antels, Plouvier's Schoenwerk. t 18 Mei Feuilleton. ES- DAALDERS No. 117 49e Jaargang. 1911. infabriek rij Donderdag- 10! I )iedingen. uizen Van Week tol Week. en en kleuren. |)09 den 100 J &ÏM leent. Elke regel |g */a X Contant. ?d een paar nette nsdag en Vrijdag, tas. Courant." VL1SS1NGSCHE COURANT. prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote ■etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. iRbonnerngnts-fldwertentign op zeer uoerdeeiigs uoorwaarden De heeren van den Mexicaanschen opstand hebben nu toch eens een goeden slag geslagen, en wel met de inneming van Juarez. Deze stad is vlak aan de Amerikaansche grens ge legen en dus uitnemend geschikt om wapenen te betrekken uit Amerika. Kooplui blijven kooplui en er wordt daar dan ook een zeer levendige han del gedreven, die door niets belem merd wordt. De commandant der Amerikaansche troepen te El Paso heeft van den minister van oorlog op dracht ontvangen, om alle landingen, dus ook van wapenen, die door het douanekantoor worden vervoerd, door te laten. Heelemaal in den haak is dat anders nietdaar toch Madero en zijn aan hang geenszins door de Unie als oor logvoerende partij zijn erkenden waarschijnlijk is men ook niet van plan dat te doen, want, zooals gezegd, kooplui blijven altijd kooplui en in de Vereenigde Staten is men bevreesd dat, indien tot zoodanige erkenning werd overgegaan, de Unie naderhand moeilijkheden zou kunnen ondervin den, wanneer het er op aankomt, van de Mexicaansche overheid schade loosstelling te verkrijgen voor de Ame rikaansche burgers, die door den op stand schade aan lijf of goed hebben ondervonden. De Mexicaansche regeering begrijpt zeer goed, dat het verlies van Juarez van beteekenis is. Daar waren groote oorlogsvoorraden bijeengebracht, die den opstandelingen bijzonder goed te pas zullen komen. Men wil dus ook gauw een poging doen om de plaats te heroveren, maar 't is niet denkelijk dat dit zal meevallen. Zoo lusschen twee haakjes moeten wij even een klein nieuwtje vertellen, namelijk dat de veelbelovende Kreta- quaestie, die eenige maanden lang op het doode punt heeft gestaan, weer actueel belooft te worden en den ba- schermenden mogendheden de gele genheid zal geven om hun rol van politiebeambten actief te hervatten. De Turksche regeering namelijk, zich nu weer eens van hare souvereine rechten bewust, heeft besloten om vier rechterlijke ambtenaren naar het eiland te zenden. Zij acht zich tot dezen maatregel gerechtigd, omdat de hooge commis saris of gouverneur der mogendheden die volgens de grondwet van Kreta recht heeft zoodanige ambtenaren of kadi's te benoemen, zonder erkende reden van het eiland afwezig is. De mogendheden steunen de Porte niet bij dit plan maar de Kretenzers gaan verder en hebben besloten om de landing dezer rechterlijke ambte iar maat. o 50.) „Ik wil uwe gevoelens als echtge noot niet kwetsen, maar ik beroep mi, op de dringende noodzakelijkheid van dezen maatregel, die zoowel tot uw welzijn zal strekken als tot voordeel van uw echtgenoote." „Ik schik mij in alles, heer profes sor, zij het ook met een droevig hart, antwoordde mijnheer Morris. „Ik heb het grootste vertrouwen in uwe rijke wetenschappelijke ervaring; toch had ik zoo gaarne heden mijn vrouw wil len zien en spreken." „Van het standpunt der wetenschap moet ik uw wensch onvervuld laten Alles wat haar kan opwinden moet ten strengste vermeden worden. Zon der mij door een belofie ie verbinden hoop ik. echter binnen weinige dagen een ontmoeting mogelijk te maken Uw echtgenoote weent vee! in stilt? GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIG ALS naren desnoods met wapengeweld te beletten. De bezoldiging van de kadi's door de Turksche regeering is in strijd met het Kretenzer zelfbestuur; maar de Porte wil waarschijnlijk het eiland weer nauwer in verbinding metTur kije brengen. Zoo zitten we dus in eens weer midden in de quaestie. Fransche en Moorsche opstande lingen tegen het gezag van den Sultan schijnen nu tot vrij ernstige kloppar tijen te zijn gekomen. De kolonne van kolonel Bulard was 9 Mei te El Kenitza, een plaats op ongeveer veertig kilometers van Rabat - gelegen, aan den weg naar Fez. Zij .werd door vijandige ruiters onophoudelijk bestookt. Het leger van generaal Moinier heeft in het kamp tegen El Kenitza telkens aan vallen te verduren en zoo gaat het overal. Het oorspronkelijke plan om de Fransche troepen niet tot Fez ie laten doormarcheeren, doch slechts tot zekeren afstand van die plaats, schijnt opgegeven en aizoo zal, in dien het bericht althans waar is, Fez door de Franschen worden bezet. De toestand in de stad schijnt daartoe aanleiding te geven, hoewel de ver tegenwoordiger te Parijs van Mouiai Hafid bericht heeft bekomen, dat er volstrekt geen gebrek aan levens middelen bestaat. Wij wandelen ook hier weer in raadselen en zullen het, wat de Marokkaansche zaken betreft, vetmoed.lijk voorloopig wel blijven doen. De oprechte Russische regeering heeft het noodig geoordeeld, tegen over bedenkingen van Chineesche zijde, dat met de japansche regeering onderhandelingen worden gevoerd over een krachtiger optreden tegen het Hemelsche rijk, dat de politiek van Rusland in het verre Oosten alleen gericht is op de handhaving van den bestaanden toestand en van vriend schappelijke betrekkingen tusschen Rusland en China. Onoprecht is dit alles zeker. Men is er vrij algemeen van overtuigd, dat overeenkomsten tusschen Rusland en Japan bestaan, die aan een soort van bondgenoot schap doen denken. Langs diploma- tieken weg komt Rusland in het Oosten niet verder en daarom wi! men nu doortasten, omdat de tijd rijp is; zoo meent men althans. Er wordt gewerkt aan eene aclie op uitgebreide schaal iri Azië en aan de versterking der strijdmacht aan de Mantsjoerijsche grens. En toch, ondanks de verhouding tusschen Rusland en Japan, die beiden hetzelfde doel 'oeougen, maar vol strekt geen vrienden zijn, gelooven wij niet, dat Japan ooit zou toeslaan, dat China verzwakt werd, zonder dat zijne eigene positie sterker werd. Het is Japan ook om een flinke gebieds- vermeerdering te doen en wanneer Rusland met China ruzie zoekt en beiden elkander in het haar vliegen, dan zal voor Japan het oogenbiik van handelen gekomen zijn. Natuurlijk bevindt de Chineesche regeering zich in moei ijke omstan digheden. Uit een militair oogpunt is het Hemelsche rijk thans nog zwak en alies is er dit land dus aan ge legen, om tijd te winnen. Door al de gebeurlijkheden C r laatste tijden neemt de nooit sluimerende haat der Chineezen tegen de vreemdelingen weer sterk toe het volk mort over hun invloed en dwingt om zoo te zeggen de leidende kringen, om zich tegen de aanmatigingen dier vreem delingen te verzetten. Feitelijk wordt er dus wel op een oorlog aange stuurd. In Mantschourije vooral, waar de drie volken hun belangen hebben en de streken waar zij het meest invloed oefenen, elkander raken, daar is de algenteene toestand het meest gespannen. Aan de verdedigingswer ken aan de grenzen wordt dan nu ook door de Chineesche regeering hard gewekt. Onder de leus van de Tsoengoezen te bestrijden zijn vier divisies troepen naar Adantschoerije gezonden. Of zij veet gevechtswaarde hebben, betwijfelen wij. China kan met nullen werken, maar het is van algemeene bekendheid, dat zij voor alsnog voor de cijfers staan en zij zullen eerst dan achter de cijfers komen te staan en China tot een zij weigert fe baden en is moeilijk te bewegen op het balkon te gaan. Juist het genieten van de frissche buiten lucht op het balkon houd ik voor zeer belangrijk. Ik zal trachten haar morgen te bewegen tot een wandelrit in gezelschap van mijn echtgenoot en mej. Lans. Misschien levert dat een goed resultaat op, maar wij moeten niet te veel verwachten. De verkeerde waan dat zij met een Duilsch officier gehuwd is, zit zoo diep geworteld, dal er wel eenige maanden zullen moeten verloopen, voordat van gene zing sprake kan zijn. Ge ziet alzoo mijnheer, wij moeten geduid oefenen.'1 ,lk leid zwaar onder deze schei ding ik heb haar niet wedergezien sedert mijn afscheid aan het Straats burger station en de vier dagen schij nen mij reeds een eeuwigheid'" „lk had liefst, dat ge u flink hieldf, mijnheerWacht zoolang lot bij haar een verlangen naar u ontwaaktdan is de zaak gewonnen „Ik zal mijn best doen mij flink ie houden, professor. De gedachte, djt ik mijn verlangen naar mijn vrouw moet bestrijden, om haar welzijn te bevorderen, zal mij kracht geven, hoop geduchte macht in de wereldhistorie maken, wanneer de Europeesche drilmeesters hun kunst ook eens op deze geeltjes hebben beproefd maar 'tzal natuurlijk altijd wezen op ge vaar af, om er zelf later de nadeelige gevolgen van te moeten ondervinden. 81NNENLANOT Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Het programma voor het bezoek van H. M. de Koningin aan Amster dam, van 6 tot 12 Juni, is als volgt vastgesteld Dinsdag 6 Juni 12.40 nm. aankomst te Amsterdam van Het Loo 2 u. au diëntie voor militairen7.30 diner (wethouders). Woensdag 7 Juni 10.30 u. vm. au diëntie (2e gedeelte) civiele autoritei ten, daarna voor rijks-, gemeentelij ke en kerkelijke commissiën 1 30 u. ra. audiëntie particuiiere commissiën 4.30 tot 5 u. rijtoer; 7.30 diner (Ge deputeerde Staten). Donderdag 8 Juni 10.30 u. vm. au diëntie particulieren; 2 tot 3 u. rijtoer en bezoek aan de tentoonstelling in „Arti et Amicitiae"6 u. diner Com missarissen der Koningin, (Kamerhee- et\ en adjudanten i.b.d.)9 u. bal. Vrijdag 9 Juni 11.30 u. vm. uilrij den, boottocht op het IJ met bezoek aan het nieuwe Juiianadok; 12.45 u. nm. terug ten paleize; 230 u. rijtoer en bezoek aan de tentoonstelling van de vereeniging „St. Lucas" in het Stedelijk Museum 4 u. terug ten pa leize 7.30 diner (gemeenteraad). Zaterdag 10 juni 11 u. vm. rijtoer, bezoek aan hel Rembrandtshuis (jo- denbreestraat) en aan de Centrale Brandweerkazerne (nieuwe Achter gracht) 12.45 u. nm. terug ten pa leize 2.15 u. rijtoer, bezoek aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis der Ned. Herv. Diaconie (Nieuwe Heeren gracht) en aan liet Modelhuis van den heer N. Le Grand (Keizersgracht) u. terug ten paleize; 6 u. di.ier (civiele en militaire autoriteiten) 8 voorstelling in den Stadsschouw burg van „Sara Burgerhart" door de Kon. Ver. „Het Tooneel" 10.30 u. terug ten paleize. Zondag 11 Juni 10 u. vm. Gods dienstoefening in de Nieuwe Kerk 2 15 u. rijtoer en bezoek aan het Ge nootschap „N itura Artis Migistra" 4.30 u. terug ten paleize 7.20 u. diner. Maandag 12 Juni 2.30 nm. verlrek uit Amsterdam4 u. aankomst op Het Loo. De minister van financiën heeft aan de Kamer van Koophandel te Gro ik. Doch dan moet ik op reis. Ik zou ziek worden, als die pijnlijke uren zoo langzaam voorbijgaan. Een ge wichtige zaak roept mij naar Duitsch- land terug; ik zou nog heden willen vertrekken. Het is mogelijk dat ik eenigen tijd te Wiesbaden vertoef, maar dan keer ik naar Parijs terug" „Dat besluit verheugt mij, mijnheer Vertrek dadelijkge hebt afleiding noodig. Geef mij echter uw adres, om u zoo noodig te kunnen sclirij ven." Een poosje later keerde de advo caat terug naar zijn hotel, dai dicht bij het gesticht van prof. Gispert ge legen was. Voor de eerste maal was de advo caat ontevreden over den loop van zaken. Hij had er vast op gerekend, Jane te spreken en een poging te doen om haar IklJe tot Koert Von Berghaupf door allerlei laster in haat te veranderen. Hij had zich voorgesteld, dat hij zou optreden als haar redder, dat hi;' haar zou,ontvoeren uit het krankzin nigëngesticht, wja/.in zij. op. Koeits bevel was opgesloten, en met haar naar Engeland zou lerugnecren. Ais ningen, in antwoord op haar adres van 4 Mei, geantwoord Nu het ontwerp-tariefwet bij de Siaten-Generaal aanhangig is gemaakt en ik het voor de indiening niet noodzakelijk heb geacht daarvoor ad vies in te winnen van de Kamers van koophandel en fabrieken, ligt het niet op mijn weg, stappen te doen, ten einde zoo mogelijk te be reiken, dat alsnog voor de behande ling het advies van genoemde Kamers worde gevraagd. Weer een, die er genoeg van heeft. De S. D. A. P. lijdt opnieuw een ernstig verlies in het uittreden van een der begaafdste propagandisten der partij, den heer Leeuwenburg, bezoldigd propagandist voor Twente en redacteur van de „Nieuwe Tijd". De man verklaart kort en bondig, dat hij er genoeg van heeft, en demonstreert daarbij het oude gezegde van onzen Spiekman, dat men nu eenmaal voor zijn pleizier geen par tijgenoot is. Zoo pas na het „schitterend geslaag de" Paaschcongres van Uuecht is dit heengaan wei een opvallend fe t en een bedenkelijk teeken. „Het fait is er," schrijft Leeuwen burg bij zijn afscheid, „dat het mij niet langer aantrekt een bezol digde betrekking te vervullen in de arbeidersbeweging." „Er zijn men- schen, die het een gelukkige positie achten, een baantje, waarmee men blij moet zijn. Ik behoor niet onder die menschen. Het lijkt meer op een straf dan op een lust in heel veel evaiien. En dat gaat goed vooreen tijd, voor heel lang gaat het niet." Wat een désiliusie moet deze man doorleefd hebben om tot zulk een bittere bekentenis te komen. Om ronduit te erkennen dat zijn apostolaat hem meer een strat is geweest dan een lust. Zoo te getuigen van een roeping, waarin men meende de menschen tot een gelukkiger leven op aarde te zuilen brengen, wat een bitterheid en teleurstelling moeten zich jarenlang in het gemoed van dezen man op gekropt hebben. „Het Volk" schrijft spijtig bij Leeuwenburg's bekentenis neer, dat het niet wit verhelen, dat het van een sociaal-democraat bevreemdt, dat hij hooger doel kent dan in dienst der arbeidersbeweging te werken, dat hij er zelfs tegenzin in heeft." „Wij vreezen", voegt het blad hieraan toe, „dat dit heengaan als propagandist een heengaan uit de rijen der strijdende arbeiders is." Het heengaan van dezen Leeuwen burg is ons een bewijs dat er onder den uiterlijken schijn van geestdrift, waarvan „Het Volk" steeds de spie gel wil zijn, bij de mannen van de hij zich zoo in Jane's oogen tot een held verheven zou hebben, dan daar twijfelde hij niet aan zou de innig geliefde vrouw hem uit dank baarheid de hand reiken tot hef slui ten van een huwelijk. Hij was nu ontstemd door de mededeelingen van prof. Gispeit, waaruit bleek dat haar veitrouwen op Koert volstrekt nog niet wankelde. Koert heeft haar ver laten,,.hij veracht haar, hij heeft dat schriftelijk verklaard en ronduit den wensch uitgesproken naar een echt scheiding, en toch beminde zij hem met nog grootere innigheid, haar ver trouwen op hem is nog minder aan het wankelen te brengen dan ooit. „Die vrouw heeft geen trots, geen eergevoel, riep Morris boos uit. Waar is een tweede vrouw te vinden, die "zoo geheel opgaat in haar liefde tot een man, die haar den rug heeft toe gekeerd Hoe dikwijls de advocaat Jane ver keerd begrepen had, thans begreep hij haar allerminst. Haar gedrag in de gevangenschap van het krankzin nigengesticht wierp al zijne bereke ningen in duigen. Dat zij liever ten gronde zou gaan dan haar vertrouw in Koert opgeven, om aan den advo caat de hand te reiken, begon zoo waarschijnlijk te worden, dat mijnheer Morris daar ook rekening mee moest gaan houden. „Laat zij dan ten gronde gaan," riep de advocaat uit„ik gun haar aan geen ander. Liever wil ik haar op haar graf beweenen, dan de ge dachte te verdragen dat zij in de armen van Koert Von Berghaupt gelukkig is. Wat ons nu overkomt hebben wij aan u te danken, Jane en toch zal ik nooit over u klagen Mijnheer Morris was niet alleen een goed advocaat voor anderen, maar ook voor zichzeiven. Voor de recht bank van zijn eigen geweten verde- digde hij zich met dezelfde handige gevatheid als hij een cliënt voor den wereldlijken rechter verdedigde. Ai traden de getuigenissen zijner schuld nog zoo overtuigend tegen hem op, hij wist toch vrijspraak ie pleiten. En dat hij aan zijn volledige onschuld geloofde en dat hij het meest van allen in de zaak leed, laat zich geredelijk verklaren uit zijn karakter, in waar heid 3ioc <t: k' uaK-er. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1