Zakken L No 116 Wasscherü iN HAM. k f 0,40 - 0,45 kl.- 1,50 1911. Woensdag 17 Mei Feuilleton» 3 Si Co. EEGSTER. VERVERIJ tegev.ende f 0,13 0,15. Engelsche luitend met, he Tram Middelburg. 49e Jaargang. BINNEN LAN Do Land- en Tuinbouw. Rten te schrijven Son's ALEPPO, prettig schrijvend, er van kantoorbe- ire soorten te ellakken, enz. snz.) Louranteninkt. HUIS te Vlissingen, Juli a. s. gevraagd' jediplomeerde Ver. sene jaarwedde van et opgaaf van leef den, uiterlijk tot 25 ten tot den Voorzitter kter J. P. VERMAAS b KL.IJK.E ERDAM. -o •n vertegenwoor- iez. MOTKÉ, ing in 8 dagen. orden eenmaal 's ld en weder thuis adhuia): '1.40a, 4.45a, d, 7.45, 8.20, 8.55d, ll.löd, 11.40*, 11.50, .10,1.30, 1.50d, 2.10, 3.50,4.10, 4.30d, 6.10, 6.30a, 6.50, 8.30, 8.50c, 9.05, 11.25c. Markt): 5.10a, 5.15a, d 8,20, 8.55, 9.30d, ,50d. 12.—*,12.10, 30, 1.50, 210, 2.30d, 50d, 4.10, 4.30, 4.50, 10 6.30, 6.50, 7.10a, 9.05, 9.40, 10.15, middag van Vlissin- it sluitend werkmana- trein om 2.30 en t sin it end werkmana- bd rijden alleen op kken van de remise, niet verder dan de vervoeren goederen Paul Kruger- Remise, Keer- Abeele, IJabaani ia*. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post t 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgeveis Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiÉN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Bbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uoonyaarden De Rijksmiddellen. Blijkens hetmaandeiijksch overzicht in de „Slaatsct." maakt April 1911 geen goeden indruk, al wordt deze bij nadere beschouwing der cijfers en vergelijking met het vorig jaar wel wat gunstiger. De ontvangst was nl. tl 4,204,002,90, terwijl in April 1910 de opbrengst f 14,626,219.16 bedroeg, zoodat men met f422,216 26 benedén het vorig jaar bleef. Dit nadeelig verschil wordt echter dadelijk verklaard, wanneer wij mededeelen, dat het wisselvallige successierecht verleden jaar buiten gewoon veel opbracht (wel f 563,000 meer dan in 1909), lerwijl in April van dit jaar de ontvangst vergeleken met het vorig jaar, weer f 648,000 terugliep. De overige cijfers geven geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen tenzij het deze mocht zijn, dat ook in de afgeloopen maand de opbrengst van den drankaccijns niet beduidend hooger was dan in de overeenkom stige maand van het vorig jaar, toen wij constateerden dat deze 4 ton beneden de raming bieef. Bij vergelijking der cijfers met die van April 1910 zien we, dat dit jaar meer is ontvangen uit de bedrijfs belasting f 67,000, de vermogensbe lasting f194,000, den suikeraccijns f109,000, dien op den wijn f3000, op het gedistilleerd f 14,000 en op het geslacht f 4000, de regislratierech- ten f51,000, de hypotheekrechten f4000, en de loodsgelden f8000. Minder leverden op de grondbe lasting f 102,000, het personeel f 8000, de invoerrechten f 70,000, de zoutac- cijns f 10,000, de belasting op gouden en zilveren werken f3000, de zegel rechten f15,000, de successierechten f648,000, de domeinen f 1000, de posterijen f 2000 en- de rijkstelegraaf f18,000. De opbrengst over de eerste vier maanden van 1911 isf 51,575,171.58'/s. tegen f 50,222,295.23 V2 in gelijktijd- perk van 1910. De stijging bedraagt derhalve f 1,352 876.35 en is dus veel geringer dan verleden jaar, toen over de eerste 4 maanden op 'n acctès van f 3,291,000 kon gewezen worden. (,N. Cf) Bezoek aan het Belgische Hof. De Belgische bladen gaan voort met besprekingen over het a. s. be zoek van Koningin Wilhelmina van 26 tot 28 Juni aan Brussel. De „Gazeite" merkt op, dat het karakter van het bezoek van Konin gin Wilhelmina verschillend zal zijn van die van keizer Wilhelm en pre sident Fallières. De militaire voor bereidingen zullen minder zijn, terwijl 49.) Zoo kreeg zij langzamerhand een voorraad van wijndruiven, taartjes, bloemen, glazen limonade enz. om haar heen, zonder dat zij het waagde den beambte in zijn attenties te tem peren, want zij hield die voor een goed voorteeken, dat zij niet mocht hinderen. Zoo verliep de nacht. Toen de sneltrfin Parijs naderde en de conducteur weder aan haar coupé kwam om haar wenschen t vernemen, drukte Jane denman voor zijne goede diensten een banknoot in de hand en verzocht hem per telegram een kamer voor haar te bestellen in hot Stationshotel. Eindelijk liep de trein het Straat burger station binnen. Vermoeid stap te zij uif op het woelige perron, dat van merischen wemelde. Daar was het bezoek op meer intieme wijze zal plaats hebben. Het „Journal" herinnert er aan, dat het bezoek van het Belgisch koningspaar aan Amsterdam een mani festatie van broederschap der beide volken was, wier positie een ver langen naar vrede en een weder zijdse!) vertrouwen gemeen hebben. Het bezoek V3n president Fallières. Zooals gemeld, is de pantser kruiser „Edgard Quinet" aangewezen om den president van Frankrijk, den heer Fallières, bij zijn aanstaande bezoek aan Amsterdam, naar Neder land over te brengen. De president zal 3 Juli te Duin kerken aan boord gaan en naar Am sterdam reizen door het kanaal van ijmuiden, geëscorteerd door den krui ser „Marseillaise" en twee torpedo jagers. Dit eskader zal onder be vel staan van den vice-admiraal Auber. Te Brest wordt de „Ed gard Quinet" in gereedheid gebracht voor de reis. De verschillende lijde lijke installaties voor het verblijf aan boord van president Falières en de hem vergezellende waardigheidsbe kleeders worden aangebracht onder toezicht van den kapitein ter zee Laugier, van het militaire huis van den president. Debietrecht op tabak. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam, heeft besloten tot afzending aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal van een adres over het wetsontwerp tol heffing van een debietrecht op tabak. De Kamer laat aan fabrikanten en neringdoenden over het wetsonlwerp in de onderdeelen te behandelen en ontwikkelt alleen eenige algemeene bezwaren 'welke zijn le. zal liet wets ontwerp in de praktijk blijken niet uitvoerbaar te zijn 2e. heeft het wets ontwerp een inquisitoriaal karakter geheel in strijd met onze zeden en gewoonten, en 3e. zal het recht voora! drukkend blijken voor hen die de ge ringste financieele draagkracht hebben. Pest in Indië. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur Generaal van Nederlandscii-Indië, d.d. 14 dezer, betreffende pestgevalien op java Afdeeling MalongDrie koorisge- vallen, respectievelijk op zes, acht en elf dezer, bleken pest te zijn. Eergis teren (12 dezer) acht en (winlig ge vallen, waarvan veertien dooden. Van de lijders van vorige dagen overleden cr nog acht. Madioen Het besmet inlandsche logement is verbrand geworden. Geen geconstateerde nieuwe gevallen wel niemand om haar welkom te heeten. Angstig keek zij in 't rond of zij Koert ook zag. Hij kon onmogelijk hier zijn, dat wist zij en toch zocht zij hem. Voile tien minuten dwaalde zij op het per ron rond, doch niemand bekommerde zich om de gesluierde dame. Juist wilde zij het groote stations gebouw binnengaan, toen zij haar naam hoorde roepen. Zij keek om en stond tegenover mijnheer Morris. De advocaat was in gezelschap van een elegant gekleed heer, met een ridderorde op de borst, die zich uiterst beleefd voordeed. Morris was tegenover [ane zeer te ruggetrokken, wat haar eenigszins ge ruststelde. Met de blijken van de grootste hoogachting stelde hij nu den vreem den heer aan haar voor als professor Frangois Gispert. „Mevrouw," begon de orofessor met eene diepe buiging, ik ben zoo gelukkig u te kunnen mededeelen, dat de Duitsche officier uw echtgenoot, dien ge hier te Parijs wilt bezoeKen in mijn hotel logeert." Vragend keek Jane den advocaat zijn drie dwangarbeiders in observatie genomen, waarvan er twee zeer ver dacht zijn, ofschoon het bacterioio gisch onderzoek negatief is. Soerabaja Drie gevallen. Het aantal der lijders beloopt zes. Tasiktnalaja Een geval. Delijderes was vier dezer van Kediri vertrokken en bieef onder medisch toezicht. Na dagelijk.'cb onderzoek is tien dezer verdenking gerezen. Zij vertoonde toe nemende klierzweliing, maar geen andere ziekteverschijnselen. Hel on derzoek van bloed en kliervocht was negatief. Eerst na het uitsnijden van een klier konden bacillen aangetoond worden. Tot dusver zijn drie Europeanen aangetast, namelijk een in Malang, een in Sitoebondo en een in Tasik- malaja. De pest is vermoedelijk door Chi- neesche wangkans binnengebracht. Tariefwet en vervalschingen. De heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens, maken in het „Maandblad tegen de Vervalschingen" de opmer king, dat een verhooging van rechten op voedings- en genotmiddelen zon der Ivvijfe! de vervalschingen in de hand zal werken en wel natuurlijk speciaal van die artikelen die bijzon der zwaar beiast worden en óf nage maakt óf vermengd zullen worden meestal tot finantieel of hygiënisch nadeel der consumenten. Zij schrijven Het is duidelijk, dat de afwezigheid van een goede wet tegen de vervalschingen, in ons land een geheel exceptioneel gunstigen toesfand voor de knoeiers doet gebo ren worden. Waar om een voor beeld te noemen -- zuowel Fransche als Duitsche wetgevers oproer en bur gerkrijg trotseeren om den verbruikers te verzekeren dat zij werkelijk het wijngewas krijgen da' met den ge- eischten naam overeenkomt, daar zal de nieuwe Tariefwei hier bv. ten opzichte van wijn juist het tegenover gestelde bewerken, daar immers de gebottelde wijn zwaar belast zal wor den tegenover een laag recht op in fusten geïmporteerde, zoodat dank zij der geduldigheid van het etiketten- papier uit heizelfde vaatje de meest verschillende Caniemerle-, Pommies- en andere „H utecrü-merken" getapt zullen kunnen worden. Waar voor Champagne-wijnen dit gevaar niet te vreezen is, zal de nieuwe tariefwet de Nederiandscbe „wijn"-fabricage en zoovele andere vervalsching m geducht in de hand werken. Wij noemen het artikel wijn doch er zijn nog tal van andere voorbeel den te noemen, en het is inderdaad interessant ons in deze even te spie- geien aan onzen oostelijken nabuur, met zijn drukkende directe belastingen. Zooals men weet is o.a. het artikel aan. Deze wendde zich af schijnbaar met een geyoel van verdriet en me delijden. „Mag ik u vragen, heer professor, wie u heeft medegedeeld dat ik hier in Parijs mijn man wilde zoeken „De jonkvrouw Von Lauterer was zoo goed mij van deze reis kennis te geven en verzocht mij dringend u te vergezellen en ie beschermen, me vrouw," viel de advocaat haastig in. „Wegens betrekking, waarin wij eens tot elkander gestaan hebben, meende ik aan het dringende verzoek van die achtenswaardige dame fe moeien vol doen. Gedurende de reis hield ik mij verborgen, omdat mijn aanblik u misschien kon mishagen. Ik heb echter alleen de verplichting op mij geno men tot Parijs de reis mee te maken en ben thans zoo vrij mij terug te trekken. Te gertts'-rkan ik dit doen, daar de professor, bij wian Koert Von Berghaupt zijn intrek heeft geno men, u in deze stad beter beschermen kan dan ik, die hier een vreemdeling ben. Bovendien zou ik om verschil lende redenen den heer Von Berg haupt niet gaarne weder ontmoeten". „Uit de woorden van den advocaat koffie daar zwaar belast, en nu is dezer dagen in Duitschiand geconstateerd, dat men door het glaceeren der koffie met behulp van een laagje schellak, het watergehaite van de boonen tot 87a pet. heeft weten op fe drijven, zoodat natuurlijk uitsluitend de con sument daardoor de belasting in den votm eener vervalschte waar betaalt. De nieuwste berichten in de vakbladen maken zeifs gewag van met 30 pet. vreemde bestanddeelen vermengde koffie Evenzoo heeft men de nieuwe wet op het alcoholgehalte van wijnen weten te ontduiken door de wijnen buitengewoon te zwavelen, zoodat zij schadelijk voor de gezond heid te achten zijn. Wanneer men nu bedenkt dat deze dingen geschieden in een land waar strenge weiten tegen ds vervalschin gen heerschen, moge men zich waar lijk wel tweemaal bedenken eer men in een land ais het onze, waar het knoeien met tal \an artikelen straffe loos geschieden kan, tariefbepalingen in gaat voeren, die den kooper zoo wel hygiënisch ais financieel ernstig schade kunnen berokkenen." Opleiding tot militair apotheker bij het leger in Ned.-Indië. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1911 voor twee studenten in de pharmacie aan de Nederiandsche universiteiten de gelegenheid bestaat om, onder het genot van een subsidie van f 4000 (vier duizend gulden), te worden opgeleid tot militair apothe ker bij het leger in Ned. Indië, over eenkomstig het reglement, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 27 April 1909 no. 29, laatstelijk gewijzigd bij Koninklijk besluit van 27 Februari 1911 no. 53, waarvan kosteloos exemplaren bij het departement van koloniën zijn te verkrijgen. Gegadigden zullen zich, onder overlegging van de gevorderde be scheiden, voor 1 Aug. bij gezegeld request hebben te wenden tot het departement van koloniën. Vrijdag 12 Mei werden de ko'o- niehuizen van het centraal genoot schap „Kinderhuis" en „Weezenkas" te Nunspeet betrokken, respectievelijk door 16 en 37 kinderen uit de af- deelingen Amsterdam I, Apeldoorn, Bridie, Deventer, Den Heider, Helle- voetsiuis, Hengelo (O.), Urecht 1. Zaterdag 13 Mei arriveerden in koloniehuis „Zwartendijk" te Egmond aan Zee (ook van het centraal ge nootschap) 125 kinderen uit de af- deelingen: Amsterdam 1, Almelo, Beverwijk, Dantumadeel, Dragten, Franeker, 's Gravenhage II, Groningen Hellevoetsluis, Koog aan de Zaan, Sneek en Tiefjerstekradeel. sprak voor Jane de zekerheid, dat zij Koert weldra zou vinden zij haaide met verruimd gemoed weder adem. „ik darik u voor uw goede voor zorgsmaatregelen, mijnheer Morris," stamelde zij en wilde hem de hand reiken. De advocaat nam de aangeboden hancl echter niet aan; bijmaakte een koele stijve buiging, en keerde zich om als iemand die in het diepst van zijn hart gewond is hierop ging hij heen. Mijnheer Gistpert scheen over deze handelwijze van den advocaat ten hoogste verbaasd te zijn. „Laat hem gaan, heer professor," fluisterde Jane hem in goed Fransch toe. „Wees zoo goed mij nu naar mijn man te brengen". De psychiater geleidde nu zijn nieuwe patiënte naar zijn elegant rijtuig, dat aan het station wachtte, stapte met haar in en bracht Jane naar zijn be roemd hotel in de Rue St. Martin. Mijnheer Morris ging intusschen in de restauratie-zaal van het station een en ander gebruiken en bestelde de kamers weer af, die Jane door den I conducteur had laten gereedhouden Bij dienstorder wordt medegedeeld dat meermalen nieuwsbladen en ge drukte stukken, welke bij abonne ment of met postzegels gefrankeerd zijn ontvangen, voorzien van dezelfde strook of band opnieuw ter post worden bezorgd, zonder dat het voor de nieuwe verzending verschuldigde port is voldaan, De aandacht van bet personeel is drarom op bedoeld misbruik gevestigd, met ui'moodiging om, in voorkomende gevallen, de belanghebbende op een en ander te wijzen, ten einde een, zooais gebleken is, veelvuldig voorkomend misbruik te doen ophouden. Spoelt Ghilisaipeter spoedig uit. Cnilisaipeter heeft zich in den landbouw door zijn gosd eigen schappen, door zijn voortreffelijke werking, een eerste plaats veroverd, en waar die meststof ook bij de groenten- en vruchtenteelt meer en meer ingang vindt, zijn we er zeker van, dat zij hier niet minder, doch stellig in nog meerdere mate onmis baar zal blijken. Cnilisaipeter werkt snel, wonderbaar snelal heel spoe dig is de uitwerking er van te zien en de Chili draagt er niet het minst toe bij, dat' het gewas zich voor spoedig ontwikkelt en daardoor een zekerder oogst geeft. Die rassche werking dankt de Chili aan zijn op losbaarheid in water, maar daaraan is ook zoo gelooft men nog vrij algemeen het gevaar verbonden, dat die meststof licht met het water wegspoelt naar den ondergrond, dus niet in de bovenlaag wordt vastge houden. De vrees voor dat gevaar begint echter van lieverlede te ver minderen, omdat dit laatste in vele gevallen denkbeeldig, of overdreven is gebleken. Drong men vroeger steeds aan op een zoo laat mogelijke uitstrooiing van het Chilisalpeter, opdat er toch overal niet van ver loren zou gaan en vond men hei tóen raadzaam de Cniiibemesting om dezelfde reden steeds in eenige keeren aan te wenden, tegenwoordig komt men er meer van terug en is men volstrekt niet zoo angstvallig meer, daar de ondervinding heeft geleerd, dat eett vroegtijdige aanwen ding van een niet te geringe hoeveel heid vaak grooier voordeel geeft dan een latere uitstrooiing in verschillende giften. Dat het met die uitspoeling niet zoo erg is ais men nog wel beweert blijkt ook niet zelden uit de zeer merkbare nawerking der meststof. Een voorbeeld daarvan vinden we in het Verslag eener proef te Koedijk waarbij Cnili en zw. ammoniak bij bloemkool werden vergeleken. Als nagewas werd reuzenbioemkool ge- Eerst tegen den avond nam hij een rijtuigen reed naar het hotel van pro fessor Frangois Gispert, in de Rue St. Maitin, om te vernemen naar den welstand vanzijn vrouw. XII. In een weelderig, bijna overladen gemeubileerd vertrek zat mijnheer Morris tegenover prof. Gispert. De dikke gordijnen lieten slechts spaarzaam het daglicht in de kamer toe, zoodat daar een geheimzinnig halfduister heerschte. De lucht was bezwangerd met muscusgeurdaarbij kwam nog de branderige reuk van een papieren sigarette, die de professor ter eere van zijn gast had aangestoken. Op een ingelegd speeltafeltje stond voor den advocaat een glas geelkleu rige limonade, waarvan hij nu en dan een paar droppels dronk als het hem te benauwd en te beklemd werd. De professor had juist een tamelijk 1 nge rede tot den advocaat gerient en besloot met de woorden „Hieruit volgt voor u de ernstige waarschuwing, om eerst zelf tot kalmte, te komen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1