Woensdag 31 Mei Feuilleton. No 127 49e Jaargang. 1911. BINNENLAND. VLISSIINGSCH Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alie Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnenients-fiduertentiën op zeer uoordeeiige uoonoaarden De Militiewet. Verschenen is het voorloopig ver slag van het afdeeiingsonilerzoek nopens de voorgestelde regeling van de verplichtingen ten aanzien van de militiewet. We ontleenen er het vol gende aan Vele leden verklaarden zich inge nomen met de indiening van dit wetsontwerp, dat bevrediging schenkt aan de vrijwel algemeene overtuiging dat de wijziging onzer militiewet zeer wenschelijk en zelfs urgent is. Naast deze leden stond een groep andere, die, eveneens van oordeel, dat het wetsontwerp verbetering bren gen zal, nochtans hun teleurstelling niet wilden verheelen, dat de minister niet doortastender te werk is gegaan in de richting, in het advies van den raad van defensie aangegeven. Ver scheidene leden merkten op, dat zij, na den ontmoedigenden indruk,welken de gebeurtenissen der laatste jaren op het gebied der defensie bij hen hadden achtergelaten, waren teleur gesteld, dat de memorie van toelich- ling niet overtuigender in het licht stelt, dat het tot stand komen dezer wet onze weerkracht op het vereischte peil zal brengen. Zij verklaarden zich geenszins ongenegen de nood zakelijke gelden voor de defensie toe te staan en daartoe aanzienlijke persoonlijke lasten op het volk te leggen, maardaarvoot moesthun in tie eerste plaats van de zijde der regeering de overtuiging worden bijgebracht, dat met die gelden en die lasten inderdaad wordt verkregen wat het land noodig heeft. Enkele leden waren van oordeel, dat de tegenwoordige oorlogssterkte van ons leger grooter is dan voor de handhaving der neutraliteit wordt vereischt en dus inkrimping ter ont lasting van het volk, aanbeveling verdient, Zeer vele leden hadden daarentegen het voorstel tot verhoo ging van het contingent met instem ming begroet. Vele leden verklaarden met leed wezen te hebben gezien, datdecon- tingentverhooging niet zal gepaard gaan met afschaffing der loting, waardoor het beginsel van algemeenen dienstplicht zou zijn aanvaard. De een vond afschaffing der herhalings oefeningen goed, een ander niet. Tegen het behouden van het blij vend gedeelte hadden vele leden over wegend bezwaar; van andere zijde achtte men het behoud er van noodig. De groote uitbreiding welke de mi nister voorstelt te geven aan de bepalingen betreffende vrijstelling van kostwinners, door onder dien term ieder te berjjpen wiens verblijf onder de wapenen een tekort aan inkomsten zou doen ontstaan in het gezin, waar 60.) De conducteur ging heen om den gevraagden wijn uil den restauratie wagen te halen, maar hij meende te begrijpen dat mijnheer Von Berghaupt meer belang in het verhaal stelde dan hij wilde laten blijken. En Bertel had gelijk! Hoe dank baar Koert den conducteur was voor zijn mededeelingen, hij wilde toch voor dien man de zaak-Gray geheim houden. De sneltrein reed voor hem veel te langzaam, zoo verlangde hij naar zijn vrouw maar voor Bertel wilde hi kalm en onverschillig schijnen. Die Engelsche heer w?s niemand anders geweest dan de advocaat Morris, daar twijfelde hij zoo weinig aan, dat hi; er niet eens naar wilde vragen. En die man gaat heimelijk naar Parijs en brengt Jane in een gekkenhuis, ter toe hij behoort of waarin hij is op genomen of wel bij hem aanverwante personen, ontmoette groot bezwaar. Uit een oogpunt van legerbelang achtte men het geenszins zonder be denking zoovele personen niet te benutten voor landsverdediging. Voorts oordeelde men zulk een regeling in strijd met de ontwikkeling van ons legerstelsel in de richting van den algemeenen dienstplicht en vooral met het beginsel van gelijkheid der burgers voor de wet. Andere leden verklaarden zich met het voor stel wel te kunnen vereenigen. Dezen lieten alle licht vallen op de groote gebreken van het vergoedingstelsel en op de kostbaarheid daarvan. Dr. A. Kuyper. De keelaandoening waaraan dr. Kuyper lijdende is, verhindert hem de vergaderingen der Tweede Kamer bij te wonen. Zijn geneesheer heeft hem het verblijf in open lucht niet verboden. Militiewet. Van het oogenblik af, dat het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het militie-ontwerp bij het ministerie van oorlog was ingekomen, is men daar druk bezig met het opmaken van de memorie van ant woord, met het doel dit stuk binnen een paar weken aan de Kamer in te zenden. Staats-commissie departementen. Naar de „Avondp." verneemt zal de Staatscommissie, belast met het instellen van een onderzoek naar de werkwijze van de departementen van algemeen bestuur, die zich tot nog toe onledig heeft gehouden met het onderzoeken van de door de depar tementen ingediende staten, waarin de werkzaamheden van elk der amb tenaren werden omschreven, thans een aanvang maken met het monde ling hooren \an ambtenaren. Twee ambtenaren van het dep. van oorlog en een van dat van marine hebben reeds een oproeping ontvangen om voor de commissie 1e verschijnen. Militaire rechtspleging. De Bond voor minder marine personeel heeft een adres gezonden aan den minister van marine en de Tweede Kamer naar aanleiding van de ingediende wijzigingen van de rechtspleging bij de zeemacht. Adressant, die met ingenomenheid van dit ontwerp van wijziging heeft kennis genomen, brengt in het uit voerig gemotiveerde adres verschil lende punten onder de aandacht, die, volgens adressant in het belang èn van de rechtspleging bij de zeemacht èn in het belang van hen, die even tueel aan deze rechtspleging zijn on derworpen, in het ingediende ontwerp zouden kunnen en behooren te wor den gewijzigd. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand April werd ingelegd f5,699,652 81, waaronder f 180,569 54 wegens inschrijvingen tengevolge der afschrijvingen op Staatsschuldboekjes. Terugbetaald werd f 7,459,723.81 V» waaronder 12,472.19Va wegens aankoop van inschrijvingen op naam in een Groot boek van de Nationale schuld, ren- tegevende obligatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrijving in een Grootboek en f 396,616.63 aan afschrijvingen ten behoeve van inschrijvingen op Staats schuldboekjes, alzoo minder ingelegd dan terugbetaald f 1,760,071 Va» zoo dat het tegoed op spaarbankboekjes op uit. April 1911 f 158,947,018.05 Va bedroeg; aantal spaarbankboekjesin omloop op uit. Mrt. 1911 1.525 842, afgegeven gedurende de maand April 8.431. Afbetaald 8.105. Aantal spaar bankboekjes in omloop op ultimo April 1911 1.526.168. b. Aankoop van Nationale Schuld. Tot ultimo April 1911 was aange kocht voor een bedrag van f 3.909.300. In totaal werd op de betrekkelijke boekjes afgeschreven i 3.560.522.48'/s c. Staatsschuldboekjes. Ten name der titularissen van Staatsschuldboek jes was op ultimo Maart 1911 inge schreven een nominaal saldo van f 15.103.700. Meer- in dan afgeschre ven f240.050. Op ultimo April 1911 was derhalve ingeschreven een no minaal saldo van 15.349.750. Aintal Staatsschuldboekjes in omloop op ultimo Maait 1911 16.631. Afgegeven gedurende de maand April 353, totaal 16.984. Afbetaald 144. Aantal Staatsschuldboekjes in omloop op ultimo April 1911 16.840. Op ultimo April 1911 bezat de Rijkspostspaarbank aan Inschrijving op het Grootboek der 3 pCt. Natio nale Schuld, nominaal f 43.522,350, ceriicaten van dito inschrijvingen f 244.000, 3 pCt. obligatiën f50.000. Een brief uit China. Een onzer vroegere stadgenooten schrijft ons van uit Shanghai het volgende Dezer dagen had ik het genoegen de heeren journalisten Louis Pisuisse en Max. Blokzijl op hun wereldreis alhier te ontmoeten, Vele inwoners zullen zich den heer Pisuisse nog wel herinneren, hoewel hij reeds op jeugdigen leeftijd onze stad verliet, Beide heeren reizen de wereld door met het doel wetenschappelijke ken nis op te doen. In hunne onkosten trachten zij te voorzien door het ge wijl hij afscheid kwam nemen onder voorwendsel dat dringende zaken hem naar Londen riepen. En hij noemde Jane zijn vrouw Hoe verdacht hem dit alles ook voorkwam, hij kon toch niet de ge dachte verwerpen, dat de advocaat misschien toch gehandeld had in het belang van zijn vriend Koert. Mis schien was er geen ander middel om fane te verhinderen naar Wiesbaden terug te keeren dan haar eenigen tijd in een krankzinnigengesticht te doen opsluiten. „Heb maar geduld, Janeik kom. ik gevoel het, je zult mij vergiffenis schenken." Gedurende de reis dronk hij ve wijn en rookte ook veel. De conduc ieur kwam meer keeren in de coupé dan Koert lief was, en telkens beij verde de man zich om zijn vroegeren chef te believen. Eindelijk kwam de trein te Parijs aan. Koert riep den conducteur een vrien delijken groet toe, nam een rijtuig en liet zich naar de Rue St.-Martin bren gen. Die rit viel hem nog smakelijker dan de geheele reis van Frankfort naar Parijs. Eindelijk kwam hij er. Koert Von Berghaupt stond voor een groot indrukwekkend gebouw, dat zich door twee balkons met bloemen van de aangrenzende huizen onder scheidde. Hij werd aan de hoofddeur door een ouden portier ontvangen. „Ah, mijnheer, wenscht u den pro fessor te spreken Zou u dan tus- schen vijf en zes uur willen terug komen De professor is op het oogen blik voor niemand te spreken." „En toch verzoek ik u, mij aan te melden," zeide Koert, het Fransch met een vreemd accent uitsprekende, ik kom uit het buitenland en heb een dringende zaak „Oh, dat verandertWil u dan zoo goed zijn binnen te gaan Voor hee ren uit Rusland is de professor zelfs in den nacht te spreken. Wil u maar vooruit gaan Het ontvangsalon staat open." Koert werd naar een zijvleugel van het gebouw geleid en gi' gin bedoeld salon binnen. De professor liet hem niet lang wachtende portier had zeker een Russischen heer aangemeld Met een buiging die een dans meester tot eer kon strekken, begroette ven van chanson-avonden, dat hun vrij goed geiuktoveral worden zij met open armen ontvangen. Onze consul-generaal, de heer Von Zeppelin Obermiiiler, was zoo bereid willig zijn huis voor onze dappere reisgenooten beschikbaar te stellen en op den 3en en lOen Mei hadden ten huize van genoemden consul- generaal twee zeer goed geslaagde uitvoeringen plaats, waar ii; Pisuisse als „International Folksong Singer" en Blokzijl als pianist aanschouwde. Wat deze jonge lieden ten gehoore geven is treffend om aan te hooren, en hunne liederen in de Hollandsche-, Duitsche-, Fransche- en Engelsche laai geven een bewijs van ijverige studie. Hun optreden is zoodanig in den smaak gevallen, dat het talrijke niet- Hollandsche publiek, dat op dien avond tegenwoordig was, hen in hunne speciale clubs uitnoodigde aldaar zulk een chanson-avond te geven. Binnen korten tijd zullen deze heeren, na Tientsin, Vladivostok er. Petersburg bezocht te hebben, na dan 3 jaren in den vreemde te heb ben rondgedwaald weder naar het vaderland terugkeeren, om aldaar een deel hunner opgedane ervaring te gaan verwerken. Vervolgens zullen zij, na een korte concertreis in Hol land, waarop ook Vlissingen zal wor den aangedaan, hunne reizen door Europa, Amerika en Australië nog ongeveer 3 jaren voortzetten. Hoewel onze landgenooten mij vele hunner avonturen vertelden, gevoel ik mij niet gerechtigd iets daarvan raede te deelen, omdat zij zich voor nemen later hunne reizen te beschrij ven. Zij zullen het mij echter niet kwalijk nemen, dat ik terloops mel ding maak van het werkzaam aan deel, dat zij in Maart jl. hadden in eene redding van zeven Japansche visschers gedurende een ontzettende typhon op de oostkust van Japan, welke redding niet zonder gevaar voor bun eigen leven was. Zaterdag, den 6fen Mei, den laat- sten dag der Spring Races, woonde ik een zeer treurig ongeval bij. De 31 jarige Fransche aviateur René Vallon, die met zijn aeroplane in het dorp Kiangwan een uur ongeveer van Shanghai was opgestegen, om op het terrein der wedrennen neer te dalen, had bijna met goed succes zijn tocht volbracht, en liet zijn aeroplane eenige malen rond het terrein vliegen. Een daverend applaus van het pu bliek weergalmde reeds door de lucht toen op eenmaal met een verbazende snelheid het luchtschip van een hoogte van 600 voet neerstortte en de stoute luchtreiziger Vallon ver brijzeld werd. de professor den vermeenden Rus. „Ik ben Koert Von Berghaupt." Verbaasd deed de professor een stap achteruit, doch spoedig was hij zich weer meester en verzocht Koert te gaan zitten, „Mijn vrouw bevindt zich hier in uw huis." „Dat is zeer merkwaardig, heer baron. Ik sta hier voor een buiten gewoon geval, waarin ik tot groote voorzichtigheid verplicht ben. Om te genover u mijn bedenkingen te recht vaardigen, zal ik u het volgende me- dedeeien „De advocaat Morris, van Londen, die zoo beroemd geworden is door het proces Gray, schrijft mij uit Wies- baden, dat hij zijn vrouw onder mijn behandeling wil stellen. Zij verkeert in den waan dat zij met een Duit schen officier gehuwd is. Werkelijk komt de heer Morris met de dame te Parijs en vertrouwt haar aan mij toe. Zijne opgaven blijken waarheid te zijnde dame beweert werkelijk de echtgenoote van zekeren mijnheer Von Berghaupt te zijn. Nu komt u mij hier verk'aren dat u de bedoelde echtgenoot is 1 U begrijpt, dat ik de Men kan zich voorstellen welk een indruk dit ongeval veroorzaakte bij het publiek, dat toen begreep geap plaudisseerd te hebben voor een man in duizenden doodsangsten en die daar nu misschien slechts een seconde daarna plotseling het leven had verloren. Luchtschip en luchtreiziger lagen daar nu voor de groote tribune: het schip aan stuk ken, de schipper gedood, door een oorzaak, welke men nimmer te weten zal komen. Onmogelijk kan ik beschrijven welk een indruk deze gebeurtenis op het publiek maakte, maar het aller treurigste is wel, dat dit ongeval plaats had in tegenwoordigheid van mevrouw Vallon, die het plan had haar echtgenoot op het terrein het eerst met zijn succes geluk te wenschen. René Vallon is, zoo de „North China Daily News" zegt, het drie-en dertigste slachtoffer, dat de lucht in minder dan 3 jaren heeft opgeëischt. De heeren Pisuisse en Blokzijl, die mede deze treurigheid aanschouw den, hebben zich dezer dagen aange boden een chansonavond te geven, waarvan de geheele opbrengst ten voordeele van mevrouw Vallon za! komen. Zooals bekend is, bestaat bij B. en W. van Rotterdam reeds lang het denkbeeld in de omgeving der stad een bosch of park aan te leggen, groot genoeg om werkelijk een ontspanningsoord voor de heele bur gerij te worden. Thans heeft dit denkbeeld vorm gekregen en is bij den Raad een fraai ontwerp ingediend voor bosch en parkaanleg, rondom de Kralingsche plas over een opper vlakte van 400 H. A De uitvoering zal natuurlijk jaren duren. Berekend wordt dat het geheel in 1940 voltooid kan zijn tn de kosten van onteigening en aanleg f 10.900.000 zullen bedragen, waartegenover kan gesteld worden een millioen opbrengst uit verkoop van villaterrein. Voorge steld wordt eerst hel westelijk deel aan te leggen, dat na 13 jiren gereed zal zijn en waarvan de kosten ge raamd zijn op ruim 9 millioen. Vlissingen, 30 Mei, Naar wij vernemen zal op Dinsdag derden Pinksterdag (6 Juni) a.s. op het terrein „Der Boede",'daartoe wel willend afgestaan door den heer Gerlach van St. Joostland, burge meester der gemeente Koudekerke, eene openlucht-samenkomst gehouden worden, uitgaande van de vereeni gingen „Patrimonium", Christel. Nat. Werkmansbond en Christ. Jongelings- Vereen. „Gelijk aan het Mosterdzaad", hier ter stede. politie daarvan kennis moet geven. U neemt mij niet kwalijk, mijnheer de baron, maar hoe pijnlijk ook voor mij ter wille van den goeden naam mijner inrichting mag ik niet anders handelen. Hier is een quaestie, die alleen met behulp der overheid kau worden opgelost 1" „Dat vind ik uitstekend, heer pro fessor! Ik zal mij onmiddellijk bij den Duitschen ambassadeur vervoe gen." „Zeer goed, mijnheer de baron Maar mag ik vragen, wat het doel is van uw bezoex?" „ik wou mijn vrouw zien en haar mee naar huis nemen." „Met het oog op de moeilijkheid, waarin ik mij bevind, zal u toch voor het oogenblik wel van dit verlangen willen afzien „Wil u mij zeggen, hoe het met mijn vrouw gaat „Naar omstandigheden gaat hei goéd. Gisteren verlangde zij uitdruk kelijk brieven naar Engeland en Duitschland te zenden, ik verbied dat zelden, maar natuurlijk worden die brieven nooit op de post gebracht." (Wordt vcivoigd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1