yes, ent- IDDEL80R6", FK. Dinsdag 23 Mei ES. aafschappij. I No 121 49e Jaargang 1911. PHILIPS ook omtrent brstrekt. afwerking. :onderlijke tarieven. i allerlei goederen. IENCKHUIJSEN-KLQP. 11. oud 26. lesch. \N DE VELDE ]r. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- ®n Feestdagen. |j TELEFOONNUMMER 10 BINNENLAND. FeuilletotL ftbonnemenfs-Bduertentiën op zeer uoordeelige uooriusarden VL1SS1NGSCHE COURANT Metaaldraadlamp. LOSKADE. pning. Ij aanvrage verstrekt. DIRECTIE. „De Ooievaar", ?an de •ontrole zegel no. 65, férieure qualiteit nde controle van het n van Dr. H. J. VAN ompenburgsingel c. 7674, Den Haag, rder hare Winkels en Breda, Tiel, Tilburg, i van Holland, Vlaar- by uw Winkelier ten gevraagd. alle voorkomende soorte"! Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Alzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Hofberichten. Zooals men weet, zal bij het a. s. Koninklijk bezoek aan Amsterdam op 9 juni een boottocht worden gemaakt, terwijl daarbij het kort geleden te wa ter gelaten Julianadok zal worden be zichtigd. De vorstelijke bezoekers zullen dezen tocht maken op boot 12 van den Havenstoombootdienst, die van steiger 9 van de De Ruyterkade (achter het Centraalstation) vertrekken en ook weer na de bezichtiging van het Dok daar aankomen zal. Bij de bezichtiging van het Dok zal het gezelschap hoogst waarschijnlijk de boot eenige oogen- blikken verlaten. Mocht daartoe in verband met den beschikbaren lijd nog gelegenheid voor zijn, dan zal wellicht nog een tochtje langs de ha venwerken worden ondernomen. Staatscommissie werkloosheid. De staatscommissie voor de werk loosheid heeft aan de burgemeesters bericht, dat zij een onderzoek instelt naar de wijze, waarop de arbeidsbe middeling hier te lande plaats vindt en dat haar over de inrichting en de werking der bestaande arbeidsbeurzen voldoende gegevens ten dienste staan. Echter bleek het haar niet mogelijk eenigszins volledige gegevens te ver krijgen over andersoortige instellingen en over personen, die, hetzij ter be vordering van gemeenschappelijke belangen in eenigen bedrijfstak, hetzij met sociale bedoelingen, hetzij als brood winning,werkzoekende personen en werkgevers tot elkander brengen. Onder goedkeuring van den minis ter van binnenlandsche zaken heeft thans de commissie de medewerking van de burgemeesters ingeroepen, ten einde van hen te ontvangen de adres sen van vereenigingen, instellingen of personen, die zich bemoeien met 't verleenen van tusschenkomst tusschen werkzoekenden en werkgevers, hetzij in het algemeen, hetzij voor eenig bijzonder bedrijf. De commissie wenscht daarbij te vernemen met welk doel (vakbelang, algemeen belang, broodwinning enz.) de bemiddeling wordt verleend en of bij die bemiddeling eenig misbtuik (winkeldwang, herbergbezoek of iets dergelijks) voorkomt. Debietrecht en Tariefwet. De Kamer van Koophandel te Arn hem besloot om fo! de Tweede Kamer een adres te richten naar aanleiding van het wetsontwerp tot heffing van een debietrecht op tabak, waarin de Kamer zich verklaart tegen deze hef fing in den vorm van een debietrecht. Aan de orde kwam het adres van de Kamer van Koophandel te Gronin 54.) o- „Daar ik geen gelegenheid had om u per brief dien stap af te raden, welke noodlottige gevolgen zou hebben, moest ik u te gemoet reizen ik dank het gelukkig toeval, dat mij u deed ontmoeten." „Dat zal ik niet spoedig vergeten, mijn waarde Morris voorloopig mijn hartelijken dank.Ge hebt gehandeld zooals ik dat van u mocht verwachten." „Pardon mijnheer! De voormalige bladschrijver Morris heeft niets ge daan dan zijn plicht." Verlang meer van mij, verlang mijn leven en ik zal het met vreugde geven. Ik vreesde dat u mijne bedenkingen overdreven zoudt noemen. Als u echter in aan merking wilt nemen hoezeer de familie van mijn weldoener mij ter harte gaat, zal u mfin bezorgdheid wel verschoon baar vinden." gen aan den minister van financiën, houdende verzoek om over het ont- werp-tariefwet het advies in te win nen van de vertegenwoordiging van handel en nijverheid en het afwijzend bericht op dit verzoek. Besloten werd om zich tot de Ka- mer van Koophandel te Groningen te wenden, ten einde een gemeenschap pelijke actie op touw te zetten tegen de houding van den minister. Tevens werd een commissie benoemd die over het ontwerp tariefwet rapport zal uitbrengen. De sociale wetgeving en de stembus. De „Tijd" bestuit een artikel over de stembus van 1913 en de moeilijkheden, die men aan de rech terzijde met de sociale wetgeving heeft, als volgt Onze conclusie kan kort en bondig zijn. Men houde zich in het stadium, waarin de sociale wetgeving thans gekomen is, nu de tijd van iheori- seeren lang genoeg geduurd heeft en tijd van handelen aangebroken is, niet langer onledig met zeer betwist bare argumentaties en juridische spitsvondigheden, welke de rechter zijde scheiden en het afdoen van het noodzakelijke slechts tegenhouden, maar zinnen op wegen en middelen om tot eenheid van actie te komen. Op die manier alleen kan men opschieten, En dat is noodig, want anders moet men voor 1913 het ergste vreezen, W- Merkelbach. De heer W. Merkelbach te Breda, lid van de Eerste Kamer voor Noord- Brabant, is sedert eenige dagen on gesteld en heeft zich te Leiden onder behandeling van prof. van Leersum gesteld. De lijder is voorzien van de laatste H. Sacramenten. Gemeenteraden. De „Standaard" vertelt, dat haar de vraag is voorgelegd, of het stelsel der evenredige vertegenwoordiging ook op de gemeenteraden is toe te passen. Op die vraag nu geeft het blad het volgende antwoord Gelijk Het thans ten ontzent staat, is de gemeen teraad geen vertegenwoordigend college bij de oveiheid, maar zelf een regeerend lichaam. Het stelsel van vertegenwoordiging kan uit dien hoofde hier niet veel doorgaan. In Duitschland is het iets anders daar is een gemeentebestuur, dat de zaken leidt, en bij dat gem.enlebe- stuur zetelt als plaatselijk parlement een gemeenteraad. Een stelsel dat veel voor zich heeft, en waar bij de grondwetsherziening an te denken valt. Maar op dit oogenblik is zoo de toestand ten onzent niet. Onze „Verontschuldig u niet verder, mijn waarde Morris; wij begrijpen elkan der Gij hadt mij niet meer kunnen verplichten dan door uw bezorgdheid, die bewijst hoe na wij u aan het hart liggen. Maar blijft nu niet halver wege staan geef mij thans ook goe den raad „Het zou het best zijn, mijnheer, als ge het verlangen naar uw dochter eenigszins kondet matigen en te Rtid- desheim of te Bingen in een hotel bleeft, terwijl ik alleen mevrouw Von Berghaupt ging opzoeken, om haar op uwe komst voor te bereiden." „Afgesproken 1" riep de consul ver genoegd uit, terwijl hij den heer Mor ris de hand drukte. „Ik zal te Bingen eenige uren in een hotel toeven. Hoe ver zijn wij nu van de villa mijner kinderen verwijderd „Met de stoomboot bereiken wij Bibrich ineen klein uur. Vandaar be reikt men de villa in een halt uur." Beide heeren zwegen een poos. De consul dacht aan zijn geliefde dochter, die altijd zijn trots en vreugde was geweest, terwijl de advokaat peinsde over het vergif, dat hij van mijnheer Toubier gekocht had en dat hij thans gemeenteraden besturen de gemeen ten. Heel iets anders daarentegen is het voegt het blad er aan toe of het niet gewenscht is, in zulke gekozen bestuurscolleges ook enkele niet geestverwanten te benoemen. Die vraag doet zich voor bij Ged. Staten, bij het college van Burg. en Weth. en zoo ten deele ook bij de gemeenteraden. En dan verklaart „de Stand." dat de liberalen zulks niet deden, maar de anti revolutionnairen wol, en dat np eindelijk de liberalen dat goede voorbeeld gaan volgen. Zóo bijv. de drie anti-revol. wethouders in Am sterdam, Rotterdam en 's Gtavenhage. In die lijn voortgaande nu is het geraden ook in de gemeenteraden niet uitsluitend onze inannen te bren gen, maar ook aan de tegenpartij enkele plaatsen te gunnenhaar daardoor de gelegenheid te bieden haar belangen voor te staan en in hel gemeentebestuur dien goeden geest te bewaren, die immers eischt, dat men, bij alle verschil van inzicht en overtuiging, toch saam met warmte voor de belangen van zijn gemeente opkomt. A'leen, dit heeft niets met het evenredige te maken. Uit deze overweging vloeit alleen voort, dat men der tegenpartij ook stem in het kapittel geeft. Hoeveel stemmen Dit is niet als regel aan te geven. Dit hangt af van de grootte van den Raad en ook van de personen die in aanmerking komen. Hierin blijve elke gemeente vrij. Ned. Mij. tot bev. der Pharmacie. Op de zestigste algemeene verga dering van de Nederlandscbe Maat schappij ter bevordening der Phar macie, welke gehouden zal worden te Middelburg op 17, 18 en 18 Juli a.s., zullen o.a. de volgende voor stellen behandeld worden Van het hoofdbestuurDe verga dering neme de beide volgende bin dende besluiten a. Zoodra door de Ned. Mij. ter bevordering der Phar- marcie de voorwaarden en het tarief vastgesteld zijn voor het gereedma ken van recepten of de levering van verbandstoffen uit de apotheek, aan den geneeskundigen dienst der land en zeemacht ol aan instellingen van algemeen bestuur, is het aan de le den der Maatschappij verboden met éen of meer dier lichamen eene over eenkomst aan te gaan tegen andere voorwaarden of tegen lager tarief, dan voor het betrokken lid door de Maatschappij is vastgesteld, b. De Maatschappij stelt het volgende ta rief vast voor het gereedmaken en de levering van verbandstoffen uit de apotheek ten behoeve van den geneeskundigen dienst der land- en zeemacht (volgen die tarieven). in zijn portefeuille bij Jane's portret had liggen. Om zich ongestoord met zijn slech te gedachten te kunnen bezighouden, verzocht hij den consul verlof om zich te mogen terugtrekkenhij was zeer vermoeid. De consul s„nd dit volgaarne toe. „Ga hier op e sofa liggen en slaap gerust tot wij te Bingen zijn. Ik zal wel zorgen dat ge ntet gestoord wordt. Rust maar goed uitté Bingen zal ik u niet veel rust kunnen gun nen. Dan moet ge voortmaken, om mijn dochter op mijn komst voor te bereiken." „Dank u hartelijk, sir Gray 1 Met uw welnemen zal ik dan trachten spoedig in slaap te komen De consul dronk nog een glas wijn, wenschte den advocaat goede rust en ging toen naar hnt dek om daar op en neder te wandelen. De advocaat was werkelijk ver moeid, hij legde zich op de sofa neder en (het is onbegrijpelijk) in weinige minuten verzonk de beroemde verde diger van Uriah James Gray in diepen slaap. Van het departement 's Graven- hage Het hoofdbestuur wende zich tot den minister van binnenlandsche zaken en dringe er op aan, dat de reeds zoovele jaren toegezegde al- g-heele herziening der wet, regelen de de uitoefening der artsenij bereid- kunde zoo spoedig mogelijk tot stand kome, en de uitvoering dezer zoo dringend noodige regeling niet langer vertraagd worde door het doen uit brengen van rapporten over stelsels, die nog nergens voldoende in toe passing zijn gebracht. Van het departement Naord-Hol- land Aan het hoofdbestuur wordt door de algemeene vergadering op gedragen als zoodanige stappen te doen die kunnen voeren tot het tot stand komen van een rijkswe», waar bij de ziekteverzekering in haren ge- heelen omvang worde geregeld. Van het departement Rotterdam De algemeene vergadering drage aan het hoofdbestuur op, een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop de verstrekking der pharmaceutische hulp aan onvertnogenden in de grootere plaatsen van ons land ge regeld is. De pest op Java. Een regeeringstelegram, d.d. 20 Mei, betreffende de pestgevallen op Java, luidtAfdeeling Malang Gisteren 16 gevallen, 7 dooden. Van de lijders van vorige dagen overleden er nog 10. Soerabaja en Kedir: Geen ge vallen. Madioen Een verdacht sterf geval. Men zendt ons ter kennisneming het volgende particuliere bericht uit Blitar, dato 24 April Het zal u waarschijnlijk interesseeren, hoe de toestand hier momenteel is. Onge twijfeld zal deze in Europa ongunstig worden voorgesteld. De ware toestand is niet ernstig. Het is meer, doordat Java nog niet gewoon is aan deze ziekte. Wanneer wij cholera zouden hebben in veel heviger graad, dan zouden de bladen daarover slechts met enkele woorden reppen, doch nu worden kolommen gevuld. Het bestuur neemt zeer strenge en doel matige maatregelen, zoodat te ver wachten is, alles spoedig tot het verleden zal behooren. Ook te Kedirie zijn een pair gevallen geconstateerd. Wellicht, dat Blitar ook nog even bezocht zal worden. Wij zijn diuk bezig de ratten uit te roeien, wat al heel aardig gelukt. Reden tot onge rustheid bestaat bij ons niet in het minst. Malang is voor het verkeer weer opengesteld. („N. R. Ct.*) Een onderhoud met Gen. Botha. Men seint aan het „Hbld." uit Southampton Ik sprak Zaterdagmor gen generaal Botha aan boord van de „Edinburgh Castle", waarmede hij XIII. Erik Von Wambold leed niel min der dan zijn vriend Koert. Hij be klaagde de arme Jane Gray, die hel ongeluk had zulk een misdadiger tot vader te hebbenhij nam innig deel aan het lijden van zijn vriend Koert daarentegen dat was het ergste beschuldigde hij zichzelven telkens, dat hij zijn vriend toi dit ongelukkige huwelijk had verleid. Uit dien hoofde meende hij, dal het zijn plicht was al het mogelijke te doen om de zaak weer ongedaan te maken, althans zijn vriend te bevrijden van een vrouw, met wie hij onmogelijk kon samen leven. Wij weten, dat mijnheer Morris voor zijn vertrek naar Parijs een af scheidsbezoek aan den heer Von Wambold bracht, met het doel hem mede te deelen, dat Jane Gray den zelfden dag nog naar Parijs 'zou ver trekken. „Mijnheer Von Wambold," zeide de advocaat, „het is nu uw plicht als vriend, naar het hotel in het bosch te gaan en onzen vriend Von Berg haupt op het hart te drukken, dat hij en de ministers Molor en sir D. Vil- liers Graaf hedennacht aankwamen. Generaal Botha deelde mij mede, dat hij zich veel beter en krachtiger gevoelde na zijn ziekte, maar dat hij niettemin na de imperiale conferentie en na de kroning naar Kissingen zou gaan, eer hij naar Zuid Afrik.i terug keert. Hij zal een bezoek brengen aan Nederland en in het bijzonder aan Amsterdam en Den Haag, maar dit bezoek za! volkomen particulier zijn. Generaal Botha weigerde beslist eenige verdere mededeeiing. Vlissingen, 22 Mei. De reis van het Duitsche Keizerspaar. Zaterdagavond eerst kwam bericht dat het Duitsche Keizerlijke jacht „Hohenzollern" met het keizerspaar aan boord, Zondagmiddag tegen drie uur hier kon worden verwacht. Om twee uur gisterenmiddag werd daarom begonnen met de afzetting van de terreinen nabij het station en de ponton en begaven de Duitsche con sul, de heer A, E. Dudok van Heel, en de luitenant der maréchaussée, de commandant van de rijksveldwacht en de fungeerend commissaris van politie zich naar de zuideiijke ponton oin de komst van het jacht af te wachten. Te drie uur werd bericht, dat de „Hohenzollern" in zicht was en te kwart over drie liep de torpedojager „Sleipner", die als adviesjacht dienst doet de buitenhaven in en nam lig plaats aan de kolenkade. Een minuut of 10 later kwam ook de „Hohenzol lern" de haven in, waar het jacht met behulp van twee sieepbooten eerst zwenkte en toen aan de ponton meerde. Meteenenaader was het ongeveer vier uur eer de trap kon worden neerge laten en allereerst de post aan boord kon woidtn gebracht. Prinses Victoria Louise had vanaf het promenadedek het manoeuvreeren met hei schip met groote belangstel ling gade geslagen, terwijl ook de keizerin zich een tijd lang daar ophield. De keizer zelf had zich in zijn apar- tementen teruggetrokken en verscheen eerst later aan dek. Namens de keizerin werden door haar hofmaarschalk den consul, den heer Dudok van Heel, twee prachtige broches ter hand gesteld een voor zijne dochter, m.juffiouvv A. Dudok van Heel en een voor mejuffrouw T. Za- nino, dochter van den garnizoens commandant alhier, welke dames bij de heenreis naar Engeland op Zondag 19 Mei respectievelijk aan de keizerin en aan de Prinses bouquetten hadden aangeboden. Even later werd de heer Dudok van Heel aan boord genoodigd en ontving hij van den Keizer zelve de naar de villa moet terugkeeren, aan- gezien zijn vrouw de woning gaat verlaten en naar het buitenland ver trekt. Het terugkeeren zal onzen vriend zeker smartelijk vallen, maar gij, mijn heer, zult hem dien terugkeer minder pijnlijk maken." „De geheele zaak is een bron van jammer en ellende", riep Von Wam bold uit. „Men zou de wereld en al les gaan haten, aan alles gaan twij felen. Ik zal Koert gaan opzoeken en hem trachten te bewegen om naar de villa terug te keeren. Ik zal 's nachts met hem in éen kamer slapen, want hij mag geen minuut alleen blijven. Ik zal mij vrooiijk en opgeruimd aan stellen, hem kwinkslagen en grappen uit het kazerneleven verteilen, al breekt er mijn hart bij. Maar troosten kan ik hem niet; voor hem is geen troost te vinden!" „Ge hebt gelijk, mijnheer Von Wam bold in dit geval is geen troost te vindende bittere kelk moet tot den laatsten droppel geledigd worden. Laat Jane Gray eenmaal haar daad verantwoorden als zij kan". (Wordt vervoigd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1