ïantels, Zakken Plouvier's Schoenwerk. AES- 8 Juni Feuilleton,. No 133 49e Jaarg-ang, 1911. i ei nfabriek rij 'JM. per ons, nt. lid van kwaliteit ELIU1G", tarieven. ei goederen. IM-KLOP. ygevende f 0,40 - 0,45 1.- 1,50 f 0,13. »0,I5. Engelsche litend met Donderdag Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. ftbonr.emsnts-fWuerfeniiSn op zeer ooordaeiige uoorioaarden BINNENLAND, >ar maat. a ADE. e verstrekt. IE. e Ooievaar" VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 19 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10, Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Ruim halfeen zijn te Amsterdam de Koningin en de Prins gistermiddag gearriveerd tot het brengen van hun gewone jaarlijksche bezoek. Natuur lijk waren lang voor de aankomst 't Stationsplein en 't Damrak gevuld met een dichte menigte, die, de warmte trotseerend, geduldig stond te wach ten. Op het perron, waar verschillende autoiiteiten aanwezig waren, werden Koningin en Prins verwelkomd door burgemeester Röell, met wien de Koningin en de Prins zich eenige oogenblikken zeer opgewekt onder hielden. De Koningin was in het wit, de Prins in generaals-uniform. Nadat eenige oogenblikken in de Kon. wachtkamer was vertoefd traden de vorstelijke bezoekers naar buiten om de rijtuigen te bestijgen. Langs den gebeelen weg naar liet Paleis klonk luid gejubel en vriendelijk groe tend werden de levendige toejuichin gen beantwoord. Vooral voor het paleis slond eene compacte massa, die een daverend gejuich aanhief toen de stoet aan kwam, welk gejuich niet ^minder geestdriftig klonk toen de vorstelijke bezoekers zich op het balcon ver toonden. Gistermiddag werd reeds een druk bezochte audiëntie gehouden. Bij den aanvang van de audiëntie heette de burgemeester de hooge bezoekers welkom namens de bur gerijs Hij wees op de toenemende welvaart en vermeerderde bevolking en den bevredigenden gezondheids toestand der hoofdstad. Ook als centrum van handel en scheepvaart is Amsterdam een nieuw tijdperk van bloei ingetreden. De burgemeester constateerde dat deze gunstige keer SEmenviel niet de geboorte van Prin ses Juliana. Ten slotte werden de beste wenschen geuit voor het Ko ninklijk echtpaar en Prinses Juliana. President Fallières. Met groote zekerheid kan worden bericht dat president Fallièes ook 's-Gravenhage zal bezoeken. Zoo vernemen wij dat reeds is be paald, dat bij gelegenheid van dit bezoek, evenals bij het bezoek van het Belgische Koningspaar te Am sterdam, aldaar een groote militaire taptoe zal worden gegeven. Stalen, uitzoeken. Onder dit opschrift wijst „Land en Volk" op de driestar van de „Standaard" over de drie stroomingen in zake ons legerstelsel. „Land en Volk" vindt er een nieuw bewijs in van de lichtvaardigheid, waarmede onze legervorming wordt beschouwd. Het is zegt het blad alsof men den redacteur van de „Stan daard" bezig ziet, stalen uit ie zoeken voor een nieuw reispak, 't Is alles goedwe moeten toch een keuze 66.) „Neen, mevrouwDe advocaat is nog precies dezelfde van vroeger." „Dan vrees ik dat Koert Von Berg- haupt door zijn vrouw is overgehaald tot een stap waarover hij later berouw ztl hebben. Het zou daarom wel aan te raden zijn, voorzichtig tegen mijn heer Morris op-te (reden. Laat hem in 's hemels naam niet op het vermoeden tomen, dat u van plan is hem hier op de villa vast te houden." „Ik zal uw raad volgen, mevrouw. Het zou fataal zijn, als Koert zich had laten overhalen tot een stap, die voor hem en voor ons zeker onaangename gevolgen zou kunnen hebben." doendan maar de grijze ruit met groene strepen. Het is bekend, dat de heer Kuyper indertijd voor het Zwitsersche leger stelsel met kracht is opgekomen. Het heetie later, dat hij door een inter ruptie van den lieer Van Kol daarvan was teruggebracht. Dit reeds pleitte niet voor den ernst van overtuiging. Thans is de interruptie vervangen door de mededeeling, dat „het ver schil in volksaard tusschen de Zwit sers en ons te sterk spreekt". Dit schijnt dus de laatste jaren sterk te zijn gaan spreken. Dan heeft men in Zwitserland moeten besluiten tot „allerlei verzwaring" dat wil zeggen dat men den opleidingstijd heeft verlengd met 20 dagenzegge 20 dagenvan 45 op 65. En eindelijk heeft men het resuitaat van den Boerenoorlog. Hierover zou veel zijn te zeggen. Maar wij herhalen thans alleen wat wij vroeger schreven als een Nederlandsch militieleger tegen een overmacht zal vermogen wat de Boeren vermochten tegen de Engel- schen, dan is het pleit voor hei volks leger gewonnen. De Militiewet. Heden reeds zal, volgens „De Standaard", de memorie van antwoord in zake de militiewet de Tweede Kamer bereiken. Het blad deelt vooris mede, dat van den voorzitter der Tweede Kamer een voorstel is te wachten om nog voor de zomerva- cantie dit ontwerp af te doen, terwijl het blad verder uit vertrouwbare b. on vernam, dat ook de voorzitter van de Eerste Kamer zich bereid heeft verklaard, een zeer spoedige behan deling te wilien bevorderen. Ned. Vereen, tegen de prostitutie. Bevengenoemde vereeniging hield gisteren te Utrecht een aigemeene vergadering. Ais leden van het hoofd- besiuur werden herkozen de heeren mr. de Blécourt en ds. Pierson van Ressen, terwijl in de vacature, ontslaan door het aftilden van den voorzitter ds. Pierson, werd gekozen mr. A. de G-arff, te Uirecht. Opeen vraag van den heer Veld- huyzen van Amsterdam wie inlich tingen zou kunnen verschaffen aan gaande het in de pers verschenen bericht, omtrent de intrekking van het werkje van dr. Jmsen: „De gezondheidsleer voor den soldaat", deelde de heer Hovy mede, dat de minister hem in een gesprek te dier zake had medegedeeld, de intrekking der in voorraad zijnde exemplaren te hebben gelast, ten einde daarvoor 'een geheel nieuwe oplage het licht te doen zien, waarin de eerste zinsnede van het vierde hoofdstuk zou worden gewijzigd. Enkelen toch hadden zich tegen de redactie daarvan doen hoo-' Het oogenblik was nu gekomen, dal mevrouw Von Reidersdorf en de jonkvrouw Von Lauterer naar Mainz zouden terugkeeren. Erik geleidde de dames naar het rijtuig, verzekerde nogmaals, dat hij tegenover den heer Morris met overleg zou te werk gaan en keerde daarop naar Koerts mama terug. Den volgenden morgen omstreeks acht uur wandelde Erik in den tuin. Het was een bij uitstek mooie morgen, die meer dan ooit tot een wandeling uitnoodigde. De gordijnen van de ka mer, waar mijnheer Morris sliep, wa ren nog dichtblijkbaar rustte hij dus nog in Morpheus armen. Daar hield een rijtuig voor het hek stil. Erik, denkende dat Koert en zijn vrouw er in zaten, snelde naar den inrij, om het hek open te doen, doch hij werd teleurgesteld in zijne ver wachting. Een lang, flink gebouwd heer, in het zwart gekleed, met een ridderorde ren. Het speet den minister evenwel dat men dadelijk dit ais een wapen tegen hem had gebruikt. De aangekondigde bfspreking van het rapport in zake de bestrijding der geslachtszieken werd uitgesteld tot een volgende vergadering, ten einde den ieden de gelegenheid te bieden zich uaarvan op de hoogte fe stellen. Het rapport zal eerstdaags in druk verschijnen, in deze verga dering sprak hierop de scheidende voorzitter, ds. H Pierson, van Zetten, een afscheidswoord. Hij werd door dr. Mounier namens de Nederlandsche vereeniging tegen de Prostitutie en bij monde van den heer Veldhuyzen, voor de Midder nachtszending Vereeniging gehul digd. Hetzelfde deed mevr. Mackay namens den Nederlandschen Vrou wenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn. Bij acclamatie werd ds. Pierson hierna benoemd tot eere-voorzitter der vereeniging. Rijkspostspaarbank. De aandacht wordt er op geves tigd, dat, met ingang van 7 juni a.s., volgens het bepaalde bij art. 8 der Wet tot instelling eener Rijkspost spaarbank, („Staatsblad" van 1910, no. 368) door iusschenkomst dier Bank ten behoeve harer inleggers kunnen worden aangekocht 3l/s pet. obiigatiën ten laste van den Slaat (voorloopig in den vorm van recepis- sen) en inschrijvingen op naam in. het Grootboek dei 3Vn pet. 's Nationale Schuld. Pest in Indië. Bij het departement van kolo niën is ontvangen het volgende te legram van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, d.d. 5 dezer, betref fende pestgevallen op Java Afdeeling Malangeergisteren (3 dezer) tien gevallen, waaronder een iongenpest en drie dooden. Van de lijders van vorige dager, overieden er nog drie. Soerabaja en Mtiien geen gevallen. Kediri een geval dat doodelijk was. Woonwagens en Woonschepen- Bij de voorbereiding van een wet telijke regeling ten aanzien van het gebruik üer zoogenaamde woonwa gens en woonschepen vanwege de departementen van binnenlandsche zaken en van justitie, is het nood zakelijk gebleken, omtrent aantal en inrichiing dier wagens en vaartuigen en aard en aantal hunner bewoners nog eenige gegevens te verzamelen. Bedoelde opgaven zuilen den feitelij - ken toestand ten deze, gelijk die zich op eeri bepaald aangewezen dag en uur op het geheele grondgebied des rijks vertoom, hebben weer te geven. De minister van justitie heeft daarom de medewerking van de Commissaris- op de borst en een rouwband om den hoed, stapte uit het rijtuig, bleef een oogenblik opgetogen voor den offi cier staan, en strekte toen de beide handen naar hem uit, „U, is Koert Von Berghaupt mijn zoon Ik ben James Gray, de vader van uw vrouw." Ais door een kogel getroffen deinsde Wamboid terug met geweld trachtte hij zichzelven tot kalmte te dwingen. „Pardon mijnheer," zeide hij einde lijk, „ik ben zijn vriend. Koert maakt met zijn vróuw een uitstapje, maar ik verwacht hem ieder oogenblik terug." „Des te beter, dan heb ik tijd om mij op het wederzien voor te berei den. Hoe prachtig woont mijn kind hier. Ik zond den heer Morris vooruit, om mijn dochter op mijn komst voor te bereiden. Ik beloofde dat ik zou wachten tot hij bij mij terugkeerde, maar ik kon het niet langer uithouden. Hij zal mij in dit geval moeten excu- sen der Koningin en van de burge meesters ingeroepen voor de beant woording van hiermede verband hou dende vragen naar den toestand, zooats die op 5 Juli a. s. des mid dags omstreeks 12 uur zich in elke gemeente voordoet. Pinksterdrukte. De Amsterdamsche gemeente tram heeft op den eersten Pinksterdag 243,741 en op den tweeden 283,841 passagiers vervoerd, tegen resp. 216,986 en 243,680inhet vorige jaar. Het aantal passagiers, vetvoerd met de gemeentelijke stoomponten, was op die dagen 42,940 en 54,434, tegen 15,824 en 35,444 in 1910. De Roiterdamsche Eiecttische T ram- wegmaatschappij heeft op den eer sten Pinksterdag 124,651 en op den tweeden 175,150 reizigers vervoerd, te zamen 299,801. Verleden jaar waren deze cijfers 107,150 en 165,937, te zamen 273,087. De Haagsche tram vervoerde op den eersten Pinksterdag 155,000 pas sagiers en op den tweeden dag 228,000: toiaa! 383,000 reizigers- Verleden jaar waren de cijfers voor de beide Pinksterdagen resp. 132 000 en 222,000 totaal 354,000 Door de H. IJ, S. M. stoomtram den Haag—Scheveningen werden vervoerd op den eersten Pinksterdag 6000, op den tweeden Pinksterdag 12,000, totaal 18,000 passagiers. Vorig jaar waren de cijfers van het stoom- tramvervoer der H. I[. S. M. respec tievelijk 6445 en 15,375, totaal 21,820 passagiers. De Staatsspoorstoorntram Den Haag —Scheveningen vervoerde Zondag 19.934 personen en Maandag 26.677. De Pier te Scheveningen werd den eersten Pinksterdag bezocht door 10,000, den tweeden door 15.000 personen. Door de E. N. E. T. werden ver voerd op den eersten Pinksterdag op de lijn Amsterdam—Zandvoort 24.463 op de Ceintuurbaan Haarlem 8218 en op de lijn Haarlem—Bioe- mendaal8170 passagiers, te zame i 40 851. Voor den 2en Pinksterdag waren deze getallen resp.: 30.143, 12.777 en 12.989, te zamen 55.909. De reederij Fop Smit Co. te Rotterdam heeft op de beide Pink sterdagen 31,816 reizigers vervoerd, van wie 908 naar Lozvesteijn. Dit is het hoogste aantal passagiers, dat tot nog toe op deze dagen met de salonbooten van deze reederij vervoerd is. De Rotterdamsche Tramwegmaat schappij heett op de beide Pinkster dagen 34,300 reizigers vervoerd. Aan het station te Rotterdam van de Zuidhoiiandsche electrische Spoor wegmaatschappij zijn Maandag ruim 11,000 kaartjes enkele reis en ruim 10,000 letourkaarijes afgegeven. Er seeren." „Mijnheer Morris heeft hier zijn intrek genomen," sprak Erik dof, ter wijl hij met den consul den tuin in wandelde. Plotseling bleef Sir James staan, om te luisteren. „Hoort u daarin de verte geen rij tuig aankomen Zie mijnheer, men gelooft zoo gaarne wat men hoopt. Het zou niet zoo onmogelijk zijn, dat mijn kind en mijn schoonzoon op dit uur van hun reis terugkeeren. Het rij tuig komt nader „Het zou niet onmogelijk zijn en toch wat een wonder I Mijnheer, ik zou mijn vermogen willen geven om op dit oogenblik de gepaste be woordingen maar het is onmo gelijk I" Den consul bleef geen fijd over om van deze woorden een verklaring te vragen. Zijn geheele aandacht was op het rijtuig gevestigd, dat in ijlende vaart naderde. reden 72 extratreinen. Zoolang de maatschappij bestaak is het vervoer nimmer zoo druk geweest. Op den eersten Pinksterdag was het personen vervoer minder druk, maar toch ook zeer aanzienlijk. Reusachtig was het aanial passa giers, dat gedurende de beide Pink sterdagen door de stoombootmaat schappijen vervoerd is tusschen Amsterdam en Zaandam. Den eersten Pinksterdag beliep dit reeds circa 30.000 en "den tweeden dag was de toeloop nog veel grooter, zoodat toen bijna de 40.000 werd bereikt. Vlissingen, 7 Juni. Algemeen depot van discipline. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zal eerlang het algemeen depot van dis cipline alhier worden opgeheven. De kosien (f40,000 'sjaars) worden niet evenredig geacht aan het nut. Voortaan zal wel kunnen worden volstaan ook met het oog op de bestaande wettelijke bepalingen met het drillen van de bijzonder onge zeggelijke minderen door een daar toe aangewezen officier in een der gewone garnizoensplaatsen. De Vlissingsche Dames Touristen Vereeniging naar Heyst. Betreffende het reisje van boven genoemde wieirijdersclub naar Heyst wordt ons door een der deelnemers nog het volgende gemeld Zondagmorgen om half acht ver trok de vereeniging per sleepboot van hier naar Zeebrugge. Enkele ge- noodigden maakten de reis mede. Er zouden in Heyst een achttal dames, in frissche cosiuums gestoken, de wieierfeesten medemaken. Geluk kig was het weder dien dag gunstig heerlijk warm. In Zeebiugge aangekomen, werden we verwelkomd door eenige eereleden der „Heyst Velo", welke de „D. T. V." had uitgenoodigd. Langs den Zeedijk ging het toen over Heyst r.aar Duinbergen, een plaatsje viak bij, waar de stoet op gesteld werd. Dat de dames met luide hoera's begroet werden, be hoeft niet gezegd te worden, daar het de eenige vrouwelijke ciub was. Om 11 uur stelde de stoet zich in beweging die uit 49 vereenigingen bestond. De „D. T. V.' nam hier bij de 3: plaats in. Men fietste over den Zeedijk en door de stad tot op de Markt, waar halt gehouden werd, voor de officieeie ontvangst door de besturen der „W. V. W. B." en „W. V. O. V." Er werd eerewijn aangebeden, en een korte toespraak gehouden, welke met luide hoera's beantwoord werd. Toen ging men uit elkaar. Om half drie was het weder op stellen van den stoet, waarna nog maals de stad rondgereden werd. Om 4 uur werd er door de 8 dames „God beware mij en mijn kind bad de consul, terwijl hij naar het intijhek snelde. Erik volgde hem op den voet. Het rijtuig hield stil, het portier ging open en Koert sprong eruit. Met open armen naderde Erik en drukte zijn vriend aan de borst; hij schreide als een kind. Toen Koert uit de omhelzing van zijn vriend loskwam, trof hem een buitengewoon tooneel. Jane omhelsde een ar.deren heer, dien hij- nog niet had opgemerkt. Erik nam zijn hand en bracht hem met deze woorden bij de groep. „Koert, zie hier is de man. Dit is James Gray, de ontzettende belas terde James Gray De grootste schurk dezer eeuw is echter hier in huis bij God, wij zullen hem vastnemen." Erik snelde de villa binnen. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1