Woensdag 3 Mei 104 49e Jaargang. 1911 BINNENLAND, N< Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dageHjkSj uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Verjaardag Prinses Juliana Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana wapperden te Apeldoorn vlaggen van openbare en een aantal particuliere gebouwen. In de feiicitatieregisiers ten Paleize Het Loo werd druk geteekend. Bloem stukken werden aangeboden door de gemeente en de Oranje-Veteeniging. De bloemisterij van Het Loo bood een fraai bloemstuk, in den vorm van een kruiwagen, aan. Van den Prins ontving Prinses Juli ana als curiositeit een ouderweischen Irek-kinderwagen, die tevens als bok kenwagen dienst kan doen. Deze wagen, vroeger een van 's Prinsen kinderheerlijkheden in Mecklenburg, werd eenigen tijd geleden van daar naar Het Loo overgebracht en bij de restauratie naar de kleuren van het Koninklijk Staldepartement, met blauw satijn gevoerd. Het geschenk van de Koningin en den Prins bestond voorts in een mi niatuur boerderij naar een mode! uit Uddel. Op deze boerderij zijn stallen, hooiberg, rieten dak, tot zelfs de be woners in de typische Veluwsche kleederdracht, getrouw weergegeven. Het geheel werd vervaardigd op verzoek van het Koninklijk echtpaar door den meubelmaker ten Paleize Het Loo, tevens concierge van het museum „Feluda", den heer Huigen. Het boerderijtje beslaat een opper vlak van ongeveer 2 vierkanten meter. Tijdens de vervaardiging kwamen de Koningin en de Prins herhaaldelijk in Huigen's werkplaats een kijkj nemen. De Bond van Onderwijzeressen bij het Fröbelonderwijs heeft aan Prinses Juliana een volledig stel Fröbelmate- rlaal aangeboden. Abonnemenfs-fWtfertenfiën op zeer ooordeeiige. ooorioaarden 37.) „Zij schreef nog een tweeden brief aan mevrouw Von Reidersdorf, en daarin drong zij nog sterker aan, om haar man te mogen spreken. Deoverige brieven liet zij voorloopig onbeant woord. Toen zij de beide brieven aaneen bediende gegeven had om ze op de post te brengen, nam zij rust op de sofa; zij was afgemat. Zij was nu alleen, uitgestooten uit den kring harer bekenden, verlaten door haar beminden man. Mijnheer Morris kon tevreden zijn over den goeden uitslag va'n zijn werk. Marie, de kamenierster, kwam met Mn kop thee de kamer binnen. De oogen van het goedhartig meisje wa- ten rood geweend. üMevrouw, blieft u een kop thee." „Heb je geschreid, Marie?" In de Zondag in de Protestantscbe kerken gehouden godsdienstoefening werd de geboortedag van Prinses Juliana herdacht. Er werd in de toe spraak van de voorgangers op de be- teekenis voor iand en volk op dien dag gewezen, terwijl ook in den gebe- de de zegen voor het Koninklijk kind en de Koninklijke familie werd afge smeekt. In enkele kerken speelde bij het eindigen van den dienst het orgei de nationale liederen. Ter eere van den ditmaal op Zondag vallenden verjaardag van Prinses Juli ana brandde gisterenavond vóór de departementsgebouwen, het gebouw van het Provinciaal besluur, het stadhuis, de Witte Sociteit, het „Hotel des ndes" en „Dn Ouden Doelen" te 'sQravenhage de gebruikelijke feestverlichting. Hoewel er dus geen eigenlijke fees telijkheden waren was het toch in de stad drukker dan gewoonlijk, doordat de geïllumineerde gebouwen, alle in het centrum gelegen, het aantrekkings- punt vormden voor de vele wande laars op dezen mooien Mei-avond. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal vermoedelijk de geheele week na hare wederbij- eenkomst op 9 Mei a.s. bezig ge houden worden door het afdeelings- ondetzoek van de dezer dagen ver melde wetsontwerpen. Intusschen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in den loop van bedoelde week een korte openbare middagvergadering zal worden gehouden voor het doen van mededeelingen en regeling van werkzaamheden. Morgen vergadert opnieuw de Commissie van Voorbereiding uit. de Tweede Kamer voor het ziekte-ver- zekeringsontwerp. Vrijdag a.s. komt de Commissie van rapporteuis voor de miiitiewet bijeen en daags daarna de Commissie van Rapporteurs voor het wetsoniwerp betreffende de wij ziging der rechtspleging voor land en zeemacht. Verzekering is christenplicht. Terecht, aldus zegt „de Ned.", hooit men overal van verzekering. Iedereen behoo'de daartoe mede te werken. Allereerst de christen. Want verzr kering beieekent niet net zich onttrekken aan beproevingen, maar het gezamelijk dragen van lasten. Er zijn rampen, die ieder ourer zul len, of althans kunnen treffen. Wij mogen ons daartegen wapenen wij mogen en moeten trachten de gevol gen daarvan voor ons en de onzen dragelijk te maken. En dat kan, door in goede dagen gezamelijk bijeen te brengen, wat op den kwaden dag noódig is om in den dan ontstanen nood te voorzien. „O, mevrouw, mijn hart breekt als ik u zoo zie lijden. Ik zou zoo graag iets voor u doen, maar ik weet niet wat." Jane reikte het schreiende meisje de hand. Blijf mij getrouw, Marie, dan doe je genoeg voor mij. Deze moeilijke tijd zal zooveel te spoediger voor bijgaan, naarmate wij dapperder zijn." Zij dronk een kop thee en nam toen de pen weer op, thans om aan tante Gray te Londen te schrijven Het was haar echter niet mogelijk, de goede dame te berichten, dat Koert haar verlaten had. Zij schreef alleen, dat zij moeielijke dagen door leefde, en verzocht haar dringend naar Duitschland over te komen Terwijl zij schreef sprong zij ont steld op. Het was of de advocaat door de kamer wandelde. De vrees dat zij dien man weder voor haar oogen zou krijgen, deed haar zoo ontstellen, dat zij de nog aanwezige kamenier verzocht, den oppasser van haar man te roepen. De oppasser, wiens geweten nog niet gerust was, kwam met een echt armezondaarsgezicht bij zijn meesteres Hier heeft de christen, d.w.z hij die waarlijk christelijk denkt eene roeping De christen, kan even min ais wie ook zich aan de maat schappelijke wetten onttrekken en moet trachten te leven, al staat hij door zijn inspanning soms anderen in den weg. Maar als het hem wel gegaan is, kan hij van zijn overvloed afstaan. Niet allereerst door 't geven van aalmoezen, maar beter nog door het voorkomen van nood. Hoe dikwijls wordt dat voorbijgezien. Hoe menige voorspoedige instelling denkt alleen aan het hooge dividend van den ge lukkigen aandeelhouder, maar wei gert mede te werken aan het bevor deren van een rustigen levensavond van hen, die den dagelijkschen arbeid verrichten, doch na zeker tijdstip minder bruikbaar zijn geworden. Hoe menige patroon zou met minder on kosten, en veel beter, kunnen tót stand brengen, wat nu door den wet gever, niet aan allen, maar aan een groep, dreigt te worden opgelegd. Een rustige levensavond. Dit juist is het mooie van levensverzekering dat den belanghebbende niet een aalmoes gegeven wordt, waardoor hij afhankelijk wordt, maar dat hij recht krijgt op een inkomen na 'een welbesteed leven. Wij weten zeer goed, dat reeds in vele philintropische inrichtingen en ook in menige industrieels zaak naar betere toestanden gestreefd wordt. Wij weten ook, dat het veel geld kost om daartoe te gera ken. Maar waar het financieel mogelijk is, zou geene instelling, geen vennootschap in gebreke moe ten blijven ook in. de toekomstige behoeften van haar beambten te helpen voorzien. Wij zijn principieele bestrijders van socialistischen verzekeringsdwang. Maar wij zijn geen onverschillige toeschouwers van menschelijk leed. Daarom moeten wij vrijwillig tot stand brengen, wat anderen beoogen door dwang. Wat beteekent anders ons christendom Het Engelsche Koningspaar in ons land De buitenlandsche reisplannen van den Koning van Engeland hangen nog zeer in de lucht. Onder de gege ven omstandigheden zal men daarom in N jderland verstandig handelen met niet vast te rekenen op een bezoek van Koning Gnorge en Koningin Ma'ïe in den her'st van dit jaar. Al dus schrijft de „N, R. Ct." corrtspon- pent te Londen na een gesprek met onzen gezant aldaar. Onze vloot. In de jaarvergadering van de Ne- derl. vereeniging „Onze Vloot" te 's Gravenhage gehouden, heeft de „Je kent mijnheer Morris wel „Ja mevrouw!" Voordat mijn man van zijn reis terug is, wil ik dien heer niet in huis hebben. Je zult dus zorgen dat hij niet over mijn drempel komt. Het gelaat van den man straalde van vreugde, toen hij dit bevel ont ving. Daar werd juist gescheld. De oppasser ging opendoen en kwam spoedig terug met een brief uit Lon den, dien de brievenbesteller hem gegeven had. „Uit Londen riep jane verheugd, terwijl zij de enveloppe openscheurde, waarop zij het handschrift van tante Gray reeds herkend had. De brief luidde „Lief kind. Ik heb een langen brief voor je geschreven, maar dien heb ik onvoltooid laten Eggen, toen ik in de „Morning Post" tas, dat door een Duitsch schip te Sidney bericht is aangebracht van eenige Europeanen, die op een klein eiland nabij Nieuw- Zeeland levendat eiiand ligt dicht bij de plek waar de „King Richard" verongelukt is. Men gelooft, dat die menschen schipbreukelingen van de „King Richard" zijn, die daar een voorzitter medegedeeld, dat deze ver eeniging in 1906 opgericht met 60 leden, thans ongeveer 4000 leden telt. De aftredende leden van het hoofd bestuur en den algemeenen raad werden allen herkozenvoor de va cature in het hoofdbestuur werd ge kozen mr. G. A. P. M. van der Aa, te Amsterdam en voor de vacatures in den algemeenen raad werden be noemd de heeren F. A. van Braam Houckgeest en W. A. Mouton. Vervolgens werden in de statuten eenige wijzigingen aangebracht, waar door bepaald werd, dat de afdee- lingen verplicht zijn, van al haar vaste jaarlijksche inkomsten voor l April ten minste een derde gedeelte aan het hoofdbestuur af te dragen, behoudens de bepaling dat de af- deelingen het eerste jaar na haar op richting hiervan worden vrijgesteld en dat hel hoofdbestuur op verzoek der afdeelingen voor het tweede jaar geheele of gedeeltelijke vrijsteiliing kan verleenen. Voorts werd bepaald, dat de al- gemeene raad tenminste twee maal per jaar zai worden opgeroepen om op de hoogte gehouden te word'.n van den gang van zaken. Vervolgens werd op de daartoe gedane uitnoodiging van den ver tegenwoordiger der afdeeling Den Helder bepaald, dat de algeraeene vergadering het volgend jaar te Den Helder zal worden gehouden. De vertegenwoordiger der afd. Haarlem en Omstreken die met een 4 tal prachtige ontwerpen voor school platen betreffende onze marine ter vergadering was gekomen, deelde thans mede de wijze waarop hij zich voorstelt deze platen in den handel te brengen, waarbij de prijs van een slel van deze vier platen slechts zal bedragen plm. f 2. De verwachting werd uitgesproken dat deze schoolplaten door zeer vele scholen worden aangeschaft, waardoor de jeugd meer dan tegenwoordig het geval is op de hoogte zal worden gebracht van hetgeen betrekking heeft op onze maiine. Vervolgens bracht de vertegenwoordiger der af J. Breda en Omstreken ter sprake „het behandelen der circulaires in het al gemeen" en werd bij voldoende geld middelen de opvolging van enkele dier wenken in het vooruitzicht ge steld. Bij het hoofdbestuur is in bewer king een uitersi goedkoop boekje vour de schooljeugd waarin onze marine wordt behandeld, teneinde ook op deze manier meerdere kennis aan de jeugd te verschaffen. Vliegen. Er is een nieuw tijdschrift, gewijd aan de luchtvaart verschenen, bij C. Geleyns te Rotterdam: „Avia"iszijn toevluchtsoord hebben gevonden en sedert die ramp verlangend naar hulp uitzien. Verscheidene kustvaarders zijn dadelijk uit Sidney vertrokken, om het eenzame, bijna ontoeganke lijke eiiand te bereiken. O, lieve Jane, wal ontstelde ik door dat be richt. Het is immers mogelijk, dat je lieve papa of je onvergetelijke mama onder de geredden behoort. Als ik bedenk dat je papa een buitenge woon sterk man met een ijzeren ge stel was dat bij een moedig zwemmer en een bekwaam roeier was, dan begin ik met zekerheid op redding te hopen. Ik heb dadelijk per telegraaf een groote som gelds naar Sidney gezonden. Verdere tij dingen ontvangt gij per telegram. Vele hartelijke groeten aan je man Toen Jane den brief gelezen had, begon zij, door l.aar gevoel over meesterd, te weenen. Den avond van dienzelfden dag is mijnheer Morris in het receptie-salon bij mevrouw Von Reidersdorf. Hij zit midden in het salon met zijn witten cylinderhoed op de knie. en ziet er eerwaardiger uit dan ooit. In naam. Het blad bevat aangenaam leesbare beschouwingen en zeer fraaie plaatjes. We vinden er een voorstel in om een .tour de Hollande" te organiseeren. Van uit Rotterdam naar Den Haag, Leiden, Haarlem, Amsterdam,'(le dag). Van uit de hoofdstad via Enkhuizen, over de Zuiderzee naar Stavoren, Sneek, Leeuwarden (2e dag). Van Leeuwarden op Groningen aan, via Assen en Meppel naar Zwolle (3e dag). Van Zwolle langs Deventer en Zutfen naar Arnhem, om dan als slot van den 4den dag uit te rusten op de terreinen van Verwey en Lugard, de Mij. voor Luchtvaart. Vandaar over Wageningen, Tiel en Zalt-Bommcl naar den Bosch, vervolgens via Tilburg naar het vliegveld bij Breda (5e dag). Van Breda via Goes naar Middel burg en dan over tde Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden naar Rot terdam terug met verplichte vlucht rond den toren (6e dag). Als zevenden dag, tot besluit dier vliegweek, slotdemonstraties van de deelnemers le Rotterdam Pest op Java. De correspondent te Batavia van de „N. R. Ct." seint Te Soerabaja zijn 2, in MoJjokerto 3 gevallen van pest voorgekomen. De koffiefirma A. F. Krerner te Haarlem heeft op telegrafische infor matie bij haar vertegenwoordigers in Kediri bericht ontvangen, dat de nu heerscnende epidemie niets beteekent de maatregelen zeifs overdreven zijn en de zaken gewoon hun gang gaan. Blitar is geheel vrij van pest. Automobilisme. Een automobilist schrijft de volgen de vermakelijke geschiedenis over de Walchersche auiotolien in de „Auto" „Op ccn namiddag in de Paasch- dagen, kort na het in werking treden der Walchersche autotoilen, ontmoette ik te Middelburg een vreemd automo bilist. Hij vroeg mij den weg en daar ik juist, evenais hij naar Vlissingen wenschte te gaan, stapte ik, daartoe uitgenoodigd, in zijn auto om hem, via Koudekerke, naar de plaats van bestemming te geleiden. „Wij maken nader kennis mijnheer zit zelf aan het stuur van zijn blijkbaar gloednieuwen vuurrood gelakten tor- ptduwagen. Hij Iaat mij naast hem pia:ts neinen en zegt verheugd te zijn eindelijk een wegwijzer ie vinden, die de Fransche taal verstaat. Afkom stig uit Zuid-België, kou hij nl. geen Vlaamsch „klappen" en nog minder Hollandsch spreken. Het is moeilijk om op die manier in deze onbekende streek te reizenHedenochtend was de last al begonnen toen hij naar Dom burg wilde reizen en den weg ge- het gezelschap zitten verscheidene vriendinnen van de gastvrouw, die evenais zij zelve, zeer met Jane wa ren ingenomen, doch die zich nu met ontsteltenis van haar hadden af gekeerd. De advocaat was naarMainz gekomen om mijnheer Von Wam- bold een bezoek te brengen, en deze laatste had hem bij mevrouw Von Reidersdort geïntroduceerd. Janes antwoord was intusschen door de gastvrouw ontvangen en veroorzaakte een waren storm van verontwaardi ging bij de aanwezige dames. Het was niet meer dan natuurlijk, dat het antwoord zeer spoedig in handen van den advocaat kwam. Hij las het even en gaf het toen weder aan de gast vrouw terug met de woorden „In zekeren zin moet ik het le vendig betreuren, dat mevrouw Von Berghaupt nu het masker laat vallen en openlijk bekent dat zij geweien heeft op welke wijze james Gray zijn leven eindigde." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1