enmantel Donderdag AMES- 49e Jaargang ingsfraaf. iderlijke tarieven. iCKBUItlSKtö-KLQP. Feuilleton lie maten en kleuren, BINNENLAND, loskade. allerlei goederen iirectie. :ren door gelegenheid egevend en veilig ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts ftveemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE jR., Kleine A4arkt 58. nten zijn gewaarborgd rcseivekapitaal dat op Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Eon- -en Feestdagen, jj TELEFOONNUMMER 10 fibonnernents-Sduerfenfiën op zeer uoordeeiioe itoortvaarden die beide streken moeien worden aangewezen. Moet men „Champagne" noemen het gebied van de beste wijnsoorten en van Basse (of petite) champagne dat van de andere soor ten Of moet men deze laa'ste den naam champagne geven en dan Haute (of grande) champagne noemen hei geb'ed waar dè beste soorten ver bouwd worden Er is eene strooming voor dit laatste, maar de wet die de champagne thans beschermt, kent geen haute of petite champagne en men moet er dus voor zorgen om niet sommige wijnsoorten te berooven van de voordeden welke de wet hun thans waarborgt. Men ziet het is een zeer moeilijke quaestie en het zal wel niet gelukken om alie belanghebbenden tevreden te stellen. het sedert bijna altijd geweesthij begon met strijd en eindigde er mee. De laatste jaren was het volk zijn absoluut gezag moede en vooral de onregelmatigheden bij de verkiezingen, die. eigenlijk maar een schijnvertoo- iiing waren, om de bovendrijvende partij op het kussen te houden. Daardoor heeft Diaz zich vooral vee! vijanden op den hals gehaald. Nu de M xicanen weer vrij zijr, is het echter te vreezen dat zij die vrij heid vooreerst niet zullen kunnen dragen en dat hun oude genegenheid voor opstaan en vechten zich nog weer eens flink zal laten gelden. deeling justitie. Bij de 2e Vredes conferentie trad hij op als adjunct gedelegeerde. De heer Van Karncbee!; beweegt zich niet op politiek terrein, doch be hoort tot de vrij liberale partij, even als zijn vader, de heer jhr. mr. A, P. C. van Karnebeek, oud minister en sedert jaren afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Utrecht, ftij is gehuwd meteen dochter van het lid der Eerste Kamer, den heer J. D. baron van Was senaar van Rosande. In de Haagsche kringen is de aanstaande burgemees ter een gezien man. Benoemingen. Bij Kon. besluit is lo. met ingang van 1 juni aan den luit.-gen. W. Cool, van den staf der genie, op zijne aanvrage, ter zake van langdurigen dienst,onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend ;2o.het bedrag van het pensi oen vastgesteld op f 4375 's jaars 3o. aan voornoemden opperofftcier Harer Majesteits dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen. Verder is benoemd tot ambtenaar van hst openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Uirecht, ter standplaats Utrecht, mr. A. N. Fabius, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de. kan tongerechten in het arrondissement Zierikzee, ter standplaats Zierikzee tot ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij de kantongerechten in bet arrondissement Zierikzee, ter stand plaats Zierikzee, mr. J. U. Polman, advocaat en procureur te Amsterdam, tevens werkzaam ten parkette van de ambtenaren van het openbaar minis ter bij het kantongerecht aldaar. Mpij. tot Exploitatie va i Staatsspoor wegen. De winst- en verliesrekening der Mpij. tot Exploitatie van Staatsspoor weg over het dienstjaar 1910 bevat het volgende Debet: Uitkeering voor het gebruik van Staatsspoorwegen f 3.703,139. exploitatierekening f22.557,159, uit- keeringen wegens huur en medege bruik van vreemde spoorwegen en stations f682,056, kosten van admi nistratie van en subsidie aan de zieken- en ondersteuningsfondsen f57,512, ondersteuningsfonds voor dienstpersoneel der voorin. N. R. M. f931, kosten van administratie van en subsidie aan het pensioenfonds f413.522, algemeen reservefonds f 570.000, rollend materieel, bedoeld in art. 39 subsidie der overeenkomst dd. 21 Januari 1890 f 1.025.516, rol lend materieel, bedoeld in art. 80 sub. f der overeenkomst dd. 21 [anu- J ari 1890 f 146.806, wagenhuren f 572.172, interestrekening f 3.366.853, Commissies van voorbereiding. De voorzitter der Tweede Kame- benoemde in de commissie van voor bereiding voor hei wetsontwerp be treffende de invaliditeits- en ouder- domsverzekering de heeren Borgesius, Nolens, de Visser, Schaper en van Vliet, en tot plaatsvervangers de heeren Patijn, Kooien, van Idsinga, Duys en de Vlugf. In de commissie van voorbereiding voor de Tariefwet werden werden benoemd de heeren De Beaufort, Hubrecht, Van Vuuren, Kooien, De Geer en Middelberg en tot plaats vervangers de heeren De Kantei, Jannink, Vliegen, de Wijkerslooïh de Weerdesteyn, Van Best, Van Lennep en De Monté Ver-Loren. te den eetlust opwekt. 3 Februari '06) bleek a f 1.25 de flacon bij Begrijpelijkerwijs levert de ver- standnouding,die blijkbaar sinds lang bestaan heeft tusschen Aibaneezen en Montenegrijnen, moeilijkheden op. De Porte zou dan nu een nota tot Montenegro hebben gericht, waarin gezegd wordt dat, daar de in op stand gekomen Aibaneezen weigeren zich over te geven en zich terug trekken in de richting der Montene- grijnsche grens, de Turksche troepen genoodzaakt zullen zijn hen te ver volgen. Daarop wordt de regeering van Montenegro verzocht maatregelen te nemen, dat hare troepen niet te rugschieten, wanneer soms door de Turken afgeschoten granaten op Mon tenegrijnsch gebied mochten vallen terwijl, indien aan dit verzoek niet mocht worden voldaan, naar bevind van zaken zal worden gehandeld. Dat wordt een mooi zaakje. De Russische regeering, die nog altijd erg groot is met sommige Balkan- staten, heeft Turkije vriendschappe lijk doen vermanen om toch geen vijandelijkheden tegen Montenegro te begaan, tegelijkertijd Montenegro aan manende om geen ooriogstoebereid- selen ie maken. Rusland heeft aliijd zoo iets ver- manends gehad en blijft dus in zijn rolmaar de aanmaningen helpen tegenwoordig niet veel meer. Mon tenegro schijnt trouwens een beroep op de mogendheden te hebben ge daan, om het land voor een aanval van Turkije te behoeden. Tegelijker tijd heeft men de jongste reserves onder de wapens geroepen, Men kon hef niet verkroppen dat de Ai baneezen meer en meer teruggedron gen worden door het Turksche leger. De Tprksche minister van buiten- landsche zaken heeft de Russische regeering' doen weten dat d( Porte hare zaken zelfstandig regelt, er te vens op zinspelende, dat alleen Rus land voor Montenegro gesproken had. Om Rusland, dat een mal figuur heeft gemaakt, nu njet in het hemd ie laten staan, heet het dat Frankrijk zich bij zijn bondgenoot zai aan sluiten. Inderdaad hadden zich dan toch de Marokkaansche stammen, bij de komst van de colonnes van generaal Monier, van Fez teruggetrokken, zoodat er geen enkel gevecht meer geleverd werd. Men beweert dat de stammen, die zes duizend man sterk waren, onderling ruzie hadden, anderen die er misschien een beteren kijk op hebben, zeggen dat het op breken van het beleg een krijgs list der oproerige stammen is en dat zij terug zullen komen, a's Moinier goed en wel in de muizenval zit. Ook van eiders word: tot voorzich tigheid aangemaand, daar personen, die met het volkskarakter der Ma rokkanen goed bekend zijn, het waarschijnlijk achten dat zij zullen trachten om Moinier van zijn ver bindingen met de kust af te snijden en op die wijze in Fez te iso'eeren, in Frankrijk is men natuurlijk met het gebeprde ingenomen. Het plan schijnt te wezen o Fez spoedig te verlaten en dan den weg naar Me- kines in te slaan, om te Sjawea te komen en daar de Zaërs te bestraffen, waartoe de Sulfan zelf niet bij machte is. Verder zal het wel daarop uitdraai en, dat de Fransche regeering ver plicht zai wezen om den Sultan de middelen te verschaffen tot vorming van een leger, door het bezorgen van de noodige instructeurs, en door vijf millioen francs voor te schieten, om de soldij van het leger te batalen. Oeneraal Moinier zal intusschen trachten het Isnd te pacifieeeren, door proclamaties, waarin hij af kondigt dat thans een tijdperk van gerechtigheid" zal aanbreken en een einde zal komen aan de knevelarijen de.r autoriteiten, 't Is te hopen, dat de Ikden ein delijk eens tot verademing komen, want aan knevelarijen en afpersin gen zijn zij zoo gewoon, dat reeds em geringe vermindering van druk hu t een verlossing moet toeschijnen. Ziekteverzekering. De vraagpunten, welke de com missie uit de Tweede Kamer voor de wetsonwerpen betreffende de Radenwet en de Ziektewet in een nota den minister van landbouw, nijverheid en handel heeft toegezonden, luiden is net wenscheiijk de ziekte-verzeke ring uitsluitend te doen piaats heb ben bij van overheidswege in te stel Ien orgaan? Is het wenscheiijk, de wettelijke ziekte-verzekering te beperken tot uitkeering van ziekengeld, met uit sluiting van de zorg voor genees kundige hulp is het wenscheiijk, raden van ar beid in te stellen, belast met de taak om mede te werkeu tot de uitvoering van writen betreffende den arbeid De burgemeester van Den Haag. De nieuwe Haagsche burgemeester is geboren in 1874 en is thans dus 37 jaren oud: den Haag was zijn geboorteplaats. Hij studeerde te Utrecht, was daar in den kring van het corps zeer gezien, was tijdens de Lustrumfeesten in 1896 Rector van het Corps en had als rede naar zekere vermaardheid. Dat zijn talenten ook toen reeds werden gewaardeerd, blijkt uit het feit, dat hij, nog student zijnde, optrad als adjunct-secretaris der Eerste Vredes conferentie. Gepromoveerd in de Rechtswetenschap op stellingen en cum iaude tot Doctor in de Staats wetenschap op proefsc'nrifi„De kwestie der Costa Ricn-Packet", werd hij na zijne promotie benoemd tot adjunct commies aan het departe ment van Koloniën; waar hij opkiom tot Referendaris en thans ais zooda nig belast is niet de leiding der af- De Vereenigde Staten laten hun troepen nog tot den winter in Ti-xas. Terecht, want van alle kanten komt bericht, dat men met de nieuwe orde van zaken al evenmin genoegen neemt als met de oude. Wel heeft een der invloedrijkste opstandelingen, Figueroa, de wapens neergelegd, maar Neder-Californie is in vollen opstand en de bevolking wil er een zelfstandig-n Staat van maken, op socialistischen grondslag. Dat is dan ten minste eens wat nieuwseen Staat waar de grond en de productiemiddelen aan de gemeenschap toekomen. Zou er min der gevochten worden President Porfisio Diaz is eenigs- zins feestelijk uitgeluid en men wil dat hij zich naar Londen zal be geven. 't Is hard voor een 81 jarig man, die zich toch nog sterk gevoelde en zijn groote eerzucht aan zijn volk ten offer heeft gebracht. Zijn geheeie leven beeft hij gewijd aan zijn vader land, dat hij lief had en tijdens zijn dictatuur (met de republikeinsche beginselen in strijd, maar destijds noodzakelijk) tot groofen bloei heeft gebracht. Hij stond vooraan in den strijd tegen de verbonden troene Eu'op;a- nen, die dc rust in hei hnd wilden herstellen, door Mexico met een keizer te begiftigende Oostenrijksche aartshertog M 'X'mi'iaan, die met Fransche bajonetten raar het land ging waar men herrr als gekroond hoofd had uitgeroepen, en die, toen de Éranschen hem in den steek lieten, werd gevangen genomen en dood geschoten. Drie jaar later was het lot van Napoleon niet minder tragisch In 1877 werd Diaz president en is m ling. ianvrage verstrekt. ,De Ooievaar ln Frankrijk houdt de Raad van State zich bezig met het moeilijk vraagstuk om voor het vervolg de twisten tusschen de wijndistricten Aube en Marne te voorkpmen. Er moeten twee ontwerpen van wet gereed gemaakt zijn, waaruit echter nog geen keus gedaan is, Beide wil len een gebied aanwijzen, waarbinnen de eerste soort wijnen van Manie en Misme groeien, en een gebied waar binnen de mindere wijnsoorten van Marne enz. verbouwd worden. De vraag is nu maar met welken naam aangrenzende kamer verdwijnen en voelde twee armen om zijn hals Jane had haar Koert weder. Toen zij op de sofa piaats nam, zeide Jane „O, Koert, ik wist dat je komen zoudt 1" Welk een aanklacht bevatten die teedere woorden voor hem. „Ik weet niet of je mij vergiffenis kunt schenken, Jane O, hoe laag hartig heb ik gehandeldik was waanzinnig! En toch kon ik wel anders handelen na de onthulling van mijnheer Morris Waarom heb je mij niet alies gezegd, voordat die En- gelscbman kwam opdagen Wij zou den in stilte naar Amerika zijn ge trokken om daar tevreden met elkan der te leven. Ik ben immers overal gelukkig, waar jij bij mij bent, Jane De jonge vrouw richtte zich op en zeide „tk begrijp je niet, KoertHoe vreemd klinkt mij dit verwijt in de oorenWat zou ik voor mijn ge liefden man geheim te houden heb ben KoertKoertik smeek je, zeg mij toch eindelijk wat de oorzaak is van de scheiding tusschen ons." (Wordt vervolgd.) zou brengen. Als geneesheer mocht ik haar hevig verlangen naar u niet onvoldaan laten, als ik haar niet aan een groot gevaar wilde blootstellen." „Dank, hartelijk dank riep Koert uit en bij drukte den professor de hand. „Ik heb slechts één bedingik r.eem in deze zaak geene verantwoor delijkheid op mij en ik handel in de veronderstelling, dat uwe vrouw de waarheid heeft gesproken. Verder blijf ik bij mijn verlangen, dat u nog heden de noodige stappen bij den Duitschen ambassadeur doet." „Ge zult alle akten zien, die noodig mochten zijn ora u te overtuigen. Bo vendien zult gij van den heer Morris zelf vernemen dat deze dame mijn vrouw is." Een fijne glimlach speelde om den mond van den professor, toen hij die laatste woorden hoorde. Hij verzocht Koert hem te volgen. Aan het einde van een lange gang klopte de professor aan een deur, die onmiddellijk door de echtgenoote van den professor werd geopend. Koert trad binnen. Hij zag mevrouw Gispsrt nog achter de deur vart een Koert verkeerde, was de oorzaak dat hij den Engelschen advocaat niet van bedrog kon beschuldigen, wan! mijn heer Morris kon immers gehandeld hebben in het belang van zijn vriend. Ook was het voor Koert te pijnlijk om de geheeie geschiedenis aan den pro fessor te onthullen. Hij vermeed daar om daarover te spreken, doch de pro fessor bemerkte dit en begon wan trouwen te koesteren. Toen de professor het nogmaals verzocht, schreef Koert met bevende hand eenige hartstochtelijke woorden en meldde haar tevens dat hij spoedig zou komen. De professor nam het papier en verzocht Koert te willen wachten tot hij zou terugkeeren. „Voorloopig is het mij slechts te doen om te zien welken indruk uw handschrift op de dame maakt, ver klaarde hij met een onderzoekenden blik op Koert. Toen knikte hij hem vriendelijk toe en ging heen. Koert bleef een half uur alleen -r voor hem een eeuwigheid. Eindelijk kwam de professor terug. Men kon hem aanzien dat hij geschokt was door het tooneel, dat hij bijgewoond had. „Ik heb u lang laten wachten, heer baron, maar ik bid q, verschoon mij Het is moeilijk voor mij te weten hoe ik moet handelen. De dame her kende uw handschriftzij schijnt een groote genegenheid voor u opgevat te hebbenik zou daarom mijnheer Morris aanraden, zich terug te trek ken." „ik begrijp niet hoe hier sprake kan zijn van een vrijwillig terugtrek ken van dien Engelschen heer; Jane Gray is mijn weltige vrouw De om standigheden, waaronder mijn vrouw en ik met u in aanraking komen, zijn wel geschikt om twijfel bij u op te wekken, maar als Duitsch officier verklaar ik u op mijn eerewoord, dat wij wettig gehuwd zijn. Het raadsel achtige voor u in deze zaak kan ik thans nog niet ophelderen." „U is zeer opgewonden, mijnheer J Uw zenuwen zijn niet minder aange grepen dan die van uw vrouw. Ik ver lang volstrekt niet in uw geheimen te dringenuwe ophelderingen kun nen dus achterwege blijven. Voor u als officier uw eerewoord gaf, had ik mij reeds door uw vrouw laten be wegen tot de belofte dat ik u bij haar 61.) „Zou u mij een paar regels van mijn vrouw willen toonen, professor?" „Daar ik de betrekkingen en den gezondheidstoestand der dame uit een ander oogpunt begin te beschouwen, verzoek ik u een paar regels van uw handschrift. Het geval is zoo buiten gewoon, dat ik zelf niet weet wat ik er van moet denken. Aan den eenen kant voorzie ik een schandaal, dat mijn inrichting groot nadeel zal doen. Ik wil daarom gaarne medewerken om deze aangelegenheid in stilte af te doen, natuurlijk met assistentie van de Duitsche of Engelsche ambassade, ik verlang niets van u dan het afdoend bewijs dat u mijnheer Von Berghaupt en de echtgenoot van deze dame is. Hetzelfde zal ik ook van den heer Morris eischen." De eigenaardige positie, waarin Qok naar maat.

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1