indel IIJER. 28 April fENBRAü Vrijtla Feuilleton, )en Haag. x, Tilburg. >sterhout. (ENER, BINNENLAND, No. 100 49e Jaargang. 1911. ff* i, VLIES. Tschirch. irdekoper Jr. '+3. ID GELD. S. DE iQNGE Go. Telefoon 125 loruit of korting, fiandeling. termijnen, jrouwbaar. kkelijk. reken. It ing. No. 968, aan het blad. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote 'etters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Een pop voor Prinses Juliana. Ais aanvulling op een bericht in ons vorig nummer betreffende het aanbieden van een pop aan Prinses Juliana door een boerenvrouw te Qoes, worden nog de volgende bijzon derheden gemeld Een eenvoudige vrouw uit het volk mejuffrouw Anna Gunst, geboren Geensen, die een bijzondere voor liefde heeft voor het maken van poppen in Zuid Bevelandsch kostuum ppgpn eenig maanden geleden aan de vervaardiging van een zoodanige pop, weike zij op den jaardag onzer Prinses aan H. M. de Koningin wilde aanbieden. Zij had zich eerst verge wist dat H. M. dit geschenk zou willen aanvaarden, en in een schrijven later gevolgd door telegram werd haar namens Hare Maj esfeit meegedeeld, dat H. M. op Dinsdag 25 April het geschenk te Haren Paleize op Het Loo zou willen in ontvangst nemen, en dat de vervaardigster het haar zelf moest komen overhandigen de reiskosten zouden worden vergoed. Schoon mejuffrouw Gunst de zaak pogai stil hield, kwam 't ons toch ter ooren en begaven yvij ons gisteren naar hare woning, waar wij de pop een prachtexemplaar inderdaad in oogenschouw mochten nemen, aldus meldt „de Zeeuw". JZjj heeft een beukje van rose zij, een doekje van rood fluweelde muts is van echfe kant met karkas voorts echte bloedkoralen met slof zelfs een zilveren doekspeld ontbreekt niet. De pop is behalve kap en armen geheel door Mej. G. vervaardigd en de inrichting der pop is zoodanig dat zij ook kan zitten. Dinsdag te 1 uur werd het geschenk op Het Loo aan jhr. Van Geen ter hand gesteld, die 't terstond in de kamer der Prinses liet deponeeren. De Prinses deed juist haar middag slaapje, zoodat mej. G. tot half 3 wachten moest. Door jhr. v. Geen weid zij op dat uur naar de binnen plaat® geleid, waar de Koningin en de Prinses gereed stopdep uit Je rij den, De Koningin sprak juffr. G. aan en betuigde haar Haar haitelijken dank. H. M. vond de pop heel mooi afgewerkt en vroeg of juffr. G. haar zelf gemaakt had, waarop deze be vestigend antwoordde. De Koningin zeide, dat de Prinses er heel blij mee was, en zeide tot de prinses „Hier is nu de juffrouw van wie u (ie pop gekregen hebt, bedank haar pr nu eens voor." Pe Prinses keek juffr. G. aan, en zei„dank, dank", waarbij zij een bevallige buiging maakte. i Na een onderhoud van nog enkele oogenblikken, waarbij H. M. gaarne een Haar aangeboden photo van de O— 33.) „Hoe zwaar jane Gray ook lijden moge, omdat zij den man verstiet, die den zegen haars vaders reeds had, U( zal haar in de ure der droefheid kt zijde staan, om met haar te lij den en te strijden, ja, om desnoods met haar ten onder te gaan." Mijnheer Morris stond op en ging naar de deur. Zijn oogen waren voch- 'igzijn lippen trilden. Toen hij bij de deur was, keerde hij zich nog eens om en zeide „Het is mogelijk, dat de minnares I "an mijnheer Von Berghaupt, die hem le Wiesbaden in haar strikken ge- Jangen houdt, hem aanzet tot een brutale bejegening van zijn vrouw I °<ndat deze geen ja en amen zegt op het voorstel tot een vrijwillige schei- Jing. in dat geval zal ik met miin horst de slagen opvangen, die be pop aanvaardde, groette zij de Goe- scbe schenkster en zeide tot de Prinses, dat zij haar nog eens toe wuiven zou en met nog een hand- wuiving van de Prinses aan juffr. Gunst was de audiëntie afgeloopen. Voorwaar een echt huiselijk, hartelijk tooneel'j?, dat wij gaarne door een photogiaaf zouden vereeuwigd gezien. Eerste Kamer. Blijkens het afdeelingsverslag der Eerste Kamer, werd in de eerste plaats gevraagd of het ontwerp var. wet tot nadere regeling van de rech ten van successie en van overgang bij overlijden wel noodig is ter ver sterking der middelen. Pe enkele leden welke die vraag stelden, be twijfelden dit. Van andere zijde werd opgemerkt, dat de ervaring leert, dat de uitgaven niet minder dan de inkomsten stijgen en dat dit niet schijnt te "kunnen worden tegengegaan. Verschillende leden be tuigden hunne ingenomenheid met het wetsontwerp. Enkele leden waren van oordeel, dat de verhooging be langrijker had behooren te zijn en dat de regeering wel zou h bben gedaan de inkomstenbelasting tegelijkertijd te regelen. De meenirig, dat mede de successiebelasting als het ware aan gewezen is om de inkomsten van den staat te versterken, werd echter door anderen niet gedeeld. Met alle waar deering van de verbeteringen, die de voordracht in de wet zou brengen, hadden die leden ernstige bedenking, dat de rechte lijr, in vele gevallen zwaarder dan tqt dusver zou worden belast. Zij achtten de belasting van de rechte lijn reeds kwalijk te ver dedigen. Gewaarschuwd werd met verhooging dezer belasting voorzich tig le zijn. Van andere zijde werden de bedenkingen tegen de belasting op successie in de rechte lijn onge grond geoordeeld Het beroep op eene toezegging van minister Qleich- man ging, meende men, niet op. Bij alle leden onnnotfte de voordracht ernstige bedenking, omdat zij pro gressie in de successiebelasting ?ai invoeren. Zij was naar het oordeel van een aantal leden onmogelijk te rechtvaar digen, De schaal is daarenboven ten eenenrnale willekeurig. De vermeer dering van de draagkracht is niet aftemeten naar het bedrag van de erfenis, die de eifgenaam ontvangt, maar is afhankelijk van tal van om standigheden. Deze beschouwingen vqr.den even wel geen ajgemeene instemming. Enkelen waren van gevoelen, dat de belasting en de progressie denzelfden rechtsgrond hebben, De mees'e leden verdedigden de progressie met er op te wijzen, dat de successiebelasting niet op zichzelve moet worden be stemd zijn om het hart te treffen van de engel mijns levens." Met eene stijve buiging en een diepen zucht verliet mijnheer Morris de kamer. Eindelijk „cheen de advocaat het rechte middel gevonden te hebben, om de liefde en het vertrouwen in janes hart aan het wankelen te brengen, „Zijn minnares riep zij uit. Koert's minnares! O God, Koert, Koert, hoe zwaar wordt je belasterd Maar waar om kom je niet tot je vrouw Waar om kom je niet, Koert Zij begon te schreien en zonk op een stoel neer. Toen mijnheer Morris den tuin doorliep, kwamen hem drie dames te gemoet, waarvan mevrouw Von Rei- dersdorf zich onderscheidde door haar vorstelijk voorkomen. De advocaat sloeg schuim een bewonderenden blik op haar en trad ter zijde ont beleefd te groeten. Als versieend bleven de drie dames staan, toen zij den En- gelschman bemerkten. Mevrouw Von Reidersdorf liep op hem toe en keek hem scherp aan. „Is u mijnheer Morris, uit Londen vroeg zij. „Om u te dienen Toby Morris." jibonnentenfs-fiduerfenfiën op seer uoordeeiige ooortoaarden schouwd, maar als een deel van het gansche belastingstelsel. De leden, die tegen de invoering van de pro gressie waren, voora! wegens de gemakkelijke wijze waarop de belas- iing z ïi kunnen worden verhoogd, beioogden nog, dat in geen geval progressie toelaatbaar is, zoolang de successiebelasting niet definitief is herzien. Zij waren van oordeel, dat de voorgestelde wet slechts een tij delijk karakter draagt. Vele leden konden zich met het voorstel ook kwalijk vereenigen omdat cle succes- belasting kapitaal vernietigt. Betaling in termijnen werd door enkele leden verdedigd. Vele leden kondsn zich intusschen tqet die termijnbetaling niet vereenigen en stemden in met hetgeen de minister daartegen heeft aangevoerd. Tegenover de vele leden die de afschaffing der overgangs rechten met ingenomenheid begroetten stonden andere, welke dien maatregel op veisehiliende gronden niet konden goedkeuren. Men moge er wel voor waken, aldus betoogde men, de las ten op het onroerend goed te ver zwaren. Ook deze beschouwingen bleven niet zonder tegenspraak. Gewezen werd op hetgeen door den heer Van Dedem in zijn nota werd aangevoerd. Sommige leden, die de verbetering welke de voordracht in dp \yet op de successiebelasting voorstelde te brengen, zeer waardeerden en tegen de voorgestelde verhooging geen be zwaar hadden, waren met de voor dracht eehUr weinig ingenomen, omdat zij aan het eerste vereischte eêner belasting slechts weinig vol doet. Over de herziening waren die leden in geenen deeie voldaan. Dal schenkingen onbelast zijn gebleven uit deferentie voor de slaatscommissie vond men onbegrijpelijk, En dat de bélasiing van de uit- keeringen uit levensverzekeringen zouden moeten wachten op veran deringen, die het burgerlijk- en het handelsrecht zouden moeten onder gaan, is geenszins bewezen, Men was verlangend van den minister te ver nemen, weike de bezwaren waren, waarop eene regeling stuitte. Naar aanleiding van de hiervoren gemaakte opmerkingen omtrent de geringe verhooging van inkomsten, welke door de wetswijzigingen zou den bereikt worden, werden de mid delen ter sprake gebracht, weike zouden kunnen worden aangewend om de opbrengst der belasting te doen stijgen, J. L. le Bron de Vexela. f Uit Maastricht wordt gemeld, dat de voorzitter der Algemeene Reken kamer, de heer J. L. le Bron de Vexela, gistermiddag daar ter stede is overleden, „Hebt ge misschien mijnheer Von Berghaupt naar huis gebracht?" De advocaat haalde de schouders op en zeide „Ik kan mijnheer Von Berghaupt niet bewegen om naar huis terug te keeren. Ik behoor tot de goede be kenden van dien heer, maar ik zou nooit kunnen besluiten om hem in zijn intieme familie-aangelegenheden raad te geven." Bij deze woorden maakte hij een buiging, groette met den hoed en ver liet daarop den tuin. „Wat een menscb," fluisterde me vrouw Von Reidersdorf, terwijl zij den wegsluipenden advocaat nakeek. Het is, geloof ik, de tweede maai dat hij hier komt, maar zijn verschijning voorspelt nieis goeds." De overige dames deelden in de vrees \an de barones en opperden de vraag of het niet mogelijk zou zijn, zulk een onwelkomen gast van de deur te houden. Koerfs mama kwam de dames in de vestibule reeds te gemoet. Zij was zeer opgewonden; haar oogen drukten bitterheid en smart uit. Zij hield den onheilbren- genden briet van haar zoon in dehand. De thans ontslapene, die den leef tijd van ruim 73 jaren bereikte, maakte gedurende meer dan dertig jaren deel uit van het officierskorps van het Nederlandsch Leger, alvorens hij in 1892 benoemd werd tot lid van de Rekenkamer. Oo 22 jarigen leeftijd werd hij in 1859 benoemd tot tweede luitenant. Als kapitein maakte hij deel uit van onze expeditionaire krijgsmacht tegen Atjeh in de jaren '73—'74 en onderscheidde zich bij deze gelegenheid zoodanig, dat hem de Militaire Willemsorde werd toe gekend. Tevens was hij gerechtigd tot het dragen van de Atjeh medaille en het Eereteeken voor Belangrijke Krijgsverrichtingen. Teruggekeerd bij het leger in Nederland was de heer Le Bron de Vexela bijna onafgebro ken geplaatst bij het regiment grena diers en jagers, bij welk korps hij in 1890 opklom tot den rang van luite nant kolonel. Twee jaren later werd hij benoemd tot lid van de Reken kamer, bij welk Staatscollege hij in 1908 jhr. mr. 1VL S. de Savornin Lohtpari als voorzitter opvolgde. De heer Le Bron de Vexela was ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw en tevens versierd met eenige buitenlandsche ridderor den. Mr. G. van Tienhoven. De „Haarl. Ci." spreekt het be richt van 'net ,Hbl.", dat de onge steldheid van mr. G. van Tienhoven verergerd is, tegen. De toestand is alleszins bevredigend, naar het blad verneemt. De nacht was zeer rustig. Het „N. v. d. D." verneemt, dat de toestand dezelfde blijft en geen reden geeft tot meer ongerustheid. Eerste Ned, Ond. Maatschappij tegen Huurverlie3. Door dei heer M, Laernoes, secre taris der Eerste Ned. Onderlinge Maatlj. tot Verzekering tegen Huur- verlies, gevestigd te Viissingen, werd gisteren avond in de grooie zaal van het Nutsgebouw te Amsterdam eene voordracht gehouden over het-ver strekkend doel dezer verzekering. Men verwacht dat deze voordrach ten er tos zullen bijdragen den huis eigenaren, vooral ook zij die nooit met leegstaande huizen te kampen hebben, de overtuiging bij te brengen dat hun belang, bij genoegzame toetreding, door deze verzekering ten zeerste wordt gediend en dat zij, afgescheiden daarvan dat voor rampen vergoeding geeft, van groot finantiee! voordeel is voor alle eigenaren van vaste goederen. Heden avond zal dezelfde voor dracht worden gehouden in de groofe zaal van het Loge-gebouw te 's Gra- venhage. De zaal was goed bezet. Applaus „Waarde dames," zeide zij, „door. het venster zag ik, dat die man u is tegengekomen. Hij heeft het nu ge waagd, mijn schoondochter een be zoek te brengen, ik kwam heiaas laat om hem voor altijd te ve rj^^en. Wat hij met jane gesproken neeft kon ik niet te weten komen het moet iets verschrikkelijks zijn, want toen ik zoo even in de kamer kwam, vond ik haar in onmacht op den grond liggen. Zij hield dezen briefvanmijn zoon in haar hand Snikkend reikte zij den brief aan de dames over en vervolgde toen „Met behulp van de kamenier bracht ik jane te bed. Zij heeft den gehee- len nacht gewaaktik hoop dat zij nu in slaap valt. Arm meisje, dat aan zoo'n man haar hart heeft geschon ken arme moeder, die van haar zoon zulke droevige dingen moet beleven Zij droogde haar tranen en zeide nog„Maar ik zal hem uit mijn hart verbannen, zooals ik zijn vader uit mijn hart verbannen heb. Jane zal in mij een beschermster vinden, die haar tegen de geheele wereld verdedigt." De brief van Koert ging van hand tat hand en veroorzaakte- eer. waren beloonde den spreker en een leven dig debat volgde. Oefeningen infanieriekorpsen. Bij het wapen der infanterie zullen dit jaar o.a. de volgende oefeningen op groote schaal plaats hebben onder leiding van de regimentscomman danten. Het regiment grenadiers en jagers in een legerplaats bij Nunspeet van 16 tot en met 30 Aug.daarna van 11 tot er. met 16 September in de om streken van 's Gravenhage het neemt verder deel aan de grooti manoeuvres. Het 4e reg. inf. uit Leiden, Delft en Gouda in een legerplaats bij Harder wijk van 11 tot en met 16 September dit regiment gaat 16 September ni. t naar het garnizoen terug, doch neemt verder deel aan de groote manoeuvres. Het 10e reg. inf. uit Haarlem, Hcorn en Helder van 11 tot en met 16 Sept. in een legerplaats bij Nun speet; dit regiment gaat mede op 16 Sept. niet naar het garnizoen terug, doch neemt verder deel aan de groote manoeuvres. Het 7e reg. inf. uit Amsterdam en Naarder van 28 Aug. lot en met 7 Sept. in de legerplaats bij Laren het 2e. bataljon van dit korps uit Amster dam betrekt die legerplaats reeds den 16 Aug. Het 8s reg. inf. in de omstreken van Arnhem van 28 Aug. tot en met 7 Sept.de bataljons uit Doesburg en Deventer betrekken gedurende dien tijd een legerplaats op den Galgen- berg nabij Moskowa. Het lie reg. inf. uit Nijmegen en Ede in de omstreken van Ede van 28 Aug. tot 7 Sept.de bataljons uit Nij megen kampeeren aisdan te Ede nabij het kazevneterrein. Het 2e reg. inf. uit Den Bosch, Venlo, Roermond en Maastricht van 9 tot en met 15 Sept. in de legerplaats bij Rijen dit regiment gaat 15 Sept. niet naar het garnizoen terug, doch neemt verder deel aan de groote ma noeuvres. Het 3e reg. inf. in de omstreken van Bergen op Zoom van 9 tot en met 15 Sept.de bataljons uit Mid delburg en Viissingen betrekken ge durende dien tijd een kamp op het terrein Kijk in de Pot; dit regiment neemt verder deel aan de groote ma noeuvres. Het 62 reg. inf. uit Breda in de omstreken dier plaats van 11 tot en 15 Sept.dit korps neemt verder mede dee! aan de groote manoeuvres. Het le reg. inf. uit Assen en Gro ningen van 28 Aug. tot en met 9 Sept. in de omstreken van Assen het bataljon uit Groningen kampeert alsdan te Assen. Het 5e reg. inf. uit Amersfoort in de omstreken dier plaats van 28 Aug. tot en met 7 September. storm van verön(wa ar diging onder de dames. Zo^'s wij weten schree' hij daarin --an z'ja vrouw de verplette- re.: .te mededeeling, dat hij haar nooit had bemind en een onoverwinnelij- ken afkeer voor haai gevoelde, waar om hij haar verzocht in een vrijwil lige scheiding toe te stemmen. „Dat schreit ten hemel!" riep de barones Von Reidersdorf uit. „Waagt Koert Von Berghaupt het, zulke woor den tot zijn vrouw te richten Al was hij waanzinnig geworden, dan was dit nog niet te pardonneeren." „Ik ben besloten mijn zoon op te zoeken, en wel op dit oogenblik, voor dat jane mij daarvan kan te rughouden Na dit schrijven is het mij onmogelijk, hem weer tot zijn vrouw te brengen. Dat zou trouwens toch niet meer helpen, want hun hu welijksgeluk is vernietigd. Maar ik wil mijn zoon verachting toonen en mij dan voor immer van hem af wenden. Van dit oogenblik af reken ik dat ik nooit een zoon heb gehad 1" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1