Zaterdag 49e Jaargang Gemeentebestuur, Feuilleton Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zou- en Feestdager ftbonnements-Bdverteniiin op zeer uoordeelige uooru/aarden TELEFOONNUMMER 10 BINNENLAND. trscbol )9 aan bedrag ADVERTENTIÈNvan I4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts Aveemaal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. riekte in e ziekte op. De en koud tekingen e bewe- zooals dere in- pleuris iet kort- sten. De gevoelt ft garing nis, ter- ter vormt 1 wordt, meestal IOSTER .-happen otseling ning op ïrigheid, spoedig Dan gaf de nog niet geheel inge droogde specie aan de muren een kleur die tegen het omringende grijsgroen der sparren prachtig warm aandeed. Natuurlijk zal bij droging deze kleur veranderen," maar het moet nog afgewacht of zij dan wel zoo doodsch zal worden als door sommigen verwacht werd. Er is alle reden om aan te nemen dat dit niet het geval zal zijn. In elk geval was voor het oogenblik het resultaat verrassend. En ieder was in zijn nopjes. Alleen bij Harms kwam de blijdschap minder uit, om dat zij gemaskeerd werd onder zijn gewone Amerikaansche ingenieurs- kalmte en gelijkmoedigheid, en omdat hij ten slotte de eenige was geweest die van te voren volkomen zeker had geweten dat 't lukken zou. Maar de anderen die met 't geval te maken hadden, waren vroolijk en verheugd en staken dat niet onder stoelen en banken. Berlage liet zich zelfs, wat een heel ding voor hem is, op een kiek zetten met Harms en Hana. En waarlijk er is reden tot vreugde. Want wat de Amerikanen nog niet konden gedaan krijgen, wat Edison zelf nog niet heeft bereikt, bij ons, in Holland, door Hollanders is 'i gedaan het groote lang gewachte nieuwe principe in de architectuur is gevonden, het eerste gegoten huis staat daar als een eerste monument van een nieuwe bouwkunst. Pest op Java. Een regeeringstelegram van gisteren meldt: Malang onder de koortsgeval- len op eergisteren (9 dezer) negen restgevallen. Gisteren (10 dezer) zestien gevallen, waarvan negen dooden. Van de lijders van vorige dagen zijn er nog negen overleden. Te Soerabaja: drie gevallen, waarvan éen dood. Te Kediri éen geval en te Pasoeroean geen gevallen. De 9e volkstelling. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft thans het tweede deel van de uitkoms'en der 9e aigemeene tienjaarlijksche volkstelling het licht doen zien. Dit deei is gewijd aan de leefiijds- verdeeling der bevolking steeds in verband met de geslachten, ten deele ook met den burgerlijken staat der personen. In een drietal tabellen zijn de re sultaten gepubliceerd. De eerste tabel geeft voor iedere gemeente de verdeeling der bevol king van elk geslacht, eerst naar leeftijdsklassen en daarna naar den burgerlijken staat. De leeftijdsklassen zijn zoodanig gekozen, dat voor ver schillende doeleinden verhoudings- cijfers kunnen worden berekend (sterfte, leerplicht, dienstplicht, mon- zicii onzichtbaar binnen de ijzeren vormen heeft opgehoopt en gehard tot wat men hoopte dat een huis zou zijn. In het treintje fusschen Haarlem en Santpoort werd er al druk over ge sproken, Er waren optimisten, die vol vertrouwen waren in den ingenieur Harms, die zich verleden week, niet tegenstaande enkele moeilijkheden die zich voordeden, zoo volmaakt zeker en kalm had getoond, maar die bo vendien, als door flair, inzagen, dat '1 lukken moest, en dat, als zou 't dan nu nog niet geheel gelukt zijn, dat toch niets beteekende voor het principe, dat zoo zeer eigen is aan onzen tijd, dat zoo noodzakelijk is, 't, hoe dan ook, tóch doorgevoerd zou moeten worden, zij 't ook na tallooze mislukte proeven. Maar er waren er ook, en zij ver tegenwoordigden in zekeren zin het conservatieve element, die pessimis tisch waren ten opzichte van den af loop, omdat zij toch eigenlijk maar hoopten dat 't mis zou gaan. Zij zagen in hun gedachten al muren te voorschijn komen vol gaten en scheuren, en zij hadden al op de tong allerlei woorden als zie je nu wel, 't moest immers mislukken, 'i kan immers niet. Zoo wond men elkaar op tot een spanning die 't verlangen om te zien zeer groot maakte, en uit het station netje komend, keek men al reikhalzend uit. Maar de boomen warc-n zooveel groener geworden sinds verleden week, dat zij geen doorkijk meer toe lieten en men zag niets voor men bij de schutting stond die het werk om ringt. Maar toen zag man het ook goed en 't was een openbaring. De boven helft van het vormensïei was al weggenomen en daar boven de zwart ijzeren onderhelft de muren uit, vol komen gaaf en scherp, in een mooie oude zandsteen-kleur, geestig ver deeld door de sporen der vormnaden die niet volkomen hadden gesloten. De optimisten juichten en zelfs de pessimisten voelden dat zij zich gewonnen moeste geven en erkenden dat het resuhaat mooier en beter en verrasender was dan zeits de fanta sieën der meest enthousiaste voor standers hadden vooispeld. Nu moet 't erkend dat de omstandigheden wel zoo gunstig mogelijk v/aren. Uit een helderen hemel scheen fel de zon op het nieuwe huis, zoodat elke scha duw scherp feekende en een geestige verdeeling ontstond van licht en donker. Het platte dak, dat in den ioop van de week reeds op het huis was gelegd en dat met een mooie holle lijst op de muren aan sluit, steekt vrij ver over, waardoor een breede schaduw op de muren verkregen wordt. digheid e. d.). De gewone recapitu latie voor groepen van gemeenten, provinciën en Rijk voltooit dit over zicht. De tweede label geeft voor de 31 gemeenten met meer dan 20,000 zielen voor de groepen van gemeenten, voor provinciën en voor het Rijk de in deeling der bevolking van ieder geslacht naar de afzonderlijke ge boortejaren in verband met den burgerlijken staat. De derde tabel eindelijk geeft een overzicht van het aantal echtparen, waarvan de beide echtgenooten te zamen leven, althans in dezelfde woning zijn geteld, naar de leeftijden der beide echtgenooten in onderling verband. Deze gegevens, die ter gelegenheid van deze telling voor het eerst in ons land zijn verzameld, zullen strek ken om in verband te worden ge bracht met de aantallen geborenen uit echtparen van verschillende leef tijden. Het derde en daarmede het laatste deel der uitkomsten van de eigenlijke volkstelling is ter perse en zal tegen het einde van deze maand het licht zien. Roiterdamsche gemeentewerken. Ia de gisteren gehouden zitting van den RoUerdamschen gemeenteraad werden o.a. zeer belangrijke kwesties behandeld. Zoo werd f 40.000 toege staan voor uitbreiding van het elee irisch kabelnet; f 4.450.000 tot ver deren aanleg van de Waalhaven f 302.000 voor een nieuwe hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus te plaatsen op een aan de gemeenle ge schonken terrein aan den Oudendijk en f 413.300 voor uitvoering vaneen stratenplan in den Boschpolder. van de knieschijf. Dat is twee. En zoo voort. Een verkeerd gebruik, niet van een kistje, maar van een korf werd dezer dagen bij een verhuizing gemaakt door een familie in Schoteriand. Te midden der volle drukte miste men eensklaps de kleine, een 2 jarig kindje. Men zocht en zocht, overal in de buurt, totdat men het eindelijk dichtbij vond, gepakt onder papier en boeken in een korf Die verhuizing brengt alles in de war en men mag gerust zeggen, dat bij de aigemeene verhuizing op 1 Mei vele hoofden door de drukte „van streek" zijn. De rijke dichter Dirk Schelte (1639 1719), aieevenals Vondel een menigte versregels op allerlei gebeurtenissen schreef, heeft ook nagelalen een schets van een ver huisdag in 1673; wij ontleenen er het volgende aan 'i; Woelige gedruis Van den verhui/,eliug joeg mij uit bed en huis. .Diens vroege bezigheid mij steurde op 'fc bed te lui'ren 'k Bestond dan, 'e morgeus vroeg, langs straat [en gracht te kuiven. Baar zag ik straks 'tgesleep, 't gedrang, 'tge- [tors, 'tgekruy Van 't vroeg-oj) kloeke volk men vond géén [luye luy. Élk was hier bezig om zijn -naarstigheid, te uiten, 't Gev.aareïoos gevaar van volgepropte schuiten, Met inboel, schilderkunst en .prachtig buis- [sieraad, Tot pronk meet; als tot nuten dartle over- [daad, Deed mij somwijlen sbaan dan zag ik and'ren [torsen Op a.■houders, wagons, sléeu, die zoo liet scheen, [in 't morsen Gekweekt zijn als het zwijn 'k zag weer een [ander slag, Dien ik bij cl'een noch d'aar hier vergelijken [mag Bic door gebrek van macht, hun gansche arre- [moetje, In waarde weinig waard, doch egter zind'lijk [goedje,* Met zorg en ijver droeg, en torst' met eigen hand, 'kZag traage lien uit dwang, en wil'ge bpjd- [lijk reppen, Om elk op spoedigste, met huisraad, pak en zak, In hun aanstaande huis te rusten onder dak. Zoover wua 't zien geneugt, maar als ik toen [bespeurde, 'Be droeve viugteling, die sukkelende treurde. Bat zijn verhuizen was maar. even, als een hal Die van liet eenvop 'boor stuit, en niet rusten [zal, Voor dat de drijver rust, toen wierd me [als ingegeven Om 't wonderlijk bestier van 't woelend [menschenlev en Kens met een startend -oog inwendig ga te [slaan... 't Woelend menschenleven geeft allerlei tooneelen te zien. De vorige week maakten we melding van het huisgezin der familie Wolf te Lau- renburg, waar de ooievaar een veel- geziene huisvriend was geworden en thans de echt was gezegend met een 2-tal spruiten, zijnde no. 26 en 27. Vader Wolf zal genoeg te doen heb ben, om zoo'n kinderschaar met fat soen de wereld in te brengen. Te Bonn woont een huisvader, wiens echt nog rijker gezegend isde Geheime Oberbergrat N, die bij drie eega's het respectabele aantal van 33 kinderen heeft gewonnen. De oude BRANDWEER. De Opperbrandmeester te Vlissingen brengt ter kennis van het personeel bij de brandweer alhier dat eene beproeving der spuiten, bepaald bij art. 439 der Aigemeene verordening van Politie, zal plaals hebben in de Avsenaalstraatop Maan dag 15 Mei 1911, des namiddags ten 5 uur, van de spuiten A en B en op Woensdag 17 Mei d. a. v. op 't zelfde uur van de spuiten C en D dat zij zich tot dat einde op de voor hen bestemde dagen telkens des namiddags ten 4.45 uur, zuilen moeten bevinden aan hunne respectieve brandspuilhuizen en dat bij ongunstige weergesteld- steld op die dagen, des namiddags tusschen 3 en 4 uur een roode vlag van den toren zal worden gestoken ten teeken dat de beproeving tot den volgenden dag en 't zelfde uur zijn uitgesteld. Vlissingen, 11 Mei 1911. De Opperbrandmeester voornoemd, P. J. WEMELSFELDER. vonden, eer dan lijsiroop k hoes- mat. Het aak he- ïalf uur Ik ver- iddelen, n ik nu Abdij- nu ook. t bij de en kon hebben Het bezoek van Fallères. Ter gelegenheid van het bezoek van president Fallières aan Amster dam, zuilen niet alleen twee groote oorlogschepen, maar oolc 2 destroyers op het IJ komen ie liggen, zoodat het Fransche eskader uit 4 schepen zal bestaan. Het gegoten huis. In aanvulling op de mededeeling onder „Laatste Berichten" in ons vorig nummer, ontleenen wij aan het „Vad" nog het volgende De belangstelling voor wat er te zien zou komen wanneer men de vormen van het verleden week te Santpoort gegoten huis ging wegne men, was zeer gespannen. En hoe kon het anders? Ieder die verleden Woensdag de gieting had bijgewoond, en die eenige notie heeft van den diepgaanden invloed die de zich zoo geweldig ontwikkelende technieken moeten oefenen op hc-t geheeie leven en de geheeie cultuur, moest wel vol spanning afwachten wat het resultaat zou zijn van deze eerste proef in een techniek die niet minder is dan een totale revolutie in wat door alle tijden heen geweest is een der eerste en een der meest scherpe en duidelijke cultuur-uitingen, in de bouwkunst. En zoo ging men dan gisterenmor gen naar Santpoort met een gevoel dat zweefde tusschen hoop en angst. Gisteren toch zou de vorm worden af gebroken en zouden wij te zien krij gen het resultaat, de kern zooals die hoesf, rkoud- elxiek- bloed' andoc< 'ijgbaar. Waar een kistje niet voor dient, waarschuwde de Risico-Bank. Een kistje is geen kerktoren, geen paard, geen steiger. Dat behoorde eigenlijk in elke werkplaats op den wand ge schreven te worden, warit telkens weer komen er berichten van onge vallen, door verkeerd gebruik van kistjes veroorzaaktkistjes dienen om er iets in te pakken, niet om er boven op te klauteren. Dat verkeerd gebruik geeft noodeloos leed voor de betrok» kenen, noodeloos schade voor de werkgevers. Een paar voorbeelden Een schilder is bezig een schip van binnen te verven, legt een plank op een kistje. Dit kantelthij kantelt, 't Kistje breekt, wat nog zoo erg niet is hij breekt 't schoudergewricht, wat wél erg is. Dat is éen. Een ander werkte aan een huisdeur en klautert daarbij op een kistje. Een plank er van breekt en hij krijgt een verzetting om u mij zoo ongewoon koel beje gent. Maar ik zal die redenen re.s- pecteeren. Indien u evenals ik ge huwd,was zou mij dit niet terughouden om voor u mijn zwaar beproefd hart te openen, u mijn nood te klagen en niet te rusten, voordat ik die ijzige koelte overwonnen en u in een vrien din veranderd had die mij zou be grijpen. Velerlei redenen houden mij daarvan nu terug. Ook begrijp ik u volkomen, en ik vind het loffelijk, dat u leeft in de overtuiging, dat de ver deeldheid tusschen twee echtgenooten alleen door hen beiden uit den weg geruimd kan worden." Jane zweeg hier en keek de jonk vrouw aan. Blijkbaar verwachtte zij eenig antwoord, maar de jonkvrouw scheen in verwarring te geraken en sloeg de oogen neer. „Zal u aan Koert von Berghaupt schrijven „Ik zal mijn zoet geheim niet aan een blad papier toevertrouwenik begrijp dat het mijn heilige plicht is, mijn afgedwaalde man zelf in Parijs te gaan opzoeken. Dat is zoo ver nietik heb wel grooter reizen gedaan. Ik vrees niet voor Koerts bekentenis, dat ik zijn liefde heb verloren, want ik weet dat spoedig een ander wezen, aan ons beiden toebehoorende zijn liefde stormenderhand zal heroveren. Ik verheug mij in het vooruitzicht, dat mijn man mij de hand zal reiken met de woorden „Laat het vrede tus schen ons zijn 1" En dat zal gebeuren zoodra ik hem te gemoet treed. Ik heb daarom grooten haast jonkvrouw Van avond ben ik in Frankfort, om met den sneltrein naar Parijs te ver trekken. Morgen zal ik mijn man we derzien O, ik gevoel hoe ik hem dan weder zal toebehooren hij zat mij dankbaar zijn, omdat ik hem nage reisd ben om hem van den dwaalweg terug te brengen naar onzen huise lijken haard en ons huiselijk geluk [ane's woorden maakten een zeer diepen indruk op de jonkvrouw. Zij gevoelde berouw en waagde hel niet de oogen naar de bekoorlijke jonge vrouw op te slaan. Zij wist zich ten laatste niet anders uit haar positie te redden dan door, tot groote verwon dering van Jane, op eens een buiging te maken en zonder een woord te zeg gen de kamer te verlaten. Jane wilde haar echter minstens tot lukkig u op dit punt inlichting te kunnen geven." Onder het spreken haalde zij den brief van Koert uit haar mantelzak te voorschijn. „Mijnheer Von Berghaupt, die mij tusschenbeide met zijn vertrouwen vereert, bericht mij in dezen brief dat hij te Parijs vertoeft. Ik meende het mijn plicht, u dit mede te deeien. Wellicht wil u zijn adres noteeren om hem te kunnen schrijven." Zij reikte den brief over en voegde er bij „Uit het feit, dat mijn neef alleen aan mij geschreven heeft, meen ik te mogen afleiden dat hij de door u ge- wenschte ontmoeting wenscht te ver mijden. ik ben overtuigd, dat een schriftelijke opheldering hem wen- schelijk voorkomt," Jane antwoordde niet maar zag den brief in, noteerde met bevende hand het voorgewende adres en gaf toen het schrijven aan de jonkvrouw terug. „Ik dank u van ganscher harte, mejonkvrouw Von Louterer, voor de groote goedheid, mij door uwe mede deeling betoond. Ik veroorloof mij niet, naar de redenen te zoeken, waar aan de vestibule uitgeleide doen. Door haar gevoel overmeesterd, keerde de jonkvrouw zich hier om, greep Jane's hand, bedekte die met kussen en zeide snikkend „O God, dat u tot zulk een familie behoort!" Jane begreep haar niet. Be doelde zij de familie van Koert, waar toe zij nu ook behoorde Voordat zij echter een verklaring kon vragen, was de jonkvrouw het huis uitgesneld. Door nieuwe verontrustende vra gen gekweld keerde Jane in haar ka mer terug. Op den straatweg reed een koets langzaam heen en weer. Toen de koetsier de jonkvrouw bemerkte, sprong hij van den bok en opende het portier. Op dat oogenblik stak een heer zijn met een witten hoed gedekt hoofd naar buiten en begroette haar dat was niemand anders dan mijnheer Morris. ,,0, mijnheerfluisterde zij, toen zij naast hem in het rijtuig zat, „dat was een verschrikkelijke taak. Ik zou mij niet ten tweede male wagen in de nabijheid van de ongelukkigste aller vrouwen (Wordt vervolgd.) „Ik kom eigenlijk namens mevrouw Von Reidersdorf en de mama van Koert Von Berghaupt," sprak de jonk vrouw, die bij de deur bleef staan. „Ik ben de dames zeer dankbaar dat zij nog aan mij denken." „Heeft u aan die beide dames ge schreven". „Ik achtte het mijn plicht, de brie ven van de dames te beantwoorden." Een poosje zwegen beiden. Toen begon de jonkvrouw Von Louterer weer „In uw schrijven heeft u den wenscli uitgesproken een onderhoud te hebben niet den heer Von Berghaupt. Noch mevrouw Von Reiderdorf, noch me vrouw Von Berghaupt kunnen echter een ontmoeting mogelijk maken, daar beide dames niet weten waar Koert verblijf houdt. Ik ben echter zoo ge

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1