anteis, Draagt Plouvier's Schoenwerk. ratten ES- Donderdag: 11 Mei :ng o 111 aden: beker Feuilleton, 49e Jaargang. 1911 30 Thee, so kleuren. Vein Week tof Week. BINNENLAND. ie verschillende politieke partijen en liet kiesrechtvraagstuk. m VUSSINGSCHE COURANT PLONEL, Com- van het 4e t Infanterie te lei e.k. ure, te zijnen 4, onder nadere Minister van aar Gerookt en dig uoor de jes te Vlis- nde het 2e rwaarden zijn 0,25 per exem- ie firma GEBRs. venhage. nde de hoeveel- edelijk noodig bij den Aanbe- onnen. k kan, behalve van den Ned. en gemeentelijk artikel 16 van ook zijn voor- urings-stempet- lijken keurings- ielle, Dordrecht Enschedé. t de zorg van Kazernes enz. gd. 1 1911. oornoemd, NINO. eveelt zich aan an ASSURAN- te Rotterdam Koopmansgoe- d-, Rivier- en Buskenstraat. ct. per ons. iterhoudend, lend. ilstraat 19/21. Mm ipffiEÏ r „r lp maat. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks^ uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. fiboiinements-Muertentiën op zeer uoordeeiige uooruisarden Een Duitsch weekblad geeft eenige merkwaardige bijzonderheden omtrent het land, waarop thans opnieuw aller aandacht gevestigd is Marokko. Daarin wordt gezegd, dat Frankrijk de kunst heeft verstaan om zich reeds nu, overal waar het gezag van den Sultan erkend wordt, den op persten invloed te verschaffen en in zijn naam indirect te regeeren. Even wel rekent men, dat nog twee derden van het land, namelijk de bergstre ken en het uiterste zuiden, zoo goed als onafhankelijk zijn van den Sultan en indien Frankrijk zijn heerschappij ook tot die streken wilde uitbreiden, dan zou het dit alleen kunnen doen met militaire machtsmiddelen, die veel offers aan goed en bloed zouden vergen. Onder de oorlogzuchtige Berbers, die de bergen van het binnenland bewonen, vindt men nog sommige stammen met blauw haar en blauwe oogen, die men als een Germaansch overblijfsel uit de volks verhuizing kan onderkennen. In te genstelling met de afgetakelde Ara bieren in de vlakten, schuilt in deze stammen onverbruikte kracht en geen godsdienstige dweepzucht. Die streken zijn rijk aan delfstoffen en het spreekt van zelf dat, wanneer daar een maal het Fransche militaire bestuur heerschte, de vrije mededinging der andere volken, schoon in naam be staande, weinig meer zou beteekenen. Dat is dus de reden, waarom de Duitschers zoo ongerust zijn. Zij gevoelen nog iets voor de verre neefjes en nichtjes met blauw haar en blauwe oogen en zij gevoelen nog veel meer voor de delfstoffen, die de Franschen wel eens konden inpikken. intusschen, zoo ver is men nog lang niet en de geschiedenis neemt haar gewoon verloop. Eerst heette het, dat de komst der Fransche colonne Bremond den toestand ge zuiverd had de oproerige stammen gingen huis toe en den Sultan ging men vergiffenis vragen. O, die Moo- ren toch intusschen heerschte buiten Fez volslagen anarchie. Roovers maakten den omtrek onveilig en schudden uit en vermoordden al wat zich buiten de stad waagde. Van de eerste berichten zal wel niets waar zijn geweest. Integendeel maken nieuwe stammen uit het noorden zich op om aan de belegering deel te nemenandere stammen vallen zelfs den Sultan af. Ook onder de bevol king van de belegerde stad zelve gist het en de nieuwe Sultan heeft een prociamalie uitgevaardigd. Snor- kerig Marokkaansch. Hij neemt be paald stelling tegen de vreemdelingen, die niet verder zouden mogen komen dan de kustplaatsen. Eigenlijk is dat de stille wensch des harten van alle 44.) „Ik ben geheel van streekde zaak van den armen Koert heeft mij den gebeelen nacht uit de slaap gehou den. Denk eens, mevrouw Von Rei- dersdorf heeft mij dringend verzocht, nieis te doen waardoor de jonge vrouw gedupeerd kan worden. In ze keren zin wenscht zij dus dat ik Koert aan zijn lot zal overlaten. Mag ik dat doen „Ik ben de allerlaatste om de be-i denkingen van zulk een streng recht vaardig oordeeiende dame gering te schatten. Ik sta zelf ook op het stand punt van mevrouw Von Reidersdorf, ik zeg zelf dat wij nooit een onwaar heid mogen zeggen, al konden wij daardoor de grootste voordeelen be halen maar aan den anderen kant hebben wij rekening te houden met ons hart en gemoed. De toestand is Mooren, die de christenhonden haten met feilen haat, maar toch wel graag handel met hen drijven. In 'i bijzonder trekt ook de aan dacht, het arbitrage-verdrag, tusschen Engeland en Amerika te sluiten. Een nauwkeurige opgaaf van den inhoud ervan is echter nog nergens gepu bliceerd. Men wil dat ook geschillen, rakende de levensbelangen, de onafhankelijk heden en de eer der contracteerende partijen door, middel van scheids rechterlijke uitspraak zullen worden beslecht. Zoodra dergelijke quaesties niet meer langs diplomatischen weg kunnen worden opgelost, terwijl zij ook niet in aanmerking komen voor arbitrage door het Haagsche hof, zulien zij hangende blijven, onder voortduring van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen, tot zoolang door wederzijdsche sa menwerking een scheidsgerecht zal zijn aangewezen, dat de nood'ge bevoegdheid zal bezitten, om een geschil te beslechten. Zijn de be langen van een derde partij bij het geschil betrokken, dan worden ba- palingen voor dat geval in het verdrag aangetroffen. Waarschijnlijk zuilen wij nu spoe dig de geheele toedracht der zaak kennen. De opstand in Mexico blijft groote onrust verwekken, met name in de Vereenigde Staten. De Amerikaansche regeering toch is zich bewust, dat het aantal troepen in Mexico geheel ontoereikend is voor een handelend optreden in Mexico, indien dat noodig mocht blijken. Men heeft er elf duizend man, slecht uitgerust, slecht geoefend en zonder reserve. Ook voor buitenlanasche compli caties wordt gevreesd. De Duilsche regeering moet de Mexicaansche hebben gesommeerd om deDuitsche onderdanen te beschermen, die zich bevinden in het belegerde Cuernava. Vermoedelijk zullen Amerikaansche oorlogschepen naar de Golf van Mexico worden gezonden. Presidei t Taft is van meening, dat het beter voor de Vereenigde Staten is zeif tusschenbeide te komen, dan Euro peanen toe te staan zulks te doen. Feitelijk is in Mexico niemand meer de baasnoch de regeering, noch de opstandelingen. Zaterdag middag 12 uur liep de wapenstilstand tusschen beide partijen af. Het hoofd van den opstand; Madero, wilde van eene verlenging niets weten en heeft zijn voorposten dichter naar de met weinig woorden geteekend Door een kleine onwaarheid kunnen wij een besten vriend redden mogen wij nu onze strenge opvatting van rechtvaar digheid een weinig geweld aandoen, of handelen wi] edeler en beier ais wij de waarheid huldigen en kalm den hoopvolien man zijn ondergang te gemoet laten loopen „Zeg geen woord meer, mijnheer Ik blijf bij mijn besluit en laat mij door niets daarvan afbrengen. Is u bij Koert geweest?" „Ik heb mijnheer Von Berghaupt in het hotel in het bosch bezocht en moet erkennen dat hij met dankbetuiging instemde met het plan, dat hem voor- loopig althans voor een schandaal zal behoeden. Hij schreef onmiddellijk dit briefje waarin hij u, jonkvrouw Von Louterer, in vertrouwen mede deelt dat hij te Parijs aangekomen en zijn intrek heeft genomen in het „Ho tel 1' Europe", nabij het spoorweg station." De jonkvrouw nam den brief en zag hem in. Hij bevatte slechts weinig regelen kort en bondig werd haar het bewuste bericht medegedeeld. Het geheele hoofdstad verplaatst, met de .bedoe ling om binnenkort tot den aanval over te gaan, wanneer Diaz niet als president wil aftreden. Het Engelschè' Lagerhuis heeft in tweede lezing met zeer groote meer derheid het wetsontwerp aangenomen, waarbij het parlementaire kiesrecht aan vrouwen wordt verleend op ge lijke ^voorwaarden als nu voor man nen. Verder evenwel dan ae tweede lezing zal het ontwerp het in deze zitting wel niet brengen. Verscheidene voorstanders van het algemeen kies recht zijn er tegen en bovendien is het kabinet op dit punt verdeeld. Minister Asquitn en nog een paar andere zijn tegen het vrouwenstem recht. De arbeiderspartij heeft voor de tweede lezing gestemd, met het pian zoodanige wijzigingen in het ontwerp voor te stellen, dat alle vrouwen kiesgerechtigd worden. Het Lagerhuis heeft dan nu de artikelsgewijze behandeling der veto- wet teneinde gebracht. In hoofdzaak is het onveranderd gebleven. Slechts enkele kleine wijzigingen zijn aan gebracht. De zittingsduur van hei parlement is op vijf jaar bepaald. Het steeds dringender wordende verlangen van het Chineesche volk naar een verantwoordelijk ministerie, zou aanleiding geven voor de be noeming van een verantwoordelijk rijkskanselier, die niet alleen boven de gouverneurs-generaai van alle provinciën, maar ook boven de minis ters geplaatst zou zijn. Eenige weken geleden is een p!\i daartoe aan den prins-regent voorgelegd en deze heeft het aanvaard met twee belangrijke wijzigingen. In de eerste plaats zul ien de ministers van oorlog en van marine en ook de chef van den ge nerale» staf zich buiten den kanselier lot de kroon kunnen wenden. In de tweede plaats zullen naast den rijks kanselier twee onder-kanseliers ver antwoordelijk zijn. Het zou dus wezen eene vrij beperkte en gedeelde ver antwoordelijkheid. In China heeft van oudsher wantrouwen bestaan tegen de al te groote macht van een enkel man. Hat vermakelijke van de zaak is dal het verantwoordelijke driemanschap zai bestaan uit verte genwoordigers van staatkundige groe pen, die elkanders tegenstanders zijn. Op die manier zal er wei veel tot stand komen. Ten slotte kunnen wij nog herin- schrijven was zoo kort en bondig, dat de jongedame twijfelde aan hef welslagen van haar pogingen. Mijn heer Morris was echter overtuigd, dat haar pogen zeker met succes zou be kroond worden. Hij had Koert den brief gedicteerd en daarbij rekening gehouden met de eigenaardigheden van Jane's karakter. Bedaard hoorde hij daarom de bezwaren van de jon gedame aan en zeide toen „Als de poging niet mocht slagen, dan kunnen wij ons toch troosten met de gedachte dat wij aan de plichten der vriendschap ten volle void an hebbet:. In de eerste plaats zou 't uwe taak mosten zijn gedurende het ge sprek de jonge vrouw terug te houden van een reis naar Parijs. Stellig han delt gij goed, met Jane Gray het adres t laten noteeren, maar laat haar den brief in geen ge^a! behouden. De grootste moeilijkheid aan uw zending verbonden, is dat ge te doen hebt met een uiterst ges'en-n vrouw. Zij verstaat de kunst om in de oogen de zwakheden des harten te lezen, en van die zwakheden maakt zij dadelijk ge bruik tot haar eigen voordeel. Die vrouw werkt altijd achter het gevaar neren aan de sieepende Albaneesche quaestie. De Albaneezen blijven voortdurend aanvallend tegen de Turksche troepen optreden en de ze kunnen blijkbaar geene afdoende maatregelen nemen. Bij Kast.ati is een verbitterde aanval met groole verliezen, waarschijnlijk wel aan weerskanten, door de Turken afge slagen. De Prins naar Londen. De missie, welke H. M. de Ko ningin zal vertegenwoordigen bij de kroning van den Koning van Engeland bestaande uit Z. K. H. den Prins der Nederlanden, den opperhofmaarschalk Graaf van Bylandt en de adjudanten van den Prins, den kapitein luitenant ter zee jhr. Hooft Graafland en den majoor jhr. Van Suchteien van de Haare, zai met Hr. Ms. pantserdek- schip „Gelderland" daarheen vertrek ken. De overtocht heeft plaais van Rotterdam op Zondagavond 18 Juni a.s.aankomt te Sheerness den vol genden morgen omstreeks 10 uur. Aan de vlootrevue te Spithead, welk ter eere van de kroning zal plaats hebben, zal worden ueelg'. no men door Hr. Ms. .Heemskerk" met den schout-bij-nacht F. C. E. L. Koster, directeur en commandant der marine te Willemsoord, aan boord. Vrouwenkiesrecht. Het „Vaderland" een tweede artikel gevend over de vraag -. Hoe ver te gaan met Vrouwenkiesrecht? komt tot de slotsom dat deze vraag moet worden voorgelegd aan de twee be staande lichamen voor vrouwenkies recht. Wat kan er tegen wezen zegt het blad dat de groote toonaangevende vereenigingen voor Vrouwenkiesrecht als hoedanig te beschouwen zijn de Vereeniging, die plm. 10,000 en de Bond, die plm. 4500 leden telt heizij gezamenlijk, hetzij afzonder lijk, formuleeren wat bij de eerste toekenning van het kiesrecht aan vrouwen als minimum-eisch zou te beschouwen zijn? Of, indiei zij dat uit hoofde hunner gemengde samen stelling niet kunnen doen, dit aan eene commissie opdragen. Mocht ook daartegen onverhoopt bezwaar bestaan, dan zouden die leden van beide vereenigingen, weike een beperkt vrouwenkiesrecht voor slaan, zich tot dat doel kunnen ver eenigen. Als verraad aan de gemeen schappelijke zaak zou zulk een stap dien wij slechts aanraden voor lijk masker van ingetogen zedigheid, Op wegsleepende wijze weet zij zich tegenover mannen voor te doen ais een vrouw die bescherming noodig beeft, en dat middel mist nooit zijn uitwerking. Neem alle middelen te zamen waarover de dochter van Ja mes Gray kan beschikken, en voeg daarbij haar eigenaardige schoonheid als vrouw, dan kunt ge eenigermate begrijpen, welk een gevaarlijke tegen partij zij is." „O, mijnheer Morris, ge maakt mij beangstik ben buiten mij zelve van verbazing, ik heb menig uur bij haar doorgebracht en hield haar voor een goed opgevoede, zachtaardige, soms zelfs naïeve vrouw." „Uit deze woorden blijkt, dat ge nog geen gelegenheid hebt gehad om in de eigenaardigheden van haar be staan door te dringen. Het zit in Jane's eigenaardig karakter, dat zij altijd het tegendeel doet van wat haar intiemste vriendinnen haar aanraden. Als ge haar tracht terug te houden van naar Parijs te gaan, als ge haar onder het oog brengt dat het in de gegeven omstandigheid beter is een echtschei ding te bewilligen, - dan zal zij uw het geval dat de vereenigingen zelve niet officieel daartoe willen overgaan niet kunnen worden beschouwd, aangezien het duidelijk is, dat een eerste stap in de richting van ver wezenlijking van het ideaal dier beide lichamen, het doen van den tweeden en volgenden stap, tot den laatsten toe, slechts zou kunnen bevorderen. De beide genoemde vereenigingen zouden zich voor het aangegeven doei ook in verbinding kunnen stellen met S'aatkundige partijen, die met haar naar een dergelijke formule zoeken (i. c. de Liberale Unie en de Bond van Vrij-Liberalen). Maar wij gelooven, dat men vrijer blijft, indien men zich afzondeiiijk houdt, om dat de bedoelde minimum-eischen zouden te beschouwen zijn als de specifieke eis chen der voorstanders en voorstandsters van vrouwenkies recht, en daardoor alle verdenking van politieke bijmengseien uitgesloten zou zijn. Wij zijn overtuigd, dat van zulk een formule een groote kracht in het belang der spoedige verwezenlijking van het vrouwenkiesrecht zou uitgaan. Tegen gisterenavond had de af- deeling Vlissingen van de Vereeni ging voor Vrouwenkiesrecht eene openbare vergadering belegd met het onderwerp „Het standpunt der ver schillende politieke partijen tegen over het kiesrechtvraagstuk in het algemeen en het kiesrecht der vrou wen in het bijzonder." In de groote zaal van het Con certgebouw waren slechts een goede 30 personen, voor het grootste deel dames, aanwezig om te luisteren naar de drie sprekers, die zich bereid hadden verklaard de beginselen hun ner partij uiteen te zetten. De vergadering werd geopend door de presidente mejuffrouw Gasilie, die zeide, dat de heer Herman Snij ders bereid was gevonden ook de pro gramma's der verschillende niet- aanwezige partijen te behandelen. Als eerste spreker kreeg hierop de heer Mannoury het woord om het standpunt derS. D. P. uiteen te zetten. Na een korte inleiding ias deze spreker het op het kiesrecht betrek king hebbende gedeelte van het strijdprogram zijner partij voor, waar uit volgens spr. blijkt, dat zijn partij is voor onbeperkt algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht. Nog las spr. een motie voor die aangenomen is op de sluitingsverga dering zijner partij en waar uitge sproken wordt dat de partij in tegen stelling met alie burgerpartijen, strijdt voor algemeen vrouwenkiesrecht zon- raad niet opvolgen integendeel, dart vertrekt zij onmiddellijk naar Parijs daarvoor sta ik borg." Op deze wijze onderrichiie mijn heer Morris de jonge dame nogeeni- gen tijd verder en verliet haar toen in de vaste overtuiging, dat het suc ces verzekerd was en Jane onmid dellijk naar Parijs zou vertrekken, zoodra zij Koeris adres zou weten. Alvorens naar Wiesbaden terug te keeren, wilde de advocaat nog een bezoek brengen aan den heer Von Wambold. Aan diens woning geko men, vernam hij van den oppasser dat zijn meester een uur geleden met den spoortrein naar Wiesbaden was vertrokken. Thans wandelde hij naar het station en keerde met den trein naar Wiesbaden teiug. Den avond van dezen dag besteedde Morris aan het schrijven van eenige brieven. Den eersten brief richtte hij aan zijn gemachtigde te Londen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1