Woensdag 10 Mei No 110 1911. erde Kamer BINNENLAND» Land- en Tuinbouw. 49e Jaargang. NSUMPTIE, id Billard. Aanbevelend, BERG. Zetkastelein. JELBERGS Co. ngeboden, geschikt :n, omtrek Bellamy- W., bureau „Vliss. f 86.387.411.00 f 1.003.518.17 f27.437.411 88 f 28.808.387.71 voor f 1000.ver- De jaarpremie ver- ka met 3% van de e. De vermindering n gegarandeerd. CO RANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnemenfs-ftdvertentiën op zeer uoordeeiige voorwaarden Eerste Kamer. Hoogstwaarschijnlijk zal de Eerste Kamer in den loop der volgende week bijeenkomen om in openbare verga dering het Wetsontwerp tot nadere regeling van de rechten van succes sie bij overlijden en het Wetsontwerp tot bestrijding der zedeloosheid te behandelen. Invaliditeits- en ouderdoms- verzekering. Het bij deTweedeKamer ingediende ontwerp van wet tot „verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom" is thans in druk verschenen. Het ontwerp bevat 394 artikelen, en be rust op den verzekeringsplicht leder werkman moet verzekerd zijn voor een rente in geval van invaliditeit en na het bereiken van den zeventig jarigen leeftijd, voor zoover hij niet bij de wet van den verzekeringsplicht is uitgezonderd. De verplichte ver zekering brengt mee een recht op weezenrente voor kinderen beneden 13 jaar. Naast de verplichte verzeke ring bestaat gelegenheid tot vrijwil lige aansluiting. Wie onder den verzekeringsplicht valt kan daarne vens zich vrijwillig verzekeren. Werk man zal zijn, volgens het ontwerp, ieder die den leeftijd van 16 jaar heeft bereikt en in loondienst arbeidt verricht binnen het Rijk tegen een loon van niet meer dan 1200 gulden per jaar. De premiën worden betaald door de verzekerden en door de werkge vers van de verzekeringspliehtigen. Gedurende 75 jaar zal het rijk 81/» millioen bijdragen. De verzekeringspliehtigen worden naar het loon ingedeeld in vijf loon- kiassen, met premies van 20 ets. tot 48 ets. per week. De verzekerde, die invalide is, heeft, wanneer hij 150 premiën in rekening kan doen brengen, recht op invaliditeitsrente, bij blijvende inva liditeit en tijdelijke invaliditeit van een half jaar onafgebroken. Voor recht op ouderdomsrente moe ten 1248 premiën in rekening kunnen gebracht worden. Over elke week wordt éen premie geheven. De premie wordt betaald, hetzij door het plakken van rentezegels op een rentekaarl, hetzij in geld aan den Raad van Arbeid. De uitvoering van de wet zal worden opgedragen aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank, aan Ver zekeringsraden en de Raden van Arbeid. Op twee wijzen tracht het ont werp toetreding van invaliden tot o— 43.) „Het zou bijna niet mogelijk zijn, haar van mij verwijderd te houden en eenmaal zal toch, hoop ik, de tijd komen, dat ik kan zeggen Goddank, die zaak van James Gray is nu afge daan." „Natuurlijk Maar wat winnen wij er bij als Jane r.aar Parijs gaat Zal zij niet spoedig terugkeeren, als zij mij daar niet vindt „Zoodra zij op reis is, gaat ge naar de echtelijke woning en vraagt naar uw vrouw. Zij zal dagen en nachten wegblijven dit levert geldelijke reden tot echtscheidingom het proces te beginnen neemt ge dadelijk een ad vocaat. Als Jane Gray te Parijs is, zal zij de verzoeking niet kunnen weder- staan om haar oude betrekking weer aan te knoopen en dan weinig lust meer hebben om naar Duitschland de verzekering te voorkomen, n.l. door te bepalen, dat invaliden niet verzekerd kunnen worden, en dat recht op invaliditeitsrente niet bestaat voor 150 premiën betaald zijn (ver vulling van den wachttijd). Wie, eenmaal verzekerd, invalide wordt, blijft verzekerd, en kan, na vervulling van den wachttijd, invali- dit-'itsrente krijgen. Evenals in Duitschland, en in over eenstemming met het gevoelen der Staatscommissie, worden de werklie den voor de premiebetaling en de renteuitkeering ingedeeld in vijf loon- klassen. Tot welke klasse een werkman behoort, zal in den regel afhangen, niet van zijn werkelijk loon, maar van de vraag, in welke klasse de categorie, waartoe hij behoort, is in gedeeld. De waarde van het loon, dat ge heel in verstrekkingen in natura,met of zonder huisvesting, bestaat zal in den regel minder dan 240 gulden per jaar bedragen maar ook indien de waar de meer bedraagt, eischt de billijk heid tegenover den werkgever, te wiens laste de premie voor het ge heel komt, dat geen hooger premie dan die der eerste klasse van hem gevorderd wordt. Over elke week wordt een premie geheven ten bedrage van in loon klasse 1 20 centII 24 centtil 32 centIV 40 centV 48 cent. Het jaarlijksch bedrag van de in- valiciiteitsrente en van de ouder domsrente wordt gevonden door sa- mentelling van den grondslag en verhooging. Op de uitkeering der invaliditeits rente is noch de genees- en heelkun dige behandeling, noch de vergoeding daarvoor vah invloed. De genees- en heelkundige behandeling maakt deel uit van datgene, waarvoor de invaliden verzekerd zijn krachtens de Ongeval lenwet, niet krachtens de Invaliditeits wet, en de invaliditeitsrente behoort dus niet verminderd te worden met het aequivalent in geld der genees- en heelkundige behandeling. Door het bestuur der bank moet uitdrukkelijk beslist zijn, dat de inva liditeit het gevolg is van het bedrijfs ongeval, ter zake waarvan schadeloos stelling is toegekend krachtens de ongevallenwet. De helft in de waarde der premie, welke ten laste van den werkman komt, wordt van diens loon afgehort den door den werkgever. Waar den werkgever de verplichling is opgelegd de premie te betalen ook in de gevallen, waarin de werkman niet de vrije beschikking over zijn loon heeft, moet hem ook in die gevallen het recht worden toegekend, de helft van de waarde der premie af te hou terug te keeren." „Welke betrekkingen kan zij te Parijs hebben? Voor zoover ik weet, heeft zij slechts acht dagen te Parijs doorgebracht." „Mijnheer Von Berghaupt, ik ben overtuigd dat het voor u absoluut geen waarde meer kan hebben, nadere in lichtingen te ontvangen omtrent de vrouw, die ge den rug hebt toege keerd.Laat men u eenvoudig medeelen, dat Jane Gray niet acht dagen maar vijftien maanden te Parijs heeft ver toefd. Ge zult moeten toegeven, dat in zulk een langen tijd zeer goed in teressante betrekkingen kunnen aan geknoopt worden." Koert antwoordde niet. In de verte blaft een hond zwijgend voortgaande, ontmoetten de heeren een dame, die in het hotel logeerde om de heerlijke boschlucht te genieten, en weldra stonden zij voor het hotel. Koert noo- digde den advocaat op zijn kamer. „Met genoegen neem ik dit aan, mijnheer, doch ik moet u vooruit zeg gen, dat ik niet lang kan blijven. Ik heb den koetsier gewenkt om in te spannen." Mijnheer Morris scheen inderdaad den van het loon, onverschillig aan wien dit moet worden uitgekeerd. Ontslag van ambtenaressen bij huwelijk. De onderstaande motie is aange nomen De afdeeiing Amsterdam der Unie van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland, bijeen in haar vergadering op 29 April, betuigt adhaesie aan de re geering met haar voornemen tot in diening van het ontwerp van wet op het ontslag van ambtenaressen bij huwelijk, voor zoover hierdoor ook de gehuwde onderwijzeres uit de schooi wordt geweerd. Vrouwenkiesrecht. In hare algemeene vergadering ten vorigen jare sprak de Liberale Unie zich als volgt uit„De verkiesbaar heid en kiesbevoegdheid behooren ook toegekend te worden aan vrou wen, naar regelen door de wet te stellen, terwijl de mogelijkheid van geleidelijke uitbreiding der grenzen, die voor mannen gelden, verzekerd behoort te zijn. Dit besluit schrijft het „Vader land'1 beteekende geheel iets anders dan een refireeren naar de stellingen die ae kiesrechtrappon- cornmissie van 1903 (De Kanter- Patijn-Rink) had ingenomen. Alen wilde nl. thans niet enkel de belem meringen legen vrouwenkiesrecht uit de grondwet wegnemen en zich ver der bepalen tot de verklaring, dat men den tijd voor toekenning van het kiesrecht aan de vrouw bij de kieswet thans nog nie' gekomen achtte. Neen, uitsprekende dat die belemmeringen dienden te worden weggenomen, veridaarde men tevens, dat de kieswet reeds nu een beperkt vrouwensiesrecht moest brengen en dat dit verder geleidelijk moest wor den uitgebreid tot de grenzen, die voor mannen gelden. Toch was er iets minder positiefs in. Waar voorheen positieve eischen werden genoemd (ni. ongehuwd en 25 jaren oud zijn), werd thans de regeling geëndosseerd aan de kieswet. Maar is dit nu reden om te zeggen, dat de Liberale U.tie thans het vrou wenkiesrecht in den hoek duwt? Geenszins volgens het „Vad." Het blad kan er niets anders in vin den dan de zeer stellige overtuiging, dat de vrouwen tot de stembus be hooren te worden toegelaten, dat uit de grondwet derhalve alles moet worden weggenomen, wat dit zou kunnen belemmeren, dat men de regeling zelve niet in de grondwet moest vastleggen, maar bij de kies wet regelen en dat men van meening is, dat die eerste stap door meerdere allengs leidende tot een kiesrecht, buitengewoon veel haast te hebben hij bleef geen half uur in het hotel. Met een briefje van Koert in de hand stapte hij in het rijtuig en reed recht streeks naar Wiesbaden terug. Daar aangekomen, beval hij den koetsier hem buiten de stad naar de villa van Koert te rijden. De vermoei de paarden draafden den straatweg naar Bibrich op en brachten den advocaat in een half uur naar de schoone villa. Mijnheer Morris stapte uit en schel de aan. De oppasser kwam opendoen. Deze man was nog niet vergeten dat zijn meesteres hem bevolen had den Engelsc'nman slechts binnen te laten wanneer mijnheer Von Berghaupt van zijn reis teruggekeerd zou zijn. Hij had aanhoudend op den loer gelegen en vroeg nu op brutalen toon „Wat verlangt ge „Het is mijn gewoonte niet aan een bediende mijn verlangen mede te dee len, antwoordde de advocaat scherp. „Laat mij binnen en dien mij aan bij mevrou-v Von Berghaupt." „Mevrouw heeft ten strengste be volen u niet binnen te laten zoolang mijnheer niet van zijn reis terug is. even uitgebreid als voor manner, dient te worden gevolgd. Eenigerlei begeerte om het vrou wenkiesrecht in den hoek te duwen, valt hieruit dus niet te lezen. Maar wel blijkt er weifeling uit aangaande de in de kieswet neer te leggen eischen. Met de motie van 1908 is men niet tevreden. Men acht het geen stap in de goede richting, men vreest blijkbaar, dat men daardoor veeleer de zaak achteruit dan vooruit zal helpen, men aarzelt nieuwe stappen te doen ter uitwerking van wat ten deze in de kieswet behoort te worden omschreven en is dus teruggekeerd tot een algemeene beginselverklaring, in afwachting, dat eene bevredigende formule omtrent de voor het oogen- blik te stellen grenzen gevonden worde. Het ligt in den aard der zaak, dat men bij het zoeken naar die formule de oogen richt op de vereenigingen voor vrouwenkiesrecht, die, daai zij sinds jaren propaganda daarvoor voeren, met de wenschen der vrou wen beter bekend zijn. Het blad wil in een volgend artikel nagaan of het mogelijk is bij de ver- eeniging voor vrouwenkiesrecht haar licht te onisteken. Het gegoten huis te Santpoort. Naar men ons mededeelt, was twee dagen na de gieting het verhardings- proces der gegoten massa reeds zoo ver gevorderd, dat men in staat was enkele der ijzeren gietvormen weg te nemen. De aldus blootgelegde opper vlakte bleek volkomen gaaf en glad. De leiders van het bedrijf hebben dan ook het plan om Donderdag 11 Mei a. s. een aanvang te maken met de ontmanteling van het geheel. Men is inmiddels gereed gekomen met het leggen van he't dak, dat eveneens bestaat uit gegoten platen van het zelfde mengsel. Een eigenaardig misverstand, dat bij sommigen bleek te bestaan, kan hier tevens uit den weg worden ge ruimd het mengsel wordt mat koud water samengesteld, 'en koud gego ten. Begrijoelijkerwijs paarden som migen aan het denkbeeld gieten eene voorstelling van een kokende massa. Volgens een telegram uit Santiago heeft de Chileensche regeering in Ne derland twee nieuwe onderzeesche torpedobooten besteld. Xllle Intern. Congres tegen het Alcoholisme. Dit Congres, van 11 tot 16 Septem ber te 's Gravenhagt te houden, belooft alleszins te beantwoorden aan de goed verwachtingen welke daaraan worden gekoesterd. Voor de meeste onderwerpen zijn thans wèl-bevoegde inleiders uit alle landen aangewezen. De Nederlandsche regeering gaat voor in het erkennen van de waarde dezer belangwekkende samenkomst van drankbestrijding uit alle oorden der wereld, door het benoemen van afgevaardigden Ier bijwoning van die zittingen waarin onderwerpen aan de orde zijn, die de verschillende de partementen van Algemeen Bestuur meer in 't bijzonder betreffen. Als zoodanig zijn benoemd door de ministers van binnenlandsche za ken mr. L. Lietaert Peerbolte, refe rendaris; justitie mr. H. C. Dressei- huys, directeur-generaal van het ge vangenis- rijkstucht en opvoedings wezen en jhr. mr. D. O. Engelen, voorzitter der rechtbank te Zutphen koloniën mr. C. Th. van Deventer, 's üravenhage landbouw, nijverheid en handelH. A. van IJsselstein, di recteur-generaal van den arbeid. U t de namen der toegetreden leden blijkt, dat het Congres in alle kringen de aandacht trekt. En ik zal wel oppassen, mijnheer, dat uw goudstukken mij niet voor de tweede maal verleiden De Engelschman peinsde een oogen- blik en zei toen zeer bedaard „Zeg aan mevrouw Von Berghaupt, dat ik vandaag naar Londen terug keer en het betreur niet persoonlijk afscheid te kunnen nemen. Mijn adres in Londen is niet veranderd. Ook had ik gaarne vernomen of mijnheer Von Berghaupt reeds uit Parijs aan zijn vrouw heeft geschreven maar. iaat ik zwijgen, dat helpt nu toch niet. Zeg vooral aan mevrouw dat ik haar een vriendelijk vaarwel toeroep." Zonder zich ontstemd te toonen, keerde de advocaat naar de koets terug en beval der. koetsier naar Mainz te rijden. De dienstvaardigheid van den huurkoetsier was echter ten einde. Hij verklaarde dat de paarden rust noodig hadden en te Bibrich gevoederd moes ten worden. Mijnheer Morris deed zich gaarne voor als een humaan manhij be greep dat de paarden rust noodig had den en prees zelf den koetsier, die liever zijn dieren naar eisch behandel de dan een extra belooning te ver Knolvoeten aan de Kool. Daar zijn maar weinig koolverbou wers, die niet eens hebben te klagen over knolvoeten. Met schrik zien ze de knobbeltjes aan de wortels der planten, want is de tuin eenmaal door de splijtzwam, de oorzaak der ziekte, besmet, dan woekert zij dra voort en al heel gauw is de koolteelt op dien grond onmogeiijk geworden. Men moet daartoe dan nieuw land uit zoeken, want in de eerste 2, 3, 4 jaar behoeft men op zulk land met geen kooi 'te komen. Wie een be perkten tuin bezit, is dan genoodzaakt vooreerst van koolverbouw af te zien. Gelukkig heeft men thans een werkzaam bestrijdingsmiddel tegen de koolvoetzwam gevonden in de kalk. Dit is gebleken uit proefnemingen te Schagen, waar 5 jaren achtereen kalk in hoeveelheden van 1000 tot 4000 K.G. per H.A. werd aangewend. Na die 5 jaar werden om de resultaten nauwkeurig te leeren kennen, op 2 en op 12 Augustus de struiken der afgesneden bloemkoolen zorgvuldig uitgeroeid en op de aanwezigheid van knobbels onderzocht. Van elk der 5 perceelen onderzocht men 90 stronken op de eerste 3, die ieder 4000 K.G kalk per H.A. hadden gekregen, waren respectievelijk 64, 54 en 25 gezonde struikenop 1 waren 19 en op tl 28 zeer licht aan- gttas', op lil waren 39 zieke en daaronder 12 vrij sterk aangetaste struiken. Perceel 4, dat maar 2000 K.G. kalk had gekregen, leverde van de 90 maar 11 gezonde planten; 57 waren ziek en hiervan waren 27 sterk aangetast. Het 5e perceel, dat geen kalk kreeg, leverde geen enkele dienen. „Rijd mij dan naar het stoomboot kantoor te Bibrich, dan zal ik met de boot wel naar Mainz terugkeeren," zeide hij. Met de boot voer mijnheer Morris van Bibrich naar Mainz. Daar nam hij bij de Houtpoort een huurrijtuig en reed daarmede naar het huis van mevrouw Von Lauterer, een zeer rijke weduwe. De dochter van deze dame was de dweepster, die zich in het hoofd had gezet haar neef Koert te helpe-n redden uit de handen van ziine vrouw. Met een schijnvroom gezicht stapte mijnheer Morris uit en liet zich bij de jonkvrouw aandienen. Onmiddellijk werd hij bij deze dame toegelaten. „Mejonkvrouw", begon de advo caat, „ik kom op het bepaalde uur, maar ik verzeker u dat het mij moeite heeft gekost om binnen den vastge- stelden tijd gereed te zijn." "Mag ik u verzoeken plaats te ne men, mijnheer vroeg zij op een stoel wijzende. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1