Zaterdag 20 Mei Gemeentebestuur. Feuilleton. No 119 49e Jaargang. 1911. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BINNENLAND. VAD IEN HAK OP DEH TAK. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlEN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-ftduerterstiën op zeer uoordeeiige uoorivaarders BADPLAATS. Burgen:, en Weth. van Vlissingen maken bekend diat de opening der Zeeba den is bepaald op Donderdag den 1 Juni e. K. Vlissingen, 19 Mei 1911. Burgem. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting duurde de interpellatie Troelstra over het verenigingsrecht onder spoor wegpersoneel nog de geheele och tendvergadering. Aan de heeren Roodhuyzen en Treub, die de wenschelijkheid hadden betoogd het scheidsgerecht voorspoor- wegpersonee! permanent te maken, beloofde de minister van waterstaat deze quaestie nog eens ernstig te zullen overwegen. Ook verzekerde hij te zullen waken tegen het misbruik maken door spoor wegdirecties van hun thans reeds beperkte bevoegdheid om ongevraagd eervol ontslag te geven. Met ambtenaars- of spoorwegper- soneelvereenigingen die zich als vak organisatie op het standpunt van den klassenstrijd plaatsen, achtte hij vruchtbaar overieg uitgesloten. De tariefwet en de middenstand. Men weet, dat het hoofdbestuur van den Middenstandsbond een cir culaire heeft gezonden aan de be sturen der aangesloten vereenigingen waarin verklaard wordt, dat krachtens de statuten de Middenstandsbond zich onthoudt van politiek en het ontwerp tariefwet diensvolgens in den bond niet aan de orde kan worden gesteld. De „Arnhemsche Courant" schrijft naar aanleiding hiervan o. a.Het komt ons voor, dat deze circulaire een paar ernstige vergissingen in zich bergt. Allereerst is het tariefontwerp geen „politiek" ontwerp. Men moest het den minister, die het voorstelde, eens zeggen 1 Wat zou hij en terecht zich boos maken. Het is een ontwerp van economiscbepolitiek, doch dat is heel wat anders. En al moge het waar zijn, dat dit ontwerp, voorgesteld door deze regeering, door velen wordt aangezien voor een „politiek" ontwerp, te ontkennen valt niet, dat er onder de rechterzijde voorstanders van vrijhandel en onder de linkerzijde vrienden van bescher ming worden gevonden. Nog pas 52.) Toen de advocaat in het rijtuig stap te, had hij in zijn portefeuille het hooggeroemde poeder van mijnheer Toubier een plaatsje gegeven bij het portret van Jane, die hem nooit ver liet. Hij was nu gereed voor de reis naar Duitschland en reed regelrecht naar het Straatsburger station. De Rijnboot No. 21 bereikte einde lijk Dusseldorf. Sedert het vertrek uit Rotterdam had men niets dan regen gehad. Er is niets zoo vervelend als een stoombootreis van Rotterdam naar Dusseldorf bij regenachtig weder. De meeste reizigers zijn dan ook slecht geluimd en wandelen neerslachtig heen en weer in de bovendekskajuit Bijna allen zijn Londensche heeren, die hun jaarlijksche reis langs den Rijn doen. Voor hen komt geen andere weg naar Zuid-Duiischland in aan heeft een katholiek in een onzer groote bladen zich beslist tegen ver hooging van tarieven verklaard. Voorts is 't een eigenaardig iets, uit den mond van het hoofdbestuur te vernemen, dat zeer zeker de tech nische zijde van het vraagstuk onder de oogen gezien mag worden dat het hoofdbestuur zelfs aanspoort tot onderzoek door alle veieenigingen, die bij den bond zijn aangesloten, doch zich over de zaak in haar ge heel niet wenscht uit te laten. Dat is, dunkt ons, noch consequent, noch loyaal. Wanneer het onderzoek aan wijst, dat het tarief in zijn geheel nadeeiig is voor ons land, behooren de onderzoekers dat -uit te spreken en ze behooren dat te doen door het groote organisme, dat de belangen van den middenstand vertegenwoor- digt. De ziekteverzekering. Naar aanleiding van eene in de pers voorkomende opmerking, dat er mogelijkheid bestond dat de minister van landbouw, nijverheid en handel, vertragen zou de beantwoording van het stuk, bevattende de vaststelling der vraagpunten en de toelichting daarvan, hem bij schrijver: van 4 Mei jl. door de commissie van voor bereiding voor de ziekteverzekering toegezonden, kan uit goede bron worden medegedeeld, dat eene nota, betreffende de door de commissie gestelde vraagpunten, reeds eergister, 17 Mei, door den minister aan de commissie is toegezonden. Opcenten op 's Rijks belastingen. Blijkens het Voorloopig Verslag nopens het wetsontwerp betreffende de invordering van provinciale en gemeentelijke opcenten op 's Rijks di recte belastingen, zouden enkele leden gaarne vernemen, waarop de opvatting steunt, dat de bepalingen der bij dit ontwerp aan te vullen wet omtrent voorrang zich behooren uit ie strek ken tot de provinciale en gemeente lijke opcenten. Men vond zulks niet billijk en nier gerechtvaardigd door de administratieve moeilijkheden, waartoe een andere opvatting aanlei ding schijnt te geven. Omtrent het bestaan dier moeilijk heden werd door enkele leden op heldering gevraagd. Men meende, dat het meermalen voorkwam, dat van een te vorderen bedrag een ge deelte preferent was, een ander ger deelte niet. Dat hierin eenig bezwaar was gelegen, viel kwalijk in te zien. Onze Vloot. Door de afd. Haarlem van „Onze Vloot zijn bij de firrna Couvee te 's Hage, gedurende enkele dagen een viertal platen ter bezichtiging ge merking dan dien langs de schilder achtige oevers van „den grootvorst van Europa's stroomen." Aan het einde van de kajuit wan delt een lang, flink gebouwd heer re gelmatig heen en weerzijtf zwarte kleeding steekt nog al af bij de bonte kleeding van de overige passagiers. Hij is in de beste jaren van zijn leven en draagt een zwaren, lichtblon den baard. Hij schijnt voor de overige passagiers ongenaakbaar. De edeie trekken van zijn gelaat drukken zekere treurigheid uit. Zonder eenige belang stelling Iaat hij nu en dan zijn blik over zijn medereizigers gaan. Toen de boot aan den steiger stil hield om een halfuur te toeven, ver liet deze heer de kajuit, om ondanks den regen naar de drukte aan den wal te kijken. Daar kwam in ijlende vaart een rijtuig uit de stad aan, het hield aan den steiger stil en mijnheer Morris stapte uit. Zonder naar den koetsier om te zien, baande hij 2ich een weg door het gewoel en ging aan boord van de boot. Een aantal passagiers maakten zich gereed om met pak en zak de boot te verlaten. De advocaat werkte zich steld, die algemeen de aandacht trekken. Zij stellen voor de „Evert- sen", een torpedoboot, een kijkje op 't dek van de „Heemskerck" en 't laden van een stuk geschut. De uit voering is zeer goed, de platen ge ven een behaaglijken indruk en kun nen een vergelijking met buiten- landsch werk stellig doorstaan. De afdeeling Haarlem, die ze zal uitgeven is voornemens dit viertal door meerdere te doen volgen. Zij noemt ze schoolplaten en we meenen, dat enkele er van wel in de school te gebruiken zijn. Tot nu toe moest men Duitsche platen aanschaffen om den leerlingen eenig idee te geven van een modernen zeestoomer, 't zij passagiersboot of oorlogsschip. Of men behielp zich met reclameplaten van onze stoomvaartschappijen. Deze echte Nederlandsche uit gave zal dus in een leemte voorzien. De uitvoering is bij de firma Emrik en Binger in goede handen. Het streven der vereeniging zal in de school we! buiten bespreking blijven. Dat menig belangstellende ze ver der als wandversiering zal aanschaf fen, zouden we wel durven verzeke- reu. Ook, in de school zouden ze, uit dit oogpunt beschouwd, stellig een goed figuur maken. Militaire berichten. De 2e luit. J. Q. Inklaar, van het 3e reg. infanterie, wordt 31 dezer ontheven van zijne detacheering bij de normaal schietschool te 's Graven- hage. Het eindexamen bij den hoofdcur sus te Kampen zal plaats hebben van 4 tot 19 Augustus. Daaraan zullen deelnemen 40 onderofficieren, ver deeld als volgtinfanterie hier te lande 23, infanterie O. I. 9, admini- stiatie hier te lande 6, administratie O. I. 3. Pest in Indië. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië, d.d. 17 dezer, be treffende pestgevallen op Java Afdeeling Malang veertien dezer nog een geval, doodeüjk. District Penanggoengan eergister en gisteren (15 en 16 dezer) negen en twintig gevallen, waarvan twaalf dooden. District Karnnglo gisteren acht ge vallen, waarvan drie dooden. Van de pestlijders van vorige dagen zijn er nog negen overleden. Soerabajteen geval, dat doodelijk was. Kedirielf dezer en gisteren (16 dezer) een ge val. ^an het eerste is de pest na het overlijden geconstateerd. Ma dioen een verdacht geval bleek gis teren pest te zijn. door die lieden heen en wilde naar de bovendekskajuit. Op eens voelde hij een hand op zijn schouder, hij keerde zich om en stond tegenover den langen heer, van wien wij gespro ken hebben. Een oogenblik stond mijnheer Mor ris verrast en verlegen toen greep hij de hem aangeboden hand en vroeg beschroomd „Heb ik de eer den consul sir ja- mes Gray te zien Een hartelijke glimlach speelde om den mond van den langen heer. „Juist, mijn beste heer Morris, juistIk begrijp dat het u moeilijk is, mij zoo dadelijk te herkennen. Dat is zeker altijd zoo, als men een dood- gewaanden vriend onverwachts voor zich zietIk zou zelf niet minder ver bluft staan kijken." „Pardon, mijnheer! merkwaardig, het geluk u weder te zien is niet zoo geheel onverwacht. Mijn gemach tigde Wilkens Jeffers tGegrapheerde mij, dat mijn weldoener na treurige lotgevallen gelukkig te Londen was aangekomen én mij aan den Rijn wenschte te ontmoeten.'Ik vertrok da' delijk uit Parijs en liet sedert dag en Salarisverhooging voor ambtenaren. Door het hoofdbestuur van den nieuwen Nederlandschen postbond werd aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin gewezen wordt op de belangrijkheid en de noodzakelijkheid van de door deze organisatie bij de behandeling der begrooting gevraagde aigemeene loonsverhooging met 20 pet. op de eerste 1000 gulden van alle salarissen tot en met 2000 gulden. Voorts wordt aangedrongen op spoedige behande ling der door den heer Helsdingen, namens de sociaal democratische Kamerfaclie ingediende en thans op den rooster van werkzaamheden ge plaatste motie. Een industrieschool. In de aanstaande zomerzitting der Provinciale Stalen van Noordbrabant zal onder anderen behandeld worden een adres der gemeente 's Heitogen- bosch om f 15,000 jaarlijksche sub sidie ten behoeve eener aldaar op te richten „Middelbare technische en in dustrieschool", benevens voorberei dende scholen. Gedeputeerde Staten stellen voor een jaarlijksche bijdrage van f6000 te verleenen onder de vol gende voorwaarden Dat hei rijk een jaarlijksche bijdrage verleent van min stens f30,000 in de exploitatiekosten van het g'eheele complex der bedoelde scholen. Voor den dienst in Ned. indië worden gevraagd drie personen, waar van een bij uitstek practisch ervaren moet zijn in boekhouden, zoodat hem, z»o noodig de inrichting van de boekhouding van een groot bedrijf kan worden toevertrouwd, terwijl voor de beidé andere betrekkingen jonge gediplomeerde boekhouders in aanmerking komen. De eerstgenoemde zal genieten een bezoldiging van f 500 's maands, met éen tweejaarlijksche en twee driejaar- lijksche verhoogingen van f 100 's maands elk, alzoo een maximum van f800 's maands, terwijl de laatstge noemden een bezoldiging zullen heb ben van f 250 's maands met éen tweejaarlijksche verhooging van f 50 's maands en twee driejaarlijksche verhoogingen van f 100 's maands elk, alzoo een maximum van f 500 's maands. Zij, die voor éen dier betrekkingen in aanmerking wenschen te komen, behooren zich voor 10 Juni bij ge zegeld adres te wenden tot het de partement van koloniën. Voor nadere bijzonderheden zie Si. Ct. no. 117. „Wat een rare ChineesDit spreekwoord moge al lang geleden zijn oorsprong hebben gevonden, ook nacht geen boot voorbijgaan, zonder naar u te onderzoeken." Een tweede handdruk beloonde den advocaat. „Laten wij in de kajuit gaan, mijn vriend I" sprak James Gray, „HG re gent weer harder. Bij een glas Rijn wijn kunnen wij daar ongestoord praten." „Ais u het goedvindt, mijnheer dan houd ik u gedurende uw verblijf in Duitschland gezelschap. Zonder onbe scheiden te zijn meen ik toch, dat ik u nu en dan nuttig kan zijn. Valt het Duilsch spreken u niet moeilijk „Ik hoop er met mijn Duilsch wel te komen, antwoordde de consul, „maar het gezelschap van een man, die met de jaren bijna de plaats van een zoon inneemt, zal mij recht aan genaam zijn." Schijnbaar getroffen keek Morris ter zijde. „ik zou gelukkig zijn, als u mij zoo'n eereplaats in uw hart wildet gunnen. Ais trouwe liefde en dank baarheid de middelen zijn om tot die eereplaats te geraken, dan hoop ik mettertijd dit doel van mijn streven te zullen bereiken." thans nog kan men in China rare dingen aanschouwen. Dit ondervonden b.v. de langstaartige esculapen nu en dan op een onaangename manier. Een van hen had een kind behandeld en er werkelijk zijn best opgedaan, maar 't kind was gestorven. De vader gaf hiervan den dokter de schuld en wilde zich wreken. Hij droeg aan eenige mannen op naar het huis van den dokter te gaan, daar den boel kort en klein te slaan en den escu- loop zelf een flink pak slaag te geven. De mannen kwamen spoedig weer. „Wat hebt ge gedaan, dat gij er zoo gauw weer zijt, ge kunt nauwelijks bij de woning geweest zijn vroeg de lastgever. „Toch wel", was het antwoord, „maar wij behoefden niets te doen, want juist kwamen eenige andere mannen uit het huis, die ons ai vóór waren geweest en den dokter naar behooren hadden afgestraft." Zoo'n Chineesch geneesheer heeft dus een alles behalve benijdens waardig baantje, naar het schijnt. Nu wij het toch over de „raarheden" der Chineezen hebben, vermelden we nog eenige dingen, die de Chinees andets doet dan de Westerling. De Chinees drukt zich zeiven de hand in plaats van u. Hij blijft als hij met u wandelt opzettelijk uit den pas. Hij zet, els hij groet, den hoed op. Hij maakt zijn schoenen wit in plaats van zwait om netjes te wezen. Hij rijdt te paard met zijn hielen in de stijgbeugels in plaats van met zijn teenen. De Chinees gooit dikwijls de meloenen weg, om alleen de pitten van de vruchten te eten. Bij een plechtige gelofte reikt hij u de lin kerhand. Hij denkt u een beleefdheid te. bewijzen als hij naar uw leeftijd en naar uw inkomen vraagt. Hij spreekt van West Noord in plaats van Noord-West en zesde vier in plaats van vier zesde. Zijn liefste geschenk aan een dier baren bloedverwant is een doodkist. Al die dingen zijn in de oogen van ons, Westerlingen, vreemd, maar even vreemd en zonderling zullen waar schijnlijk onze zeden en manieren den Chinees toeschijnen. Hij gevoelt in veel opzichten blijkbaar anders dan wij, maar wier gevoel nu beter, zui verder, juister is, het zijne of het onze, zie, dat is nog de vraag. Maar ik ga liever op dat onderwerp niet door, daar deze of gene lezer mij dan ook wellicht voor „een rare Chinees" mocht gaan houden. Dat er echter ook buiten China rare dingen gebeuren en wonderlijke men- schen zijn, zal ieder mij wel willen toegeven. Daarvan vallen staaltjes ge noeg te vermelden. Bijvoorbeeld hoe vindt men het volgende, het aller nieuwste op collectioneurgebied Een Engelsché dame is begonnen een ver zameling van kussen te materiaiisee- De heeren gingen nu in de kajuit, De consul liet door den hofmeester een flesch Rijnwijn brengen en spoe dig z,aten de twee mannen tegenover elkander. „Laat mij u mijn oprechte deelne ming betuigen over het afsterven van uw onvergetelijke echtgenoote," be gon de advocaat. „Wie haar gekend heeft zal zeker haar noodlottig einde betreuren." „Het is vriendelijk van u, mijn beste Morris, dat ge met zooveel lief de en piëteit denkt aan de vrouw, wier nagedachtenis mij altijd heilig zal zijn, ofschoon ge u nooit in haar genegenheid hebt mogen verheugen. Ik heb den afkeer van mijne vrouw jegens u nooit begrepen. Uw ruste- looze ijver, uw talent, uw welgeslaagd streven waren toch wei geschikt om haar tot erkenning van uw goede hoe danigheden te dwingen. Doch vrou wen rekenen met andere factoren dan wij mannen. Ik ben echter overtuigd, dat dit mettertijd anders zou gewor den zijn als zij bij de stranding van de „King Richard" niet (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1