ris Woensdag 21 Mei No 122 49e 1911. liassinjen. IWEZIG Kinderhoeden Gemeentebestuur» Feuilleton, IE BURGERSCHOOL SCHOOL met 2 j. c. ULM ING en ei Li. Verschijnt dagelijks, uitgs^onderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-fldoertentiën op zeer uoordeeiige ooorwaarden isehe Tram -Middelburg. BINNENLAND» >n daaraan verbonden 'LISS1NQEN. -o— l>or het 1ste toela. n in het iaatst van ats hebben tot en met iftelijK met opgave ornaam en datum van de(n) candidaat, van jaarvoor examen wordt n van de school, waar ivangen is, met vet 's of (gedeeltelijk) kos- sing verzocht wordt; eiken Dinsdag en sschen 2 en 4 uur in ouw. der H. B. S. geeft eind- sse 111® aansluiting bij ner H. B. S. met5j. c. [te klasse der Handels- n zonder examen [laten zij, die de 3de kl. met vrucht hebben tusschen 9 uur vm. en De Directeur, J. COSTER. «dé, tragedie van ontevreden en over de wereldver en blijspel van vergeten verwacht mag worden tize oogen hebben zien n volgen. IJ ER, A. N. W. B. feemaakt voor de t lefoon 106. ie komen zien. en schotel om warm p te dienen. L cacaopudding Zwit- i| sersch systeem, met bourbon vanillesaus iKelen der Firma Sak, Groningen rssen van 20 cent. jne tafel en voor n restaurants, ïTHEER, JOS. OVAA, P. C. SPECKENS, van 14 dagen a contant. Walstraat. VLISSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kieine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend, üroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. i (Badhuis): 4.40a, 4.45a, t.lOd, 7.45, 8.20, 8.554, 10, ll.löd, 11.40*, 11-80, 50,1.10, 1.30, 1.50d,2.W, 3.30, 3.50,4.10, 4.30a, 5.50, 6.10, 6.30a, 6.50, 8.10e, 8.30, 8.50c, 9.05, b en 11.25c. rg (Markt): 5.10a, 5-l®5' r 45d, 8,20, 8.55, 9.305, 15,U.50d, 12.—*,12-10' 1.30, 1.50, 2.10, 2.304, 3.50d, 4.10, 4.30, 4.50, 6.10, 6.30, 6.50, 7.10a, 8.30, 9.05, 9.40, 10-1°. in namiddag van Vlissia ik uitsluitend werkma^3* imanstrein om 2.30 lag. uitsluitend werkman en bd rijden allee11."P rtrekken van de re»18 pen niet verder dan 0 d vervoeren goederen |gen. Badhuis, Paul KruB0* jlffsplain, Remise, k-B01 Vissel, Abeele, iJebaa i arkt. i Remise, LANDWEER. Verkrijgbaarsteiling Zakboekjes. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van de in deze gemeente wonende verlofgangers van de Landweer dat hunne zakboekjes vanaf heden ter Gemeente Secretarie (Bureau Militie) in ontvangst kunnen worden genomen, dagelijks van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 ure, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Vlissingen, 23 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. VISSCHERIjWET. De Burgemeester van Vlissingen noodigt de ingezetenen die voor het dienstjaar 1911/1912 een visch- of hengelacte mochten verlangen uit zich daarvoor vóór 1 juni a.s. ter gemeente-secretarie (afd. Bevolking) aan te melden. Vlissingen, 22 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Kameraspecten. De „Maasbode" bevat een zeer lezenswaardige beschrijving van de zittingen der Eerste Kamer. Wij nemen dit artikel in zijn geheel over. Den Haag telde dezer dagen voor den de Hofstad-bezoekenden vreem deling een karakteristieke attractie te meer, nl. het bijeenzijn van de Eerste Kamer, wat een sporadische vertoo- ning is, want amper zijn de heeten twee dagen te zamen geweest of zij zijn weder tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. Maar in elk geval, de Engeischman die Woensdag en Donderdag de residentie bezocht, heeft éen bijzon derheid meer gehad dan zijn andere landgenooten, die in het aanstaand reisseizoen nog tot ons komen. Er is druk gebruik van gemaakt. Telkens hoorden wij de eiken deur op de tribune voorzichtig opengaan, en dan traden onder geleide van een gids de Engelsche dames en heeren schuchter-fluistrend, alsof men in een sterfkamer kwam, binnen. Even kijken zij dan bevreemd naar het goud van wanden en plafonds, blikken vluchtig over de balustrade daar beneden naar de bedaagde en bedaarde heeren, Iwee aan twee aan de groene tafels, lezen dan wat in bun Baedeker, en fluisteren weer de deur uit. 't Zou de moeite loonen bij deze menschen den indruk na te gaan, welken de aanschouwing van ons „House of the Lords" op hen moet gemaakt hebben. 55.) „Het is nu onze taak, het lot van onzen vriend zooveel mogelijk te ver zachter.. Misschien zou de mama van onzen vriend wei te bewegen zijn om bij haar zoon op de villa haar intrek te nemen." „Daar heb ik juist aan gedacht mijnheer Morris; ik denk dat ik het wel gedaan kan krijgen. Zij vindt misschien de rechte woorden om hem te troosten, want ondanks alles be mint Koert zijn vrouwhij zal den slag nooit geheel te boven komen" „En kan het wel anders, mijnheer Morris Wie zou zich van een vrouw <jis Jane Gray kunnen losrukken zon aar dat het hart er van bloedde ,Ja, mijnheer Von Wambold. Jane may behoort tot die vrouwen, voor een man tot in de hel zou willen Eerst beneden het benauwde poorlje door, waar je onmiddellijk stoot op een kersverschen huzaar, met ontbloot zwaard in de hand, als een scherp rechter uit vroeger dagen. Dat martiale en oorlogszuchtige van deze huzarenvertooning zoo nu en dan eens afgewisseld met een groenen ager oi grenadier contrasteert niet onaardig met de vredige huiselijkheid in de Eerste Kamer zelve, waar 't als in een alcoof zoo rustig is. Bij elke wending van de fraai oud- Hollandsche trap staat zoo'n. pronk- huzaar met uitgetrokken zwaard, die je monstert als een Russische politie man, die op anarchisten speurt. De huzaar van deze week begon ons reeds aan de buitendeur te be duiden, dat wij hoed en parapluie moesten buiten laten. Dat scheen het wachtwoord van den dag te zijn. Wij beduidden den militair, dat dit toch moeilijk zou gaan, daar wij dan onze hoed en parapluie onbeheerd op het Binnenhof moesten achterlaten, waarop deze jonge Mars verlegen lachend repliceerde „Och meneer, ik weet 't ook zoo niet, ik ben hier pas voor den eersten keer". Dat hebben wij hier al meer opge merkt, hetzij 't een grenadier is of een roode huzaar, de menschen schijnen er altijd voor het eerst op post te staan, Als onze Engelschen nu eenmaal deze militaire parade zijn gepasseerd de Tweede Kamer doet 't maar eenvoudig met blauwe veldwachters, die gezellig op hun keesie sabbelen dan moeten zij vanaf boven de tribune wel den Hollandschen indruk krijgen, alsof zij, in de lijst van het decoratieve goud van plafonds en wanden de schrandere grijsaardskop- pen aan de groene tafels, een levend geworden regentenstuk zien van een onzer oude meesters. Tevens herinnert de verzameling deftige bedaagde heeren daar beneden aan de sociëteit „de Besognekamer", of aan een levende illustratie voor Limburg Brouwer's Leesgezelschap te Diepenbeek. De stille Kamerboden, met de oranjelinten onder de zwarte- rok-kleeding, neergezeten bij de courantentafel of bij de tafel met waterkaraffen, versterken de idéé van een deftige sociëteit. Het groen van tafel en lessenaars lokt uit tot domineeren of whisten. Het kon ook een panopticum zijn van bekende politieke personen, bijna in rustemenschen die jaren lang een rol hebben gespeeld in het openbare leven, vindt men hier oud en grijs geworden terug. De witte zwanen, die men voorde hooge vensters in den vijver kan zien drijven, scheppen hier een waardig decor, zij herinneren de leden aan De vreemde nadruk waarmede de advocaat deze woorden uitsprak, trok de aandacht van den officier. Hij dacht daarover na, nog lang nadat de ad vocaat afscheid had genomen, om zijn voorgewende reis naar Londen te aanvaarden. De strenge dienst liet Erik Von Wambold eerst den volgenden dag vrij. Tegen den avond ging hij naar mevrouw Von Reidersdorf. Hij ver nam daar, dat Jane werkelijk naar Parijs was vertrokken, om haar man te zien en ie spreken. Hij trof daar ook Koert's mama die veel geweend scheen te hebben, benevens de jonk vrouw Von Louterer, die juist haar bezoek bij Jane had verhaald. Erik bracht het gesprek op de nood zakelijkheid, dat Koert naar de echte lijke woning moest terugkeeren, nu zijn vrouw naar het buitenland was vertrokken. Hij was bereid, zeide hij, dadeiijk naar het hotel in het bosch te gaan, om daarover te spreken. „Doe dat, mijnheer Von Wambold,' zeide mevrouw Von Reidersdorf. „Het beste is dat wij zonder bedenkingen op ons doel afgaan, dat wij toch moeten bereiken. Wij bevinden ons den zwanenzang, dien ook zij weidra zullen te zingen hebben. Nog deze week mochten we hier twee verdienstelijke grijsaards wee moedig hooren getuigen, dat hun parlementaire arbeid naar het einde neeg, en het blad papier trilde daarbij in de bevende hand. Politieke hartstocht heeft hier uit gewoed, de menschen wisselen hier van gedachten omtrent politieke en economische vraagstukken zonder daarvoor proselieten te willen maken. Zij praten er over gemoedelijk ais deftige burgers op hun sociëteit, in den geest van„Zie, ais men mijn oordeel daarover eens gevraagd had, dan zou ik zoo gemeend hebben". In die oude deftige societeitssfeer is de heer Van Nierop de gezellige vent, de aangewezen voorzitter van een feestcommissie, als er iemand op het renieniersdorp moet gehuldigd of beëerewijnd worden. Breebaart, die zijn naam eer aan doet, met zijn Paul Kruger-type, is de pientere heereboerwethouder van het dorp, waarvan de iet of wat drukke braniefiguur van baron Van der Feltz wel do burgemeester kon zijn. De altijd opletfende heer De Marez Oyens met zijn welverzorgde coiffure en baard, ais van oud-gedreven zilver, hooren wij lypeeren als den „salonkluizenaar". Maar zooals hij daar zit met zijn gehoorbuis als een Duitsche pijp, kon bij het model zijn geweest voor de bekende reclameplaat van Oldekott's beste Varinastabak. Vooral zooals hij deze week met stille voldoening te luisteren zat naar de goochelaarsinnigheid van den zwierigen van Nietop. De oude Van den Bieseri met z'n jovialen witten krullenbol, doet wat knorrig. Hij spreekt in deze omgeving vaak met geestdrift van den goeden ouden tijd, weet smadelijk af te geven op den geest der eeuw, wat hij dan 't liefst doet in den stijl van pater Abraham de Sancta Clara. Naast hem troont het goedmoedige Qod de Vader-type van Merckelbacti naar een houtsnee uit een Duitsche schoolbijbelsche geschiedenis. De profetenkop van jhr. mr. Bosch Van Drakenstein kon het mooie model zijn voor een Ezechiëi figuur. Op vroegere portretten deed de oud minister Havelaar bevaliiger aan dan nu met zijn witte stugge haar van hoofd en baard om het strak getrokken roode gezicht. Hij kon een aangespoelde zeekat zijn in receptie- costuum, zooals op een üierenprentje in de „Fliegende Blatter." In de societeitssfeer van de Eerste Kamer doet hij aan als iemand van welbewuste maar onverzettelijke eigen meening, waarvan zelfs een v. Nierop hem niet ompraat. in de positie van een dokter, die een moeilijke operatie moet verrichten en daarbij geen acht mag slaan op de pijnen van den patiënt, omdat hij het leven van den lijder moet redden.' „Voor ik ga, wensch ik u nog een dringend verzoek te doen, mevrouw Von Berghaupt." De treurig gestemde dame keek Erik verbaasd aan. „Als Koert te bewegen is om naar de villa terug te keeren, verzoek ik u bij hem te komen inwonen." „Daar heb ik reeds over gespro ken," zeide de jonkvrouw Von Lou terer, „maar ik geloof dat mevrouw Von Berghaupt ook zonder mijn ver zoek haar zoon te hulp gekomen zou zijn." „Wij zullen nog meer doen," voeg de mevrouw Von Reidersdorf er bij „V/ij zuilen alles, wat uw vriend aan zijn vrouw kan herinneren, uit de wo ning verwijderen. Wij hebben zooeven een plan besproken, dat wij zonder uitstel zullen ten uit/oer brengen. De meubelmaker is reeds besteld om zoo spoedig mogelijk de villa geheel an ders te meubileeren. De dienstboden worden afbetaald en weggezonden Hovy is de christelijke rechtscha penheid zelve, iemand, wien de acht baarheid ademt uit eiken trek van zijn schrander en geestig gelaat. Mr. Lucasse met zijn Alex. Faas- sentype, kalm en onverstoord, heeft zich ook van de Tweede raar de Eersie Kamer laten overplanten, en schijnt er zich met den heer Van Lö- ben Seis over te verwonderen, dat hij dit niet eerder heeft gedaan. In zijn kalme bedaardheid vormt hij een even scherp contrast met zijn straffe doodstraf theorie als de blanke wapens dragende huzaren, die dezen stillen hof van vrede moe ten bewaken. Van Weideren baron Rengers voelt zijn oude liberale Friesche aristocra tie hier wel veilig, ook al is de om geving van lieverlede christelijk ge worden, wal hij vroeger wel anders gekend heeft. Tusschen al deze eerbiedwaardige heeren doet mr. Van Lanschot nog wat jonghij lijkt de meerderjarige kleinzoon op een familievergadering van louter grootvaders. Op de sociëteit zou hij de pas ge balloteerde jonge griffier van het dorp zijn, die zich nog niet geheel Ihuis voelt. Staal loopt rond met een Chante- clerborst en beschouwt zich zelf nog altijd als het herinneringsmonument van den beruchten nacht, die naar hem genoemd is. Een generaal op non-activiteit, die het talent mist zich met smaak in civiel te kleeden. Langs de promenoir achter de ban ken maakt hij soms een schuiver naar den oud-burgemeester Van Leeuwen, met wier. hij het betreurt, dat zij samen hunne nog jeugdige krachten niet voordeeliger op renten kunnen zetten. „Maar in elk geval, denkt mr. Van Leeuwen, heb ik hier ten minste nog niet met Vliegens, Loopuits, Oudegeesten en Guldens te maken." De democratie is nog te jong om het in ons senatorenhuis verder te brengen dan de publieke tribune. Maar als straks Troelstra ministtr wordt W. Merkelbach. f De heer Merkelbach, van Breda lid van de Eerste Kamer voor Noord- Brabant, (R.-K.), is Zondagmiddag in het St. Elisabethsgesticht te Leiden, in den ouderdom van 74 jaar over leden. De heer Merkelbach, die ridder was in de orde van den Nederl. Leeuw, had sedert 1890 zitting in de Eerste Kamer van 1877 tot 1890 is hij lid der Provinciale Staten van Noord- Brabant geweest. Hij was mede-op richter van de ijzer- en meiaalgieterij te Prinsenhage, uit welke fabriek hij zich in 1891 heeft teruggetrokken. Alle sporen van Jane Gray worden op de villa uitgewischt." Erik peinsde een oogenblik en zei de toen „Met het oog op al die maatregelen dien ik wei te weten wanneer ik met Koert op de villa kan terugkeeren." „Laten wij dat op morgenavond stellen," antwoordde de barones. De meubelmaker zal met zijn knechts den geheelen nacht doorwerken. Mor genavond zullen wij allen op de villa zijn." Erik nam daarop afscheid en ging naar Wiesbaden. Hier nam hij een rijtuig, dat hem naar het hotel in het bosch zou brengen. Het was avond toen hij daar aan kwam. Een zindelijk gekleed dienst meisje bracht hem naar de kamer van zijn vriend. Zwaarmoedig gestemd zat Koert aan de tafel. Toen Wambold binnentrad helderde zijn gelaat op. Hij ging Erik te gemoet en drukte hem de hand. „Hoe gaat het, Koert?" vroeg Von Wambold. Met een pijnlijken glimlach haalde Koert Von Berghaupt de schouders op en antwoordde Kamers van Arbeid. Doot de Vereeniging van voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland, is aan den mi nister van landbouw, nijverheid en handel een adres gezonden, waarin herinnerd wordt aan een aantal wets ontwerpen die zijn ingediend, en waarmede groote belangen van den arbeid zijn gemoeid, zonder dat vooraf de Kamers van Arbeid daarover zijn gehoord. Gevraagd wordt, wederom als regel te willen aannemen, dat omtrent alle ontwerpen oi voorontwerpen voor wettelijke bepalingen, weike de be langen van den arbeid raken, vóór de indiening of vaststelling het advies der hiervoor in aanmerking komende Kamers van Arbeid worde inge wonnen. Dienstzegeis. Door den minister van waterstaat wordt overwogen, om alle stukken, den openbaren dienst betreffende, voor de verzending waarvan geen vrij stelling van port is verleend, te doen voorzien van dienst-frankeerzegels. In verband hiermede is aan de korp sen van het leger een opgave ge vraagd van het aantal en de soorten der zegels, welke bij cventueele in voering zuilen noodig zijn. Vlissingen, 23 Mei. Het Groene Kruis. Bovengenoemde vereeniging hield gisterenavond in het Concertgebouw haar algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke. De notulen der vorige algemeene vergadering werden geiezen en goed gekeurd. Vervolgens werd door den secre taris, den heer mr. F. S. Witteveen, het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen Het afgeloopen jaar heeft voor onze vereeniging alle reden tot tevreden heid gegeven, zoodat wij daarop met voldoening mogen terugzien. Het ledental dat op 1 januari 1910 1430 bedroeg, verminderde door overlijden, vertrek en andere redenen met 92 personen, terwijl daartegen over 150 nieuwe leden toetraden, zoodat bet ledental op 31 December jl. 1497 bedroeg. De verplegingsartikelen werden 1Ö52 maal in bruikleen uitgegeven tegen 1716 maal in 1909. Uit de rekening van den penning meester blijkt dat deze sluit in ont vangst en uitgaaf met een bedrag van f3174,96 en een kassaldo van f 1154,65. Voor aankoop van artike len werd besteed f 227,66, voor ijs f 59,397,. „ik dacht daar juist over of het de moeite wel waard is, dat ik mijn kruis verder sleep." Von Wambold schrikte. „Beste vriend, in die woorden iigt voor mij een zwaar verwijt, want het kruis dat je te dragen hebt, heb ik op je schouders gelegd. Je wilde niet trou wen ik heb je daartoe overgehaald." „Pardon, waarde vriend, ik bedoel de volstrekt niet je eenig verwijt te doen daar heb ik geen recht toe. Wees een beetje toegevend met mij, het zal wel over gaan, alies gaat voorbij, geluk en ongeluk. Spoedig zal ik weer een ander mensch zijn. Kom, neem een stoel en ga zitten." „Gave Qod, datje waarheid spreekt", zei Von Wambold, terwij! hij ging zitten." „Ik zal wat bestellen." „ja Koert, iaat vooral wijn en water brengen, ik heb grooten dorst." Koert schelde en een kwartier later was de tafel voorzien van koud v leesch, boter en brood, wijn en water. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1