IN ÉE ZOON, Woensdag 7 Juni No 132 1911. enfabriek srij 't gebruik gstraat 31. .ZER, Nieuwendijk, ag 5 Juni a.s. jut Cali „illKICIIT" fREERD ZONDAGSBLAD ld slilieerd HAAG. Istraaf. 1MC- per ons. van in. BINNENLAND-, Feuileton. 49e Jaargang. stig weder tot 67s uur chen Straatweg. >,nt per Persoon, ren Vrij. esche Courant". LEVA AR en eetlust opwekt, -ebruari '06) bleek 1.25 de flacon bij mt. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-Bduertentiën op zeer uoordeelige uoorioaarden Bezoek van President Fallières aan ons land. Naar verluidt zou, met wijziging van het aanvankelijk voornemen, een kort bezoek van president Fallières aan de Residentie 's Gravenhage, op den tweeden dag van zijn verblijf hier te lande nog niet geheel zijn buitengesloten. Vrije liberalen. In de op Zaterdag den24sten Juni te Utrecht te houden jaarlijksche ver gadering van den Bond van vrije liberalen, komt na het rapport van de commissie tot het instellen van een onderzoek naar de werking van het Belgische stelsel van ouderdoms voorziening aan de orde, de motie van de afdeeling Amsterdam betref fende de actie voor algemeen kies- recht. De commissie van advies, in het midden latende, of de bedoeling der Liberale Unie is het vormen eener coalitie van vrijzinnigen, teneinde on der de leuze van invoering van al gemeen kiesrecht de verkiezingen van 1913 tegemoet te gaan, en on der opmerking, dat de motie het standpunt door mr. A. C. Visser van Yzendoorr., in zijne te Gorinchem gehouden rede ingenomen, minder juist weergeeft, omdat deze een coa litie van vrijzinnigen, teneinde onder de leuze van algemeen kiesrecht de verkiezingen van 1913 tegemoet te gaan, beslist heeft ontraden, acht het mej de afdeeling Amsterdam van belang, daf het standpunt van den bond ten qpzichte van de actie voor algemeen kiesrecht in de algemeene vergadering tof een punt van debat worde gemaakt, Zij meent, dat het Standpunt in zake het kiesrechivraag- Stuk in het algemeen dan tevens onder de oogen zal moeten worden gezien en heeft, als voorbereiding der be raadslaging, de volgende verklaring opgesteld, welke zij voornemens is aan de vergadering ter overweging en goedkeuring voor te leggen De algemeene vergadering van den bond van Vrije Liberalen, gehouden te Utrecht den 24sten Juni 1911, spreekt als haar gevoelen uit: lo. dat voorstellen tot vervanging yan de bestaande kiesrechtregeling doqr een niet-attribqtieve regeling met Hitsluitingen -- waarvan de omvang in het beginselprogram van den bond is aangeduid niet behoeven te wor den afgewezen dat bij grondwetsherziening het Streven van den bond gericht moet blijven op versterking van den invloed der Eerste Kamer op de wetgeving, en op al hetgeen overigens kan strek ken tot vermeerdering van de waar 65.) „ik dacht dat het nog van den baron was, die van morgen vertrok. Hij nam altijd een drankje om 'snachts beter te kunnen slapen. Men heeft verteld dat het een soort van ver gift was; om ongelukken te voorko men heb ik het poeder en het water in den vuilnisbak geworpen." De consul was eerst ontevreden, maar hij bedacht zich en zeide goedig »'t is jammerje had het niet moeten wegwerpen. Nu, ga maar heen, ik ben niet boos op je, omdat ie meende goed te doen." Met een hoofdknik ging het meisje heen en nu moest Sir James te bed gaan zonder het heilzame middel van den advocaat. Het telegram van Koert kwam in den nacht aan en veroorzaakte Von Wambold groote ongerustheid. Den borgen voor de, als eerste eisch van Staatsbeleid door den bond steeds op dem voorgrond geplaatste onpartijdige behartiging der onderscheidene volks belangen naar mate van hunne betee- kenis voor de gemeenschap. 2o. dat een gezamenlijke stembus- actie van de vrijzinnige groepen, onder de leuze grondwetsherziening om te komen tot verbetering van den poli- tieken toestand zal leiden en derhalve geen aanbeveling verdient. Nederl. Gymnastiekverbond. In de lokalen van het Ned. Gym nastiek Verbond te 's Gravenhage, waar het reeds geruimen tijd druk was, werd de drukte Zaterdagmiddag het grootst toen de verschillende gymnastiekautoriteiten en vertegen woordigers van gymnastiekcorporatiën daar door de regelingscommissie werden ontvangen, alvorens zich ge meenschappelijk r.aar het stadhuis te begeven. Tegen half drie heette de heer Koert, de voorzitter van de regelingscom missie, allen welkom en gaf hij in een korte rede de leiding over aan den bondsvoorzitter, den heer Joh. Heynen. Deze aanvaardde dit, onder dank zegging en voor de uitgebreide werk zaamheid van de regelingscommissie. Kort daarop begaf men zich naar het stadhuis, ongeveer 50 personen sterk. Ten stadhuize werd het gezel schap opgewacht door het dagelijksch bestuur der gemeente, compleet op den wethouder Simons na, die bui tenslands vertoefde. De waarnemende burgemeester, de heer Jansen, sprak allereerst de vertegenwoordigers der buitenlandscbe turners toe in de Fransche taal, in de Nederlandsche laai voegde de waarn. burgemeester daaraan nog eenige woorden toe, speciaal voor het Ned. Gymnastiekverbond, dat hij alle mogelijke succes met zijn wedstrijden toewenscht, zoodat de uitslag van dit groote feest het verbond een nieuwe spoorslag moge zijn, voort te gaan op den weg naar een goede en juiste lichamelijke ontwikkeling. De bondsvoorzitter, de heer Joh. Heynen, sprak den dank voor de ontvangst en de rede van den burge meester uit. Nog sprak de vertegenwoordiger van de Belgische gymnasten, in zeer zuiver hjederlandsch dank zeggende voor de ontvangst en het waardee rende, dat de overheid hier te lande reeds blijkt te weten, wat men elders nog zeggen moet, nl. van hoe groot gewicht de lichamelijke ontwikkeling en opvoeding is voor het volk. De vertegenwoordiger der Duiische turners verklaarde (in zijn moedertaal) dat de Duitschers er weliswaar trotsch op zijn, dat het turnen bij hen zoozeer in eere is en er zooveel personen aan volgenden morgen snelde hij er mee naar mevrouw Von Reidersdorf en ging met haar naar de villa te Bi- brich, teneinde met Koerts mama te raadplegen. Dat er iets buitenge woons moest gebeurd zijn, lag voor de hand, maar geen van allen ver moedde het geringste van de waarheid. Van harte gaarne zou hij voldaan hebben aan Koerts verzoek om den advocaat te laten gevangennemen, maar mijnheer Morris was immers naar Londen vertrokken! Ingeval Koert onmiddellijk na het telegram uit Parijs was vertrokken, kon hij dien morgen te Frankfort aankomen. Op verlangen der dames ging Erik daarom naar Frankfort om Koert en zijn vrouw aan het station te verwelkomen. Dat was echter te vergeefs. De ge- heele dag verliep zonder dat Koert en zijn vrouw kwamen. Den volgenden dag belette zijn dienst hem weder naar Frankfort te gaan, doch tegen den avond kwam hij vrij van dienst en haastte zich naar de villa. Daar trof hij Koerts mama en de jonkvrouw Von Louterer aan. Het ge sprek liep natuurlijk over het jonge doen, maar dat men zich toch steeds verheugt, te zien, hoe de gymnastiek ook elders al meer en meer in eere komt, zoodat zij hopen ook van hetgeen zij hier zullen zien te kunnen leeren. De vertegenwoordiger der Bohemers sprak een vermoedelijk door weinigen goed begrepen rede in het Czechisch uit, doch eindigde met de Fransche woorden„Vivent les gymnastes hollandais Na afloop van de receptie werd het geheele gezelschap in de vestibule gefotografeerd, juist toen een hevig onweer boven de stad losbarstte. Het onweer en de plasregen, die op de receptie ten raadhuize volgden gingen juist vooraf aan den optocht dér turners door de stad. Hij vertrok om half acht van den Dierentuin. Ongeveer veertig corpora ties namen er aan deel. In goede orde en zonder eenig incident in den Dierentuin aangeko men vond men daar reeds de zaal voor een groot deel gevuld met wach tende belangstellenden voor de plech tigheid die thans zou volgen de uit reiking van den nieuwen banier. Om kwart voor negen ging het scherm op voor het nieuwe vaandel, waaromheen bondsbestuur damescomité, regelingscommissie, enz. stonden geschaard, terwijl de heer Thomson, in zijn hoedanigheid van secretaris, van het eere-comité, r.aar voren trad en een uitvoerige rede uitsprak. Onder luide hoera's en met het bekende eigenaardige handgeklap waarmee de leden van hei Gymna stiekverbond gewoon zijn, hun ge voelens te uiten, aanvaardde de heei Heynen het vaandel, dat op een wit veld het Nederlandsche wapen in kleuren vertoont, waaromheen in gouden letters de naam van den Bond, terwijl aan de kanten de pro vinciale wapens tusschen palmtakken zijn aangebracht. De heer Heynen zeide in zijn rede o.a. dat de Bond steeds geweest is en blijven zalneutraal, zooals eik mensch is wanneer hij op de wereld komt met spieren en ledematen, die hij te ontwikkelen en te onderhouden heeft. Met weemoed neemt hij afscheid van het oude vaandel, dat de Bond sedert 43 jaar overal heeft meege voerd. Aan het nieuwe vaandel werd door den heer Moorman namens den Haagschen Voetbalbond een krans gehecht, j Ten slotte werd het vaandel aan den heer Koert, de Haagsche afdee ling vertegenwoordigende, overhan digd, daar het drie jaar in deze af deeling zoowel als in elke andere zal blijven. Reeds bij het krieken van den dag was Zondagmorgen alles op Houtrust echtpaar en over den Engelschen ad vocaat. Het was denzelfden avond dat Morris zijn edelen weldoener al zijn weldaden wilde vergelden, doorhem een giftbeker te laten ledigen. In de kamer werd het reeds schemerachtig, toen plotseling mijnheer Morris ais een spook op den drempel van de kamer stond en de dames hevig deed ontstellen. „Het spijt mij wel, dat ik de dames gestoord heb, ik vraag beleefd ver schooning voor mijn bezoek op dit ongewone uur, maar mijn hart drong mij om na mijn terugkeer mijn vriend Koert Von Berghaupt te komen be groeten." „U is ons bijzonder welkom, mijn heer Morris!" riep Erik hem toe. „U neemt zeker hier uw inlrek tot Koert van zijn uitstapje terug is." „Ik dank u, mijnheer Von Wam bold U zal mij zeer verplichten door mij te zeggen of mijn vriend zich in de gegeven omstandigheden wél bevindt." „Hij is zeer wel en zou zeer ver heugd zijn u in zijn huis te begroeten." Bij deze woorden bood Erik den ad vocaat een stoel aan. in de weer om de wedstrijden voor te bereiden, die dan ook om halfzeven een aanvang namen onder begunsti ging van prachtig weder, dat het Neü. Gymnastiekverbond den ganschen langen feestdag trouw bleef. De regen van den vorigen middag bleek het groote terrein juist van stof te hebben bevrijd, zonder den bodem eenigszins week te maken. Alles ging volkomen volgens pro gramma en precies op tijd. De tweede dag van het groote turnfeest in de residentie is, begun stigd door het fraaie weder, uitnemend geslaagd. Het doel van het Gymna stiekverbond om Hagenaars en vreemdelingen een beeld te geven van de ontwikkeling der gymnastiek in Nederland, is ten volle tot zijn recht gekomen. Ouderdomspensionneering en Vrijz.- Dem. Bond. Naar de „Werkmansbode" verneemt worden in Haarlem en Rotterdam door onderscheidene leden van het 5. Ned. Verbond voorstellen gedaan in de afdeeiingen van den Vrijzinnig democratischenBond het hoofdbestuur van dien Bond te bewegen tot het uitschrijven van een bondsvergadering waarop een uitspraak zal worden gedaan ten opzichte van de ouder- domspensioneering, in verband met het aangeboden wetsontwerp. Vanwege het Centraal Bestuur van het Verbond wordt een conferentie aangevraagd met het hoofdbestuur en de Club van Vrijz. Dem. leden der Tweede Kamer, eveneens ter bespreking van hetgeen behoort te geschieden. Kapitein ter zee baron Van Asbeck. Bij Kon. besluit van 2 Juni is, met ingang van 12 Juni, de kapitein ter zee W. D. H. baron van Asbeck eer vol ontheven van de betrekking van commandant van bet Koninklijk In stituut voor de marine te Willems oord en directeur van het onderwijs aldaar, en is tijdelijk inet de waar neming der boven omschreven be trekking belast de luitenant ter zee le klasse M. Schoo, officier-instruc teur bij voormeld instituut. Visitatie van bagage aan de Grens stations. Naar „de Maasbode" verneemt, heeft de directeur-generaal der Staats spoor het volgende ter kennis van het personeel gebracht Reizigers, die geen ingeschreven bagage en geen aan belasting on derworpen goederen bij zich in het rijtuig hebben, behoeven aan de Nederlandsche, Duitsche en Belgische grensstations de doorgaande rijtuigen niet te verlaten, tenzij zij daartoe „U moet het voor lief nemen, dat ik in plaats van mijn vriend als gast heer optreed. U krijgt de mooiste slaapkamer van het huis en het zal u aan niets ontbreken." „Ik dank u, zeide de Engelschman en nam bescheiden een stoel dicht bij de deur. Ik wil gaarne bekennen, dat ik met genoegen in deze fraaie villa mijn intrek wil nemen, ware het alleen om dicht bij mijn vriend te zijnmijn verblijf mag echter niemand last veroorzaken." „U schijnt in Londen vergeten te hebben, hoezeer wij allen u hoog achten en vereeren," antwoordde Erik. „Dank voor u aangenaam compli ment mijnheerHet zou mij inder daad groote vreugde verschaffen, als ik uw hoogachting en vertrouwen voor immer kon verdienen." Erik verliet nu het gezelschap om voor den advocaat een geschikte ka mer uit te zoeken, waarin hij hem kon bewaken, in dit opzicht zou Koert tenminste tevreden zijn. Op zijn gewone manier onderhield de advocaat intusschen het gesprek met de dames. Hij sprak over het proces Gray en beklaagde van gan- door de douane-ambtenaren worden uitgenoodigd. Hetzelfde geldt voor reizigers, die rechtstreeks ingeschre ven bagage naar een verder gelegen land, bijv. Frankrijk, Italië, Oosten rijk, met zich voeren. Belasiing-vrije handbagage wordt in de rijtuigen gevisiteerd, bij welke visitatie de reiziger of iemand, lot het gezelschap van den reiziger behoorende, tegen woordig moet zijn. Het door de douane aantreffen van onbeheerde handbagage geeft aanleiding tot moei lijkheden. Het treinpersoneel is verplicht de reizigers te waarschuwen, dat boven bedoelde handbagage bij aankomst op het grensstation geopend gereed is te houden voor de visitatie. Reizigers, die wel ingeschreven of aan belasting onderworpen bagage hebben, moeten aan de grensstations uitstappen en die bagage in de douane zaal doen visiteeren. Reizigers, voor wie het uitstappen moeilijkheden op levert, kunnen daarvan echter door de douane-ambtenaren worden vrij gesteld Vlissingen, 6 Juni. De PinksterdruKte. HG zeldzaam prachtige weer ge durende beide Pinksterdagen heeft duizenden en duizenden naar strand en duinen gelokt om te genieten van den verfrisschen zeewind. Al waait er een lekker koelje toch was het in den blakenden zonneschijn gloeiend heet, doch de hitte werd door al die duizenden getrotseerd en het w.is dan ook de beide Pinksterdagen recht gezellig en levendig op onze badplaats. Vooral den tweeden Pinksterdag was de drukte enorm en het aantal te taxeeren van hen, die onze bad plaats bezochten is een onbegonnen werk. Er kan evenwel met genoegen uit geconstateerd worden dat Vlissin- gen steeds meer en meer aan attractie wint. Het concert dat gisterenmiddag, zou worden gegeven door het gezel schap van het St. jozefs patronage uit Antwerpen, is niet doorgegaan. Wel is dit gezelschap hier aange komen, doch het beloofde concert werd om welke redenen is on bekend niet gegeven. De electrische tram had Zondag reeds zoo'n groot vervoer, dat ver schillende extratrams moesten worden ingelegd. Gisteren evenwel was het verbazend drukhet begon reeds vroeg in den morgen, telkens zaten de trams tjokvol en dat bleef zoo tot laat in den avond. Alle hier aankomende trams waren overvol en scher harte het treurig lot van zijn vriend Koert. Na verloop van een half uur keerde Erik weer tot het gezelschap terug en zeide „U zal wel zeer vermoeid zijn, mijnheer Morris; u heeft een lange reis gedaan en uit ervaring weet ik wat dat te beduiden heeft. Als gastheer moet ik daarmede rekening houden en noodig u daarom uit mij naar uw kamer te volgen." Mijnheer Morris nam afscheid en volgde zijn oplettenden gastheer naar een fraai gemeubileerde kamer op de bovenverdieping. Toen Erik bij de dames terug keerde, straalde zijn gelaat van ver genoegdheid. „Van nacht zal ik het genoegen hebben den advocaat te bewaken," zeide hij. „Ik houd hem zoolang in zijn kamer, totdat Koert zelf contra bevelen geeft." „Heeft u iets verdachts aan mijnheer Morris opgemerkt?" vroeg mevrouw Von Reidersdorf. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1