m f| gai weet, N. R. !RS is. LR. 9? Zakken isens. Vrijdag 2 Juni No 129 49e Jaargrang. 1911. 17, f 0,40 - 0,45 :1, - 1,50 f 0,13. »0,l5. Feuilleton. HTE aat 8. ZILVER, trijgbaar. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, BINNENLAND» N 1 F m. 1 Itegen hoofdroos en n aard. Puisten en „KIREP" geneest rt het den haargroei u0 's jaars. BillijKe Kelijhe aflossing, ooruit. De te lee- sonder Rortiné Itanten uitbetaald. Vlissingen, Aagje zen, en te Middel» 108. legevende Bngelsche uitend roet VLISSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VÉLDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Waar stemmen onze zeevisschers. Hierover bevat de „Standaard" een hoofdartikel, naar aanleiding van een door de heeren H. de Boer, W. H. Doornveld en honderdtachtig andere bewoners van Noord wijk aan den minister van binnenlandsche zaken gericht adres waarin verzocht wordt, dat zulk een wijziging der kieswet in overweging mocht worden geno men, als het voor de zeevisschers mogelijk maakte om, zonder tehuis te zijn, toch te stemmen, „De Standaard" schrijft dan o.m. Natuurlijk blijft de vraag, hoe en op wat wijs in de bestaande leemte zal te voorzien zijn, voor meer dan éene oplossing vatbaar. Maar hoe qiteen- loopend die oplossingen ook zijn zullen, toch staat vast, dat ze altoos in éene van deze beide richtingen zullen liggen, of dat men de stem bus naar de zeevisschers oftewel, dat men de zeevisschers naar de stembus brengt, Het laatste komt overeen met wat nu reeds herhaaldelijk plaats greep en zulks niet alleen met zeevisschers maar evenzoo b.v. met de grond werkers, die uit de streek van Lek en IJssel naar Engeland of Duitsch- land waren heengetogen, om een ondernomen werk te voleinden. Doch dit werd dan van particuliere zijde geregeld, en de kosten hiervan van particuliere zijde vergoed. Er werd dan een snelvarend stoomschip afge huurd, dat de visschers bij de Shet- landsctje eilanden afhaalde, ze stem- rgen (jet, en een dag later vyeer n^ar cfe visschersvloot terugbracht. Daar feitelijk gebleken is, dat dit brengen van de visschers naar de stembus uitvoerbaar is, laat het zich denken, (jat zplk een transport van Rijkswege georganiseerd werd, zoadat ieder er het profijt van kon trekken en ge steld dat hieraan een f 20.000 weg gingen, dan zou dat nog geen ver loren geld zijn, in zooverre het de eere van den wetgever verhoogde, Ren wetgever toch is althans de eerstgeroepene, om de uitvoering van zijn eigen wet mogelijk te maken. Maar zeer zeker komt ook in aan merking de tweede oplossing die werd voorgeslagen, die hierin bestond, dat de overheid de stembus bracht naar de streek, waar de zeevisschers hun bedrijf uitoefenden. Op tweeërlei wijze laat zich dit denken, öf door hulp van het consultaat, öf door het zenden van stembussen op een klein oorlogsschip, Bij een consul thuis is men op Nederlandsch grondgebied, onder onze vlag, En zou dus nuts noodig zijn dan een exceptie in de wet op te nemen, en evenzoo 62.) Koert fronste het voorhoofd. De woorden van den advocaat hadden nog zooveel invloed op hem, dat hij zijn vrouw met wantrouwen aan hoorde. „O, Jane, wat doet het me leed, dat ik je zoo hoor spreken Laten wij liever daarover het stilzwijgen bewa ren. Waartoe nu nog ophelderingen Geloof mij, ik ben met het proces Gray tot in bijzonderheden bekend en ik heb mij er mede verzoend. Als je wilt, gaan we rechtstreeks naar Amerikadaar zuilen onze maatschap pelijke positie en de vooroordeelen der menschen ons geluk niet in den weg staan." „Neen, Koertlaten we elkander wel degelijk opheldering geven antwoordde Jane vastberaden. „Ik be merk dat wij te doen hebben met de staat het met een oorlogsschip om zeevisschers op de hooge zee op afzonderlijke wijze hun stemrecht te doen uitoefenen en de verdere rege ling hiervan aan een algemeeren maatregel van bestuur voor te behou den. Vóór zijn vertrek kon elk vis- scher dan een bewjjs van zijn stem- gerechtigheid op de secretarie van zijn woonplaats in ontvangst nemen. De stemming kon plaats hebben op denzelfden dag en op dezelfde uren als in het vaderland, gn na afloop kon de uitslag, die verkregen was nog dienzelfden dag naar 't hoofd bureau worden overgeseind. Toch zou het ons winste dunken, zoo men den consul er buiten kon laten, omdat het lang niet ajtoos vaststaat, dat de consul een Neder lander is, en dqn zou M eenige tje- zwaren kunnen geven, om hem zoo gewichtige ambtshandeling in ver band met het binnenlancjsch besluur op te dragen. Ter verzekering van goede orde en regel hechtgn we daarpm meer apn de uitzending van een klein oorlogsschip met civiele gedelegeerden aan boord. Qeze ge delegeerden zagen we dan liefst bengemd door den gemeenteraad van de eerste gemeente in heel het district. Toch raakt dit alles details, die zich wel vinden laten. Hoofdzaak is maar, dat de wet een middel scheppe, om in meer dan één district de feitelijke uitsluiting van het kiesrecht, die nu plaats grijpt, op de meest doeltref fende wijze te voorkomen. Vlieg vtfefgevirig. Het „Vaderland" wijdt een artikel aan de noodzakelijkheid eener vlieg- wetgeving. Lfet is dan ook niet toe vallig dat ongeveer o.p hetzelfde oogpnblik in twee Europeesche Staten de noodzakelijkheid gevoeld wordt om de vrijheid van beweging van het allernieuwste vervoermiddel, in het openbaar belang aan regelen te onderwerpen. Jn het Engelsche Lagerhuis is door de regeering een wet toegezegd tegen de gevaren, waaraan de vliegtuigen, die waarschijnlijk in de kroningsweek boven Londen zuilen zweven, die wereldstad en hare inwoners blocf stellen, Ongeveer gelijktijdig daarme de is de aanschrijving van den minister yan oorjog aan den stel- liqgcommandanten openbaar gewor den, eene aanschrijving die den weg aanwijst om in het belang onzer defensie het fotografeeren uit lucht ballons aan toezicht en regeling te onderwerpen, voorzoover dat onder de bestaande wetgeving mogelijk is. Deze twee regeeringsmededeelingen hebben tevens deze eigenaardigneid. dat zij elk op een afzonderlijke moeielijkheid het oog hebben. Een Bbonnements-fiduerfsritiën op zeer uoordeeüge uoonvaarden booze inblazingen van MorrisJe spreekt van een proces Gray, waar door hij een beroemd advocaat is geworden. En je hebt je daarmee ver zoend, Koert? Ik kan mij niet begrij pen hoe je met dat verschrikkelijk pro ces iets had uit te staan, zoodat er sprake kon zijn je daarmee te ver zoenen." Koert drukte de handen tegen het voorhoofd. „O, Jane, waarom ben je zoo wreed Is het dan niet genoeg, dat ik mij ter wille van onze liefde verzoend heb met het lot dat wij dragen moe ten Mijn arm is sterk genoeg om ons beiden te verdedigen tegen een ieder die ons verantwoordelijk zou willen stellen voor de moorden van James GrayAl is je vader onder beulshanden gestorven, zijn kind, mijn teergeliefde vrouw, is een engel ge bleven 1" Hij wilde haar aan zijn hart druk ken, maar Jane weerde hem af en keek hem strak aan. Toen stond zij op van de sofa en deed eenige slap pen achterwaarts, alsof zij bang voor hem werd. Zij hield haar hand afwe rend omhoog tranen glinsterden in derde zijde van het vraagstuk, die desgelijks spoedige regeling vraagt, betreft de gevaren, verbonden aan het opstijgen en neerdalen, zoowel op afgezette terreinen als daarbuiten, pe aandacht van den luchlvaarlgever zal derhalve moeten gevestigd zijn op lo. de veiligheid van het publiek 3o. spionnage 3o. de veiligheid van den vliegenier en eventueele passa giers. Deze punten worden door het „Vad." nader toegelicht, Dat zegt het blad voorts met de nationale wetgeving op dit gebied een Internationale regeling gepaard zal moeten gaan en dat daarbij ook tarief- en douanequaesties onder de oogen gezien zqllgn moeten worden, ligt evenzeer voor de hand als da} ook" een internationaal politie reglement voor het verkeer in de lucht vastgesteld zal moeten worden, Met den eersfen stap zal deze nieuwe tak van wetgeving aekorniet volmaakt ?ijn. Rr zulten telkens nieuwe leemten blijken, en misschien zal ook wel spoedig de overtolligheid, het sforende of schadelijke aan dep dag komen van bepalingen, die men, uitgaande van de geringe erva ring, die wij tot dusverre nog maar bezitten, nuttig en noodig vond. Een langere ervaring zal op dit nog vrij wel maagdelijk gebied van wetgeving ons ten slotte den juisten weg moeten wijzen. Maar daarem zal toch niet lang meer gewacht moeten worden met het doen van den eersten stap. De leidende gedachte zij daarbij, dat, waar reglementeering niet on vermijdelijk noodzakelijk is, aan dit zoo veelbelovende, maar nog zoo jeugdige voorwerp van des wetgevers bemoeiingen, de noadige ruimte ge laten moet wo,rden voor zijn verderen groei en ontwixkeling, die een nood zakelijke voorwaarde is voor het vervullen van de schitterende bestem ming, die hij in de toekomst zal te vervullen hebben, Het gasghenk voor het Vredes paleis. De „Nieuwe Courant" schrijftDe minister van buiterslandsche zaken heeft op de vragen in het Voorl. Verslag over de kredietaanvraag ten behoeve van het geschenk dat de Nederlandsche regeering ter versiering van het Vredespaleis zal aanbieden, een bevredigend antwoord gegeven, behalve op éen punt. Niet opgehel derd werd, waarom tusschen de bekwame giasbranders hier te lande geen mededinging gegund is voor de vervaardiging van het voortbrengsel van Nederlandsche glasbrandkunst, dat het Paleis zal sieren. Dat de regeeritig gemeend heeft zoowel ten aanzien der keus van den vervaardiger als ten aanzien van de haar oogen. „O, Koert spreek je zoo over mijn onvergetelijken, besten vader? Maar je bent ziek; ik heb je voort durend beklaagd; ik weet dat het mijn heilige plicht als vrouw is, je te verplegen en te leiden tot je weer geheel hersteld bent. Ik beschuldig je niet Koert, hoe zou ik dat kunnen doen? Ben ik je niet opzettelijk nage reisd om je te verplegen Wil je mij je nood niet klagen en mij zeggen wie je op die rampzalige gedachte gebracht heeft, waaronder je zooveel te lijden hadt Zeg mij alles Je vrouw is dapperder dan je denkt, Koert Zooveel leed kan alleen mijnheer Mor ris je hebben aaangedaan hij, voor wien mama mij nog waarschuwde toen zij reeds aan boord van de „King Richard," was. Mama wist dat hij naar mijn hand dong en sedert ik hem af wees was ik altijd bang voor hem. Maar ik heb nooit kunnen vermoeden, dat hij zijn wraak tegen mijn onschul- digen man zou richten." Zij ging bij deze laatste woorden naast Koert zitten, sloeg haar armen om zijn hals en drukte zijn hoofd tegen haar borst. geheele overige uitvoering van hei werk, het bestuur der Carnegie stich ting, dat met den bouw en de in richting van het Paleis belast is, de meest mogelijke vrijheid van hande len te mogen laten, had toch wel gepaard kutiner. gaan met het uitspre ken van den wensch dat aan vel schillende Nederlandsche beoefenaars van dezen tak van kunstvlijt, de ge legenheid zou worden gegeven om naar de vervaardiging van het ge denkraam mede te dingen, juist omdat de glasbranukunst zich in de laatste jaren ontwikkeld heeft en onder de takken van kunstnijverheid een be langrijke plaats is gaan innemen, had men hier toepassing van het beginsel van vrije mededinging mogen verwachten. Het bestuur van de Carnegie-stichting had ten slotte toeh de vrije keuze gehad, maar zij had alvorens in de gelegenheid moeten zijn geweest om. de verschillende krachten en uitingen van deze kunst in ons land te leeren kennen. Ontwerp-militiewet, Uit parlementaire kringen wordt vernomen, dat, indien voor een dien aangaande te verwachten voorstel, waarover men het bij de rechterzijde der Tweede Kamer reeds vrijwel eens moet zijn, een meerderheid te vinden zal wezen, de openbare be handeling door de Kamer van het miiitiewet-ontwerp reeds tegen het einde van Juni zal aanvangen. Arbeiders naar Duitschland. Ondanks de telkens heihaalde waar schuwing, niet in Duitschland werk te zoeken dan na zich vooraf behoorlijk op de hoogte te hebben gesteld b.v. bij een der bij de vereeniging van Ne derlandsche Arbeidsbeurzen aangesio ten arbeidsbeurzen, iaten velen zich steeds weer verlokken door adver tenties die Duitsche agenten in de Ne derlandsche bladen plaatsen en on dervinden ailerlei teleurstellingen. De mededeeling in die advertenties „dat de plaatsing kosteloos geschiedt" brengt hen in den waan dat zij van Emmerik af voor rekening van den verwachten werkgever verder zullen komen. Zij gaan dan vaak te voet naar de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Homberg, die hen evenmin kan helpen. Wie niet zeker is werk te zu'.len vinden wende zich eerst tot de arbeidsbeurs, die zich het dichtst bij de plaats zijner inwoning bevindt of anders tot die te 's-Gravenhage. De nieuwe gouverneur van Suriname. De ontheffing op zijn aanvraag uit de betrekking van Directeur van het marine-Instituut van kapitein ter zee Van Asbeck, moet, verzekert men, er ievens op wijzen dat hij zijne benoe ming tot Gouverneur van Suriname verwachten kan. Alvorens daartoe kan worden over gegaan, moet de kolonel evenwel den zeedienst hebben verlaten. „Maar Jane, ik heb de akten gezien en je hebt zelfs die brieven herkend ais afkomstig van je papa." „Heb je die akten van mijnheer Morris ontvangen Dan zijn die akten vervalscht en met den naam van mijn vader ingevuldWat een booze lage daad Zou ooit een weldoener op zoo'n ellendige manier beloond zijn door dengene, aan wien hij al zijn weldaden betoond heeft Hij dacht mij kwaad te berokkenen, maar God liet het ten goede gedijen. Ons geluk, dat hij vernietigen wilde, is door uw liefde gered geworden, Koert; ik wil niet klagen; ik wil je ook niet onder het oog brengen, hoe zijn boos opzet zou kunnen verijdeld worden, als je mij in je leed hadt laten deeien. Wie kent den consul Sir James Gray uil Londen niet? Een enkel telegram ware voldoende geweest om de booze be doelingen van den advocaat te ver ijdelen. Blijf bedaard, Koertde moei lijke dagen die wij doorleefden zullen ons zegen aanbrengen. Maar wij gaan niet naar Amerika; wij gaan naarWies- baden terug om de nagedachtenis van mijn besten vader weer in eere te hersteilen. Je zult me daarin behulp- De burgemeester van 's Gravenhage. De nieuwe burgemeester, jhr. mr Van Karnebeek, heeft, kort nadat hem zijne benoeming tot dat ambt bekend was, zijn opwachting gemaakt bij den waarnemenden burgemeester wethouder Jansen. Deze zal bij het in functie treden van den nieuwen burgemeester met ingang van 1 Aug. a. s., den tijd van waarneming gedu rende de langdurige afwezigheid van baron Sweerts medegerekend, behou dens een korte tusschenpooze, bijna een vol jaar achtereen het tijdelijk burgemeestersambt hebben vervuld. Aanval in Indië. Blijkens een uit Ned. Indië ont vangen telegram werd een nachtelijken aanval gedaan op een marschbivak van een patrouille in het meergebied d. i. de onderafdeeling van het meer gebied in de Doeroetstreek-afdeeling aan de Noordkust van Aijeh, gou vernement A'jeh en onderhoorigheden. Drie der aanvallers werden neer gelegd. Aan onze zijde sneuvelde een inlandsch militair beneden den rang van officier, terwijl eenjweede zwaar gekwetst en twee anderen onbedui dend gewond werden. De karabijn van den gesneuvelden militair ging verloren. Pest in Indië. Het regeeringstelegram van 30 Mei luidtln de afdeeling Malang bleken twee koorisgevalien op 27 en 28 dezer, pest te zijn29 dezer, 16 ge vallen waarvan 7 dooden van de lijders van de vorige dagen overle den nog vier. Te Soerabaja, Kediri en Madioen kwamen geen gevallen voor. Vlissingen, 1 Juni, Naar wij vernemen zal ook ds. Vermeer, predikant bij de Hirv. Ge meente alhier, als spreker optreden in de openluchtsamenkomst der Chr. Werkliedenvereenigingen enz., welke 3en Pinksterdag op „Der Boede" zal gehouden worden. Het fanfarekorps te Serooskerke heelt ook zijne medewerking toege zegd en zal den stoei voorafgaan, die om 1 unr van het Bellamypark vertrekt. In een gisterenavond onder voor zitterschap van den heer C. j. Nobels gehouden drukbezochte vergadering werd besloten dai de leden der ver- eenigingen vrijen toegang op het ter rein zullen hebben. zaam zijn en als mijnheer Morris ontmaskerd is, zullen wij nooit weer over het proces Gray spreken." Koert keek zijn vrouw verbaasd aan. Zij stond zoo hoog boven hem hij kon haar nauwelijks begrijpen. En aan zulk een wezen had hij den rug toegekeerd Onbeschrijfe lijk veel ging er op dat oogenblik in zijn gemoed om. Hij zocht naar woorden maar vond ze niet. Daar trad de professor binnen zich tot Koert wendende, zeide hij „U zal het zeker niet afkeuren, dat ik den heer Morris kennis geef van uwe komst. Hij woont hier dichtbij in een hotel. Ik liet hem verzoeken hier te komen, aangezien u beweerd heeft dat die heer. uwe verklaring zou bevestigen, ik zond daarom een be diende naar zijn hotel, maar deze keerde helaas terug met het bericht dat de advocaat voor eenige dagen op reis was." „Dat is jammer!" riep Koert. „Bij God ik had hem gaarne eens ge sproken Maar ik kan wel raden waarheen de advocaat gereisd is." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1