itoor ;r Eerste Blad Plouvier s Schoenwerk. Maandag 8 Mei Gttitrn. Gemeentebestuur, Feuilleton. No 108- 49e Jaargang. 1911. Het beloofde land. Brieven uit deflofsfad. geven. en groot 970 c.A. werkplaats. 190 oA. De Rnyter, hev. cloaetmrichtrng. nrickting. Eerste closet-inrichting 3, gas- en water- Jr, alcoof. achter- ■t afget. kamertje, vd. knd, inkel, 2 aleoven, p'.:. Boven flinke n. o. en en bijkeuken keuken, kelder, lorkamer, alcoof, ueht. |orkamer, alcoof, 2 slaapkamers. rc 86 oA. meden keldjr c!o3etinricUting itwe kamers Slafond), Baloons v. 3 voork., al- iterk., zijkamer, bijzonder sterk mis, bevattende apkamers, flinke winkel, alcoof, middenkamers. Iprijs f360 p. j., |r, alcoof, acliter- voor alle zaken in het centrum tan het Kantoor '.elven verhuurd ie courtage ver- VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. I| TELEFOONNUMMER 10. fSbonnements-fidoertentiën op zeer ooordeeüge uoorioaarden LANDWEER. Zakboekjes. De Burgem. van Vlissingen; Gelei op de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze provincie, brengt ter kennis van de In deze gemeente wonende verlofgangers van de landweer van alle lichtingen be nevens van hef reserve-perso neel, dat zij hunne zakboekjes ten spoedigste, uiterlijk 8 MEI 1911 ten raadhuize, bureau militie, moeten inleveren. Vlissingen, 1 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, VANDOORNVANKOUDEKERKE. 111. (Slot). Canada is een land van geheel bijzondere beteekenis, een land met een buitengewoon groole toekomst en dat vermoedelijk toch niet bestemd is om eenige politieke rol van beteekenis op de wereld te vervullen, vooral omdat het uiteraard onafhankelijk van andere deelen der aarde kan bestaan en anti-militair is. Hier vormt zich, hoe veelsoortig ook samengesteld, een gezond en krachtig volk, dat hard werkt. Vooral op het gebied van den landbouw is het land voor schier onbeperkte uitbreiding vatbaar. Er zijn graanbouwers, veefokkers en eigenlijk gezegde boeren maar de graanbouw is het meest winstgevend en het minst afhankelijk van toevallige omstandighedenhoewel dit bedrijf met een zeer groote oppervlakte gronds dient te worden aangevangen. Van zoogenaamde intensieve cultuur kan eerst later sprake zijn. Het Cana- deesche gouvernement heelt model boerderijen en daar het veelal op de keuze der zaden aankomt, in verband met de opbrengst van den grond en de tijd van rijpen van de vrucht, kunnen juiste inlichtingen daaromtrent voor iedere provincie en ieder onder deel ervan bij het gouvernement worden aangevraagd, zoowel als aan de bovengenoemde modelboerderijen. Ook heeft het gouvernement de meest uitgezochte soorlen van zaden b schiKbaar. ie Staatsloten 41.) «Zij verlangt dat ge bij haar zult komen om uw schriftelijk verlangen tot echtscheiding mondeling te her halen, en zij verklaarde mij uitdruk kelijk dat zij haar echtgenoot wil zien en spreken, alleen met het doel om tot een verzoening te geraken. Nooit of nimmer zal zij in een scheiding bewilligen." „Zij schijnt tot het uiterste te wil len gaan." „Dal heeft zij reeds gedaan. Het doet mij leed, dat de dochter van James Gray den sluier heeft laten vallen zij erkent dat zij niet alleen het uiteinde baars vaders geweten heeft, maar ook alle moorden, die aan de justitie ontgaan zijn, omdat W geheim zijn gebleven. Het is Smartelijk, te zien dat zulk een bui tengewoon schoone vrouw zich ver- Als men het land gaat ontginnen is bemesting in het geheel niet noodig. 't Duurt soms wel twintig jaar en langer eer dit bepaald vereischt wordt. Wel is, in tegenoverstelling van andere streken, kunstmatige besproeiing gewenscht. Groote droogte komt wel voor cn het land is minder waterrijk. Besproeiing kornt daarom aan de productie zeer ten goede. Bevloeide landen zijn vooral zeer geschikt voor den hooibouw, die op groote schaal wordt uitgeoefend. Naar enkele hooisoorten is altijd veel vraag. Ook is het gewenscht, zooals trouwens overal, den bodem nu en dan vrat rust te gunnen (braaklegging.) De gewone methode is om den grond telkens voor andtre producten aan te wendenmaar dit is nooit zoo goed als braak leggen. Hoe groot de nog onontgonnen oppervlakte ook zij, zij neemt zeer snel af; op de prairitën is in het laatste jaar zoover 1 ontgonnen, dat het volgend seizoen de bebouwde opper vlakte ei ne vermeerdering van vijftig percent zal aantoonen. De veefokkerij wordt langzamer hand door den landbouw verdrongen en in streken uitgeotfend, waar de prijs van den grond belangrijk lager is. Vroeger had men een schier onbe perkt gebied ie zijner beschikking, om het vee op te laten grazenmaar de reusachtige ontginningen hebben hierin verandering gebracht. Niettemin blijft de veefokkerij een tak van het boerenbedrijf, die voortdurend toe neemt. Er wordt enorm veel hoornvee uitgevoerdmaar de vraag naar paarden is in het binnenland zoo groot, dat er bijna niet meer kan worden uitgevoerd, zoodat voor de paardenfokkerij in Canada een buiten gewoon goede gelegenheid bestaak De vc-efokkerij is daarom een der meest belangrijke er, vooruitstrevende takken van den landbouw in Canada, wijl in da provincie Alberla het kli maat toelaat dat het vee op de prairie kan overwinteren, zoodat men niet zulke groote onkosten behoeft te maken voor den bouw van stallen. De eigenlijk gezegde boeren, die melk verkoopen, kaas en boter maken, varkens mesten, kippen houden enz., oefenen den meest zekeren tak van landbouw uit. Toch wordt deze nog niet op voldoend ruime schaal uitge oefend, omdat er niet zulke groote winsten mee te maken zijn terwijl er ook vrij wat meer kennis voor noodig is. Door de zorg der regeering worden de Canadeesche zuiveiprodructen zeer weinig vervalschtde uitvoer z:~ steeds toenemen. De regeering stel er zooveel,belang in, dat aan eigenaren hoovaardigt om de wandaden van haar vader „Deed zij dat riep Koert uit. „Dat deed zij tegenover mij en dit zal zij tegenover iedereen doen als wij geen middel weten te vinden om het te voorkomen. Ik dank God, mijnheer Von Berghaupf, dat het u bespaard werd, mede aan te hooren hoe uw vrouw die gruwzame beken tenis deed. Zij was geheel veran derd nu zoudt ge in haar de doch ter van een moordenaar herkend heb ben. En dat behoeft ons niet te ver wonderen de ingeboren aard laat zich niet op den duur verloochenen." Koert drukte de hand tegen het voorhoofd, zuchtte en vroeg op dof fen toon „En hoe sprak zij over mij Be seft zij, wat ze mij heeft aange daan „Mijnheer, dat beseft zijdat blijkt uit het feit, dat zij mij bespotte, toen ik haar onder het oog wilde bren gen weik een misdaad zij aan mijn vriend begaan had. Zij weet, dat ge haar slachtoffer zijt, zij heeft dit ai- tijd geweten en verklaarde dat zi: haar offer nooit de vrijheid zou te van boter- en kaasmakerijen eene vergoeding van honderd dollars wordt betaald, wanneer zij gebruik maken van een ijskoei-inrichting. Ook de tuinbouw is, vooral in de onmiddellijke nabijheid der zeer groote steden, een winstgevend be drijf, waarop men zich met veel vooruitzicht op succes kan toeleggen. Ook de vetmesterij en de hoerlder- teelderij zijn buitengewoon winstge vende bedrijven. Engeland is in dit opzicht een reusachtige afnemer. Op dit gebied is de provincie Alberta weder de meest aanbevelenswaardige streek, die onuitputtelijke hulpbron nen heeft voor deze nog betrekkelijk weinig in aanzien zijnde takken van landbouw. Het boerenbedrijf en de daaraan verwante vakken in Canada vertoo- nen uiteraard veel overeenkomst met die in andere landen maar toch zijn er eenige eigenaardigheden aan ver bonden, die men zich door de prak tijk van lieverlede moet eigen maken, in ieder geval staat het vast dat de ligging, de gesteldheid van den bo dem, die van het klimaat en andere omstandigheden, krachtig meaewer ken om, waar het aan het verder noodige niet ontbreekt, goede resul taten van den arbeid te verkrijgen. Canada is en blijft evenwel een land van zeer ongelijken regenval en in alle ianden die dit kenmerk heb ben, heeft men ten allen tijde de noodzakelijkheid van irrigatie oi be- vioeiing ingezien. Het gouvernement iieeft ook deze zaak ernstig ter harte genomen en haar wettelijk geregeld. De bodem van het iand bestaat uit de prachtigste zwarte tuinaarde, gedurende jaren gevormd, tot een dikte van 1 a 2 voet. Deze bodem is rijker dan de rijke bodem van Centraal Rusland. Vooral in West- Canada wordt de bruikbaarste grond soort in terreinen van honderd dui zenden acres aangetroffen. Ten slotte nog dit. De afdeeling consulaire zaken, aan het departe ment van buitenlandsche zaken te 's Gravenhage, bezit betrouwbare ge gevens ten aanzien van de emigratie naar Canada, die ir. hoofdzaak met net door ons geschetste overeen stemmen. Zij die wenschen te emi greeren kunnen aan dit ministerie gedrukte mededeelingen bekomen, waaruit voornamelijk blijkt dat in Canada slechts landverhuizers werk kunnen vinden, die landbouwer zijn, in het bezit van voldoende geld middelen om koeien of land te ruggeven. Zij is trotsch op haar ver overing en wil haar niet loslaten." Koert was vrceseiijk ontroerd. De teedere, bekoorlijke jane, die hij al tijd voor oogen had, begon te vet- bleeken, dank zij de woorden van den Engelschen advocaat. „Zij zal haar verovering niet be houden," antwoordde Koert. „Ik zal ten minste kracht genoeg hebben om mij tegen haar te beschermen. Eer iijk gezegd, mijnheer Morris, ik zou nooit iets kwaads van miss Gray ge dacht hebben. Wat verstaat zij de kunst van veinzen Er komen oogen- blikken, dat ik zelf twijfel aan het geen ik in de laatsie dagen door leefd heb. Haar beeld heeft zich zoo diep in mijn hart gegrift met den sluier der onschuld en het masker der reinheid, dat zij mij nu nog in den droom verscuijnt als de personi ficatie van reinheid en onschuld. Van nacht nog verscheen zij mij in een droom zij klaagde u aan, mijn heer MorrisIk kwam zoo geheel onder haar invloed, dat ik mij liet medesiepen om u schrik niet mijnheer om u den degen in de borst te stooten." koopenbenevens boerenarbeiders en vrouwelijke dienstboden. Men moet ouder dan 18 jaar zijn, bij aankomst f 62.50 van 1 Maart tot 1 November en f 125 gedurende de wintermaanden bezitten, alsmede een bitjet naar de plaats zijner bestem ming, tenzij kan worden aangetoond dat de betrokkene zich naar een be paald werk begeeft of naar bloed verwanten of kennissen die in zijn onderhoud zullen voorzien. Ook is het noodzakelijk om de Engelsche taai te ieeren. Die binnen twee jaar armlastig wordt of zich m'sdraagt, kan uit het land worden verwijderd. CXVI. Zoo- is dan nu ons Prinsesje twee jaren oud en al was Zij zelf met Haar familie op het Loo, toch heeft de residentie haar verjaardag opgewekt gevierd,vlaggende en oranje-dragende. Voor zooveel de viering op straat betreft, zou ik eigenlijk alleen kun nen vertellen van den fakkeloptocht op Zaterdagavond, indien daarvan maar iets te Vertellen was. 't Eenige merkwaardige was, dat de heele optocht officieel bestond uit een muziekkorps met veertig fakkeldra gers, eenige hoog-gehoede comité leden en voor de rest politie te paard en te voet. Dat het toch een eerbied waardig lange optocht werd, is te danken aan het juiste inzicht van het comité, dat blijkbaar overwogen had, dat een optocht uit zichzelf wei wordt geboren en aangroeit als men maar eerst een flinken kop heefteen soori fe-stelijke lintworm dus. Dat inzicht bleek juist te zijn, want itr een mi nimum van tijd liep oud en jong hossend en springend, juichend en zingend achter de lustig van leer trekkende muzikanten en de vroolijk- vlammende fakkels aan, in een schier eindeloozen stoet. De f.-estvreugde steeg geleidelijk, maar zeer snel ten top en het schoone lied van „Juli- aantje, kroonprinses van Nederland", weerklonk met voldoende geestdrifs om oningewijden zoo die er nog mochten geweest zijn, wat niet waar schijnlijk is de onwrikbare over tuiging te schenken, dat ons Prinsesje, hoewel afwezig, het middelpunt van deze luidruchtige betooging was. Ter harer eer brandde Maandag avond voor de departementsgebouwen, het stadhuis, de Wiite Sociëteit, het Hotel des Iudes en Den Ouden Doelen de gebruikelijke feestverlichting. Hoewel er geen eigenlijke teeste- De Engeischman deinsde terug, keek Koert een oogenblik met gla zige oogen aan, wendde zich ter zijde en overwon allengs den hevigen schrik. Na een poos zeide hij „Het is niet zoo onwaarschijnlijk, dat mevrouw Von Bergnaupt te eeni ger tijd klaagt over den man, wiens treurige plicht het was u de oogtn te openen voor een zaak, die ik veel liever verzwegen had als ik dat met mijn geweten en rechtsgevoel had kunnen overeenbrengen. Alleenpiiehts- gevoel heeft mij doen handelen. Als ik dus door u werd neergesabeld wegens de vervuiling van mijn piicht, zou ik zonder morren sterven ais een soldaat voor den vijand Verschrikt en aangedaan greep Koert de beide handen van den ad vocaat. „Pardon, mijnheer ik vermoedde niet dat ge mijn dwazen droom zoo ernstig zoudt opnemen." „Mijnheer, ge zoudt waarlijk de eerste niet zijn, die onder den in vloed van een schoone vrouw zijn besten vriend doodt. Zulk een nood lottig oogenblik zou misschien wel dra aanbreken als ge aan de drin in de iijkheden waren, was het toch stad drukker dan gewoonlijk. Op den eersten Meidag een prachtdag hebben we een gehee! andersoortige manifestatie gehad dan de huldigende Oranje-stoeten van Zaterdag, wond. Als ieder jaar werd ook ditmaal op 1 Mei door het Haagsche vak comité en door den Haagschen be- stuurdersbond het Meifeest gevierd. Het vakcomité hield daartoe Maan dagochtend een wandeltocht door de stad, waarbij langs een drietal wer ken of werkplaatsen werd getrokken, waar het personeel in staking was. 's Middags werd een vergadering gehouden in den niet vaandels en vlaggen getooiden tuin van het ge- hcelonthouderskoffehuis in de N.euwe Moistraat, waar de heer I. I. Samson als spreker optrad en waarin ook de Vrije Socialistenvereeniging en andere organisaties waie-i vertegenwooidigd. De H. B. B. met eenige andere vereenigingen, onder welke de S. D. A. P. en de S. D. P., hield een wandeltocht van Vaillantplein naar Dekkersduin en daarna een vergade ring in een zaaltje aan het Hoogezand, dat propvol was. Vermeldenswaard zijn de woorden van den heer Sneevliet, van Zwolle, hoofdbestuurder van de Nederl. Ver- eeniging van Spoor- en Tramweg personeel, die, alvorens tot zijn eigenlijk onderwerp te komen, zeide, in den a. s. zomer zijn gehoor terug te zien „ter gelegenheid van de actie, die het trampersoneel dan zal voeren tegen een lyrannieke „tramdirectie en waarvoor de H. B. B. juist giste ren zijn steun heeft toegezegd". Blijkbaar is er dus iets op til „Un Uomme averii en vaut deux." 's Avonds hield het Vakcomité wederom een 1 Mei-vergadering in den tuin, waarbij een muziekcorps zich deed hooren. En vanwege den H. B. B. werd de dag besloten met een optocht met muziek en banieren van Jacob van Campenpletn over Paul Krugerlaan naar Newtonplein, waar de stoel werd ontbonden. Die stoet bestond uit een 32 tal vereenigingen, met vaandels, transparanten met ver schillende spreuken, een muziekcorps en een zeer groot aantal fakkeldragers. Een bijzonderheid, die vorige jaren ontbrak, was deze, dat de stoet van het oogenblik van vertrek af tot het oogenblik van aankomst begeleid en omstuwd werd door groote troepen jongelieden, die oranjeiiederen zongen, „Weg met de socialen schreeuwden en met oranje linten zwaaiden. Op het Newtonplein werd de stoet door een groote menigte opgewacht, de volksliederen zingende en in het midden een fakkel, waaraan oranje linten hingen. De politie achtte het raadzaam, dezen fakkel met het lint gende wenschen van uw vrouw vol doet en haar gaat opzoeken." „Nooit!" riep Koert uit; „zelfs niet op het gevaar af dat men mij voor moedeloos houdt." „Dat zal men niet doen, mijnheer Von Berghaupt, want tk geioof dat niemand ter wereld van u kan eischen dat ge jegens de dochter van james Gray anders zoudt handelen dan ge gedaan hebt. Wat nut kan zoo'n ont moeting ook hebben Niets dan eene scène zai het gevolg zijn, en daarmede is uw huwelijk niet ontbonden." „O, mijnheer MorrisEr is geen twijfel mogeiijk. ik za! mij niet ver nederen tot een ontmoeting met haar Nooit, nooit zie ik Jane Gray weder." De advocaat bleef plotseling stil staan en noodzaakte dus Koert dit ook te doen. „Maar, mijnheer Von Berghaupt, ais uw vrouw eens de moeite nam om u hier in het hotel te komen op zoeken wat danV Koert schudde het hoofd. „Voor zoover ik Jane ken, houd ik dit geval voor onmogelijk." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1