en. ijk. ANK LIUBG", in voorraad. Zaterdag' 6 Mei Feuilleton. Gemeenteraad. reedt een Beizigers, ren enz,, stregelin- irwaarden a-baar aan Agenten. B. No 107 arieven. JSKK-KLÖP. Lijfrente, ATST0E2ICHT ielburg. iedingen. 49e Jaargang, 1911, BINNENLAND» Jerd door Steeds voor- Vlissinéen. DE. goederen. verstrekt. foon No. 71. iting. en. HST. f86.387.411.00 f 1.003.518.17 f27.437.411 88 f28.808.387.71 f 1000.ver- jaarpremie ver met 3°/o.van de le vermindering igarandeerd. eaehiedt na 25 jaren 30 jaren overlijden. 44.11 44.38 45.25 46.83 49.15 52.73 38.09 38.56 39.71 41.68 44.59 k worden adver- voor aanvrage" en. worden geplaatst geheelc annonce lken regel meer naai voor 2 maal itbetaling. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Bbonnements-fiduertentiën op zeer uoordeeiige voorwaarden Hofbericht. Hunne hoogheden Johan Aibrecht, hertog van Mecklenburg, de regent van Brunswijk en de hertogin, die thans ter paleize Het Loo de gasten zijn van H. M. de Koningin, zullen van 9 tot 11 Mei a. s. komen lo- geeren bij Hare Majesteit de Konin gin Moeder, te Harer paleize in het Voorhout te 's Qravenhage. Het hertogelijk echtpaar komt Dins dag den 9en, tegen 's middags 5 uur in de residentie aan en zal Donder dag, den lien in het ochtenduur weder vertrekken. Verbod bekleeden bijbetrekkingen door gemeente-secretarissen. De gemeenteraad van Zijpe heeft den gemeentesecretaris verboden zonder zijne toestemming andere betrekkingen te bekleeden. Het bestuur der afdeeiing Noord-Holland van den Nederlandschen bond van gemeente ambtenaren heeft besloten zich hierover te wenden tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, omdat dit verbod in strijd is te achten met de gemeen tewet. Deze noemt zelve de met het gemeente-secretariaat onvereenigbare betrekkingen en de gemeenteraad mag hieraan geen uitbreiding geven. Dit was de meening van niemand minder dan van Thorbecke, den ontwerper der gemeentewet van voorname schrijvers als prof. Oppenheim en Elenbaas en vele anderen. Het verbod werkt bovendien in menig geval hoogst onbillijk, omdat bij de nog altijd zoo treurige bezoldiging van verreweg de meeste gemeente-secre tarissen hét verrichten van andere werkzaamheden veelal dringend nood zakelijk is. a 40.) Mijnheer Morris scheen echter niet genegen te zijn om zich verder met de zaak in te latenhij zocht naar voorwendsels om zich te kunnen te rugtrekken. De dames bestormden hem echter zoolang met verzoeken, dat hij eindelijk wel moest toegeven. „Damesge doet een beroep op mijn hart er. daarmede hebt ge mijn zwakke zijde getroffen Nog nooit heelt iemand tevergeefs een beroep op mijn hart gedaan. Ik zal mijn reis nog eenige dagen uitstellen, om u te kunnen dienen. Wij zijn het reeds eens, dat het goed zou zijn, wanneer de dochter van James Gray bewogen kon worden om naar het buitenland te vertrekken. Als zij eenmaal Parijs heeft wedergezien, ben ik overtuigd dat zij nooit naar den Rijn terugkeert. Wij moeten echter met veel overleg Het gegoten huis. Het huis, dat te Santpoort gegoten werd, is pas gisterochtend te 5l/s uur gereed gekomen. ïHet personeel heeft den geheelen nacht doorgewerkt. Pest op Java. Een Regeeringstelegram van 4 Mei betreffende pcstgevallen op Java meldtAfdeeiing Malang twee koorts- gevallen op éen dezer blijken pest te zijn. Gisteren (3 Mei) dertien ge vallen waaronder éen longenpest; negen dooden. Van de pestlijders van vorige dagen zijn er nog tien overleden. Te Pa- soeroean op dertig April een geval dat doodelijk was. Voorzorgsmaat regelen zijn genomen. Te Soerabaja éen geval. Te Kediri geen gevallen. RECHTZAKEN. De rechtbank te Middelburg heefi heden veroordeeld wegens mishandelingJ. F. de M., 23 jaar, slagersknecht en C. de M., 18 jaar, werkman, beiden te Zuiddorpe, ieder tot f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis; C. J. van S., 18 jaar, dekknecht te Ierseke, tot 2 maanden gevangenisstraf; A. F. de K., 15 jaar, loodgietersknecht te Middelburg, tot f 3,50 boete subsidiair 1 week tucht school C. J. de R., 33 jaar, werkman te Vlissingen. tot f 5 boete subsidiair 5 dagen hechtenis; H. W., 42 jaar, herbergier te Ter Neuzen, tot f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis niet voldoen aan het bevel van een ambtenaarF. de J., 30 jaar, werk man, en A. D., 33 jaar, werkman te Axel, ieder tot f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis oplichting -, j. E. C. W. j., 25 jaar, zonder beroep te Middelburg, gede tineerd tot 2 maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest diefstal M. v. d. D., 13 jaar, zon der beroep te Souburg, tot 6 maanden tuchtschool ontuchtige handelingen J. G., 28 jaar, arbeider te Wolfaartsdijk, gede tineerd ie Middelburg, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest; W. S., 18 jaar, kruide niersbediende te Vlissingen, tot een maand gevangenisstraf overtreding der jachtwetC. de K., 43 jaar, koopman te Koudekerk?, met bevestiging van het vonnis waar van hij in hooger beroep is gekomen, tot 14 dagen hechtenis; diefstal voorbereid door geweld J., 24 jaar, smid, K. L 23 jaar, fa brieksarbeider, beiden te Middelburg en aldaar gedetineerd, ieder tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest bedreiging met misdiijf tegen het leven gerichtL. de R., 26 jaar, ma chinist, gedetineerd, tot 3 maanden handeleneen verkeerde stap kon noodlottige gevolgen hebbenik ver zoek u daarom mij eenige dagen tijd te gunnen om te overdenken hoe wij het best ons doel kunnen bereiken. De grootste moeielijkheid is daarin gelegen, dat wij de dochter van James Gray de overtuiging moeten geven, dat haar man te Parijs vertoeft, zonder bij haar den geringsten twijfel op te wekken. Als dat gelukt, reist zij da delijk af, daar sta ik borg voor De advocaat onderhield zich nog geruimen tijd met de dweeperige jonkvrouw, die voor zijne bedoelingen als geschapen scheen. Hij bespiak een en ander met haar en verliet in de schemering het huis van mevrouw Von Reidersdorf, tevreden over het geen hij verricht had. Hij wandelde naar het spoorwegstation en keerde met den trein naar Wiesbaden terug. X. Gedurende den tijd, die in het be lang van zijne gezondheid aan zijn verlof was toegevoegd had Koert zich teruggetrokken in een klein hotel in het bosch, op een uur afstand van Wiesbaden, naar hij tot Wambold en gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Levensgevaarlijke verwonding, Voor de rechtbank te Middelburg stond heden terecht de 26 jarige vrouw van verdachte zeden M. v. d. W., die beklaagd wordt, dat zij in den nacht van 10 op 11 Maart jl. te Middelburg den marinematroos Lau rens Davidse met een scherp voor werp een steek in den rug heeft toegebracht, waardoor eene snel toe nemende groota verbloeding en sa mendrukking en verdringing van het hari en de linkerlong is ontstaan en Davidse levensgevaarlijk is verwond geworden. In deze destijds in Middelburg zoo veel besproken zaak werd door het O.M. éen jaar en zes maanden ge vangenisstraf geeischt met aftrek van het voorarrest. De verdediger mr. J. H. Stieger vroeg clementie. Nog werd tegen den 19-jarigen E. v. d. P., uit Koewacht, wegens poging tot doodslag door middel van een revolverschot drie jaar gevange nisstraf ge ëischt met aftrek van het voorarrest. Bij beschiieking van de recht bank te Middelburg is verwezen naar de openbare terechtzitting raet bevel tot gevangenhouding van den beklaag de de zaak tegen B. M. H. 28 jaren, zonder beroep, huisvrouw van D. wonende te Vlissingen, thans gedeti neerd te Middelburg, beklaagd van diefstal van een bankbiljet van f 100. Zitting van Vrijdag 5 Mei, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heeren Van Raalte met kennisge ving en verder de heer Taat; een vacature. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden .goed gekeurd. Vervolgens werden verschillende mededeelingen gedaan. Daaronder behoort het reeds door ons opgenomen Kon. bestuit tot toe kenning van een voorschot van f421,000, met de bedoeling om door een voorschot van gelijk bedrag van gemeentewege de vereeniging tot verbetering der volkshuisvesting in Siaat te stellen 180 arbeiderswonin gen ie bouwen. sjs Gemeente-Archivaris. In verband met het in de vorige vergadering verleende eervol ontslag zijn mama zeideom tot zichzelf te komen In de stille rust en eenzaamheid van het woud hoopte hij kracht te vinden tot het volbrengen van de moeielijke taak: zich van zijn vrouw te scheiden, die hij meer beminde dan hij zelf wist. Doch de eenzaam heid bracht hem niet de troost, waar op hij gehoopt had. Integendeel, hij verviel meer en meer lot de zwaar moedige droomerijeri, waartoe hij van nature zoo geneigd was. Eerst hier kwam hij tot het besef, hoe diep zijn liefde voor jane in zijn hart gewor teld washij begon in te zien,' dat zijn verder leven zonder Jane een droevige lijdensweg zou zijn. Soms betrapte hij er zich op, dat hij naar een uitweg zocht om toch nog met haar te leven en gelukkig te zijn. Hij vroeg zich af of zijn maatschappelijke positie en de strenge opvatting van het begrip „eer" wer kelijk waard waren, dat hij daaraan zijn teerbeminde vruuw ten offer bracht. Kan hij niet met haar naar Amerika vluchten en daar een plekje vinden, waar hij ongestoord en on bekend alleen voor zijn vrouw kon aan den heer ds. P. K. Dommisse, als gemeente-archivaris. Medegedeeld werd dat Burg. en Weth. van oordeel zijn dat de be noeming van dezen titularis aan hun college behoort en niet aan den ge meenteraad en zijn zij dus voorne mens eerlang tot benoeming van een archivaris over te gaan. Deze mededeeling werd voor ken nisgeving aangenomen. Verder werd mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van verschillende raadsbesluiten. Ged. Staten merken op dat de on kosten voor den aankoop van grond ongewoon hoog zijn. Van de gezondheids-commissie was ingekomen de rekening en ver antwoording over het jaar 1910, be dragende in ontvang f 1874,59 en in uitgaaf 1199,0372, goed slot alzoo f 675,55%. Van dezeltde commissie was in gekomen de begrooting voor 1912, bedragende in ontvang en uitgaaf f 1220 met een toelage van f820 uit de gemeentekas. Verder waren ingekomen de Zater dag jl. door ons opgenomen reke ning der Kamer van Koophandel over 1910 en de begrooting van dat college voor 1912. Deze werden gesteld in handen van de financieele commissie. Nog was ingekomen het reeds door ons in zijn geheel medegedeelde adres van J. van der Peijl en G. F. Lindeijer, betreffende het invoeren van een progressieve belasiingheffing. Dit adres werd gesteld in handen van Burg. en Welh. om advies. Van den Bestuurdersbond en van de afdeeiing Vlissingen van den Metaai- bewerkersbond waren adressen van adhaesie ingekomen, welke bij de stukken gevoegd werden. De Kamer van Arbeid voor de Metaalbewerking had een adres ge zonden, naar aanleiding van de bekende kwestie betreffende de aan besteding van een wagen voor den gemeente reinigingsdienst. De. ver vaardiging van dezen wagen was opgedragen aan een smid te Souburg. Het bevreemdt de Kamer dat een adres van eenige burgersmeden be treffende deze kwestie aan den raad gericht in de laatst gehouden ver gadering geen enkel woord van protest uitlokte, maar eenvoudig voor kennisgeving werd aangenomen, waarom eenparig door de Kamer werd besloten hare meening in deze langs dezen weg onder de aandacht van den raad te brengen, hopende dat het aanleiding moge geven, dat de onbillijkheid hiervan door den raad worde ingezien en de noodige stap pen worden gedaan, dat in het vervolg bij een aanbesteding bij een zoo gering prijsverschil het werk binnen leven Was zij dan schuldig aan de bloedige daden haars vaders Bloeit niet soms een reine roos in een moeras In zulke gedachten verdiept was Koert al verder en verder het statige beukenwoud ingedwaald. Hij stond nu aan het begin van een pacR waar van hij den loop niet kende. Twijfelende welken weg hij moest inslaan, stond hij even rond te kij ken en zag toen in de verte een heer met een witten cylinderhoed op hem aankomen, in wien hij dadelijk mijn heer Morris herkende. Langzaam wandelende,als iemand die het schoone van de natuur wil genieten, naderde de man, die nu door alle vrienden en verwanten van Koert zoo gevierd werd. Von Berghaupt ging hem tegemoet en begroette hem. „Mijnheer Von Berghaupt, het is mij een groot genoegen u hier te vinden immers, wij kunnen nergens zoo ongestoord praten als in het bosch. Ik ben reeds aan het hotel geweest, maar ik trof u daar niet aan. Het is inderdaad een gelukkig toeval, dat ik u hier ontmoet. Als ge het goed- de grenzen onzer gemeente blijve, wat zeer zeker in het belang zal zijn, zoowel van werkgever als werknemer alhier. Dit schrijven werd voor kennisge ving aangenomen. Nog waren ingekomen de jaarver slagen over 1910 van het middelbaar onderwijs en bi treffende het archief wezen en de oudheidkundige verza meling, welke in het jaarverslag zullen worden opgenomen. Overgelegd werd een exemplaar van een brochure over het loodwit- vraagstuk, getiteld„Geschiedenis, bereiding en eigenschappen van het loodwit", met de mededeeling, dat van deze brochure meerdere exem plaren te verkrijgen zijn. Hierna werd overgegaan tot het doen van enkele Benoemingen. In de eerste plaats van een lid der commissie voor de badplaats (vaca ture Jacobze). Benoemd werd de heer Stuart met 9 stemmen. Verder verkregen de heeren Ktij- perg en Rottier ieder 2 stemmen ei de heer Van Niftrik 1 stem. De heer Stuart verklaarde zich be reid deze benoeming aan te nemen. Tot leden en plaatsvervangende leden in de stembureaux voor 1911/ 1912 werden benoemd de heeren J. I. de Back kiesdistrict I, H. C. Beijerman III, mr. H.J. Bunschoten il, M. van der Beke Callenfels I, D. A. Dronkers I, W. J. Frijling I, M. J. Hemmekam lil, W. L. Huson 1, G. Jurry li, P, Landsman Li, J.LooisAz. II, A. j. van Ockenburg |r. II, J. C. Paap lil, A. van de Sande II, J. E. van der Slikke III, C. N. J. de Vey Mestdagh II, mr. dr. F. S. Witteveen III, J. F. Op den Zieke III. Ter benoeming van een onderwijzer met verplichte akten Fransch en En- gelsch (voorioopig werkzaam te stel len aan schooi C) werd voorgedragen de heer A. Th. Uffelie te Nijmegen. De voorgedragene werd benoemd met algemeene stemmeu. Het onderzoek van de geloofsbrie ven van het in het Ie kiesdistrict nieuw gekozen lid, den heer dr. A. Staver man, werd opgedragen aan een com missie, bestaande uit de heeren Auer, Tichelman en Geelhoed. Tijdens dit onderzoek werd de zit ting geschorst. De commissie teruggekeerd zijnde, concludeerde bij monde van den heer Auer tot toelating van den heer Sta- verman. Dienovereenkomstig werd besloten. Van de geldleening van 1888 werden 10 obligatiën uitgeloot en wel de nos. 222, 233, 292, 217, 237, 97, 228, 355, 229 en 246. vindt, zullen we de wandeling geza menlijk voortzetten." Koert vond dit goed. „Ik moet beginnen, mijnheer Von Berghaupt, met u te bekennen dat ik mij weer heb laten verleiden om mijn reis naar Londen uit testellen, en wei op aandrang van mevrouw Von Reidersdorf en eenige andere dames, die in het proces-Gray veel belang stellen voor zoover dit u aan gaat. Ik wil niet ontkennen,dat ik hier door ernstige beroepsplichten onver vuld laat, maar ik oen mij ook be wust, dat ik als vriend jegens u plichten heb te vervullen, en daarom breng ik gaarne dit offer. Koert zeide hem daarvoor dank. „Bovendien had ik nog een an dere reden om mijn reis uit te stel len die reden is gelegen in het feit, dat uwe positie moeilijker is ge worden." „Wat, mijnheer Morris?" „ik beschouw het als een zwarig heid, dat uw vrouw beslist weigert mede te werken tot een echtscheiding zij heeft dit schriftelijk verklaard. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1