deel van hei geheeie bezoek, getuige de volgende cijfers. De Haagsche tram vervoerde op den eersten Pink sterdag 155 000 passagiers en op den tweeden dag 228,000totaal 383 000 reizigers. Verleden jaar wa ren de cijfers voor de beide Pink sterdagen resp. 132.000 en 222,000 totaal 354.000, De Pier werd den eersten Pink sterdag bezocht door 10.000 men- schen, den tweeden dag waren er 15.000 bezoekers; totaal voor beide dagen 25 000. VerLdea jaar was het totaalcijfer 11.000. Men moet teruggaan tot 1901 om voor het Pietbezoek hooger cijfers te vinden. Op de beide Pinksterdagen van dat jaar bedroeg het totaal 43,000. Aan het strand krioelde het van Pinkster-bezoekersheele huisge zinnen lagen in het warme zand zoo ongegeneerd mogelijk te luieren en te „piknikken", en oud en jong plaste met opgesjorde broekspijpen en rokken op bioote voeten door het dat ze wel als zoodanig wou dienen, maakte ik een afspraak om haar hier vanavond te ontmoeten." De twes vrouwen hadden zich nu aan een ander tafeltje neergezet, en het was bijna met een gevoel van teleurstelling, dat Godfrey zijn ideaal haar maai zag beginnen. Het deed hem niet aangenaam aan haar den mooien mond zien volproppen met dampende maccaroni. Dat gezicht was te gewoon en getuigde te zeer van een gezonden eetlust otn te passen bij het dichterlijk waas, waarmee zijn verbeelding haar reeds had omgeven. Toen de vrouwen haar maal geëin digd hadden,verlieten zij haar eigen ta feitje en begaven zich naar dat, waar aan zij gezeten waren. Fensden zei iels in het Itaiiaansch, dat een stra- lenden glimlach te voorschijn riep op het gelaat der oudere vrouw en een feeken van goedkeuring bij haar ge zellin. Het was niet de eerste maal in zijn leven, dat Henderson wenschte, dat hij inderdaad gebruik had gemaakt van de gelegenheid, zich die zoet vloeiende taal eigen te maken. „De signora zegt, dai wij geen Ita iiaansch behoeven te spreken, daar water van de rustige zee. Het ar moedige kennisje, dat op Pinkste ren aan het strand gehouden wordt had het druk, de koffiehuizen zaten stampvol.Kortomhet was er heel druk, heel v/arm en heel vroo- lijk; ieder genoot er op zijn manier en velen deden goede zaken, want waar de menscheu samen komen, daar rolt het geld. En ter eere van het gemengde Pinksterpubliek moet erkend worden, dat men over 't al gemeen op gepaste wijze zich ver maakte liederlijke dronkemanstoo-- neelen, die er vroeger bij schenen te behooren, kwamen niet of bijna niet voor. Dat is een niet geringe vooruitgang. Ook het vreemdelingenbezoek aan Den Haag, d.w.z. de stad zelf, is druk geweest en o.a. de musea hadden veel bekijks, voo'al de beroemde ge vangenpoort. Wat zeker het bezoek aan Den Haag en Scheveningen ook zal be vorderd hebben, is het groote gym- nastiekfeest op Houtrust, dat vele gymnasten uit den lande met hun aanhang naar de Residentie had ge lokt. Het feest is best van stapel ga- loopen, zoowel de verschillende oefeningen en wedstrijden als de festiviteiten, die den bezoekeis wer den aangeboden. Den Haag is sedert kort een be zienswaardigheid rijker geworden het abattoir oftewel gemeentelijk slachthuis, een kolossale modelinrich ting op dit gebied, werkelijk de moeite waard. Daaitoe uitgenoodigd door het Gemeentebestuur van Den Haag, wa ren de vertegenwoordigers der pers dezer dagen in de gelegenheid ge steld tot bezichtiging van het Open baar Slachthuis. Onder ge eide van den directeur, den heer v. Harreveid, werd de rond gang gemaakt over de uitgestrekte terreinen en de verschillende gebou wen. Die rondgang nam ruim twee uur in beslag. De a'gemecne indruk is die van grootsche, doelmatige, zorg volle indenting, zoo voor mensch als voor dier.De inrichting is op zoo groote schaal in 't leven geroepen, dat zij nog aan de behoefte kan voldoen ook wanneer Den Haag een halt miilioen inwoners mocht tellen. Er is gerekend op een directe aansluiting met den Holt. Spoorweg, die, behalve door de reeds besiaande gemeenschap met de aangrenzende Laakha-'en, den aanvoer van het vee zal vergemak kelijken. Reeds dadelijk is op een specialen schuitendiensi tusschen de Rottevdamsche veemarkt en het Haag sche abattoir gerekend. Het zou ons te ver voeren als ik hier in bijzonderheden een beschrij ving wilde geven van dit gebouw (of lieverdit gebouwen-complex, want zij volkomen op de hoogte is van het Engelseh", zei Fensden op eenigszins spottenden toon, wat door zijn vriend niet onopgemerkt bleef. „De signora spreekt het Engelseh even goed, als of zij in Londen was geboren en op gevoed." Op dat zoogenaamde complimentje piooide een breede glimlach de lip pen van de oudere vrouw, terwijl haar dochter een onderzoekenden blik op beide mannen wierp, alsof ze er aan twijfelde, hoe Fensden's woorden op te nemen. Beiden gingen, na daartoe verlof te hebben bekomen, aan het tafeltje zitten, terwijl Henderson een nieuwen flesch wijn bestelde. Zoodoende kwa men zij spoedig met eikaar op goeden voet, maar toch werd het belangrijke onderwerp eerst aangeroerd, nadat zij eenigen lijd gekeuveld hadden. „En uw vriend wilde dus Teresina's portret schilderen, mijnheer zeide de oude vrouw, zich tot Fensden wendend. „Waarom ook niet Zij heeft een mooi gezicht, al zeg ik, haar moeder, hel ook zelf." (Wordt vervolgd.) f

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1