Erven, K VRIES. mê t Feuilleton, INS. koopen KEUZE van [EK van Zeegras- BINNENLAND, \AP teViissin- Dinsdag 13 des avonds 8 e Oude Vriend raat aldaar de ingen Pakhuis en aan de Gra- eu 27, groot Kalkhokstraat „entiaren. iet vorige no. 4, u. rf aan de Kalk- groot 36 Centi- rf aan de Kalk- groot 86 Centi- rf aan de Paar- root 66 Centi- rf aan de On groot 1 Are 15 n de Vlaming- >t 87 Centiaren, f aan de Lange 165 Centiaren, gs vóór en op 0—12 en 2-5 oegangsbewijs, e van genoem No 134 49e Jaargang. 1911. 'AURANT 9." 51 o A AT 44. lend, iie SIKELJUF. .■re werkzaam rne tegen half Uitstekende ten dienste. R. M. SMITS, Walstraat eeden. I ij men. s. •anjes, W~ m- i n. ens. 9 per Et. SIS. h klenren. VLISSINGSCHE COURAINT Vrijdag- prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VÉLDE Jr., Kleine Markt 58. 9 Juni ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-fldüedentiën op zeer uoordselige uooriuaarden Van Week tof Week. Wanneer eenig wild bemachiigd is, dan is het volstrekt geen ongewone zaak, dat er een beetje verschil van gevoelen beslaat over de verdeelhig van den buit. Dat kwam ons in de gedachten bij de lezing der jongste berichten omtrent Marokko. Frank rijk en Spanje zouden het, naar luid van die berichten, thans niet eens zijn over de toekomst. Die twee landen hebben ver uiteenloopende plannen, daar Frankrijk, dit is ten minste altijd volgehouden, de over eenkomst van Algeciras ongeschon den wil handhaven, terwijl Spanje haar feitelijk ongedaan wil maken en streeft naar eene verdeeling van Ma rokko. Dat schijnt een vrij gevaarlijke politiek; maar aangezien Spanje zelf heelemaal niet gevaarlijk is, maken wij er ons niet erg ongerust over. De Franschen doen hun best om te bewijzen dat de politiek hunner regeering in het belang is van alle mogendheden en van den vrede. Zij hopen dat het onvruchtbaar gekibbel over Marokko zal plaats maken voor een vruchtbare gemeenschappelijke samenwerking, waarbij de Marokka nen trouwens in de eerste piaats zouden winnen. Voor het overige mag men toegeven dat niemand het recht heeft zich te verwonderen als Frank rijk, dat het bloed zijner soldaten plengt om zijne eigene belangen en die van Europa en Marokko te be schermen, in ruil daarvoor de voor deden wil oogsten, die bij het ver drag zijn toegestaan en die overeen stemmen met de internationale over eenkomsten. Van Duitsche zijde bepleit men in de laatste dagen, naar hedendaagsche zeden, eene verdeeling van Marokko in „invloedssferen" (streken binnen elke waarvan éen der mogendheden bijzonder erkende en geëerbiedigde rechten en belangen heeft). De pers, die dit denkbeeid bepleit, betoogt dat Duitsehland een land noodig heeft, waarin Duitsche kolonisten kunnen leven en werken, en dat Marokko juist zuik een land is. Wat Aigerië voor Frankrijk is, behoort, zegt men, in veertig jaar tijds Ma rokko te worden voor Duitsehland want honderdduizenden Duitschers zouden in dat land een goed bestaan kunnen vinden. Alzoo, een veiligheidsklep voor de Germaansche overbevolking! Zooais gezegd, dat zijn de nieuwere zeden der politiek en, daar toch eene op lossing zal moeten gevonden worden, is 'tbest mogelijk dat het er nog eens van komt. Overigens kan men hier, met het bekende versje zeggen„Vergeefs wascht men den Moor." Moeiai-Ha- fid heeft ten minste nog niets ge leerd, en nu hij zich weer sterk ge voelt door de Fransche hulp, gaat 67.) Eerst na verloop van eenige minu ten kwam de consul met zijn kinde ren in huis. God had hem bij het wederzien van zijn kind bijgestaan. Jane, de zwaar beproefde, was sterk gebleven. Als een dolle stormde Erik de kamer van den advocaat binnen. Mijnheer Morris zat gekleed aan tafel te schrij ven. „Mijnheer Morris liet spijt mij u te moeten storen." Bedaard legde Morris de pen neder en greep naar een glas, dat met een geelachtig vocht gevuld was. Hij dronk het glas ledig en zeide toen zoo kalm mogelijk hij op zijn eigen manier wraak ne men op de afvallige s'ammen. In den omtrek van Fez moet hij weer allerschandelijkst huis hebben ge houden, door villa's te verwoesten, de bewoners te dooien en have en vee te rooven. Vrouwen en meisjes werden als slavinnen verkocht, tot generaal Monier verdere wraakneming verhinderde. Wel jammer dat het kalf alweer verdronken was toen de put gedempt werd. Hadden de Ma rokkanen Abd-el-Aïis maar niet weg gejaagd. Terwijl men in Turkije opgewon den blijft naar aanleiding van Rus- lands betoog over Montenegro, gaat dit land voort met zich sterk tegen de Turken te wapenen. Aan alle dienstplichtigen van 16 tot 62 jaar zijn wapens en stof voor een uni form verstrekt (waarvan de kosten misschien eiders zullen worden ge vonden), met de order binnen enkele uren gereed te staan om op marsch te gaan. Feitelijk beteekent dit mo bilisatie en zoo wordt de toestand op den Balkan steeds kritieker, daar ook Bulgarije groote voorraden wa pens en muninitie inslaat en de stemming in dat land even weinig vredelievend is als in Montenegro, De wederzijdsche regeeringen doen, het moet gezegd worden, veel om de kalmte te doen terugkeeren, maar o, de diverse bevolkingen branden zoo van verlangen om eens met den gehaten erfvijand af te rekenen Inmiddels wordt de opstand in Albanië met ruwe hand door de Turksche regeering onderdiukt. De berichten uit Montenegro zijn mis schien wel wat overdreven, maar volgens deze brandt het geheele land plat. Noch kerken, noch huizen, noch oogst worden ontzien. Natuurlijk prikkelt dat de Montene- grijnen, die voorheen zoo vaak schou= der aan schouder hebben gestaan met de Aibaneezen tegen de Turksche dwingelandij. Zij beschouwen de Al- baneezen als broeders en niets zat in staat wezen om de veroorzaakte opwinding te stillen, Daar men er wel aandoet om liet nieuws over de krijgsverrichtingen in Albanië met groot voorbehoud te aan vaarden, zullen wij over de geleverde gevechten maar zwijgen. Van meer belang is het, dat men in een deel der Russische pers een Balkan-oorlog volstrekt niet onwaarschijnlijk acht, omdat er zulk een gevaarlijke opwin ding tegen den Turken bestaat. Zeker acht men het, en ook wij zijn er be vreesd voor, dat, indien Montenegro mocht worden aangevallen, alle Bal kanvolken zich tegen de Porte zuilen keeren. Bij veel geruchten van oorlogen toch ook meer moedgevender vredes- berichten. De Duitsche gezant te Washington moet zich namens zijn regeering bereid hebben verklaard „Mijnheerwat u mij in uwe opge wondenheid wilt mededeelen is mij reeds bekendalle opheldering is overbodig. Ik heb den consul gezien, en ik heb Koert Von Berghaupt en zijn vrouw gezien ik meen dat deze mededeelinggenoegzegt. Het was voor mij gemakkelijk ik behoefde slechts de gordijnen op zijde te schuiven en door het venster te kijken. Ik wil bekennen dat ik zeer verwonderd was. Als gastheer zou u mij een genoegen doen, door het gezelschap te verzoe ken hier in de kamer te komen. Het zou mijn plicht zijn beneden te komen om hen te begroeten, maar nadat ik dit glas heb leeggedronken, waarin een zwaar vergift was opgelost, kan ik deze kamer niet meer verlaten, ik heb hier zoo pas neergeschreven om welke reden ik dit leven vrijwillig verlaathet is hopeiooze liefde Erik ijlde weg en kwam na tien minuten terug in gezelschap van Sir James Gray en Koert; Jane had niet kunnen besluiten den advocaat weder te zien. de Amerikaansche voorstellen tot ver plichte arbitrage met vergaande strek king, in studie te nemen. De Nord- deutsc/ie zegt het, en dat beteekent nog al wat. In de Washingtonsche regeeringskringen gelooft men dan ook dat, waar vier groote mogend heden aan de onderhandelingen over het arbitrage verdrag zullen deelnemen men aan den vooravond staat van groote resultaten op diplomatiek ge bied. Natuurlijk mag men de verwach tingen niet te hoog spannen maar het wordt bevestigd dat de Duitsche regeering het Amerikaansche ontwerp ernstig zal onderzoeken, over moge lijke bedenkingen mei Amerika on derhandelen en op grond van die onderhandelingen een eindbesluit ne men. Indien blijkt dat men, op grond van het Amerikaansche denkbeeld tot een werkelijk nuttige, de zaak van den internationalen vrede dienende overeenkomst kan geraken, dan zal de aanneming ervan aan Duitsche zijde geene moeilijkheden opleveren. Inderdaad kan men aan Duitseh land bezwaarlijk verwijten, dat het van scheidsrechterlijke beslissingen niets weten wil. Bij de regeling van het voorval van Casablanca heeft men het Haagsche Hof in den arm geno men. Óok is aan Engeland voorge steld om de aanspraken van Duit schers uit den tijd van den Boeren oorlog, voor dat scheidsgerecht te brengen, wat Engeland evenwel wei gerde. Men kan er zelfs op wijzen dat in een tijd, toen de scheidsrechterlijke denkbeelden nog niet in de mode waren, Duitsehland een geschil met Spanje door den Paus heeft laten bij leggen. Wat dit betreft kan men dus wel goeden moed houden en zich troosten met de gedachte, dat de steen eenmaal aan het rollen is. Kon. bezoek aan Amsterdam. Het was gisteren weer een ver moeiende dag voor de Koningin: gisterenmorgen werden de audiënties voortgezet voor de civiele autoritei ten. Ook r.u weer het komen en gaan der talrijke audieniiegangers van wie velen in ambtsgewaad of rok de aandacht trokken. Heden was het tevens audiëntiedag voor rijks-, ge meentelijke en kerkelijke coinmissiën alsmede voor particuliere commissiën. In den laten middag, om half vijf, na afloop der audiënties werd door het koninklijk echtpaar de eerste rijtoer ondernomen. Door Kalverstraat, Koningsplein, Leidschestraat, Stad houderskade, waar overal de vorste lijke personen luide werden toege juicht, werd langs een omweg gereden naar het Centraal-station, ter afhaling van H, K. H. Prinses Juliana, die om 4 uur 57 met een extratrein uit Apeldoorn zou aankomen. Geruimen tijd voor dit tijdstip stonden de men- Bij het binnenkomen der heeren zat de advocaat op de sofa hij scheen niet meer in staat om op te staan. Hij richtte echter dadelijk het woord tot den consul en zeide „Ik wist dat het oogenbiik zou ko men om den man aan te klagen die verantwoordelijk is voor de wijze waarop ik mijn teven eindig. Ge hebt mij vroeger als een arm mensch in uw huis opgenomen en met weldaden overladen alleen om mij dagelijks in aanraking te brengen met uw doch ter. Ik beminde haar voor haar werkte en leerde ik, elk oogenbiik had ik voor haar mijn leven willen geven. Maar mijn liefde was hope loos. jane verafschuwde mij als een reptile 1 Daar kwam de schipbreuk van de „King Rmhard." Algemeen geloofde men dat de consul Gray en diens vrouw het leven hadden verlo ren en nu was het rniju tijd om de vrouw mijns harten te veroveren. Doch toen ik meende te overwinnen, voerde een ander haar naar het echtaltaar. Het proces-Gray gaf mij de middelen schen langs het Damrak geschaard om de Prinses te kunnen be groeten. Gisterenavond namen de leder, van Ged. Staten aan het diner ten paleize deel. Koningin Wilhelmina te Brussel. Volgens de „Gazette" zal Koningin Wilhelmina den 28 Juli een bezoek brengen aan het stadhuis. Na' een concert door vrouwelijke artisten zal de thee worden gediend. De Koningin zal vervolgens een défilé bijwonen van kleine meisjes, die allen een oranjelint zullen dragen, terwijl twee kinderen van elke groep een mand met bloemen aan de voeten der Koningin zullen plaatsen. Op den weg van het paleis naar het stadhuis zal een heg worden gevormd, uitslui tend uit kinderen bestaande. Ouderdomsverzorging. Op de in het najaar te houden algemeene vergadering van den Vrijz. Dem. Bond zal het standpunt door den Bond in te nemen in zake ouderdomsverzorging worden bespro ken en vastgesteld. Het hoofdbestuur zal conciusies voorstellen naar aanleiding van het door de hiervoor benoemde commissie uitgebrachte verslag, dat vooraf zal worden gepubliceerd. Verbetering Officierstractementen. In het Regeeringsantwoord betrek kelijk de Militiewet wordt medegedeeld dat het voorstel tot verbetering van de positie der officieren de Tweede Kamer binnen niet te langen tijd zat bereiken. Het Kamerlid Marchant. De voorzitter van de Tweede Kamer deelde in de vergadering van gisteren mede, dat de heer Marchant, afgevaardigde voor Deventer, wegens het overkomen van een ongeval, verhinderd was de zitting bij te wonen. Bij onderzoek is ons gebleken, dat de heer Marchant gisterenochtend te Den Haag, bij het fietsen, is ge vallen en het ongeluk had een been te breken. Het been is gezetde toestand is bevtedigend. Het Nut. De Maatschappij tot Nut van 'i Algemeen hield gisteren hare jaar vergadering in het gebouw der Vrije Gemeente te Amsterdam onder leiding van den heer D. H. de Vries, die de openingsrede hield. Blijkens het jaar verslag telde het Nut op een Maart 1911 13852 leden in 285 departe menten. Het aantal buitengewone ieden bedraagt 527. in aansluiting met het jaarverslag uitte de voorzitter woorden van er kentelijkheid jegens dr. C. C. j. Teerlink, te Velp overleden, die der Maatschappij een bedrag van f 85000 aan de hand om Jane van haar echt genoot te scheiden. Slechts een paar pennestreken waren noodig in de ak ten van Uriah James Gray om zijn naam te veranderen in Sir James Gray en op die manier den moordenaar aan jane's nieuwe betrekkingen ais haar vader voor te stelten." Het vergift begon te werken. De advocaat kronkelde zich ais een slang. „Deze pijnen en dezen doodstrijd had ik u toegedacht. Ge waart te lafhartig om het glas leeg te drinken, dat ik voor u ais een rechtvaardig loon had ingeschonken. Daarom moest ge leven en ik heb geen reden om u te benijden. Terug daar!" riep hij luid en schermde met de handen in het rond„Ik stel het woord ter beschikking van den opperrechter er blijft mij geen tijd meer om mijn aanklacht en de motieven voor te le zen moge een jonger advocaat de taak overnemen. Ik sterf zonder aan iemand van u allen vergiffenis te schenken ik ben het meest te bekla gen slachtoffer van het proces Gray." naliet onder beding dat de rente van dit kapitaal zal dienen tot bevordering der opvoeding en van het onderwijs, onafhankelijk van kerkelijke dogmata in tegenstelling van dat van de bij zondere school met clericale richting. Namens het hoofdbestuur deed mr. H. A. E. Modderman mededee lingen omtrent liet Nieuwenhuyzen- fonds en de Nu'scommissie voor on derwijs. Verschillende posten van uitgaaf, door het hoofdbestuur voor gesteld, werden sommige gewijzigd, goedgekeurd. Apothekers-adsistenten. De Algemeene Apothekers Adsis- tenten Bond heeft een circulaire gericht tot Hoofden van scholen en onderwijzers en wijst hen daarin op toestanden welke voor het meerendeel in de apotheken heerschen. De bond grondt zijn cijfers op eene gehouden enquête en zegt dan dat voor een 5000 bezitters van liet diploma van apothekers adsistent nog geen 1400 plaatsen te bezetten zijn. Voor een arbeidsdag van gemiddeld 11 a 12 uren is het toon per jaar voor 70 pCf. der mannelijke adsistenten nog geen f 900. De vrouwelijke verdienen bijna allen nog minder dan f700 'sjaars voor een werk'ij 1 van 9 tot 11 u en daags. Zondagsrust en vrije avonden zijn weinig. En voor deze betrekkingen is eene betrekkelijk nog al kostbare opleiding lot minstens het 19de jaar noodig. De Bond haalt in zijn schrijven ook nog de uitspraak aan van dr. Bruinsma, een specialiteit op sociaal, medisch en pharmaceutisch gebied, die, uit hoofde het gevaar voor mogelijke vergissingen door overver moeide personen zegt: „Het geldt dan niet meer het gemak, de rust of het belang van enkelen of van eene bepaalde klasse van personen, maar met volkomen duidelijkheid wordt het een zaak van algemeen belang." Voor belangstellenden is de circu laire, ook ter verspreiding, gratis verkrijgbaar bij den secretaris van den bond, den heer Snethlage, de Riemerstraat 41, Den Haag. In navolging van het vorige jaar worden er vanwege de Nederland- sche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken binnenkort in acht provincies betoogingen gehou den ten gunste van de drankbestrij ding, terwijl die betoogingen in het bijzonder dienstbaar zullen worden gemaakt aan de propaganda voor het opnemen in onze drankwetgeving van het steisei van het plaatselijk ver bod (Local Option.) Nu in verschillende gemeenten van ons land, zelfs in een geheel Kamer district (Schoteriand) proefsiemmnigen zijn gehouden met het resultaat, dat de overgroote meerderheid der meer derjarige mannen en vrouwen zich voor de verdwijning van alle drank gelegenheden hebben uitgesproken Nog eenige stuiptrekingen en Toby Morris, de beroemde advocaat, was niet meer. „Wat een mensch 1" zeide de con sul, die door het ontzettend voorval zeer was aangedaan. „Moge God zijn zie! genadig zijn 1" In stilte werd de advocaat op het kerkhof te Bibrich begraven. Zijn tes tament bepaalde dat zijn gemachtigde te Londen zijn geheele vermogen zou aanvaarden. Koert en Jane verlieten met Sir James en de oude mevrouw Von Berghaupt dienzelfden dag de villa zij wilden den nacht niet doorbrengen onder éen dak met het lijk van Morris. Eenige weken later werd de vilia verkocht. De consul verliet zijne kinderen niet meer. Hij leeft op het oogenbiik nog in den schoot der familie op een schoon gelegen villa aan den Rijn. EINDE.

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1