Zakken MEID. Zaterdag 27 Mei Klsinhandel fëfilleerd Feuilleton, f 0,40 - 0,45 1,50 f 0,13 »0,15. 49e Jaargang, 1911, 11 sens. f. Beêrs ?z- t Meisje liödelbnrg BINNENLAND. tegevende Engelsche sluitend met No 124 VAN DEN HAK OP DEN TAK. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. ïRZEIL vraagt voor ;en 11a 7 uur Kou- eneden de 16 jaar. .traat No. 5. van af 2 uur in te soreken. *5!©©©©f 59 [IEYAAR' 51 HAAG. g Bezoek van de Koningin aan het Belgische Hof. Het „Hbl. v. Antwerpen" schrijft: Er is teeds gemeld, dat het inzicht beslaat in hoogere kringen, de ont vangst van koningin Wilhelmina, te Brussel, minstens zooveel luister en praal bij. te zetten ais het geval was bij de aankomst van keizer Wilhelm en president Fallières. Hierbij wordt aangemerkt dat het bezoek van koning Albrecht en Koningin Elisabeth aan Nederland's vorstin te Amsterdam bijna in familiekring geschiedde, wat er dan ook de hartelijkheid van ver hoogde. Te Brussel heeft men, zoo verneemt de „Vlaamsche Gazet", an dere bedoelingen. Men gaat hier, naar wij vernemen, van de gelegenheid gebruik maken, om de welgemeende vriendschappe lijke gevoelens van België tegenover Nederland te luchten, te bewijzen, dat, zoo Amsterdam bij de ontvangst van het Belgisch vorstelijk paar be wezen heefl dat oude veeten vergeten waren en gedempt de bron van twist, Brussel niet ten achter wil staan in het betuigen zijner sympathie aan het Nederlandsche volk, in den persoon van het loot van Oranje Uit de ontvangst èn het onthaal der Nederlandsche vorsten in België's hoofdstad zal blijken dat zoo staat kundig beleid het samengaan en de verstandhouding tusschen de twee broedervolkeren nog in den weg staal, de volksmassa aan dezen oever van den Moerdijk voor de zaak is gewonnen en het tot zijne hoogste betrachting behoort, van woorden tot daden te zien overgaan. Het Totalisator-verbod. Zooals bekend is, heeft de minister in de Eerste Kamer medegedeeld, mede te willen werken aan de we derinvoering van dentotalisator, indien er een voorstel daartoe kwam uit de I Tweede Kamer. Voor zoover uit de i Tweede Kamer thans echter verluidt, is de kans op een voorstel uit die Kamer zeer gering. Mocht er iemand zijn, die met het voorstel zou willen komen, dan is het onwaarschijnlijk, dat dit op die wijze een meerderheid van stemmen zal krijgen. Nu de wet eenmaal door de Eerste Kamer is aangenomen, is de kans op weder invoering zoo goed als verkeken. Militiewet. De Haagsche correspondent van de „Tel." meldt Sinds eenigen tijd gaan er geruch- I len, dat een deel der rechterzijde met name de anti-revolutionnaire fractie, openbare behandeling der militie- I wet dezen zomer zou willen doen O— 57.) „En hoe ontzettend, als dat zoo mijn leven lang moet duren!" „Koertik bid je, houd opJe woorden verscheuren mij het hart „Arme Wambold Nog nooit is de 'dele daad van een trouw vriend zoo slecht beloond geworden als deze. Hoe edel heb je gehandeld. Als in fee zaak nog iets troostends te vin den is, dan is het dat ik in uw plaats "id, want als ik Jane Gray niet ge duwd had dan hadt gij het gedaan „Om uwentwil spijt het mij, dat Jet zoo niet gebeurd is, KoertIk "oud niet zoo streng aan mijn prin cipes vast als gij. Ik neem de zaken luchthartiger op, en zooals je weet, Ve'en houden mij voor lichtzinnig. Ik sou mij er gemakkelijker door heen ^slagen hebben." „Neen Erik, dat zou je niet. Ik ken plaats hebben. De Kamer moest dan desnoods maar in Juli of Augustus vergaderen. Van betrouwbare zijde wordt verzekerd, dat inderdaad het plan zou bestaan, een dergelijk voor stel te doen. Wij gelooven evenwel niet, dat het kans van siagen heeft. Zijn wij goed ingelicht, dan is bo vendien de inhoud van hst voorloopig verslag, dat over eenige dagen ver schijnt, van dien aard, dat een spoe dige verschijning van het antwoord buitengesloten is. Wijziging der Arbeidswet. De Vereeniging Nationaal Comité in zake wettelijke regeling van Vrou wenarbeid heeft zich met een adres gewend tot de Eerste Kamer, ver zoekende haar sanctie niet te ver- leenen aan de wijziging der Arbeids wet, die door de Tweede Kamer is aangenomen. Het verzoek van het Nationaal Co mité wordt in een memorie van toe lichting breedvoerig verdedigd Voorts heeft de vereeniging zich gewend tot de Koningin met een adres, waarin wordt aangevoerd „van oordeel, dat het op 5 April jl. door de Tweede Kamer der Staten- Generaal aangenomen wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet, het welk den arbeid van mannelijke per sonen boven 17 jaar geheel vrij laat, voor volwassen vrouwen daarentegen een aantal belemmerende bepalingen bevat, in hooge mate inbreuk maakt op de persoonlijke vrijheid der vrouw om te arbeiden en haar, bepaaldelijk door de thans aangebrachte wijzi gingen, de gelegenheid ontneemt om op voet van gelijkheid met mannelijke werkkrachten te concurreeren in be drijven, waarbij zij de handhaving dier gelijkheid voor de vrouwen van het uiterste belang acht; vertrouwende dat deze bepalingen ook de goedkeuring van Uwe Majes teit niet kunnen wegdragen en ook doot Uwe Majesteit in strijd zullen worden geacht met de vrijheid en rechten, waarvan de bescherming len aanzien van aile, dus ook van de vrouwelijke onderdanen, bepaaldelijk bij art. 52 der Grondwet, aan de Kroon is toevertrouwd, „verzoekt Uwe Majesteit eerbiedig Haar bewilliging aan bedoeld wets ontwerp, zoo dit door de Eerste Kamer mocht worden aangenomen, niet te verleenen." De tekst van het Wien Neerlandsch Bloed. Het is bekend, dat de tekst van het Volkslied van Tollens in den laaisten tijd meermalen is gewijzigdmen vond er bezwaar in, van een „vorst" te zingen, nu er een Koningin regeert. Het Comité voor Enheid in den Volks- je h.irt beter dan je het zelf kent." Het gesprek werd hier afgebroken door de komst van een bediende, die naar de verdere wenschen der heeren kwam vernemen. Wambold zeide, dat hij in het hotel bleef overnachten. Hij kreeg een kamer onmiddellijk naast die van zijn vriend. Op Wambold's verlangen deden de beide vrienden nog een wande ling in het heerlijke beukenwoud zij keerden tegen tien uur terug en gin gen ter ruste. Op de wandeling ver meden beiden angstvallig om weer op de pijnlijke zaak terug te komen. Koert was buitengewoon kalm en goedsmoeds; hij scheen een besluit genomen te hebben, dat de rust in zijn binnenste deed terugkeeren. Hij bracht Erik naar diens slaapka- kamer, wenschte hem goeden nacht en scheidde van hem met een hand druk. Geheel gekleed legde Wamboid zich te bedhij wilde elk oogenblik van den nacht gereed zijn om naar zijn vriend te ijlen. In de aangrenzende kamer hoorde hij Koert geruimen tijd heen en weer loopen, doch onbemerkt verviel hij VLISSINGSCHE COURANT De deur ging open en daar stond de hotelhouder met een brief in de hand. „Pardon, mijnheerzeide hij„ik kom hier op last van den heer Von Bergbaupt. Mijnheer is vannacht in stilte vertrokkenhij verzoekt u wel om verschooning. Al het overige vindt u in dezen brief." Verbluft nam Erik den brief aan, bedankte den hotelhouder en opende het couvert zoodra hij alleen was. De brief luidde „Mijn waarde vriend Wambold „Ik begin mijn brief met een har telijk vaarwel. Schrik niet. Ik denker niet aan, mij het leven te benemen neen, ik ga naar mijn vrouw ja, Erik, ik reis mijn vrouw na om aan haar zijde mijn lot te ondergaan. Ge weet om welke reden ik overtuigd ben, dat er thans tusschen mij en Jane geen klove meer bestaat. Ik sta thans ver beneden haarik zal mijn best doen om van haar vergiffenis te ver werven. Deze reden drijft me echter het minst aan tot dezen stap neen, ik wil niet loochenen ik word voort gedreven door de liefde tot mijn aan gebeden vrouw. Het is onbegrijpelijk, hoezeer ik haar bemin. Ondanks alies kan ik haar niet verlaten, ik behoor haar tot in den dood. Je bent getuige geweest van mijn kwellingen, je kunt nu eenigszins begrijpen dat mijn waanzinnige liefde tot Jane slechts zal ophouden als mijn hart niet meer klopt." „Als ik gelijk een eerlijk rechter over mij zeiven moet oordeelen, Erik, dan spreek ik zonder schroom het schuldig uit. En nu ik mijn eer ver loren heb, acht ik mij zeiven geen schot kruit meer waard. Als Jane den erbarmelijken, latten briefschrijver nog in genade wil aannemen, dan wil ik met haar naar de woestenijen van Noord-Amerika trekken om daar een nieuw leven te beginnen. „Om zoo te zeggen, ga ik dus voor u en aile vrienden deze wereld ver laten en zuilen elkander nooit weder zien vTaag mijn mama uit mijn naam vergiffenis; ik kan niet anders han delen. God zegen je, mijn edele, trouwe vriend Moge het je gelukken, mij spoedig te vergeten." Langen tijd staarde Wambold voor zich uit zonder eigenlijk iets te zien, (Wordt vervolgd.) TELEFOONNUMMER 10. D. van Rietvelde, de Amsterdam- sche redder van drenkelingen, is al weer gelukkig geweest. Thans heeft hij voor de 64ste maal iemand uit het water gehaald een 14jarig Bbonnements-fidyertenfiën op in een onrustige sluimering, waarin verwarde droomen hem kwelden. Hij ontwaakte even na middernacht en keek op zijn horloge hoe laat het was. Hij stapte zacht het bed uit, liep op de teenen naar het venster en zette dat open. De lucht was bewolkt en nu en dan vielen er eenige drop pels regen. Uit het beukenwoud steeg een sombere nevel ophet was een nacht om recht droefgeestig gestemd te worden. Daar scheen een koets van het hotel weg te rijden. Het ge- druisch der wielen smoorde in het zand. Een enkele maal knalde de zweep het gerammel det paardentui gen kon men onderscheiden. Dat alles kwam den officier zeer geheimzinnig voorop de teenen sloop hij in de gang en luisterde aan de deur van Koerts kamer. Alles was daar stil en daarom keer de Erik terug, denkende dat Koert in een gezonden slaap was gevallen. Hij ging weer te bed en sli p rustig in. De zon stond reeds hoog aan den hemel, toen er bij Erik aan de deur werd geklopt. „Kom binnen, Koert!" riep hij en sprong het bed uit. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. ^.ang neemt in zijn bundeltje van 20 ''ederen ook het Volkslied op; deze liederen worden zoo mogelijk afge drukt met origineelen tekst en toon zetting, en zoo lag het voor de hand ook bij het „Wien Neerlandsch Bloed" bij het oude te blijven. Toch gevoelde men het bestaan der moeilijkheid ten slotte besloot het Comité zich te wenden tot Hare Majesteit zelve met het verzoek, in deze te willen beslissen. Hierop mocht het comité namens de Koningin vernemen, dat Hare Majesteit van meening is, dat wijzigingen in een volkslied geen aanbeveling verdienen, teneinde daar voor zeer dringende redenen aanwe zig zijn, en dat het niet wenschelijk is, een volkslied te blijven veranderen naar gelang der tijdsomstandigheden. Hare Majesteit zou daarom liever zien dat de tekst van het Nederlandsche Volkslied van Tollens ongewijzigd bleef. In het bedoelde boekje, dat ongeveer half Juni zal verschijnen, wordt derhalve de oorspronkelijke tekst van Tollens gehandhaafd. Luchtvaart. meisje uit Den Helder, dat te Amster dam logeerde, en fietsende op de Keizersgracht te water geraakte, waarschijnlijk doordat zij het stuur kwijt raakie. Het meisje was reeds zinkende, toen Van Rietvelde haar bemerkte onmiddellijk begaf hij zich gekleed te water en mocht er in slagen het meisje te redden en ook het rijwiel op 't droge te brengen, 't Ongeval liep goed af. Hulde aan den moedigen redder Ook te Chicago, op een groot plein, was het publiek getuige van een spannend tooneeluit de eerste verdieping van een huis hoorde men een gillend geroep om hulp, een venster werd stuk geslagen, een jonge vrouw verscheen, zeer opge wonden een touwladder werd neer gelaten, de vrouw klom af in de grootste haast en werd gevolgd door een jongen man. Maar terwijl beiden nog tusschen hemel en aarde klau terden, verscheen een tweede manne lijke gestalte, met een dolk gewapend, die in de hoogste woede schreeuw de „Ha trouwelooze, gij moet ster ven Ontzettend niet waar? Ook het publiek was ontzet, maar angst en schrik maakten plaats voor komische verassing en verontwaardiging tege lijk, toen bij het verschijnen der po litie de „drie dramatische per sonen halt tnaakten en de mijnheer met de dolk met duidelijke stem riep Mijne dames en heeren Dit is een tooneel uit een boeienden roman, waarvan de X Y Z krant heden avond het eerste nummer geeft." Zulk een reclame wordt toch weer zinwekkend. De reclame is vindingrijk, getuige ook de broekrokreclame te Leipzig. Hier is het aan caféhouders, die vrouwelijke bedienden in broekrok gekleed in hun dienst hebben, ver boden, dit in openbare aankondigin gen bekend te maken. Maar de her bergiers weten dit verbod te ontdui ken door hun advettentiën met al lerlei geheimzinnige teekens, bijv. xx of samen te stellen, 't Pu bliek snapte blijkbaar die teekens wel, want de aankondigingen hadden het gewenschte gevolg, dat de 1* kalen steeds vol zaten. Evenwel volgde nu een bekeuring door de politie van deze iooze heibergiers. 'n Ander dames-kleedingstuk, een gewone zomerjapon, is oorzaak ge weest, dat van een bloeiende, vreed zame plaats, de laatste twee jaar de helft der bevolking naar elders is veitrokken. Hoe dat mogelijk was? Ik zal het u vertellen. Bedoelde stad is de stad Tupelo in Missisippi. Daar kwam, nu drie jaar geleden, de vrouw van den burgemeester in een allerliefste lichte zomerjapon aan het station. Daar was juist een locomo- zeer uoordeeiige uoormaarden De Commissarissen der Koningin hebben aan de burgeineesiers bericht, dat de minister van oorlog aan zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken het volgende heeft medegedeeld De landing van Duitsche luchtbal lons in de nabijheid van het fort Pan- nerden en de vesting Willemstad, als mede de omstandigheid, dat in deze ballons ptntografische toestellen wer den medegevoerd, waardoor de mo gelijkheid niet uitgesloten is, dat van de vestingwerken photografische op namen zijn genomen, heeft mij aan leiding gegeven, om in overleg met den minister van justitie de aandacht van de stelling-commandanten te ves tigen op art. 430 van het wetboek van strafrecht, hetwelk strafbedreiging inhoudt tegen dengene, die, zonder verlof van het bevoegd gezag, eene opneming doet van eenig militair werk. De militaire autoriteiten moeten in verband hiermede, zoodra een lucht schip in de nabijheid van eenig mili tair werk wordt gezien, de politie autoriteiten van de plaatsen, waar het luchtschip vermoed wordt te zul len landen, onmiddellijk telegraphisch of telephonisch waarschuwen, waarna deze politie-autoriteiten een onder zoek kunnen instellen en naar be vind van zaken handelen. tiet bezig rook en roet de lucht in te blazen en met de mooie japon was het in minder dan geen tijd gedaan. De burgemeestersvrouw stelde een eisch tot schadevergoeding in, deze werd geweigerd, waarop de gemeente raad een verordening uitvaardigde, waarbij strenge straften werden ge steld op het veroorzaken van rook, roet en vonken binnen het gebied van de stad. Dat was het noodlottig begin van den ondergang, want om deze straffen te onlgaan, moest de spoorwegmaatschappij ten slotte haar station naar elders verplaatsen. Al spoedig volgde ook de administratie gebouwen en herstellingsplaatsen, en als gevolg daarvan verhuisden weer talrijke ambtenaren en werklieden, in dienst van de maatschappij, naar de nieuwe woningen, welke de maat schappij in den omtrek van het nieuwe station had laten bouwen, riet onmiddellijk gevolg daarvan was het vertrek van bakkers, slagers, kruideniers, schoen- en kleermakers en nog een aantal neringdoenden. Zoo komt het, dat de bevolking van Tupelo op het oogenblik tot de helft is verminderd en dat door een simpele bedorven zomerjapon. Een dame uit Amsterdam kwam dezer dagen ook te pas, maar de afloop v/as gelukkiger. Zij wandelde in het schoone Valkhof te Nijmegen, toen een heer op haar toetrad en haar op de meest hoffelijke wijze een gouden horloge met ketting aanbood. Stom van verbazing aanvaardde de dame het geschenk. Maar de milde gever ging voort en stelde haar ach tereenvolgens ter hand een beurs en eenige sieraden en ten slotte een briefje een nota van zich zelve, van haar handschoenleverancier. Een aardig intermezzo. Nu begreep de dame onder het wandelen was haar taschje ongemerkt opengegaan en de dame had alzoo den inhoud als de kruimpjes brood van Klein Duimpje langs haar weg gestrooid. Met een vriendelijken dank aan den vinder die zelfs zijn naam niet wilde op geven, eindigde dit intermezzo. Evenmin als deze vinder een be looning erlangde, wilde de bekende clown van het Nouveau Cirque te Parijs, de neger Chocolat, die 27 jaar lang de Parijzenaars met zijn grappen vermaakte, honorarium aanvaarden, wanneer hij in groote ziekenhuizen voor arme, zieke kinderen optrad om deze op te vroolijken. Dit was in zijn viije uren zijn liefste werk en hierdoor had hij het hart van dui zenden gewonnen. Zelfs heeft hij zich dit veld van arbeid uitdrukkelijk voorbehouden, nu hij na 27 jaren dienst afscheid van het publiek heeft genomen. Bij gelegenheid van dit afscheid is Cho colat benoemd tot ridder van het

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1