IBS iwwit" uren, FEN Dinsdag 2 Mei STUURDERSBQNO. lergadering s Beniest. No 103 49e Jaargang. 1911 !ft Ctalage Gemeentebestuur, B1N N fiNL A N D. Feuilleton, j uitriemendheic Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op 2on- en Feestdagen. fibonnements-Aduerfentiën op zeer uoordeelige uoorutaarden j in DE GROOT, Rominelkade.) F. L1NDE1JER. De wettelijke n het algemeen Debat vrij goud bekroond, kken van 15 en 25 cent Hogist, Lepelstraat! 311. it. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. LANDWEER. Zakboekjes. De Burgem. van Vlissingen Gelet op de aanschrijving van den Commissaris der Koningin |n deze provincie, brengt ter kennis van de in deze gemeente wonende verlofgangers van de landweer van alle lichtingen be nevens van het reserve-perso neel, dat zij hunne zakboekjes ten spoedigste, uiterlijk 8 MEI 1911 ten raad huize, bureau militie, moeten inleveren. Vlissingen, 1 Mei 1911- De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VANKOUDEKERKS. Verjaardag van Prinses Juliana. Ter inwijding van het tweede verjaarfeest van Prinses Juliana kon men Zaterdagavond door de straten van Den Haag een fakkeloptocht zien trekken. De eigenlijke stoel bestond slechts uit een 40tal fakkeldragers en onge veer 50 muzikanten, doch een groot aantal Hagenaars vormden vrijwillig een grooten optocht daarachter en zelfs daarnaast. Hij werd voorafge gaan door bereden politie en het feestcomité 1909, dat ook deze hulr debetuiging aan het Koninklijk huis had georganiseerd. Om 9 uur precies vertrok men van de Oranjekazerne en weinige minuten daarna defileerde men voor het paleis van H. M. de Koningin Moeder, terwijl de volks liederen werden gespeeld, van af het balkon van „Hotel des Indes" ben- gaalsch licht ontstoken en H. M. zi.ch wuivend voor een der geopende vensters van Haar paleis vertoonde. De locht werd geleid door den hoofdcommissaris van politie in perr soon. Om ongeveer 10 uur 10 min. was men in de kazerne terug. Men zag reeds velen roet de tuberculose^ bloem op de borst, die ijverig door padvinders verkocht werd. Te 3 uur Zaterdagmiddag, bij het uitrijden van hetKoninklijk Echtpaar met de Prinses in epen victoria, hadden na vooraf verkregen tpestemr ming der Apeldoornsche Padverkenj- ners, ongeveer 200 in getal, onder de leiding van baron Van litersuni, zich op het plein -voor het Kon. Paleis Het Loo opgesteld tol het brengen van een eeresaluut aan de Prinses ter gelegenheid van haar tweeden verjaardag. De Kon. Familie reed-, terwijl dp P. V. hpn stokken presenteerden, spapvoets tusschen de rijen doon waarbij Koningin en Prins vriendelijk groetten en de Prinses voortdurend met het handje wuifde. Tweede Kamer. De Tweede Kamer der Stalen Ge neraal is tot hervatting van hare werk zaamheden opgeroepen tegen Dinsdag 9 Mei, 's namiddags 2 uur. Naar wij vernemen zal worden voor gesteld daags na de wederbijeenkomst der Tweede Kamer, in de afdeelingen te doen onderzoeken verschillende wetsontwerpen, onder meer de wijzi ging en aanvulling van de bepalingen van het Burg. Wetb. omtrent de ver bintenis uit onrechtmatige daad, enz. bepalingen in het belang van perso nen, werkzaam bij het laden en lossen van schepen; heffing van het dt biet- recht op tabak wijziging der wet regelende de bevoegdheid van arts en de afzonderlijke bevoegdheid tot uitoetening der tandheelkunst en eenige wetsontwerpen van kleinen omvang. Na afloop van het afdeelingsonder- zoek zullen aan de orde worden ge steld een aantal wetsontwerpen, o.m. de motie van orde van den heer Rood- huyzen betrekkelijk het verieenen van steun van rijkswege aan de vereeni- ging van beneden den rang van offi cier gepensionneerde militairen van leger, marine en koloniën wijziging van de wet houdende regeling dér samensielüng en bevoegdheid van den Raad van Statewijziging der wet regelende de samenstelling van den Hoogen Raad, de gerechtshoven enz. 36.) „Meer dan ooit gevoel ik behoefte om alleen te zijn." „Weldra zal de tijd komen, dat Jane Gray haar onbegrijpelijk wan trouwen tegen den besten vriend haars levens zal overwonnen hebben, zijn hart en gemoed erkennen en hem tot haar roepen zal." Hij maakte een buiging en vertrok- Toen Jane alleen was loosde zij een zucht. Zij kon nu ongestoord aan Koert denken. Hij stond haar voor de oogen, niet als een man dien zij moest aanklagen, maar als haar. man dien zij aan het hart druk ken en alles vergeven wilde. Zij kon onmogelijk iets slechts van hem den ken; zij kende zijn edel hart, zijn rein gemoed, en bleef daarop ver trouwen. Zij keerde naar haar villa teiiug, met het voornemen op hem te Begrafenis Le Bron de Vexela. De begrafenis van den overleden president der rekenkamer, welke Za terdag te Maastricht plaats had, droeg een zeer eenvoudig, doch niettemin zeer treffend karakter. Aanwezig waren o. a. de minister van waterstaat, de voorzitter en secretaris der rekenkamer, de burgemeester van Maastricht, een aantal leden der Eerste Kamer, tal van olficieren van het garnizoen en twee boden van de rekenkamer. Na den lijkdienst werd het stoffelijk overschot op de R. K. begraafplaats Vroenhoven" ter aarde besteld. Ook daarbij waren verschillende autoritei ten aanwezig. Aan de groeve sprak baron Maekay, tijdelijk president der rekenkamer, die den overledene hul digde als een trouw vaderlander. Een broeder van den oveiledene dankte. Er waren vele bloemstukken, o. a. van de ambtenaren der reken kamer. Hr. Ms. „Heemskerk" naar Splthead. Naar de „N. Ct." verneemt, zal het pantsërschip „Jacob van Heemskerck" ons land vertegenwoordigen bij dè blijven hopen, ondanks alle pogin gen van Morris om haar man uit haar hart te verdrijven. Aan niemand van de bedienden vroeg zij of baar echtgenoot reeds teruggekomen was, maar zij ging bedaard naar haar ka mer, om een brief aan haar tante Gray te Londen te schrijven. Tót haar groote verrassing vond zij een groot aantal brieven liggen. De kamenier zeide dat die allen te gelijk door den brievenbesteller wa ren bezorgd, zoodat men mocht ge- looven dat ze allen terzelfder tijd geschreven en op de post gedaan waren. Op staanden voet opende Jane den eersten brief, die van me vrouw Von Reidersdorf kwam. De inhoud luidde „lk beklaag u en uw treurig lot. Geen mensch zal u verantwoordelijk stellen voor de zaak waarop ik zin speel en die ons allen met ontzetting vervult. Een ding wil ik u echter verzoekengeef Koert Von Berghaupt zijn vrijheid terug, bewillig in eene echtscheiding en ga in stilte naar Engeland terug. Als uw hart daardoor gekwetst wordt de (ijd zal die wonden heden. Zoo gij uw man vlootrevue welke fer gelegenheid van de Engelsche kroningsfeesten 24Juni ter reede van Spithead zal gehouden worden. De komst van President Fallières Zooais reeds is medegedeeld, zal de president der Fransche Republiek in den namiddag van 4 juli, ongeveer 3 uur, ter begroeting van H. M. de Koningin te Amsterdam aankomen. De beide oorlogsschepen waarmede de president komt behooren tot de grootste der Fransche marine. Het zijn de „Vérité" en de „Patrice." Beide zijn pantserdekschepen van de tweede grootte (alleen overtroffen door de schepen van de „Condorset"- type) met een waterverplaatsing van 14,868 ton. De lengte bedraagt 134, de breedte 24, de diepgang 8.4 M. Het stoonivermogen bedraagt resp. 20,433 en 17,859 paardekrachten. De bepantsering is van dé zwaarste soort, evenals de bewapening. Beide bodems hebben een snelheid van 19 knoopen. De „Vérité" is van siapel geloopen in 1906, de „Patrie" in 1903. Daar de sluis te IJmuiden een breed- van 25 M. heeft is 't misschien aan twijfel onderhevig of de groote gevaarten, die allicht uitsteeksels hebben, deze sluis zullen kunnen passeeren. Een correspondentie daar over moet ten Stadhuize gaande zijn. Jaarwedde gemeente-ambtenaren. Burg. eu Weth. van ;Amsterdam hebben aan den gemeenteraad een voorstel gedaan tot wijziging van de verordening betreffende het secretaiie personeel. Het voorstel beoogt in de aller eerste plaats verbetering in de sala rissen der klerken. Wordt voor dezen het minimum overeenkomstig de toe zegging, gedaan bij de memorie van beantwoording op de begrooting dienst 1911, bepaald op f 600, door de bepaling, dat „de beide eerste periodieke verhoogingen telkens na een jaar dienst kunnen worden toe gelegd", wordt verkregen, dat in den regel op 23-jerigen leeftijd aan de lagere ambtenaren een bezoldiging van f 800 is verzekerd. Immers hetzelfde wordt ook op de vaste schrijvers van toepassing ver klaard, al wordt voor dezulken, die in den regel slechts minder belangrijk werk hebben te verrichten een iager maximum (f 1000) dan voor de kler ken (i 1400) bereikbaar gesteld. Dit iaatste maximum tot dusverre was dat f 1100 wordt voor eiken klerk, wiens dienstverrichtingen geen aanleiding geven tot gegronde aan merkingen,vrijwel automatisch verkre gen. Gm adjunct commies te worden zal hij wat m.eer moeten praesteeren dan van een beginnend klerk wordt gevorderd, doch dan ook een maxi mum van f 2100 kunnen bereiken, of f 400 meer dan een klerk le klasse onder de tegenwoordige verordening. De eischert voor adjunct commies zullen strei ger zijn dan thans voor klerk le klasse: in verband hiermede wordt in de overgangsbepalingen voorgesteld, de tegenwoordige kier ken, die in het vooruitzicht op een maximum van f 1700 werden aan gesteld, deze aanspraak te doen behouden, voor het geval zij voor eene benoeming tot adjunct-commies ongeschikt blijken. Ook van de hoo- gere ambtenaren wordt de positie verbeterd. Den aan adjunct commies aanslui- tenden rang van commies stellen B. en W. voor te bezoldigen met f 2200—f 2800. Hierbij zij opgemerkt, dat B. en W., in afwijking van de thans gevolgd wordende praktijk, voornemens zijn jong-gepromoveerden niet altijd dadelijk als commies aan te stellen. In overeenstemming nage noeg met hetgeen aan groote secre tarieën elders, zoomede aan de meeste provinciale griffiën, thans geldt, ware naar het oordeel van B. en W-, aan de hoofdcommiezen een bezoldiging toe te kennen van f 3000 tot f 4500. Voor den administrateur der ge- meente-financiën (thans inspecteur geheeten) en den directeur der ge meente-belastingen zouden B. en W. de bezoldigingen, Ihans bedragend f 4000—f 5000, willen bepalen op f 4500—f 5000. Voor de inspecteurs der gemeente belastingen (thans controleurs ge heeten) moet een maximum-salaris als dat der hoofdcommiezen bereik baar zijn. Daarentegen schijnt een aanvangsjaarwedde van f 2500 aan B. en W. voldoende. De bezoldiging van de sub-ont vangers der gemeentebelasting, thans bedragend f 2000 tot f 3500, zal worden gebracht op f2800—f4000. Voor een adspirant-klerk, die 17 a 18 jaar oud is achten B. en W. een bezoldiging met f 300 voldoende terwijl hij als hij 19 jaar oud is 1 400, en, indien hij 20 jaar oud is, f 500 moet kunnen verdienen. Referendarissen, hoofdinspecteurs der gemeentebelastingen en hoofd commiezen-titulair kunnen bijzondere toelagen genieten, welke, wat betreft de beide eerste groepen, worden ge steld op f 300 en voor de laatste op f' 200. Het voorstel bevat verschillende overgangsbepalingen. Met inachtne ming daarvan zal de begrooting voor 1911 door invoering van de veror dening op 1 Juli e. k. worden be zwaard met f 26,500. De vereeniging van onderoff. „Ons Belang" heeft haar algemeene ver- slechts een oogenblik hebt liefgehad bespaar hem dan een schandaal, dat de ondergang van zijn eer onvermij;- delijk tengevolge moet Hebben. Wij zijn niet boos op u, omdat gij op het rechte oogenblik verzwegen hebt op welke ontzettende manier uw va der het leven verloor, maar wij be klagen u en bidden God dat Hij u genadig zij." „God in den hemelriep Jane uit en greep zich vast aan de leu ning van een stoel." De ontzettende manier waarop mijn vader het leven verloor? Hij stierf ais een held! Wanneer heb ik aan mijn man ver zwegen op welke manier hij den dood vond Met bevende hand opende zij den tweeden brief j die kwam van Kóerts mama. Deze brief was met bevende hand geschreven hier en daar zag het papier er uit, alsof er tranen op gevallen waren. Jane las „Bij alles wat heilig is, bezweer ik u geeft Koert zij.t vrijheid te rug O, gij ongelukskindIk wil u alles vergeven, u elk oogenblik in mijn gebeden gedenken en den zegen des- hemels over' u afsmeeJken, maar geef mijn zoon de vrijheid 1 Als ge weigert en een schandaal veroor zaakt, moet mijn zoon zich zeiven dooden. Zijn bloed zou over uw hoofd komen. Om vele redenen kan Koert de echtgenoot niet blijven van een vrouw, wier vader zulk een dood stierf!" In denzelfden toon waren de overige brieven, afkomstig van de dames die allen tot de intieme kennissen van Jane behoorden. Alle brieven bevat ten op de een of andere manier het verzoek, de bede of het verlangen, dat zij zich van haar man zou laten scheiden. Alle zinspeelden met ver wonderlijke eenstemmigheid op den dood van haar vader en lieten geen twijfel over of de dames vonden dien dood weinig eervoi. Het kwam Jane voor als waren al de dames haar vijandig geworden, om redenen, die haar een raadsel waren en die men met zorg voor haar verborgen hielddoch allen zochten haar van heur echtgenoot te scheiden. En Koert bood die dames daarbij de hand, ja misschien was hij de ziel van alles „Koert 1 wat heb ik je gedaan riep zij uit. gadering te Amersfoort gehouden. Een krachtig pleidooi werd gevoerd voor betere opleiding van het ka der, betere werving en oprichting van een kaderschool. De motie, waar in het hoofdbestuur werd opgedragen daarvoor te ijveren, werd met grooten bijval zonder stemming aangenomen. Mede werd b s'oten krachtig te ar beiden voor eane wettelijke regeling eener rechtspositie. Oefenschepen. De 2en Mei zal te Hellevoetsluis Hr. Ms. „Bulgia" in dienst worden gesteld, ten behoeve van de practi- sche oefeningen van de adspirant- machinisten van het laatste studiejaar van de marme-macninistenschool en den 19 Mei ie Willemsoord de in- stuctieschepen „Ever", „Das" en Havik" voorde practische oefeningen der adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de marine. Holland op z'n breedst. Een belangrijke demonstratie op bouwkundig gebied, welke in de kalme afzondering van het dorpje Santpoort werd voorbereid, nadert hare voltooiing. Men ziet daar, op korten afstand van het station, hoog boven een schutting een donker gevaarte ver rijzen, dat in zijn sombere dreiging een diep geheim doet vermoeden en in zijn nobele stijging van durf en dapper streven spreekt. Het is een zwart-ijzeren huis. Het is de ijzeren ommanteling van een bouwwerk, dat, in zijn verschij ning uniek, in zijn wezen de meest algemeene productie-principes tot zuivere consequentie brengt. Het is de eerste manifestatie van een architectuur, die, geheel op de moderne massa-productie aangelegd, langs nieuwe banen tot nieuwe schoonheid voerend, zich reeds lang liet wachten. Men kent de leelijkheid van de monotone „moderne" huizenrijen. Men wacht op het procédé, dat hier economisch-gezonde schoonheid bren gen kan. Welnu, hier is het be doelen. Hier is, in kiem, het bereiken, en wanneer binnen korten tijd mag blijken dat deze kiem groeit tot een kracht, dan is aan Holland de eer van het initiatief. Er is over deze nieuwe bouwwijze, die beoogthet bouwen van massa- woningen, schooner, beter en goed- kooper dan men tot heden vermocht, in den laatsten tijd nog al wat ge schreven. Men heeft onder het motto gego ten huizen, in kranten en periodieken telkens berichten op zien duiken, die, nu eens vaag, dan weer schijnbaar op hechteren basis berustend, immer Vastberaden zette zij zich neer en schreef het volgende antwoord aan Koerts mama: Mevrouw „lk heb eene te goede opvoeding genoten, ik heb te veel liefde en goedheid van mijn ongelukkigen va der ondervonden, dan dat zijn nage dachtenis mij niet heilig zou zijn. Naast mijn man is er niemand ter wereld, dien ik zoo van garrscher harte vereer als mijn vader. O, dat gij hem toch gekend hadt, mevrouw Hij dacht en handelde zoo edel en stierf als een held. Gij bezweert mij dat ik uw zoon de vrijheid zal te ruggeven dat ik in een echtscheiding zal bewilligen. Maar mevrouw, mag een jonge vrouw haar kind beröo- ven van zijn vader Ondanks uw „Neenop deze vraag, ben ik be reid van mijn Koert afstand te deen ik zal mijn kind zijn vader ontne men ik zat mij in alle stilte van hem laten scheiden en mij in alles naar zijn verlangen schikken, als Koert tot mij wil komen en mondeling de verklaring herhaalt, die hij mij door mijnheer Morris schriftelijk heeft laten bezorgen." (Wordt vervolgd.) I

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1